Britse conservatieven verhuren vliegtuigplaatsen bij Thatcher Scherpe protesten na executie Iraanse oud-premier Hoveyda •Olieleveranties aan Oeganda stopgezet BREUK BIJ FRANSE SOCIALISTEN, MITTERRAND BEHOUDT DE LEIDING Aan haar lingerie leert men een lady kennen ^UÏTËNLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 9 APRIL 1979 PAGINA 9 CAMPAGNE PAS NA PASEN GOED VANSTART (Van onze correspondent ROGER SI MONS) LONDEN De Britse conservatieven hebben een middel gevonden om de hoge reiskosten, die hun partijleidster Margaret Thatcher zal maken tijdens haar nationale verkiezingscampagne, vrijwel volledig te kunnen dekken. Me vrouw Thatcher zal voor haar tournee gebruik maken van een Hawker Sidde- ley 748 met 40 plaatsen. Het conserva tieve partijbureau verkoopt nu voor 650 pond (ruim f 2500) per persoon overtollige plaatsen in dit toestel aan Britseen buitenlandse journalisten. De opbrengst zal bijna voldoende zijn om de huurprijs van 24.000 pond te be talen, die gevraagd wordt voor het vliegtuig. Het partijbestuur beschouwt dit als een gezonde financiële oplossing. De Britse socialisten daarentegen, die liever nationaliseren dan zaken te doen, hebben voor premier Callaghan en zijn persoonlijk entourage een Hawker Sid- deley 125 executive jet gehuurd. Dat kost de partij 17.500 pond. David Steel, leider van de Britse libera len, gaat op verkiezingstoumee in een gehuurde autobus. Dit kost maar 2300 pond voor 3 weken. „Meer kunnen Wij ons niet veroorloven", zegt Steel* Na de parlementsverkiezingen van fe- bruari 1974 is in Groot-Brittannië nogal wat deining ontstaan, omdat ex-premier Heath van de conservatieven een execu tive jet gehuurd had, zonder dat zijn partij daar ooit een rekening voor ont ving. Britse privé maatschappijen zijn altijd geneigd om de conservatieven loyaal te steunen. Maar de Britse socialisten hebben ook goede vrienden. In 1974 maakte Sir Ha rold Wilson voor zijn verkiezingstoumee gebruik van een helicopter, die betaald was door de zakenman Sir Derrie Mil ler. Later pleegde Miller zelfmoord met een revolver omdat hij betrokken was in ernstige zwendelarij. De vervroegde Britse verkiezingen van 3 mei worden een beetje gehinderd door de komende Paasvakantie. Het trio Callaghan, Thatcher en Steel is dan ook van plan zijn zware verkiezing- sgeschut pas na Pasen te gebruiken. De laatste week voor de dag waarop de Britten naar de stembus geroepen wor den is zelfs altijd de meest belangrijke van de verkiezingscampagnes. Margaret Thatcher wordt door de socia listen gehoond, omdat zij geweigerd heeft naast Jim Callaghan op de beeld buis te komen voor een paar boeiende tv-debatten. „De oppositieleidster is kennelijk bang, dat haar politiek het felle licht van de tv-spots niet zal kun nen verdragen", zo wordt in labourkri)v gen gezegd. Premier Callaghan trad-rt nu zoveel mogelijk politieke munt Ie slaan uit deze weigering. Het conservatieve partijbestuur is wel van oordeel, dat dergelijke tv-de; batten in Amerikaanse stijl voordeliger zouden zijn voor Jim Callaghan, «dan voor Margaret Thatcher. Callaghan komt altijd gemoedelijker over e* is ook veel handiger dan de Tory-leidater, die zich minder gemakkelijk tot de ge wone kijker richt. Aangezien Margaret Thatcher volgens de laatste opiniepei lingen op dit moment populairder is dan ooit, zou iedere fout, die ze op het tv-scherm begaat, haar partij meer kwaad dan goed doen. Uit de laatste opinie-peilingen, die gepu bliceerd werden door de Daily Express van Londen blijkt trouwens, dat de conservatieven geen extra publiciteit nodig hebben op de beeldbuis. In de omgeving van Margaret Thatcher is men er zeker van, dat de kiezers in elk geval het Labourbewind zullen verplet teren. Maar men verwacht ook, dat de liberalen onder de leiding van David Steel een veel beter figuur zullen slaan dan oorspronkelijk voor mogelijk ge houden werd. pinses Fatemeh Pahlevi, een halfzuster van j sjah, zou volgens gevangenisfunctionaris- m vorige week in Teheran zijn gearresteerd, adio Teheran heeft dit later echter tegenge- proken TEHERAN In de afgelopen nacht zijn in Teheran opnieuw vier mensen terecht gesteld: twee generaals, een ex-minister en een politiefunctionaris, zo heeft de Iraan se radio gemeld. Uit de hele wereld zijn protesten vernomen tegen de executie van de 57-jarige oud-premier Amir Abbas Ho veyda die dertien jaar lang premier van Iran onder de sjah is geweest en be schouwd wordt als de architect van de snelle industrialisatie van Iran in de afge lopen twintig jaar. Hoveyda werd zater dag terechtgesteld nadat hij door de revo lutionaire rechtbank „nummer vier" ter dood veroordeeld was „als verrader van de Perzische natie". De voorlopige revolutionaire regering van Iran droeg geen voorkennis van het gehei me proces tegen Hoveyda, aldus vice-pre mier Amir Entezam, die de terechtstelling niettemin met kracht verdedigde. De vice- premier verklaarde voorts dat de huidige premier Mehdi Barzagan niet tegen te rechtstellingen is. Barzagan, onder het be wind van de sjah lange tijd ij veraar voor de rechten van de mens, veroordeelde drie weken geleden een geheim voorlopig ver hoor van Hoveyda met klem. Dit leidde er toe dat de religieuze leider Khomeini ge heime processen en executies afgelastte tot er nieuwe regels voor berechting zouden zijn geformuleerd. Dat gebeurde vorige week donderdag en onmiddellijk werden drie leden van de vroegere geheime politie en zes ex-militairen, onder wie twee gene raals voor het vuurpeloton gezet. De vice-premier Amir Entezam verwierp gisteren alle kritiek van buitenlandse rege ringen op Hoveida's terechtstelling door te zeggen dat „deze regeringen niet geleden hebben onder de gruwels zoals wij. Hovey da diende die regeringen, dus moeten zij boos zijn". De scherpste reactie kwam uit Parijs waar de oud-voorzittervan de Franse Nationale Vergadering Edgar Faure verklaarde: „het is moord". Faure die naar Teheran had willen gaan om de verdediging van Hovey- Oud-premier Hoveida bij een vruchteloos plei dooi tijdens het proces dat tot zijn doodstraf leidde. da op zich te nemen, zei dat hij „diep ont roerd en verontwaardigd" was. Oud-pre mier Couve de Murville die bij Khomeini voor Hoveyda had gepleit zei: „Hij was een hoogstaand, leympathiek en bekwaam man". Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken betwijfelde of Hoveyda wel een eerlijk proces had gehad en be treurde de terechtstelling. De Nederlandse regering heeft mèeé ontsteltenis kennisgeno men van de terechtstelling van Hoveyda. Bij protesten in Teheran tegen de executie van Hoveyda veerden zaterdagavond negen Islamitische revolutionaire gardisten 1 ge dood. Vijf kwafmen om het leven toen zij probeerden bommen te demonteren in de Mohseni Moskee in Teheran. Vier anderen stierven als gevolg van schietpartijen el ders in de stad. Amnesty International heeft gisteren ge vraagd om et;a spoedzitting van de Veilig heidsraad om liet „toenemen van politieke moorden over de wereld te beëindigen". Amnesty doel* behalve op Hoveyda ook op de Pakistaans e premier Bhoetto en andere politieke gevangenen. Hotelstaking aan Costa del Sol - ADRID In de horeca-be- embi ^ven aan Spaanse Costa (en I Sol, waar het in verband et de paasvakantie tjokvol Deristen zit, is zondag een 0 s taking van een week begon- 1 len. Volgens de toeristenorga- t'2oa isatie „Tui" in Torremolinos ülen praktisch alle hotels 'ke t loor staking van het perso- en jneel worden getroffen. De di- avorecties hebben zich trachten BgD te dekken door op grote ade^chaal kant-en-klaar maaltij- !en in te slaan, zodat de gas- ag fl en in elk geval te eten zullen 3, m crijgen. De kamerdiensten uke uilen echter niet uitgevoerd jmmJtunnen worden, zodat men zelf zijn bed zal moeten op- 3 virtmaken. De vakbonden van spe hotelpersoneel hebben loonei- pecgsen gesteld waaraan de werk en «gevers niet tegemoet willen iditietkomen. Aan de Costa del Sol irstntoebben voorts de bestuurders ran de enige particuliere bus- naatschappij het werk neer- gelegd. Op Tenerife is het rood schaars als gevolg van en al een week durend ar- leidsconflict in de broodbak- koo lenjen. Rod Stewart trouwt met Alana Hamilton (Van onze popredeacteur) SANTA MONICA Do Britse popzanger Rod Stewart is in Santa Monica in de Ver. Staten in het huwelijk getreden met Alana Hamilton, de ex-vrouy» van acteur George Hamil ton. De plechtigheid werd gehouden in het huis van Tina Sinatra, de dochter van „the voice". Naderhand werd een intiem feest gegeven voor zo'n veertig gasten in Beverly Hills onder wie Tony Curtis en Marisa Be- renson. Het is de eerste keer dat de 34-jarige Stewart in hét huwelijk treedt. Hij is enkele jaren verloofd geweest met actri ce BrittEklund. Britt voert nog een proces tegen Rod om een flinke schadevergoeding los te krijgen. Alana Hamilton heeft een kind uit haar eerste huwelijk. ROBI (UPI) Zes wes- Tse oliemaatschappijen heb- alle leveranties aan Oe- ida stopgezet en volgens ionarissen heeft presi- it Amin nu gene benzine oliereserves meer. Uit di- matieke kringen in Nairo- is gisteren vernomen dat Tanzaniaanse troepen de lad Fort Portal hebben inge- omen en daarmee de ver- vering van Zuid-Oeganda rijwel voltooid hebben. Het tootste deel van de invasie- tfcpen belegert nog steeds ehoofdstad Kampala. 'et name de olieboycot is en zware slag voor de kram- achtige pogingen van de Oe- gandese leider om zijn leger en land bij elkaar te houden. Volgens gezaghebbende krin gen hebben de maatschap pijen alle leveranties opge schort nadat de Oegandese regering in gebreke was ge bleven de zeven miljoen pond (28 miljoen gulden) te betalen, die zij aan de maatschappijen schuldig is. De laatste tien dagen is geen olie meer gele verd aan Oeganda en Amin heeft nu totaal geen reserves meer, aldus de bronnen. In de situatie in en rond Kampala is niet veel veran derd, aldus diplomatieke krin gen in Kenia. De militaire be velhebber van Kampala heeft alle inwoners opdracht gege ven vandaag weer aan het werk te gaan in een poging de stad op gang te krijgen. Inwoners van de hoofdstad zeiden dat de centrale bank van Oeganda is gesloten, maar dat afgezien van wat artillerievuur en gevechten met lichte wapens in de verte, de stad zondag rustig was terwijl de verbijsterde bevol king de uitkomst van de oor log afwacht. Vier journalisten, twee Zwe den en twee Westduitsers, zijn door de geheime politie van president Amin gegrepen toen zij trachtten Oeganda te ver laten, en doodgeschoten. Dit meldde vanmorgen de Lon- dense Daily Express. Gialil: gebruik 'liewapen om sraël te dwingen AïKo (Rtr) Premier Mustafa Khalil van *f7pte heeft de Arabische landen opgeroepen oliewapen tegen Westen in te zetten met doel de teruggave van door Israël bezette *iestijnse gebieden af te dwingen. Kranten Caïro meldden gisteren dat de premier een litaire oplossing van het Palestijnse vraag- ik uitsloot. In de Arabische wereld tekent zich de moge lijkheid af van een splitsing in de Arabische Liga, nadat op 27 maart was besloten Egypte te schorsen als lid van de Liga. De zetel van de Liga zou moeten worden overgeplaatst naar Tunis. Egypte wordt echter gesteund door ondermeer Soedan en Oman. Olieminister Jamani van Saoedi-Arabië heeft zich tegen een boycot van de Verenigde Sta ten uitgesproken. De betrekkingen met Was hington zijn volgens hëm te sterk om af te knappen op het Egyptisch-Israëlische vredes verdrag. Doden'bij onlusten na dood Bhoetto DEN HAAG/ RAWALPINDI Ongeveer honderd mensen hebben gistermiddag voor de ambassade van Pakistan in Den Haag gedemonstreerd. Met deze demonstratie pro testeerde de poep Nederlan ders en Pakistani tegen de executie van de voormalige premier van Pakistan, Ali Bhoetto. In Pakistan zelf lijken de pro testen tegen het ophangen van Bhoetto eerst nu goed te zijn losgebarsten. Zaterdag morgen kwamen minstens vier mensen om het leven bij grote demonstraties van dui zenden Palqstanen die leuzen riepen als 'Lang leve Bhoet to', 'Dood aan Zia' (de huidi ge machthebber), en 'Zia is een hond'. In verschillende steden wer den openbare gebouwen ver nield door woeste menigten, terwijl ook veel auto's het moesten ontgelden. Tegen de gewoonte in besteedden de staatsmedia opvallend veel aandacht aan deze anti-rege ringsgezinde rellen. Ontsporing en explosie In de buurt van het stadje Crestview in de Amerikaanse staat Flori da is gisteren een treinwagon met propaangas ontploft, nadat de trein was ontspoord. De politie was juisty begonnen met de evacu atie van de omgeving toen de wagon explodeerde. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Strijd in Nicaragua weer opgelaaid MANAGUA In de Midde- namerikaanse staat Nicara gua is de laatste dagen de strijd tussen de Nationale Garde van dictator Anastasio Somoza en de guerrillastrij ders van het Sandinistisch bevrijdingsfront weer opge laaid De Nationale Garde verdreef de guerrillastrijders uut de noordelijke stad El Slauce, maar de guerrillastrij- tbers schijnt na de naburige provinciehoofdstad Esteli in taanden te hebben. EJsteli was een bolwerk van de Sandinisten in de bloedige strijd tussen regeringstroepen eè rebellen vorig jaar septem ber, die uiteindelijk door de rebellen moest worden opge geven. Ook worden gevechten ge meld uit de noordelijke ste- cken Jinotega, Leon, Ducali, CJondega en de streek bij de grens met Honduras. De ui terst omstreden president So- naoza heeft gisteren zijn land verlaten voor een paasvakan tie in de Verenigde Staten. Zware strijd om stad Cambodja ARANYAPRATET Guerril latroepen van de afgezette Cambodjaanse premier Pol Pot schijnen de strategische grensstad Poipet in handen te hebben gekregen. De pro-Viet namese troepen van de nieu we machthebber Heng Sam- rin hebben hun vlag gestre ken bij de Klong Leuk brug, de voornaamste verbinding tussen Thailand en Cambod ja. Zijn troepen hebben de stad tot vrijdag in handen ge had. Sindsdien wordt rond de stad zwaar gevochten, waarbij aan Thailandse zijde van de grensrivier tank- en mortier- geschut kon worden gehoord. VS en Sovjet-Unie dicht bij akkoord WASHINGTON De Vere- nigde Staten en de Sovjet- Unie zijn zaterdag „zeer dicht" bij de afronding van een nieuw akkoord over de beperking van strategische wapens (SALT) gekomen. Na een gesprek met minister Vance zei de Russische am bassadeur in Washington, Dobrynin, viat de twee par tijen „steeds nader bij elkaar komen, zeer nabij". In deze situatie verkeren de zes jaar durende onderhandelingen al geruime tijd. Al die tijd hou den twee technische kwesties het in 1974 al rondgekomen akkoord tegen. Drie Spaanse politiemannen doodgeschoten SAN SEBASTÏAAN - Dnc Spaanse politiemannen die op weg waren naar hun kazerne in de Spaans-Baskische stad San Sebastian zijn zaterdaga vond doodgeschoten, zo is van officiële zijde bekendge maakt. De aanslag had plaats in het stadsdeel Loyola van San Se bastian. De daders zijn niet bekend, maar het is waar schijnlijk dat het terroristen van de Baskische afschei dingsbeweging ETA zijn. Ruim 100.000 Basken hebben zondag in Bilbao geprotes teerd tegen „de onderdruk king" door de centrale rege ring in Madrid en tegen maatregelen van de Franse regering tegen Baskische bal lingen in Zuid-Frankrijk. LONDEN Waaraan her kent men een dame in Enge land? Om te beginnen aan ,haar lingerie, die ze thuis op de hand laat wassen. Vervolgens aan haar kleine, giftige hondje, dat bij het minste geringste begint te keffen. Dan aan de touwtjes om postpakketten, die ze zorgvuldig losknoopt Daar na aan de 'high tea' in de salon en tenslotte aan haar liefde voor de jachtopziener. De Britse lady is getrouwd met een Britse gentleman, die haar naar alle waar schijnlijkheid aanspreekt met 'dear old thing" het koosnaampje dat hij ook geeft aan zijn favoriete hond of paard. Beiden wonen in een landhuis dat altijd vuur heeft in het hout van de westelijke vleugel. Het portret wordt geschil derd door majoor Douglas Sutherland, auteur van 'The English Gentleman's Wife', gepubliceerd door Debretts Peerage, die ook de Britse adel catalogiseert en aanwij zingen geeft over zaken van etiquette als daar is het aan spreken van de weduwe van een markies die kwam te overlijden voordat hij zijn vader als hertog kon opvol- The English Gen tleman Hoe dan ziet men of men in Engeland met een lady te doen heeft? Lingerie onthult het meteen. „Alle ladies ver zorgen hun eigen onder goed", schrijft Sutherland. „Zij geven het niet mee met de wasserij, maar laten het thuis op de hand wassen en mangelen, het liefst door een meid die deel van het meubilair geworden is. De enige uitzondering schijnt koningin Elizabeth te zijn, die haar lingerie laat verzor gen door een zeer sjieke wasserij op nog geen steen worp afstand van Bucking ham Palace". Die lady is zuinig. Ze knipt of snijdt het touwtje om een p.h kje niet door, maar krioopt het los en werpt het in een bolletje in een lade waarin al tal van andere bolletjes touw liggen. Zij be vaart ook het pakpapier, vaarvan de stapel in de die- kast een lawine dreigt te warden. Clt? zorg voor en het voeden v.an t\aar kinderen laat zij git woonlijk over aan een kibdermeid, omdat men de opvoeding het beste aan be roepsmensen kan overlaten. Zlij wordt wel vrijwel altijd gezien in het gezelschap van e»en heel klein hondje, dat bij het minste geringste keft en hapt. De theewordt als ware het een religieuze handeling op het late middaguur genoten in de salon het vlaggeschip van haar domein". Die thee moet gedronken worden tus sen drie en vijf uur en het liefst uit een servies dat zichtbaar een familiestuk is. En dan de jachtopziener. „Sinds D. H. Lawrence (en wellicht reeds daarvoor) houden ladies veel van hem. veel gentlemen zeg gen dat als zij geen gentle man waren, zij graag jach topziener zouden zijn ge weest".... PARIJS In de Franse socialistische partij is het in de vroege uurtjes van zondag tot een breuk gekomen tussen de tradionalistische richting van par tijleider Francois Mitterrand en de richting RocardMauroy, die o.a. een vrije markteconomie voorstaat. Mit terrand is de overwinnaar geworden op het congres van Metz waar de bei de richtingen fel tegenover elkaar stonden. Zijn zege is niettemin in ze kere zin een Pyrrhus-overwinning om dat zijn positie aanzienlijk verzwakt is. Hij zal niettemin de partij of eventueel het grootst gedeelte van de gespleten partij blijven leiden, maar zal daarvoor mogelijk een akkoord moeten sluiten met de extreem linkse vleugel van de beweging „De Ceres". Michel Rocard en zijn voornaamste medestander (en tot voor kort de tweede man in de partij) Pierre Mau roy, zijn de min of meer theoretische verliezers. De geschilpunten waren op de eerste plaats van interne partij-po litieke aard, mede als gevolg van te genstellingen van persoonlijke aard. Rocard beschuldigde Mitterrand ervan de partij dogmatisch en cndemocra tisch te leiden. Verder was er onenig heid over het bemadecen van de eco nomische vraagstukken en de zoge naamde marktproblemen. Maar een van de grootste p<unten van menings verschil betrof de- zogenaamde linkse unie tussen socialisten en communis ten sedert 1972, die in 1977 uiteen viel en enkele maandu n later tot de linkse verkiezingsnederlaag leidde. Mitter rand wil wachten tot de communisten bijdraaien om de unie te herstellen, hetgeen volgens Rocard en Mauroy eeh illusie is. Hoe de tendens RocardMauroy zich zal ontwikkelen valt nog niet te zeg gen maar het staat vast dat de socia listische partij gisteren een flinke klap gekregen heeft en dat er zich met het oog op de presidentsverkiezingen in 1981 een felle rivaliteit zal openbaren tussen Mitterrand en Rocard die de beweging nog aanzienlijk kan schaden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9