„Winkelcentrum moet goed bereikbaar blijven" Psychiatrisch centrum Schakenbosch na de verbouwing uiterst modern Bewoners Quarles van Uffordstraat wiHen middenberm behouden Bloemen op 21 april in bloei voor Corso HOORZITTING MAAKT DUIDELIJK: Ruiter tuigt piloot af met karwats Opknappen molen Lelielaan kost elfduizend gulden REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 APRIL 1979 PAGINST/ Winkeliers Lange Voort: OEGSTGEEST Het bestuur van de Stichting Winkelcentrum „Lange Voort" heeft zich in een schrijven aan b en w van Oegstgeest uitgesproken over de verkeersplannen zoals zij tot nu toe zijn gepresenteerd door het verkeersdeskun- dig bureau Dwars Hedrik en Verhey. In deze plannen worden ten aanzien van het autoverkeer een aantal alternatieven aangedragen waarin ondermeer afslui ting van de Irislaan wordt beoogd. In het derde alternatief dat Oegstgeest zo wel door de Werkgroep Verkeer als mi lieugroep wordt aangeprezen is bijvoor beeld alléén autoverkeer van de ene wijk naar de andere mogelijk via zoge heten hoofdverkeersaders. Het stich tingsbestuur vindt de drie alternatieven niet noodzakelijk, ze helpen slechts ten dele. „Wij zijn niet tegen opheffen van bepaalde knelpunten zoals bijvoorbeeld de Terwee weg (eventueel parkeerver bod, strengere snelheidscontrole en een richtingsverkeer). Verder is men niet ontevreden over de huidige verkeerssi tuatie in Oegstgeest Afsluiting van het gedeelte Lange Voort tussen Irislaan en Lijtweg acht men be spreekbaar op voorwaarde dat het aan tal parkeerplaatsen wordt uitgebreid. Dit zou dan ten koste moeten gaan van een gedeelte van het grasveld van de Irislaan. Het afsluiten van de Irislaan ter hoogte van de Floralaan, zoals in de plannen genoemd, wijst men met grote beslistheid van de hand. Het bestuur is van mening dat een kleine minderheid de aanpassing van het verkeer wil en het overgrote deel van de Oegstgeeste- naren tevreden is met de huidige situa tie. Overigens maakte mevrouw Wagen berg (lid werkgroep verkeer Oegstgeest) met haar inleiding, tijdens de gistera vond gehouden jaarvergadering van de stichting, heel wat discussie los. De aanwezige winkeliers vroegen het bestuur nog eens duidelijk te willen on derstrepen dat het winkelcentrum goed bereikbaar moet blijven. Het ligt in de bedoeling de jaarlijkse braderie te houden op 8 en 9 juni. En kele aanwezigen prezen „verandering van spijs" aan. Het bestuur deed toe zegging daar eens over na te willen denken. Tot nog toe verheugt de brade rie in de Lange Voort zich in een grote belangstelling. In verband met Goede Vrijdag zal de koopavond donderdagavond worden ge houden In het bestuur werden herkozen mevrouw Munninghoff (voorzitster) en de heren Mentink, van Strien van Kla ver. Uit het jaarverslag bleek dat de doorkomst van de Tour de France in Oegstgeest, mogelijk gemaakt dank zij de Stichting Lange Voort, een onbetwis te topper is geweest BOLLENSTREEK Het bloemencorso trekt zaterdacj april, als alles goed gaat, weer van Haarlem naar Noordwr Door de barre winter zag het er even naar uit dat de bl, men voor het traditionele corso niet op tijd in bloei zou] staan. Het motto van het Bloemencorso 1979 heet in verb] met het Jaar van het Kind „Lentekinderen". In de i Lentekinderen trekken ook muziekkorpsen mee om de I renpracht muzikaal te omlijsten. Het is voor de 32ste maal dat het bloemencorso door l Bollenstreek rijdt. De voorjaarsparade wordt dit jaar gevorJ door 20 praalwagens en ongeveer 20 versierde luxewagens. 1 evenement dat is opgezet in samenwerking met de Lions Cl Bollenstreek stelt zijn opbrengst beschikbaar ten bate van f goed doel. Dit jaar heeft men in verband met het Jaar J het Kind besloten de opbrengst beschikbaar te stellen aan| SOS-dorpen in de derde wereld en het Nationaal Jeugd Fonl Vanaf donderdag 19 april is het mogelijk vanaf 12.00 uur opbouw van de praalwagens mee te maken. De wagens sta dan opgesteld in de HOBAHO-hallen in Lisse en de toegan prijs bedraagt hiervoor 4 gulden per persoon. Kinderen h geld. De wagens zullen tijdens de tentoonstelling door t deskundige jury onder de loep genomen worden. Het publi kan daarin ook een steentje bij dragen door middel van a publieksjury. Ook dit jaar zullen een aantal praalwagens na de rit doorl Bollenstreek ingescheept worden naar Zweden om daarf diverse feestelijkheden luister bij te zetten. Ontwerp,De Springplank" gereed UITVOERING LAAT OP ZICH WACHTEN 't x De Springplank op maquette. NOORDWIJK Het gemeen tebestuur heeft met de bewo ners van de Quarles van Uf fordstraat gesproken over de voorgenomen reconstructie van deze hoofdverbinding in de badplaats. De belangstel ling voor deze hoorzitting was niet bepaald indrukwek kend. Slechts 35 bewoners ga ven acte de présence. Vrijwel unaniem sprak men zich uit voor handhaving van de bestaande middenberm tussen de rijbanen. Dit was min of meer een streep door de rekening van de verkeers- deskundigen van de gemeen te, die er voor geporteerd wa ren de middenberm te doen vervangen door strepen op het wegdek. Op die manier wilde men ruimte scheppen voor het parkeren op de Qu arles van Uffordstraat en te vens daar een fietsroute creë ren. Voor dit laatste bleken de Quarles-bewoners niet warm te lopen. Wel stelde men meer parkeeraccommo daties erg op prijs. Verwon derlijk was dit niet, want als gevolg van het parkeerverbod gedurende de seizoenmaanden ontstaan vaak chaotische toe standen in de zijstraten. Deze staan dan volgestouwd met eigen wagens, de auto's van gasten en die van de bewo ners van de Quarles van Uf fordstraat Een andere wens was het as falteren van de rijbaan, die straks ook door de NZH-bus- ^en zal worden gebruikt. Al met al staat het gemeente bestuur voor een dilemma. Zij vindt dat inspraak geen enkele zin heeft als met de mening van de bewoners in het geheel geen rekening zou worden gehouden. Anderzijds kan het moeilijk van een fietsroute afzien, aangezien deze past in de reeds door de gemeenteraad aanvaarde doel stellingen en uitgangspunten van het verkeerscirculatie plan. Het gemeentebestuur zoekt thans naar een modus om zowel de kool als de geit te sparen. Het denkt dit te vinden in een beperktere op zet van de middenberm en, waar het mogelijk is, in een versmalling van de trottoirs. De verkeersdeskundigen van de gemeente zullen dan bekij ken of er voldoende ruimte ontstaat om niet alleen de parkeerstrook, maar ook de fietsroute aan te brengen. Goede start vrouwencafé Noordwijkerhout NOORDWIJKERHOUT - Het vrouwencafé Noordwij kerhout „De Doffer" heeft op haar openingsavond een veel belovende start gemaakt. On geveer 100 vrouwen maakten gebruik van de gelegenheid om kennis te maken met deze nieuwe gelegenheid in Noordwijkerhout In een uitgereikt stencil wordt duidelijk gemaakt, dat het vrouwencafé een ontmoetings plaats wil zijn voor alle vrou wen. Het moet een plaats worden waar men zichzelf kan zijn, men rustig kan zit ten of een spelletje kan doen. Het ligt voorts in de bedoe ling één keer in de maand een thema-avond te houden, waarop specifieke vrouwenza ken aan de orde kunnen ko- mea De openingsavond werd opgeluisterd door het vrou wenkoor „De Sirenen" uit Leiden, dat enkele vrouwen liederen ten gehore bracht Het vrouwencafé „De Doffer" aan de Havenstraat 26 is ie dere dinsdag van 20.00 uur tot 24.00 uur geopend. OEGSTGEEST Het is in Oegstgeest genoegzaam be kend dat de 4e openbare la gere school „De Springplank" niet al te lang meer kan ver toeven in de houten „nood- school" aan de Lange Voort. Reeds geruime tijd is men bezig te komen tot realise ring van een nieuw perma nent gebouw aan de Frans Halslaan. De gemeenteraad heeft vorig jaar met de plan nen ingestemd, mede omdat „De Springplank" ook nodig geacht wordt voor de opvang van Haaswijk. Intussen worden vanuit Den Haag geluiden vernomen over voorkoming van leegstand van lokalen en een stringen ter beleid op het gebied van nieuwbouw. Het gaat over „regeringsmaatregelen op een wet waarvan het ontwerp nog moet worden ingediend". Dit schept een onzekere sfeer. Oegstgeest heeft krediet ver leend om een architect een ontwerp te laten maken en nu zou eigenlijk het moment aangebroken moeten zijn om de zaak bestek-klaar te ma ken. De heer Van Veen (CDA) vroeg zich tijdens de commis sievergadering af wat te doen. Roeten wij adviseren dat er gewoon doorgewerkt moet worden, hetgeen veel geld zal kosten, óf moeten wij wach ten tot de minister „ja" zegt?" Laatstgenoemd advies houdt in dat er mede voor de Willi- brordschool en de Dr. K. Schildersschool (die willen uitbreiden) gewacht moet worden. Er werd uitvoerig over gede batteerd maar men vond wel dat, wat er in Den Haag ook besloten wordt, dit niet meer van invloed mag zijn op het plan dat goed gemotiveerd door de raad is aanvaard. De wethouder van onderwijs, me vrouw Blom, blijft optimis tisch. Evenals de architect- kunstenaar Jan Verhoeven die tijdens een gezamenlijke bijeenkomst van de commis sie openbare werken en on derwijs „zijn" speelse school, die cirkelvormig van uiterlijk is, publiekelijk toelichtte. De ronde gemeenschapsruimte werd door Verhoeven aange duid als een soort „Grieks Theater" van waaruit de leer lingen zich terugtrekken in de huisjes (lokalen) die er om heen gebouwd zijn. Een aan genaam gebeuren was het de heer Verhoeven te volgen op zijn „rondwandeling". Een ontwerp dat door toepassing van veel hout zeker veel sfeer ademt. En dit laatste is juist hetgeen het onderwijzend per- soneel van „De Springplar en de oudercommissie Toch wil men zolang Haag onzekerheid biedt i blijven en geen overspaj verwachtingen kweken. Wethouder Blom haakte dens de commissievergadei nog even in op de plai die bestaan om weer een f gere school voor Monte onderwijs te stichten. Het tl nemende aantal aanmeld op de Montessori-kleuif school aan de Aert van I slaan was aanleiding tot c_. plannen. De wethouder steié dat dat nog een extra school, altei zien de ontwikkelingen, wïi ^jj schijnlijk niet haalbaar i kunnen zijn. Zij meende i eerst de bevindingen vat Het i Den Haag duidelijk gem* jer moesten worden alvorens praa' plannen voor een Montes^ keer lagere school gaat maken. naai - hnnn pro je NOORDWIJK De Noordwijkse recherche heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een bouwkundig adviseur (50) uit Leiden, omdat hij op het strand een gezagvoerder van de KLM, uit Bennebroek, met een rijzweep had afgetuigd- De man liep 's mfddags ter hoogte van het Duindamse Slag met z'n hond op het strand te wandelen, toen hij werd inge haald door een ruiter. De hond ging daarop achter het paard aan. Uit een latere uitleg werd duidelijk, dat de Duitse staan der dol was op „paardevijgen" en blijkbaar verwachtte de hond, dat het ros bij de Oprit een en ander zou laten vallen. Kennelijk was de schimmel niet gediend van deze „hondse" sic 'tta CO ruil belangstelling, want toen het dier al te dicht bij kwam, het paard achteruit. De hond bleef daarop voor dood Zonder zich om het slachtoffer te bekommeren, reed de door. Daarover ontstond een woordenwisseling. De Leidena vond, dat de wandelaar zijn hond maar aan de lijn mot houden en hij voegde er nog aan toe, dat het hem geen schelen kon of de hond dood was of gewond. Op het ene woord volgde het andere en toen de KLM-piloot het paard I de teugels greep om te voorkomen dat de Leidse ruiter wegrijden, pakte deze zijn karwats en ranselde daarmee tegenstander af. Slechts ternauwernood wist de Bennebroek aan het steigerende paard te ontkomen. Met striemen ov dekt, vervoegde de KLM-gezagvoerder zich later aan het po tiebureau om van het gebeurde melding te maken. OEGSTGEEST De Monumentenwacht Zuid-Holland heeft een onderzoek ingesteld naar de ónderhoudstoestand van de waterwip molen aan de Lelielaan te Oegstgeest. Hout- wordm en de bonte knaagkever schijnen hun best te doen dit historische molentje te onder mijnen. Daar zal iets aan gedaan moeten wor den, evenals aan twee zijkanten van het bo venhuis waarvan de beplanking vernieuwd moet worden. De totale opknapbeurt is be groot op een kleine elfduizend gulden. De le den van de commissie financiën die gistera vond bijeen waren deelden de vooratter, wet houder Van Belle, mee geen overwegende be zwaren te koesteren. In de commissie werd nogal diepgaand gedis cussieerd over exploitatiecijfers met betrek king tot het uitbreidingsplan Haaswijk. Wet houder Van Belle verklaarde met nadruk dat het om een concept ging. Zo zal een vierkante meter grond onder een woningwetwoning vol gens het concept 150 gulden kosten zodat, uit gaande van een oppervlak van 140 m2 voor de gehele woning, die totaalprijs komt op 21.000 gulden grondkosten. Als de overheid dit nog te hoog vindt bestaat er een mogelijkheid om toch binnen de raming te blijven, alhoe wel dan een aantal gesubsidieerde woningen overgeheveld moeten worden naar de vrije sector. Dit om een beter evenwicht te berei ken. De CDA'er van der Reyden vroeg een in dicatie van wat voor mogelijkheden dit alles biedt Deze werd toegezegd. Eerste boom plantsoen Tromplaan OEGSTGEEST Burgemees ter Van Eysinga van Oegst geest heeft gistermiddag de eerste boom geplant in het toekomstige plantsoentje aan de Tromplaan. De burgemees ter werd hierbij geassisteerd door Caroline van der Salm, die in het Jaar van het Kind uitgenodigd was deze officiële handeling mede te helpen ver richten. In het plantsoen zul len in de toekomst naast bos schages ook een aantal zitjes en een schaaktafel worden aangebracht LEIDSCHENDAM In het kader van de al gehele vernieuwing van het dit Jaar veertig jaar bestaande psychiatrisch centrum „Scha kenbosch" aan de Veureestraatweg in Leid- schendam is het vandaag „open dag" ge weest voor het bezichtigen van twee nieuwe paviljoens. Olmhoeve en Lindenhof. Deze pa viljoens zijn, evenals „Larikshof", het eerste paviljoen dat twee jaar geleden gereedkwam, gebouwd volgens de nieuwe inzichten die de patiënten vooral de sfeer van het normale wonen willen geven. De indeling is volgens verpleeggroepen van hoogstens twaalf patiënten. Dit in tegenstel ling met de oude gebouwen waar nog slaap zalen aanwezig zijn van dertig of meer bed den. Elke groep heeft in het paviljoen de be schikking over een eigen keuken, woon/zitka mer en enkele slaapkamers, waardoor de huisvesting van de patiënten uit de regio een meer huiselijk karakter krijgt en meer pri vacy gewaarborgd is. De paviljoens zijn er op berekend dat de patiënten bezoek kunnen ontvangen en dat er ruimte is voor perso neelsleden die zich met de groep bezighou den. In Schakenbosch in de toekomst geen lange gangen meer en geen slaapzalen, de leefbaarheid zal volgens de nieuwe opzet aan merkelijk toenemen. In ieder paviljoen wonen zes groepen die slaapkamers ter beschikking hebben voor 1, 2 of 4 patiënten. Het terugbrengen van de vroe gere honderd plaatsen naar 72 heeft wel het probleem meegebracht dat meer personeel nodig is. Op een zaal van dertig of meer pa tiënten is uiteraard minder personeel nodig dan op 3 zalen van 12. Volgens directeur Ver schuur van Schakenbosch is het echter zo dat in het algemeen de gemiddelde verpleeg- duur van psychiatrische patiënten afneemt. Schakenbosch hoopt met het realiseren van deze nieuwe paviljoens een volgende stap te hebben gezet naar de realisering van nieuwe wooneenheden die de meeste kansen bieden tot herstel van de geestelijk ontredderde mens. Het centrum Schakenbosch, tot in de zeventi ger jaren Hulp en Heil geheten, kwam welis waar in 1939 gereed maar door de oorlog somstandigheden kon het complex eerst in 1949 de bestemming krijgen waarvoor het was gebouwd. De paviljoens op het uitge strekte terrein met de vele plantsoenen en brede lanen zijn dus al ouder dan het cen trum functioneert Behalve paviljoen Vlietzicht dat in 1962 werd gebouwd zijn alle gebouwen opgezet volgens een plan dat niet meer voldoet aan de huidi ge inzichten voor het behandelen en verple gen van psychiatrische patiënten. Nieuwe be handelmethoden, waartoe ook de speciale ge neesmiddelen behoren die in het begin van de jaren vijftig in gebruik kwamen, maakten dat ernstige gedragsstoornissen waarmee vele psychische ziektebeelden gepaard kunnen gaan, binnen enkele dagen verdwenen. Het hield echter ook in dat een voortgezette be handeling in een rustiger milieu kon plaats vinden. Vooral dat laatste was de oorzaak van aanpassing van de huisvesting die lang zaam maar zeker in Schakenbosch voortgang vindt en waarvan het gereedkomen van het tweede en derde paviljoen voor de patiënten maar ook voor het verplegend personeel de verblijdende tekenen zijn. De twee paviljoens waarvoor in september 1977 de eerste paal werd geslagen zullen in de loop van de vol gende maand in gebruik worden genomen. Bewoners willen geen woonerf VOORSCHOTEN - Een tal bewoners van de Vooij schotense wijk Ter Wadditj 1 heeft bezwaren tegen het meentelij k voornemen om de wijk een woonerf te ken. Deze bewoners meni dat zolang er nog geen duid lijkheid tussen de bewonei onderling is, de woonerfplai i nen dienen te worden uitji steld. Die onderlinge meningsvt schillen liggen met name het gebied van de erfafschi dingen. De leden van de col missie financiën bleken langs evenwel van mening deze onderlinge verdeeldhajj niets heeft uit te staan met dan niet aanleggen van wo nerven. Volgens de commis is de gehele wijk voor vr betreft de vormgeving ideal voor de woonerf-vorm. De bl woners werd derhalve geadv seerd de bezwaren elders t raad of commissie financil uiteen te zetten. Noordwijkse agenten bevorderd NOORDWIJK - Tijdens bijeenkomst van het polib personeel heeft waarnemen korpschef Spoelstra bekei gemaakt, dat de heren Mi Durieux, P. Hellendoom W. Theil bevorderd waren hoofdagent Met enkele welf kozen woorden wenste heer Spoelstra zijn medf werkers geluk met de pronii' tie. Hun dames kregen bl* men aangeboden. LEI] lanjr tor lune pasp over speli of' Plaa zijn ande Wooi naas kost' K derv

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4