Positieve balans voor hockevherei Zwemprogressie Eefting en Maas Zegereeks damesteam afgebroken Meisjes verspelen Europees kampioenschap SPORTTRIBUNE OVERWINNING IN TOERNOOI KOEALA LOEMPOER LEIDSE COURANT DINSDAG 17 APRIL 1979 PAGINAL WÊÊSÜ KOEALA LOEMPOER - Op het zwaar transpire rende gezicht van Wim van Heumen brak zon dagmiddag dan toch nog een bevrijdende lach door. Een dag eerder was er in Koeala Loempoer weinig reden tot vrolijk heid voor de corpulente bondscoach van de natio nale hockeyformatie. Zijn pupillen leken immers in de Maleisische hoofdstad ten onder té gaan in de zinderende hitte, die de spelers naar adem deed snakken en elke stap op het veld te veel liet zijn. Tegen de zonder enig verband spelende ploeg van kenia kon het al snel door de slechte lei ding geïrriteerd rakende Oranje ternauwernood een gelijkspel (22) bemachtigen. Zorgelijk zag het Nederlandse kamp de laatste wedstrijd van het interna- tjonale toernooi tegen Maleisie A tegemoet. De hoofdmacht van Maleisie had immers wat goed te maken na een beschamende nederlaag (10) tegen het B- team, samengesteld uit jeugd spelers. Er was alle reden om zeer felle tegenstand te ver wachten. Maar dank zij de tac tiek van Van Heumen, het uit stekende werk van doelman Pierre Hermans en hier en daar het nodige geluk slaagde Neder land er in Maleisie voor vierdui zend krijsende toeschouwers met 3—1 terug te wijzen. Daar mee werd de serie van drie oe fenwedstrijden in Koeala Loem poer, die vrijdag werd ingezet met een winst van 51 op Ma leisie B, toch duidelijk positief Geleerd De Nederlandse spelers bleken op Eerste Paasdag ineens ge leerd te hebben in de tropische warmte de krachten beter te verdelen. Tegen Kenia was daar geen sprake van geweest In de rust bij de stand 1—1, lag zeker de helft van de ploeg in het gras, niet bij machte nog een woord uit te brengen. In schrille tegenstelling tot het vele gepraat waartoe enkele spelers zich eerder hadden la ten verleiden toen de Maleisi sche arbiter Solomon al vlot liet zien er niets van te begrij pen. Er ging van alles mis met Oran je. De achterhoede (met Van der Staak als laatste man, debu tant Van Heeswijk als rechtsach ter en Van Asbeck op de voor- stopperplaats) maakte vele fou ten, de passes van Leefers kwa men steeds bij een tegenstander terecht, de middenvelders moes ten teveel verdedigend werk op knappen waardoor er van aan sluiting met de voorhoede geen sprake was en Piet Gunning kon als linksbuiten Tom van "t Hek (niet meegegaan om studie redenen) niet doen vergeten. Wim van Heumen kon te vreden zijn. DUSSELDORF West Duitsland heeft gisteren het derde toernooi om het Europees hockeykampioenschap voor meis jes gewonnen. In de finale werd Nederland met 2-0 versla gen. Het was de tweede keer dat West Duitsland deze titel bemachtigde» vorig jaar werd Nederland eerste. De Nederlandse meisjes werden ditmaal echter in de tweede helft overspeeld door het betere West Duitsland dat aan een gelijkspel genoeg zou hebben maar beslist meer wilde. In de achtenveertigste minuut werd het 1-0 door Claudia Burgard en een kwartier later 2-0 door Slike Birkenfeld. Marijke van den Muijsenberg had de stand twee minuten voor het einde een draaglijker aanzien kunnen geven. Zij mocht een strafbal nemen, maar de Westduitse doelvrouwe Susi Schmidt redde fraai. Eindstand: 1. West Duitsland, 2. Nederland, 3. België, 4. Spanje, 5. Frankrijk. Ron Steens nam weer een dragende rol voor zijn re kening. Nadat Harvinder Singh Kenia al na acht minuten de leiding had gegeven, mocht Nederland blij zijn toch met een gelijke stand te kunnen rusten. De zwak spe lende Litjens verzilverde zijn eerste strafcorner, waarbij overi gens over het hoofd werd ge zien dat Tim Steens de bal fou tief stopte (1—1). Met Roderik Bouwman in de spits was Nederland in de twee de helft iets gevaarlijker. De Ke- nianen lieten zich overbluffen door de lange rennen van de fitte HGC-er. Dat resulteerde na een kwartier in een treffer toen Bouwman een voorzet van Gun ning mooi afrondde (2—1). Het gaf Nederland niet de extra im puls door te gaan. De Afrika nen, die wel wat hitte gewend zijn, hadden meer uithoudings vermogen en het wekte geen verbazing dat Sikking in zijn» enige duel op Maleisische bo Veranderingen LONDEN De traditio nele internationale zwem wedstrijden in Londen werden beheerst door de tweevoudige wereldkam pioene uit Australië, Tra- cey Wickham met vijf overwinningen, de 200 meter vrije slag in 2.02.89, de 400 meter vrij in 4.13.17, de 800 meter vrij in 8.40.69 en de bei de vlinderslagnummers in resp. 1.02.86 en 2.15.48 was zij de onbe twistbare koningin van deze zwemgala. Daar naast demonstreerde de Russin Line Katsjoesjite met een schitterende 2.31.95 op de 200 meter schoolslag haar grote klasse. Van de Nederlandse zwemploeg behaalde Anneliés Maas het beste resultaat. Zowel op de 200, 400 als 800 meter vrije slag eindigde zij als derde in resp. 2.04.79, 4.20.28 en 8.58.37. Nog geen tijden die verwachtingen wekken voor een hernieuwde poging om de Europese top te bereiken, maar de progressie zit er wel in. Zelfs op de sprint kwam de kleine Wageningse met 59.61 seconden tot een al- Tracey Wickham kijkt wat sip na jiaar nederlaag tegen haar landgenote Fiona Moore op de honderd meter vrije slag. leszins acceptabele prestatie. Bij de heren was het wederom Fred Eefting die te kennen gaf dat hij zijn doel: de Europese top wil bereiken. Met twee derde plaatsen op zijn sterkste afstan den, de 100 en 200 meter rug slag in .resp. 59.75 seconden en 2.08.43, toonde hij aan zich thuis te gaan voelen in het hoge gezelschap. De andere Nederlandse deelne mers, die in ieder geval nog tot een finale konden doordringen, moesten daarin ervaren dat zij nog ver achterblijven bij de in ternationale top. Het beste kwa men daarbij nog voor de dag Peter Duinmayer bij de heren met 2.09.26 op de 200 rn^er vlinderslag en Maritzka var Linden op de 100 meter s slag in 1.16.81. Maar deson danks verbleven zij in de ach terhoede. Hetgeen eveneens gold voor Agnes Jansen met een zesde positie op de 200 meter vlinder in 2.24.53, een ze vende plaats op de 400 meter vrij in 4.38.21 en een achtste plaats op de 800 metei vrij in 9.31.32. Ook Berber Kamstra kon nauwelijks een voldoende Fred Eefting. halen met 2.10.02 op de 200 vrij (een achtste plaats) en 59.69 op de sprint, waarmee zij zevende werd. Daphne Demuth tenslotte finishte op de 200 meter rug slag als zesde in 2.24.34 en be schaamde daarmee niet de ver wachtingen. De achtlanden jeugdwedstrijd In Bremerhaven is geëindigd In een oveiVrinning voor Italië dat GLASGOW De reeks overwinningen van de Nederlandse hockeydames werd op de tweede dag van het vierlandentoernooi in Glasgow abrupt afgebroken. Na negentien achtereenvol- gende zeges troefde Groot Brittannië Oranje in de twintigste interland onder bondscoach Huib Timmermans met 3-2 af. Nederland was volko men kansloos tegen de stick-vaste Britse da mes, die vooral door hun hoge loopsnelheid de eerste minuut stond Oranje met de rug tegen de muur. Met kunst- en vliegwerk bleef het doel van Det de Beus vijfentwintig minuten lang schoon. Toen scoorde Margaret Souyavi. De hoop herleefde toen Toos Bax tien minuten voor de rust uit een korte hoekslag de gelijkma ker produceerde. Er was echter geen sprake van een definitief herstel van Oranje, dat zelfs geen steun putte uit een dooi Det de Beus gestopte strafbal van Margaret Souyavi Nederland zwoegde wel, maar kon behoudens een pe riode van tien minuten na de hervatting geen moment vat op het spel van de tegenstander krijgen. Door twee doelpunten van Jennifer Given liep de stand dan j ook tot 3-1 op alvorens Margriet Bleijerveld na goed voorbereidend werk van Elsemieke Hillen voor de eind stand van 3-2 kon zorgen. Eindstand: 1. Groot Brittannië, 2. Nederland, 3. Vere- I nigde Staten, 4. Spanje. fl dem nog één keer moest zwich ten. Drie minuten voor tijd deed Solomon Kenia een strafcorner cadeau. Satpal Singh liet de Ne derlandse „uitlopers" Bouwman en Litjens rustig komen, maakte een schijnbeweging en scoorde knap (2—2). Er veranderde een dag later tegen Maleisie A inderdaad het een en ander. Van Heumen bleek gekozen te hebben voor een systeem met een dubbele voorstopper (Van der Staak en Van Asbeck). Van Heeswijk fun geerde als laatste man, zoals hij dat ook tegen Maleisië had gedaan. De voorhoede telde slechts twee vleugelspelers, Doijer en Borstlap. De verdedigende opzet lukte. Uiteraard verschenen de Malei- siërs de nodige keren voor het Nederlandse doel. maar daar bleek Hermans in uitstekende vorm te verkeren. Vooral nadat hij in de 22e minuut een venij nige tik tegen het hoofd had gekregën, weerde de Utrechter zich alsof zijn leven er van af hing. Tien minuten voor de rust nam Nederland de leiding door Van Asbeck. De lange Hagenaar stond op de juiste plaats om de bal uit de rebound van een door de Nederlandse arbiter Jos Nienhaus gegeven strafcorner achter Zain te werken (1—0). Twee minuten later was het echter al weer gelijk. De Malei sische scheidsrechter Joginder Singh (een onpartijdige leiding was beter gweest) kende zijn land een strafbal toe en Avtar Singh Gill maakte geen fout (1-1). Aanvoerder Ron Steens pi) handig een pass van Van Ha wijk op, schudde vervolgens b kele Maleisische verdedigers vfO zich af en schoot hard (2-1). In de tweede helft mochl Bouwman en Gunning vc aj nieuwe impulsen zorgen V der Staak en Borstlap blev aan de kant. Na een kort offi sief van Maleisië, waarbij H mans zich wederom uistekf weerde, bewees Bouwman 2 (n waarde. Eerst schoot de krullebol nog tegen de f maar even later mocht hij stick juichend omhoog gooi toen hij het laatste tikje gi' de rebound van een lange ner (31). Bouwman, die maal een helft in actie kw werd daardoor met vier do punten zowaar topscorer het toernooi. 741 punten verzamelde voor West-Duitsland (562), Groot Brit tannië (561) en Nederland (492). Italië behaalde 20 overwinningen uit 29 nummers. Nederland, kwam tot twee overwinningen en twee nationale adspirantenre cords, beide op estafettennum- mers. Yolande de Rover won de 200 meter rugslag in 2.21.72, sen meisjeskwartet bestaande uit Connie van Bentum, Anneke yan Kraay, Monique Drost en Reggie de Jong verbeterde het nationale estafetterecord op de 4 x 100 meter vrije slag tot 3.59.69. Een jongensploeg, be staande uit Frank Drost, Okke Tissing, Rene Jansen en Patrick Dybiona stelde het recorde (8.23.77) op de 4 x 200 meter vrije slag scherper tot 8.16.38. Er werden nog ereplaatsen be reikt op de 100 meter vrije slag meisjes door Connie van Be ntum (59.74), Monique Drost op de 400 meter vrij (4.27.47), In- grid Esser op de 200 meter wis selslag (2.26.00), Reggie de Jong op de 800 meter vrij (9.09.82) en een estafettewissel- slagploeg meisjes, die alle zilver bereikten. Brons was er boven dien nog voor Wilma van Velsen op de 100 meter vlinderslag (1.05.11), Ingrid Esser op de 100 meter rugslag (1.07.47) en Frank Drost op de 1500 meter vrije slag (16.33.65). Annelies Maas. Steve Undquist heeft op de derde dag van de Amerikaanse winterzwemkampioen8chappen in Los Angeles voor een beste wereldprestatie gezorgd op de 200 yards schoolslag. In het 25 yardsbad zegevierde hij in 1 min. 59.18 sec. Het officieuze record stond op naam van de Canadees Graham Smith die op 26 maart 1977 in Cleveland kwam tot 2.00.05. Op de vierde en laatste dag van de kampioenschappen werd de beste wereldprestatie op de yards vrije slag dames tweern I scherper gesteld. Cindy Wff head zegevierde op die afsla J, in 49.39 sec. de snelste zwa ster op dat moment was Oostduitse Barbara Krause 49,45 sec. de snelste zwems op dit onderdeel geweest, jeugdige Tracy Caulkins ontn Cindy Woodhead haar officii record. Zij kwam als e< zwemster van de 4 x 100 yaf"1- vrije slag estafetteploeg r 49.03 sec. ■Hnn

Leidse Courant | 1979 | | pagina 24