Kabinet doet geheimzinnig over eigen vakantiebestemming orlogsdocumentatie oet privacy goed het oog houden Homofielen mogen demonstreren „PRIVEZAKEN GAAN NIEMAND WAT AAN" Artis broeit op nieuw leven Amsterdamse politieman wil terug op oude post Experiment met vervangingspool voor onderwijzers 6 miljoen extra voor opvang vluchtelingen En de boer hij ploegt NIET meer voort ^NENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 12 APRIL 1979 PAGINA 13 i wil Riod Herzoek r uitspraak helmina I HAAG De WD i onderzoek van het istituut voor Oor- nentatie naar een 3 toezegging aan noilitairen van konin- Wilhelmina dat de i van oorlogsvoering Japan voor reke- fvan de gemeenschap komen. Koningin nina zou die uist- omstreeks 12 de- 1941 via Radio je hebben gedaan. tSgi weede Kamerleden Ploeg •*Nl eja hebben minister Pais SÉ rJ m '.f [onderwijs schriftelijke over deze kwestie ge- De kamerleden vragen af wat zo'n uitspraak gevolgen kan hebben Ie soldij van de Knil-mi- Deze pleiten al jaren uitbetaling van soldij periode die ze in Ja- gevangenschap moesten rengen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Dat gaat U hele maal niets aan", is het commentaar van de meeste ministeries als ge vraagd wordt de vakantiebestem ming van de verschillende leden van de ploeg-Van Agt te onthullen. Die vraag ligt desalniettemin toch voor de hand sinds de oproep van minister Andriessen (Financiën) voor de televisie dat we als Neder landers er goed aan doen in het be lang van 's lands economie voortaan meer in eigen land met vakantie te gaan dan onze guldens over de grens uit te geven. Men zou verwachten dat het kabinet dat ook werkt aan een nota over de bevordering van het toerisme in eigen land een dergelijke op roep toch vergezeld zal doen gaan van het duidelijk geven van het goede voorbeeld. Ook de klemmende verzoeken zuinig te zijn met energie werden immers gedaan vergezeld van bezuinigingsmaatregelen op verwarming en licht in de overheidsgebouwen. Geheimzinnigheid is echter troef als het gaat om de vakantiebestemmingen van de leden van het kabinet-Van Agt. „Je moet mensen niet verwarren met functionarissen", zegt de Rijksvoorlichtingsdienst. „Dit soort zaken valt niet binnen het kader van de officiële werk zaamheden van een voorlichting op een minis terie", vindt men. De collega's voorlichters van de ministeries die stelselmatig weigeren hun politiek baas of bazin ook maar te vra gen naar hun vakantiebestemming, hebben volgens de Rijksvoorlichtingsdienst groot ge lijk. „Het doet helemaal niet ter zake, waar de heer Wiegel zijn vakantie doorbrengt", is bij voorbeeld het antwoord van de voorlichting van het ministerie van Binnenlandse Zaken. En zelfs het ministerie van Financiën wil niet onthullen of minister Andriessen zijn bloedei gen advies zal opvolgen en er dit jaar in ei gen land op uit zal trekken. Gelukkig doet een enkel ministerie wat min der moeilijk. Een mededeelzame voorlichter van Volkshuisvesting kan in ieder geval zeg gen dat staatssecretaris Brokx vorig jaar nog naar China ging. Zijn vakantiebestemming voor 1979 staat, evenals die van zijn minister Beelaerts van Blokland nog niet vast, al ligt Knokke (België) wat dat betreft voor de hand omdat Brokx daar een tweede huis heeft. De twee weken paasvakantie is door twee staatssecretarissen aangegrepen om in Fries land nieuwe krachten op te doen. Op dit mo ment verblijven daar staatssecretaris De Graaf (Sociale Zaken) en mevrouw Veder- Smit (Volksgezondheid). Mevrouw Haars (Staatssecretaris van Justitie) komt ook op adem maar doet dat in Frankrijk en haar col lega van Verkeer en Waterstaat, Nelie Smit- Kroes, haalt haar wintersportvakantie in Zwit serland in, die eerder dit jaar ten gevolge van de conflicten met en acties van de Nederland se binnenschippers na twee dagen moest wor den afgebroken. Ook minister van Aardenne (Economische Za ken) laat alle ellende van de scheepsbouw en zware metaal even voor wat hij is en vertoeft nu in het buitenland. Waar is niet exact be kend maar gezien het feit dat hij recentelijk hiervoor een tyfusinjectie nodig had, mag men veronderstellen dat hij niet bij onze zuider- of oosterburen op bezoek is. Vorig jaar deed deze bewindsman het echter zeer kalmpjes aan: hij werd toen betrapt toen hij plat op zijn buik in de duinen van Haamstede naar vogeltjes lag te kijken. Opvallend groot is het aantal bewindsheden dat nog geen vakantieplannen heeft gemaakt. Onder hen zijn premier Van Agt en de minis ters De Ruiter (Justitie), Tuynman (Verkeer en Waterstaat) en Gardeniers (CRM). Mevrouw Gardeniers heeft voor haar vakanties overi gens de keus tussen een appartement in de Franse Alpen en een buiten in het Hollandse Zeeland. Zij verkeert dus in de benijdens waardige positie haar vakantiebestemming al tijd te kunnen aanpassen aan de toestand van onze economie. Acties horeca tegen statiegeld op bierfusten AMSTERDAM/DOMNELEN Ongeveer zestig horeca-on- dernemers uit Eindhoven en omgeving hebben gisteren met personenauto's de toe gangswegen tot de bierbrou werij van Stella Artois in Dommelen geblokkeerd. Ze protesteren hiermee tegen het invboeren van statiegeld op bierfusten. Ook op andere plaatsen in het land worden acties overwogen. De beide organisaties van ho- reca-ondernemers hebben in middels hun leden op geroe pen het statiegeld te boycot ten. Volgens de organisatie le vert het statiegeld de onder nemers jaarlijks een rentever lies van 15 tot 20 miljoen. De Bierbrouwerijen zijn tot de maatregelen over gegaan om dat er teveel biervaten ver dwijnen. nze parlementaire $ie) |J HAAG Bij het ver- [ifen van persoonsgege- derden zal het ostituut voor Oorlogs- [nentatie (RIOD) zich moeten houden egels, die in de Wet ter Jerming van de persoon- I levenssfeer worden vast- jd. Dan zullen niet zo- mededelingen mogen [len gedaan over het oor- 'sden van nu nog le- jde mensen. Betreft het Sr mensen, die zo'n be- ijke rol spelen in de sa- irlogdat geheimhouding gewenst kan zijn, dan het RIOD daarover in g te treden met de mi- van onderwijs, waaron- fj (instituut ressorteert. H tijksinstituut krijgt ein- een reglement, aldus van onderwijs en op een persbijeen- Dat had er al sinds moeten zijn, krachtens (oninklijk Besluit, waar- het RIOD formeel wordt In het reglement de taken en plichten het RIOD zo nauwkeurig lijk worden omschreven, betreft het verschaffen Drs. A. H. Paape, thans onder directeur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, wordt daarvan per 1 mei direc teur. Or. Lou de Jong, de huidi ge directeur, gaat dan met pen sioen. van persoonsgegevens aan de pers stelt Pais zich op het standpunt, dat rekening moet worden gehouden met twee, soms strijdige belangen: de openbaarheid, „waar het Ne derlandse volk recht op heeft", en de rechtsbescher ming van de individuele bur ger. Daarom zal, in overleg met de ministejies van Justi tie en CRM, een poging wor den gedaan te definiëren, wanneer het RIOD wel en wanneer het geen mededelin gen mag doen over gegevens in zijn archieven. Minister Pais is uiteindelijk niet akkoord gegaan met het voorstel alle archieven van het RIOD formeel over te dragen aan het Algemeen Rijksarchief, dat ressorteert onder CRM. Het Rijksarchief komt in het nieuwe reglement overigens toch wel enigszins aan zijn trekken, doordat het RIOD jaarlijks die bescheiden zal moeten overdragen, die het niet meer nodig heeft voor zijn werk. In principe zullen de archie ven voorlopig alleen toeganke lijk worden voor wetenschap pelijke onderzoekers, die zich daarbij aan regels moeten on derwerpen. Pais vindt het daarbij van groot belang, dat er een goede relatie is tussen RIOD en Rijksarchief, die momenteel nog te wensen overlaat. Met de benoeming van een nieuwe directeur - prof. Lou de Jong wordt op gevolgd door zijn onderdirec teur drs. A.H. Paape - hoopt men dit probleem op te los- nG ii,i nnige perioden vandaag blijft bij ons de uit zuidelijke richtingen ïn, Dat houdt in, dat de eratuur in de middag op liveau van ongeveer zes graden komt, hetgeen een graden boven de norma- aarde is. Een storing, die ochtend in West-Frank- onweer bracht, komt in enis afnemend dichterbij an vrijdag aanvankelijk en bui brengen, gens mag op droog weer ronnige perioden worden end. ene met regen, die giste- n nacht en ochtend over and trok bracht op veel sen twee millimeter neer- en met zondag ziet het er niet ongunstig uit. Er ichter wel enkele buien itzichten voor zaterdag: zonnig, later kans op jfe* réT SBÏ. Nieuwe aanwinst in Artis, Amsterdam: de tweeling Syrische beertjes. Amsterdam (ANP) Het voorjaar begint ook in Artis binnen te dringen: tot dus ver zijn in de Amsterdamse dierentuin ruim 50 eieren door diverse soorten vogels geproduceerd, verdeeld over 21 nesten. De eieren zijn on der meer afkomstig van fa zanten, eenden, ganzen, ui len en duiven. Een emoe wijfje beeft eieren gelegd die tot de grootste behoren. Het zijn donkergroene vo gels van ongeveer veertien centimeter lang met een ge wicht tussen 600 en 700 gram. Het kleinste ei werd tot nu toe gelegd in het broedhok van een paartje splendid- parkieten, een spierwit, lich tgewicht balletje van amper 2,5 centimeter. Een ooievaarspaar zorgde reeds voor vier eieren. Om het paar aan te zetten tot het produceren van een tweede legsel, werd het eer ste uit het nest gehaald en onder een broedse kip ge legd. Het is de bedoeling dat de ooievaarskuiken na het uitkomen - de duur van de broedtijd bij ooievaars is on geveer een maand - met de hand zullen worden grootge bracht. Met pasen zullen de bezoe kers in de dierentuin even eens drie jonge beren kun nen zien. Het zijn een twee ling Syrische beren en een evenoude lippenbeer, alle drie ruim twee maanden oud. Tot nu toe verbleven de jonggeborenen met de moeders achter de schermen in afzondering van de kraamhokken. VERZOERK OM SCHORSING DOOR RAAD VAN STATE AFGEWEZEN (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het beroep bij de Raad van State om schorsing van het besluit van de burgemeester van Roermond, waarin de Nederlandse Vereniging voor Integratie van Homo fielen (COC) vergunning wordt ver leend tot het houden van een demon stratieve optocht in de Roermondse binnenstad op paaszaterdag, is gister middag bij monde van mr. J van der Hoeven afgewezen. Het COC gaat de monstreren tegen de uitlatingen van Het beroep werd door de Staatsraad niet toegewezen, omdat volgens Van der Hoeven nergens was gebleken dat de Roermondse burgemeester verkeerd zou hebben gehandeld. Daarbij wees hij tevens op de vrijheid van mening suiting, die iedere Nederlander het recht geeft om te demonstreren. De schorsingszaak was aangespannen door een drietal rooms-katholieken, waaronder pastoor-deken J. Joosten' uit Echt. Hij zag de demonstratieve optocht als een „aanslag op de gods- - dienstvrijheid, onder patronage van de burgemeester". Namens de burgemees ter van Roermond was mr. Meyers aanwezig, die zei weliswaar niet erg gelukkig te zijn met de gekozen da tum van paaszaterdag, maar dat het geen reden kon zijn om geen vergun ning te verlenen voor de optocht Bij de demonstratie worden zaterdag zon 2.000 deelnemers verwacht. Een afvaardiging van de demonstranten zal tevens een petitie met handteke ningen aanbieden aan bisschop Gij sen. De Rotterdamse afdeling van het COC zal evenals in Roermond vanaf goede vrijdag tot en met paaszondag pam fletten over homosexualiteit gaan uit delen bij zoveel mogelijk R.K.-paro- chiekerken in het bisdom. Volgens het COC hebben de bisschoppen Simonis en Gij sen de homosexuelen in feite voor de keus gesteld: of volledige ont houding, of de kerk verlaten. Het COC noemt deze keuze onchristelijk en onmenselijk. „CHINEZENEXPERT" IN BEROEP BIJ AMBTENARENGERECHT AMSTERDAM (ANP) De Amsterdamse hoofdagent en „chinezenexpert" M. Waterloo heeft het ambtenaren gerecht gevraagd het besluit van burgemeester Polak om hem niet in zijn oude functie terug te plaatsen, te schorsen. Hij wil dat er een nieuwe Beslissing wordt genomen over de vraag of hij op die post terug moet of dat hij een andere functie bij de recherche moet aanvaarden. Op het verzoek, dat gisteren bij de ambtenarenrechter in Am sterdam binnen kwam, wordt 18 april een uitspraak gedaan. Waterloo was een van de politiemensen die onder verdenking stond van corruptie. Zij zaak werd wegens gebrek aan bewijs gestaakt. Na 'de opheffing van zijn schorsing kreeg hij een functie op het onderdeel dat zich bezig houdt met het weg sle pen van verkeerd geparkeerde auto's. Burgemeester Polak liet weten dat een plaats bij de recherche voor hem voorlopig niet aan de orde was. Na een week in de nieuwe fuinctie te hebben gewerkt, meldde Waterloo zich ziek. Hij ziet de overplaatsing als een straf, waarvoor geen argumenten voor handen zijn. Pakistan zou kennis Urenco gebruiken voor atoomwapens (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamerleden Jansen en Walt- mans (beiden PPR) achten het waarschijnlijk, dat Paki stan bij het ontwikkelen van atoomwapens gebruik maakt van kennis van Urenco in Al melo. Zij zijn erachter geko men, dat van 1972 tot 1975 een Pakistaans metallurg gewerkt heeft op een labora torium van VMF in Amster dam, dat onderzoek verricht te ten behoeve van Urenco. De man is nu in zijn vader land direct betrokken bij de research op nucleair gebied. Het ministerie van Buiten landse Zaken meent echter, dat de Pakistan geen belang rijke informatie uit Nederland over het verrijken van urani um mee heeft kunnen nemen, omdat hij slechts een „ver waarloosbaar klein gedeelte" van de bij Urenco toegepaste techniek onder ogen kreeg. DEN HAAG - In het ko mende schooljaar 1979/'80 gaat een experiment van start met „vervangingspools" voor onderwijskrachten. Mi nister Pais van Onderwijs en Wetenschappen en de vijf centrales van onderwijsperso neel zijn het gisteravond over de regeling daarvan eens geworden. De pool is bedoeld om voor onderwijskrachten die om een of andere reden geen les kun nen geven vervangers in te zetten. Voorwaarde voor het experiment zal zijn dat een „relatief groot" aantal scholen meedoet en dat minstens hon derd onderwijskrachten bij het „bevoegd gezag dat deze scholen in stand houdt" in dienst zijn. De minister hoopt dat het experiment voor enke le honderden arbeidsplaatsen in het onderwijs zal zorgen. De vervangers die in de pool worden opgenomen krijgen een aanstelling voor één jaar. Als zij geen afwezige onder wijskracht hoeven te vervan gen, zullen zij kunnen worden ingezet voor „algeipene onder steunende werkzaamheden van onderwijskundige aard". Met het huidige akkoord wordt een bedoeling van mi nister Pais' actieplan 1978 be reikt, namelijk het krijgen van meer evenwicht tussen vraag en aanbod van onder wijskrachten. Het experiment vergroot de werkgelegenheid en komt tegemoet aan de wensen van de actiegroep „Tijd voor school". Deze heeft er bij Pais op aangedrongen dat leerlingen niet meer naar huis worden gestuurd als er 'onderwijskrachten ziek zijn of moeten verzuimen. DEN HAAG De regering heeft voor dit jaar 6 miljoen gul den extra beschikbaar geteld voor de opvang van vluchtelin gen. 5 miljoen is bestemd voor het algemene programma van het hoge commissariaat voor vluchtelingen van de Verenigde Naties. Een speciale bijdrage van 1 miljoen is bestemd voor repatriëring van Burmese vluchtelingen. Via het algemene programma van de VN wordt 3,5 miljoen gulden aangewend voor de opvang van Vietnamese bootvluch telingen. De rest is bestemd voor de opvang van vluchtelingen en ontheemden in Zuidelijk Afrika. Eerder dit jaar had Neder land al 8 miljoen toegezegd. Twaalf boeren woonden er in dat poldertje. Twaalf zwijgzame, vriendelijke mensen, die tweemaal daags hun koeien molken en de resterende tijd op aarde oost, west. thuis best voor hun raam een pijpje smoorden. Soms keken ze naar de horizon, die volgepakt was met kubusvormige huizen, want de stad in de verte kookte al jaren over. Nieuwe wijken gleden als grijze pap over de weilanden, die tevoren door de argumenten van draglines al murw waren gepraat. Steigers argumenteerden met dorre, houten armen tegen de lucht, terwijl bakstenen poliepen tussen hun ribben opzwollen. Daarna wankelden ze weer verder, op hoge, stijve steltbenen, die zich vastzogen in de modder. Toen de eerste boerderij tegen de vlakte ging kwamen er nog mensen van de krant, gladgeschoren primeurjagers, die zelf in de verse stulpen van de stad woonden. Ze vroegen de boer of hij het nou niet vervelend vond om naar een etagewoning te verhuizen. En in hun kranige reportages meldden ze daarna dat de dappere boerin veertig jaar lang sla en spinazie uit eigen tuin had gegeten. Er stonden ook foto's bij van de boer, stuurs kijkend naar de arbeiders die de spanten van het dak sloopten. In het onderschrift stond dat de boerderij sinds 1703 in het bezit van de familie was geweest. Verseveld was de laatste boer die verdreven werd. Hij woonde het verst van de stad, in een klein, laag huis dat krom was getrokken als het lichaam van een jichtlijder. Hij had het gelukkig zien aankomen: het leger had eerst een omsingelende beweging gemaakt en was toen met de doffe trommelslag van troffels naar zijn erf gemarcheerd. Draglines gingen vooruit, overmoedige verspieders met lange giraffenekken die royaal boven de telegraafpalen uitstaken. Ze spuwden zand op zijn erf, die glibberige, grijze bruggehoofden vormden. Daarna dreven heimachines palen in de grond, die net even boven de aarde uitstaken. Het leek een veld vol afgeslagen handen. Begin maart kreeg hij de laatste aanzegging om erf en goed te verlaten. Hij verscheurde de brief en blies de snippers omzichtig zijn tuin in, waarde eerste anemonen al waren uitgekomen. „Als ze niet de moeite nemen om het zelf te komen vertellen, verzet ik geen stap", dacht hij bitter. Die nacht had hij een verschrikkelijke droom. Hij stond in de deuropening van zijn boerderij en zag de vijand langzaam dichterbij komen. Ambtenaren hielden hun bevelen tot gerechtelijke uitzetting als stenguns voor de smalle buiken. De meesten droegen brillen met hoornen montuur. „Die hebben mooi hun ogen op die kantoren verpest", dacht hij voldaan, „éen mooie jongen die mij hier d'r uit krijgt" Hij keek naar de riek die in zijn hand trilde. Zijn oren vingen nu het geluid op van tegen elkaar slaande inktpotten en rinkelende koffiekoppen. „We komen je halen, Verseveld". riepen ze, „we komen je halen". „Nooit", schreeuwde hij terug, „geen stap dichterbij of ik doe jullie wat. Over mijn lijk, begrijpen jullie. Alleen over...". Op dat punt moest hij zijn zin afbreken, want één van de ambtenaren, een parmantige dikbuik met een horlogeketting, was nu wel heel dichtbij gekomen. Hij deed een snelle uitval met zijn riek. Even later hing de ambtenaar aan de vork, verbaasd en een tikje gebelgd. „Wat doet u nou meneer Verseveld?", riep hij ontzet. „Dat zul je wel zien", schreeuwde de boer, „ik lust jullie rauw". Daarna sliep hij rustig verder, totdat iemand aan zijn arm trok. Hij sloeg zijn ogen open en zag zijn vrouw staan. „Er is een heer voor je, Gijs", zei ze. Hij kleedde zich aan en haalde op de gang nog even gauw zijn vingers door zijn haar. De man aan de deur zei: „U hoeft voor mij geen toilet te maken, hoor, het is nog vroeg". Het was een aardige heer, die het bevel tot uitzetting als een zeldzame postzegel in zijn handen drukte. Verseveld keek ernaar en vroeg: „Wat gaat er nou gebeuren?". De man wees glimlachend op een verhuiswagen die half het tuinhek was ingedraaid. „Ik dacht zo", zei hij, „dat we eerst beginnen met de meubelen. Dan kunnen we na de lunch /erder gaan met de beesten". Verseveld knikte. „Als u maar niks breekt", zei hij. Daarna liep hij naar binnen en ging hij op zijn oude plaats voor het raam zitten. Daar zag hij vijf minuten later hoe de eerste stoelen naar buiten werden gedragen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13