O, gut,dat was wat,vader rolde van de stoel zowat!" Stemming onder Libanon-soldaten ondanks ongemakken prima Juridisch gevecht om 9 gekocht' kind Groenevelt haalt uit naar Den Uy Iri Cl nv Bouwfonds BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 APRIL 1979 PAGIlJ LUITENANT-GENERAAL DE JAGER: (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIPHOL „De omstandigheden waaronder de Nederlandse militairen in Libanon werken, zijn niet gemak kelijk. Het Unifil-terrein is groot, uit gestrekt, woest, ruw en verlaten. Er zijn weinig faciliteiten en de posten liggen ver uit elkaar. Dat vergt veel van de capaciteiten van de Neder landse eenheid. Maar ik heb geen on vertogen woord gehoord, de stemming is prima en wat ik gezien heb beves tigt niet alleen, maar overtreft ook de verwachtingen". Dat zei luitenant- generaal C. de Jager, bevelhebber van de landstrijdkrachten, die zich in Li banon van de situatie op de hoogte heeft gesteld en die gisteren via Schiphol weer in Nederland terug keerde. Volgens generaal De Jager is er geen sprake van grote problemen bij de manschappen in Libanon, zoals deze door de Facom, de Federatie van Al gemeen Christelijke Organisaties van Militairen, waren verwoord. „Er waren wel vragen en wensen, maar die zijn niet van zodanige aard, dat men van problemen kan spreken. Integendeel. Door de militairen is mij gevraagd in Nederland de indruk weg te nemen, blemen-bataljon zijn. Het vervelendste eerst staat daarop het onderwerp van was de gebrekkige communicatie tus- militairen met een verzorgende taak, sen de militairen en hun familieleden die worden ingeschakeld bij de infan- in Nederland. Zoals bekend werd dat terie. „Op het ogenblik heeft men een veroorzaakt door een poststaking in licht overschot aan logistieke mensen. Israël, via welk land de postverbindin gen zijn geregeld. Dat probleem is in middels opgeheven, en de soldaten krijgen nu stapels brieven tegelijk. Overigens is de postregeling voor het Nederlandse bataljon de beste van alle troepen die daar gelegerd zijn. Er is zelfs sprake van jaloezie van de ande re troepen". Toch is luitenant-generaal De Jager wel men een lijstje vragen en wensen als zou het Libanon-bataljon een pro- Luitenant-generaal De Jager, naar Nederland teruggekeerd. Aller- Dat komt ondermeer doordat er nu bijvoorbeeld nog niet zoveel reparaties aan het materieel hoeven te worden verricht. Die tijd moet nog komen. Maar men kan zich wel afvragen of men bij de eerstkomende aflossing een aantal militairen met een verzor gende taak kan inwisselen tegen in fanteristen. Het zou dan gaan om 25 tot 50 man. Uitbreiding van de troe pen zal er echter niet bijzijn". RECHTER STAAT VOOR EMOTIONELE BESLISSING DEN HAAG (ANP) Het is de taak van het Openbaar Ministerie om te be wijzen dat een vrouw, van wie wordt gezegd dat zij haar kind heeft gekocht, niet de natuurlijke moeder is. Het is niet de vrouw die moet bewijzen dat zij wel de moeder is. Dat zij R. F. Milo uit Alkmaar tijdens een kort geding, dat gisteren diende voor de president van de Haagse rechtbank, mr. J. H. Blaauw. Mr. Milo eiste daarin dat haar cliënt, af komstig uit Kwadijk, weer het ouderlijk gezag krijgt over een. op 17 november van het vorig jaar in Jakarta geboren kind, dat inmiddels voorlopig aan de Raad voor de Kinderbescherming is toe vertrouwd. Dat gebeurde nadat een vriendin van de vrouw, met wie zij was gaan samenwonen, de beschuldiging had geuit dat eiseres het kind in Indonesië zou hebben gekocht. De verhouding tussen de twee vrouwen verslechterde en uiteindelijk verdween de vriendin in maart samen met het kind. Eiseres verzocht daarop bij de politie om aanhouding en opsporing. Mr. Milo noemde de consequentie van het justitieel ingrijpen in deze zaak „on waarschijnlijk en ijzingwekkend". Kwaadsprekende buurvrouwen en vrien dinnen, die een bepaalde ouder een flin ke hak willen zetten zouden met een soortgelijk verhaal over de koop van een kind naar de officier van Justitie kunnen stappen, waarna deze het kind zal toe vertrouwen aan de Raad voor de Kinder bescherming, zo betoogde zij. „Dat is de situatie waar we nu voor staan. Het heb ben van een kind is voor ouders onze ker". Mr. E. Drooglever Fortuyn, die namens de staat optrad, achtte het hoogston- waarschijnlijk, dat de vrouw op 17 no vember vorig jaar zou zijn bevallen. Bo vendien is niet bekend wie de vader van het kind is. Alle gevens die totnutoe be kend zijn, wijzen er volgens mr. Droogle ver Fortuyn op dat de vrouw het kind van een ander voor het hare wil laten doorgaan. Hij wees er verder op dat het onderzoek hierover nog niet is afgerond. Wel is hij ervan overtuigd, dat de vrouw het kind niet alleen kan verzorgen. Daar om acht hij geen redenen aanwezig om in kort geding maatregelen te nemen, die nadelig zouden kunnen zijn voor het kind. Rietkerk verbaasd over gerucht rond aftreden mr. Kappeyne van de Copello (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractielei der van de VVD in de Twee de Kamer, mr. J.G. Rietkerk, is uiterst verbaasd over een gerucht, dat vice-voorzitter mr. Annelien Kappeyne van de Copello vanwege ernstige meningsverschillen met hem uit de Tweede Kamer zal stappen. „Het lijkt mij volstrekte non sens", aldus Rietkerk. „Als mevrouw Kappeyne de fractie zou willen verlaten, zou ze mij dat zeker hebben meege deeld. Ik kan me ook niet voorstellen dat ze deze week, nu ze op Paasvakantie in het buitenland is, plotseling tot een dergelijke beslissing zou zijn gekomen. Mevrouw Kap peyne heeft het met mij nog nooit over aftreden vanwege onderlinge meningsverschillen gehad. Wel heeft ze een paar keer gezegd dat ze wel weer eens wat wilde gaan stude ren". In politiek Den Haag is het overigens algemeen bekend dat het tussen Rietkerk en Kappeyne niet zo goed botert In verschillende interviews heeft de vice-fractievoorzitter al haar ongenoegen over het stakke en rechtlijnige beleid van Rietkerk geuit Annelien Kappeyne behoort tot de gfoep WD-ers die wil aanstu ren op toekomstige samen werking met de PvdA. NKV-publikatie over Philips veroordeeld wï^ei^n N£genn deer^f- DEN BOSCH Het gerechts hof in Den Bosch vindt de publikatie van de industrie bond NKV over het salarisni veau bij Philips onrechtmatig is geweest. Tot die uitspraak kwam het hof gisteren, nadat de president van de recht bank al eerder hetzelfde had uitgesproken. In eerste in stantie was door Philips een kort geding aangespannen. spraak van de rechter. Vorig jaar werd in „Philips te kijk", een uitgave van de in dustriebond NKV, gesteld dat het bruto-salarisniveau bij Philips lager lag dan bij soortgelijke bedrijven. Bij die vergelijking was echter geen rekening gehouden met toe slagen en extra-uitkeringen aan Philips-werknemers. Hoewel de publikatie door het NKV slechts bedoeld was als dicussiestuk, vond het hof dat dit de bond nog niet de vrij heid geeft om Philips in een kwaad daglicht te stellen. KOK (FNV): BELEID KORTER WERKEN WAS LAPPENDEKEN DEN HAAG De voorzitter van de industriebond NW, Arie Groenevelt, blijft zich verzetten tegen het voorstel van de werkgevers in de me taal om een cao voor twee jaar af te sluiten. „Als de werkgevers bij hun stand punt blijven, is er veranderd en liggen de kaarten weer precies zo als twee weken ge leden", zo zei hij voor de V ara-radio. In dat programma stelde Groenevelt zich ook kritisch op tegenover de uitlatingen van oppositieleider Den Uyl over arbeidstijdverkorting. Hij voelde zich door Den Uyl in de steek gelaten omdat deze heeft gezegd een 35-urige werkweek op dit moment geen verantwoorde zaak te vinden. „Er komt een moment dat je voor een gedachte als deze maatschappelijke steun nodig hebt. Als bevriende partijen en linkse hoogleraren dan zeggen dat een kortere werkweek een heilloze zaak is, kan een eis als deze nooit gerealiseerd worden". FNV-voorzitter Wim Kok heeft gisteren gezegd dat het beleid van zijn vakbond ten opzichte van arbeidstijdver korting op de helling moet. „Het zag er uit als een lap pendeken. De ene bond wilde delijkheid niet ten goede, de toekomst moet er meer eensgezind worden I getreden", zo zei hij. Kok wilde geen schulifi aanwijzen voor het ontbrel van eensgezindheid binnen FNV. Op een FNV-congres september vorig jaar even bleek er duidelijk vers )0R' van mening over dit punt; -jarij sen Kok en Groenevelt |eente Voor Kok is het onontkoi ijker! baar dat verkorting van iD 16 werktijd, in welke vorm i mees ook, gebaseerd moet zijn een meerjarenbeleid, zoals ook door PvdA-fractievooijleii. ter Den Uyl is aangegeven. Professor Nieuwenburg het Utrechts Economisch stituut verklaarde gisteren een jaarvergadering Utrecht nog eens dat het zeer de vraag is of koi werken bijdraagt creeërén van meer arbei ^jèr plaatsen. Hij is bang dat financieringsmogelijkheden j; van het bedrijfsleven er d worden aangetast dat inflatie er een impuls d r.Aj) zal krijgen. Ook vreesde een verslechterde tiepositie ten opzichte van buitenland. Loes "We zijn in een huurhuis begonnen. Ja, we zijn toen ook wel 'ns met een koophuis bezig geweest, 'n hele zondag middag zitten rekenen, een kladblok vol Dachten we, dat kunnen we nóóit betalen Gert: "We durfden niet. Stom eigenlijk achteraf, want op 't laatst betaal den we 400 gulden kale huur, toen zeiden we dan kun je netzo goed een huis kopen". Loes: "Het is ook een kwestie van alles op een rijtje zetten. Ik geloof dat een heleboel mensen daar niet goed uit komen En we hadden onze ouders ook niet mee, die durfden vroeger ook niet zoveel". Gert: "Ons eerste huis hebben we ook zonder hun meeweten gekocht Loes: "Kwamen we 's avonds bij m'n schoon ouders, toen zei m'n schoonzus: "We hebben iets n ieuws gekocht, 'n andere auto, heel leuk ding "Oh, nou joh, wij hebben ook iets gekocht lah? Wat dan? Ja, een huisWèt, 'n hüüs?? (lach) O gut dat was wat, vader rolde van de stoel zowat!" "Toen wij zeiden we willen een huis kopen, zeiden onze ouders: jullie zijn helemaal hartstikke gek Gert: "Mensen realiseren zich niet dat de koopprijs niets zegt, maar alleen watje përmaand betaaltAls je nagaat dat we nu voordat huurhuis al zo'n 500 gulden hadden moeten betalen en hiervoor weinig méér zitten, belas tingaftrek meegeteld". Loes: "Ze hebben ons toen die eerste keer wel bij de hakken gehad, ze zeiden 100% hypotheek krijg je makkelijk, maar s vierde huis in vier we kregen maar 70%. Daar zaten we op de rand van ons bed; verdikke waar halen we de rest van 't geld vandaan?" Gert: "We hebben er veel van geleerd, toen we daarna kochten wisten we wat we wilden, een annuïteit-hypotheek Loes: "We hebben alle informatie opgevraagd die we konden krijgen". Gert: "Ik pluis alles na, bel op..." Loes: "Jij pluist, en ik bel!" Gert: "(grinnikend) Zij belt jaMaar wat wil 't geval, toen we naardit huis gingen wilde onze bank geen annuïteit geven, alleen lineair". Loes: "Vreemd ja, want we hadden op 't vorige huis wel annuïteit". Gert: "Heb ik Bouw- fondsgebeld, meneer Engelen kwam bij ons thuis en toen was't zo geregeld. Annuïteit, precies wat we wilden. Bovendien vond ik't mooi datje kon kiezen, rente 2 jaar, 5 jaar of 30 jaar vast" Loes: "We zijn nogal wispelturig, dus 2 jaar vonden wij prima". Gert: "Wat ik ook goed vind isdatjeaan'teind van het jaar een afreke ning krijgt voor de belas ting". Loes: "Ja, maar hele maal, de verzekeringen en alles er bij in, heel duidelijk en overzich telijk, metéén maand bedrag. Anders heb je weer allemaal losse kosten Gert: "Kijk, als je nog "we hebben een hypotheek op ons beider inkomen. In een vorig geval hadden we een briefje moeten ondertekenen dat we in vijf jaar geen kinderen zouden nemen Maar bij 't Bouwfonds zijn dergelijke vragen niet gesteld". nooit een eigen huis hebt gekocht, vraag je mis schien te weinig. Maar van Bouwfonds krégen we gewoon meer infor matie, vanzelf". Loes: "Ja, en heb je nog wat te vragen, hup bellen, o mevrouw geen probleem, we kijken 't even naaltijd even precies en bereidwillig, gewoon een stuk dienst verlening dat er achter zit!" Gert: "Dit is ons vierde huis, dus we hebben nogal wat ervaring opgedaan". Loes: "Die ervaring met het Bouwfonds, die is niet te vergelijken - of, dat is misschien wat sterk uitgedrukt - in ieder geval, die is zó goed, alles in duidelijke taal, dat hebben we eigenlijk bij anderen wel gemist". Gert: "Bouwfonds heeft ons veel service gegeven Loes: (lachend)"en daarom krijgt Bouwfonds nu service van ons!" Bouwfonds bouwt ook zelf huizen. Bouwfonds zet zich in voor bereikbaar woningbezit in grote lagen van de bevolking. O.a. door huizen te bouwen "op maat van de mens". Solide woningen met schriftelijke kwaliteits garantie. Bovendien krijgt iedere koper van een Bouwfonds-huis nog 14 dagen bedenktijd nadat hij zijn handtekening heeft gezet. Dat onderscheidt Bouwfonds van andere huizenbouwers en tegelijk óók van andere hypotheek verstrekkers. Bouwfonds wil ook u graag helperr. Bouwfonds vérstrekt hypotheken, óók op niet- Bouwfonds huizen. Uitgangspunt is, dat we alle mensen willen helpen. Onze annuïteit-hypotheek met vaste maandbedragen geeft houvast. Rente vanaf 9,2%. Effektieve rente 9.88% Maak een afspraak bij een infocentrum Alkmaar. Boterstraat 28. Tel. (072) 12 08 12 en 12 17 98. Almelo. Bornsestraat 70. Tel. (05490) 2 10 80. Amersfoort. Regentesselaan 34. Tel (033) 3 04 70. Amsterdam. Westeinde 14. Tel. (020) 26 72 32. Apeldoorn. Kanaalstraat 14-16. (hoek Stationsstraat) Tel. (055)216413. Arnhem. Koningstraat 69B: Tel. (085)42 21 52- Assen. Markt 20. Tel. (05920)159 57. Enschede. Brinkstraat 87. Tel. (053) 31 30 90. Goes. Oostsingel 170-172. (Interbouw Zeeland) Tel. (01100)1 3310. Groningen. Peizerweg 68/62 (ingang rechts naast Admiraal de Ruyterflat) Tel. (050) 18 30 33. Den Haag. Nassauplein 13. Tel. (070) 65 08 00. Haarlern. Anegang 29. Tel. (023) 31 38 52 en 3212 47. Hilversum. Alb. Perkstraat 1/hoek 's-Gravelandseweg. Tel. (035) 23 43 55. Leeuwarden. Stationsweg 30. Tel. (05100) 5 04 35. Leiden. Botermarkt 2. Tel. (071)13 43 43. Lelystad. Meenthoek 3. Tel. (03200) 2 74 74. Middelburg. Korte Delft 2. Tel. (01180) 2 71 58. Nijmegen, Passage Molenpoort 45. Tel. (080) 23 22 80. Rotterdam. Schiedamsedijk 73A. Tel. (010) 13 65 10. Terneuzen. Axelsestraat 12. (Interbouw Zeeland) Tel. (01150)183 60 Utrecht. Nachtegaalstraat 72. Tel. (030) 31 97 44. Zutphen. Stationsstraat 24. Tel. (05750)1 55 44 Zwolle. Eekwal 2. Tel. (05200) 116 41. Bouwfonds helpt mensen in een eigen huis. Nederlandse Gemeenten oors lij he Per 1 juni a.s. alcoholverbod bij defensie m DEN HAAG (ANP) - Met gisch gang van 1 juni is het op 'bou1 ministerie van defensie, I nen de krijgsmacht en betrokken diensten verbo en 1 om alcohol te verstrekka *ft te gebruiken tijdens de wiing f dag. Ook in de lunchpaus eruin dat verbod van kracht I heeft minister Scholten defensie besloten. Over de maatregelen is te ren overleg geweest met georganiseerd overleg van litairen. De minister wijs- [J|) in een toelichting op da' het gebruik van alcohol waar als een persoonlijke antwoordelijkheid ziet, rf rij" dat hij het besluit toch 'LL1L genomen om de veiliM* van het eigen personea van anderen te waarborgeiw leente M Nieuw embleem voor de EEG DEK rkon talk bes DEN HAAG - De Euro| Commissie heeft „om pra l, sche redenen" besloten vroeger door haar gebrui symbolen voor de Europ. Gemeenschap te vervan door een goudkleurige, ge leerde hoofdletter„E" op blauwkleurige achtergrond erke: g rudde $0 er Dit betekent overigens dat wordt vooruitgelopen een toekomstige beslis: fr""| over het embleem van def^ meenschap, waarbij alle instellingen moeten w< betrokken. Dit deelde de missie, het „dagelijks stuur" van de EEG, mee antwoord op vragen van liberale Europese parlem slid, de Luxemburgse Coll Flesh. Het nieuwe symb komt al voor op verschille officiële publikaties en zal leidelijk ook op voorlicht! sgebied worden ingevoerd. Van Veen blijft VNO-voorzitter DEN HAAG - Mr. C j~~ Veen is door het bestuur I het Verbond van Nederlai» Ondernemingen herbenoié tot voorzitter van het VÉ voor een periode van 3 jm|< Aldus een persbericht van VNO. Van Veen werd in voor de eerste maal tot Vt voorzitter gekozen. Proces directeur Tealtronic ii juli (Van onze correspondent van Velzen) LONDEN Een rechte Londen heeft bepaald datl uitleveringsproces tegen j thony Rodgers, ex-directl van bet computerbedrijf? altronic te Nijmegen, op' juli zal worden gevoerd- I Rodgers wordt ervan 1 dacht grote bedragen uitl failliete bedrijf te hebbent duisterd. De schattingen j het totaal lopen uiteen j een half miljoen tot miljoen guldens. De fin; problemen van Tealtfl kwamen begin 1977 aan{Pf licht. Rodgers, die state is, kreeg in maart vanj] rechter de gelegenheid or Californië bewijsmateriaa verzamelen, waarmee Rod hoopt aan te tonen dat'j" geen aanleiding bestaat*? zijn uitlevering aan de NeL^. landse justitie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4