Gemeentebestuur huiverig voor verstrekken adressen buitenlandse werknemers Wijkbureau voor politie in Surinamestraat Politie beloofde boete van 30 gulden VVD-RAADSLID VAN DUYN: Vrij op 1 mei zeldzaam Leidse arbeidsmarkt trekt weer wat aan Eerste sleutel Morssingel aütoSTAD LEIDSE COURANT. DINSDAG 10 APRIL 1979 PAGINA 3 3D A LEIDEN De boetes die de politie toezegt ver schillen nogal wat van de boetes die het kantonge recht oplegt, dat ontdekte een verdachte gisteren op de zitting van het Leidse kantongerecht. De man reed enige tijd geleden op de provinciale weg bij Noordwijkerhout en kwam op een gegeven moment tot de conclusie dat hij eigenlijk de ande re kant opmoest. Vervol gens kwam hij op de on zalige gedachte om gelijk maar te keren, iets dat op drukke autowegen niet geheel van gevaar ont bloot is en dan ook de verbaliseerlust opwekte van een tegemoetkomende bemanning van een poli tieauto. Deze heren gaven zelf het goede voorbeeld door met ook te keren en verdachte even klem te gaan rijden maar door eenvoudigweg het op schrift van zijn nummer bord te noteren. De auto mobilist schrok zich later thuis wild van de boete van 150 gulden (schik king) die bij hem op het deurmatje belandde en ging bij de politie infor meren of dat wel zuivere koffie was, zoveel geld voor een gevaarloze draai van 180 graden. Dij de politie keek de dienstdoende agent in een duister boek, signaleerde bij de paragraaf „verras sende manoevres op au tosnelwegen" de term „ke ren" en vond daar een boete van 30 gulden. Op gelucht vervoegde de ver dachte zich gisteren bij het kantongerecht om de justitionele vergissing even recht te zetten. „Er was helemaal geen gevaar bij, bij die draai van mij. Ik kwam van het strand omstreeks half drie 's middags en dan is het helemaal rustig op de weg, op die politieauto na dan", vertelde de draaien de automobilist. Verkeer- schout Van Ham tilde er wat zwaarder aan. „Ik vind het heel gevaarlijk om op een snelweg te ke ren. Het lijkt mij onwaar schijnlijk dat de politie tegen u heeft gezegd dat daar maar 30 gulden boe te op staat. Ik zou dat boekje wel eens willen zien. Ik eis in ieder geval 175 gulden boete". Kan tonrechter Spreij vond dat toch wel weer te gor tig voor de mogelijk mis leide verdachte en liet het bij 150 gulden boete. Het vergroten van de cy- linderinhoud van een bromfiets is een veelvul dig gesignaleerde bezig heid bij de jeugdige bezit ters van een dergelijk ve hikel. Wanneer men ech ter de politie op dergelij ke opgevoerde toestellen met snelheden van tegen de 100 kilometer eruit probeert te rijden dan rijst bij de Hermandad,, maar al te vaak het ver moeden dat hier geen sprake is van een twee wielig motorvoertuig, soort bromfiets, waarvoor een cylinderinhoud van 49,99 cc en een maximum van 40 kilometer per uur geldt, maar van een voer tuig waarvoor een groter nummerbord en een rijbe wijs vereist is „U had geen brevet, hè"?, was dan ook hetgeen kan tonrechter Spreij jeugdige bromfietsers met uitge boorde tweewielers ten laste legde. „Ik wist niet dat hij opgevoerd was toen ik hem kocht", ver telde een verdachte die er bij het zien van de politie in Zoeterwoude over het trottoir van de Dorpstraat heen vandoor was gegaan en pas op het Kosterpad in de opgevoerde' kraag kon worden gegrepen. „Maar ik wilde hem juist gaan afvoeren", beweerde hij hetgeen hem een boete van 200 gulden opleverde. De brom- (of rpotor)fiets had hij al eerder terugge kregen. Dat was niet het geval met een verdachte in Katwijk die aldaar de straten met lichtsnelheden onveilig maakte met een opgevoerde brommer waar bovendien het lin kergedeelte van hef stuur van afgebroken was. Hij kreeg 175 gulden boete en zijn vervoermiddel terug op voorwaarde dat het op oen zodanige manier wordt aangepast dat er twee handen op het stuur kunnen rusten. Liever wachten op uitspraak ministerie LEIDEN Verschillende raadsleden uit de commissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden hebben gisteravond afwij end gereageerd op het ver oek van de stichting Buiten landse Werknemers Rijn en Lek aan de gemeente om adressen van buiten landse werknemers uit Leiden te ver strekken Rijn en Lek had om de adressen gevraagd ten einde de werk nemers te kunnen benaderen en hen te helpen bij tallo e aken in de plaatselijke samenleving De gemeen te is nogal huiverig bij dit soort ver zoeken en wacht in dit speciale geval een reactie af van het ministerie van Binnenlandse Zaken, dat onlangs over deze aanvraag door de Rijksinspectie van de Bevolkingsregisters is geïnfor meerd. Het verzoek van Rijn en Lek komt niet plotseling uit de lucht vallen. Al eerder had men de gemeente bena derd en om gegevens over de buiten landse werknemers in Leiden ge vraagd. Het verzoek werd destijds niet ingewilligd. De stichting heeft onlangs een nieuw verzoek bij de gemeente in gediend, waarin men alleen nog maar vraagt naar adressen van de werkne mers en niet meer naar andere bijzon derheden. Het stadhuis is overtuigd van de goede trouw van deze instel ling, die over de provincie Zuid-Hol land ongeveer, 50 vestigingen heeft, maar weigert ten enenmale met de stichting mee te werken. Van gemeen tezijde stelde men zelfs dat een ver zoek naar gegevens uit het bevolking sregister zonder opgaaf van redenen geweigerd kan worden. De plaatsvervangend voorzitter van de commissie de heer C. Waal zei giste ren de behandeling bij het rijk niet te willen doorkruisen en af te wachten wat Binnenlandse Zaken over deze kwestie zegt. Op zich kunnen bepaalde verzoeken van bonafide instanties wel ingewilligd worden, maar dan uitslui tend als het gaat om „niet-gevoelige" gegevens. In dit geval zou de aan vraag slechts het verstrekken van adressen moeten betreffen, hetgeen bij Rijn en Lek dus aan de orde is. Vol gens een ambtenaar van het stadhuis gaat het echter niet om het geven van één soort inlichtingen maar om méér,' namelijk het eveneens nader aandui den van de nationaliteit van de bui tenlandse werknemer. Rijn en Lek wil op basis van de adressen de werknemers thuis bezoe ken en inlichtingen geven over kwes ties als onderwijsplicht en de bestrij ding'van analfabetisme. Het gaat hier om gericht werken. De benadering dient persoonlijk te zijn en het alge mene doel is de ontplooiingsmogelijk heid van de buitenlandse werknemer te vergroten en,daardoor wat te doen aan de achterstandssituatie van deze mensen. School- basketbal- titel voor Bonaventura LEIDEN Op twee plaat sen in Leiden werd gisteren schoolbasketbal gespeeld. In de Vijf Mei-hal speelde de jeugd van veertien tot vijf tien jaar. Als afsluiting van dat toernooi in de Vijf Mei hal vonden de finales van de play-öffs om het kam pioenschap van Leiden plaats. Het jongensteam van Bonaventura sleepte de titel binnen door een 37—19 zege op Agnes. Bij, de meisjes werd Duinzigt kampioen van Leiden na een 27—11 over winning op Visser 't Hooft. Eindstand toernooi: meisjes: 1. Visser 't Hooft; 2. Bona ventura; 3. Agnes; <4. Rijn lands Lyceum. Jongens: 1. Visser 't Hooft; 2. Bonaven tura; 3. Agnes; 4. Louise de Coligny. In de Universitaire sporthal kwamen de brugklassertjes in actie. Bij de meisjes legde het Stedelijk Gymnasium be- Een aanval van Bonaventura in de finalepartij tegen Agnes Scholengemeenschap. Landskampioen Bonaventura zou deze wedstrijd met 37—19 winnen en de Leidse titel op zijn naam brengen. slag op de eerste plaats. Vlietschans werd tweede, Visser 't Hooft derde. De fi nale bij dé jongens ging tus sen Louise de Coligny en Oranje Nassau. Louise de Coligny won met 6—3. Het Stedelijk Gymnasium werd derde en Nieuwe Vaart ein- digdaals vierde. LEIDEN „Ik vind het een zeldzame stomme beslissing van het college om van 1 mei 1979 een vrije dag te maken voor de ambtenaren. Ik vind het dom, kortzichtig en een voor beeld van hoe je politiek hobbyisme stelt boven gezond be leid", aldus het VVD-raadslid K. van Duijn gisteravond in de commissie personeelszaken. Zoals bekend besloot het college van b. en w. van Leiden onlangs met de vier stemmen van de PvdA-wethouders voor en de drie stemmen van de WD-ers in het college tegen om de Leidse ambtenaren op 1 mei ter gelegenheid van de invoering van de 40-urige werkweek vrijaf te geven. Van Duijn zag deze „nipte overwinning" van het PvdA-deel van het Leidse college op het WD-deel tevens als een vorm van schenenschopperij jegens de coalitiegenoot „Bovendien is ook het personeel niet gevraagd of ze op 1 mei wel vrij willen hebben. Volgens mij hebben de meeste ambtenaren liever éen extra snipperdag die niet aan die datum gebonden is", aldus Van Duyn, die tenslotte ook van wethouder mevrouw Fase wilde weten wat de financiële consequenties zijn van de extra vrije dag. Ook het CD A-raadslid W. Blei j ie had geen goed woord over voor de beslissing van het college. Evenals enige andere raads leden miste hij de motivatie voor de vrije dag in het b. en w. voornemen en eiste hij dat in het orgaan voor de Leidse. ambtenaren, het blad „Stadserfeen uitleg wordt gegeven. Ook maakte hij er bezwaar tégen dat de vrije dag niet van toepassing is voor alle ambtenaren. „Er is sprake van een ongelijkheid omdat het onderwijzend personeel in gemeente dienst (openbare scholen) geen vrijaf krijgt. Ik zou toch veel liever zien dat Leiden had gewacht op een landelijke regeling voor 1 mei". „Het zou democratischer zijn geweest om er een willekeurig op te- nemen dag van te maken zodat de ambtenaren de vrijheid hebben om te kiezen. Deze gang van zaken zit me eigenlijk zo hoog dat ik een daad wil stellen door op 1 mei hier op het stadhuis om acht uur te verschijnen", aldus De raadsleden Beijen (PPR), Passchier (PSP) en Van Dongen (PvdA), allen voorstanders van de vrije 1 mei drongen er op aan om de datum 1 mei verplicht aan te houden als vrije dag en dat niet te laten verwateren tot een extra snipperdag. LEIDEN De werkloosheid in het district van het Gewestelijk Arbeids bureau in Leiden is de afgelopen maand teruggelopen. Deze verminde ring was te verwachten aangezien er weer buitenwerkzaamheden konden worden verricht na de afloop van de langdurige winter. De afname van de werkloosheid met 84 mannen en 15 vrouwen is nog niet erg groot. Het arbeidsbureau igijt dat aan ingeschrevenen die weer aan het werk zijn gegaan en die hun inschrij- vingsbewijs nog niet hebben terugge stuurd. De werkelijke situatie ligt dus waarschijnlijk wel wat gunstiger. In vergelijking met vorig jaar is de werk loosheid gestegen. Aan het eind van maart vorig jaar stonden 2249 mannen en 673 vrouwen als werkloos geregi streerd, dit jaar zijn dat 2404 mannen en 784 vrouwen. De jeugdigen tot en met 22 jaar maken van die aantallen respectievelijk 408 mannen en 300 vrouwen uit, de schoolverlaters 97 mannen en 88 vrouwen. De verminde ring van de werkloosheid in de afgelo pen maand bij de mannen komt voor een belangrijk deel voor rekening van de jeugd. Vraag De vraag naar arbeidskrachten is de afgelopen maand in het district van het Gewestelijk Arbeidsbureau sterk toegenomen. De opleving van de ar beidsmarkt na het winterseizoen wordt in feite meer geaccentueerd door de toegenomen vraag dan door de afge nomen werkloosheid. De totale vraag naar mannelijke arbeidskrachten steeg met 203 naar 968. De vraag naar vrouwelijke arbeidskrachten steeg met 82 naar 343. Met name in de bouw nam de vraag naar arbeidskrachten sterk toe: er is behoefte aan 104 bouwvakkers. Ook de horeca komt na het zware winterseizoen weer enigszins op gang. In deze sector nam de vraag toe met 34 mannen en 22 vrouwen. Het aantal ongeschoolde werknemers dat wordt gevraagd nam toe met 39 mannen en 15 vrouwen. De werkloosheid uitgesmeerd over de gemeenten van het gewest Leiden ziet er als volgt uit: 51 i 3" o r 3. .1* «o 3 3 (O Alkemade 49 50 23 20 Katwijk 286 250 55 58 Leiden 1722 1689 554 548 Leiderdorp 120 119 54 49 Oegstgeest 86 84 41 37 Rijnsburg 42 44 8 5 Valkenburg 10 10 2 4 Voorschoten 105 96 36 38 Warmond 28 26 8 7 Zoeterwoude 23 22 11 11 Overigen 17 14 7 7 2488 2404 799 784 LEIDEN De Leidse politie heeft goede hoop dat de ge meente binnenkort akkoord gaat met de inrichting van een wijkbureau aan de Surinamestraat. Gisteravond gaven de le den van de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden hun fiat aan dit plan. Als een dezer dagen ook de financiële commissie van het stadhuis gunstig oor deelt over dit bureau dan mag men de zaak als rond be schouwen. Het nieuwe wijkbureau aan de Surinamestraat is op een vesti ging in de Merenwijk ha het tweede in Leiden. Het is de bedoeling dat de wijkagent die de Kooi en een klein stukje Merenwijk onder zijn hoede heeft, in het bureau een soort van spreekuur (5 uur per week) voor de bewoners gaat houden. Groot hoeft het wijkbureau dan ook niet te zijn. Er komt een spreekkamer en een klein keukentje waar de betreffende agent koffie kan zetten voor de bewoners. Een van de taken van de wijkagent is namelijk het helpen oplossen van proble men in de buurt en desgevraagd advies geven. In de meeste gevallen gebeurt dit door bij de mensen de deur langs te gaan. Dat zal in de Kooi ook nog wel moeten gebeuren, maar wellicht in de toekomst minder dan tot op héden het geval is geweest. Het wijkbureau mag evenwel niet gezien worden als het permanente verblijf van de wijkagent, want dat blijft zo lang de bouw van een nieuw hoofdbureau aan de Langegracht nog niet is gerealiseerd het bureau aan de Zonneveldstraat. Volgens de. politie zou de vestiging van het wijkbureau de algehele instemming hebben van de buurt. Wethouder C. J. D. Waal reikt Dat gebeurt om drie uur. Daar- donderdag 12 april de eerste na zal er gelegenheid zijn de sleutel uit van een complex diverse woningen, die vier woningen aan de Morssingel. maanden geleden nog groten deels in de steigers stonden, te bezichtigen. Maatschappij Nijverheid en Handel Het departement Leiden en omstreken van de Neder- landsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt woensdag 11 april om elf uur de jaarvergadering in het restaurant 't Kamwiel aan de Steenstraat 55 in Leiden. Op de agenda staat een financieel overzicht, alsmede statutenwijziging en de benoeming van een lid van de kascommissie. Simavi De Simavi-coUecte heeft in Leiden f 16.691,55 opgebracht Met deze opbrengst kan directe medische hulp worden verleend aan de Derde Wereld. Er zullen ondermeer ap paraten, instrumenten en medicijnen van worden ge kocht Psychiatrische inrichtingen Projectgroep „Angst" geeft morgen een voorstelling in jongerencentrum „Augustinus" aan het Rapenburg 24. De voorstelling die in samenwerking met de K(ollektieve) L(andelijke) actiegroep P(sychiatrie) wordt gegeven, han delt over toestanden in psychiatrische inrichtingen. Na afloop kan er in groepjes over de aangedragen problema tiek worden gepraat De bijeenkomst begint om acht uur. Go-wedstrijden De Leidse Go Club houdt vrijdag 13 en zaterdag 14 april weer een toernooi in bet Leids Vrijetijdscentrum. Er wordt beide dagen gespeeld van elf tot zes uur. Het inschrijfgeld bedraagt vijftien gulden. De hoofdprijs is een bedrag van honderd vijftig gulden. Ook huisgoërs kunnen zich aanmelden bij Job Korvind, Clarensteeg 36, tel. 140187. Breng- en koopochtend De Nederlandse vereniging van huisvrouwen houdt woensdag 11 april vanaf half tien voor de laatste maal voor de zomer een „Breng- en koopochtend" in het vere nigingsgebouw aan het Noordeinde 2a. De opbrengst is wederom bestemd voor het maken van waterputten in de Derde Wereld. Inlichtingen over deze ochtend zijn te krij gen via de telefoonnummers 134656 en 122452. Paasvakantie Voor de schooljeugd zijn er weer tal van vakantie-activi teiten in de verschillende buurthuizen. Clubhuis „De Mirt-Honken" en speeltuinvereniging „Oosterkwartier heb ben gezamenlijk een programma opgesteld met excursies naar Duinrell, het museum van Volkenkunde en film voorstellingen. Buurthuis ,JIet Mierennest" in het Mors- kwartier is van 's morgens vroeg tot 's avonds laat open voor jong en oud. Het programma vermeldt onder meer een bezoek aan het Legermuseum, een dagje „Duinrell", handenarbeid voor de jeugd, een theatervoorstelling en kaart- en bingo-avonden voor de ouderen. Clubhuis „In de Vroolijcke Arke gaat een dagje met zijn bezoekertjes naar de Flevohof. Voorts worden er paasmandjes en eier- doppen in het clubhuis gemaakt. Een grote speurtocht staat woensdag 11 april op het programma. Deelnemert- jes kunnen zich alsnog melden bij de verschillende club- en buurthuizen. Perspect afgelast De voorstellingen, die theatergroep „Perspect" in de Leidse Schouwburg zaterdagavond en zondagmiddag zou geven, zijn afgelast De avondvoorstelling „Perspettacolo Pericoloso" en de middagvoorstelling „Perspettacolo Mi- nuscolo" zullen op nader te bepalen datum in de Schouwburg worden gegeven. Hypi nose Hypnose staat centraal tijdens een op donderdag 12 april te houden lezing in het Gesprekscentrum aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 te Leiden. De arts Kief houdt de lezing en verzorgt tevens een demonstratie. Aanvang: acht uur. Postkantoor Breestraat Het nieuwe postkantoor aan de Leidse Breestraat 40 wordt maandag 23 april voor het publiek opengesteld. De officiële opening vindt plaats vrijdag 20 april om half drie tijdens een bijeenkomst in restaurant Nieuw Minerva aan de Vrou wens teeg 11. Buurtraad de „Tamboerijn"aan gemeente: ,,Maak deel reconstructie Corn. Schuytlaan ongedaan' LEIDEN De verkeersgroep en buurtraad van de „Tam boerijn" zijn niet blij met de reconstructie van de Cornelis Schuytlaan. In een brief aan de gemeenteraad maakt de groep haar ongenoegen ken baar. Bij de asfaltering van de Laan is een knik aangebracht en een verhoging in de mid denberm om de snelheid van het verkeer te verminderen. Volgens de verkeersgroep is het middel inmiddels erger gebleken dan de kwaal, om dat veel auto's plotseling af remmen en vervolgens onno dig hard optrekken. Boven dien blijkt de verkeerssituatie levensgevaarlijk voor fietsers en voetgangers te zijn gewor den. „Wanneer het autover keer de verhoging goed wil passeren, gaat het vaak met twee wielen over de stoep rand, waardoor behalve de fietsers ook de voetgangers in het nauw worden gedreven. Mede omdat de knik veel te scherp is, is het ons inziens van het grootste belang, dat deze verhoging zo spoedig mogelijk verwijderd wordt", aldus de verkeersgroep. Voorts stelt de groep zich te ergeren aan het feit dat er een bushalte op de Cornelis Schuytlaan is gekomen, te meer daar het wachthuisje nog op de oude plaats van de halte staat. De passagiers kunnen bovendien de bus niet zien aankomen omdat langs het wachthuisje doorlopend auto's staan geparkeerd. Met name ouderen ondervinden hier veel hinder van en zien regelmatig de bus aan hun neus voorbijgaan. De ver keersgroep doet een dringend beroep op het gemeentebe stuur spoedig verandering in deze situatie te brengen. Economisch wel en wee Aan de Wiekelhorst 22 is het bouwbedrijf „Ave B.V.", aannemer B. en U. bouw, ge vestigd. Van de Hoge Rijndijk 306 is „Minidata B.V." import van een groothandel in computers, uit Leiden vertrokken. Aan de Prinsenstraat 55- 55a is in een leegstaand pand J. Collé, winkel in aardappe len, groente en fruit, geves tigd. Aan de Milanenhorst 185 is S. A. Visscher, aannemer van wegenbouwwerken, grond- en rioleringswerkzaamheden en straatwerken, gevestigd. Aan de Eikenrode 24 is „Roofcoatings Ned. c.v.", een bedrijf voor het aanbrengen van vochtwerend materiaal in gebouwen, gevestigd. Van de Kennedylaan 32 is ie zilverpolijsterij „Silver- king" uit Leiden vertrokken. Aan de Levendaal 29 is in een laagstaande v.m. bloe menwinkel een nieuwe winkel in bloemen en planten geves tigd. Aan de Hooigracht 18 wordt de winkel in sanitaire, artikelen van Zwart te huur aangeboden. Aan de Herenstraat 7 is het filiaal van Jamin B.V., winkel in chocolaterie, opge heven. Aan de Hogewoerd 88 is de drogisterij Maas opgehe ven.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3