'Problematiek rond werkgelegenheid wordt onvoldoende onderkend' Werkgroep moet Diamantplein florerend maken Kraakbond doet ,,zwart"-boekje open over huisvestingsbeleid PA$TAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 11 APRIL 1979 PAGINA 3 J2IDEN "Het probleem van de secundaire rerkgelegenheid wordt te weinig onderkend linnen het college". Dit verwijt voegde het :DA-raadslid W. Bleijie gisteravond tijdens en vergadering van de raadscommissie voor conomische aangelegenheden wethouder me vrouw Fase-Dubbelboer toe. Aan de orde was de brief van het college 69 an B en W als antwoord op de motie die iet oud-PvdA-raadslid Van Baaren in 1975 lij de raad indiende. Het was voor het CDA- aadslid een raadsel waarom de uitwerking ran de motie, waarin wordt gevraagd om roor zover terreinen aan de bedrijfsbestem- ning zouden worden onttrokken ter compen- 18. tatie elders in de gemeente gelijke oppervlak- y Dr en een bedrijfsbestemming te geven, zolang ije Ti 'P zich heeft 'aten wachten. „Ik vermoed dat deze problematiek onvoldoende in het college aan de orde komt", aldus de heer Bleijie. Uit de thans op tafel liggende gegevens blijkt dat vanaf 1975 in totaal 14 ha. grond in Lei den de bedrijfsbestemming heeft verloren of gaat verliezen, zonder dat elders vervangende ruimte werd gevonden, als gevolg van door de gemeente aangekochte bedrijfsmatige terrei nen en panden. Op de gewenste toekomstige ontwikkelingen in de werkgelegenheid zal na der worden ingegaan in de nota terrein be hoefte secundaire werkgelegenheid, die in au gustus gereed komt. Het CDA-raadslid vraagt zich af of een derge lijke nota niet als mosterd na de maaltijd zal komen. „We behandelen voor het verschijnen van de nota diverse bestemmingsplannen. Als uit de nota zal blijken dat we meer grond voor de werkgelegenheid nodig hebben, kun nen we geen kant meer op". Bovendien wees Bleijie er zijn collega's van de economische sector op dat met de nota in de hand een be ter pleidooi voor meer bedrijfsgrond in Lei den zou kunnen worden gehouden naar de kant van de ruimtelijke ordeningssector toe. Het WD-raadslid K. van Duijn had weinig fi ducie in het belang van de nota voor het be handelen van bestemmingsplannen. Hij bracht de raadscommissieleden in herinnering dat met het aannemen van het bestemmingsplan Leiden-Oost in ongewijzigde vorm, zoals dit vanavond in de raadsvergadering aan de orde komt. Leiden in een aanzienlijke behoefte aan industrieterrein kan voorzien. „Weliswaar heeft dit nog niets met de uitvoering van de motie-Van Baaren te maken. Dit is in het col legeprogram opgenomen. We zullen voor de uitwerking van de motie toch al moeten uit zien naar verspreide stukken grond in de ge meente". Hierbij dacht het WD-raadslid naar het onderzoeken van de mogelijkheden bedrij ven in de Coebel (langs de Haagweg) te vesti gen. Het PvdA-raadslid A. Ranner wilde de motie- Van Baaren niet alleen op de werkgelegenheid in de secundaire sector van toepassing laten zijn. „Met de bestemming van 18 ha. in Lei den-Oost voor bedrijven, komen we al een goed eind in de richting van de bedoeling van de motie. Zij stelt veel meer de werkgelegen heid van zowel de secundaire als de tertiaire sector ter discussie. Gezien de waarneembare verschuiving van de ene naar de andere be drijfssector. moeten we ook de mogelijkheden om kantoren te vestigen in het oog blijven houden". 1 e Restauratie Koornbeursbrug bijna af De restauratie van de Koorn beursbrug over de Nieuwe Rijn is op een oor na gevild. Vrij dag 8 juni zal de brug waar van het oudste gedeelte stamt uit 1642 aan de gemeente worden overgedragen. Aanvan kelijk zou deze overdracht deze maand reeds plaatsheb ben. maar door de strenge weersomstandigheden in janua ri en februari werden de werk zaamheden iets vertraagd. De door de Leidse architect Salo mon Paauw in 1825 ontworpen bovenbouw van de brug moet nog worden geschilderd. Met de restauratie van de Koorn beursbrug is vorig jaar op 10 maart begonnen. De kosten bedragen zes ton, waarvan na aftrek van de subsidies 135.000.- voor rekening van de gemeente Leiden komt. Kermis m Kopermolen LEIDEN Winkelcen trum „De Kopermolen" in de Merenwijk viert half mei zijn drie-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan is er donderdag 10, vrijdag 11 en zaterdag 12 mei een kleine kermis in het centrum ingericht. Voorts zijn vrijdag 11 mei de winkels tot negen uur 's avonds open. Het ge meentebestuur heeft deze vrijstelling gegeven op ba sis van de nieuwe winkel sluitingswet. Hierin wordt voor de verschillende stadsdelen in totaal tien dagen vrijstelling voor het sluitingsuur per jaar gege ven. Aangezien deze bepa ling in de wet is opgeno men. zijn de vakverenigin gen door het gemeentebe stuur niet om advies ge vraagd. Tijdens een ver gadering van de raads commissie voor economi se he aangelegenheden stemde het PSP-raadslid Van der Putten gistera vond tegen de vrijstelling. i LEIDEN Een begeleidingscommissie, bestaande uit gemeen- teraadsleden, winkeliers en bewoners moet het winkelcen trum aan het Diamantplein in het Morskwartier aantrekkelij- j ker maken. Tot deze conclusie kwam de raadscommissie voor j economische aangelegenheden gisteravond. Zoals wij zaterdag meldden is de situatie van het winkelcen- trum alles behalve florissant te noemen. Als oorzaken worden I door de gemeente opgegeven: de weinig ideale ligging van het j centrum in de wijk, de beperkte concurrentie en het feit dat I het centrum stedebouwkundig nooit is afgebouwd. Volgens de j bewoners is de oorzaak te vinden in het hoge prijsniveau van j de verschillende winkels. Er is slechts één supermarkt in het wijkwinkelcentrum gevestigd, die volgens de bewoners zijn prijzen op onverantwoorde wijze opschroeft. Te vrezen valt dat het Diamantplein nog meer vaste klanten zal verliezen, wanneer er een betere verbinding met Leiden Zuid-West komt door de aanleg van de Churchill brug. Een vertegenwoordiger van de supermarkt weerlegde gistera vond de stelling dat zijn bedrijf het prijspeil in het winkelcen trum nadelig beïnvloedt. „In deze tijd kijk je als ondernemer wel uit om je op die manier uit de markt te prijzen". Hij verzette zich heftig tegen de vestiging van een tweede super markt in de wijk. Bovendien verwees hij het verwijt dat in het Morskwartier de prijzen zo hoog liggen naar het land der fabelen. „Ik vervul als supermarkt een sociale functie. Ik wil best de krenten uit het brood halen, waardoor het assortiment kleiner wordt, maar daar bereik je alleen mee dat je niet meer volledig in de behoefte voorziet, waardoor je eerder koopkracht laat afvloeien dan aantrekt". Een tweede supermarkt om de concurrentie wat op te vijzelen brengt overigens grote technische problemen met zich mee. Een winkel met een dermate grote vloeroppervlakte kan niet meer in het centrum worden ingepast, waardoor deze aan de overkant van de Robijnstraat zou moeten worden gesitueerd. Het streven van de gemeente is er meer op gericht het cen trum aantrekkelijker te maken door dagwinkels in het cen trum te realiseren. Het PvdA-raadslid A. Ranner stelde voor deze dagwinkels in de eerste plaats aan bedrijven die a-cen traal in de wijk liggen, aan te bieden, waardoor het centrum aantrekkelijker wordt en waardoor de klandizie van deze nog slechter dan in het winkelcentrum renderende winkels zal toe nemen. TIJDENS HOORZITTING LEIDEN De Leidse Kraakbond heeft gister avond in het Leids Vri jetijdscentrum aan de Breestraat een hoorzit ting gehouden, waarin het huisvestingsbeleid van de gemeente aan de kaak werd gesteld. De door de Kraakbond gesignaleerde gebreken van het gemeentelijke beleid zijn samengevat in een zogenaamd „zwartboek", met als titel „Kraken of ge kraakt worden". In het zwartboek poogt de Kraakbond in vier hoofdstukken een beeld te geven van de wo ningnood en leegstand in Nederland, hetgeen later wordt toegespitst op de Leidse situatie. Een van de hoofdoorza ken van de leegstand van woningen schrijft de bond toe aan het feit, dat de gemeente niet voldoende optreedt tegen speculanten, die 'hun huizen pas na ja ren van leegstand tegen winstgevende prijzen van de hand doen. De reden voor het doen ver- schijnen van een zwartboek ligt volgens de Kraakbond aan de gemeente zelf. In fe bruari had de gemeenteraads commissie huisvesting name lijk tijdens een door zo'n 70 krakers bezochte vergadering, waarin het toewijzingsbeleid van de gemeente ter sprake kwam, besloten tot het orga niseren van een besloten ver gadering, waaraan geen wo ningzoekende zou mee mogen doen. „Dan konden ze rusti ger praten zonder lastige kra kers erbij", vermeldt de Kraakbond nogal cynisch in de inleiding van zijn zwart boek. Subsidies Geldgebrek is volgens de Kraakbond een van de oorza ken dat de gemeente Leiden een aanzienlijk deel van haar woningbezit laat leegstaan. Dat komt vooral voor in re- novatiegebieden, waar het Rijk de subsidiekraan heeft toegedraaid. De Leidse kra kers kunnen hier nog enigs zins begrip voor opbrengen. Aan de andere kant echter, zo schrijft de Kraakbond, speelt de gemeente particulie re huiseigenaren, speculanten en projectontwikkelaars in de kaart. Als voorbeeld noemt het zwartboek de bouw van 120 premiekoopflats op de Morssingel door de projec tontwikkelingsmaatschappij Neduco. Op de Morssingel woonden destijds werkende jongeren, scholieren en bui tenlandse werknemers die uit de door hen gekraakte wonin gen werden gezet (nadat de panden eerst lange tijd had den leeggestaan) en moesten wijken voor de plannen van een grote maatschappij. De Kraakbond verbindt aan een en ander de conclusie, „dat de gewone huurder, de werkende jongere die een ka mer zoekt, de mensen die in krotten van huizen wonen van dit alles de dupe zijn". „Kraken is een middel waar door deze mensen in verzet komen tegen het gesjoemel met hun recht op wonen". Leegstand Uitvoerig gaat het zwartboek in op de rol die de Leidse Woningstichting en het Bu reau Huisvesting in het toe wijzingsbeleid van de gemeen te spelen. De Kraakbond spreekt „er zijn bevreemding over uit, dat de toewijzing van woningen dikwijls heel snel aansluit op de data, waarop de Leidse krakers de leegstand van bepaalde wo ningen signaleerden. „Kraken heeft blijkbaar voor de LWS een functie van wakker ma ken; dit was een aantal jaren geleden in de Merenwijk al, toen daar meer (fan 100 hui zen leegstonden, waarvan vele al geruime tijd. Pas toen er een aantal werd gekraakt, is er koortsachtig gezocht naar huurders, zodat eindelijk het grootste gedeelte werd opge- Een van de sprekers in het LVC-gebouw gisteravond was Frank van Nimwegen van de landelijke organisatie belangengroepen huisves ting. Van Nimwegen stelde het feit aan de kaak dat landelijke en plaatselijke overheden zich steeds meer terugtrekken uit de woning markt en teveel vrijheid laten aan speculanten en projectontwikke laars. vuld. Een zeer recent voor beeld hiervan is het Heren- gracht-Zijlsingelgebied, de wo ningen aan de Waardgracht, Oranjegracht en Langestraat. (Deze kwestie wordt uitvoerig behandeld in hoofdstuk vier van het zwartboek). De lijn van de LWS en waarschijnlijk ook het Gemeentelijk Bureau Huisvesting is dezelfde geble- «Ven: ..Leegstand is jammer, maar wij kunnen er ook niets aan doen, maar kraken mag nooit goedgekeurd worden. Dus die mensen moeten er maar uit en we sturen onmid dellijk huurders naar de ge kraakte panden. Dan moeten de krakers wel oprotten", al dus de Kraakbond in zijn zwartboek dat voor 2.50 gis teravond aan de man werd gebracht. De Leidse Schouwburg brengt morgen een reprise van het blijspel Mara, Fern, Has en Pink van Pam Gems. Het stuk gaat over vier meisjes die samen een flat be wonen en die ieder een ingrijpend andere oplossing voor het leven hebben gevonden, zonder karikaturen of zelfs maar types te worden. In de rollen Willeke van Ammel- rooy, Germaine Groenier, Judith Hees en Jes Vriens. De voorstelling begint om kwart over acht. Japi ►ans De Japanse ambassadeur in ons land, Hiroshi Uchida, opent donderdag 19 april de nieuw ingerichte Japanse afdeling in het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steenstraat 1. De nieuwe afdeling geeft een nagenoeg volledig beeld van de levende tradities in het moderne Japan. In het museum zijn twee zogeheten evocatie-opstellingen ingericht. De ene opstelling geeft een beeld van een boe renwoning en de andere van een typisch Japans buis. Extra aandacht wordt op de nieuwe afdeling gegeven aan een collectie lakvoorwerpen die destijds door de stichter van het museum Von Siebolt bijeen zijn ge bracht. Een diaserie die het hedendaagse leven in Japan in beeld brengt completeert de presentatie. Freelance De Haagse Freelance Band treedt vrijdag 13 april op in het Leids Vrijetijds Centrum aan de Breestraat. De zaal is open vanaf acht uur, maar de voorstelling begint pas om half tien. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Hou ders van een CJP betalen 4 vier gulden en leden van de LVC driegulden De Haagse formatie heeft inmiddels de nodige faam op gebouwd, door het optreden zonder drummer. Dat geeft de muziek een speciaal tintje. De groep bestaat uit Aad van Peylen, John Legrand, Frank Nuyens en Philip Kroonenberg. Roomburgh Huize Roomburgh bestaat woensdag 18 april op de kop af 12 1/2 jaar. Ter gelegenheid daarvan wordt 's och tends een H. Mis uit dankbaarheid opgedragen, 's Mid dags wordt tussen vijf en zes uur een receptie gehouden voor al diegenen die de afgelopen periode bij Huize Roomburgh betrokken zijn geweest. Gesprekseentrum Tweedepaasdag (maandag 16 april) wordt in het Kijk- huis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 de filmcyclus van de Duitse regisseur Werner „Nosfaratu" Herzog voortge zet met de film Herz aus Glas uit 1976. Het bijzondere van deze film is dat alle acteurs onder hypnose spelen om de sfeer van de collectieve waanzin te versterken. De aanvang is bepaald op acht uur. De tweede voorstelling begint kwart over tien. De toegangsprijs bedraagt 4,50 gulden. Voor leden 2,50 gulden. Woensdag 18 april wordt in het Gesprekseentrum een be gin gemaakt met een serie lezingen onder de titel het Christelijke Opstandingsmysterie. In vier lezingen zal het Evangelie worden verklaard vanuit Rudolf Steiners Ant- hroposofie. Op deze avond zal de inleiding worden ge houden door F. Storm. De aanvang van de bijeenkomst is bepaald op acht uur. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Leden hebben gratis toegang. Donderdag 19 april staat het Kijkhuis in het teken van een 123 minuten durende thriller „Amerikanische Freund" van de Duitse regisseur Wim Wanders. De aan vang is bepaald op acht uur. De toegangsprijs bedraagt driegulden voor niet-leden. Leden hebben gratis toegang. Latijns-Amerika Het Trio Los Amigos del Parana treedt maandag 16 april (tweede paasdag) op in bet Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat. Er zijn twee voorstellin gen en wel om drie en om vier uur. Het trio brengt La- tijnsamerikaanse volksmuziek ten gehore. Plaatsen kun nen worden gereserveerd via tel. 132641. De toegangs prijs is vier gulden voor volwassenen en twee gulden voor jongeren onder de achttien jaar en 65-plussers. Wijkvergadering De stichting wijkcomité de Kooi houdt woensdag 18 april haar jaarlijkse algemene vergadering. Tijdens de verga dering wordt het zogenaamde ..Zwartboek" van de wijk aangeboden. Hierin worden de tekortkomingen in de „Kooi" aan de kaak gesteld. De wijkvergadering wordt gehouden in „De Mirt" aan de Lage Rijndijk en begint om acht uur. Krönungsmesse Het Petruskoor onder leiding van Thijs Kramer voert Paaszondag de Krönungsmesse van W. A. Mozart uit tij dens de hoogmis die om half elf begint. Tevens worden het „Laudate Dominum" van Mozart en het „Hallelujah" van Handel gebracht De volgende solisten verlenen hun medewerking: Elisabeth Agerdenbosch, sopraan; Vera van der Laan-Verzijden, alt; Piet Maas, tenor en Wim Hillebrand, bas. Poppentheater voor volwassenen Het poppentheater Jozef van den Berg brengt morgen een voorstelling voor volwassenen na de koopavond om negen uur in het LAK-theater. Bij de toegangsprijs is een kopje koffie vooraf inbegrepen. LEIDEN Geboren: Eetke zn v: A J. T. M. Bos en M J van Zijder- veld. Barbara Mirjam dr v J. H. Do- derer en C. de Jong, Daphne dr v: R. J. Nieuwenburg en G. Teske, Eve lien dr v: M H. Bosch en M. Cam ping. Alexander zn v: J. J. van Beek en J. E. Klipp, Sebastiaan zn v: J. J. Beek en J. E. Klipp. Jacoba dr v: C. de Mol en G. Verdoes. Jaap-Herman zn v: T. Winsemius en T. H. A ter Horst, Paulus Willem zn v: W. Zuij- derduijn en C. J. Imthorn. Ebeline dr v: J. A P. van der Voort en A. Wijnt jes, Renè zn v: L. van den Berg en G. Verkaik. Rimke Ragnhild dr v: R. L. J. de Neef en R. A Dool, Janna Hermina Martina dr v: L. J. Roossink en E. J. C. Schoneveld. Michael Pie- ter zn v: H. F. T. Kuivenhoven en C. P. R. Verhoeven. Overleden: J. Hoppenbrouwer geb. 23 sept 1905 man, M. M. J. van Klink geb. 17 mei 1945 echtgenote van: G. P. Verdel, T. J. Westdijk geb 18 juli 1968 zoon. J. Dallinga geb. 25 ian 1890 man. Gehuwd: L. van Haarlem en G. M. van Velzen. C. Mahabier en J. M. A Coenen. P W. van den Berg en. J. G. Rietkerk, V. L Gijsen en H P. J. M. van Loon, H. A N. Rietkerken en G. F. Huner, R. van Loon en C. Brouwer, J. Serdijn en S. Massaar. Ondertrouwd F. M. G. van Bers en I. Egmen. R. D. Garman en A M. Ahmdt. J D M. Schelfhout en E. M. Huijser. M Sou- verijn en A. E. de Waard. R. S. Rana en L C. Siwpersad. A. B. M. Creijgh- ton en L. A. Huising, J. Kleun en A. M. E. Warmerdam

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3