AO betaald voetbal op een oor na gevild Beveren blijft overeind bij intimidaties Barcelona FC Köln creëert een goede uitgangspositie Jan Vlacil, Tsjech „in een bijenkorf Sportwereld ORT LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 APRIL 1979 PAGINA 15 (Van onze parlementaire redactie) UEN HAAG De CAO voor profvoet- Iers is in grote lijnen klaar. Tussen erkgevers (FBO) en werknemers VCS) in Ijet betaald voetbal bestaan -n principiële meningsverschillen eer over de inhoud van de CAO. Het •enige dat nu nog moet gebeuren is het ij nauwgezet op schrift stellen van de ge maakte afspraken. Het is de bedoeling dat de arbeidsovereenkomst deze week openbaar wordt gemaakt. Dit heeft staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) gisteren meegedeeld tij dens de behandeling van de CRM-be- groting in de Eerste Kamer. Op de vraag vanuit de PvdA-fractie, waarom de CAO niet op de afgesproken datum (1 januari van dit jaar) gereed is geko men, antwoordde Wallis de Vries dat de opstelling van de CAO meer moeite heeft gekost dan men aanvankelijk, dacht. „We moeten er rekening mee houden dat dit de allereerste arbeids overeenkomst van deze soort is. Het op stellen van een geheel nieuwe CAO kost altijd meer tijd dan het bijstellen van een bestaande CAO", aldus de staatssecretaris. Over de situatie met betrekking tot de invoering van shirtreclame in het be taald voetbal wilde de staatssecretaris niet veel zeggen. „Er is overleg gaande. Het enige dat nu gesteld kan worden is dat het ongewenst zou zijn als de Er bestaan te veel weerstanden tegen", zei Wallis de. Vries, daarbij verwijzend naar de in de Tweede Kamer aangeno men motie tegen de invoering van shirt reclame en de gelijktijdige subsidiëring van het betaald voetbal door het rijk. juli een aantal richtlijnen bekend zal maken met betrekking tot de sluikre clame op de televisie. „De concept richtlijnen zijn al klaar. Daarover moet nu overleg worden gevoerd met de NOS en vervolgens wordt er advies gevraagd aan de Omroepraad", zo ver telde zij. Van verschillende zijden was er in de Eerste Kamer op aangedrongen meer wedstrijden van het profvoetbal op za terdag te laten spelen. Staatssecretaris Wallis de Vries zei daarop dat het spe len op zaterdag de afgelopen jaren al fors is toegenomen. Deze zomer zal hij de KNVB vragen hoe de ervaringen met de zaterdagwedstrijden zijn in ver gelijking met die op zondag. Zijn de re acties van de KNVB positief, dan zal de staatssecretaris trachten het aantal zaterdagwedstrijden nog verder te doen uitbreiden. DICK VAN RIETSCHOTEN BARCELONA Beveren, de Belgische provincieploeg, heeft het in Barcelona net niet gered. Spelend onder de voortdurende druk van de Catalanen werd de nederlaag, niet in het minst door doelman Jean-Marie Pfaff beperkt tot de kleinst mogelijke, 0—1. De beslissende treffer werd 21 minuten na rust ge maakt van de strafschopstip door Rexach nadat Jaspers een overtreding tegen Johan Nees- kens had gemaakt. De andere Nederlandse midden velder in dit duel, Wim Hofkens kreeg van de Ierse scheidsrech ter Carpenter de gele kaart, het zelfde overkwam Barcelona's verdediger Zuveria. Het doelpunt van Rexach dat de strijd besliste, want in de tien uur Europees bekervoetbal die eraan waren voorafge gaan was Pfaff nog niet een keer gepas seerd. Barcelona was meer aanvallend, schijn baar sterker zelfs, maar Beveren is ei genlijk geen moment werkelijk in gevaar geweest. De Waaslanders doorstonden de eerste storm, waarin Rexach, Migueli en Heredia de hoofdrollen tot zich trokken. Beveren speelde duidelijk op uitvallen en was daarin zeker niet ongevaarlijk. In de twaalfde minuut bijvoorbeeld al ver scheen Albert alleen voor doelman Arto- la. Zijn schot ging echter hoog over. Na een kwart van het duel luwde de Spaanse storm en Beveren kreeg daar door de kans tot een wat rustiger op bouw van zijn aanvallen te komen. De conditie van Beveren bleek in het be gin van de tweede helft toen Barcelona zelfs een korte periode duidelijk onder druk werd gehouden. De openingstreffer, die toen mogelijk was, kwam echter niet uit de schoenen van Janssens. Door on- fortuin overigens, want via de lat schoof de bal over het doel. Barcelona had het moeilijk tegen het elf tal dat als een vertegenwoordiger van het provincievoetbal werd gezien. De Ca talanen zochten naar andere middelen om tot succes te komen. Het werd de botte bijL Carpenter trad onmiddellijk op met een gelekaart voor Zuveria. Toch had het intimidatievoetbal gevol gen. Beveren was even van zijn stuk ge bracht en begon minder nauwkeurig te spelen. Barcelona kreeg kansen, maar Krankl liet de beste liggen. De Oostenrij ker had duidelijk zijn grote vorm niet meegenomen naar het stadion Nou Camp dat vrijwel was volgelopen. Toch kwam Barcelona na twintig minu ten toch op voorsprong. Asensi leidde de beslissende actie in met een pass op Neeskens, die het strafschopgebied bin nen drong. Jaspers zette de Nederlandse international opzij en Carpenter legde de bal op de stip, een zware, maar zeker niet verkeerde beslissing. Rexach schoot de bal onhoudbaar voor Pfaff in de lin kerhoek. Barcelona probeerde nog even door te drukken, maar slaagde er niet in meer openingen te vinden in de sterke verde diging van Beveren. Zo snel als de vloed gekomen was, verdween hij ook weer, waardoor Beveren, waar Schönberger en Albert al duidelijk op hun reserves speelden, met nog altijd een finalekans aan de thuiswedstrijd over veertien da gen gaat beginnen. Nottingham Forest (Eng.)—FC Köln (Wdl.) 3-3 (1- 2) Scoreverloop: Van Gooi 0-1; Muller 0-2; Birtles 1- 2; Bowyer 2-2; Robertson 3-2; Okudera 3-3. Scheidsrechter; Da Silva Garrido (Por.); toeschou wers: 40.000. Austria Wien (Oos.)—Malmo FF (Zwe.) 0-0 Scheidsrechter: Jarguz (Pol.); toeschouwers: 72.000. Fortuna Düsseldorf (Wdl.)Banik Ostrava (Tsj.) 3-1 (0-1) Scoreverloop: Nemec 0-1; Klaus Allofs 1-1 en 2-1; Thomas Allofs 3-1. Scheidsrechter; Castillo (Spa.); toeschouwers: 18.000. Barcelona (Spa.)—Beveren (Bel.) 1-0 (0-0) Scoreverloop: Rexach (strafschop) 1-0. Scheidsrechter: Carpenter (Ier); toeschouwers: 80.000. EUROPACUP III Rode Ster BelgTado (Joe.)—Hertha BSC (Wdl.) 1-0 (1-0) Scoreverloop: Savic 1-0. pAGENINGEN Wagenin- l heeft gisteravond de in- dstrijd voor de eerste tegen SW met 1—0 nen. In de 87ste minuut Van Vijfeiken het ynde doelpunt. Op de igse Berg waren 2200 ouwers aanwezig, ^rechter was Klint, die -spelers Van de Mun- en Nanlohy een gele gaf. sens naar 1 Den Bosch n onze correspondent) HOVEN Rinus Go- 59) wordt de nieuwe van FC Den Bosch, de huidige trainer Ad r.land met ingang van ende seizoen een ma- ~y funktie krijgt. kreeg twee maanden 1 van het bestuur van loven te horen, dat zijn ~ct na zes seizoen niet ld zal worden. In de ripen weken zijn door Trters van EW Eindho- jacties gevoerd om Gosens rank van het supportersle- over te brengen voor ~k bij Eindhoven. nieuw winst llleybal- es A Het Nederlandse volleybalteam heeft in met 3—0 (1S-11, 15— 15—3) gewonnen van 'jk en zich met deze -ing geplaatst voor ve finales. Daarin ont- Nederland Frankrijk, Zweden met 3—2 ver- stenrijkse coach Mark !rt had de kansen van -®nd van te voren niet al aangeslagen. Daarom !ïte hij deze wedstrijd tal zijn speelsters ervaring ^teri opdoen, tegen een een gevarieerder r< er aanvalsspel speelde, ■in het Nederlandse team J deze wedstrijd als een Jicht nummer beschouwd. Nederlandse bonds- Akkerhuis en Van Haar, brachten alle «f speelsters in het veld, daarbij in iedere set een ere basisopstelling. De in voorbereidingsperiode ge beerd geraakte Caroline uen draaide in de eerste derde set een rondje in achterveld mee. Maar het brak haar bij haar anders gevaarlijke opslag nog aan cisie. AUSTRIA WIEN IN EIGEN HUIS TEGEN MALMÖ FF OP 0-0 NOTTINGHAM „Op naar München". Dat scandeerden de enige duizenden Westduitse supporters van FC Köln na het gelijkspel dat de Westduitse kam pioen gisteravond in de eerste halve finalewed strijd van het toernooi om de Europa Cup voor landskampioenen tegen Nottingham Fo rest behaalde. Een zeer terechte yell, omdat FC Köln de finale die in München wordt ge speeld binnen handbe reik heeft. Al na zes minuten was het de Belg Van Gooi die Köln, en dat tot grote verbazing van de ruim veertigduizend toe schouwers, de leiding gaf. Maar het geluk lachte Weis- weiler en Köln in dat eerste stormachtige half uur steeds toe. Nottingham, dat niet blik te of bloosde door deze ach terstand, ging nog driftiger in de aanval. Een eigenschap die de Engelsen op het lijf is ge schreven, maar ze ook vaak is opgebroken. Opnieuw was het Köln dat toesloeg. Een snelle tegenaanval leverde succes op. Weer was het Van Gooi die de inleider was van het tweede doelpunt Alleep ging hij op Shilton af, maar liet Dieter Muller de eer: 0-2. De vreugde was slechts van korte duur, want Birtles scoorde met een prachtige kopbal het eerste doelpunt voor Nottingham: 1-2. Het spelbeeld, dat zich in de slotfase van de eerste helft ten gunste van Nottingham ontwikkelde, herhaalde zich ook in de tweede helft De druk werd steeds groter en FC Köln wankelde. De Engel sen hadden succes. Bowyer en Robertson scoorden. Toch zou de treffer van Robertson niet de laatste zijn. Op het zeer slecht te bespelen veld bleek dat de conditie van FC Köln duidelijk beter was dan die van de Engelsen. De door Weisweiler in de ploeg ge brachte Japanner Okudera glipte in de 81ste minuut langs de Nottingham-verdedi- ging en maakte gelijk: 3-3. Gedurende de laatste tien mi nuten kwam Köln nog wel onder druk te staan, maar de Westduitse verdediging hield stand. Na het laatste fluitsig naal van de uitstekend leiden de Portugese scheidsrechter Da Silva Garrido ging Köln omstuwd door enige suppor ters in triomf van het veld. Slechts een krachtsexplosie van Nottingham in de tweede wedstrijd kan de Engelsen nog van een plaats in Mün chen verzekeren. Ontluisterd De Zweedse landskampioen Malmö FF, die in dit seizoen al eerder tot verrassenden re sultaten in het toernooi om de Europa Cup voor lands kampioenen is gekomen, heeft gisteravond in een uit verkocht Prater-stadion in Wenen Austria Wien ontluis terd. Niet zozeer door het goede spel, als wel door de geweldi ge inzet en knappe manier waarop de Zweden Austria op 0-0 hielden. De Oostenrijk se landskampioen is de gehele wedstrijd aanwezig geweest op de speelhelft van Malmö. Muller van FC Köln scoort op eenvoudige wijze, doelman Shilton is uit positie gespeeld. Met international Prohaska als spelverdeler ontstonden er echter slechts weinig kansen. In de defensie van Malmö speelden Andersson en Kris- tensson een hoofdrol. „Al mijn waarschuwingen zijn duidelijk aan mijn spelers voorbij gegaan", zei Austria- trainer Stessl. „In Zweden zullen we het erg moeilijk krijgen". NIEUWE TRAINER DAMESTURNEN HALS OVER KOP NAAR NEDERLAND SCHIPHOL Geheel in de lijn die de be geleiding van het dames topturnen de afge lopen jaren heeft gekenmerkt, moet de nieuwe bondscoach Jan Vlacil (50) in enke le maanden naar een prestatie toe werken. De Tsjech, sinds gisteren met zijn arbeid begonnen, was daar aanvankelijk helemaal niet voor benaderd. Hij zou pas in januari 1980 beginnen en in vier jaar een nieuwe generatie talenten moeten vormen, die zich als ploeg voor de Olympische Spe» van 1984 kunnen plaatsen. De Tsjechische uto- riteiten gaven zelfs toestemming voor zo'n ongewoon lang verblijf. Maar van de opzet die de turnbond en Vlacil voor ogen stond, kan voorlopig helemaal geen sprake zijn. Vlacil werd hals over kop naar Nederland gehaald. Zijn voorganger Albert Asarjan ge bruikte de geboorte van een kleinkind om zijn angst te verbergen dat hij de dames- ploeg niet naar de Spelen van 1980 zou kun nen voeren. De Rus kwam terug op zijn be sluit te blijven tot na de wereldkampioen schappen (waar de kwalificatie voor Moskou in het geding is) en reisde op 1 april terug naar zijn geboorteland. Vlacil, nog helemaal niet geörienteerd over de Nederlandse situa tie, moet het team als het even kan wel naar Moskou brengen. Dat betekent, dat hij al in december bij de WK in de Verenigde Staten een sterke ploeg op de been moet brengen. Asarjan, min of meer ingeburgerd in Neder land, zag.geen brood meer in de situatie en het valt te betwijfelen of Vlacil in zijn op dracht zal slagen. „Als ik er bang voor zou zijn, dat het niet lukt, dan was ik niet geko men", zegt hij. „Ik weet alleen wel dat het erg moeilijk zal worden." Met Vlacil heeft het KNGV dus, voor een tijdje, weer een prestatietrainer in huis gehaald, zij het ge dwongen door de omstandigheden. Maar dan wel eentje, die de meisjes nog niet kent waarmee hij gaat werken, niets af weet van de mentaliteit en werkomstandigheden waar in hij terecht komt, slechts enkele woorden Nederlands spreekt en heel weinig tijd heeft om zijn eerste resultaten te behalen. „Voor de komende weken ligt er een heel programma klaar", vertelt hij. „Dat is door Asarjan opgesteld en daar zal veel over worden gepraat. Ik denk dat het allemaal wel zal lukken. Turnen is overal hetzelfde. In Tsjecho-Slowakije heb ik onder bepaald niet ideale omstandigheden moeten werken, maar er kwam toch iets tot stand. Neem Tatjana Litskova. Die trainde ik en zij is Tsjechisch kampioene. Ik heb Nederlandse turnsters op de televisie gezien tijdens de WK in Straatsburg. Daaruit was erg gemak kelijk te concluderen dat de balkoefening slecht verzorgd is en het neerkomen bij de paardsprong een onzekere indruk maakt. Ik weet, dat daar veel op gewerkt moet wor den. Bovendien heb ik ook turnsters van andere landen gezien. Polen bijvoorbeeld staat op hetzelfde niveau." „Ik geloof niet dat mijn gebrek aan interna tionale ervaring een nadeel hoeft te zijn. Ik heb in ieder geval nog het voordeel dat ik van 1962 tot 1963 in Cuba heb getraind. Ik kan in Nederland onbevooroordeeld begin nen, hoewel ik vind, dat de situatie in Ne derland en Tsjecho-Slowkije te vergelijken is. Twee kleine landen, waar alles vanaf de grond moet worden opgebouwd. Daarnaast zijn er ook assistent-trainers, die van alles op de hoogte zijn. Zij zullen mij veel kun nen vertellen. En ik heb het geluk dat ik behoorlijk vlijtig ben, ik heb er geen enkel probleem mee om tien uur per dag te wer ken. Daarnaast kan mijn vrouw Marcella me helpen als het nodig is. Zij heeft ook een volledige opleiding voor dit vak gedaan. Voorlopig zal ik het echter zónder haar moeten doen, want ons tweede kind is op komst." Rijper Vlacil, die al een dochter heeft van 23, houdt er een interessante mening op na, als de de ontwikkeling ter sprake komt, dat de turnsters steeds jonger worden. „De leeftijd is niet beslissend", vindt hij. „De proble men liggen ergens anders, in de begelei ding. Het is bewezen, dat iemand van 22 best een dubbele salto kan maken. Oudere meisjes zijn ook vaak rijpere turnsters. In Rusland en Roemenië weten ze ook niet of het wél zo goed is met die hele jonge meis jes door te gaan. Wat ze wel weten, is dat er erg veel blessures zijn." Pikant om dan te weten, dat voor de Euro pese kampioenschappen begin mei in Ko penhagen de achtienjarige Monique Bolle- boom is gepasseerd. Het KNGV wil jongere turnsters bij dat toernooi wedstrijdervaring op laten doen. Vlacil kan nog ingrijpen, maar het valt nauwelijks te verwachten, dat hij in een paar weken al een gefundeerde beslissing kan nemen. Voor de WK eind dit jaar, waarop hij zich volgens eigen zeggen volledig gaat richten, moet hij dat wel kun nen. Dan zal ook duidelijk worden waar Vlacil (en het KNGV) voor kiest. Toch voor ouderen om Moskou hoe dan ook te halen, of voor de jeugd, waarvoor hij eigenlijk werd aangezocht. Een combinatie van die twee mogelijkheden heeft iets van een com promis. Maar van een trainer, die. „in een bijenkorf" terecht komt, kan niet alles ver wacht worden. De echte Vlacil zal waarschijnlijk pas op staan als Moskou niet wordt bereikt of juist nè Moskou, als hij kan gaan werken aan de opbouw. Nu al zegt hij daar over: „Ik vind het helemaal niet gek, dat Nederland zijn - trainers steeds uit het buitenland haalt. Dat kan een goede uitwerking hebben. Je krijgt verschillende opvatingen bij elkaar. Ik vind alleen wel,, dat ik verplicht ben Nederlandse trainers op te leiden, een basis te scheppen voor de toekomst." Misschien dat hij dat ook wel het liefst wil. De zenuwtrek rond zijn bovenlip verraadt in elk geval, dat de spanningen die het topturnen met zich mee brengt, niet langs hem heen zijn gegaan. DICK HOFLAND Polsblessure van Van Gaal (Van onze correspondent) ROTTERDAM Röntgenfo to's hebben uitgewezen dat Sparta-middenvelder Louis van Gaal afgelopen zondag in de wedstrijd tegen PEC Zwol le een scheurtje, in zijn rech ter pols heeft opgelopen. Het polsgewricht is onmiddellijk in het gips gezet Morgen zal worden onderzocht of Van Gaal mogelijk toch kan uitko men in de Paasdubbel tegen FC VW, of dat hij voor lan gere tijd is uitgeschakeld. HALLE-De motorcrosser Pier re Karsmakers, die zeven jaar geleden ons land verliet om in Amerika te rijden, rijdt op 22 april in het Gelderse Halle onder Amerikaanse vlag in de Grand Prix 250 cc voor de wereldtitel. CHARLEROI-Ton Griep won een koers in Charleroi over 101 kilometer voor de Belgen Nulens en Wijnants. OOST BERLIJN- Fred Eef- ting won in Oost Berlijn tweemaal, op de 100 en 200 meter rugslag in resp. 59,59 en 2.09,34. Ineke Ran werd zesde op de 100 meter vrije slag in 59,25.Pollack en Krau- se zorgden voor wereldsei- zoentijden met 1.00,5 op de 100 meter vlinderslag en 56,13 op de sprint vrije slag.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15