gemeente wil meer greep op de stichting Zomerland Leeuwenhoek krijgt toch overwegend woonbestemming Menken Ijshal gedupeerd door strenge winter )N Viaduct Haagse Schouwweg verleden tijd CIBACO HEEFT DE GROOTSTE STOMMITEITEN UITGEHAALD" i ertraging in voorbereiding tadsvernieuwing Paneras-Oost Bi' BEZOEKERSAANTAL LIEP DERTIG PROCENT TERUG LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 APRIL 1979 PAGINA 3 JEIDEN Na 45 jaar doelloze aanwezig- ieid zijn gistermorgen de viaductpijlers bij ie Haagse Schouwweg krachtig verwijderd. jaartoe diende de slopershamer in eerste dat gebruik moest worden gemaakt van zware explosieven, die tot in Den Haag te horen waren. Met het slopen van het \iaduct-in-spe kwam een definitief eind aan de zichtbare herinne- itie terzijde te worden gelegd, want het ring aan een ambitieus plan van een kleine lechten van de pijlers vergde zoveel kracht halve eeuw geleden, dat de aanleg van een Rtnolr ;ronl#k tan Rtn ietb«l IS1 rijksweg 4b beoogde. Die rijksweg is er nooit gekomen, want in de loop van de aan leg wijzigden zich de planologische inzichten en bleek het hooggegrepen plan te kostbaar. De sinds 1936 aan de Haagse Schouwweg prijkende viaductpijlers hebben gistermor gen definitief het veld moeten ruimen voor de uitvoer van plan Boekhorst. De pijlers vormden voor de bouw van deze nieuwe Leidse wijk een obstakel, omdat ter plaatse de aanleg van een speelveld is gepland. Gedurende de explosies was de Haagse Schouwweg voor het verkeer volledig afge sloten. Ion wl ;hou all. IDEN De gemeente Lei- wil in de toekomst meer loed hebben op het reilen xeilen van de stichting rland, die de serviceflat mwenhove" in het Mors- artier exploiteert, dse gemeenteraad (op zes A-raadsleden na) ging gis- ivond akkoord met het rstei van b. en w. aan de hting een geldlening van hoogste 1.060.000,- trekken. De stichting zich dan wel bereid Jdaren de statuten zodanig jra'mmiveranderen dat het alge- kumtifn bestuur gaat bestaan negen leden, waarvan er ufla«HumaaI vier bestuursleden Infoi» bindende voordracht van h#min| Leidse gemeenteraad wor- benoemd. Tevens zal in bestuur een vertegen- liger van de stichting xland-Nederland zitting hebben. stichting verkeert in ern- liquiditeitsmoeilijkheden, e maal in korte tijd werd ^bewoners van „Schouwen- een huurverhoging aan- lëgd. Volgens de bewoners ■it te wijten aan het slech- g beheer dat wordt gevoerd. H ook het CDA-raadslid me vrouw C. Kramp, die sinds de bouw van Schouwenhove als vertegenwoordigster van de gemeente in het algemeen stichtingsbestuur zitting heeft, kon gisteravond niet ontken nen dat er ernstige fouten zijn gemaakt. De oorzaak van de in de ser viceflat ontstane conflicten liggen volgens haar in de nauwe familie-vrienden-relatie die er bestaat tussen het da gelijks bestuur en een gedeel te van het algemeen bestuur enerzijds en de Cibaco Com merce b.v., het administratie- beheerskantoor van de stich ting anderzijds. De directeur van deze b.v. is namelijk een zoon van de voorzitter van het bestuur. Bezwaren van bewoners tegen de handelwij ze van dit kantoor werden in het verleden door de voorzit ter keer op keer afgewimpeld. „Toch heeft Cibaco de ene stommiteit na de andere be gaan. Verkeerde berekeningen werden op de portemonnee van de huurders verhaald", aldus mevrouw C. Kramp. In haar betoog in eerste in stantie deed mevrouw Kramp een ernstig beroep op het ge meentebestuur de bewoners in hun strijd tegen het dage lijks bestuur en het adminis tratiekantoor te steunen. „Veel bewoners (hebben) geen enkel vertrouwen meer in het bestuur en nog minder in het administratiekantoor". Van daar dat zij met een voorstel aan het verlenen van de ge ldlening de voorwaarde te verbinden dat het administra tiekantoor voor 1 januari 1980 zijn bemoeienissen met de stichting moet hebben beëin digd. Het college raadde bij monde van wethouder H. van Dam van financiën dit amendement af. „Het stellen van de voor waarde kan een faillissement van de stichting in de hand werken. Het administratiekan toor zal namelijk zijn mede werking moeten verlenen. Dit zal enige tijd van overleg vergen. Ik ben bang dat als de gemeente pas na het op stappen van het kantoor de lening verstrekt het al te laat is". De wethouder stelde dat in het geval van faillissement de gemeente al haar greep op het reilen en zeilen van de stichting verliest aangezien deze dan zou kunnen beslui ten het gebouw in handen van een particuliere belegger te geven, waardoor de toe komst van de bewoners van „Schouwenhove" alleen meer onzekerder wordt „Het op stappen van Cibaco kan ge paard gaan met een belangrij ke afkoopsom. We zullen goed moeten overwegen of we daartoe bereid zijn", aldus de wethouder, die bovendien de raad eraan herinnerde, dat het bestuur niet gemachtigd is een contract te verlengen zonder toestemming aan het Leids gemeentebestuur te vra gen. Het amendement van me vrouw Kramp haalde het net niet Zestien raadsleden (de CDA-fractie), de dames M. Koning en N. Kessen van de PvdA, de D'66-fractie en de PSP-fractie, stemden voor het stellen van deze voorwaarde aan het stichtingsbestuur. De tegenstemmers (17) namen ge noegen met de belofte van wethouder Van Dam dat het college ten spoedigste bij het stichtingsbestuur zal bepleiten dat het zijn contract met Ci baco b.v. op korte termijn op zegt. Plok De theatergroep .J^ok" treedt zaterdag 21 april op bij jongerenvereniging „Augustinusaan het Rapenburg 24. „Plok" bestaat uit twee personen, die een programma brengen van diverse los van elkaar staande nummers met als basis mime en hier en daar een gesproken woord. De voorstelling begint om negen uur. Filmhuis LVC Het Filmhuis in het Leids Vrijetijdscentrum aan de Breestraat 66 vertoont vanavond de film „Der aufrechte Gang" van de Duitse regisseur Christian Ziewer uit 1976. De film schildert vier dagen uit het leven van de metaa larbeider Dieter Wittkowski, die door een staking uit zijn alledaagse routine wordt gerukt en zich plotseling ge plaatst net tegenover problemen over zijn stellingname ten opzichte van etnische vraagstukken, tegelijkertijd pro beert ook zijn vrouw haar relatie met hem te veranderen. De voorstelling begint om negen uur. De toegangsprijs is vier gulden, voor CJP-houders drie gulden vijftig en drie gulden voor leden van het LVC. Huis Clos Het amateurtoneelgezelschap Speel groep Carrousel uit Den Haag en de Leidse toneelgroep Litteris Sacrum brengen zaterdag 14 april twee voorstellingen in het LAK-theater aan het Levendaal 150. Het zijn respectieve lijk „Met gesloten deuren" van Sartre en IrDe grootvizier" van d'Obaldia. Deze voorstellingen werden eerder deze maand opgevoerd in de Leidse Schouwburg. De eerste voorstelling begint om half negen. Ruilbeurs De Nederlandse vereniging „De Verzamelaar" houdt van avond een ruilbeurs voor verzamelaars van postzegels, munten en curiosa in het „Parlement" aan de Nieuwe Rijn. De zaal is vanaf half acht open. Leden van de „Verzamelaar" hebben gratis toegang. Niet-leden betalen een gulden vijftig en kinderen tot en met twaalf jaar- vijftig cent Cinema 180 Het lentelunapark dat zaterdag 14, zondag 15, maandag 16 en dinsdag 17 april op het voorterrein van de Groe- noordhallen wordt ingericht heeft een nieuwe attractie. Gedurende de openingstijden van het lunapark (zaterdag van tien uur tot half elf, zondag een tot twaalf uur en maandag en dinsdag van tien tot twaalf uur) worden films vertoond op een gigantisch rond filmdoek. (Cinema 180). De toeschouwer staat in het midden waardoor het lijkt alsof hij hetgeen op do film wordt vertoond, zelf meemaakt Elke voorstelling duurt ongeveer vijftien mi nuten. ÏÏJJlDEN De voorbereidingen van een be- mmingsplan voor Pancras-Oost (gebied tus- i Hooigracht, Oude Rijn, Herengracht en teuwe Rijn) ondervinden op dit moment t vertraging. Er is zelfs sprake van een forse overschrijding van de gestelde ter- i (ruim vóór de zomer), waarbinnen het in klaar had moeten zijn. De projectgroep ncras-Oost verwacht dat het bestemmings pas na de zomervakantie ter visie kan en gelegd. Echter nog voor de zomer pt de projectgroep de bouwplannen voor Van Wijk- en Zaalbergcomplex gereed te iben, waar in totaal ongeveer 100 wonin- van de woningbouwvereniging „Ons el"zullen verrijzen. tekeningen voor het Zaalbergcomplex gaan an nci 1 ei rd. uit van naar schatting 40 tot 45 goedkope wo ningwetwoningen, terwijl op de plaats van Van Wijk een resterend aantal van 55 wonin gen zal worden gebouwd. Deze nieuwbouw in de Vestestraat en Uiterstegracht moet in de loop van de jaren '80 en '81 gerealiseerd zijn. Struikelblok is nog de portierswoning in de Vestestraat 40a, waar op dit moment vier kunstenaars gehuisvest zijn. Het is nog de vraag of deze mensen in hun atelier kunnen blijven zitten als de nieuwbouw rigoureus wordt doorgezet Tussen de kunstenaars en de gemeente zijn onderhandelingen gaande om de portierswoning te handhaven. Een architec tenbureau heeft deze kwestie inmiddels van de gemeente overgenomen en zal binnenkort een oordeel uitspreken over de noodgedwon gen sloop opf de handhaving van het gebouw. LEIDEN In de Leeuwen hoek, het terrein tussen Ples- manlaan en Wassenaarseweg wordt geen grond meer gere serveerd voor bedrijven. Een voorstel van het CDA om 15 ha van het terrein een be drijf s- inplaats van een woonbestemming te geven, haalde het gisteravond tij dens de gemeenteraadsverga dering bij lange na niet. Het WD-raadslid K. van Duijn stelde in zijn wat lang uitgevallen stemverklaring dat aanvaarding van een amende ment in die richting een ob structie betekent van de uit voering van het economische programma op korte en lan gere termijn. „Het voorstel van het CDA is ondoordacht, onbegrijpelijk en onaanvaard baar vooral gezien de plannen die er zijn om in Leiden-Oost een flink terrein te reserveren voor bedrijven", aldus het WD-raadslid. De D'66-fractie verklaarde zich bij monde van H. Glau- bitz niet te willen vastleggen op een getal, waar het om be- drijfsbestemmingen in de Leeuwenhoek gaat. Ook voor PSP-fractievoorzitster me vrouw H. Passchier ging het CDA wat te ver in zijn eis om 15 ha te willen reserve ren. Wethouder C. Waal betoogde nogmaals dat Leiden moet woekeren met de ruimte waar het bouwen voor de eigen be volking betreft. „We moeten de grond die er nog is opti maal benutten om huizen te bouwen", aldus de wethouder. Zoals bekend wil de gemeente Leiden in de Leeuwenhoek 2500 woningen voor gezinnen, bejaarden en een- en tweeper soonshuishoudens bouwen. Aan dit plan kleven evenwel bezwaren. Op het terrein zijn namelijk enkele universitaire laboratoria gevestigd waar voor het milieu onvriendelijke activiteiten plaatshebben. Voor het CDA was dit aanlei ding voor te stellen bedrijven inplaats van woningen op het terrein te vestigen. Binnen kort verricht TNO in Delft een onderzoek naar de risi co's die wonen in de Leeu wenhoek met zich mee kun nen brengen. Behalve het CDA hadden de gemeente raadsfracties een optimisti sche kijk op de uitslag van deze risico-analyse. Zij stem den gisteravond uiteindelijk voor het programma van ei sen, volgens welke een plan voor de Leeuwenhoek zal worden opgesteld. i-IDEN Het gratis schaatsen op sloten en vaar ten gedurende de barre win- fcr heeft het bezoek aan de jshallen van Ton Menken Dei leen goed .gedaan. Alle vier WesMde hallen, in Leiden, Rotter- nisje dam, Dordrecht en Ensche- zagen 30 procent minder ichaatslustigen de poorten asseren dan was verwacht. Voor Ton Menken is dat inleiding geweest zich wat e bezinnen op het recrea- (SI ieschaatsen. Het gevolg harvan is dat meer dan J'oorheen de hallen zich zul ten richten op het vereni- «ngsschaatsen; verenigingen is. 1 nillen schaatsen op de wat njjünder voor de hand liggen- Ren*i *tjden, zodat er voldoen- jmo^e .fuhnte blijft voor het oo nvnje" schaatsen, zo onge- 1- Veer in dezelfde verhouding _v»als bij zwembaden gebruike- ieel l!ik is i«9^ h kunstrijden en het ijs- er i hockey zullen nog meer dan Vo°rheen worden gestimu leerd. In Leiden wordt een groep talentvolle meisjes ge traind (onder andere door Sophie Verlaan) die veel vooruitgang maken. De op bouw van de ijshockeyteams (met Leiden Lions als topte- am in de eerste divisie) ver loopt volgens plan. Het aan trekken van een nieuwe sponsor maakt het mogelijk dat deze sport betaalbaar blijft. In Leiden zijn er al 120 leden, maar ook in an dere steden zal het ijshockey veel aandacht krijgen. In Dordrecht zullen in de maanden juli en augustus cursussen ijshockey, kun strijden en hardrijden wor den gehouden met erkende trainers. Als die aanslaan zullen ze spoedig ook de an dere hallen bereiken. Een nieuwe vorm van schaatsple zier is het zogenaamde „slunchen", een combinatie van lunchen en schaatsen. Voor een bedrag van 5 gul den kan men door de week van 12.00 tot 13.30 uur in het Ton Menken restaurant iets eten en verder de tijd vol schaatsen. Zomerprogramina Op 22 april verdwijnt het ijs in de Leidse Ton Menkenhal en beginnen de zomeractivi- teiten op de betonnen vloer. Gedurende die tijd hoopt de Leidse hal ook de éénmil joenste bezoeker (sinds 1976) binnen te halen. Van 25 april tot en met 1 mei organiseert LFC-Leiden een zaal voetbal toernooi, met als hoofdprijzen de Ton Menken Bokaal en de Oran je Bokaal. Dertig teamS, ge selecteerd uit een enorm aanbod gegadigden zullen daaraan meedoen. Op 25, 26 en 27 april worden de voor ronden gehouden (18.30-23.00 uur), op 1 mei de finale voor de reguliere clubs (10.00-18.00 uur). Op 30 april, Koninginnedag, spelen de clubs van de bedrijven om de Oranje Bokaal (10.00- 23.00 uur). Op 2 mei wordt een concert gegeven door Herman Brood and his Wild Romance (18.00-23.00 uur). Hiervoor zullen speciale tri bunes worden neergezet Op 4, 5 en 6 mei wordt de jaarlijkse Rommelmarkt- Sport-In gehouden, waar 74 sportverenigingen zullen pro beren met de verkoop van goederen en andere activitei ten zoveel mogelijk geld voor hun vereniging in te zamelen, waarbij het meestal om forse bedragen gaat (vr. en za. van 10.00 tot 23.00 uur, zo. van 10.00 tot 17.00 uur). Van 8 tot en met 20 mei or ganiseert het 60 jaar be staande Leidse Motorhuis een autoverkoopshow (11.00 tot 21.00 uur, za. 9.00 tot 18.00 uur, zondag gesloten). Op 21 mei organiseert DTS- Leiden een boksgala van 19.00 tot 23.00 uur met topa- Op 23 mei komt de Haagse formatie Gruppo Sportivo in de ijshal (20.15-23.00 uur). Op 26 en 27 mei wordt er een internationale kattenten toonstelling gehouden, geor ganiseerd door de Neder landse Langhaarkatten Vere nigingen uit Voorburg (10.00- 18.00 uur). Van 8 tot en met 22 juli is de Ton Menkenhal weer da gelijks van 10.00 tot 17.00 uur Jeugdstad met al het denkbare vermaak voor de jeugd. Van 28 juli tot en met 5 au gustus organiseert de vei lingvereniging „Flora" uit Rijnsburg de bloementen toonstelling De Zomerbloem. De bloemen zullen extra lang goed kunnen blijven omdat in de hal de koelma chines worden aangezet Eén en ander geschiedt in het kader van het 25ste bloe mencorso. Op 10, 11 en 12 augustus wordt er een Caraïbische jaarmarkt gehouden, een soort Indische jaarmarkt zoals die vaak wordt georga niseerd, maar dan in het te ken van de werelddelen Zuid-Amerika, Azië en Afri ka. In het kader van de in troductietij d voor studenten El Cid zal in augustus ook iets worden georganiseerd in de hal. Op 18 augustus komt er een majorettenconcours en de laatste activiteit die niets met ijs te maken heeft is de vogelmarkt op 25, 26 en 27 augustus. Op 1 september krijgt de ijshal weer zijn oorspronkelijke functie. Met ingang van die datum zullen er tal van kleine activiteiten zijn rond de ijsbaan, zoals filmpjes en dergelijke. Inzamelingsactie NVVH valt tegen LEIDEN De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen heeft gisteren voor de laatste maal geld bijeengebracht voor de aanleg van waterput ten in de Derde Wereld. De afdeling Leiden/Oegstgeest heeft in het afgelopen jaar vijf acties gevoerd onder het motto „Breng en Koop", een beurs van rommelmarkt wa ren, die in het verenigingsge bouw Noordeinde 2a aan de man werden gebracht De op- brengst van deze acties (400 gulden) is volgens de vereni ging wat tegengevallen en daarom heeft men besloten om volgend jaar met wat meer publiciteit een rommel markt te beginnen. „We hebben in totaal best wel aardig verkocht", stelde een woordvoerster van de vereni ging na afloop vast, „maar echt denderend is het niet ge weest Vooral het slechte weer van de afgelopen maan den heeft ons nadeel berok kend. De beurzen werden hierdoor niet zo druk bezocht als we gehoopt hadden. Vol gend jaar willen we meer het accent leggen op het rommel marktidee, zodat er niet al leen kleine spulletjes maar ook wat grotere zaken door particulieren in de verkoop kunnen worden gebracht. De actie heeft een landelijk ka rakter en mag in haar geheel als geslaagd worden be schouwd".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3