"Doorsmeeren en verversen" in |ezondheidsgarage Schiermonnikoog Pleitredenen, aangevoerd voor het nuttigen van enkele glaasjes duinwater per dag, hebben al evenmin het gewenste resultaat. Een invloedrijk genootschap als de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunde, volgt met belangstelling alle uitspraken van balneologen (specialisten op het gebied van de badtechmeken). maanblijft intussen sceptisch aan de rand van het therapeutische bassin staan. Toch stelt „Vita Maris"zich vrij bescheiden op. Het voormalige kuuroord van Jacob Pronk in Scheveningen wierp destijds veel meer vragen op onder medici, door aan de thermale badcultuur meer geneeskracht toe te schrijven dan misschien verantwoord was Dennenaalden, modder, zwavel, koolzuur zout en zoet water speelden hun rol in deze therapieën, evenals de zeelucht uiteraard. Thans doen weer berichten de ronde, over geneeskrachtigeioutlagen in de gemeente Nieuweschans. Daar droomt men al van lange rijen mensen, wachtend op hun jodium- en ijzerhoudende glaasje „Aquaschans'en een Kurort naar Duitse snit. Op Schiermonnikoog beperken de aanprijzingen zich tot het bieden van een zekere preventie tegen onze civilisatiekwalen. Hoewel in het bestuur ook enkele (revalidatie) artsen zitting hebben wordt geen beroep gedaan op zieken, om hier genezing te komen zoeken. Er heerst geen calorieën-terreur. omdat de gasten in eigen kitchinette het voedsel kunnen bereiden en wie buitenshuis wil eten wordt verwezen naar de restaurants op het eiland, waar dan wel zoutarm voedsel geserveerd kan worden. Ook de winkels met een assortiment reformartikelen blijven niet onvermeld. Het komt er dus op neer, dat ..Vita Maris' geen „Kurort" is in de betekenis die onze oosterburen aan zo n gezondheidsimperium hechten. Vandaar, dat er ook niet één arts aan verbonden is. terwijl er in een kuurplaatsje als Bad Neuenahr 150 specialisten klaar staan om de aftakeling een halt toe te roepen Voor de Duitsers blijft Schiermonnikoog een eiland in de verte. Het is per advertentie één keer aangeprezen in het blad „Reise und Erholung" met de tekst ..Dort erleben Sie Kur und Urlaub zugleich", maar temèer omdat onderdompelingen en betrommelingen in het buitenland daar niet vergoed worden, had dit geen resultaat. Merkwaardigerwijs geven wel veel Nederlanders gehoor aan de uitnodiging, om elders te gaan kuren. Iemand heeft becijferd, dan enkele jaren geleden wel 60.000 landgenoten met dit doel zijn afgereisd. Reumapatiënten naar Roemenië en Bulgarije, waar zij zeer goedkoop kunnen aanmodderen in drabbige baden. Landgenoten die aan de huidziekte psoriasis lijden, vinden tijdelijk genezing aan de Dode Zee in Israël. Maar tal van mensen met minder uitgesproken klachten besteden hun kostbare deviezen in de kuuroorden van Duitsland, Zwitserland en Oostenrijk enz. Vooral nu de toeristische betalingsbalans naar de verkeerde kant doorslaat, beschouwt de heer Meulenkamp „Vita Maris" als een bolwerk tegen de export van ons goed geld. „Het is hier geen ziekenhuis en ohze 39 behandelingen per week zijn niet gericht op het bestrijden van kwalen. Wat wij te bieden hebben is een herwonnen fitheid, nieuwe energie. En dat niet alleen voor dames. Wie hier een kuur heeft gevolgd, kan er weer tegen. Mensen die er aan toe zijn, hoeven niet naar het buitenland. Dat spaart deviezen. We knappen ze hier wel op". En dus gaan de doorgaans middelbare of oudere gasten er elke morgen twee of drie uur tegenaan, volgens de dagindeling op hun inschrijvingskaart. om 's middags te rusten, fiets of paard te bestijgen, langs de vloedlijn te wandelen en duinen te beklimmen, als aanvullend trimprogramma. Er schijnen al artsen te zijn, die vinden dat het in elk geval geen kwaad kan en die oververmoeide patiënten op de boot zetten. Veel vrouwen dus nog: vriendinnen die het samen eens gaan proberen, weduwen, maar ook gehuwde dames, witer man mede het appartement betrekt en eerst de kat eens uit de boom kijkt. Dat laatste doen ook de 900 inwoners van Schiermonnikoog, inclusief dè enige, door het gemeentebestuur gesubsidieerde huisarts G. Floor. Als er in „Vita Maris" iemand echt ziek wordt, krijgt hij er een patiënt bij. Verder gaan zijn bemoeiingen niet. De overige eilandbewoners onthouden zich eveneens van commentaar, in afwachting van de dingen die komen zullen. Even ontstond er deining, toen beweerd werd dat Johannes Zeeven zijn levenswerk aan een Duitse instelling wilde verkopen. Deze geruchten werden ontzenuwd en de kop ingedrukt. Maar Schiermonnikoog blijft waakzaam Het bewaart nog zeer verse indrukken aan de openstelling van het eerste nudistenstraiid en ooit is ..Vita Maris" een super de luxe massagebedrijf genoemd voor het betere publiek. Hierop voortbordurend vroeg een raadslid aller waakzaamheid, om te voorkomen dat het gebouw als Eroscentrum ooit dienstbaar gemaakt zou worden aan het sextoerisme Ook deze vrees is tot op heden ongegrond gebleken LEO J. LEEUWIS BENT U VOOR UZELF AL AAN EEN ONDERHOUDS BEURTTOE? Boven Het therapeu tische zwembad Voor een tredmolen circuit onder water, ter versteviging van de voetzolen, zijn bergkeien aange voerd Rechts: De pittoreske geveitjes worden hier niet aan het oog onttrokken door slierten auto's. Alleen bussen en taxi's zij het mondjesmaat mogen op het ei land rijden Links: Alles wat „Vita 1 Maris" te bie den heeft kan worT den gecombineerd met een rein zeekli maat en de rust van een eiland zonder la waaierig verkeer tredmolencircuit onderwater, ter versteviging van de voetzolen. Vorig jaar is de bekende landgenoot Simon vari Collum juichend aan deze golven ontstegen en men vond hem bereid om in de media te getuigen van zijn ervaringen. „Wat hier met je gebeurt houd je niet voor mogelijk... Dit slaat alles. Schiermonnikoog steekt buitenlandse kuurcentra naar de kroon". Hij leek op het eerste schaap dat over de brug ging en dat met vrolijk geblaat de kudde aanvoerde. Vorig jaar hebben volgens een getuigenis van de directie reeds tweeduizend personen zijn voorbeeld gevolgd. Daar toont men zich redelijk tevreden over. Wat hier geboden wordt is nieuw en dus vraagt bestrijding van een onmiskenbare drempelvrees nog de volledige inzet van Edo Meulenkamp en zijn metgezellen. Voor het eerst kan tintelfrisse energie verkregen worden via een r$eks van oefeningen en behandelingen, ontleend aan. dë heilbadcultuur in andere Europese landen, zoals Oostenrijk, Zwitserland en Duitsland. Het is geen toeval dat Schiermonnikoog de primeur kreeg. Hier kan alles wat „Vita Maris" te bieden heeft immers worden gecombineerd met een rein zeeklimaat en de rust van een eiland, waarop auto's niet worden toegelaten. Meeuwen krijsen boven het nieuwe gezondheidscentrum en patrijzen lopen er tot voor de deur, als tot huisdier geworden pluimvee. In de centrale hal heerst de plechtige sfeer van het „Kurhaus". Fluisteren verdient de voorkeur boven het spreken met stemverheffing, ais de gasten met het hoofd naar beneden in hun stretchers liggen, allemaal de gele VM- badjassen aan. Te rechter tijd worden zij groepsgewijs opgeschrikt door het snorren van een soort eierwekkertje, in de schortjas van fysiotherapeute Marry de Vries. Dan is het weer tijd voor een nieuwe, heilzame ervaring. De vacuummassage bijvoorbeeld vacosan in één van de cellen waar onderzoektafels beklommen dienen te worden. Op de rug geplaatste zuignappen, verbonden met een diepe zuchten slakende machine, bevorderen hier een maximale doorbloeding van de huid. Zij geven de kuurgast het gevoel, dat een wezen zich met poliepen aan hem heeft vastgezogen en op zijn schouder in slaap is gevallen. Het duurt dan met lang of op dit ongeveer synchroon met de ademhaling meedeinende ritme geeft ook de patiënt zich over aan een verkwikkende sluimering. Mag er eigenlijk wel van patiënten worden gesproken? De grondlegger van dit centrum wil slechts lichamelijke en geestelijke ontspanning bieden aan mensen, die de echte medicijnmeester (ngg) niet van node hebben. Zijn naam is Johannes H. Zeeven. Een jaar of acht geleden onderwierp deze krasse makelaar-in-rustezich aan een kuur in Senftenberg bij Wenen. Dit beviel hem zo goed. dat hij ons land de zegeningen van zo n behandeling deelachtig wilde maken. De thans 77-jarige oprichter investeerde zo n drie miljoen in de verbouwing van „Elim" en trok de uit Finsterwolde afkomstige heer E. Meulenlamp aan als beheerder. Samen met zijn vrouw ontvangt deze vroegere uitvoerder de gasten, sinds de opening in oktober 1976. Het kost nog altijd moeite om mannen ervan te overtuigen, dat niemand hen zal bespotten als zij in het therapeutische bad de sprong van een kikvors nabootsen en elkaar de speelbal betwisten. De vrees als zou zo'n kuur hun het stempel van een verwijfde slappeling geven Is volslagen ongegrond. „Vita Maris" spreekt mannentaal... In de wervingsgeschriften ontleent men beelden aan het garagebedrijf, door de reeks behandelingen te vergelijken met een „10.000 kilometer beurt". Doorsmeren en verversen, als het ware. De machine kan dan weer soepel draaien. Aan directies van grote bedrijven wordt in overweging gegeven hun staffunctionarissen spoorslags naar Schiermonnikoog te sturen, op kosten van de zaak. Deze investering werpt vruchten af. Medewerkers keren, na twee weken vertroeteld te zijn. huiswaarts in een uitstekende conditie, zodat zij betere prestaties leveren en weer dapper hun agenda's met afspraken ter hand nemen. Ze zijn ook beter bestand tegen allerlei ziektes De motor van het hart moet zo lang mogelijk blijven draaien, wil het raderwerk van onze gecompliceerde maatschappij naar behoren functioneren. In Duitsland is het heel normaal als aan medewerkers een gratis „onderhoudsbeurt" wordt toegestaan „Vita Maris" heeft tot op heden minder succes met deze gespierde taal. Het zijn voor 76 procent vrouwen die zich blootstellen aan hogedrukspuiten van de .hydromassage op dij, kuit en rugpartij. Het mechnische handje van de vibronsanapparatuur betrommelt al evenzeer vrouwelijke lichaamsdelen, terwijl onze nationale hymne „Ferme jongens, stoere knapen, foei. hoe suffend staat gij daar" inderdaad van toepassing is op ons mannelijke volksdeel. Toch is er geen reden tot wanhoop. „Wij zitten nog volop in de aanloopperiode", aldus een optimistische directie. „Onze aanpak verschilt fundamenteel van het beroep, dat door zogenaamde kuurchalets en beautyfarms op de mannen wordt gedaan. Daar ondergaan zij ook schoonheidsbehandelingen, compleet met huidanalyse, maskers op het gezicht en het gebruik van kosmetische middelen. Wat ons voor ogen staat is het voorkomen van stress, de tijdige verkwikking van geest en lichaam. Het stimuleren van de bloedsomloop door massages, een fitness training op allerlei toestellen, een solariumtherapie, enz., is een belangrijke doelstelling. Het activeren van de spierfuncties een tweede. Dit alles via natuurlijke prikkels". „Vita Maris" offreert als toegevoegde waarde een liefderijke aandacht voor de gasten, die vaak aan het randje van een stress-situatie hun eerste onderdompeling tegemoet gaan. Hebben zij eenmaal hun inleidende, heilgymnastische en yoga- oefeningen achter de rug. dan is de weg vrijgemaakt voor een algehele ontspanning Des nachts strijkt het vuurtorenlicht langs de gordijnen van hun smaakvol ingerichte appartementen, zonder twijfel het puikje van wét Schiermonnikoog aan accommodatie te bieden heeft. Deze vorm van logies - niet verplicht overigens - kost tot 12 mei 330 tot 550 gulden per week, afhankelijk van het aantal personen dat gehuisvest moet worden. Na deze datum gelden bedragen van 365,495 of 640 gulden. De van maandag tot en met vrijdag durende kuur die overigens de beste resultaten afwerpt als men er veertien dagen aan deelneemt komt dan op driehonderd gulden per week Het herwinnen van de vitaliteit blijft dus wel voorbehouden aan mensen, die althans -financieel nog aardig uit de voeten kunnen, als zij aan een onderhoudsbeurt toe zijn. In „De Dorpsbode", het gestencilde nieuwsblad van Schiermonnikoog, is het gezondheidsinstituut al smalend „Money Maris" genoemd, bestemd voor een publiek dat overspannen dreigt te raken door de jacht naar geld en zich hier laat opkalefateren om daarmee dóór te kunnen gaan. Deze beschuldiging werpt de heer Meulenkamp verre van zich. „Wij zouden maar al te graag zien dat dë ziekenfondsen deze kuur voor hun rekening namen. In Duitsland betalen de „Krankenkassen" soortgelijke behandelingen voor iedereen die ze nodig heeft". Nederland is daar nog niet rijp voor. Ten hoogste kunnen pogingen worden gedaan om de kosten fiscaal aftrekbaar te maken als buitengewone lasten. Er wordt weinig waarde aan gehecht, aan de preventieve werking van trommelvliesmassage met een instrument, dat het geluid van stampende dieselmotoren door de gehoorgangen stuwt. Infrarode noch ultraviolette stralingen in de solariumkamer kunnen artsen vermurwen tot de uitspraak, dat voorkomen beter is dan ERMONNIKOOG Halverwege de g op Schiermonnikoog, die zoals n reeds doet vermoeden naar rand voert, wordt de voorbijgangérs ilt toegeroepen. Zij worden ertoe idigd af te wijken van dit reden pad en zich in het tntrum „Vita Maris" aan een ndeling te onderwerpen. Vanouds zijn r dit eiland gekomen om in de dingsgolven nieuwe krachten op te en op duinpaden de spieren los te .Thans wordt hun geloof in de imheid van deze openluchtrecreatie r >et wankelen gebracht. Evenals de v, mist laat de directie van dit kuurhuis et schuimend zeenat bruisen en oe roerde wateren hevig ruisen. indvoerder Edo Meulenkamp is juist of over dit golfgebruis, de zuivere van Schiermonnikoog (boordevol m) en alle door de duinen geboden iciliteiten. SP(M nasi .Vita Maris" voegt aan dit •am en0ude recept litieverbetenng een nieuw element toe. de natuur voorhanden heeft, wordt in j- lezondheidscentrum aangevuld met de peren der techniek. En dit samenspel ot verbazingwekkende resultaten. Ke strategische plaats aan de Badweg de vooruitgang echter zo krachtig igen, dat een zekere schroom veel er nog van weerhoudt om zich aan !lden. In het kazerne-achtige 'dgebouw herkennen zij de trekken van indervakantie-koloniehuis „Elim", waar hef „grauwe grut" (zoals onze leelde stadsjeugd werd genoemd in de inde Bio-vakantie-oord-filmpjes) werd irgebracht. ipt, öedenksteen in de hal herinnert ten Als vloede aan deze bestemming. ha tl 'urende meer dan 50 jaar hervonden eert lneusies uit heel Nederland hier hun en indheid". Waar eens de witte bedjes iro deni kan het publiek zich aanmelden -je een otosan-oorbehandeling met tèrmie en de onderwater-druk- 'niassage in badkuipen met een board vol knoppen en handles, die per 20.000 gulden hebben gekost. Joit enig gebouw een andere ira emming heeft gekregen is het wel dit gitj 'slievende „Elim". Meer dan dertig ij' euze studio's en appartementen bieden vesting aan de kuurgasten en het ff 'um bestaat uit een reusachtige zonhal. Stretchers met een 6'fnechanisme staan aan de rand van ■-Hjerapeutische zwembad. Van enigerlei r9'ezijn keien aangevoerd voor egn v"-**" "éiiÉin 1

Leidse Courant | 1979 | | pagina 23