Minder hard rijden bespaart geen energie Rudolf Hess is niet de echte Minder 'einen met Wasdagen fiets en geef hem voorrang Nieuwe regering in Oeganda: Amin afgezet )k Autovakanties? Vrij Uit heeft ze nog voor't uitzoeken. HOTELSTAKING SPANJE VERSCHERPT Uitslaande brand in Noordwijk Fabrieksdirecteur in hongerstaking wegens te hoge lasten Goede Vrijdag 13 april zullen onze kantoren vanaf 16.00 uur gesloten zijn GINA; Donderdag 12 april 1979,69e jaargang no. 21322 Dallas lekersdijk 34. 2312 DD Leiden, postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas idacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) ƒ0,49 per mm. Telefoontjes ƒ4.46 Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: ial ƒ43.05; jaar ƒ160.70; losse nummers: 55 cent. Nieuwe vijfdelige Amerikaan se tv-serie „Dallas" op Ned.II om 21.40 uur. Om 22.30 uur Televizier-magazine over de komende Engelse verkiezin gen. Ned.I om 19.50 uur documen taire „Werk" om 21.05 uur „De Ombudsman" en om 22.00 uur tweeluik van Peter Schat „Wat doet de kompo- nist". Zonnige perioden Zonnige perioden, eerst nog een kleine kans op een bui. Middagtemperaturen ongeveer 16 graden. Morgen: zon op: 6.50 uur. onder: 20.33 uur. Hoogwater: 4.48 en 17.03 uur. Laagwater: 12.47 uur. ENERGIE-DESKUNDIGE GASUNIE: (Van een onzer verslaggevers) MEPPEL Snelheidsbeperking voor au to's heeft nauwelijks effect voor de energiebesparing. Volgens ir. H.M. Roos, hoofd van de afdeling energiebesparing stechniek van de Nederlandse Gasunie, is het eigenlijk een bedenkelijke zaak, dat de overheid nog steeds zo hamert op bezuinigingen via het verkeer omdat er volgens hem op andere gebieden (wo- □ingisolatie, centrale verwarmingsinstal latie) veel betere resultaten te behalen zijn. Hij zei zit gisteren in Meppel tijdens een vergadering van de Drentse Kamer van Koophandel. Vooral van de door de Gas unie ontwikkelde zuinige CV-ketel ver wacht hij een aanzienlijke besparing: vergeleken met traditionele ketels niet minder dan twintig procent op het gas verbruik. Dat scheelt het gemiddelde Ne derlandse huishouden zo'n 800 kubieke meter gas per jaar, wat neerkomt op een besparing van een ruime 200,-. Deze ketel zal binnen het jaar op de markt verschijnen. Ook aan de woningisolatie valt volgens ir. Roos nog genoeg te doen. Momenteel is 10 procent van het Nederlandse wo ningbestand volledig geïsoleerd en 25 procent gedeeltelijk. Gemiddeld besteedt de Nederlander in zijn woning 2.400 gul den aan isolatie, waarvan 1.800 gulden voor dubbel glas. Nog lang niet genoeg naar de mening van de heer Roos, die daarom pleit voor verzwarende maatre gelen en straffere toepassing van isolatie materiaal tijdens de bouw, „en niet ach teraf, als toetje na de maaltijd". Ir. Roos: „Iedereen vindt dat energiebes paring moet, maar schuift de praktische uitvoering ervan af op anderen. Met als gevolg dat er in feite geen barst ge beurt". Ondanks alle aandrang om zuini ger aan te doen, stijgt het gemiddelde gasverbruik nog steeds. ECHT Rond de paasdagen rijden de Nederlandse lorwegen met minder en met kleinere treinen. De gewijzig- treinenioop begint op Goede Vrijdag. De speciale foren- itreinen in de spitsuren bestaan die dag niet en bovendien i er, waar mogelijk, door NS kleinere treinen ingezet. De derlandse Spoorwegen besparen door de ingekrompen dien- ii: gelingen ongeveer 200.000 gulden. Bovendien is er minder •j soneel nodig. zaterdag 14 april verandert er niets en op Eerste Paasdag het spoorboekje tot drie uur 's middags als betrouwbare :ii Mmatie worden gehanteerd. Vooral na drie uur vallen er :S «er nogal treinen uit, waaronder de zondagavondspit- Tnen. De spoorwegen attenderen de reizigers op deze wijzi- Ten via borden op de stations. Tweede Paasdag, 16 april, is er niets bijzonders aan de nd. Over het algemeen zullen de treinen die dag wat kleiner maar een enkele keer zijn ze zelfs wat groter dan nor- il in verband met het vervoer van „dagjesmensen". Op ■dag 17 april rijden de treinen als op een maandag. LONDEN (AP) De man die in de Berlijnse gevangenis van Spandau gevangen zit is niet de echte Rudolf Hess, eens de tweede man in het Duitse rijk na Adolf Hitler, maar een be drieger. Dat staat in een boek van dr. Hugh Thomas, oud-chirurg in het Britse leger en lid van de internationale medische ploeg die in 1973 in Spandau de Duitser medisch had „begeleid". De schrijver baseert zijn conclusie op het feit dat hij ontdekte, na het onderzoeken^ van Hess, dat 's mans fysieke karakteristieken niet klopten met die zoals ze beschreven wa ren in oude medische documenten, „Ik weet niet wie die gevangene is", aldus' dr. Thomas. „Wat ik wel weet is dat het niet de echte Rudolf Hess is. Het is noodzakelijk dat, voor het te laat is, de man moet worden onderzocht door een chirurg van internatio nale vermaardheid en grote ervaring. De Britse historicus en oud-functionaris van de Britse geheime dienst tijdens de Tweede Wereldoorlog, prof. Hugh Trevor-Roper, vindt het verhaal van dr. Thomas „absolute onzin" maar de historica en schrijfster Dame Rebec ca West is van oordeel dat met de onthulling van de chirurg „een van de grootste gehei men van de Tweede Wereldoorlog kon wor den opgehelderd". MADRID De staking van het hotelpersoneel aan de Spaanse Costa del Sol heeft gisteren een scherper karakter gekregen nadat verscheidene werkgevers perso neelsleden een ontslagbrief hadden toegezonden. Verschillende stakers hebben werkwilligen hardhandig van hun voornemen afgehouden. Hier en daar moest de politie tus senbeide komen. Bij reisorganisaties zijn inmiddels de eerste annuleringen binnengeko men. Vliegtuigen uit West-Duitsland hadden verscheidene lege stoelen, De personeelsleden van de hotels hebben unaniem besloten door te gaan met de actie om kracht bij te zetten aan hun eis voor een loons verhoging van 20 procent. ZOETERMEER De 59-jarige mevrouw M.l. van Heusden- Franken van de J, van Heemskercklaan in Voorschoten is gistermiddag om streeks kwart voor vier op Rijksweg 12, bij Zoetermeer, ver ongelukt. Haar auto sloeg een paar maal over de kop, toen zij met grote snelheid tegen de vangrail reed. De bestuurster had volgens de poli tie een vermoeiende rit uit Limburg ach ter de rug en ge bruikte regelmatig medicijnen. Het ongeluk gebeur de toen zij met volle snelheid van rijbaan verwisselde. Op weg naar het ziekenhuis Antoniushove in Leidschendam over leed zij. Na het on geval bleven bij de vernielde auto enkele "trieste stukken baga ge over. VERKEERS- T T DESKUNDIGE: V CFDCtFF Utrecht (ANP) De fietser van rechts moet voorrang krij gen, zijn rijwiel moet op het gebied van veiligheid, bedrijfs zekerheid, slecht-weerbescherming en aërodynamische vormge ving verbeterd worden en er moet een fiets komen die, opge vouwen, zo in een tas van normale afmetingen past. Deze aanbevelingen doet verkeersdeskundige dr. G. Hupkes, adjunct-directeur van de adviesgroep voor verkeer en vervoer in Utrecht in het blad „De vogelvrije fietser" van de Eerste Enige Nederlandse Wielrijdersbond (ENWB). Volgens Hupkes is het al lang niet logisch meer, dat het gemotoriseerde verkeer voorrang heeft op fietsers. „Er bestaat nu geen situatie waarin een paar auto's moeten worden be schermd tegen een fietsersstroom die het verkeersbeeld be heerst. Dat is al heel lang geleden", aldus Hupkes. Hij advi seert de ENWB actie te voeren voor een wetswijziging ten gunste van de van rechts komende fietsers. Volgens de verkeersdeskundige moet de inspanning van de overheid om het fietsen populairder te maken verdubbeld wor den nu de overheid om vrijwillige energiebesparing vraagt. Ir. Hupkes schat dat er nu al behoefte is aan 45.000 lichtge wicht draagfietsen, die snel uit elkaar te nemen zijn en in tassen van normale afmetingen passen. Hij noemt het onbegrijpelijk dat nog geen enkele fabrikant met de produktie van een dergelijk echt „meeneem-rijwiel" is begonnen. KAMPALA (Rtr) Het Nationale Bevrij dingsfront van Oeganda heeft een nieuwe voorlopige regering ingesteld, nadat het be vrijdingsleger van Oegandese ballingen en Tanzaniaanse strijdkrachten gisteren de hoofdstad Kampala hadden ingenomen. „De leugenachtige racistische fascist" Idi Amin is van de macht vervallen verklaard. Tot presi dent is benoemd Joesoefoe Loele, de 67-jarige voormalige vice-kanselier van de Makarere Universiteit in de Oegandese hoofdstad. Deze heeft een regering benoemd en zo spoedig mogelijk verkiezingen beloofd. De nieuwe president tevens minister van defensie en opperbevelhebber werd onlangs tot voorzitter van het Bevrijdingsfront geko zen, omdat hij aanvaardbaar was voor alle verschillende groeperingen die zich in het front tegen Amin hadden verenigd. De voor malige president Obote, die acht jaar geleden door Amin werd afgezet, maakt geen deel uit van de nieuwe regering. Wel bekleedt zijn trouwe volgeling overste Owiti Ojok, die de val van Amin via Radio Oeganda bekend maakte, binnen de strijdmacht een belangrijke positie. Obote en Ojok zijn beiden van de Langi-stam, die evenals de stam van de Acho- li's jarenlang zwaar te lijden hebben behad van Amins schrikbewind. Loele heeft aangekondigd dat misdadigers uit Amins tijd voor de rechter zullen komen, maar hij riep op geen wraak te nemen. Hij riep de ambtenaren van het in een economi sche chaos verkerende land op direct het werk te hervatten en het land draaiende te krijgen. „Op deze dag treden wij uit een lan ge periode van lijden en vernedering om trots onze door God gegeven plaats in de wereld in te nemen". Hij zei dat geen stam en geen fa milie niet te lijden heeft gehad van Amins moordzucht, foltering, intimidatie en diefstal". Amin heeft later via een veldradio een toe spraak gehouden, waarin hij verklaarde nog de macht te hebben. Hij beval zijn troepen naar schatting nog slechts een paar honderd man trouw te blijven en zich niet over te geven. In Kampala werd gisteren op grote schaal geplunderd, ook in particuliere wonin gen. Van de laatste aan Amin trouwe soldaten zou een dertigtal door bewoners van Kampala zijn doodgeslagen. s teeds hoger worden. K MOETCVJj HPERE/ RESSIb'-F NlDDELQif ADVERTENTIE 4 dagen PAAS-LENTESHOW IN MODE vanaf woensdag 11 april t/m zaterdag 14 april Pracht sortering JAPONNEN PAKJES ROKKEN BLOUSES en TRUITJES van de bekendste merken o.a. Mondl, Setterlady enz. enz. En deze dagen voor iedere koper een kleine verrassing. Ook in onze kindershop grote sortering van o.a. Barbarra Farber. H. VAN VEEN BIJ IHC 780 MAN OP STRAAT ROTTERDAM Bij het scheepsbouwconcern IHC Holland moeten 780 mensen worden ontslagen. Dat heeft de leiding van het concern gisteren aan personeel en vakbonden meege deeld. Het bedrijf heeft in totaal 3440 man in dienst, verdeeld over vijf werven in Rijnmond, Amsterdam en Dordrecht. ADVERTENTIE. Alles voor uw tuin houten palen I-150 cm. <JA 7C Vl0,en ave per 20 stuksel4». 19 per kist9,10 Zolang de voorraad strekt - Tevene ANTIEKAFDELING NOORDWIJK Een felle uitslaande brand heeft van morgen vroeg de zolderver dieping van een woning in de Dahliastraat in Noordwijk in korte tijd in de as gelegd. De schade wordt geraamd op vele duizenden guldens. Er vielen geen slachtoffers. De brand ontstond vanmor gen rond acht uur, vermoede lijk door kortsluiting in de cv-ketel, die op de zolder stond. De brandweer, die snel aanwezig was, was de brand na 30 minuten meester, maar kon het uitbranden van de zolderverdieping niet meer voorkomen. De overige woon lagen liepen flinke waterscha de op. ADVERTENTIE 500 m2 tuinmeubelen en motormaaiers staat in Roelofarendsveen voor u opgesteld. Als u kwa liteit, ruime (ceus en'de be tere merken zoekt, kom dan a.s. vrijdag en zaterdag even kijken bij: Tuinbouw- en Hobby-artikelen Jan v. d. Meer 6.V. Telefoon 01713-9008 Noordelnde 45 ROELOFARENDSVEEN ASSEN Twee inwoners van Nieuw-Roden zijn vanmorgen in hongerstaking gegaan voor het woonhuis in Borger van voorzitter L. Kinds van het zuiveringsschap Drenthe. Volgens H. Huizing, een van de twee hongerstakers, hebben hij en een buurman hiertoe besloten omdat zijn bedrijf aan de door het zuiveringschap opgelegde zuiveringslasten ten onder dreigt te gaan. Bij het bedrijf, een metaalwarenfabriek en galvanische industrie, werken tachtig man. Volgens Huizing wordt zijn bedrijf door het zuiveringsschap bedreigd en bedrogen. „Soms stijgen die lasten met tweehon derd tot vijfhonderd procent per jaar. Vijf jaar geleden betaal den we nog vijfhonderd gulden per jaar. Nu is dat al hon derdduizend gulden geworden", aldus directeur-eigenaar Hui zing. Huizing en zijn mede-actievoerder willen tijdens hun honger staking inlichtingen verstrekken over deze zaak. Hij beschikt over zestig kilo documentatie in de vorm van brieven en andere stukken die in de afgelopen vijf jaar aan allerlei in stanties over deze zuiveringslasten zijn gestuurd. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (gptfdlffitFD (SOFüfëlP® bloemendaal bv. hoogmadeseweg leiderdorp telefoon 071-41.03.77

Leidse Courant | 1979 | | pagina 1