Alphense burgemeester Gallas benoemd in Delft Gemeentesecretaris yi Noordwiikerhout benoemd tot burgemeester Gramsbergen Raad Lisse akkoord met bouw bioscoop Wat je allemaal kunt meemaken als je Saat inruilen. TERUG NAAR GEBOORTESTREEK Voorkoming stankhinder kost ruim zeven ton dodelijk erongelukt Lisse moet wachten op omleiding Noordwiiks gezin aan dood ontsnapt Speciale fietsroute gepland in plan Haaswijk Verkeersrapport Oegstgeest blijkt een Bestseller K*VfTT»a □1 kamsteeg iü AGIltGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 APRIL 1979 PAGINA 5 ie. O even vers OORDWIJKERHOUT - De unt t jarige G. W. Floors, ge- eeotesecretaris van Noord- ntkoc ïjkerhout, is met ingang van io 16 mei benoemd tot bur- rm «meester van Gramsbergen. zijn i Overijsselse gemeente oals ramsbergen telt ruim 5900 ïvooi elen. De heer Floors lid n het CDA, is bijna vier rg iar gemeentesecretaris ge- sch jest van Noord wijkerhout. eren e nieuwe burgervader van het gemeente Gramsbergen is k°' boren in Neede en begon iar in 1953 zijn ambtelijke urjère als leerling-ambte- dat iar. Met tussenpozen van ree jaar verbleef hij na 1959 er d ihtereenvolgens op de ge- dat eentesecretarieën van Ou- ls d r-Amstel, Westerbork en sde ihoonebeek. In 1967 werd icun j gemeentesecretaris van van eino waar hij tot 1975 bleef n vervolgens als gemeente- -cretaris van Noord wij ker mt zijn carrière te vervol- Bn. e benoeming van de heer oors komt niet onverwacht, ij heeft al meerdere malen tar een dergelijke functie solliciteerd. „Het is eigenlijk Met gisch gezien mijn carrière- op (bouw dat ik nu burgémees- ie, r word. Ik heb inmiddels en e ambtelijke rangen doorlo- ïrbofn. Het werk als ambtenaar tko *ft mij altijd veel voldoe- e wjrng gegeven. Toch wil ik al laua fruime tijd wat meer invloed het gemeentelijk beleid en ebben. Ik heb graag zelf ook de mede-verantwoordelijkheid voor het reilen en zeilen in een gemeente. Het is in een burgemeestersfunctie mogelijk wat meer directe contacten te leggen met de burgers in de gemeente. Als gemeentesecre taris ben je toch meer een bureaufiguur", zegt de nieuwe burgervader. Zo'n echte bureaufiguur was hij nu ook weer niet want be halve zijn taak als gemeente secretaris heeft hij als pro jectcoördinator zijn steentje bijgedragen in de tot standko- ming van het bestemmings plan Zeeburg in Noordwijker- hout. Als voorzitter van het bestuur is hij tevens mede verantwoordelijk geweest voor de realisatie van het verzor gingstehuis „De Munnekeney" Verder heeft hij zich verdien stelijk gemaakt als secretaris van het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek. „Het is een bof dat ik nou net in Gramsbergen tot bur gemeester ben benoemd. Mijn geboorteplaats Neede ligt na melijk in de buurt. Een deel van mijn familie woont er ook. Vroeger moest ik vaak van Neede naar Schoonebeek en dan fietste ik door Grams bergen. De twee dorpen Gramsbergen en De Krim, die samen de gemeente Grams bergen vormen, bevinden zich in een fraai stukje Nederland. De Vecht slingert zich er ook heel mooi doorheen. Het dor pje Gramsbergen heeft een Gemeentesecretaris Floors en echtgenote toasten op benoeming oude dorpskern met een be schermd dorpsgezicht. Het is een mooie streek en ik zal daar met vrouw en mijn twee dochters (16 en 11 jaar) en mijn zoon (7 jaar), met veel genoegen de ambtswoning be trekken", aldus de enthousias te kersverse burgemeester. De heer Floors heeft gister middag in zijn woning aan de Kerkstraat in Noordwijker- hout reeds kennis gemaakt met het college van b. en w. en de gemeenteraadsleden van Gramsbergen. De profiel schets die zij voor hun nieu we burgemeester hadden ge schetst lijkt de heer Floors op het lijf geschreven. Zij had den zich een burgervader voorgesteld van Nederlands hervormde huize, die kerke lijk meelevend is ingesteld. Verder zou hij enige bestuur lijke ervaring moeten hebben in de regionale contacten. De voorkeur ging uit naar ie mand uit het CDA. Hij moest verder goed kunnen functio neren in een agrarische ge meente. „Ik geloof dat ik aardig aan het profiel van de raadsleden voldoe. De landbouwbelangen interesseren mij bijzonder. Ik heb hier in de bollenstreek natuurlijk al veel ervaring op gedaan met de agrarische sec tor. Als CDA-lid voel ik mij in die raad met een samen stelling van 6 CDA, 4 PvdA en 1 Gemeente Belangen goed thuis", aldus de heer Floors. De gemeente Gramsbergen heeft een overwegend agrari sche bevolking. Tevens zijn er twee grote fabrieken geves tigd. De aardappelmee-fabriek is de grootste werkgever voor Gramsbergen. In de gemeente bestaat behoefte aan de uit breiding van het aantal wo ningen. De heer Floors kan zich meteen al buigen over twee nieuwe bestemmings plannen die in voorbereiding zijn. „Ik weet nog niet veel van de plannen af, maar ik verheug me erop dat ik in het opstellen van die plannen ook een beetje een vinger in de pap kan hebben", aldus de heer Floors verwachtingsvol. De installatie van de heer Floors tot burgemeester van Gramsbergen heeft 16 mei plaats in het gemeentehuis van Gramsbergen. De vorige burgemeester van Gramsber gen legt 1 mei zijn ambt neer in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. [JIVERINGS- KSTALLATIE IEIDEN ZUID-WEST IDEN Het hoogheemraadschap van Rijnland heeft ter irkoming van stankoverlast door de afvalwaterzuivering- tallatie Leiden/Zuidwest een krediet van ruim 700.000 gul- i beschikbaar gesteld voor de uitvoering van afdoepde tregelen. zeer warme zomer van 1976 is de aanleiding geweest voor ^"besluit. In de omgeving van de zuiveringsinstallatie, die het vater van Leiden, Voorschoten en Zoeterwoude verwerkt, tronf" *oen een aanzienlDke stankhinder waargenomen. In dat werden daarentegen voorzieningen getroffen en ernstige coverlast is na die tijd achterwege gebleven. Het hoog- iraadschap wil de overlast niettemin tot een minimum ^jlerken en daarvoor is een aantal plannen ontwikkeld, die in Bn zal worden uitgevoerd. In 1978 zijn de eerste fasen reeds evoerd: dat betrof het inlaten van oppervlaktewater in het eringsstelsel van Zoeterwoude-Dorp, waardoor het afvalwa- wordt verdund en het injecteren van waterstofperoxyde in j ransportleiding van Zoeterwoude-Dorp. gffddels is komen vast te staan dat de stankontwikkeling |le wordt veroorzaakt door het overige afvalwater, afkom stig uit Leiden en Voorschoten, De nieuwe maatregelen omvatten onder meer het aanleggen van twee bioluchtfilters, het aanbrengen van sproei installaties en luchtafzuiginstallaties, het afdekken van bepaalde onderde len van de zuiveringsinstallatie en het automatiseren van di verse processen. Het hoogheemraadschap van Rijnland stelde gisteren tevens 1,3 miljoen gulden beschikbaar voor de beschoeiing van de noordoostelijke oever van het Katwijkse kanaal tussen het boezemgemaal en de brug in de provinciale weg 1. Door het ontbreken van beschoeiingen zijn de oevers hier plaatselijk reeds over 1 tot 2 meter weggeslagen. Het Katwijkse kanaal is het meest dringend aan nieuwe beschoeiing toe. Maar ook de oevers langs het Oegstgeester kanaal, het Additioneel kanaal, de Oude Rijn en de Maandagse Wetering zullen op veel plaat sen moeten worden verbeterd. De totale kosten worden ge raamd op 3 miljoen gulden. In hoeverre het aanbrengen van beschoeiing langs het Additioneel kanaal en de Oude Rijn voor rekening van provincie en gemeente komen zal nog wor den onderzocht. j HILL EG OM De 59-jarige mevrouw A. W. Bakker-Palle is gistermorgen om het leven gekomen bij een verkeerson geluk in haar woonplaats Hil- legom. Zij kreeg op een voor rangskruising geen voorrang van een vrachtauto. Enkele uren later is zij in het Acade misch ziekenhuis in Leiden aan haar verwondingen over leden. De 60-jarige mevrouw M. I. van Heusden-Franken uit Voorschoten is gistermiddag door een verkeersongeval op de rijksweg GoudaDen Haag bij Zoetermeer om het leven gekomen. Zij raakte met haar auto door niet opge helderde oorzaak van de weg en sloeg in de berm enkele malen over de kop. LISSE Lisse zal tot ver in de jaren tachtig moeten wachten op de aanleg van een westelijke omleidingsrou te. „Wat dat betreft heeft het bezoek van gedeputeerde Die penhorst weinig effect gesor teerd", merkte burgemeester Berendse van Lisse tijdens de gisteravond gehouden raadsvergadering op. De omleidingsroute prijkt in ieder geval niet op de pro vinciale prioriteitenlijst voor de periode tot 1983. Naar aanleiding van deze informa tie vroeg het raadslid Prins zich af of het dan niet nood zakelijk was een tijdelijke oplossing te vinden voor de verkeersproblemen in de Veldhorststraat. Tot nog toe werd immers aangenomen dat deze problemen met de komst van de omleidingsrou te tot het verleden zouden behoren. Het uitstel in de uitvoering hiervan zal ook een uitstel voor de oplossing van de verkeersproblemen in de straat betekeuen. Voorge steld werd op korte termijn een en ander in de verkeers- commissie te bespreken. NOORDWIJK - Zonder het zelf te weten is een gezin aan de Stevenstraat in Boe- renburg gisternacht aan een gewisse vuurdood ontkomen. Toen de 13-jarige zoon van de familie 's morgens om zeven uur wakker werd, bemerkte hij dat de electriciteit was uit gevallen en dat in de woning een brandlucht hing. De knaap sloeg daarop alarm en wekte z'n vader en moeder en de beide andere kinderen (11 en 3 jaar). In de benedenver dieping troffen zij een enor me ravage aan. In keuken en woonkamer hing een stinken de walm en het interieur bleek bedekt met een dikke roetlaag. De brand bleek te zijn ver oorzaakt door een vaatafwa- sautomaat, die was aangezet voor de familie naar bed ging. Als gevolg van een de fect aan de droogkookbeveili- ging was gedurende de nacht de temperatuur in het appa raat zo hoog opgelopen, dat de voorklep van de machine vloog en de gloeiende lucht zich door de benedenvertrek ken verspreidde. Hoe heet het was blijkt wel uit het feit dat zelfs tot in de voorkamer alle plastic voorwerpen in elkaar geklapt waren en dat de kaarsen in de standaarden waren gesmolten. Alle ramen in kamer en keu ken bleken wel gebarsten, maar niet stuk. Waarschijnlijk is een begin van brand van zelf gedoofd, wegens het ont breken van zuurstof. Volgens een woordvoerder van de politie kan aangeno men worden dat het gezin aan het heel blijven van de ramen het leven heeft te dan ken. Anders zou het in de slaap door het vuur zijn ver rast. Oegstgeest Vanmiddag is door burgemees ter jhr. T. A. J. van Eysinga de eerste paal geslagen voor een nieuwe brug over het Oegstgeesterkanaal. Een brug waarvan men verwacht dat deze nog voor het einde van dit jaar gereed zal zijn en waarmee de ont sluiting van de nieuwe wijk Haaswijk een feit is. Eenmaal over de brug zal zich toch een klein netwerk van wegen moeten ontwik kelen. Aan de hand van een serie indrukwek kende tekeningen werd hier gisteravond uit voerig op ingegaan tijdens een bijeenkomst van de commissie verkeer en vervoer. Na mens het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten hield de heer Visser over genoemde materie een inleiding. De CDA'er Kakebeeke deelde mee het jam mer te vinden niet eerder in het bezit van de tekeningen en een toelichting gesteld te zijn. „Dan had de commissie vast huiswerk kunnen maken en zich een oordeel kunnen vormen". Aan de hand van de tekeningen deelde de heer Visser mee dat er mogelijkheden worden opengelaten in het „verlengde van Irislaan" (daar wordt voorlopig de weg door Haaswijk mee betiteld) een voetgangers- en fietstunnel- tje aan te brengen zodat men gemakkelijk van het ene naar het andere wijkje kan ko men en niet de drukke toegangsweg behoeft te kruisen. Het eerste deelplan dat wordt „ge vuld" door architect Hopman geeft een „woo nerfachtig beeld" te zien maar het is in feite niet een écht erf. Vanaf de invalsweg zijn een tweetal wegen geprojecteerd die het eerste „wijkje" ontsluiten en deze wegen vertakken zich weer in laantjes die de voetganger uitno digend „aanstaren", maar de automobilist in feite afwijzen. „Als een boom met takken", al dus de heer Visser. De heer Kakebeeke pleitte sterk voor vrijliggende fietspaden waarop de heer Visser mededeelde dat de fietser een ei gen „routing" door Haaswijk kan krijgen „die zó reëel is dat iedere fietser er gebruik van en wil maken". Het waren nog concepttekeningen die men te zien kreeg: „Wij zijn met de ontwikkeling nog niet toe aan de definitieve vorm", aldus de heer Visser, die gaarne op- en aanmerkingen op de plannen wil meenemen naar de Stuur groep die pas na de commissie de stukken te zien krijgt. OEGSTGEEST Er komen enorm veel reacties bij de ge meente binnen naar aanlei ding van het tweede deel van het verkeersplan Oegstgeest dat door het bureau DHV ontwikkeld wordt. Dit boek, getiteld „structuuralternatie ven" geeft een aantal sugges ties weer voor de verkeers stromen in Oegstgeest. Het blijkt een bestseller te zijn. Thans is het zelfs uitver kocht, maar met ingang van vandaag hoopt men de aan vragers, a raison van 5 gul den, weer te kunnen bedie nen. Overigens is het nog maar de vraag in hoeverre straks de adviezen van het verkeers technisch bureau DHV uitge voerd kunnen worden, omdat realisering waarschijnlijk toch wel zwaar op de begroting van Oegstgeest zal drukken. Er zullen prioriteiten gesteld moeten worden, één ervan is de Terweeweg waar gemid deld per week zo'n 30.000 au to's passeren, een weg ook die als verbindingsweg gezien wordt tussen de twee Oegs tgeester winkelcentra. Wethouder Van Belle die de heer Thorn, wegens ziekte, verving in de commissie ver keer en vervoer deelde mede dat de termijn, die gesteld is, 1 mei, waarop men uiterlijk kan reageren wellicht nóg eens verlengd zal worden. LISSE Met negen stemmen voor en zeven tegen is de raad van Lisse tijdens de gistera vond gehouden vergadering akkoord gegaan met de bouw van een bioscoop in het gebied van Blokhuis. De tegenstemmers zagen daar mee hun verzoek om het besluit uit te stellen van de baan geveegd. De bezwaren tegen de komst van een bio scoop liepen nogal uiteen. Het SGP/GPV- raadslid Aangeenbrug vreesde dat met de komst van de bioscoop nog meer baldadigheid het centrum zou worden binnengehaald en stelde dat het dan voor goed met de rust zou zijn gedaan. Die vrees werd gedeeld door veel bewoners van een nabij de te bouwen bio scoop gelegen flat, die dit in een brief aan het gemeentebestuur hadden laten weten. Burge meester Berendse betitelde de ingediende be zwaren als schrikreacties. „Maar natuurlijk zullen we er terdege rekening mee houden." De suggestie van ondermeer de WD en D'66/PPR om over de komst van een bioscoop een enquête te houden, werd afgestemd. Bur gemeester Berendse was van mening dat zulks uitstel van het besluit en mogelijk vertraging van jaren tot gevolg zou hebben. Wel kon de burgemeester zich vinden in voor stellen van onder andere het CDA-raadslid Smith om te onderzoeken in hoeverre de bio scoop een multifunctioneel karakter kan krij gen. „We kunnen daarover natuurlijk altijd met de exploitant praten. Het lijkt me overi gens een klare zaak dat een ondernemer altijd zal trachten zijn gebouwen zo optimaal moge lijk te benutten", aldus de Lissese burgemees ter. Overigens betreft het besluit van de raad slechts een voorbereidingsbesluit. Hiertegen kunnen nog altijd bwzwaren worden gemaakt. Het ligt buitendien in de bedoeling een hoor zitting te beleggen om alle bezwaren te inven tariseren. tomobilist komt het moment dat hij in gaat ilen. Maar dat is niet zo eenvoudig als het lijkt. nou de heer A. te L. Trotse autobezitter van een R 5 f 1975. Zijn grootste wens. een nieuwe auto van rond de '000 gulden. Maar voordat hij koos. voor het ene of - ('ere mer't wilde bij natuurlijk wel weten wat zijn oude jnj 'U> opbracht. Dus even langs bij 3 grote dealers. «age nr. 1. De R 5 brengt f. 5.000.- op. Duidelijk - T'ider dan de heer A. verwachtte. Op naar de volgende. "age nr. 2. Maar helaas de R 5 brengt hier nog minder p f. 4.250.- is het maximum. De derde en laatste lelijkheid is een Volk wagen Derby. Daarom op weg r Kamsteeg. En daar kreeg hij eindelijk het inruilbedrag Jt hij wilde hebben f. 6.000.-. Zo zie je maar. je komt 2°°r rate dingen te staan als je een nieuwe auto gaat U kunt zich de reis van de heer A. trouwens kj «paren. Want Kamsteeg geeft nu vast en zeker de hoogste at """'waarde en heeft bovendien beste auto's. V al 'el u dus nog? Kom snel eens langs. 25 dagen lang extra voordeel. Kamsteeg'geeft altijd een erg hoge inruilwaarde. u nu een nieuwe Audi. een nieuwe Volkswagen of een :casion koopt. Maar 25 dagen lang doen we daar nog eens een schepje bovenop, 21 maart t/rn 14 april houden we namelijk een inruil ktie die klinkt als een klok. Alle inniilprijzen worden aanzienlijk verhoogd. Kamsteeg gaat met z'n inruilprijzen over de schreef. Aua. V-A'G ALPHEN AAN DEN RIJN „Een formidabele uitdaging en een grote eer". Zo vertolkte de burgemeester van Alphen aan den Rijn, mr. R. M. Gallas (CDA), zijn gevoelens, nadat gisteren zijn benoeming tot burge meester van Delft officieel bekend was gemaakt. Mr. Gallas stelde dat hem als stad „met zo'n historie en de verbondenheid met het huis van Oranje" enorm aansDrak. Dat de vijf wethouders van Delft hun voorkeur hadden uitgesproken voor een PvdA-wethouder zag mr. Gallas niet als een bezwaar. „Ik hoop dat ze niet op de man spelen, maar op de bal. Ik ga er ook van uit dat ze mij fedelijk willen benaderen. Voor mij is dat een vanzelfsprekende zaak", aldus mr. Gallas in een eerste reaktie. Mr. Gallas blikte gisteravond in vo gelvlucht ook nog terug op zijn 11-ja- rig burgemeesterschap van Alphen aan den Rijn. Hij zal daar zoals hij zei, alleen maar goede herinneringen aan over houden. „Ik ben hier geluk kig geweest. Ik moest ook niet per se weg. Met evenveel plezier was ik hier nog 10 jaar gebleven. Maar aan de andere kant, ook voor Alphen is het verfrissend als er een ander komt, met andere ideeën en een an dere instelling", merkte hij hierover op. Mr. Gallas die kandidaat voor Delft werd na daarover gepolst te zijn door de CDA-top, zei in zijn Alphen se tijd geen dieptepunten te hebben gekend. „Als ik het over zou kunnen doen zou ik het niet anders doen, ook al klinkt dat misschien arro gant". Hoogtepunten had hij in rui me mate mogen beleven. De belang rijkste die mr. Gallas opsomde wa ren: de Schweitzerbrug, het Oost hoekcomplex, het winkelcentrum De Aarhof en verdere ontwikkelingen in het centrum en het politiebureau. Mr. Gallas had lovende woorden over de diverse college's en gemeen teraden die hij heeft meegemaakt „Ik heb geweldig geluk gehad met de college's vanwege de kwalitatief zeer sterke bezetting. Ze wisten door gaans heel goed van wanten", aldus Gallas die ook zei met de gemeente raden altijd „prettig te hebben sa mengewerkt". „Ik hoop dat ik het zo terugkrijg", daarmee toch even de onzekerheid van de nabije toekomst aanstippend. Mr. Gallas zei ook „dat hij afscheid van Alphen zal nemen in grote dank baarheid voor wat we hier hebben mogen doen. „Veel" laat de burge meester en zijn gezin dan ook achter en Alphen zal dan ook niet gauw vergeten worden door hen. „Als rijksweg 11 geopend wordt dan kom ik terug", waarmee hij meteen al een van zijn ongetwijfeld meerdere be zoeken in de toekomst aankondigde. Burgemeester Gallas: „een grote eer" Met rijksweg 11 roerde de scheiden de burgemeester van Alphen ook meteen een van de zaken aan die hij graag „af had willen maken". „Er zijn meer zaken die ik graag af had willen maken, maar bovenaan het lijstje stond de verkeersproblematiek. Maar ook de uitbreiding .van het raadhuis, de verdere ontwikkelingen in het centrum met inbegrip van De Kom en ontwikkelingen op het ge bied van jeugd- en jongerenwerk". Mr. Gallas meende ook dat Alphen nog niet was afgebouwd. „Dat zal pas zijn als Kerk en Zanen is be bouwd, al zal dat wel in een veel trager tempo moeten gebeuren als Ridderveld", aldus mr. Gallas. Mr. Robbert Marie Gallas werd op 24 april 1923 geboren in het Zuidhol landse Zevenhuizen, als zoon van een notaris. Hij studeerde rechten aan de Rijksuniversiteit te Leiden na eerst het Stedelijk gymnasium in Gouda te hebben doorlopen. In 1948 studeerde mr. Gallas af. Na enige funk ties te hebben bekleed bij de provincie Zuid-Holland werd hij in 1962 be noemd tot burgemeester van Leider dorp. Deze plaats groeide tijdens zijn ambtsperiode die tot 1968 duurde, van 8000 naar 12.000 inwoners. In augustus 1968 werd mr. Gallas bur gemeester van Alphen aan den Rijn, een gemeente die toen 32.000 inwo ners telde. Inmiddels is Alphen uitge groeid naar ruim 50.000 inwoners. Mr. Gallas die gisteren al meteen de vijf wethouders van Delft op bezoek kreeg, zal op 12 mei afscheid nemen van Alphen. Op 16 mei zal hij zijn werkzaamheden als burgemeester van Delft aanvangen. Kort daarna zal zijn installatie plaatsvinden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5