Leiderdorpers opnieuw in nauw gedreven LPG-stations in Katwijk voldoen niet aan eisen Noordwij k wil eind maken aan sluiproute VERBOUWING POSTKANTOOR NOORDWUK VAN DE BAAN Gezamenlijk vakantieproject van Aloysiusschool en Huize De Weipoort MOEIZAAM LACHEN OM „MENEER MASURE" REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 10 APRIL 1979 PAGINA4!— VREES VOOR GEDWONGEN VERTREK LEIDERDORP De bewoners van de Splin terlaan, Heemraadlaan, Dijkgravenlaan en de Gaardes zijn opnieuw in verzet gekomen te gen hun huisbaas de Maatschappij tot beheer en onderhoud van onroerende goederen Boogmij B.y. te Hilversum. Ruim een jaar geleden kwam deze firma in het nieuws met zijn plannen het huizenbezit dat als onrenda bel werd beschouwd af te stoten. Na een ac tie van de bewoners, die hun krachten in een huurdersvereniging hadden gebundeld, werden door het gemeentebestuur van Lei derdorp enkele maatregelen genomen met het doel de verkoop tegen te gaan. De gemeenteraad die zijn huisvestingsbeleid zag doorkruist besloot voor het afgeven van woonvergunningen de eis van ingezetenschap of economische gebondenheid te stellen. Te vens werd in het vooruitzicht gesteld, dat wo ningen die langer dan een half jaar zouden leeg staan door de gemeente zouden worden gevorderd. De situatie leek daarmee in een rustiger vaarwater gekomen, maar de onrust onder de bewoners is weer in alle hevigheid losgebarsten door een campagne van het Leidse makelaarskantoor Romeyn die in op dracht van de Boogmij de huizen probeert te verkopen. De bewoners is de schrik op het lijf geslagen na het lezen van een advertentie die onlangs in de dagbladen verscheen, waar in de huizen voor toekomstige zelfbewoning of belegging werden aangeboden. Zij zien het gevaar van uitzetting op bevel van de rechter levensgroot op zich afkomen. De bewoners leven onder een zeer zware druk. Zij vragen zich verbijsterd af waarom makelaars zich voor dergelijke praktijken le nen. „De geschiedenis herhaalt zich", stellen zen van huizen aanzienlijk zijn gedakld. De prijzen die Boogmij volgens de' bewoners thans voor de woningen wil hebben, varieert van 105.000.- tot 108.000.-. „Dat is nog steeds veel te hoog", vinden zij, waarbij zij wijzen op het achterstallige onderhoud omdat er de laatste jaren niet veel meer aan de hui zen is gedaan. De bewoners hebben zich opnieuw voor het verkrijgen van steun tot de gemeente gewend. Wethouder A. H. Meerburg (volkshuisvesting) heeft zich het lot van de bewoners aangetrok ken en zich achter hen opgesteld. „Ik heb stellig de indruk, dat men de bewoners schrik wil aanjagen om hun huis toch maar te kopen. Ik ben alleen bang, dat men zich dan lasten op de hals haalt die men niet kan dragen", meent wethouder Meerburg. De sfeer van angst wordt nog eens opgevoerd door de rondgang die makelaar Romeyn met kandidaatkopers door de wijk maakt. De on rust en spanningen zijn daardoor hoog opge lopen. Wethouder Meerburg is bepaald niet ingeno men met de acties van makelaar Romeyn. „Ik heb Romeyn de nodige onzorgvuldigheid verweten. Ik heb hem gewezen op de kwalij ke rol die hij speelt. Hij had naar zijn me ning deze opdracht best mogen weigeren", al dus de heer Meerburg. Hij erkent intussen wel, dat de bevoegdheid van de gemeente om in geval van leegstand na een half jaar de Enkele bewoners van de Boogmij.-woningen aan de Splinterlaan. Zij vrezen op niet al te lange termijn woning te vorderen praktisch moeilijk is te het vertrouwde dak boven het hoofd kwijt te raken. «-realiseren. Meerburg: „Dat is niet zo eenvou dig. Voor de rechter moet worden aange- toond, dat voor de mensen voor wie wij een ae bewoners. Vong jaar zijn er enkelen on- een aanvankelijke vraagprijs van ca. leegstaand huis vorderên geen andere woon- der de druk bezweken en hebben hun huis 150.000.-. Deze zullen daar nu wel de nodi- ruimte beschikbaar is. Als de kans zich ech- gekocht voor een prijs van ca. 130.000.-, na ge spijt van hebben, omdat sindsdien de prij-. ter voordoet zullen we dat zeker doen." NOORDWIJK Het gemeentebestuur van Noord wijk wi paal en perk gaan stellen aalf het gebruik van de sluiprout via de Lageweg. Steeds meer automobilisten kiezen deze roii te om de stoplichten op het kruispunt Van de Mortelstraat Gooweg-Van Berckelweg te omzeilen. Het gevolg hiervan i een verhoging van de verkeersintensiteit op de gevaarlijk kruising Schiestraat-Nieuwe Offemweg en het toenemen va het verkeer in het centrum van Noordwijk-Binnen. Komend uit de richting Voorhout is de sluiproute voor d chauffeurs bijzonder aantrekkelijk, omdat het linksaf-ver ket op genoemd kruispunt aan de Van de Mortelstraat slechts eei korte groen-fase krijgt. Verkeersspecialist Guyt vestigde daar op in de verkeerscommissie de aandacht. Als de plannen vai de commissie doorgang vinden de raad moet zich no uitspreken dan zal ter hoogte van het sportpark van SJ( een parkeerterrein worden aangelegd, dat ruimte biedt aan 7 auto's. Dit terrein zal ook van belang zijn voor de hockej locatie die men aan de Lageweg denkt te situeren. Over d aanleg daarvan moet binnenkort een beslissing worden geno men, deelde de burgemeester in de gedachten wisseling mede Mocht de parkeerruimte te krap blijken, dan ligt er nog grom voor een uitbreiding. Met de aanleg van het parkeerterrein en het nemen van no| enkele maatregelen (genoemd werd het leggen van verkeers drempels) wil men het autoverkeer over de Lageweg zozee hinderen, dat de sluiproute haar aantrekkingskracht gaat vei liezen. Eenvoudiger zou het zijn de weg af te sluiten, maa dan krijgt men problemen met de agrariërs, die hun land a bedrijven in de Bronsgeest hebben en de Van Berckelw^ dwars, mogen oversteken. Anders ligt. dit met betrekking tot di afslaanders, die zorgen voor ongewenst autoverkeer. Lang werd gisteravond in de commissie gediscussieerd over di markeringen op de Van Berckelweg, ter hoogte van het via duet D^e zijn onduidelijk en zelfs verwarrend. Varidaar men in ere commissie naar betere oplossingen zocht, maar bleken bepaald niet voor de hand te liggen. Een verlenginj van de linksafstrook, als door een der commissieleden bepleil zou volgens de politievertegenwoordiger stellig leiden tot onge wenst inhalen met alle risico's daaraan verbonden. Verdei werd duidelijk, dat het kiezen van de route Katwijk-Den 1las via de provinciale weg problemen -geeft. Men moet daarto onder het viaduct door, dan linksaf slaan, weer terugrijden ei dan weer rechtsaf slaan. Burgemeester mr. Bonnike omschreei dit als „provinciale ongein". Rapport Commissie tot Behoud en Wederopbouw wijst uit: KATWIJK AAN ZEE De commis sie tot Behoud en Wederopbouw van Katwijk maakt zich bijzonder onge rust over de gevaren die omwonenden van een LPG-, vloeibaar propaangas, station bedreigen. De commissie heeft zelf onderzocht hoe de situatie in Katwijk met betrekking tot het vol doen aan de huidige en toekomstige eisen is. Aanleiding tot dit onderzoek was een schrijven onder andere ge richt aan het college van B. en W., van dr. N. J. A. Groen, hoofdinspek- teur van de Volksgezondheid in ons land, die de nu geldende voorschrif ten voor een LPG-station niet langer verantwoord acht. Volgens een lid van de Commissie tot Behoud hebben zij met grote verba zing en verontrusting moeten konstate ren, dat geen enkele LPG-tank aan de richtlijnen, zoals door dr. Groen voor gesteld, voldoet Echter nog" verontrus tender vindt de Commissie het feit dat er LPG-tanks in Katwijk zijn, die niet voldoen aan voorwaarden, gesteld in de nu geldende gemeentelijke voor schriften. LPG is een nuttig produkt dat steeds meer gebruikt gaat worden als motor brandstof en grondstof voor de petro chemische industrie. Toch krijgt de af korting LPG een steeds sinister klin kende naam, omdat meer en meer mensen gaan inzien, dat ze, in de vorm van een LPG-station, een levens gevaarlijke bom in hun direRte omge ving hebben gekregen, meldt het door de Commissie gemaakte rapport, geti teld: „LPG Knalboek". LPG is vloeibaar gemaakt propaangas, dat zwaarder is dan lucht en dus de neiging zal hebben, wanneer het vrij komt, zich nabije de bodem of in kel ders en kuilen te verzamelen. Een mengsel van propaan met lucht is al snel ontplofbaar, zodat reeds bij een geringe concentratie groot gevaar voor ontploffing aanwezig is. In Katwijk zijn vijf LPG-tankstations onderwerp geweest van het onderzoek door de Commissie, namelijk die bij Autorama en bij het Motorhuis op het Industriegebied 't Heen, bij Garage Den Hollander aan de Julianalaan, bij het Woontrio in Katwijk aan den Rijn en het LPG-reservoir aan de Nieuwe Duinweg, achter de Leidse buiten school. De reservoirs liggen volgens het rap port niet in wat men typisch dichtge bouwd gebied noemt, maar wel direct of indirect bij druk bezochte plaatsen. Bijvoorbeeld het reservoir bij Autora ma is overdag konstant ingesloten door vele rijen auto's; iets dat feitelijk geheel verboden is, want tussen het hek rondom de tank en de daar om heen lopende vangrail behoort vijftien meter te liggen. Echter daar bevindt zich op precies vijftien meter van de tank de lunchroom van Autorama. De Commissie tot Behoud eist op ba sis van de door haar verrichte onder zoekingen waarbij zij zich op de wet telijk gestelde voorwaarden beroept, dat tot onmiddellijke sluiting van de LPG-tankinstallaties bij Den Hollan der, het Motorhuis en het Woontrio, moet worden overgegaan, terwijl het reservoir bij de Leidse Buitenschool moet worden leeggepompt en verwij derd. De eisen, die de commissie stelt,'rijn gebaseerd op de nu geldende regels. Als de nieuwe richtlijnen, opgesteld door dr. Groen als hoofdinspekteur van de Volksgezondheid van toepas sing worden, zullen alle LPG-tankin stallaties uit Katwijk moeten verdwij nen, een reden te meer vindt de Com missie om zich nu al op deze proble matiek te bezinnen. Vandaar dat zij het volstrekt onbegrijpelijk vinden dat het college van B. en W. in'Katwijk toestemming heeft gegeven voor plaat sing van een LPG-installatie op de hoek Molentuinweg-Provinciale weg. Gemeentesecretaris mr. G. F eenstra van Katwijk zegt dat deze problema tiek de gemeente niet vreemd is. Vol gens hem zal het door de commissie uitgebrachte rapport zeker een punt van bespreking op de eerstvolgende collegevergadering rijn. Het lijkt hem voor de hand liggend, dat het college de technische dienst opdracht zal ge ven om een nader onderzoek in te stellen. Maar of door dit rapport de vlam in de gemeentelijke pan zal slaan, betwijfelt hij. NOORDWUK - Het verbou wingsplan voor het postkan toor aan de Voorstraat lijkt van de baan. Deze verbou wing hing namelijk samen met een verbreding van de Zwanensteeg, een idee waar door de raadscommissie voor verkeerszaken gisteravond unaniem een streep heeft ge haald. Al eerder was in de commissie over een eventuele reconstructie van Het een paar meter brede straatje ge sproken, omdat het in het ka der van het verkeerscircula tieplan mogelijkheden bood als uitvalsroute van het ver keer uit de kern naar de Nieuwe Offemweg. Tevens zou het dienen als ontsluiting van het nog te bouwen woon- wijkje op het terrein van het bollenbedrijf Konijnenburg Mark. Zowel in het college als in de commissie voor ruimtelijke ordening waren bij nadere overweging toch wel ernstige bezwaren tegen dit plan gere zen. Zo zou er in de lijn van de karakteristieke bebouwing van de Voorstraat een gapend gat ontstaan, ook al werd dit in het bouwplan van de P.T.T. wat gecamoufleerd door het aanbrengen van een tweetal poortjes tussen het postkantoor en de voormalige woning van dokter Kruyt Het ene poortje zou doorgang moeten verlenen aan auto's, de andere aan het fietsver- keer. Het doktershuis is inmiddels aangekocht door aannemer Jan de Raad. Evenals de huisarts destijds, maakt ook de nieuwe eigenaar bezwaar tegen de bouw van een ver dieping op het bestaande postkantoor, omdat daardoor aan het doktershuis het dag licht zou worden ontnomen. Na de beslissing van de ver keerscommissie ziet het er naar uit dat de Zwanensteeg als vanouds alleen gebruikt zal kunnen worden door fiet sers en voetgangers. Wat „Tante Pos" nu gaat doen, is nog niet bekend. In de commissie werd als moge lijkheid geopperd de restaura tie van het huidige pand, eventueel uitgebreid met de aangrenzende woning van de directeur. „We zullen het wel zien", aldus burgemeester mr. Bonnike. Reeds eerder had de P.T.T. plannen voor de bouw van een geheel nieuw kantoor in de omgeving van de Tram- steeg. Volgens ingewijden had het staatsbedrijf hiervan afge zien wegens de hoge kosten. Politie Warmond zoekt getuigen van inbraak WARMOND De Warmond- se Rijkspolitie verzoekt een ieder die op woensdagavond 4 april tussen 19.30 en 22.00 uur iets verdachts heeft ge zien op de galerij van de Dekkersgaard zich in verbin ding te stellen met het bu reau aan de Dorpsstraat op telefoonnummer 10073. Bij een inbraak die avond aan de Dekkersgaard werden een kleuren-tv., en een antiek jachtgeweer meegenomen. De politie vermoedt dat Voorbij gangers wellicht iets vreemds hebben opgemerkt reikhalzend uit naai ZOETERWOUDE Een groep van 6 kinde ren van de Aloysiusschool en 4 pupillen van Huize De Weipoort zal van 8 tot en met 11 mei een gezamenlijke vakantie op Terschel ling doorbrengen. Deze. 4-daagse vakantie is •en experiment maar is toch de bekroning van een al jaren in gang zijnde integratie Aloysiusschool-Huize De Weipoort. In de loop der jaren zijn er steeds al gezamenlijke acti viteiten geweest. De viering van het carnaval, bezoeken aan de disco, het helpen met het opknappen van de tuin en meedoen aan sportmiddagen door 4e, 5e en 6e klassers zijn activiteiten die de band tussen school en internaat voor geestelijk mip- der-validen steeds hechter hebben gemaakt In eerste instantie heeft toen Hans Vliege van de Weipoort het idee van een gezamenlijke va kantie geopperd. Joop Vink, hoofd van de Aloysiusschool, is samen met een werkgroep Aloysiusschool-De Weipoort de ideeën uit gaan werken. Aanvankelijk dacht men aan een groep van ongeveer 25 kinderen. Voorlopii viel de keuze echter op vier mensen uit di Weipoort met twee begeleiders en zes van di lagere school met twee begeleiders (een onder wijzer en een lid van het oudercomité). Vo! gend jaar kan dan, bij welslagen van het ex penment, een herhaling in uitgebreidere vorfl plaatsvinden. Inmiddels staat het programma al helemaa vast. Een bijeenkomst van de ouders en ee gezellig samenzijn van alle deelnemers om el kaar vast een beetje te leren kennen hebbe reeds plaatsgevonden. Ook het programni voor het verblijf in de boerderij Martje" Formerum op Terschelling is al gemaakt. B ten een aantal gezelschapsspelletjes kome daar ook bezoeken aan de Noordzee, de Wad den, de vuurtoren en Formerum in voor. F huis-tuin-en-keuken-toernooi, een pick-nick het bos en een grootse bonte avond staan ooi borg voor een gezellige vakantie. Noord wijkerhout heeft eigen vrouwencafé NOORD WIJKERHOUT Dinsdag 10 april 's avonds om 8 uur opent het vrouwen café van Noord wijkerhout voor de eerste maal haar deu ren. Deze openingsavond zal opgeluisterd worden door het L«ids Vrouwenkoor „De Sire nen". De toegang is gratis.. Vervolgens zal het café elke dinsdagavond van 20.00 uur tot 24.00 uur geopend zijn. Het adres van het Noordwij- kerhoutse vrouwencafé is: De Doffer, Havenstraat 26 in. Noordwijkerhout LEIDEN De reacties Van een publiek op een voorstel ling hangen voor een groot deel af van de verwachtin gen waarmee het het theater betreedt. Vaak heeft het pu bliek zich van te voren een idee gevormd hoe het de avond zal doorbrengen: men wil bedroefd worden, zich laten schokken, of met een blijde lach naar huis gaan. Dat deze houding een stuk ten gunste kan zijn, bewees gisteravond de voorstelling van het blijspel „Meneer Masure", geschreven door Claude Magnier, en gespeeld door Piet Römer, Kitty Jans sen en André van den Heu vel. Aangezien het publiek naar de Schouwburg was gekomen om te lachen, was het zeer welwillend, en lach te het ook op die momenten dat erom gevraagd werd. En ook hier gold weer dat hoe voller een zaal is, des te makkelijker er een lach aan te ontlokken is. Eigenlijk bevatte .Meneer Masure" te weinig elementen om er een echte komedie van te maken. Het stuk da teert van 1956, en dit was toch wel merkbaar aan de soort humor die erin verwerkt was. De grappen over sex, de verhouding man-vrouw enz. vielen toen heel anders dan nu het ge val was. ook maakte het stuk zich schuldig aan iets waar veel blijspelen mee te kampen hebben, namelijk de onderschatting van het pu bliek. Het kwam nog te vaak voor dat een situatie die in feite wel leuk was, zo lang werd uitgesponnen, dat de humor eruit verdween. Een misverstand dat een kwartier duurt, is voor een publiek dat de situatie door heeft, niet leuk meer. Als de personages elkaar tenslotte omstandig uitleggen hoe het allemaal wel zat, is de span ning geheel zoek. Daarbij komt nog, dat het spelen van een blijspel voor een acteur niet één van de gemakkelijkste opdrachten is. Zo is timing erg belang rijk bij het plaatsen van een goede grap; ook valt of staat een grap met de ma nier waarop die gebracht wordt Voor het echte blij spel bleken Kitty Janssen en André van den Heuvel niet zo geschikt; Piet Römer kwam wat dichter in de buurt van de rol die hij moest spelen. Alles bij el kaar genomen, vond ik dit stuk echter niet zo'n succes. JACQUELINE MAHIEU Meerburg Nederlands kampioen jazz-gymnastiek Zoeterwoude Met grote overmacht werd gymnastiekvereni ging Meerburg eerste op de Nederlandse kampioenschappen jazz-gymnastiek die afgelopen zondag in Didam werden gehou den. Ook de meisjes van Meerburg leverden een knappe pres tatie door beslag te leggen op de derde plaats in de categorie tot zestien jaar. Na het eerste onderdeel, de verplichte oefening, hadden de Zoeterwoudse dames al grote afstand genomen van de concur rentie. Een voorsprong die nog eens werd uitgebreid in het nummer de vrije oefening. In dat onderdeel dansten de dames van Meerbug op de hit „Fire" van de Pointer Sisters. Meer burg behaalde in totaal 41,50 punten. Olympia uit Blerick eindigde met 38,20 op de tweede plaats. Een verschil van 3,30 iets wat een unicum is in de jazzgymnastiek. De meisjes van Meerburg werden derde in de categorie tot zestien jaar met een totaal van 36,25 punten. Wilskracht werd Nederlands kampioen en organiserende vereniging Margriet werd tweede. Open dag in Schakenbosch LEID SCHEND AM Ter g* legenheid van het gereedko men van twee nieuwe gebou wen in het psychiatrisch c» trum Schakenbosch aan Veursestraatweg te Leidschen dam1 zal morgen een „op® dag" worden gehouden, het kader van een alge! renovatie van Schakenbosd rijn op de plaats van het p» viljoen Peppeloord in ar.der half jaar tijds twee nieuw paviljoenen „Olmhoeve" „Lindenhoeve" gebouwd Voordat de gebouwen dooi patiënten zullen worden bt woond krijgen belangs den 's middags van 2 uur to half 5 en 's avonds van hal 8 tot 10 uur gelegenheid bezichtiging.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4