{Wip Thuisfront van onze mannen in Libanon wordt niet vergeten Het ruim 800 man sterke Nederlandse VN- detachement verblijft ai weer vijf weken in Libanon. Het „hete nieuws" van de ver plaatsing en de aankomst van de troepen in het Unifil-gebied is er af en de tientallen journalisten die „onze jongens" daar be zochten zijn teruggekeerd. De ouders, vrouwen, verloofdes en andere verwanten moeten de informatie over het reilen en zeilen van de Nederlanders in het verre Libanon nu uit de schaarse brie ven van hun geliefden halen. Maar het „thuisfront" blijft geïnteresseerd en is op tal van manieren bezig de jongens overzee informatie vanuit Nederland te verschaffen. Dagelijks gaan vele honderden brieven via de veldpost in Utrecht richting Libanon. Maar er gebeurt meer. Radio Nederland Wereldomroep bijvoorbeeld verzorgt dage lijks nieuwsuitzendingen die ook in het Midden-Oosten zijn te ontvangen. Eenmaal per week zendt deze omroep zelfs een speciaal verzoekplatenprogramma uit voor de Nederlandse VN-eenheid. Er gaan kran ten en films naar Libanon. In Den Haag werkt het Contactbureau Liba non op volle toeren om zoveel mogelijk in formatie aan het thuisfront te verschaffen en de geestelijke verzorgers proberen de achterblijvers zo goed mogelijk op te van gen. Bijgaand een impressie over het werk aan dit thuisfront DEN HAAG „Contactbureau Libanon, met kapitein De Waard. Wat zegt u, mevrouw? Of u een krentenbrood mag opsturen naar uw zoon in Libanon? Eh... dat moet ik even navragen". Kapitein De Waard, één van de vijf mensen die dagelijks het Con tactbureau Libanon bemannen, pleegt snel overleg met zijn_ collega's. Dan tegen de dame aan de telefoon: „Jazeker mevrouw, stuurt u Jan maar een lekkere stoet met Pasen. Maar denk erom, hij mag niet zwaarder zijn dan tien kilo". Het telefoongesprek wordt in een gezellige sfeer beëindigd. Een snelle krabbel op een kaart en weer is één van de vele ouderpa ren tevreden gesteld. Het krentenbrood kan in een keurig postpa'kket de deur uit om op tijd bij zoonlief in Libanon te zijn. Het tele foontje is er één-van de talloze die dage- lijks bij het Contactbureau Libanon in het gebouw van de Legervoorlichtingsdienst in Den Haag binnenkomen. Het bureau werd op voorstel van de minis ter van defensie samengesteld voor de duur van het verblijf van-de Nederlandse VN-een heid in het Midden-Oosten. De bedoeling is het bureau als schakel te laten fungeren tussen de Unifil-troepen en het thuisfront. Kapitein De Waard: „Ouders, verwanten en andere achterblijvers kunnen zich tot ons wenden voor informatie over het wel en wee van de betrokken militairen en met problemen waarvoor zij zich thuis gesteld zien". 'Het bureau is samengesteld uit deskundigen vanuit verschillende disciplines. De vijf mili tairen zijn afkomstig yan de voorlichting, de afdeling operatiën van de landmachtstaf, de directie personeel, sociale dienst en admi nistratie. Wat voor telefoontjes komen er zoal bin nen? Kapitein De Waard: „Dat beslaat een breed scala van vraagstukken. U heeft net die me Ook bij het „kale koppen peleton", de jongens, die zich naar het voorbeeld van Fransen helemaal kaal lieten knippen, valt het verzoekplatenprogramma in goede aarde. Contactbureau Libanon: schakel tussen de Unifil-troepen en het thuisfront. vrouw gehoord die een krentenbrood wil opsturen. Zo zijn er ook vragen over andere lévensmiddelen. Hoe lang duurt het voor de post daar is, is een veel gehoorde vraag. Zo zijn er meer terugkerende onderwerpen. We hebben besloten, als bepaalde vragen vaker gesteld worden, een stencil uit te laten gaan aan alle familieleden. Dat hebben we bijvoorbeeld met de veldpost gedaan. Daar waren zoveel vragen over. dat we in een brief een geheel vluchtenschema van de veldpost hebben opgenomen. Nu weet ieder een exact wanneer men een brief moet pos ten om die op een bepaalde datum bij zoon of manlief te laten bezorgen". Het Contactbureau heeft enorm veel tele foontjes gekregen nadat sérgeant-majoor Hoekstra uit Assen bij een schietpartij ge wond was geraakt. „Toen hebben we heel wat oucJers moeten geruststellen", vertelt een der collega's van kapitein De Waard. Behalve vragen komen er ook tips en ideeën binnen bij het vijfmanschap van het Libanon Contactbureau. Zo heeft een me vrouw voorgesteld een kledinginzamelingsac- tie in Nederland te houden voor de bevol king in Zuid-Libanon. Kapitein De Waard: „Een leuk idee, maar je moet je wel realise ren wat je aanhaalt als je met zoiets begint. We hebben het idee doorgespeeld naar het Rode Kruis. Overigens, als dit zou gebeuren zou het ook goed doorgepraat moeten wor den aan de Libanese kant. Ik houd er niet zo van dat maar even te regelen buiten die mensen om". Een ander aardig idee is mensen bijeen te krijgen die regelmatig willen schrijven naar militairen die vrijwel nooit post krijgen. „Ook daarvan wordt bezien of en hoe het uit te voeren is", vertelt kapitein De Waard. Het Contactbureau Libanop zorgt ervoor dat elk krantebericht over de soldaten in het Midden-Oosten wordt uigeknipt. Als er een verhaal over soldaat X in een bepaalde „STUURT U JAN MAAR EEN LEKKER KRENTENBROOD" Als de roes van het afscheid eenmaal voorbij is, valt men in het gat van de leegte. Contactbureau Liba non, Postbus 50, Den Haag, telefoon 070- 722222. Aanvragen voor ver zoekplaten bij de We reldomroep te richten aan: Radio Nederland We reldomroep, program ma militairen Libanon, Postbus 222, 1200 JG Hilversum. Te beluisteren dage lijks van 8.30-9.25 uur op de 13 meter band (21480 kHz) en op de 49 meter band (5955 en 6020 kHz). Aanvragen voor ver zoekplaten Gerard de Vries: TROS, Gerard de Vries, Postbus 450, 1200 AK Hilversum. Elke maandag te be luisteren op Hilver sum I van 15.30-16.00 Ds. G. Wassing, Jo- han Willem Frisoka- zerne, Witterstraat, Assen, telefoon 05920-12345. krant staat, wordt een kopie van dat verhaal aan zijn familie gestuurd. „Dat slaat heel goed aan bij het thuisfront. De meeste men sen houden een plakboek bij en vinden het prachtig om alles wat er over Libanon ge schreven wordt te bewaren", aldus de kapi tein. Deze. week is het Contactbureau begonnen met de verzending van een speciaal krantje voor de ouders en vrouwen van Libanon- gangers. „De Achterbanier" geheten. Het wordt een veertiendaags, blad, waarin allerlei informatie over de troepen in Libanon zal worden opgenomen. Het Contactbureau Libanon is in dringende gevaUen dag en nacht te bereiken. Voor die gevallen is er ook een rechtstreekse radio verbinding tussen Den Haag en Libanon. Op een geheel ander niveau heeft ook Ra dio Nederland Wereldomroep die verbinding. Elke morgen van half negen tot vijf voor half tien wordt er in de studio in Hilversum een uitzending verzorgd onder de naam „Europaprogramma". Het is een nieuws- en actualiteitenprogram ma, dat normaal op Öost-Europa gericht is en dat nu speciaal wordt „doorgeprikt" naar het Midden-Oosten. Dat gebeurt via een re- laiszender in Madagascar, die ervoor zorgt dat het gesproken woord vrijwel storingvrij in Zuid-Libanon door de soldaten 'kan wor den ontvangen. Producer Niek Klees vertelt hoe elke mor gen een nieuwsbulletin de ether in gaat, ge volgd door een weerpraatje van Jan Pelle- boer, alsmede drie of vier nieuwsonderwer pen die uitvoerig worden belicht. Uitgangspunt bij deze uitzendingen zijn de naar 'schatting honderdduizend Nederlanders die in de wintermaanden in Spanje en Zuid- Frankrijk overwinteren en via Radio Neder land Wereldomroep op de hoogte willen blijven van de actualiteit in het kikkerlandje, 's Zomers luisteren honderdduizenden va De Nederlandse soldaten, hier op verkenning In Zuid-Libanon, willen graag op de hoegte blijven van alles wat er in het „kikkerlandje" gebeurt kantiegangers naar de dagelijkse uib gen van de Wereldomroep. Om de raars zo goed mogelijk te gerieven men er van uit, dat zij vrijwel niets weten van de situatie in Nederland. Op zondagmorgen is er een speciale i ding voor de jongens in Libanon, van Buuren van de Wereldomroep e de Groot van de Legervoorlichting presenteren dan een rechtstreeks platenprogramma. Manda van Buuren: „Ik ben er twee geleden mee begonnen en het is or< lijk leuk werk. Tijdens elke uitzending we twee families op en die kunnen groeten doen aan man of zoon". Manda zegt te worden overspoeld vragen voor verzoekplaten. „We war bang dat er de eerste keer missel voldoende binnen zouden komen, waren er toen al 135. Dat aantal isj gelopen tot boven de 500 aanvrat stapels brieven en kaarten wor< Martin de Groot geselecteerd, jaardagen bij. elkaar-worden blijkt een enorme voorliefde te be: platen uit de top-tien. Manda van1 „Ik wil echter proberen daar af te raken, want ik heb de indruk militairen die muziek in Libanon t< zullen horen. We zoeken het bij meer in Nederlandse populaire liedjes". Zoals Manda en Martin verzoi draaien voor de soldaten, zo zal Gi Vries in het TROS-programma „Gei Vries draait op verzoek" platen dr< de mannen voor het thuisfront. Hij hier zondag 15 april mee tussen 1( 16.00 uur. Het programma wordt elke maandagmiddag van 15.30-16.1] uitgezonden. Ook bij Gerard de Vries zijn al heel acties binnengekomen. Dat kan ook worden van legerpredikant ds. G. uit de Johan Willem Frisokazerne in Hij is samen met zijn collega Wijnja velte belast met de zorg voor het thi Teneinde de vrouwen, verloofdes het gevoel te geven, dat niet alleen man of jongen moeten missen, h geestelijke verzorging een brief la gaan naar alle familieleden met ai van „lotgenoten" in de buurt. Ds. Wassing: „We hebben het land in veer veertig kringen verdeeld en all wanten een lijstje gezonden met de sen van Libanon-gangers bij hen in geving. Je moet niet vergeten dal mensen erg graag contacten legger mensen die in hetzelfde schuitje zit! kan mij dat nog goed herinneren uit dat ik als soldaat in het toenmalige lands-lndië verbleef en mijn ouders di hadden". Gebleken is dat in verschillende kring1 mensen al bij elkaar geweest zijn. E: den contactavonden gehouden, films, foto's en dia's worden vertoond mensen het nieuws uit het verre ül uitwisselen. De beide predikanten trachten zoveel i lijk gezinnen te bezoeken. Dat lukt uit niet overal en voorrang wordt dan oo géven aan de gehuwden en beroeps ren. Ds. Wassing: „Indien echter nodig bet we natuurlijk ook de ouders van een plichtige, niet gehuwde soldaat. Dal een beetje van de situatie af. Kijk, bepaalde problemen zijn, dan g< vanzelf". De geestelijke verzorgers werken in ger in een ver gevorderde oecumeni! menwerking. „Wij kijken er niet naar gezin dat we bezoeken gereform* J tholiek is", aldus de Doopsgezinde Een enkele keer komt het voor, beslist een geestelijke var richting wil hebben. „Dat gebeurt aard", zegt hij. In Assen en Zuidlaren zijn vorige twee contactavonden geweest in de De vrouwen het merendeel van militairen bleken achteraf erg ast. Het is de bedoeling dat men ii bijeen is en wat babbelt over thuis] mannen in Libanon. Ds. Wassing heeft met de zorg v< thuisfront een overvolle agendl gen. „Het gewone werk in de kazei ook doorgaan", zegt hij. „Je hebt staande contacten, de voorbereidt preken en al het andere pastoi Maar ik vind dat het, indien ni wijken voor „Libanon". Een goede] ding van het thuisfront vind ik van grootste belang". In de naaste toekomst krijgen de ge« verzorgers het waarschijnlijk alli maar drukker. Nu zijn er nog vrij* problemen- bij het thuisfront. Vader vertrokken en het gezin verkeert' nog in de afscheidsroes. Ds. Wassing: „Straks valt men in van de leegte. Het kon wel eens zij dan veel werk voor ons te doen zal zijn". sjoeK

Leidse Courant | 1979 | | pagina 18