Kazerne vernoemd naar dienstplichtig korporaal Gematigde, maar actuele mode HANS SPAAN MOET MOTORSPORT WEER WERELDTITEL GEVEN Opzienbarend rapport over onderdrukking kerk Brazilië nnenland/buitenland 3oede Ïl/Veek n Rome kerk wereld Paus in een witte jeep langs massa's op het Pietersplein korte metten LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 APRIL 1979 PAGINA 7 Hubbard Ayer introduceert m haar nieuwe zomer- ie-up de oude „tache de beauté", erg geliefd in de toen in Frankrijk de hoofden der aristocratie vielen landre verzorgde het kapsel van dit model. Hij noem- het „Stijl Banana". De haren lopen hierbij in twee rol- van de scheiding tot over het oor. De rollen worden iet achterhoofd vastgepind met schitterspeldjes. Er is, ook door ons, al veel gepraat over mode. De mode die het roer fiks omgegooid heeft. Niet iedere vrouw echter is bereid direct achter de brede schouders aan te hollen, haar middel in een handbrede ceintuur te snoeren of splitten tot haar heupen te dragen. Voor jeugdige en meer volwassen vrouwen, die wel modisch zijn, maar op hun eigen wijze willen meedoen hier een paar modellen uit de show van de Bonneterie (Amsterdam, Den Haag), waarvan de prijzen zijn aangepast aan de gemiddelde portemonnee. De exclusieve import, met labels uit Parijs, zijn natuurlijk aanzienlijk duurder. Zonder hiermee aan andere zaken afbreuk te doen, die ook betaalbare distinctie verkopen, een flits van hoe-het- ook-kan. Een speurtocht door uw eigen woonplaa ts zalmeer van deze gematigde, maar actuele mode opleveren. In plaats van naar de felle kleuren over te hellen kiest men voor wit, honing, curry, bamboegroen, marine en bessensaprood. Voor T-shirts, blouses en ook wel jurkdessins viel de keus op: geel, azuur, fuchsia en jadegroen. Regenjassen zijn er in silky-effecten; voor rokken wordt gladde wol of wollen crêpe gebruikt. Voor hoogzomer zijn er: genopte linnens, grote fruitprints, Amerikaanse pinstripes, het „ouderwetse", weer van stal gehaalde, seersucker van de meisjes, die op oude prenten aan het picknicken waren. En piqué's, altijd fris... Voor de rest spreken enkele foto's. Zijden regenjassen vanaf 375- Een bouclé jurk met col. korte mouw, in drie kleuren, 189 - Het leren jasje is uit de duurdere klasse, omkeerbaar té dragen. Rechts een changeant puur linnen bandplooiDroek, 139.-, een nappa leren groen jack, 898.- en een V-hals-trui, 98.- Bermuda met wit sweatshirt, resp. 119- en 79.- Rechts een driekwart broek met kleine splitten, 119.- en een Lacoste polo, 52.50 HILVERSUM (ANP) Koningin Juliana heeft gisterochtend in aanwezigheid van tal rijke militaire en burgerlijke autoriteiten in Hilversum een borstbeeld onthuld ter nage dachtenis aan de korporaal-ziekenverzorger J. M. P. van Oudheusden. De plechtigheid ge schiedde in de tot nu toe naamloze kazerne van het opleidingscentrum van de militair-ge neeskundige dienst, die nu echter is ver noemd naar korporaal Van Oudheusden, die zich in 1940 bijzonder dapper heeft gedragen. De koningin reikte tevens het vaandel uit aan het nu 110 jaar bestaande regiment ge neeskundige troepen. „Dit is het regiment van de helpende handen voor de kameraden. Velen danken hun leven, hun gezondheid, ook in vredestijd, aan hun zorg. Een regiment met een eigen taak, ver spreid over de hele organisatie van onze land macht, moet behoefte hebben aan een sym bool, waar allen zich omheen scharen. Met een eigen vaandel herdenkt men zijn verleden en inspireert het zich voor de toekomst", al dus de koningin. Nooit eerder werd in Nederland een kazerne vernoemd naar een zo laag in rang zijnde mi litair, die bovendien nog dienstplichtig was. De dienstplichtig korporaal ziekenverzorger J. M. P. van Oudheusatu, de enige ridder van de Militaire Willemsorde uit dit regiment, ver richtte zijn dappere taak in de meidagen van 1940 bij het vliegveld Ypenburg. Hij heeft zich toen onderscheiden door op 10 mei als zieken verzorger bij de dertiende batterij luchtdoelar tillerie met zeer veel zelfopoffering gewonden te verzorgen onder hevig vijandelijk vuur. ditiemensen VN-vredesmacht ffij amibië aangewezen N HAAG De dertig Ne- landse politiemensen die zullen uitmaken van de ^vredesmacht voor Nami- zijn thans aangewezen, een mededeling van het isterie van Buitenlandse Iken. De keuze is gemaakt jit ca, 250 vrijwilligers uit !iet gehele land, leden van iwel rijkspolitie als korpsen politie. 1> dertig man gaan deel uit- \aken van de UNTAG, de inifed Nations Transitional Assistance Group", die die het onafhankelijk worden van Namibië moet gaan begelei den. Alle politiemensen die zich als vrijwilliger hadden opge geven zijn een middag voor gelicht over hun taak, het uit oefenen van toezicht op de plaatselijke politie tijdens de verkiezingen in Namibië. De instructie van de dertig defi nitief aangewezen leden zal de komende weken zijn be slag vinden. ECTEUR GAB: een sprake van geweld op asterdams arbeidsbureau ISTERDAM Op het Am- arbeidsbureau is [laatste jaren geen geweld firuikt door werkzoekenden. 1 moet het personeel soms druk zijn werk doen de gespannen sfeer e in de wachtkamer hangt bijvoorbeeld lange ^chttijden. Dit zei directeur Lange van het GAB liddag tijdens de idelijkse presentatie van ■fc gewestelijke werkloos- IpdSdjfers. Daarmee reageerde hij op de Algemene Rekenkamer, die er eind maart op wees dat werk lozen soms geweld gebruiken tegen GAB-personeel, wan neer over hen inlichtingen worden verstrekt aan uitke rende instanties. Het Amster damse GAB heeft het afgelo pen jaar 1350 maal dergelijke informatie gegeven met mede weten van de betrokkenen. Het gaat dan om de medede ling, dat de betrokken werk zoekende te weinig doet om aan een baan te komen. CASTRICUM Jan de Vries en Henk van Kessel zijn in de motorsportgeschiedenis de enige Nederlanders, die het ooit tot een we reldtitel in de wegracesport brachten. Bei de coureurs toonden zich in het midden van de jaren '70 het sterkst in de 50 cc- klasse: een klasse, die in die jaren een puur Nederlandse aangelegenheid kon wor den genoemd. Slechts de Spanjaard Angel Nieto kon af en toe het nodige roet in het eten gooien. Na die „gouden" jaren is het eigenlijk een beetje stil gevallen met de prestaties van de Nederlanders in de „bor relglaasjes-klasse", welke koosnaam ooit door commentator Frans Henrichs de ether ingeslingerd werd. Van Veen, de Nederlandse importeur van Kreidler en ooit de stuwende kracht achter Van Kessel en De Vries, kon slechts rijn sponsorcenten kwijt aan de Italiaanse won derboy Eugenio Lazzarini. De doelstelling van de Amsterdammer, wereldtitels binnen halen, kon slechts met deze Italiaanse „huurling" verwezenlijkt worden. Er was, zo sprak men in het Van Veen-kamp, geen Ne derlandse coureur capabel genoeg om op wereldniveau in deze tak van de snelheids- sport mee te strijden. Daar moet binneh een drietal jaren verandering in komen, zo heeft directeur Beszelsen van Van Veen-Import beschikt. Daartoe startte in 1978 aan de ba sis een talentenjacht, die een motorcoureur diende op te leveren, die met begeleiding van de Amsterdamse importeur rijp ge maakt kan worden voor de strijd aan de wereldtop. Maar liefst 200 talentjes meldden zich in het afgelopen jaar aan en dit voor jaar vond op het Belgische circuit Zolder de definitieve selectie plaats van dat ene, uit zonderlijke talent. Vier jonge knapen waren voor die slotselectie uitgenodigd. De andere 196 waren al via een vergelijking van leng te, ervaring en aanleg afgevallen. De knaap, die tenslotte op Zolder opstond als hét talent van de Nederlandse motor sport was Hans Spaan uit Catricum. Geen gloednieuw talent overigens,/ want Hans Spaan reed al vanaf zijn 16de^jaar 50 cc bij de NMB. Hij liet in één van Me laatste ra ces van het vorig seizoen, Gilze-Rijen, zien dat hij al min of meer tot de Nederlandse top gerekend kon worden. Die tweede plaats was rijn topprestatie van het seizoen, dat gekenmerkt werd door pech, pech en nog eens pech. Directeur Beszelsen over de uitverkiezing van Hans Spaan: „Ik had die jongen al eer der zien rijden en geconstateerd, dat het een talent was. Dat werd nog eens bevestigd door rijn rijden op Zolder. Verder is het postuur van Hans van ideale afmetingen. De keus was dus niet moeilijk". Hans Spaan werd la minute onderge bracht in een team, dat zich volledig gaat bezighouden met deze jonge coureur. Nico Polanen, een oud 50 cc-coureur, runt het team. Hans Spaan zelf hoeft niets meer te doen aan reparatie van motoren en dergelij ke. Een hele overstap voor de wat verlegen overkomende Castricummer, die in voor gaande jaren vaak tot in het holst van de nacht lag te sleutelen. Hans Spaan daar over: „Mijn machine staat in Amsterdam en daar heb ik geen enkele bemoeienis meer mee. Ik weet echt niet wat ik nu met al die vrije tijd moet gaan doen. Ik zal me nog voor een andere sport gaan opgeven". Hans Spaan gaat een harde leerschool vol gen. De doelstelling van Van Vepn mag dan ook zeer ambitieus genoemd worden. Directeur Beszelsen schetst de te volgen weg: „In 1979 zorgden we, dat Hans bij de nationale top geraakt. Het jaar daarop zal hij internationale ervaring moeten gaan op doen en in 1981 zal hij een plaats moeten krijgen in het officiële grand prix-team van Kreidler, dat een gooi naar de wereldtitel zal doen". Een fikse portie werk derhalve voor Hans Spaan en zijn helpers. Ziet hij een dergelij ke bliksemcarrière zelf ritten? Hans Spaan, toch al geen prater, laat niet het achterste van de tong zien. „Ik wil graag het hoogste bereiken in de motorsport, maar ik ga daar geen voorspellingen over doen. Ik zal me wel voor honderd procent inzetten om het vooropgezette doel te bereiken. Of dat lukt is vers twee". Ook praten over zijn eigen capaciteiten doet Hans Spaan niet graag. „Moet ik nou soms zeggen, dat ik mezelf een goede coureur vind. Dat kan ik niet beoordelen, hoor. Bij Van Veen vinden ze dat blijkbaar wel. Hou je daar maar aan vas". De capaciteiten bewees Hans Spaan al in de eerste kampioensrace van dit seizoen on langs op Zandvoort. Vanaf de start pakte hij de koppositie, op de voet gevolgd door „good old - Cees van Dongen": kleinzoon en opa, schertste men in de pits. Na vier ron den echter kwam Hans Spaan ten val. De* machine was nog niet geheel op rijn maat gemaakt, vandaar dat rijn voet tussen het wegdek, de versnellingspook en de band vast kwam te ritten. Cees van Dongen, vlak achter Spaan rittende, schrok zo van de val van rijn voorganger, dat hij ook de duinen in zeilde. Spaan stapte zo snel mogelijk weer op en wist achter Peter Looyesteijn, de regerend Nederlands kampioen, en Gerrit Strikker een derde plaats te scoren. Een prima aanzet voor een eerste waarin een plaats bij de vaderlandse top gerealiseerd dient te worden. Bij de eerste acht is genoeg, zo redeneert Hans Spaan. Dan is het internationale startbewijs bin nen. Verder denkt men nog niet in het Van Veen-kamp. Hans Spaan rijdt op een doodnormale pro- duktieracer van Kreidler. Hij vindt-dat pri ma. „Meer pk's heb je nog niet nodig zolang het op dit niveau gaat. Volgend jaar als we naar het buitenland gaan zullen er wel de nodige modificaties op de machine toegepast worden". Hans Spaan moet tenslotte naar de 50 cc- wereldtop toe. Of dat volgens een nauw uit gebalanceerde planning is te realiseren, zal de 20-jarige automonteur de komende drie jaren trachten te bewijzen. JOHN VOLKERS 'olgens het door het Vati- aan opgegeven programma il paus Johannes Paulus II de Goede Week deelne- to Witte Donderdag is er in Sint-Pieter een dienst alle kardinalen, bis hoppen en priesters, die in ome verblijven. Dit ter be- fstiging van de gemeen- •hap tussen geestelijkheid bisschoppen. Tijdens de ucharistieviering, die om alf tien begint, wijdt de aus de heilige olieën. Om alf vijf is er in de Sint-Jan ®n Lateranen de avond maalsviering met de plech- gheid van de voetwassing. volgende dag is er om ijf uur de viering van de li- tfgie van Goede Vrijdag jm<ler leiding van de paus. )fn kwart over negen des vonds neemt hij deel aan e kruisweg in het Colos- eum, houdt een toespraak °t de gelovigen en geeft un de apostolische zegen. [P Paaszaterdag i§ er in de mt-Pieter om tien uur 's a- önds de Paasnachtliturgie. eerste Paasdag is er dan jo kwart voor elf op het 'mot-Pietersplein de viering de Paasmis, waarna de om twaalf uur, zoals jk, vanaf de mid- loggia van de Sint er zijn Paasboodschap uitspreken en de zegen •brbi et Orbi" zal geven. Kerkelijke instanties in Brazilië hebben een opzienbarend gedocu menteerd rapport gepubliceerd over de onderdrukking van de kerk in Brazilië. Het gaat om de resultaten van een onderzoek, dat op verzoek van kardinaal Paulo Everisto Ams, aartsbisschop van Sao Paulo, door het oecumenische documentatie- en informatiecentrum is gehouden. De publikatie heeft in het hele land grote opschudding gewekt De Braziliaanse pers heeft buitenge wone aandacht aan de documentatie besteed. Sommige bladen drukten haar zelfs woordelijk af. De regering beschuldigde de makers ervan een vervalst beeld van de feitelijke ver houdingen in Brazilië te hebben ge geven. De documentatie gaat gedetailleerd in op de druk, waaraan kerkelijke autoriteiten, organisaties, instellingen en persorganen in de afgelopen tien jaar hebben blootgestaan. Het meldt arrestaties, martelingen, overvallen op vertegenwoordigers van de kerk en op kerkgebouwen of kerkelijke ruimten, moorden, ontvoe ringen, processen en vonnissen, cen suur op kerkelijke publikaties, uitwij zingen en intimidatiepogingen en dreigingen met de dood tegen bis schoppen, priesters, religieuzen en le ken. In de documentatie wordt erop gewe zen, dat de oorzaken van de repres sie tegen de Braziliaanse kerk die overigens nog altijd voortduurt niet liggen in ondermijnende hande lingen van de kerk, zoals de autori teiten willen doen geloven, maar en kel en alleen in de pastorale arbeid van de kerk en haar inzet voor ge rechtigheid en mensenrechten moet worden gezocht. De onderdrukkende maatregelen en gewelddadige acties tegen de kerk worden in de documentatie vooral gezien als een reactie op het feit, dat de kerk de onderdrukten verdedigt, zich tot verdedigster van de rechten van indianen, arbeidersen kleine boeren heeft gemaakt, vecht voor een rechtvaardige verdeling van de grond, overvallen veroordeelt op poli tieke gevangenen en tegenstanders van het regiem, opkomt voor amnes tie voor politieke gevangenen en zich inzet voor de democratische rechten en vrijheden van de burgers. De wekelijkse massa-audiën ties van de paus worden zoals gemeld, voortaan elke woensdagmorgen gehouden op het St. Pietersplein. Onze correspondent in Rome te kent daarbij aan, dat vóór de St. Pieter daartoe een po dium is opgeslagen, waarop de paus zijn toespraak houdt. Na afloop maakt hij, staande in een uitte jeep, een ron drit tussen de belangstellen den, waartoe door middel van dranghekken een aantal passages is vrijgehouden. Tot het houden van de au diënties in de openlucht moest worden besloten we gens de grote toeloop die de audiënties trekken. Al kort na het begin van het pontifi caat van paus Johannes Pau lus II bleek de pas enkele ja ren oude Nervi-hal te klein te zijn om alle belangstellen- den te kunnen bevatten. Soms werden twaalf- tot vijf tienduizend mensen samenge perst in de hal, hetgeen niet verantwoord was. Ook regen de het klachten van mensen die, samengestroomd uit alle uithoeken van de aarde, de paus nauwelijks hadden kun nen zien. Daarop werd besloten de au diënties in tweeën te splitsen. Germaanstalige bezoekers werden ontvangen in de St. Pieter, de overige gasten in de Nervi-hal. Nog steeds groeide de toeloop, waarop enkele weken geleden een derde audiëntie in de Vati caanse tuinen werd ingelast Voor de paus werd het toen haasten geblazen: eerst naar de St. Pieter, vervolgens naar de hal en tenslotte naar de tuin. Telkens stak hij exact dezelfde rede af in een ande re taal. Telkens begroette hij speciale gasten, schudde hij hem toegestoken handen, kuste hij de kinderen op het voorhoofd en tilde hij babies boven de hoofden uit Het was zeer vermoeiend en kost te veel tijd, terwijl een zeer strak tijdrooster moest wor den aangehouden. Aangezien kan worden ver wacht dat de stroom bezoe kers, als gevolg van de wel vaart in veel landen en de toegenomen reismogelijkhe den eerder zal toe- dan afne men, is thans besloten het aantal audiënties op woens dag tot één te beperken en deze op het St Pietersplein te houden. Daar is plaats voor 300.000 bezoekers. De paus kunnen lange voettochten tussen het publiek worden bespaard door hem tussen de bezoekers door te rijden. Dat gebeurt dan in een speciaal hiervoor uitgeruste witgelakte jeep, al waren sommigen in het autoland Italië verrast door het merk dat in grote letters op de grille prijkt: Toyota - Mgr. Theunissen overleden De vicaris voor het missie werk van het bisdom Roer mond, mgr. dr. J. M. Theu nissen smm is deze week, 73 jaar oud, na een kortstondi ge ziekte overleden. Mgr. Theunissen is provinci aal van de Nederlandse pro vincie der paters montforta- nen geweest. In 1949 werd hij bisschop van Malawi in Afrika en tien jaar later aartsbisschop van Blantyte.In 1968 werd hij medewerker van het missiebureau in Aken en in 1975 benoemde de bisschop van Roermond hem tot vicaris voor het mis siewerk. De begrafenis is vrijdag om half elf vanuit de parochiekerk van Schimmert. De Zwitserse dominicaan, pater Henri de Riedmatten is deze week plotseling over leden. Sinds 1971 was hij se cretaris van de pauselijke commissie „Cor Unum". De Riedmatten (60) studeerde in Parijs, Rome en Oxford. In 1953 trad hij in dienst van de Heilige Stoel als Vati caans vertegenwoordiger bij de internationale organisa ties in Geneve. De ontwikkeling van het priesterbestand in Frankrijk geeft een somber beeld te zien. Het aantal priesters, dat in 1965 nog 41.000 bedroeg, was in 1972 teruggelopen tot 36.000. Verwacht wordt, dat er in 1985 nog maar 28.000 zullen zijn en 20.000 in 1995. Wel was het aantal priester wijdingen in 1978 iets hoger dan in 1977 118 tegen 99 maar dat wordt als een afwijking van de ontwikke ling geziefi. Ook de leeftijd sopbouw verslechtert ziende rogen. In 1985 zal nog maar een op de tien Franse pries ters jonger dan 44 jaar zijn. Tussen 1975 en 1995 zal het aantal priesters beneden de 65 jaar met zestig procent te ruglopen. De bisschop van Würzburg, mgr. dr. Josef Stangl (71), is in Schweinfurt overleden, na geruime tijd ziek te zijn ge weest. Mgr. Stangl, die in 1957 door Pius XII werd be noemd, was lid van het pau selijk secretariaat voor de eenheid der christenen, van de congregatie voor de hei ligverklaringen en van de commissie voor oecumene van de Duitse bisschoppen conferentie. Het Katholiek Vrouwendis puut, een landelijke studie groep, heeft de jaarlijkse ver gadering gewijd aan feminis me en christendom. Er bleek een algeheel gevoel van on behagen te bestaan over het functioneren van.de officiële kerk, onder meer tot uiting komend in het geruisloze uit treden van vrouwen uit de kerk. De wens werd uitge sproken hierover contact te zoeken met het episcopaat. Besloten werd tot het oprich ten van steungroepen voor de vrouwen die werkzaam zijn in de kerk. Het dispuut beoogt ook steun te verlenen aan het alternatieve vrouwen congres tijdens de bisschop penconferentie over de vrouw in het ambt, die vol gend jaar in Rome wordt ge houden. De Raad van Kerken heeft besloten tot oprichting van een werkgroep „De kerk en het joodse volk", die zal worden ondergebracht bij de sectie „Geloofsvragen". Prof. Maas Boert ien zal het voor zitterschap op zich nemen. De werkgroep gaat zich be zig houden met de theologi sche bezinning over de ver houding tussen de kerk en het joodse volk en het sti muleren van die bezinning binnen de kerken. De Raad van Kerken is van mening, dat er met de reeds bestaan de kerkelijke Israël-organen een goed contact bestaat

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7