Genland mensen Kabinet-Van Agt zou crisissfeer moeten aanpraten ÊeidócSomcmt Kernenergie is duivelse techniek99 Verdachte stemt onder aandrang van advocaat toe in tbr Detailhandel is voor dieven luilekkerland JLITICOLOOG WUSTOP,, HANDIGE DEN UYL" iderwijsraad nt zich tegen fstandige )en liversiteit aenergie: lbomvan ïkomst! De afwezigheid van het verzet De vraag blijft waarom Amin zo lang zijn verschrik kelijke gang heeft kunnen gaan. De Afrikaanse landen- orgamsatie OAE had een belangrijke rol kunnen spelen in de verdwijning van Amins bewind, maar waste in een vreemd respect voor Oeganda's souvereiniteit haar handen in onschuld. Ook westerse landen, die meesten tijds hun ogen sloten voor enkele uiterst vitale handels betrekkingen die zij onderhielden met het bewind van Amin, hadden diens verdwijning kunnen bespoedigen. HeT gebrek aan hulp voor de Oegandese ballingen in Kenia en Tanzania stond in schrille tegenstelling tot de steun die andere verzetsgroepen in Afrika in ruime mate wordt toebedeeld vanuit het westen en uit Afrika zelf. Terwijl hier redelijkerwijs zowel rechts als links georiënteerden gemene zaak hadden kunnen maken te gen een gruwelbewind, bleef dat verzet juist uit omdat de a-politieke Amin niet vatbaar was voor gepolariseer de stellingname. PROFESSOR DR. J. D. Fast van TH-EINDHOVEDN LEIDSE COURANT vrijdag 13 april 1979 pagina 13 (Van onze parlementaire redactie( HAAG „Het kabinet Van Agt is nder gebaat bij een crisissfeer en het [jjdzaani alles in het werk te stellen die sfeer op te roepen. Alleen dan kan je isies loskweken die je anders, nooit zou hebben. Je moet die crisiss- Je mensen aan den lijve laten voelen inkomensverlagingen, een rem op de inlandse vakanties en minder collectie- sorzieningen en je moet achterbannen [elen om die inschikkelijk te maken. gaan de voormannen vanzelf mee". I raad geeft de Rotterdamse politico- M. van Schendelen deze week de Ing Van Agt in een interview met het f Onderneming van het VNO, het Ver- li van Nederlandse Ondernemingen. If. van Schendelen, die zich een van de „parlementologen" van ons land baseert zijn advies op een zeer uitge breide studie van het gedrag van de Tweede Kamer ten tijde van de oliecrisis in de peri ode 1973-'74. De praktijk uit die tijd heeft volgens hem aangetoond dat het toenmalige kabinet Den Uyl handig en met veel succes heeft weten in te spelen op de door de olie boycot opgeroepen crisissfeer. Van Schende len wijst daarbij op de Machtigingswet, die destijds in een vloek en een zucht door het parlement werd gejaagd en die de regering een blanco volmacht gaf op een breed scala van sociaal-economische beleidsterreinen, van inkomens, prijzen en huren tot gastar beid toe. Die Machtigingswet was - zo bleek achteraf - eigenlijk helemaal niet nodig en is ook nauwelijks gebruikt. Wat zich wel af tekende was het sluiten van de gelederen in de Nederlandse samenleving onder druk van de toenmalige crisissfeer Hij constateert dat de crisis van toen dus een voortreffelijke gebeurtenis voor Den Uyl was. Volgens hem zijn er vele parallellen tussen de situatie van 1973-'74 en nu: er is nog steeds een olieprobleem, wellicht nog erger dan toen, en de arbeidsverhoudingen zijn net als in die tijd gespannen, ondanks de unanieme erkenning van matiging. En ook de onenigheid in het regeringskamp gaat steeds meer overeenkomst vertonen met de ruzies in het toenmalige kabinet Den Uyl, constateert Van Schendelen. „Ik ver baas me erover dat Van Agt niet van de huidige nood een deugd maakt", stelt hij. Dat zou dan moeten beginnen door het scheppen van een psychologisch klimaat, waarbij gedacht kan worden aan zaken als olie, het begrotingstekort en de ombuigin gen. Volgens Van Schendelen zijn Van Agt en Wiegel ruimschoots in staat een aardige cri sissfeer in ons land op te roepen. „De on middellijke winst daarvan is dat er een veel gewilliger coalitie zou ontstaan, waardoor er eindelijk zaken kunnen worden gedaan. De crisissfeer heeft een katalyserende werking op het wetgevingsproces en je krijgt als re gering veel eerder wat je hebben wilt Ook alle sociaal-economische partners kunnen veel beter in het gareel gehouden worden", meent de Rotterdamse parlementoloog. Voorwaarde voor zo'n gunstige crisissfeer is volgens Van Schendelen dat iedere Neder lander die aan den lijve moet ondervinden. Een oude maatregel als de 100 kilometer en de gesloten gordijnen van stal halen werkt niet meer. Hij doet de suggestie de effecten van Bestek '81 de mensen harder te laten voelen, maar om Engelse toestanden te voorkomen zal de consumptie sterk moeten worden afgeremd en zal ook in de over heidsuitgaven moeten worden gesneden. Ook in de creatie' van ambtenarenplaatsen moet bezuinigd worden: uiteindelijk is WW altijd nog goedkoper dan een ambtenarensalaris plus overhead-kosten, is de mening van Van Schendelen. Vraagtekens achtek behoefte (Van onze parlementaire redactie) ,G De Onderwijsraad, adviesorgaan van de mi- vin Onderwijs en Wetenschappen, is fel gekant tegen idige Open Universiteit. Volgens de raad doet mi- Piïs er beter aan te experimenteren met een Open versiteit, die nauw samenwerkt met gewone universitei- hoger beroepsonderwijs, part-time-opleidingen, schrifte- «fewijs en volwassen-onderwijs. jjerwijsraad vraagt zich wel af of er nog wel zoveel be- aan een Open Universiteit om de overloop van de jde universiteiten en HBO-instellingen op te vangen. De idaling en de teruglopende belangstelling vqor hoger i lijken het tegendeel aan te geven. Wat dit aspect be nt de Onderwijsraad dat het verstandiger is de be- instellingen hun poorten ook in het weekeinde te laten Foutief vindt de Raad, dat de Open Universiteit geen plaats heeft gekregen in het huidige volwassenenon- Ijeen stelt de Onderwijsraad, dat de regering er goed fdoen om eerst eens te gaan experimenteren, in plaats met een volledige Open Universiteit van start te >als de Commissie-De Moor bepleit. Een experiment t mogelijkheid van terugkoppeling en bijstelling, aldus ADVERTENTIES ikkendc kernreactor 'isburg. Pennsylvania de mensheid wakker, twordt nu echt de [ctijd dat u het ont- Ide boek van Robert gaat lezen: itoomstaat. paperback, t' 16.90 jijmscherp cn goed gedocumenteerd schetst hij lock - met een voorwoord van lan Terlouw - aren van kernenergie, cn boek geschreven uit angst cn woede. Bij elke boekhandel Bloemen markt in Amster dam weerver- licht Sinds gisteren staat de bloe menmarkt in de Amsterdamse Sin gel weer feeste lijk in het licht. Ook de Muntto ren (achtergrond) is gesierd met gloeilampen, in verband met het feit dat het hon derd jaar geleden is dat de gloei lamp werd uitge vonden. Ondanks de roep om ener giebesparing heeft de gemeen te Amsterdam haar lijst met te verlichten objec ten dit jaar uitge breid. GIJZELINGSDRAMA GROENLO IN HOGER BEROEP (Van een onzer verslaggevers) ARNHEM Een verrassende wending kwam er gisteren voor het gerechtshof in Arnhem in de berechting van de Groenloër L.B. (40) die op 26 september vorig jaar een huisarts door een been schoot en een verpleegster twee dagen lang gijzelde. De politie wist, zoals be kend, de verpleegster na een verrassing sactie op het huis van B te bevrijden. Nadien had B. geweigerd actief mee te werken aan een ter beschikkingstelling zoals de rechtbank in Zutphen destijds had bevolen ewn ging hiertegen in ho ger beroep. De Maastrichtse advocaat mr. M.Moskowicz, die op verzoek van de verdachte gisteren voor het Arnhemse gerechtshof de verdediging op zich geno men nam, wist na veel praten de man ervan te overtuigen dat een tbr voor hem het allerbeste zou zijn. Die mening onderschreef de Zutphense districtspsychiatèr dr. G.H. Strobos. Deze had bij de zitting in Zutphen weliswaar afgeraden om B. een onvoorwaardelijke tbr op te leggen, maar dat kwam, als ge zegd, alleen omdat de verdachte in die dagen op geen enkele wijze te beïnvloe den was. B. was in appèl gegaan omdat hij de straf van de Zutphense rechtbank - vier jaren gevangenisstraf plus een on voorwaardelijke tbr - onjuist achtte, waarna ook de officier beroep aanteken de. Hofpresident mr. L.van Eupen trok terstond van leer tegen verdachte B. Hij merkte onder meer op: „Het publiek was buitengewoon verontwaardigd wat u deed. Het is een van de lafste feiten die je je kunt voorstellen". Toen B. opmerkte dat hij en zijn vrouw in grote spanningen leefden en geld no dig hadden, stelde de president: „Jawel, maar men zal met de oren klapperen als men hoort wat u allemaal aan spullen in huis had". De president somde een heel rijtje op. „U kunt het nauwelijks alle maal in huis bergen", vond mr. Van Eu pen. De verdachte zorgde daarop voor een verrassing. Hij erkende zonder om wegen dat hij destijds, na hem te heb ben ontboden, met opzet de Groenlose huisarts Zandstra in het been had ge schoten. Tot dan toe had B. de opzet daarvan al tijd ontkend. „Die dokter moest maar eens voelen hoeveel pijn wij hadden ge leden. Wij wilden aandacht voor onze zaak. Ja, ach, ja, het was een soort wraakneming op de maatschappij". Zoals men zich herinnert was de wao-uitkering van B's vrouw gestaakt, althans vermin derd en dat was de reden dat er een gij zeling werd uitgevoerd op de verpleeg ster Yvonne Wassink. Nadat opnieuw het psychiatrisch rapport van dr. Strobos was behandeld, met daarin een sombere prognose omdat B een onberekenbaar, agressief karakter bezit, zorgde raadsman mr. Moskowicz voor de grootste verrassing. Hij zei moei te met de verdediging van B. te hebben, vandaar dat hij hem had geadviseerd toch maar een tbr-behandeling te onder gaan. B. had daarin uiteindelijk toege stemd. „Een onverwachte ontwikkeling", moest ook de psychiater erkennen. „Ik sta overigens nog positief tegenover een tbr voor B. en vooral omdat hij zelf nu wèl gemotiveerd is. Eigenlijk had hij die behandeling al tien jaar geleden gehad moeten hebben". Uitspraak op 26 apriL Met een zucht van verlichting zullen velen vernomen hebben, dat het schrikbewind van de Oegandese dicta tor en massamoordenaar Idi Amin over het eertijds zo welvarende Oeganda omver is geworpen door Tanzania- nen en een groep ballingen onder leiding van de vroe gere conrector van de Oegandese Makarere-universiteit, dr. Yoesoefoe Loele. De meesten van deze ballingen hebben jarenlang moe ten wachten tot er voldoende steun was verzameld om het tegen Amin op te nemen. En dan nog was de steun voor de Oegandese ballingen vanuit het arme Tanzania slechts toereikend voor een zeer langzame opmars te gen een dictator, een actie die ook nu nog bij lange na niet is voltooid. Deze man, aan wie zo'n groot instinct voor overleven is toegekend, kon tenslotte internationaal overeind blijven omdat hij aangezien blééf worden als de leider van een land. In zijn tragi-komische optreden riep hij lange tijd niet slechts hilariteit op, maar van velen ook minzaam zwijgen en het respect-voor-een-staatshoofd, terwijl hij in feite een niet van genialiteit ontblote misdadiger VOLGENS BEVEILIGINGSDESKUNDIGEN UTRECHT (ANP) Beveili gingsdeskundigen hebben vastgesteld, dat de detailhan del een soort luilekkerland voor dieven geworden is. Per dag wordt er voor miljoen gulden aan goederen uit de winkels gestolen, waarvan tweederde terechtkomt in de zakken van het personeel. Al dus tenminste drs. L. de Vries van het Institunt voor Sociale communicatie en Marktonderzoek. Bij onderzoekingen is het drs. De Vries gebleken, dat win kelpersoneel „nogal moeite heeft met het trekken van de lijn tussen wat wél en wat niet door de beugel kan." Er zouden bijvoorbeeld cassières zijn die zich bedienen van handlangers als klant, waar door aan de kassa „gefoe- seld" kan worden. Het vak blad van detaillisten voor le vensmiddelen weet dit te mel den en voegt er tevens aan toe dat een deel van het per soneel er ondermaatse taa kopvattingen op na houdt. Het blad beschuldigt dit per soneel van onverschilligheid, luiheid, weerbarstigheid of in het algemeen van een weinig positieve instelling. De dienstenbonden van de FNV betreuren het dat de be weringen in bedoeld blad niet door hard cijfermateriaal zijn onderbouwd. Bestuurder Van der Gouw van deze bonden trekt het in twijfel of het per soneel inderdaad zoveel steelt als drs. De Vries aangeeft Betonwerker maakt dodelijke val ROTTERDAM (ANP) Een 54jarige Spaanse betonwerker, wonende in Delft, is gisteren op een Rotterdams bouwwerk na een val van negen meter omgekomen. Volgens de politie is de werkvloer, waarop de man zich bevond, door onbekende oor zaak weggezakt. Vangstverbod schol bij Denemarken DEN HAAG (ANP) De Ne- derlandse zeevissers mogen tot het einde van dit jaar in het Skagerrak en het Katte gat bij Denemarken niet meer op schol vissen. De zeevissers hebben de aan ons land toe gewezen hoeveelheid van 1.135 ton schol in deze wate ren al opgevist *15-16 april NDOOR RDRECHT Paaszaterdag ten 2e paasdag Mags en 's avonds met o.a. N CRAMER RIO HELLENIQUE 10.-12.50 en 15.- I. en kaarten RWCHAL IDR6CHT (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Kernenergie is een duivelse techniek en het grootste en dreigendste ge vaar wat op ons afkomt. Al onze defensiein spanningen zouden er eigenlijk tegen gericht moeten zijn". Op deze ongekend heftige ma nier fulmineerde gisteren in Utrecht de Eind- hovense hoogleraar prof.dr. J.D. Fast tegen kernenergie. Hij deed dat tijdens de presenta tie van het eerste Spectrum Jaarboek, dat „een verslag wil zijn van 365 dagen wereld geschiedenis, maar tevens wil bijdrage tot encyclopedische kennis". Veel feller dan in het Jaarboek keerde profes sor Fast zich gisteren bij de presentatie van het boek tegen het fenomeen kernenergie, waarbij hij de kansberekeningen ten opzichte van een groot ongeval in een kernreactor als „waardeloze flauwekul" bestempelde, omdat er in dat opzicht zijns inziens nog zo veel ge fundeerde' detailkennis van kernreactoren ont breekt. Hij noemde in dit opzicht de kewrnre- actor in Harrisburg. „Bovendien hebben die kansberekeningen be trekking op papieren reactoren, waarbij uitge gaan wordt van de veronderstelling dat ze be diend worden door nooit falende mensen in stabiele en vredelievende naties", aldus profes sor Fast Hij toonde zich ongerust over de aangekondigde brede maatschappelijke discus sie over kernenergie in Nederland, omdat zijns inziens het gevaar dreigt dat deze discus sie gebruikt zal worden door de overheid in de trant van „Hoe praat je de mensen kerne nergie aan?". Uitvoerig ging de Eindhovense hoogleraar in op de gevolgen van een eventuele nucleaire ramp, waarbij hij onder meer het voorval uit 1957 in de Sovjet-Unie aanhaalde, waar in dat jaar sprake is geweest van een „radio-actieve eruptie". „Het Rode Leger", zo ging hij voort, „heeft honderden vierkante kilometers van het betrokken gebied afgesloten (voor de oor spronkelijke bewoners), de steden en de dorp jes vernietigd en de zaken twintig jaar geheim kunnen maken. Ook de Amerikaanse CIA die er weet van had, heeft erover gezwegen, om dat men de Amerikaanse publieke opinie niet anti-kernenergie wilde maken". Het grootst denkbare ongeval in een kernreactor noemde prof.Fast het uit elkaar springen van het reac torvat, hetgeen niet alleen naar zijn mening duizenden doden als gevolg van radioactieve straling tot gevolg zal hebben, maar waarbij ook grote delen grondgebied voor honderden jaren onbewoonbaar zullen worden. „Het is krankzinnig dat we doorgaan met kernener gie", zo betoogde hij. Met prof.dr. Fast uit Eindhoven is er een nieuwe publicist in de rij van tegenstanders van kernenergie bijgekomen. Dat de redactie van het Spectrum Jaarboek juist iemand met een dergelijke uitgesproken opvatting heeft uitgekozen voor het eerste deel van een elk jaar terugkomend boek, bewijst dat de in vloed van de anti-kernenergiebeweging, al thans in Nederland, toeneemt Klachtrecht voor minderjarige in rijksinrichting (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het kabinet zal binnenkort bij de Tweede Kamer een wetsontwerp in dienen waarin wordt voorge steld de rechtspositie van minderjarigen in rijksinrich tingen voor de kinderbescher ming te verbeteren. Het wetsontwerp opent de mogelijkheid dat een minder jarige in een rijksinrichting beklag kan doen over ver schillende beslissingen van de directeur, zoals het opleggen van straf of het weigeren van bezoek. De klachten kunnen worden ingediend bij de com missie van toezicht bij de in richting. Deze kan de beslis sing van de directeur herzien. Akkoord over tuinbouw-cao UTRECHT Uitbreiding van de mogelijkheden tot ver vroegd uittreden vanaf 63 jaar met ingang van 1980, een reële loonsverhoging van 0,75 met terugwerkende kracht vanaf 1 maart, een ex tra vakantiedag en een ver hoging van de minimum va kantietoeslag.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13