Politie meer betrekken bij de beleidsvoorbereiding Ariti-kraakwetten worden vermoedelijk ingetrokken Kritiek minister De Koning op vastenactie Roermond DISCUSSIENOTA PVDA: Invoering Esperanto goed voor Europa' „Emmabloem" kwaad op de Hartstichting Recreatie bedreigt osselvisserij Nederland wordt dorpscafé Europese kiezer krijgt een belangrijke stem Twaalf doden in verkeer BINNENLAND LEIDSE COURANT ASTRICHT Minister J. de Koning van jntwikkelingssamenwerking heeft kritiek ge leverd op de vrijwel uitsluitend pastoraal ge tinte vastenaktie van het bisdom Roermond, j deed dit tijdens een uitzending van de igionale Omroep Zuid gewijd aan ontwik- elingshulp meer speciaal aan de situatie in burg waar verdeeldheid bestaat door het' naast elkaar opereren van twee akties. Enerzijds is er de landelijke vastenaktie van de gezamenlijke bisdommen van de katholieke kerk in Nederland met uitzondering van het bisdom Roermond, waarbij het accent vooral valt op leniging van de materiële noden in de derde wereld en anderzijds de eigen aktie van mgr. Gijsen die sterk kerkelijk gericht is. Minister De Koning merkte op dat de filosofie achter de actie van het bisdom Roermond be slist niet zijn opvatting is. Volgens hem kan christelijke solidariteit niet volstaan met evan gelieverkondiging in de landen van de derde wereld maar vereist die onherroepelijk een gaan staan naast de mensen, ook in hun ma teriële noden. Hij sprak zich duidelijk uit voor de aanpak van de bisschoppelijke vastenaktie vanwege de samenhang tussen het lenigen van materiële noden en de verkondiging. „Daarin herken ik meer de christelijke verantwoorde lijkheid dan in het alleen maar aanbieden van verkondiging aan mensen die nog zoveel daadwerkelijke hulp nodig hebben". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG „Er moeten beleids- discussies worden gevoerd tussen politie, gezagsorganen en politieke partijen. Vermeden moet worden dat de politie door kritiek achteraf in het defensief gaat. De politie moet bij de beleidsvoorbereiding op bestuurlijk en justitieel vlak be trokken worden". Dit staat in de nota .Politie in dis cussie" van de Stichting Vormings werk Partij van de Arbeid. Het is de bedoeling dat deze door een breed samengestelde werkgroep ge schreven nota de komende tijd in de afdelingen van de PvdA besproken wordt; in september wordt naar aanleiding van dit stuk een landelij ke conferentie gehouden. „Het heeft", aldus de opstellers, „er alle schijn van dat de politie een door de PvdA verwaarloosd terrein is. Niet alleen de PvdA, ook de ge zagsorganen hebben te weinig ge stuurd, ze hebben de politie te veel de openbare orde laten handhaven zonder zich af te vragen welke orde dan wel juist was". Volgens de nota moet de politie meer aandacht besteden aan situa ties die misdadigheid in de hand werken. De aandacht voor „repres sie" moet verschuiven naar voorko ming en hulpverlening, al zal de re pressieve taak altijd wel een belang rijk deel blijven uitmaken van het politiewerk. Door een directer con tact met de burgers zou de politie zich kunnen verdiepen in de oorza ken van „ordeverstoringen" en het openbaar bestuur kunnen adviseren. Het publiek ziet de politie als een hulpverlener in zeer verschillende si tuaties; toch wordt deze taak in het politiekorps ondergewaardeerd. De klachten over de politie zouden de indruk kunnen wekken dat het gemiddelde optreden van de politie voor veel kritiek vatbaar is. Die in druk is niet overeenkomstig de wer kelijkheid, aldus de nota. De huidige klachtenbureaus van de politie zou den omgezet kunnen worden in klachtenbureaus voor het hele (ge- meente)bestuur. De samenstellers vragen zich af of een beter (dan nu) geregelde contro le op particuliere bewakingsdiensten voldoende is. Misschien moet de overheid de taken die de politie laat liggen door een eigen orgaan laten verrichten. BEEKBERGEN De bevordering van de Europese Gemeen schap wordt ernstig belemmerd door het taalprobleem. Die problemen zullen bij een versteviging van de contacten in de toekomst alleen nog maar groter worden. Invoering van het Esperanto in Europa is binnen zes jaar mogelijk. Dat is een van de conclusies die afgelopen zaterdag werden getrokken op het Esperanto-congres dat in het Gelderse Beekbergen Iwerd gehouden. Tijdens het congres werd een motie aangenomen, waarin aan Ide PTT wordt verzocht om in de telefoongidsen weer medede lingen in het Esperanto op te riemen, zoals dat vroeger ook wérd gedaan en zoals die nu nog in het Frans, Engels en Duits worden opgenomen. Voorzitter Tonkin van de wereldesperanto-organisatie signa leerde een nog steeds groeiende beweging, met name in het Verre Oosten, maar een wat tanende belangstelling in West- Europa. UTRECHT De stichting De Emmabloem is boos op de Ne derlandse Hartstichting omdat deze In de aan de Emmabloem toegewezen collecteweek van 26 maart tot 1 april volgens haar vele, op een breed publiek gerichte activiteiten heeft ontwikkeld, waardoor de fondsenwerving voor De Emma bloem in die week is doorkruist. Het bestuur van De Emmabloem (kruiswerk, tbc-bestrijding) is van plan om van de Hartstichting een schadevergoeding te ei sen en heeft daarom bij de Stichting Collecteplan die deze zaken coördineert de Hartstichting wegens het overtreden van de spelregels met ingang van volgend jaar van het collec teplan af te voeren. De Emmabloem somt 8 tv- en 5 radio-uit zendingen op ten behoeve van de Hartstichting in de week vóór 2 april. De Hartstichting heeft in die week ook al op rui me schaal acceptgirokaarten rondgestuurd. Initiatief-wetsvoorstel abortus van RPF 28 i I PUTTEN (ANP) De federatier&ad van de Reformatorische fPolitieke Federatie heeft zich zaterdag uitgesproken voor een actief overheidsbeleid inzake de bescherming van het ongebo ren leven. De raad heeft het federatiebestuur opgedragen een voqrstel van wet voor te bereiden dat aansluit op het wetsvoorstel van de kamerleden Abma en Verbrug (SGP/GPV). In in dit nieuwe wetsvoorstel moet de mogelijkheid worden geopend dat ouders en alleenstaande vrouwen, die zich in een noodsituatie achten, tijdens de zwangerschap kunnen besluiten de ouderlijke macht over het kind direct na de geboorte over te dragen (aan een instantie of persoon) en dat zij dit besluit desgewenst rech tsgeldig kunnen laten vastleggen. Europeaan ƒ88.000,- (Van onze parlementaire re dactie) den HAAG - De 25 Neder landers die in juni verkozen lullen worden in het Europe se Parlement gaan jaarlijks 88.000 gulden verdienen. Het kabinet heeft ingestemd niet een voorstel van minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) daarover. Deze „schadeloos- verdient stelling" is gelijk aan het be drag, dat de leden van de Tweede Kamer jaarlijks krij gen. Voor een parlementslid met een zogenaamd dubbel man daat, dat zowel lid is van het nationale Parlement als van het Europese, zal de maxima le vergoeding 112.000 gulden bedragen. -,m VLISSINGEN De Zeeuwse Vereniging voor Visserijbeian- feo Zevibel wil dat aan de vernielingen van mosselpercelen 111 de Oosterschelde door de toenemende stroperij een einde Wordt gemaakt. Deze vernielingen zijn volgens Zevibel-voor- Otter J. van den Bos te wijten aan de opkomende recreatie. Zevibel heeft de regering gevraagd de Beschikking visserij, ^sserijzone, zeegebied en kustwateren zodanig aan te vullen dat de rechtsbescherming van de mosselpercelen wordt verbe urd en de politiecontrole meer effect krijgt Dit verklaarde Van den Bos zaterdag tijdens een jaarvergadering van deze vereniging. De Zeeuwse visserij maakt zich eveneens grote zor gen over de toekomstige inrichting van de Oosterschelde en de Waddenzee. De Zeeuwse mosselvisserij is sterk afhankelijk van Waddenzee. Winter mode Nogal extrava gant is deze avondjurk van de Japanse mode-ontwer per Issey Miya- ke, die dit weekeinde Parijs zijn herfst-winter- col- lectie presen teerde. Bij de japon wordt een vlinderach tig tafzijden hoofddeksel gedragen (foto links). Ook voor het komende herfst-wintersei- zoen is deze bruidsjapon ontworpen door Anne Ma rie Beretta die haar creaties eveneens dit weekeinde in Parijs liet zien. De japon met een zeer brede schouderpartij is uitgevoerd in moirè-zijde (rechts). CDA WIL KRAKEN AANPAKKEN VIA LEEGSTANDSWET (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is groot, dat de regering de anti-kraakwetten, die nog dateren uit de vorige kabinetsperiode, zal moeten intrekken. De CDA-fractie in de Tweede Kamer neigt naar het stand punt, dat de problematiek van het kra ken het best kan worden aangepakt via de leegstandswet, waarvan onlangs het ontwerp is ingediend bij het parlement. Dit ontwerp zou dan wel zodanig gewij zigd moeten worden, aldus het CDA, dat er geen strafbedreiging voor krakers in wordt opgenomen. Als het CDA inderdaad „om" gaat - woordvoerder Jan Nico Scholten wil eerst de reactie van de regering afwach ten - ontstaat een meerderheid in de Tweede Kamer tegen de anti-kraakwet ten. De PvdA heeft allang geen behoefte meer aan deze wetten „omdat de politie daarmee te allen tijde krakers uit een woning kan zetten, zonder dat eerst wordt afgewogen of het kraken soms ge rechtvaardigd is". Volgens de socialiste Nora Salomons zal de regering er nu niet meer onderuit kunnen komen het ontwerp van de leegstandswet ingrijpend te wijzigen. De anti-kraakwetten hebben een veelbe wogen leven achter de rug. Ingediend door het kabinet Biesheuvel, werden ze in de Tweede Kamer verdedigd door het kabinet-Den Uyl, in de persoon van staatssecretaris Marcel van Dam. Tot een behandeling in de Eerste Kamer kwam het echter niet, omdat de inzichten zich begonnen te wijzigen. Een belangrijke rol daarbij speelde een rapport van de Raad van Kerken, waarin onder meer de omstandigheden, die leiden tot kraken. helder uiteen werden gezet. Daardoor vestigde zich bij velen de me ning dat niet in de eerste plaats het kra ken zelf, maar de oorzaak daarvan moest worden aangepast: de leegstand. Voor het kabinet-Van Agt was dit de re den te gaan werken aan een daarop toe gesneden wetgeving, hetgeen leidde tot het ontwerp voor de leegstandswet. De kern daarvan is, dat eigenaren verplicht worden het leegstaan van een woning binnen twee maanden te melden. Is het desbetreffende pand vijf maanden daar na nog niet bewoond, dan kan het door Burgemeester en Wethouders gevorderd worden. Een eigenaar die in gebreke blijft, wordt bedreigd met een flinke boete. Een zelfde bedreiging wil het CDA nu ook opgenomen zien met betrekking tot krakers. VERBRUGH (GPV) ARNHEM (ANP) Het is niet te verwonderen dat Ne derland, door de manier waarop het kabinet-Van Agt de zaken aanpakt, wegzakt naar het niveau van een dorpscafé. Dat zei zaterdag middag ds. A. Verbrugh, het enige kamerlid van het Gere formeerd Politiek Verhond, tijdens de algemene vergade- Verbrugh verweet het kabinet gezichtsloosheid. De enige grote schotel die het kabinet ons heeft opgediend is Bestek '81, maar wat het overige be treft lijkt het of het allemaal wat met de trekschuit gaat, aldus de heer Verbrugh. Hij is voorstander van een natio naal kabinet. Hij hoopt dat het kabinet snel zal vallen door een CDA-motie, en het liefst één dag voor de volledi ge fusie van het CDA. Daar na moet er door het CDA niet opnieuw worden ge streefd naar een nieuw kabi net CDA-PvdA, maar naar een nationaal kabinet. Kom. aldus dr. I. Samkalden, voorzitter van de Europese Beweging en Roy Jenkins, voorzitter van de Europese Commissie te Brussel, op voor Europa. VOORZITTER EUROPESE COMMISSIE: (Van onze "parlementaire re dactie) DEN HAAG „Het zou naar mijn mening zéér onjuist zijn het Europees Parlement met zijn huidige bevoegdheden af te schilderen als een afgeleef de oude tijger die nog in vrijheid hongerig door de nacht kan dolen maar, tande loos en zonder spierkracht, geen enkele werkelijke macht bezit". Met deze volzin gaf de voorzitter van de Europese Commissie (het uitvoerende orgaan van de Europese Ge meenschap) Roy Jenkins za terdag op het in Den Haag gehouden congres van de Eu ropese Beweging te kennen, dat er nog veel misverstan den bestaan over het Euro pees Parlement. Tot de zeer vele belangstellen den op het congres behoorden minister Van der Klaauw en staatssecretaris Van der Mei van Buitenlandse Zaken. Jenkins benadrukte dat de komende (eerste) rechtstreek se verkiezingen voor het Eu ropees Parlement van zeer groot belang zijn. „De 180 miljoen Europese burgers die begin juni naar de stembus gaan zullen kiezen om een krachtige en in sommige om standigheden zelfs doorslagge vende stem te hebben in de besluitvorming over de om vang en verdediging van de begrotingsuitgaven van de Ge meenschap", aldus Jenkins. Op het congres werden de re sultaten bekend gemaakt van een in opdracht van de KRO door Intomart uitgevoerd opi nie-onderzoek, waaruit blijkt dat negentiende deel van de kiesgerechtigde Nederlanders weet dat er 7 juni Europese verkiezingen worden gehou den. Ongeveer 75 procent is van plan om te gaan stem men. De PvdA zou, als er nu verkiezingen zouden zijn, 32 procent van de stemmen krij gen, het CDA 31 procent, de WD 10 procent D'66 6 pro cent en de kleine deelnemen de partijen elk ongeveer 1 procent. Bijna 20 procent wist nog niet waarop ze zouden gaan stemmen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/ALPHEN Tenminste twaalf mensen zijn het afgelopen weekeinde bij verkeersongelukken om het leven gekommen. De 16- jarige J. van Dijk uit Alphen kwam in de nacht van zater dag op zondag om het leven toen hij met zijn fiets op de Bij een reeks kettingbotsingen tijdens dichte mist op de weg Amersfoort-Zwolle ter hoogte van de Ijsselbrug bij Hattem werd zaterdagmorgen grote materiele schade aangericht. Persoonlijk ongelukken deden zich daar niet bij voor. Onderzoek naar lood in bloed van Arnhemse bevolking ARNHEM (ANP) Artsen van de GGD in Arnhem be ginnen morgen met een on derzoek n^ar het loodgehalte in het bloed van minstens 1500 inwoners van vier wij ken rond het loodbedrijf Bil- liton. Het onderzoek zal eni'gé maanden gaan duren en kost 350.000 gulden. De bewoners van de vier Arnhemse wijken kunnen deelname aan de test weige ren. De wijkorganen het onderzoek van veel waar de, al had men liever een uit gebreider onderzoek gezien. „De bevolking wordt nu al leen op lood in het bloed ge controleerd. Wij hadden graag gezien, dat de mensen ook op het voorkomen van andere zware metalen in het bloed zouden worden nagekeken". De kinderen in de bewuste wijken zijn al onderzocht Ge bleken is dat zij naar verhou ding veel lood in het bloed hebben. Minister de Koning op werkbezoek in Suriname DEN HAAG Minister De Koning (Ontwikkelingssamen werking), gisteren voor een vijfdaags bezoek naar Surina me vertrokken, gaat in Para maribo met de Surinaamse bewindslieden spreken over de ontwikkeling van hun land. De minister zal in elk geval de trage uitvoering van de ontwikkelingsprojecten in Suriname aan de orde stellen, een klacht die onlangs ook door tal van fracties in de Tweede Kamer werd geuit. De Koning zal aandringen op een versnelde opleiding van eigen Surinaams kader. In het bijzonder zal hij spreken over de stand van zaken bij de volkswoningbouw en West Suriname. In het binnenland zal hij ont wikkelingsprojecten van parti culiere organisaties bezoeken. De bewindsman zal in Para maribo ook nog een lezing houden over het Nederlandse ontwikkelingsbeleid. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7