rankrijk wil geen uropees beraad ver kernveiligheid Nieuwe executies maar in Iran ook vrijspraken Evans wil doodstraf aanvechten Paus spreekt zich - in brief aan priesters - ondubbelzinnig uit vóór handhaving celibaat ZWANGERE VROUWEN EN KINDEREN MOGEN TERUG NAAR HARRISBURG kerk wereld sg UITENLAND LEIDSE COURANT/ DINSDAG 10 APRIL 1979 PAGINA 7 HARRISBURG Zwangere vrouwen en nog niet schoolgaande kinderen die in de buurt van de defect geraakte kerncentrale van Harrisburg wonen, kunnen naar huis terugkeren, zo beeft gouverneur Dick Thornburgh van de staat Pennsylvania gisteren bekend ge maakt. Tien dagen geleden gaf hij het advies tot vertrek. Eerder op de dag bad de regeringcommissie voor toezicht op kerncentrales meegedeeld dat tech nici erin geslaagd waren het explosie gevaar in de centrale verder te ver minderen, en dat de kankerverwekken de jodiumconcentratie op bet terrein van de centrale sterk was afgenomen. De crisis is voorbij, aldus deskundigen vanmorgen. Het drinken van melk en water is niet langer gevaarlijk, en de scholen mogen weer open. Senator George McGovern, in 1972 pre sidentskandidaat, heeft gisteren een wetsontwerp ingedien dat inhoudt dat de komende drie jaar geen vergunnin gen voor nieuwe kerncentralés ver strekt worden. Eerst moet een onafhan kelijk onderzoek naar de veiligheid sproblemen worden verricht. De beide Nederlandse deskundigen die zich in de Verenigde Staten van de toedracht van het ongeluk in Harris burg op de hoogte hebben gesteld, zijn inmiddels in ons land teruggekeerd. Ir. J. Versteeg, hoofd van de sector reac torveiligheid van het ministerie van sociale zaken, is tot de conclusie geko men dat het ongeluk te wijten is aan menselijk falen in combinatie met technische storingen. Maar ook laat hij de mogelijkheid open dat in het con- structieontwerp een fout is gemaakt. Na het ongeluk is door de Amerikaan se regering aan de eigenaren van be paalde types kerncentrales een vragen lijst overhandigd; de antwoorden wil men gebruiken voor het eindrapport over het ongeval. „Als de kerncentrale in Borssele in de Verenigde Staten zou staan, zou die door zijn afwijkende bouw en werking echter niet in een dergelijk onderzoek betrokken wor den aldus ir. Versteeg. fclNJAAR GAAT IN BELGIË PRATEN llei1 UXEMBURG (ANP) - De Europese eringen zijn verdeeld na het ongeluk in e kerncentrale in het Amerikaanse isburg. Enkele Europese ministers ijn duidelijk bezorgd over de veiligheid fan de kerncentrales, maar andere mi- isters, zoals de Franse, blijven toch astbesloten het kernprogramma van un land door te voeren, aldus de Ne- erlandse minister van milieu Ginjaar, a afloop van ministersberaad in Lu- emburg. Met name in Duitsland is het eiligheidsaspect na Harrisburg toch be er bespreekbaar geworden. n elk geval zal minister Ginjaar op 30 pril zijn Belgische collega Dhoore ont- loeten om wederzijdse alarmregelingen te stellen voor de kerncentrales in de buurt 'van de gemeenschappelijke grens, d.w.z. Borssele en Doel (bij Zeeuw-Baan deren). België gaat met Frankrijk praten over de Franse centrales die dicht bij- de Belgische grens in gebruik worden geno men. Overigens is de discussie hierover in Lu xemburg door toedoen van de Franse minister Dornano vrijwel onmogelijk ge maakt. Dringende suggesties, onder an dere van minister Ginjaar, om na een grondige studie van de problemen in Harrisburg een speciale Europese minis tersbijeenkomst te beleggen, stuitten bij hem op verzet. Volgens Dornano is kern- veiligheid een verantwoordelijkheid van elk der EG-staten afzonderlijk. Ginjaar had verklaard dat nog steeds niet duidelijk is aan welke calamiteit de wereld is ontsnapt, en hij vroeg zich af of de ingecalculeerde risico's bij kern centrales wellicht op een „gigantische vergissing" berusten. Ginjaar noemde ook de verklaring van Europees Commissaris Natali een goed initiatief. Natali zei het nuttig te achten dat de veiligheid niet langer een zaak is van de directies van zulke centrales, maar dat de publieke opinie wil dat er een onafhankelijke controle komt, in handen van daartoe gekwalificeerde or ganen. Volgens Ginjaar gaat het daarbij niet alleen om de veiligheid van de cen trales zelf, maar ook om problemen als het opbergen van radio-actieve afval en het ontmantelen van „uitgediende kern centrales". Een Amerikaans gezin keert terug naar zijn huis in de schaduw van de defecte atoomcentrale. iNTGOMERY Alabama - John Louis Evans, de Ameri- die vorige week door middel van de Electrische stoel ihtgesteld had moeten worden en daar al vrede mee had ook, is nu klaarblijkelijk van gedachten veranderd. Zijn ad- - vocaat zei maandag'dat zijn 29-jarige cliënt de doodstrafwet van Alabama tot voor het opperste gerechtshof in WaShing- on wil aanvechten. !vans zou afgelopen vrijdag op het middernachtelijk uur we tens roofmoord zijn geëlectrocuteerd, maar zes uur tevoren rerkreeg zijn moeder uitstel. Daarna is Evans' verzoening met Ie dood door geloof in een hiernamaals en tegenzin tegen een nensenleven in de gevangenis, omgeslagen, n de staat Mississippi vecht een andere misdadiger voor zijn even. De 24-jarige Charles Sylvester Bell is veroordeeld tot de dood in de gaskamer. Hij had een pomphouder vermoord. Een poging van Bell om de datum van terechtstelling verschoven te krijgen is in het weekeinde mislukt. Sen federale rechter heeft Bell maandag uitstel van zijn op aanstaande woensdag bepaalde executie verleend. Rechter )rma Smith verleende het uitstel om tijd te maken voor het >verwegen van een klacht die door Bells verdediging is geuit )edatum voor de zitting is niet bekendgemaakt. Helmut Schmidt met chullo De Westduitse kanselier Helmut Schmidt wordt omhelsd door een Indiaanns opperhoofd nadat hij de traditionele hoofdbe dekking, de Chullo heeft gekregen. Schmidt brengt dezer da gen een bezoek aan de Zuidamerikaanse staat Peru. TEHERAN (AP) Gisteren en vandaag zijn naar verluidt in Iran weer elf mensen na ge heime zittingen terechtgesteld, maar zeven tien anderen kwamen er genadiger af met ge vangenisstraffen of voorwaardelijke geldstraf fen. Het is voor het eerst sinds het inwerkin gtreden van de Islamitische rechtbanken in februari dat beklaagden tot minder dan de doodstraf worden veroordeeld. Met de elf aangekondigde terechtstellingen van vanmorgen komt het totaal aantal dood vonnissen in Iran op 87. Het officiële persbureau Pars meldde dat le- gerkolonel Housjang Tavana vanmorgen in alle vroegte door een vuurpeloton ter dood was gebracht, maar een mede-beklaagde, een vermeende folteraar van de geheime dienst SAVAK werd echter tot slechts drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Binnen de Iraanse regering leven kennelijk scherpe meningsver schillen over de terechtstellingen. Minister van justitie Assadollah Mobashen zou uit protest tegen de executies zijn afgetreden. De Amerikaanse regering heeft de geheime processen en terechtstellingen door radicale volgelingen van de ayatollah Khomeini gehe keld en de autoriteiten opgeroepen de gebrui kelijke gerechtelijke procedures te volgen. De vroegere Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Henry Kissinger heeft gezegd dat de VS politiek asiel moeten verlenen aan de afgezette sjah van Perzië. Hij is 37 jaar lang een vriend van ons land geweest, aldus Kissinger. Ongeluk met chemicaliën goed afgelopen CRESTVIEW (Florida) (Rtr) Het ongeluk met een trein met chemicaliën in de Ameri kaanse staat Florida blijkt goed te zijn afgelopen. Maan dag begonnen de ongeveer 4500 omwonenden die met het oog op het vrijkomen van giftige dampen waren geëvacueerd, terug te keren naar hun huizen. Op zondag waren 13 van de 116 wagons van een goederen trein van Louisville en Nash ville bij Crestview uit de rails gelopen. Als gevolg daarvan ontplofte een wagon die naar aangenomen wordt, carbol- zuur bevatte, waarna twee wagons in brand vlogen. Gis teren werden in de loop van de dag de branden geblust. De plaatselijke politie ver klaarde dat het ongeluk goed was afgelopen doordat de wind in een gunstige hoek zat Als de wind in in de richting van Fort Walton was gedraaid waar ongeveer 30.000 mensen wonen, dan zouden we echt in moeilijkhe den zijn gekomen, aldus een woordvoerder. „Nu heeft nie- j mand letsel opgelopen". Beschieting in Libanon BEIROET (AFP) De Chris telijke Militie in Libanon heeft gisteren met zwaar ge schut het dorp Al Hebbariye in het gebied van Al Arkoeb in het zuiden van Libanon beschoten. Er zijn zes gewon den en vier woningen zijn beschadigd. Na de beschieting van een uur begaven de inwoners van het dorp zich naar de zetel van het Noorse contingent van de V.N.-vredesmacht in het dorp, om er protest aan te tekenen. Het was de derde beschieting van Al Hebbariye sinds het begin van april. Oost-Europa- gangers in ,,BVD"- archief HAMBURG Westduitsers die visastempels van landen in Oost-Europa in hun pas poort hebben staan, moeten er rekening mee houden dat het paspoort bij vertrek uit of binnenkomst in de Bonds republiek, door de grenspoli tie wordt gefotografeerd en dat de foto's belanden in de archieven van de Bundesnac- hrichtendienst (BND), de Westduitse BVD, en de Bun- desgrenzschutz het korps dat met de grensbewaking is belast. De BND heeft daartoe 23 grensovergangen uitgerust met speciale foto-apparaten, waarvoor zij ook het filmma teriaal levert. Dit is door het Westduitse persbureau DPA vernomen op het ministerie van Binnenlandse Zaken in Bonn. Ter gelegenheid van Witte Donderdag, het feest van het priesterschap, heeft paus Johannes Paulus II een brief ge richt tot alle priesters ter wereld. Hierin bemoedigt hij hen, roept hij hen op tot volledige trouw aan hun roe ping en spreekt hij zich ondubbelzinnig uit voor handhaving van het celibaat. De paus begint met te zeggen dat hij zich ten nauwste verbonden voelt met alle priesters als met zijn broeders in het sacrament van de wijding. Met een Omschrijving van het woord van de Heilige Augustinus zegt hij: „Voor u ben ik bisschop, met u ben ik priester" Ook gaat hij in op de band van een heid die de priesters bindt aan hun bis schop. Hij wijst erop, dat hij niet het hele le ven en ambt van de priester wil behan delen, maar zich wil beperken tot een paar punten, die hij van buitengewoon belang noemt op dit moment in de ge schiedenis van de kerk en de wereld. De paus herinnert eraan dat het pries terschap „voor altijd in onze zielen gegrift door een bijzonder teken van God, het merkteken" uitdrukkelijk in verband staat met het algemeen pries terschap van de gelovigen, dat wil zeg gen van alle gedoopten. Tussen beiden bestaat echter, zoals de dogmatische constitutie „Lumen Gentium" van het tweede Vaticaanse concilie leert, een wezenlijk verschil en niet slechts een verschil in gradatie. Het sacrament van het priesterschap dient ertoe de gelovigen bewust te ma ken van hun gemeenschappelijk pries terschap en hen in staat te stellen het uit te oefenen. Het brengt hun in herin nering dat zij het volk van God vormen en maakt het hun mogelijk „geestelijke offergaven aan te bieden". Het sacramentele priesterschap, aldus Johannes Paulus II, is tegelijk hiërar chisch en ambtsmatig. Het is een bij zonder ambt, dat wil zeggen een dienst aan de gemeenschap van de gelovigen. Het vindt zijn oorsprong niet in deze gemeenschap, alsof het de gemeenschap zou zijn die roept of delegeert. Het is een gave één de gemeenschap en het komt voort uit Christus zelf, uit de vol heid van zijn priesterschap. Deze vol heid komt tot uitdrukking in het feit dat Christus sommige mensen roept en hen machtigt bedienaren te zijn van zijn eigen sacramentele offer, de eucha ristie. Aan het opdragen hiervan nemen alle gelovigen deel en hierin zijn alle geestelijke offeranden van het volk Gods opgenomen. De paus stelt vervolgens dat de pries ters deelhebben aan het pastorale cha risma en een bijzondere gelijkenis ver tonen met Christus, de goede herder. Hoewel het waar is dat elk lid van het volk Gods het heil van de ander moet behartigen, zo geldt dit heel speciaal voor de priester. De priesters zijn altijd en boven alles drager van hun bijzon dere roeping en van Gods genade. „Dat mag u nooit vergeten", aldus de paus, „en nooit mag u daarvan afzien. Dat moet u steeds in praktijk brengen, overal, op alle manieren. Daarin bestaat de „kunst der kunsten", waartoe Jezus Christus u heeft geroepen. „De kunst der kunsten is leiding geven aan de zie len", schreef reeds de Heilige Gregorius de Grote. Ik neem deze woorden over en zeg u daarom: tracht „kunstenaars" van de zielzorg te zijn". In dit verband waarschuwt de paus dat de aanpassing van de priester aan zijn tijd slechts mag bestaan uit zijn eigen antwoord op het evangelie in de vorm van heiligheid en ijver. Pogingen het priesterleven te laiciseren, hebben niets met deze aanpassing te maken. De persoonlijkheid van de priester moet voor de andere mensen een duide lijk teken zijn en een heldere aanwij zing. Dat verwachten zij vooral van hem en zij hebben daar ook recht op. De paus schrijft: „Wij kunnen soms de indruk krijgen, dat zij dit niet willen of dat zij wensen dat wij in alles „zoals zij" zijn. Het kan zelfs gebeuren, dat zij dit van ons schijnen te eisen. Heel ge makkelijk kan men zich hier laten lei den door de schijn en slachtoffer van een fundamentele illusie worden. Zij die de laicisering van het priesterleven eisen en de verschillende uitingen ervan toejuichen, zullen ons zeker de rug toe keren, wanneer wij voor de verleiding bezwijken. Men heeft ons dan niet meer nodig en populair zijn we dan ook niet meer". De enige priester die de mensen altijd nodig zullen blijken te hebben, aldus de paus, is degene die zich de volledige betekenis van zijn priesterschap bewust is: de priester die een diep geloof heeft, zijn geloof moedig belijdt, vurig bidt, onderricht met diepe overtuiging, dienstbaar is, in zijn leven het pro gramma van de acht zaligheden uit voert, belangeloos weet lief te hebben De pastorale opdracht van de priester eist dat hij oog heeft voor alle proble men van de mensen, maar hij moet dat steeds doen als prieste^j Hij heeft tot taak de waarheid en gerechtigheid te dienen in de omstandigheden van dit ondermaanse, doch altijd in het per spectief van het eeuwig heil. Twee hoofdstukken wijdt Joannes Pau lus II aan het celibaat. Hij legt er de nadruk op dat het een kenmerk, een bijzonderheid en een erfenis van de la- tijnse kerk is. Deze kerk heeft veel aan het celibaat te danken, aldus de paus, en zij is vastbesloten op deze weg ver der te gaan, ongeacht de moeilijkheden die deze trouw haar kan baren en on danks de verschillende symptomen van zwakheid en crisis bij een aantal pries ters. Geen van de motieven die soms worden aangevoerd in een poging de priesters ervan te overtuigen dat het celibaat zijn tijd heeft gehad, beantwoordt aan de waarheid zoals die door de. kerk wordt verkondigd, zegt de paus. Het wezenlij ke motief voor het celibaat ligt in de woorden van Christus over het afzien van het huwelijk ter wille van het ko ninkrijk der hemelen en in die van Sint-Paulus over de bijzondere gave die ieder in de kerk ontvangt. „Het celibaat is een gave van de geest", aldus de paus. die er vervolgens op wijst, dat het celibaat ook van grote so ciale betekenis is voor de dienst aan het volk van God. Door zijn celibaat wordt de priester de ,,man voor de an deren". Hij ziet af van het natuurlijke vaderschap en zoekt een ander vader schap, zelfs „bijna een ander moeder schap". Hij heeft kinderen van de geest: mensen die de Goede Herder aan zijn zorg heeft toevertrouwd. De mening als zou het celibaat slechts een instelling zijn die door de wet wordt opgelegd aan hen die het sacra ment van de priesterwijding ontvangen, wordt door de paus gebrandmerkt als „de vrucht van dubbelzinnigheid, om niet te zeggen van kwade trouw". Wie priester wordt gewijd, verplicht zich tot het celibaat, in volledige kennis en vrij heid, na een voorbereiding van meerde re jaren, diepgaande bezinning en regel matig gebed. Het besluit celibatair te le ven neemt hij pas na tot de vaste over tuiging te zijn gekomen dat Christus hem deze gave schenkt voor het welzijn van de kerk en de dienst aan de naas te. Het is volgens de paus duidelijk, dat een dergelijk besluit niet alleen ver plicht krachtens de wet van de kerk, maar ook krachtens de persoonlijke verantwoordelijkheid. Het gaat er hier om trouw te zijn aan het woord dat men heeft gegeven aan Christus en de kerk. De trouw aan dit woord is zowel een plicht als een toetssteen voor inner lijke rijpheid van de priester. Zij is de uitdrukking van zijn persoonlijke waar digheid. Dat blijkt vooral, wanneer de trouw op de proef wordt gesteld of wordt be laagd door de verleiding. Dan dient de priester steun te zoeken in nog vuriger gebed. Hij kan vertrouwen putten uit de woorden van Sint-Paulus: „Alles ver mag ik in Hem die mij kracht geeft". Dat dit mogelijk is, bewijst de ervaring van talrijke trouwe priesters. Dat moet de priester in ogenblikken van crisis voor ogen houden, in plaats van zijn toevlucht te nemen tot het aanvragen van dispensatie, schrijft Johannes Pau lus II. Hij voegt eraan toe, dat met name de gehuwden met hun plicht tot trouw het recht hebben van de priester te verwachten, dat hij het getuigenis van trouw aan de roeping tot de dood Johannes Paulus II houdt de priesters voor, dat zij zich dagelijks dienen te bekeren. Dit betekent bezinning op de genade van de priesterroeping. Het be tekent ook ten overstaan van God re kenschap afleggen van de pastorale dienst, van tekortkomingen en zonden, met name in het sacrament van de ver zoening. Bekering houdt volgens de paus ook in: onvermoeibaar gebed en permanente vorming, innerlijk, pasto raal en intellectueel, vooral op filoso fisch en theologisch gebied. 'De priesters die twijfelen aan de zin van hun priesterschap, verzoekt de paus goed te beseffen, dat op niet wei nig plaatsen in de wereld de gelovigen smachten naar een priester, om te kun nen biechten en de eucharistie te vie ren. Tot besluit van zijn brief vertrouwt de paus alle priesters toe aan Maria en vraagt hen dit ook persoonlijk te doen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7