Sojoez-33 keert voortij dig terug naar aarde geplunderd Kampala wordt massaal Ruim honderd doden bij Rhodesische aanval op Zambia ESS ZIT WEL IN SPANDAU HOTELSTAKING SPANJE IN IMPASSE IKENNINGEN NIÉUWE REGERING OEGANDA Ierland verklaart de oorlog aan oliemaatschappijen Nieuwe golf van zuiveringen in Iran acinjhTENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 13 APRIL 1979 PAGINA 11 RUSSISCH-BULGAARS RUIMTEPROJECT MISLUKT NAVO zoekt antwoord op Russische SS-20-raket BRUSSEL (Reuter) Acht ministers van defensie van landen die zijn aangesloten *1 bij de NAVO zullen op een bijeenkomst van de Nuclear Planning Group (24 en 25 j april in Florida) proberen een antwoord te geven op de drie-koppige SS-20-raket van de Sowjet Unie. Een van de mogelijkheden is een nieuwe atoomraket, afge vuurd door vliegtuigen. De NAVO staat voor de taak de tactische kernwapens te mo- derniseren en moet nu beslui ten of er een raket komt als de SS-20 of beloven dat die niet gebouwd zal worden in ruil voor enige beperking door de Sowjet Unie. De SS- 20 kan vanuit Moskou elk doel in. Europa raken. Rus land kan er gebruik van ma ken omdat deze raket geen intercontinentaal wapen is en dus niet valt onder Salt-2. Het westen kan er voorlopig nog niets tegenover stellen dat erop lijkt. Noodweer in Zuid-Rusland MOSKOU (DPA) Het zuid elijk deel van het Russische bergland Kirgizië is de laat ste tien dagen geteisterd door een noodweer van ongekende omvang met regen, sneeuw, lawines en een aardbeving. Uit Moskou is gisteren ge meld dat bergbeekjes tot enorme stromen werden, dat in het gebied straten over vele kilometers overstroomd zijn en dat er enorme hoe veelheden sneeuw zijn geval len. Er zijn tot nu toe 487 la wines geregistreerd, waarvan een deel vermoedelijk is ver oorzaakt door een aardbeving die zich op 6 april voordeed. Er is geen melding gemaakt van slachtoffers, maar wel van een enorme materiële schade. Levenslang geëist tegen RAF-leden STUTTGART (DPA) - Tegen twee van terrorisme verdach te Duitsers is gisteren in Stuttgart levenslange gevan genisstraf geëist De twee, de 31-jarige Irmgard Möller en de 33-jarige Bernhard Braun, staan terecht wegens moord en pogingen tot moord. Beiden zijn al eerder op beschuldiging de Rote Armee Fraktion te hebben gehol pen tot vier en een half jaar veroordeeld. Volgens het openbaar ministerie behoor den zij tot het „leidinggevend kader van de RAF". De aan klagers achten bewezen dat Braun en Möller in 1972 heb ben deelgenomen aan de bomaanslag op het hoofd kwartier van de Amerikanen in Heidelberg, waarbij drie mensen om het leven kwa men. Ook zouden zij hebben meegedaan aan andere -ge welddadige acties. The Times keert nog niet terug (Van onze correspondent) LONDEN Het eerbied waardige dagblad The Times, dat al sinds 30 november vo rig jaar niet meer is versche nen als gevolg van een con flict met de vakbonden, zal niet zoals gehoopt op 17 april terugkeren in het or kest van de Britse journalis tiek. De grafische bond eist een grote mate van controle op de nieuwe computertechniek ken, die The Times wil invoe ren. Volgens de directie gaat dat te ver. The Times heeft een enorme advertentiecam pagne afgezegd, waarmee de terugkeer zou worden bege leid. Het blad heeft in de tijd dat het niet is verschenen een verlies geleden van ongeveer 50 miljoen gulden. NAVO-soldaten in Turkije beschoten IZMIR (Reuter) In de Turkse stad Izmir zijn giste ren twee Amerikaanse solda ten op straat vanuit een pas serende auto neergeschoten. Een van hen overleed ter plaatse, de andere is zwaar gewond in een ziekenhuis op genomen. De schietpartij vond plaats in de wijk waar het NAVO- hoofdkwartier is gevestigd waarbij de twee militairen werkten. In de auto, vair waaruit werd geschoten, zou den volgens getuigen drie óf vier mannen hebben gezeten. De (gestolen) auto werd later leeg teruggevonden. Inmiddels zijn er tien mensen gearres teerd op verdenking betrok ken te zijn geweest bij de aanslag. Zij zouden behoren tot een extreem linkse organi satie. De hulzen, die op de plaats van de aanslag zijn ge vonden, horen bij een auto matisch Kalashinkov-geweer. dat van Russische makelij is. MOSKOU (UPI/AP) De Russische kosmonaut Nicolai Roekawisjnikov en zijn Bulgaarse metgezel Georgi Iwa- nov zijn gisteren met hun Sojoez-33 voortijdig op aarde teruggekeerd. Zij hebben geen kans gezien hun vaartuig te koppelen aan het ruimtestation Saljoet-6 dat al anderhalf jaar om de aarde draait en waarin sinds 6,5 we ken twee kosmonauten werken. De Sojoez heeft een zachte noodlan ding gemaakt in de Sowjet-republiek Kazachstan. De stuurraketjes zouden niet goed hebben gewerkt bij de nade ring van het ruimtestation. De Sojoez werd dinsdag gelanceerd. Het was de bedoeling dat het tweetal na de kop peling in de Saljoet met de collega's Lyachov en Rjoemin in het ruimtesta tion wetenschappelijke proeven zoud doen. De lancering van de raket was dins dag door het stormachtige weer „sto- tend"verlopen. De bemanning heeft vijf maal een koerscorrectie moeten uitvoeren. Toen zij het ruimtelaborato rium op een paar kilometer waren ge naderd, bleek het raketsysteem dat automatische koppeling met de Saljoet moest teweegbrengen, niet te werken waarop de operatie werd afgelast. Het mislukken van het ruimteproject wierp een schaduw op de viering van het feit dat het gisteren precies acht tien jaar geleden was dat de eerste mens (Joeri Gagarin) de ruimte inging. De bemanning van de Sojoez-33, de- Rus Nicolai Roekawisjnikov (links) en de Bulgaar Georgi Iwanov na terugkeer op aarde. (Van onze correspondent) fCHEN De vrouw van Rudolf Hess, heeft gisteren ontkend dat de man die Je Spandau-gevangenis wordt vastgehou- een bedrieger zou zijn. [aar huis in het zuiden van Beieren zei ze: Engelsman Hugh Thomas heeft me vorig twee maal bezocht om me zijn theorie te leggen. Ik zei toen dat hij tot een ver- keerde conclusie was gekomen, maar hij wilde niet luisteren". Ook de voormalige Amerikaan se gouverneur van Spandau, kolonel Eugene Bird, noemde de theorie van Thomas belache lijk- De bevindingen van de voormalige Britse militaire arts, die - nu aan een ziekenhuis is veëbonden, zijn vastgelegd in het boek „The murder of Rudolf Hess", dat volgende maand verschijnt. MADRID (DPA) De al vijf dagen durende hotelstaking aan De staking heeft zich gisteren enigszins uitgebreid. Vandaag de Spaanse Costa del Sol heeft volgens de opgaven van de werkgevers tot en met gisteren een verlies van ongeveer 15 miljoen gulden veroorzaakt. De zaak is in een impasse ge raakt doordat de werkgevers pas willen praten als er niet meer gestaakt wordt, terwijl de werknemers eerst willen pra ten. zouden vele., familiebedrijven zich uit solidariteit met de sta kers een dag dicht gaan. Een sterke politiemacht beschermt de hotels en restaurants die nog ope.i zijn tegen de aan/alle va radicale stakers, die brandstichten, ruiten inslaan en auto's molesteren van werkwillige collega's. De annuleringen bij Duit se, Engelse en Scandinavische reisbureaus nemen toe. PENPRODUCEREN- LANDEN: oorlog geen \palm ibruiken ren burgers JEVE (Reuter) De be- rijkste wapenproduceren- anden zijn het er gisteren Genève over eens gewor- dat het gebruik van na il en landmijnen tegen de -erbevolking in een con- ionele oorlog verboden >t worden. der moet volgens, hen stu- worden gemaakt van de elijkheden om het ge- k van wapens van een n kaliber terug te dringen, landen konden het echter eens worden over de be ring van andere wapens, s splinterbommen en ra- en van een bepaald type. overeenstemming werd be- t aan het eind van een bereidingsconferentie van weken in VN-verband, raan 68 landen deelna- China was echter afwe- en heeft zich ook niet bij ivereenkomst aangesloten. inisterie van 'elligentie Venezuela KIO (AFP) In het nieu- I kabinet van Venezuela is plaats ingeruimd voor I minister van ontwikkeling n de intelligentie. Deze mi ller, Luis Alberto Machado, j?ft dat tijdens een bezoek n Japan verklaard. mezuela zou willen pleiten lor oprichting van een inter zonaal orgaan voor de ont- ikkëing van de menselijke elligentie met het oog op i vestiging van een wereld arin economische en socia- gejijkheid geldt. In Venezu- is besloten een dergelijk isterie te creëren ten be- ve van de intelligentie-ont- keling bij kinderen. Honderdduizend Rhodesische militairen zijn opgeroepen voor een mobilisatie-actie om de komende verkiezingen te beschermen. SALISBURY (AP) Ruim 100.000 Rhodesi- ministerie van justitie, dat een „beperkt aan- sche militairen zijn gisteren, in een groot- tal" zwarte aanhangers van de guerillastrij- scheepse mobilisatie-actie de oerwouden inge- ders gevangen is gezet tot na de verkiezingen, trokken om de twee weken van verkiezingen Gisteravond heeft de minister van justitie ge- te beschermen. In dit streven heeft de Rhode- zegd dat de Rhodesische veiligheidstroepen de sische luchtmacht gisternacht in het aangren- guerillastrijders ervan zullen weerhouden de zende Zambia luchtaanvallen uitgevoerd op verkiezingen te saboteren zoals zij hebben vluchtelingenkampen, waarbij volgens officie- aangekondigd. Het is de eerste keer in 90 jaar Ie Zambiaanse tellingen 136 mensen, onder blank bewind dat de zwarte bevolking zijn wie vrouwen en kinderen zijn gedood. stem mag uitbrengen. De zwarte nationalisten zijn tegen de verkiezingen omdat ook daarna Volgens de versie van Rhodesische autoritei- de blanken de sleutelposities zullen blijven in- ten is een guerillakamp getroffen en zijn nemen in het leger en de rechtspraak en zij vluchtelingenkampen met rust gelaten. in het parlement meer zetels zullen krijgen Een andere ontwikkeling die met de verkiézin- dan de verhouding tussen blanke en zwarte gen verband houdt, is de mededeling van het bevolking rechtvaardigt. Ook in België maatregelen energie besparing BUSSEL (AFP) - De Bel- Jische regering heeft giste- fen een wetsontwerp aan vaard ter beperking van het energieverbruik, tfet verbruik van benzine en lichte huisbrandolie zal met 20 procent en dat van zware olie met 10 procent naar be nenden moeten. Het plan doeit voort uit het feit dat België zich met achttien an dere lidstaten van het inter- itionale energiebureau er- e verplicht heeft het olie- verbruik met, vijf procent te Verminderen. Andere punten van het program zijn een verbod op het 's nachts la ten branden van lichtrecla mes en de verlichting van o- Penbare en particuliere ge bouwen. Ook zal er een strengere controle komen op handhaving van de maxi mum-snelheden: 120 km op de grote weg en 90 km op de binnenwegen. DUBLIN (AP) De Ierse regering heeft gisteren het be heer van 's lands slinkende oliereserves overgenomen in wat genoemd wordt „een algehele oorlog tegen de olie maatschappijen". Volgens een uit 1971 daterende wet kan de Ierse regering bedrijven dwingen olie te leveren aan belangrijke gebieden. De oliemaatschappijen kunnen zwaar beboet worden als zij weigeren dit te doen. Er heerst in Ierland een ernstig tekort aan benzine en andere olieprodukten, deels als gevolg van een havenstaking in Dublin en deels door de schaarste op de wereldmarkt. Het land heeft geen opslagmogelijkheden voor een reserve voor meer dan 90 dagen en moet vertrou wen op afspraken die gemaakt zijn met Groot-Brittannië, Frankrijk en België. Uit alle sectoren van de industrie kwa men deze week meldingen van een ernstig tekort aan diese lolie. Veel benzinestations zijn gesloten terwijl ook huisbran dolie schaars is. Benzine beperking Joegoslavië BELGRADO (AP) - Joego slavië heeft gisteren een se rie maatregelen aangekon digd die dit jaar het benzi- negebruik van auto's en mo toren met tien tot twaalf procent moet terugdringen. Op de autosnelwegen zal niet harder mogen worden gereden dan 100 km, terwijl de snelheid op regionale we gen-beperkt wordt tot 80 km per' uur. Bovendien zullen een dag per week en een weekeinde per maand geen auto's mogen worden ge bruikt De maatregelen gaan deze maand in en duren de rest van het jaar. Buiten landse toeristen zullen zich niet hoeven te houden aan de autoloze dagen. Wel móe ten zij de snelheidsbeperkin gen in acht nemen. Ook de korting van 20 procent op de benzineprijs zal voor bui tenlanders gehandhaafd blij ven. TEHERAN (AFP) Bij een nieuwe golf van zuiveringen en razzia's in Iran zijn de af gelopen dagen ruim 140 voor malige aanhangers van de sjah, van taxichauffeurs tot rechters, opgepakt door de revolutionaire troepen van Chomeini, zo is gisteren in de Iraanse pers gemeld. De executies gaan inmiddels door en met de acht nieuwe die gisteren nog voor de da geraad werden uitgevoerd, is het aantal tot dusverre op ruim honderd gekomen. Om gebracht werden twee officie ren, drie burgers, twee onde rofficieren en een officier van de vroegere Savak (geheime politie). De mensen die de laatste da gen zijn opgepakt, zijn gevan gengezet'in de gevangenissen van Teheran, waarin ruim 1200 gevangenen wachten op berechting. Vice-premier Amir Entezam heeft gisteren meegedeeld dat Iran de Palestijnen niet heeft verzocht om militaire deskun digen. Hij sprak categorisch alle berichten tegen die deze vraag om steun zouden sugge reren. „Iran heeft geen enkel land en geen enkele organisa tie ooit gevraagd militaire deskundigen of specialisten op het gebied van de veilig heid beschikbaar te stellen. Wij hebben die niet nodig", aldus Entezam. ,3ovendien heeft Iran geen enkele belofte gedaan de Palestijnen wapens te leveren, ofschoon wij veel respect hebben voor hun zaak". Besprekingen Vietnam-China in kille sfeer BANGKOK (UPI) Vietnamese en Chinese onderhandelaars zullen morgen in Hanoi rond de tafel gaan zitten om te praten over de ge schillen tussen de twee landen die onlangs hebben geleid tot een Chinese inval in Viet nam. Naar verwachting zullen de besprekin gen in een kille sfeer moeizaam verlopen. Zij zullen volgens diplomaten dan ook lang gaan duren. De belangrijkste punten van onderhandeling zijn de Chinese troepen die nog op Vietna- s grondgebied verblijven en de etnische minderheden die in Vietnam niet goed behan deld zouden worden. Volgens China zijn er momenteel 200.000 Vietnamezen naar China gevlucht. Volgens onbevestigde berichten uit China zou Vietnam op het ogenblik tien divisies langs de grens met China samentrekken. De Chinezen zouden verwachten dat Vietnam militaire pro vocaties zal beginnen tegen China. Een en an der is meegedeeld door een Japans persbu reau. Door deze acties zouden de bestandsbes prekingen wel eens direct kunnen worden af gebroken. itairen hadden er de grootste moeite mee om te voorkomen de Cubaanse ambassade in Kampala werd geplunderd, él regeringsgebouwen zijn leeggeroofd. Maar ook in andere den, zoals Jinja en Mbale worden plunderingen op grote laai gepleegd. Wat begon als hët zoeken naar voedsel, ont- rdde in een wraakzuchtig roven van alles wat de op de cht geslagen soldaten van Amin hebben achtergelaten. niddels komen de erkenningen binnen van de nieuwe Oe- ïdese regering onder leiding van de hoogleraar Yusufu Ie. Er zijn vier Afrikaanse landen die de nieuwe regering iben erkend: Tanzania,1 Zambia, Botswana en Mozambique, ïsident Nyerere van Tanzania vergeleek Amin met Hitier en klaarde dat de Oegandese bevolking zelf unaniem had be ten dat Amin weg moest. President Kenneth Kaunda van mbia zei dat het afzetten van Amin en de vorming van de ™^uwe regering een grote ovenvinning betekenen voor het k van Oeganda en een triomf voor vrijheid, rechtvaardig- ial te en menselijke waardigheid. MPALA (UPI) Met buit van plundertochten beladen in- ners van Kampala hebben gisteren de omverwerping van bewind van Idi Amin uitbundig gevierd, terwijl de nieu- leiders alle Oegandezen opriepen hulp te verlenen bij het poren van Amin „waar die zich ook mag bevinden". Kam a-radio beschuldigde Amin ervan een half miljoen burgers hebben gedood en zei dat hij het land erger had geplun- rd dan wie dan ook. „Hij verdient de strop", aldus de ra- Een van de winkels in Kampala die na de terugtrekking van Amins soldaten volkomen is leeggeplunderd. De nieuwe Oegandese leider Yusufu Luie (links) staat op het punt zijn kantoor in Dar es Salaam te verlaten om naar Kampala te gaan. Hij moest zijn reis echter een dag uitstellen vanwege het slechte weer.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11