Leiden heeft eigen bureau Rechtshulp "an leidse JAZZZOLDER HOT HOUSE HEEFT VASTE GROND ONDER DE VOETEN Opvolger Rechtswinkel URGERLIJKE TAND LEIDSE COURANT DINSDAG 17 APRIL 1979 PAGINA 3 »ptj| Iten EN Het bureau Rechtshulp "de Leidse regio is vanmiddag urnijnd. Het bureau, dat volledig gesubsidieerd door het minis- 'p"fvan Justitie is gevestigd in het Herengracht 50. De officiële o- werd verricht door mr. 1. van der Ven, voorzitter van chting Rechtshulp 's-Gravenha- i&artoe ook het Leidse bureau om rt. reau Rechtshulp is in feite de opvolger i# Leidse rechtswinkel. Deze zal zich in pro komst meer gaan bezig houden met gerichte activiteiten, zoals het geven orlichting en het begeleiden van acties, lijvoorbeeld de actie „handhaaf en ver- huurbescherming". komst van het bureau naar Leiden iflieze gemeente vier rechtshulpverlenende -Iies te weten het Instituut Burgerraad- de Leidse Rechtswinkel, de sociale rouw en nu ook het bureau Rechtshulp, r de instanties hebben een eigen afge- terrein maar er zijn ook wat overlap- ll*' euwe bureau is tot standgekomen in sa menwerking met de al bestaande rechtshulp- verlenende instanties. Deze zullen in een bege leidingscommissie vertegenwoordigd blijven. Aan het einde van de zestiger jaren kwam de discussie over de vraag of de bestaande rech tshulpverlenende instanties wel op een bevre digende wijze in alle behoeften aan rechtshulp konden voorzien. Daarbij ging het niet zozeer om procesbijstand maar meer om de eerste lijns-rechtshulp. De wets- en rechtswinkels hebben pionierswerk verricht om deze leemte op te vullen. Het bureau Rechtshulp wordt voor honderd procent gesubsidieerd, waardoor het mogelijk is om in de eerste lijn volledig kosteloos hulp te verlenen. De taken die voor het bureau door de voorbereidingscommissie zijn vastge steld zijp: 1. Informatie- en adviesverlening op juridisch gebied; 2. Voortgezette hulpverlening, zoals bemiddelend optreden, het toevoegen van een raadsman en het verwijzen naar an dere rechtshulpverleners; 3. Preventieve en al gemene (hulpverlenende) werkzaamheden, zoals het geven van voorlichting over regelin gen en voorzieningen, het signaleren van leemten of gebreken in regelingen of in de toepassing daarvan; 4. Organisatorische en af geleide werkzaamheden, zoals het alert zijn op niet-juridische problemen van bezoekers, het Hoewel het bureau zich openstelt voor ieder een, zal aan degene die financieel in staat moet worden geacljt zich te wenden tot de niet-kosteloze rechthulp worden volstaan met een enkele advies informatie of verwijzing. Voor de toevoeging van een raadsman voor kosteloze rechtsbijstand zal in het algemeen een' verklaring omtrent het inkomen en ver mogen moeten worden overgelegd. Tussen de vier rechtshulpverlenende instanties in Leiden zijn afspraken gemaakt over hun ei gen werkterrein inzake rechtshulpverlening. Het instituut burgerraadslieden houdt zich in de eerste plaats bezig met algemene hulpverle ning. Het tweede terrein van het instituut dat wordt aangeduid met de „bijzondere hulpver lening" slaat op de specialisatie van de raad slieden op het gebied van de verhouding tus sen instellingen en burgers. Deze instellingen zijn vooral de verschillende diensten en afde lingen van de gemeente Leiden, zoals de soci ale dienst, en het bureau huisvesigng maar ook bijvoorbeeld het energiebedrijf, de wo ningbouwverenigingen en de bedrijfsverenigin gen. Het bureau rechthulp zal zich hoofdzake lijk bezig houden met problemen op het ge bied van familierecht, huurrecht en andere woonproblemen, arbeidsrecht, sociale verzeke ringen en -voorzieningenrecht, vreemdelingen recht, consumentenrecht en strafrecht en strafprocesrecht. De sociale raadsvrouw fun geert als een wegwijzer in Leiden in het net werk van wetten, voorschriften, bepalingen, instellingen enz. Zij houdt spreekuur in diver se dienstencentra en ontmoet daarom vooral ouderen en bejaarden. Hieronder volgen de spreekuren van de vier rechtshulpverlenende instanties: bureau Rechtshulp (Herengracht 50, tel 123942): ma 10.00 - 12.30, di 10.00 - 12.30, wo 13.30 - 16.00, do 18.30 - 20.30. Instituut Burgergraadslieden, Koornbrugsteeg 7, tel 143171): ma 11.00 - 12.00, di 11.00 - 12.00, wo 11.00 - 12.00, do 18.30 - 20.00. Leidse rechtswinkel (Noordeinde 2a, tel 130775): ma 10.00 - 12.30 en 19.00 - 21.00 (dienstencentrum Van Hogendorpstraat 36), di 18.30 - 20.30, wo 10.00 - 12.30, do 18.30 20.30. Sociale raadsvrouw (Steenschuur 21, tel 131941): ma 10.30 *11.30 (dienstencentrum Van Hogendorpstraat 36), di 10.30 - 11.30 (diensten centrum Driftstraat 49a), wo 10.00 - 11.00 (dienstencentrum Topaaslaan) en 16.30 - 17.30 (dienstencentrum Gerecht 10), do 17.30 - 20.00 (Stadhuis), vr 10.30 - 11.30 (dienstencentrum Herenstraat 45). >p^itpartij op tenmarkt Drie Leidenaars #rt#J 23 jaar) zijn in de fan zondag op raaan- »r de Leidse politie in gevat. Zij worden ichuldigd een 37-jari- ;aan te hebben af- elf ontstond er op ïstenmarkt tussen de irs en de Marokkaan woordenwisseling. Vol- Leidenaars omdat de taan hen had beledigd, leldpartij mondde uit in pdgemeen waarbij de «aan ernstig werd ge- Hij is met oogletsel, oken arm en een her alding in het Acade- iekenhuis opgenomen. [Jbshop grond „jkgemaakt I Een 23-jarige au- jlist uit Leiden heeft avond grote schade Jicht. die onder invloed de, vloog om ongeveer ir op de Oegstgeester- lit de bocht. Hij kwam I p'n vaart tegen de au- van garage Bierman i (at deze tegen de vlakte i «lukkig zat op dat mo nd in de shop. IEN: Marjolein, dr. v. L. en J. Hartevelt; Wendy, van der Heyden en J. W. isink; Esther, dr. v. T. van H. van Eijk; Piet Cipria- P. M. J. J. de Groot en es Jorquera; Rkaiia, dr. v. n en F. El Khomsi; Marie- G. J. van Kempen en A. [J Youandi Karen, dr. v. G. Jager en W. van den Natascha Anouschka, dr. Braamaeel en A. Platteel; lis Theodorus, zn. v. T. C. [soon en G. W. M. van N ld; Sebastianus Adrianus, m|A. J. van Velzen en M. F. Pieternella Adriana, dr. v. der Leek en M. S. van Mathijs, zn. v. P. Pelli- ïn L. A. Dijkstra; Willem rus, zn. v. J. Hus en G. de ®eter, zn. v. ,E. Planjer en van Vliet; Antonia Henri- C. J. Mesu en H. Veld- Nathalie, dr. v. N. Vink en hvtistra; Michael, zn. v. H. B. 13 rst en M. W. T. Wolvers; 'an Willem, zn. v. W. J. en M. E. Mamahit; Ivo Jer, zn. v. K. van der Wende M- Philippi; Sylvana Celes- i. W. F. Zwart en E. Mul- bastiaan Matthijs, zn. v. D. jen J. van der PLas; Ajita, [Ranjit Singh en Manjusha; r4*n v. E. Hofkes en M. E. Kooi; Mandy Danielle, dr. Metten en H. G. van Dru- 3«|estéra Geertruida, dr. v. A. E. Leune. Ondertrouwd: H. J*. M. 1' n A. M. W. Kluivers. M. J. )- en A. G. Enter, J. C. Bezoo- Di H. C. F. Bausch. N. van Kuy- C. Kuijvenhoven. R. A. Mo- Ken C. S. J. G. de Roode, J. en J. E. de Koning, J. La- en I. C. Nimmermeer, M. D. rt en A Jansen. E. Eradus L Huner. W. P. M. Bots en P. der Voort, H. C. M. van der en C. F. de Boer, R. J. van wst en Y. M. Engberts, M. en J. C. Duivesteijn, E. A T. 'Wolk en J. E. de Meij. W. Huige en P. Sligcher, J. j. Va- E. S. van Es. A. W. Haas en Isser. F. M. Wilson en J. Vo- 'Jng. R. J. van der Waart en H. il D- Florijn en N. J. Ja- M. P. van der Vlugt en M^Frentrop; L. J. Klooster- jen: a Lucht. geb. 9 mei "•iwfd geweest met J. Boon. fleb 14 feb. 1913 man. J. 9eb. 19 juli 1894 man. J. H. geb. 28 feb. 1908 man, J. "ns.geb. 19 mei 1904 man. Viering tweede lustrum met verrassend slotfeest LEIDEN Jazzzolder Hot House viert zaterdag 29 sep tember zijn tien-jarige be staan. Hot House, onlosma kelijk verbonden met het idee dat je op zijn minst vijf steile trappen op moest klimmen voor je er was. Zo was dat bij Augustinus aan het Rapenburg, bij het LAK aan het Levendaal en tot voor kort ook bij het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat. Echter bij elk pand moest men steeds een trapje lager, figuurlijk «n letterlijk. De verhuizingen hadden de stichtihg geen goed gedaan. De loop was er uit. Totdat het LVC be sloot om de jazz-sociëteit een handje te helpen, de ontstane drempels voor het publiek te slechten: kortom Hot House vaste grond on der de voeten te geven. Vanaf de zolder naar het café in de benedenzaal, dat was de oplossing. Die .sfeer in het café kwam het meest overeen met hoe het des tijds bij Augustinus was. En inderdaad, binnen een half jaar was de oude garde van jazz-liefhebbers weer te ruggekeerd. Hot House is nu niet meer stuk te krijgen. Om de twee weken, op de zaterdag, wordt er jazz ge speeld: hedendaagse geïm proviseerde muziek met zo nu en dan een avondje ou derwetse beebop. Tien jaar is een mooie tijd om even terug te kijken in de Leidse jazz-historie. Frank Enkhuizen en Jan Spek, beiden uit het bestuur van Hot House, weten ge noeg 'over die geschiedenis te vertellen. Frank: „Hot House is ontstaan vanuit de vroegere studentenvereniging Augustinus aan het Rapen burg. Dat was oktober '69. De basis voor de jazz-socië teit werd gelegd in de cultu rele onderafdeling van de vereniging. We hebben tot september '77 bij Augustinus gezeten. Op de zolder, die een half jaar later bij een brand in as opging. We kwa men terecht bij het LAK- theater aan het Levendaal. Hier hebben we ongeveer tien concerten gegeven. Het succes was wisselend. De ena keer veel publiek'en de andere keer haast niets. Een locatie in het centrum was toch wel het beste om het verloop bij het publiek wat terug te dringen. Die moge lijkheid werd ons geboden door het Leids Vrijetijdscen trum, hier aan de Brees traat. Daar zitten we nu bij elkaar een jaar. Eerst in de filmzaal boven, wat ook niet zo'n succes was, omdat we vrijdags moesten concurre ren met de popmuziek op de begane grond en nu sinds een half jaar spelen we in het café in de benedenzaal. Dat doen we om de twee weken en, niet langer meer, zoals gebruikelijk was, op de vrijdagavond, maar op de zaterdagavond. Wat wil zeggen elke eerste en derde zaterdag van de maand. De sfeer in Hot House is sedert dien weer helemaal terug. De oude clubs van jazz-lief hebbers zijn weer geregelde .bezoekers en vanuit het hele land krijgen we verzoeken binnen van musici of ze hier mogen komen spelen". Jan Spek spreekt van een moeder-dochter-relatie tussen het LVC en de jazzzolder. „Het LVC heeft een eigen activiteitenpakket, waarin het programma van Hot House weliswaar thuis hoort, maar dat door. een zelfstan dig bestuur wordt samenge steld Hot House heeft de laatste jaren het accent op de hedendaagse geïmprovi seerde muziek gelegd. Dat blijft het hoofdthema, hoe wel het zo nu en dan door spekt wordt met oude stijl jazz, blues of beebop". De laatste maanden vonden er optredens in het LVC plaats van onder, anderen: het Wil lem Breuker Collectief. Kes- haven Maslak, tenorsaxofo nist Herman de Witt, de Vliegende Grapefruits, Loek Dikker en Gilius van Be- rgeyk. Expositie De twee lustrums die- Hot House dit jaar te vieren heeft, gaan gepaard met ver schillende activiteiten. Men is van plan om, zoals dat tij dens het eerste lustrum is Twee jazz-optredens in Hot House. Foto's zoals die door de bezoekers voor de expositie kunnen worden ingestuurd. gebeurd, een overzichtsboek- je te maken van de interes sante jaren die men achter zich heeft. Ideëen om dit jaar ook nog een speciale langspeelplaat uit te brengen zijn er eveneens. De opna men hiervoor zijn inmiddels gemaakt. Op het grote jazz- feest van 29 september wordt een grote expositie gehouden van foto's die tij dens de concerten van Hot House in de loop der tijd door de bezoekers zijn ge schoten. In de jury heeft der meer de jazz-musicus Herman de Witt zitting. De beste foto wordt misschien (want dat blijft nog een ver rassing) door Hot House ge bruikt voor bepaalde publi- citeitsaangelegenheden. Sa men met het LVC is voor aanstaande zomer een speci ale forum-avond gepland waar gediscussieerd zal wor den over het cultuurbeleid in Leiden. De jazz in de Sleutelstad is hier nog altijd stiefmoederlijk bedoeld wa het de subsidiëring betreft. Het jazz-programma van Hot House tot aan de afsluiting van het seizoen ziet er tij dens de zaterdagen als volgt uit: 21 april Martin van Duynhovens Percussie-en semble; 5 mei Maarten Noorden-Boy Raymakers kwartet; 19 mei Jos Engel- hardt; 2 nuni European Jazz Kwintet met grote buiteland- se namen. De afsluiting van het seizoen; 7, 8 en 9 juni co-productie van LVC en Hot House Avant-Garde bin nen de singels en op 29 sep tember het grote „Jazzfeest van Hot House". Aandacht voor de dans Van links naar rechts; Raymond Colling, Marja Braaksma, Swee Lim en Érika Frabi van Werkcentrum „Dans" in een scene uit „Suske en Wiske". Het LAK-theater besteedt van donderdag 19 tot en met zondag 22 april aandacht aan de dans. Er zal die vier dagen worden geprobeerd een zo breed mogelijk beeld te geven van het totale aanbod op dansgebied. Het pro gramma biedt zowel klassiek ballet als moderne dans en ook voor kinderen is er een dansvoorstelling. Donderdag 19 april treedt de „Springplank" op, de aspi- rantengroep van bet Nederlands Dans Theater. Deze groep beeft in bet klassieke ballet baar sporen al ruim schoots verdiend. De voorstelling begint om negen uur, na de koopavond en per traditie is bet kopje koffie vooraf dan gratis. Vrijdag 20 april wordt de avond verzorgd door de Stich ting Dansproduktie met diverse dansen. De voorstelling begint om balt negen. Zaterdag 21 april wordt er ge danst door Vivienne Deddes en Desmond Ailes, twee laatste jaar-studenten van de Amsterdamse theaterschool met hun afstudeerproject. De voorstelling begint om drie uur. De zaterdagavond wordt verzorgd door Kristi- na de Ch&tel met een groepsdans, de dansgroep Mezzing en de beweging Dans. De voorstelling begint om half negen. Zondag is er een kinderdansvoorstelling: Het Werkcen trum Dans danst „Tofuba in Scberzogrofi" en „Suske en Wiske". Voor de drie avondvoorstellingen tijdens de dans-manifestatie zijn passe-partouts te koop voor vijf tien gulden, CJP/LAK/65+ tien gulden. Mishandeling Een 25-jarige parttime-taxichauffeur uit Leiden is dit weekeinde door twee passagiers mishandeld. De twee mannen wilden zich door de taxichauffeur naar Amster dam laten rijden. Toen deze de mannen vroeg vooruit te betalen, ontstaken zij in woede. Voordat zij weer uitstap ten, gaven zij de taxichauffeur enige stompen op zijn neus. waardoor zijn bril werd beschadigd en hij een bloedende neuswond opliep. Roken in bed Waarschijnlijk door roken in bed is in de nacht van za terdag op zondag brand ontstaan in een pand aan de Ge- regracht. De alleenstaande bewoner, een 27-jarige Leide- naar moet terwijl hij een sigaret rookte in slaap zijn ge vallen. De brand werd snel opgemerkt. Er is weinig scha de. Helm door ruit Een 21-jarige automobilist is dit weekeinde gewond ge raakt, nadat een bromfietser met zijn helm door het zij raam van zijn auto kwam. De bromfietser heeft de auto op de Parkstraat waarschijnlijk niet zien aankomen. Plot seling remmen van de bromfietser voorkwam niet dat hij het raam van de auto raakte. De automobilist kreeg hier door enkele glassplinters in zijn gezicht. De bromfietser is doorgereden. Herbestrating De Van de Sande Bakhuizenlaan wordt vanaf vandaag herbestraat. Eerst worden de trottoirs aan de kant van de huizen onder handen genomen en daarna de rijweg vanaf de kant van de Lorentzkade. Het werk zal onge veer twee maanden in beslag nemen. Asfaltering De NV Nederlandse Basalt Maatschappij begint vandaag met het asfalteren van de ir. Driessenstraat. De straat krijgt daardoor een geheel ander aanzien, mede ook door de nieuwe indeling, die onder meer een busbaantje, fiet- suggestiestroken van gekleurd steen, paaltjes, parkeervak ken, bomen en verkeersdruppels omvat Het wegdek wordt voorzien van een 22 centimeter dikke laag asfalt. De aannemer bgint bij de Hooigracht (zuide lijke rijbaan) aan de kant van het LDM-gebouw en werkt zo verder in de richting Herengracht De werkzaamheden aan dat gedeelte duren ongeveer drie weken. Het busver- keer kan voor het gedeelte vanaf de Hooigracht richting Zijlsingel normaal doorggan. De asfaltering van het twee de gedeelte aan de noordelijke zijde zal wat meer tijd in beslag nemen. Het is de bedoeling voor eind mei het werk gereed te-hebben. Binnenbrand De keuken van het pand Marnixstraat 25a is gistermid dag geheel uitgebrand. De bewoners waren op het mo ment dat de brand uitbrak in Katwijk, waar zij door bu ren werden gealarmeerd. De brand ontstond in een keu kenkastje, waarin schoensmeer en spiritus was opgebor gen. Waarschijnlijk is de spiritus gaan lekken Het scha debedrag is nog niet bekend. Tasjesroof Een 80-jarige inwoonster van Leiden is dit weekeinde op een brutale manier van haar tasje beroofd. De dame liep door de Schapensteeg. Zij werd van achteren beetgepakt door twee mannen, die haar vervolgens op de grond goo iden. Hierna maakten zij zich met het tasje, waarin on der meer een portemonnee met honderd gulden zat, uit de voeten. Riolering In de week van maandag 23 tot en met vrijdag 27 april wordt in het gedeelte van de Koornbrugsteeg tussen de Botermarkt en het pand van de firma Servaas een stuk riool van ongeveer tien meter lengte aangelegd. Dit stuk vormt de verbinding van het nieuwe riool langs de mark- tenroute met het bestaande riool in de Koomburgsteeg. In deze week zal het verkeer niet meer vanaf de Koom burgsteeg de Botermarkt kunnen inrijden. Dat zal vanaf het Gangetje moeten gebeuren. Het bestemmingsverkeer naar de Botermarkt krijgt ruimte om de straat weer te kunnen verlaten. De parkeermogelijkheid langs de water zijde wordt daartoe in de bewuste week opgeheven. Grafische bond De grafische bond van het NKV afdeling Leiden houdt vanavond een algemene ledenvergadering in het „Parle ment" aan de Nieuwe Rijn 52. Aan de orde komt de op richting van een federatie afdeling Leiden van de grafi sche bond van het NKV en die van het NW. De verga dering begint om half negen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3