chtpartij bij Vitesse-NEC niet eens een gele kaart t Den Haag werpt schroom niet tegen experimenterend PSV Z'67 heeft donderspeech nodig LEIDSE COURANT. Irechter Gerard Jon- I bij VitesseNEC dit ieigenlijk moeten ma- Jij verzuimde echter Ikaart te trekken. NIJMEGEN/ARNHEM Het ongelooflijkste in het Paas weekeinde is gebeurd in Arnhem, waar Vitesse en NEC hun tweede streek- derby uitvochten. Letterlijk, want nadat in de slotfase doelman Formannoy (NEC) een strafschop van Bleijen- berg had gestopt en Vitesse aldus de tweede nederlaag had opgelopen, ontstond een vechtpartij in het Nij meegse doelgebied. Scheidsrechter Jonker, die vanwege de verkeersdrukte ook al te laat was versche nen, deed er niets tegen. Het duel was hem volledig uit de hand gelopen. In Nijmegen had NEC zaterdag al blijk gegeven betere wegen te willen bewandelen. Al kort na het begin scoorde Janssen en tien minuten la ter was Vitesse verslagen door weer een Nijmeegs doelpunt, van Ronald Hendriks. Met Hiddink aan het hoofd speelde NEC verdedigend sterk en aanvallend waren de Nijme- genaars ook beter dan Vitesse dat nog voor de rust met 3-0 achter kwam door een doelpunt van Strik, die de bal beheerst over doelman Beukhof wipte. Na de rust werd bij Vitesse Bosveld - ervoor in de laat ste vier - op het middenveld gepos teerd. Het hielp niets. Marijnissen zorgde voor 4-0 en eerst toen kon Bleijenberg uit een strafschop, om dat Boeve door Beukhof onderuit was gehaald, ,,de eer" redden. Voor Form'annoy (NEC) en Veenstra (Vi tesse) waren er gele kaarten, voor Janssen (NEC) een boeking. Ondanks Ondanks zijn lankmoedige, zeg maar zwakke, optreden deelde scheidsrechter Jonker in de tweede wedstrijd aan Bosveld en Bleijen berg (beiden Vitesse) ook nog eens gele kaarten uit. Vitesse, dat door trainer Wullems in grijpend was gewijzigd (Husers. Meijers, Das eruit voor Bleijenberg, Bursac, Hofs), was wel agressiever, maar speelde daardoor ook chao tisch, NEC wachtte op de grote kans en die kreeg Ronald Hendriks. Nadien mocht Bleijenberg de straf schop nemen, die hij miste en ont stond een ware veldslag. Er viel zelfs geen gele kaart. NEC-Vltesse 4-1: 9. Janssen 1-0, 17. Ro nald Hendriks 2-0, 40. Strik 3-0, 62. Marij nissen 4-0, Bleijenberg (strafschop) 4-1. Scheidsrechter: Van Dijken. Toeschou wers: 8000. Vltesse-NEC 0-1: 72. Ronald Hendriks 0- 1. Scheidsrechter Jonker. Toeschouwers: 8000. NDHOVEN geen internati- de bank zetten", van Piet de afloop van het tegen PSV gis- misten de ironi- rtoon die met lijke opmerking zou moeten gaan. eerder berusting de stem van de oefenmeester, die uit twee ontmoe- één punt zag Zaterdagavond in het Zuiderpark etmalen later ze- PSV dankzij twee an Huub Stevens Op zich is een 25 procent tegen heersende lands- nog niet zo'n at. Maar reke- met de de- irin PSV op dit verkeert en de ex- "ien die Kees Rijvers os meent te moeten n had FC Den Haag ker vijftig procent, wee punten, aan de idige confrontatie ■overhouden. En dat ^Rs gebeurd pleit niet ^puiderparkploeg. r stond doelman Jan pren persoonlijk zater- J een zege van FC Den de weg. maar het niet van een flink aantal - niet allemaal uitge- kansen duidt op in ie- )l één manco in de iloeg: gebrek aan pro- In dat kader spreekt het totaal aantal treffers van Henk van Leeuwen in dit sei zoen tot dusver(zegge en schrij ve drie) boekdelen. Piet de Vis ser nam zijn aanvalsleider giste ren in Eindhoven in bescher ming door te stellen dat Van Leeuwen een wat ze noemen „meevoetballende spits" is en dat hij door een slepende dij beenblessure de noodzakelijke scherpte mist. Maar zou het dan niet meer voor de hand liggen dat Van Leeuwen zijn energie op zijn eigenlijke positie aan spreekt en zich niet uitput met combinatiespel op het midden veld? Daardoor is hij vrijwel nimmer ter plekke óm een even tuele voorzet vanaf de vleugel aan te nemen, laat staan af te ronden. En er op speculeren dat ploeggenoten in de gaten duiken die Van Leeuwen met zijn zwerfwerk op het midden veld laat vallen bleek ook tegen PSV een illusie. Alleen Roger Albertsen trachtte nog wel eens in die geest gisteren voor enige verwarring te zorgen, maar in die opzet schoot hij hopeloos te kort. Verschillend Zoals kon worden verwacht zijn de twee wedstrijden tussen FC Den Haag en PSV nogal ver schillend van aanzien geweest. Zaterdagavond ontrolde zich voor de ogen van de achtdui zend toeschouwers een aan vankelijk niet onaantrekkelijk spelverloop. Daarin stelde FC Den Haag zich nogal afwachtend op, een nogal merkwaardig aandoende taktiek, want PSV had enige dagen eer- Van Beveren, die in het Zuiderpark een hoofdrol speelde, weerde ook dit schot van Simon van Vliet af. Willy van de Kerkhof en de zaterdag laatste man spelende Stevens kijken hoe alles afloopt. En dat was goed voor PSV. .?<1f T#» *3'*,-. - IHIHH irandts mee in de aanval. Dat betekent „hoog Haar Mansveld (2), Van Vliet en rechts Albertsen ent. der tegen NEC het dieptepunt in zijn niveau van dit seizoen bereikt. Dat povere optreden van de landskampioen ikreeg een staartje. Trainer Kees Rij vers zette flink het mes in zijn inmiddels geheel fitte selectie en dat kostte een aantal cory feeën zijn plaats. Maar dat er van deze ingreep een zeer ver frissende werking uitging kon zaterdagavond nog niet worden gezegd. De Eindhovenaren ac teerden weliswaar wat energie ker dan tegen NEC, maar dat de tegenstand van PSV nu van zo'n kaliber was dat FC Den Haag er zo beducht voor be hoefde te. zijn dat er van het ooit met zo veel verve door De Visser gepredikte aanvallende voetbal moest worden afgezien was enigszins overdreven. Verschil Pas gisteren, nadat Rijvers op nieuw weer enige wijzigingen in zijn formatie had aange bracht, ontplooide PSV tegen FC Den Haag een overwicht dat recht deed aan het verschil op de ranglijst Hoewel de Eindhovenaren in de tweede helft van het duel op eigen veld na de pauze een angstige terugval beleefden. Dat was dan ook de fase waarin FC Den Haag eindelijk iets terug kon doen. Maar die pogingen ontbeerden gistermiddag in het met 18.000 kijkers behoorlijk bezette PSV- stadion eigenlijk in verhouding net zo veel overtuiging als za terdagavond. Toen creerde FC i5en Haag een „optisch over wicht", waaruit evenwel nauwe lijks doelrijpe kansen voortvloei den. Die mogelijkheden kwam er zaterdagavond wel, maar wa ren dan een gevolg van toeval of foutief ingrijpen van de Eind- hovense verdediging. Maar, zoals gezegd, Jan van Beveren verkeerde in topvorm, hetgeen achtereenvolgens Goemans, Van Vliet en Albertsen voor de rust ervoeren. FC Den Haag kroop pas in het laatste kwartier wat overtuigender uit zijn schulp, daarin gesteund door de soms niet onaardig ogende, maar ui terst onrendabele speelwijze van PSV, dat offensief met Jansen, Deykers en Lubse niet vermocht te imponeren. Hoogstandjes Het spelbeeld van kort voor de pauze zette zich voort in de tweede helft Maar FC Den Haag gooide niet eenmaal alle remmen los, waardoor PSV op Van Beveren kon blijven steu nen. De voor het Nederlands elftal nog steeds op eigen keu ze niet beschikbare doelman kopieerde zijn hoogstandjes van de eerste helft bij inzetten van Albertsen en Van Vliet en een uit de laatste situatie voortvloeiende kans werd door Mansveld om zeep geholpen. De Haagse libero zag de bal langs de lat schampen en weer in het veld springen. Terwijl Van Leeuwen steeds na drukkelijker naar vervanging liep te solliciteren en Wildschut bij PSV nogal eens in de fout ging werd het duel qua kijkspel ech ter steeds vervelender. PSV, dat met een naast gaande kopbal van Lubse uit een voorzet van de opvallende Smits zijn enige kansje van de wedstrijd kreeg, bleek tevreden met een gelijk spel en FC Den Haag drong ook nauwelijks meer nadrukke lijk aan. Ruggesteun Dat deed de ploeg uit de resi dentie gisteren in Eindhoven ook nauwelijks, maar ditmaal TER De don- ech, die trainer Kessler in de rust was in de be- kamer van Go zelfs te horen, vechten voor de kans om bij de vier te eindigen, n jullie dat brulde de coach Z in de dampende amer. "Jullie laten edig door Go Ahe- ■agles inpakken", s hij zijn spe- °9 na toen ze op waren naar het Het was jammer «Ie Eagles, die een dertigtal meters verderop in de kleedkamer zaten, dat zij deze donder speech niet hadden kun nen horen, want anders zou de Deventer ploeg zich in de tweede helft niet zo hebben laten wegspelen. Het rende ment van de donder speech was groot: een verdiende overwinning van 3—1 voor AZ'67. Aanvankelijk zag het er niet naar uit. dat Go Ahead zo'n grote nederlaag zou moeten in casseren in de tweede wedstrijd. Go Ahead had in de eerste helft, door èen doelpunt van Jan Groeneweg, een verdiende voorsprong genomen. Er leek een revanche voor de zaterdag avond geleden nederlaag (1—0 in Alkmaar) in de maak. Maar de Eagles faalden op het mid denveld. Condtie De Deventer ploeg zakte in de tweede helft volledig weg. De conditie speelde Go Ahead Eagles parten. De looptechniek en de snelheid van AZ werden Go Ahead te machtig. Joop Brand stelde na afloop vast dat zijn ploeg in de tweede helft het slachtoffer was gewor den van het zware programma van de laatste dagen. "Vorige week zaterdag tegen Roda JC, dinsdag tegen Ajax, zaterdag te gen AZ'67 en op paasmaandag weer tegen AZ'67". Brand: "De voorsprong heeft Go Ahead lange tijd op de been kunnen houden. In de tweede helft, vooral direct na de gelijk maker van Kees Kist zakte Go Ahead terug". Go Ahead Eagles, dat ver boven zijn krachten had gespeeld, viel na de gelijkmaker terug. Jaan de Graaf zette Welzl aan het werk. De Oostenrijker omspeelde de Deventer-defensie en schoot de bal langs Nico van Zoghei (1—2). AZ combi neerde beter en sneller. Hoven- kamp. Spelbos en Jan Peters waren door hun beweeglijkheid en hun fantasie drie ongrijpbare pionnen in het frivole spel van de Alkmaarse ploeg, die in Welzl en Kist goede afwerkers had. Go Ahead kon tegen deze overmacht geen tegenstand bie den en moest definitief het hoofd buigen toen Kees Kist zich tussen Dick Schneider en Teun Kist wrong en de derde treffer langs Van Zoghei tikte, (1-3). Zaterdagavond mocht Go Ahe ad van pech spreken. Daar faalde scheidsrechter Van Swieten die een doelpunt van Welzl goedkeurde, dat in bui tenspelpositie was gemaakt De Eagles protesteerden maar de arrogante Van Swieten maak te weer zijn irriterende gebaart jes en voelde zich de grote baas. Na afloop gaf hij toe dat er een misverstand tussen hem en de grensrechter was ge weest. Maar de Eagles waren was dat meer een gevolg van energiek spel van PSV, dat al na zeven minuten een niet on plezierige ruggesteun kreeg door een treffer van Stevens. De volgens Rijvers enige in topvorm verkerende PSV'er, die zijn liberopositie van zaterdaga vond zag veranderd in en vrije rol op het middenveld, buitte slecht wegwerken van Jonker uit om doelman Hans Galje te passeren. Het met twee permanente spit sen opererende PSV, Smits fun geerde als, hangende man, ter wijl beurtelings middenvelders en verdedigers voor aanvulling voorin zorgden, nam FC Den Haag in de tang. En daaruit is de ploeg van De Visser pas in de tweede helft, gebruik ma kend van de ferügval van de opponent, enigszins tevoorschijn gekomen. Maar toen leidde PSV al met 2-0 dankzij een doeltref fend afstandschot van Stevens. Een invalbeurt van Lex Schoen- make^voor Van Leeuwen) hield daarna niet meer in dan een sfeerproevertje, terwijl ook de preventieve vervanging van Kila door Ouwehand weinig meer veranderde. FRANK WERKMAN erdoor gedupeerd want het was en bleef het enige doelpunt in de wedstrijd. Van Swieten had ook moeite met de gele kaart. Walbeek den derde tegen Hovenkamp op en kreeg het geel^ maar Filippo die een gemene overtreding maakte tegen Jan Groeneweg ging vrijuit. Hoe dan ook, AZ slaagde erin de voorsprong vast te hou den tegen een Go Ahead dat een gelijkspel had verdiend. AZ'67—Go Ahead 1—0: 67. Welzl 1—0. Scheidsrechter: Van Swieten. Toeschouwers: 9000. Go Ahead-AZ'67 1-3: 9. Groene weg 1-0, 54. Kist 1—1, 69. Welzl 1~2, 77. Kist 1—3. Scheidsrechter: Thomas. Thomas. Toeschouwers: Kees Rijvers zet internationals op de bank (Van onze verslaggever) EINDHOVEN Kees Rijvers be schouwde de tweevoudige ont moeting tegen FC Den Haag als een goede gele genheid om eens wat te experimenteren met zijn voltallige spelersgroep. Na de blamage tegen NEC uit(O-O) heeft de Eindhoven- se oefenmeester naar zijn zeggen alle hoop op titel- prolongatie opgegeven. Met een aantal proefnemingen wilde Rijvers afgelopen weekeinde niet alleen zijn sterkste formatie testen, maar tevens enige van zijn naar hun vorm zoekende internationals op hun nummer zetten. „Voor de bekerwedstrijd tegen FC Twente op donderdag moeten we klaar zijn", sprak Rijvers. „Ik heb nu acht tien spelers tot mijn beschiking en nu we de titel kun nen vergeten moet de beker het doel zijn alsmede ze kerstelling van de UEFA Cupplaats. Daarom zijn er te gen FC Den Haag enige wijzigingen in het elftal aange bracht". Deze drang naar een goede eindsprint in dit seizoen kostte zaterdagavond Van der Kuylen, Rene van de Kerkhof en Krijgh hun plaats in de basis. Bovendien trad Stevens als laatste man op en fungeerde Van Kraay als rechtsachter. Gisteren mochten Van der Kuylen en Krijgh wel optreden, maar bleef Rene van de Kerkhof de eerste helft weer langs de kant. Hij verscheen pas in het veld als vervanger van zijn broer Wijly. Bovendien speelde Van Kraay gisteren weer als libero, mocht Ste vens als middenvelder opereren en bleek Wildschut ge passeerd. Deze experimenten mogen dan voor Rijvers nuttig zijn om inzicht in zijn spelersmateriaal te krijgen, het veroor zaakt wel een grote onrust in de PSV-selectie. *uto %*reo Terwijl in Nederland de mussen van de hitte in zwijm van het dak vallen ho, ho, het wordt weer veel koeler begon in Moskou het wereldkampioenschap A-groep ijshockey. Dat leverde weer de gebruikelijke taferelen op zoals dit rondedansje om een Tsjech die in het duel met Canada tot uitglijden is ge dwongen. Voorlopig kunnen de tv-kijkers deze sport nog beloeren. Ijsmuts op, om in de stijl te blijven. Arno van Riet en Goofvan Andei op proef bij Vitesse (Van onze sportredactie) DEN HAAG De Arnhemse eredivisieclub Vitesse heeft belangstelling getoond voor twee Haagse voetbal lers. De negentienjarige spits Arno van Riet (WP), voor wie eerder ook Feyenoord al interesse had en de blonde verdediger van VUC, Goof van Andel (25), speelden vori ge week een bevredigende testwedstrijd bij de formatie van trainer Henk Wullems. Beide spelers hopen binnen kort uitsluitsel te krijgen over een eventueel contract bij Vitesse. „Limburg" woedend op NOS MEERSSEN De „boycot" van het stadion van Roda (te veel reclame) en de moeilijkheden die de NOS met MW had, zijn in Limburg zodanig in het verkeerde keelgat geschoten dat zaterdag tijdens de Gold Race twee reportagewagens werden beschadigd. De auto waarin regisseur Martijn Lindenberg zat, werd met stenen bekogeld en een ruit sneuvelde. De radio reportagewagen met Heinze Bakker werd door de woe dende Limburgers eveneens bekogeld en met de vuisen bewerkt zodat nogal wat deuken ontstonden. Toen de equipe van de NOS arriveerde en bleek dat geen recht streekse reportage mogelijk was omdat er geen techni sche faciliteiten waren, was „Limburg" helemaal furieus. De bekogelingen waren -het gevolg. Nadat de steen te gen de ruit van de regisseurswagen was gegooid, belde Lindenberg naar sportchef Bob Spaak die opdracht gaf de koers te verlaten, 's Avonds zagen de tv-kijkers dan ook alleen de eerste 100 kilometers van de Gold Race. De radiowagen volbracht de koers maar overal werd Heinze Bakker bespuwd en beschimpt en aan de finish werd hij bijna gemolesteerd. Moskou 1980niet goedkoop MOSKOU Plaatsbewijzen voor de Olympische Spelen 1980 in Moskou zullen niet goedkoop zijn. Vanwege de grote belangstelling voor de openings- en sluitingscere monie zal van 10 tot 26 roebel (30 tot 75 gulden) moe ten worden neergeteld. Russen zullen kaarten tegen ge reduceerd tarief kunnen kopen maar niemand weet nog waar. Olympische wedstrijden, die in de ochtenduren worden gehouden, kunnen worden bijgewoond voor be dragen van 6 tot 18 gulden. In de avonduren en voor kwart- en halve finales kosten de kaarten 13.50 tot ruim 45 gulden en finales vergen 15 tot 54 gulden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13