„Er wordt gewoon gewonnen Alternatief plan oeververbinding Koudenhoorn komt tegemoet aan wensen agrariërs Warmond Financiële situatie zaalvoetbal rooskleurig KRV klopt gehavend Valken 968 Paranormaal congres in Katwijk Van der Ham blijft bij DOCOS MOGELIJKE UITVOERING PER VOLGEND JAAR Grepen uit de Leidse muziekgeschiedenis Paastonelen in de middeleeuwse kerk LEIDEN Voor 26 juli moeten zaal voetbal clubs met meer dan 25 leden een vereniging met rechtsbevoegdheid worden. Dit werd meegedeeld op de Algemene Voorjaarsverga dering Zaalvoetbal die gisteren werd gehou den in het restaurant van de Groenoordhal. Verenigingen met minder dan 25 leden moe ten dispensatie aanvragen. Financieel gaat het bijzonder goed met het Leidse zaalvoetbal. Met de verkoop van en treekaartjes werd dit jaar het bedrag van twintig duizend gulden bereikt In vergelijking met het vorige seizoen, 5500 gulden, is dit be slist redelijk te noemen zei voorzitter Jan van Duyn. Door "de opbrengst van de kaartver koop worden de kosten van het zaalvoetbal dit jaar voor de helft gedrukt. De boetes moeten minder. De laatste tijd staat het blad van de afdeling Leiden bol van de onnodige geldboetes. De verenigingen moeten er zorg voor dragen dat die lijst wat minder lang wordt. In de rondvraag kwam het punt onregelemen- tair opstellen aan de orde. Een aantal vereni gingen had klachten dat bepaalde spelers on terecht in meer dan een team van één zaal-' voetbalclub spelen. Om hierop meer controle te kunnen uitoefenen komt er in de voorjaars vergadering van de Afdeling Leiden een punt aan de orde dat het protesteren tegen onregle mentair opstellen van een speler moet vereen voudigen. Ook wordt de scheidsrechters ver zocht de wedstrijdformulieren nauwkeurig na te kijken. (Van onze sportredactie) LEIDEN De dameselftallen van de zater dagcompetitie speelden gisteravond inhaal wedstrijden. Het programma bestond slechts uit derby's. KRV ontving Valken '68 en trac- teerde de tegenstander op een 5—1 nederlaag.' Alphia 1 bedwong Lugdunum met 10. Het tweede elftal van de Alphense dames (tweede klasse), ging bij Alkman ia met 40 de boot KRV had weinig moeite met het bezoekende Valken '68. Nu hadden de Valkenburgsen daar zelf ook wel schuld aan: er werd name lijk slechts met een tiental aangetreden. Bo vendien moest na rust één der Valken-dames uitvallen, zodat er maar een negental restte. Via een 20 ruststand werd de uitslag be paald op 5—1. Voor KRV scoorden Nel Aan- hanen (2x), Coba de Vreugd, Inge de Jong en Hanneke Oudshoorn. Yvonne Oosterlee redde voor Valken de eer. De 1—0 zege van Alphia op Lugdunum kreeg in de eerste helft gestalte door een treffer van Thea van der Steen. Zij schoot na een voorzet van rechts raak. Na de thee onderscheidde de doel vrouw van Lugdunum zich bij een schitte rend schot van Jannie Straathof. Alkmania nam al in de eerste rondgang af stand van AJphia 2. Via Ema van der Klink, die met een schot van afstand succes had, werd de score geopend. De 3—0 stand half weg groeide nog tot 4—0, waar Ellen bakker (2x) en Karin Kuipers voor tekenden. KATWIJK De Internationale Soefi-bewe- ging organiseert in het paasweekeinde een seminar over „Paranormaliteit, Symchroni- teit, Orakulatie en Sympathieke Magie". Sprekers zijn dr. Lietaert-Peerbolte, prof.' Ten Haeff en Simon Vinkenoog. Het congres wordt van zaterdag 14 april tot en met maandag (tweede paasdag) 16 april gehouden in de „Uni versal Murad Hassil" aan de Katwijkse Sportlaan. Het bijwonen van het congres kost deelnemers 30 gulden per dag (maandag: 20). De toegangsprijs tot de afzonderlijke lezingen bedraagt 10 gulden. Inlichtingen: tel. 01718- 13367/71379. (Van onze sportredactie) LEIDEN Voetbalvereniging DOCOS heeft het contract met trainer Siem van der Ham met twee jaar verlengd. Ook oefenmeester Van Weer- lee die de A, B en C selectie onder zijn hoede heeft blijft bij DOCOS. De verbintenis met Van Weerlee is voorlopig 'met een jaar uigebreid. De mogelijkheid van een langdu riger contract voor Van Weer lee is nog in bespreking. 3TAD/REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 APRIL 1979 PAGINAS u ir on 5.1 an WARMOND De gemeenteraad van Warmond heeft zich gistera vond in een informele vergade ring gebogen over een nieuw tezet plan voor de oeverver ding naar Koudenhoorn. Dit rt&lternatief is ontworpen om te am >emoet te komen aan de wensen van de agrariërs in de Zwan- jurgerpolder. In de komende jer raadsvergadering zal de raad aro besluiten of zij door wil gaani «n inet het verwezenlijken van het esse oorspronkelijke plan van een e'1 voetgangersbrug over de War- r"j monder Leede naar Kouden- n poorn vanaf de Gemeentehaven, t ds zoals zij eerder reeds besloot of sudat zij het gisteravond getoonde alternatief wil zien. verder uitgewerkt ie vaB Het nieuwe plan, door het raadslid Bon- nv jer van de WD de driebruggen - of s I praatprent genoemd, bestaat uit een ver- es* keersbrug vanaf het park Groot Leerust naar een eilandje dat los van Kouden- —m.hoorn staat. Op dit eiland is een weg ge projecteerd naar Koudenhoorn en staat ermee in verbinding dor middel van een voetgangersbrug. In tegenovergestelde richting loopt een weg naar de Zwanen burgerpolder en staat er door een ver- keersbrug mee in verbinding. De agra riërs zouden hierdoor niet-meer genood zaakt zijn hun materiaal per pont over te varen. Om ongewenste recreatie in de Zwanenburgerpolder tegen te gaan zullen' alleen de boeren toegang hebben tot de polder. Dit door een hek te plaaten bij de brug waarvan zij alleen de sleutel be zitten. Het eilandje dat door middel van een verkeersbrug met het dorp in verbinding staat, bevat een bootjeshaven, een aan loophaven en twee parkeerterreinen. De boeren krijgen met dit plan een goede verbinding met het dorp, Koudenhoorn kan alleen door voetgangers betreden worden en de parkeerplaatsen zorgen voor minder overlast in het dorp. De ontsluiting van het gebied bij het park Groot Leerust heeft wel tot gevolg dat de daar gelegen boerderij moet verdwij nen. Deze boer zou een nieuw stuk land in de Zwanburgerpolder kunnen krijgen. Niet iedereen toonde zich tevreden met het nieuwe plan. Het radslid Bonjers meende dat de toegankelijkheid van zwa re wagens het gebied schade zou aan brengen. Ook toonde hij zich geen voor stander van parkeerplaatsen op het ei land. „Koudenhoorn is bestemd voor de Warmondenaren die willen wandelen. Ik veronderstel dat de meesten dan komen lopen of met de fiets gaan. Het creëren1 van parkeerplaatsen zal veel mensen uit de streek aantrekken", aldus het raads lid. Een groot deel van de gemeenteraadsle den uitte zijn bezorgdheid over het te verwachten vergrotende kostenaspect dat dit plan met zich mee zal gaan brengeh. Het raadslid Timmerman van Progressief' Warmond meende voorts dat de uit werking en realisatie van het nieuwe plan veel langer op zich zal laten wach ten dan bij het oorspronkelijke plan het geval is. Verder meende hij dat de ont sluiting zwaarwegende planologische ge volgen met zich mee zal brengen. Me vrouw Hajonides zag meer heil in een pont in plaats van een verkeersbrug. De verschillende raadsleden zullen voor de komende raadsvergadering een stand punt bepalen en het college van b en w heeft toegezegd dat als de raad voor het laatste plan kiest zij binnen twee tot drie maanden een totale kostenberekening zal opstellen. Dit jaar wordt in elk geval niet meer met de uitvoering van het plan begonnen. In deze serie vol muziekhis torische hapsnaps is al ge sproken over de Leidse koorboeken. Er is op gewe zen hoe belangrijk ze zijn voor de kennis van het mu ziekrepertoire van een zes tiende eeuws kerkkoor; maar het is uiteraard veel interessanter om te weten wat men met die muziek dééd. Ja, uiteraard: zingen, maar hoe? En wanneer? Kerstmuziek met Kerstmis en „Veni sancte Spiritus" op Pinksteren, „Vicümae Paschali" op Pasen en de introitus „Quasi modo" op Beloken Pasen natuurlijk. Liturgie in de volkstaal is dan nog niet uitgevonden. „Dum fabricator" op vrij dag vóór het grote kruis op de scheiding van priester koor en kerkschip boven het koorhek; een Mariamo- tet in het zaterdags Onze Lieve Vrouwelof en een on afzienbare rij requiemmis sen en psalmen bij de graf gang op de jaargetijden van overledenen, zelfs van hen, die eeuwen geleden gestor ven waren. Om die herinnè- ring levendig te houden stichtte men een .jnemorie" en gaf aan de kerk een ze kere som geld of onroerend goed, uit de opbrengst waarvan de priesters en zangers konden worden ge salarieerd voor de te bewij zen diensten op de dag van het jaargetijde. Die memorie kon van uit eenlopende aard zijn en de meest verrassende is mis schien wel de memorie, die in de Pancraskerk - U hebt het misschien al gemerkt, dat ik de oorspronkelijke benaming van dat kerkge bouw prefereer boven die van „Hooglandse kerk" - vastlegt wat er in de Paas nacht na de gezongen met ten gedaan moet worden: de kanunniken moeten met nauw omschreven gebaren de tekst van de sequens „Victimae Paschali laudes" uitbeelden. In het memorie boek staat de hele serie re gieaanwijzingen opgeschre ven. Dat zulke gregoriaanse in de hturgiepassende ker- koperaatjes elders werden opgevoerd, weten we uit Maastricht en Delft Uit Delft weten we ook hoe een grote stadsprocessie werd ingezet en wanneer we in de Leidse stadsrekeningen Twee vrouwen bezoeken het graf en ontmoeten de engek In het graf de hoofddoek en de lijkwade; bovenaan de soldaten, die het graf bewaken. Handschrift vervaardigt kort voor 1000 door Harker in de abdij van Sankt Gallen. precies dezelfde attributen tegenkomen, die in Delft een rol spelen, zullen we mogen aannemen, dat die gebruiken algemeen ver spreid in zwang waren. Nu wordt het Pancras-paasspel afgesloten met het zingen van de lofzang „Te Deum laudamus". De organist heeft een eigen taak daar bij, want .niet alle verzen .worden gezongen; sommige worden op het orgel ge speeld, want dat gaat om en om: het eerste vers ge zongen, het tweede vers ge speeld enzovoorts. Wanneer Jan Janszoo n Kaga in 1532 een aanstel lingscontract krijgt als orga nist van de Pieterskerk, wordt er nadrukkelijk mel ding gemaakt van het spe len van het Te Deum „on der die Verrizenisse". Zou in de Pieterskerk ook spra ke kunnen zijn van een paasspel? Met de ontdek king van de regie-aanwijzin gen uit de Pancraskerk in de hand was het. niet moei lijk zoeken in de zestiende eeuwse koorboeken van de Pieterskerk. En inderdaad die delen van de paassequ- ens, die in de Pancras ge zongen en uitgebeeld moe ten worden, komen in de koorboeken voor en precies die delen, die in de Pan craskerk op het orgel ge speeld moeten worden, ont breken in de koorboeken van de Pieterskerk. Het is niet te gewaagd om aan te nemen, dat ook in de Pie terskerk het verhaal van de Verrijzenis werd uitgebeeld en als dat niet juist mag bhjken te zijn, dan werd het in ieder geval gezongen. Het opmerkehjke is, dat het paasspel uit Maastricht of Delft en zeker ook dat van de Pancraskerk eenstem ming gregoriaans is en dat het paasspel uit de Pieters kerk gebaseerd is op meer stemmige muziek. Iemand zal misschien tegenwerpen, dat het helemaal niet zo ze ker hoeft te zijn, dat er sprake is van twee identie ke Leidse paasspelen, want wat men in de ene kerk uit beeldde, kan toch best in een andere kerk zonder uit beelding plaatsgevonden hebben? Het kan wel, maar ik geloof het niet. De mid deleeuwer is bij uitstek een zie-mens. Op Palmzondag trekken de Cellebroeders van de Kaiserstraat in pro cessie naar de Pieterskerk. Op die dag viert het gilde van degenen, die ooit naar het Heihg Land zijn ge weest, het jaarfeest en zij beelden samen met de Cel- lebroers de intocht in Jeru salem uit Zij hebben daar een grote houten ezel voor. Wanneer de komst van de Wijzen uit het Oosten ge vierd wordt hangt er van voor naar achter een kabel in de kerk en dan wordt er een ster langs voortgetrok ken. In Delft gaat men zelfs zover om de koningen op levensechte paarden de kerk in te laten komen dra ven. In talrijke bronnen ko men we berichten tegen van het uitbeelden van bijbelse taferelen als wagenspelen i tijdens processies. De middeleeuwer genoot daar van en haalde daar door zijn geloof en religie dichterbij. Wij nuchtere Hollanders van de twintig ste eeuw, zeggen en denken, dat we dat niet meer nodig hebben, maar het is de vraag of dat juist is. Gezien tegen het hele cultuurpa troon van de Middeleeuwen lijkt het me zeer voor de hand liggend om paastone len in alle drie de Leidse parochiekerken te situeren. Wanneer ik er goed over nadenk, zou ik het best zin-- vol vinden wanneer bij het zingen van de Victimae op Pasen de regie-aanwijzingen uit de Pancraskerk weer werden ingevoerd, want wat is er op tegen om het altaar te bewieroken alsof het een graf is en tot drie keer toe aan de vrouwen te vragen wat ze gezien hebben: enge len als getuigen, een zweet doek en kleren? Onder het zingen van die verzen zag de middeleeuwer die attri- butten, want de deken of pastoor hield ze omhoog. Kinderlijk? Misschien, maar dat is niet kinderachtig. JANDOOVE MITCHELL PLAAT OVER TWEEDE ^CONFRONTATIE MET DONAR: LEIDEN/NOORDWIJK - Zo langzamerhand is het best begrijpelijk waarom Ameri kanen met een Nederlands ie paspoort zo gTaag de oceaan sch« loversteken om alhier te gaan spelen. Parker-guard Mitchell Plaat vaart er wel bij sinds tijn aankomst, nu al weer anderhalf jaar geleden, net Woont met zijn vronw Masa- ffli in een heel aardig heren huis in het Noordwijkse duindorp, rijdt in een auto van de club en krijgt daar- ie te Mast een zeer redelijke on- >adi kostenvergoeding (over loon- derving spreekt men niet bin- oen de basketbalsport, er worden alleen onkosten ver- loed). Twee dagen na de happening jn de Groenoordhal tegen NN Donar is de Loidse guard al weer volop bezig met de vol gende wedstrijd, zonder dat hij zich opoffert voor de play offs. Mitchell Plaat pendelt oog immer dagelijks tussen «oordwijk en Den Haag, waar hij elke dag vijf urn- werkt bij een assurantiekan toor. Plaat is daar blij mee, want stil zitten gaat hem jnoeilijk af. De eerste confrontatie met Donar verliep voor Mitchell '"ij {jaat niet bepaald soepel. Meerdere malen was zijn di- i [ecte opponent John Franken hem te snel af. Plaat kwam duidelijk tekort en wijt dat voor een groot deel aan de overconcentratie, die binnen het team heerste. Plaat is derhalve best blij met de zege, al zegt het hem niet alles: „Of je nu met één of dertig punten verschil wint, het maakt voor het mo ment veel, maar een dag later weinig uit Je staat met 1—0 voor en dat telt. Elke wed strijd in de play-offs is weer anders. Dat neemt niet weg dat ik natuurlijk bijzonder blij ben dat we gewonnen hebben. We stonden onder behoorlijke druk tegen Donar. Druk van je eigen publiek, druk van de sponsor en de coach en druk omdat je gewoon als favoriet start. Daardoor viel het hele relaxte uit ons spel weg. Je tent overgeconcentreerd en iedereen wilde technisch ge zien teveel doen. Ik was ook echt mezelf niet, kan je na gaan: ik heb lopen nadenken tijdens de wedstrijd, dat doe ik nooit. Ik ga gewoon. Ook de foutenlast deed ons pijn, je kan geen risico's meer ne men, niets extra's meer begin nen. Een ander nadeel was de vloer in de Groenoordhal, die is zo hard als beton, voor de meeste spelers is dat geen ramp, omdat ze gewisseld worden, maar ik moet veertig minuten gaan. In de eerste helft ging dat wel, maar in de tweede helft brak het me echt op. Ik moest Franken af en toe laten gaan, schieten ging niet zo best en ik was blij dat Franken met vijf fouten eruit ging.'•Zijn vervanger Bloems- ma heeft een veel mindere balbehandeling en die kan ik wel aan op zo'n moment". Desondanks gelooft Plaat hei lig in de zege op Donar in Groningen, vanavond. „Geen. punt. Wij hebben betere for wards en meer snelheid en reboundkracht. En we spelen op een lekkere vloer, dus Mit chell Plaat zal John Franken niet voor de tweede keer la ten gaan. En de beslissing swedstrijd als we verliezen? Zeg ik niets over, want er wordt vandaag gewoon ge wonnen, dan zijn we met Pa sen vrij". Na de play-offs zal Mitchell Plaat voorlopig in Nederland blijven. Plaat accepteerde de uitnodiging voor het Neder landse team, dat op de Euro pese kampioenschappen in Italië hoge ogen wil gaan gooien- Met Plaat zou dat best wel eens kunnen. HANS VAN VELDE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5