180000 Zeehonden worden Protesteer NU bij President Tmdeau van Canada! Het onechte jubileum van Bachs Mattheus Passie Taakverbreding voor Residentie-Orkest Wim Verstappen gaat Amsterdamse politieroman verfilmen INTERNATIONAL FUND FOR ANIMAL WELFARE, AGAAT 30,2651 SE fierltel en Rodenri]s GiNAtr: UNSTLEIDSE COURANT DONDERDAG 12 APRIL 1979 PAGINA 11 Rutger Hauer, Willeke van Ammelrooy en Rijk de Gooyer zijn de hoofdrolspelers in de nieuwe Neder landse speelfilm „Grijpstra en De Gier", waarvan Wim Verstappen de regie heeft. Op 20 september zal met 40 copieën weer een Nederland se speelfilm in première gaan. Het is „Grijpstra en De Gier" naar de detectiveroman „Het lijk in de Haarlemmer houttuinen van Janwillem van de Wetering, waarvan producent Rob Houwer al1 enige jaren de rechten bezat en die hij oorspronkelijk met zijn „vaste" regisseur Paul Verhoeven had willen verfil men. Maar Verhoeven gaf er de voorkeur aan zijn volgen de film naar een oorspronke lijk scenario en niet naar een bestaand boek te maken, zo dat Wim Verstappen nu zijn plaats inneemt en we in het koppel Houwer-Verstappen een nieuw duo in ons op speelfilmgebied toch wel kleine landje hebben. Rijk de Gooyer en Rutger Hauer zullen het recher cheursduo uitbeelden, terwijl Willeke van Ammelrooy de rol van de weduwe van het slachtoffer op zich zal nemen. De rol van de commissaris, gespeeld door Jan Retèl, is in het te verfilmen scenario klei ner geworden dan in het boek maar van dezelfde strekking gebleven. Verstappen hoopt de film, waarvan de opnamen volgen de week beginnen, in dertig draaidagen klaar te krijgen met een budget, waar produ cent Houwer zich niet over uit wilde laten „maar dat zo in de buurt van anderhalf miljoen gulden zal liggen". Den Haag De taakverbre ding van het Residentie-Or kest moet evenwichtig zijn. De 'vraag* van het publiek en de maatschappelijke be hoefte moeten deze ontwikke ling bijsturen. Met een ver ruimde taakstelling en een veelzijdig muziekaanbod wordt ook de noodzaak gro ter het isolement te vermij den. Dit blijkt de opvatting te zijn van het college van b en w van Den Haag. Ze is neerge legd in een nota, die de ge meenteraad woensdag is voor gelegd, opdat de raad zich over de toekomst van het or kest kan uitspreken. Het orkest telt 114 musici. De salarissen van 97 musici wor den voor de helft gesubsi dieerd door de rijksoverheid. De rest betaalt de gemeente. Meer dan honderd uitvoerin gen in symfonische bezetting worden per jaar gegeven, waarvan ongeveer vijftien in het buitenland. Het ontbreken van een zaal met voldoende akoestische kwaliteit, bemoei lijkt het handhaven van de kwaliteit van het Residentie- Orkest in zijn symfonische or kestpraktijk. Aan een oplos sing van dit probleem wordt gewerkt. Volgens b en w moet worden gestreefd naar een veelzijdig muziekaanbod. Het orkest dient in het kader van inter nationale culturele uitwisse ling zijn gezicht ook buiten Nederland te laten zien. De financiële verantwoordelijk heid zou overigens meer dan nu het geval is, moeten wor den gedragen door het rijk. Voorts moet meer worden sa mengewerkt met het onder wijs in het algemeen en met het gewestelijke orkest van Zuid-Holland, dat zich ook aan de spreiding van educa tief muziekaanbod wijdt. Ook dient coördinatie te worden nagestreefd, onder meer met het Nederlands Impresariaat, het Fonds voor de Kamermu ziek, het Koninklijk Conserva torium en met organisaties die met gemeentesubsidie mu ziek programmeren, aldus de nota van B en W. Journalistiek gezien was het van de NCRV-t.v. een uitste kende gedachte om naar Leipzig te gaan voor een documen taire over de stad waar 250 jaar geleden Bach zijn eigen Mattheus Passie tot uitvoering bracht Musicologisch leidde dit uiteraard tot een ontnuchtering omdat - zo toonde deze i documentaire ook aan - men daar vandaag de dag niet zo ;ediend is van Bach als componist van religieuze werken. Jaarvoor biedt West Berlijn momenteel een betere voeding sbodem, temeer omdat daar 150 jaar geleden Mendelssohn Bachs Passie tot nieuw leven wekte. In ons land, waar Bachs Mattheus Passie in de Paastijd verhoudingsgewijs veel vaker wordt uitgevoerd dan waar ook ter wereld, zou zeker belangstelling bestaan voor de manier waarop het werk op het ogenblik in Leipzig wordt gegeven, in de Tho- maskirche dus, waar het ontstond en, naar men vermoedde, x precies twee en een halve eeuw geleden voor het eerst tot klinken kwam. Dat de jongste musicologische onderzoekingen dit jubileum op losse schroeven zette, is een andere kwestie. Het lijkt heel waarschijnlijk dat Bach al enkele jaren vóór Goede Vrijdag van 1729 het werk in een wat eenvoudiger versie uitvoerde, zoals hij het daarna nog een keer of vier telkens gewijzigd vertolkte. Belangrijker echter is dat er in Leipzig, wat de te genwoordige uitvoering betreft, niet veel interessants te regis treren viel. Wie de reportage zag en hoorde, wist al gauw dat de MP op enkele plaatsen in ons land op een aanzienlijk ho ger artistiek en technisch niveau wordt gebracht, terwijl zich hier bovendien nog het voordeel manifesteert dat het op een unieke wijze in verschillende stijlopvattingen wordt benaderd; barok, romantisch, modern, met alle overgangen daartussen. Waarom eventueel naar West Berlijn en niet naar Oost Duits land? Afgezien van het feit dat in Oost Duitsland voor een in de eerste en laatste aanleg religieus meesterwerk op het ogenblik niet het juiste klimaat heerst, kwam uit West Ber lijn het bericht dat men daar het werk op grond van nieuwe, langdurige studies toch nog weer wat anders wilde weerge ven. Bekend was al dat Bach na de Goede Vrijdag van 1729 (vrijwel zeker de tweede uitvoering) te horen kreeg, dat zijn muziek te theatraal was. Daarbij aanknopend ontstond de overtuiging dat de tekst markanter, realistischer, vooral ook dramatischer diende te worden geïnterpreteerd. De tempi zouden meer elan moeten krijgen, levendiger en sneller moe ten zijn- en de expressie diende af te zien van de vaak als uitgangspunt gekozen religieus-piëtistische instelling die inder daad niet de Lutherse is. Om alle details van de partituur te doen uitkomen, hield men zich aan een heel ongebruikelijke bezetting: naast 9 vokale solisten slechts 17 koorzangers en daartegenover 40 instrumentalisten. Het kan best zijn dat het klankbeeld daardoor soms aanmerkelijk doorzichtiger werd, vraagtekens zette, maar de praktijk moet hebben uitgewezen wat Fritz Weisse met zijn Berliner Bach-Solisten er werkelijk van maakte. Onomstreden jubileum In elk geval is met het onechte jubileum opnieuw bevestigd, dat de nauwelijks meerderjarige Felix Mendelssohn heel wat ontketende, toen hij tegen de zin van zijn vroegere leermees ter Carl Zeiter, na lang aarzelen maar mede op aandringen van zijn vriend, de toneelspeler en amateurzanger Eduard Devrient, toch besloot tot een sterk verkorte uitvoering van de MP in de Berliner Singakademie. Dat was op 11 maart 1829 en het 150 jarig jubileum van dit heuglijk feit is in elk geval omstreden. Om de betekenis van deze daad het juiste reliëf te geven, dient te worden vermeld dat de MP toen nog niet was uitge geven en dat Mendelssohn moest werken naar een copie van een manuscript, dat zich met zijn voorzichtige aantekeningen nu nog in Engels bezit bevindt en dus kan worden geraad pleegd. Overigens is het niet helemaal juist te zeggen dat de jonge Mendelssohn Bachs Mattheus Passie „herontdekt" heeft. Het werk dat in elk geval nog in 1746, maar misschien ook nog wel later, in Leipzig klonk, is evenmin als zijn schepper ooit totaal in het vergeetboek geraakt. Mendels- sohns grootmoeder had grote bewondering voor Bachs mu ziek, zijn moeder groeide met die muziek op en zijn tante had les gehad van Bachs oudste zoon. Nog vóór de geboorte van Felix had Mendelssohns vader zich de luxe veroorloofd de oorspronkelijke manuscripten van een aantal cantates van Bach te kopen en hij had die, ook nog vóór de geboorte van Felix, aan diens latere muziekleraar Zeiter cadeau gedaan. Bach was dus in de familie Mendelssohn een gevestigd be grip, en ook buiten de familie kenden echte muziekliefheb bers de componist nog wel, maar hij gold als een droge, moeilijk toegankelijke muzikale rekenmeester. Dóórom, om dat hij tegen de heersende opvatting durfde ingaan en ook Zelters overtuiging dat de muziek van Bach aan het meren deel van zijn tijdgenoten niet besteed zou zijn, durfde te weerstreven, heeft de jonge Mendelssohn een historische daad gesteld. Hijzelf noemde het vreemd dat het uitgerekend een jodenjongen en een toneelspeler moesten zijn die de mensheid de grootste Christelijke muziek zouden gaan terug geven. Bij die uitlating moet echter wel worden opgemerkt, dat de jonge Mendelssohn (aanvankelijk meer of minder in het geheim en uit opportunistische overwegingen) geen joodse maar een protestants-christelijke opvoeding had gekregen wat voor de waardering van de MP natuurlijk niet onbelangrijk kan zijn geweest. MP in ons land In ons land is de MP pas in 1870 onder Woldemar Bargiel voor het eerst in Rotterdam uitgevoerd. Nadat vooral ook Mengelberg tot de populariteit van het werk had bijgedragen, duurde het tot 1927 aleer Evert Cornells een integrale vertol king aandurfde. Sindsdien is de Mattheus Passie in ons land voor alle gezindten „een heenwijzer naar geloof" geworden. Deze term is afkomstig van de Nijmeegse theoloog prof. dr. H. van der Linde, die de volgende opmerkelijke uitspraak deed: „Bach oecumenisch" zou een boeiend thema zijn voor een studie! Dat oecumenisch voor protestant en rooms interes seert me dan in dit geval niet zoveel. Bachs muziek heeft een aansprekend vermogen voor iedereen. Iedereen die zijn mu ziek hoort, of deze nou instrumentaal of vocaal is, zal moe ten zeggen: ais religie iets is, dan dit" Wie om zich heen ziet hoe Bachs Mattheus Passie op de mas sa inwerkt, zal dit moeten beamen. J.KASANDER De Thomaskirche en de Thomasschule in Leipzig in de tijd dat Bach er als organist-cantor en leraar aan verbonden was. Voor de Atlantische kust van Canada worden ieder jaar vele duizenden baby zadelrobben geboren. Een paar weken later zijn de meesten dood - Doodgeslagen.verdronken ...geschoten... Beestachtig afgeslacht door de mens. Voor geld! U kunt het International Fund for Animal Welfare (EFAW) helpen een eind te maken aan deze schandelijke praktijken.Tfeken ons bezwaarschrift Wij hebben twee miljoen bezwaarschriften nodig ter ondersteuning van onze aktie om de zadelrob te beschermen en te voorkomen dat dit prachtige dier uitsterft! Wij zenden uw protest naar president Thideau van Canada. Ook voor Hem is de wereldopinie BELANGRIJK. Besluiten KUNNEN ongedaan worden gemaakt. De navolgende citaten geven weer op welke gruwelijke wijze de zadelrob in Canada aan zijn einde komt. CITAAT: "Het derde jong kreeg een slag op de schedel...toen de jager probeerde het jong om te draaien om de keel door te snijden, spartelde hij tegen en begon met zijn achtervinnen te bewegen. Hij begon toen te schreeuwen en sloot zijn ogen. Bloed stroomde uit zijn neusgatennadat het jong gevild was ontdekte dr. Jordan dat de schedel NIET gebroken was. Was het dier daarom bij bewustzijn toen zijn keel werd doorgesneden en hij gevild werd?" Overgenomen uit: "Het doden van baby zadelrobben in 1978" een rapport aan het Koninklijk Brits Genootschap voor Dierenbescherming aangeboden door dr. W. J. Jordan. CITAAT: "De zeehond werd, nadat hij was geschoten, levend aan boord gebracht. Hij kreeg een klap met een gaffel; de oogreflex verdween. Desondanks bewoog het dier en kreeg hij opnieuw een klap met de gaffel; het dier bleef bewegen. De zwemreflex was nog steeds aanwezig en kon worden opgewekt door druk uit te oefenen op de achtervinnen. Desondanks bleek, toen de pels van het dier was verwijderd, de schedel NIET te zijn verbrijzeld en een zware bloeding te zijn opgetreden in de hersenen. Dr. H. C. Rowsell in: "Een Rapport aan de Canadese Commissie voor Zeehonden en Zeehondenjacht 1977." CITAAT: "Voor ons zijn zeehonden hetzelfde als zeewier-een hulpbron uit de zee die er is om te worden geoogst!' Dr. Arthur May. Woordvoerder voor het Canadese Ministerie van Visserij op een persconferentie, AKTIE Steeds meer regeringen over de hele wereld trekken zich het tragische lot van de zadelrob aan. Het Amerikaanse Congres nam de volgende resolutie aan;dat; omdat het doden van pasgeboren zadelrobben in de Canadese wateren door vele inwoners van de Verenigde Staten als wreed beschouwd wordt, en omdat, indien dit wordt voortgezet op het huidige hoge aantalsniveau, dit het uitsterven van deze zeehondensoort kan veroorzaken, de regering van Canada wordt aangespoord om haar huidige politiek, waarbij dat doden in de Canadese wateren wordt toegestaan, te herzien De Verenigde Staten en Italië hebben de invoer van produkten vervaardigd van zadelrobben reeds verboden. De regeringen van Groot- Brittannië, Frankrijk en West- Duitsland evorwegen op grond van verzoeken van IFAW hetzelfde te doen. De Nederlandse regering werd door IFAW, Stichting Kritisch Faunabeheer en de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee aangespoord niet achter te blijven. Met succes! De Nederlandse regering staat ophetpunt de zadelrob én de klapmuts (een andere zwaar bejaagde zeehondensoort) te plaatsen op de lijst van bedreigde uitheemse diersoorten. Alhoewel deze slachtpartijen in Canada een jaarlijks terugkerende gebeurtenis zijn, laat het International Fund for Animal Welfare de zeehonden niet in de steek. Eens zal de dag komen, misschien wel dit jaar, dat aan deze zinloze slachting voor goed een eind komt. Daarbij hebben wij Uw financiële steun nodig om onze strijd te kunnen voortzetten. Stuur ons daarom onderstaand bezwaarschrift, zodat we de Canadese regering kunnen laten zien hoe de Nederlanders denken over een van 's werelds intelligentste en prachtigste diersoorten-de zadelrob. WACHT NIET LANGER- STUUR NU UW PROTEST IN! Gebruik svp. onderstaande bon. Dring er ook bij anderen op aan hetzelfde te doen (U kunt fotokopieën van het bezwaarschrift maken of formulieren bij IFAW-Nederland aanvragen-voor adres zie onder). j This is my pledge to save the Harp Seals. j (Excellentie, mijn pleidooi om de zadelrob te beschermen luidt als volgt:) I I urge you to do anything within your capacity to protect Harp Seals. (Ik dring er bij U met klem op aan om ailes te doen wat in Uw vermogen ligt om I de zadelrob volledig te beschermen) I I fully agree with the Dutch Government that the Harp Seal is to be put on the list of endangered species before it is too late. I (Ik ben het volledig eens met de Nederlandse regering dat de zadelrob op de lijst van bedreigde uitheemse diersoorten moet worden geplaatst voor het te laat is.) I assure you, I will never buy any products made from Harp Seals. I (Ik verseker U dat ik nooit van zadelrob gemaakte produkten zal kopen.) I urge the Canadian Government to call an immediate halt to this j senseless slaughter. I (Ik dring er bij de Canadese regering op aan onmiddellijk een eind temaken aan 2 I deze zinloze slachting.) Signed (handtekening)J Name (naam-blokletters s.v.p.-)g I Address (adres) THE NETHERLANDS Ik maak bovendien fover op giro 310313 t.n.v. IFAW, Agaat 30. Berkel en Rodenrijs. Ik draag daarmee bij aan de kosten van deze advertentie en steun IFAW bij de akties om zadelrob en andere bedreigde dieren te beschermen. Stuur deze bon naar: INTERNATIONAL FUND FOR ANIMAL WELFARE, AGAAT 30,2651 SE BERKEL EN RODENRIJS.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11