Massaal protest losgebroken tegen kernenergie Voorzitter SteenkampCDA kan niet leven zonder ARP" CeidaeScHwa/rit H£\)ok in Borssele demonstratie Verbeurdverklaring geëist van Mentens bezittingen Den Uyl: desnoods Navo op het spel om N-bom tegen te gaan Bij PTT vervroegd eruit of later met pensioen Kamerleden willen actie ÏROOTSE EEUWFEEST-MANIFESTATIE Gezondheidszorg Ouders mogen kinderen van school houden 3INA NNENLAND LEIDSE COURANT ers [STERDAM (ANP) Enige honderden van de Be- psvereniging van Idende Kunste- (BBK) en de erlkgroep Recht en enheid in de zaak- iten hebben zater- en vo lagel rden a ter ij visl I uit irberc soep jatat Kaag dag op een demon stratieve bijeenkomst verbeurdverklaring geëist van de bezit tingen (waaronder de kunstschatten) van Pieter Men ten. Deze eis staat in een resolutie die aan het eind van de bijeen komst werd aangeno men. In de resolutie wordt verder ver langd dat de over heid op de kortst mogelijke termijn een onderzoek instelt naar de herkomst van Mentens bezittin gen en naar de wijze waarop hij ze heeft verkregen. Op de bijeenkomst werd onder anderen het woord gevoerd door de Israëlische journalist Chaiv Ka- naan, die een groot aantal artikelen heeft gepubliceerd over het oorlogsverleden van Menten. De journalist kent Menten nog van voor de oorlog in Po len. Kanaan zei dat hij in de Verenigde Staten onlangs nieu we getuigen heeft ge vonden die zeer be zwarende verklarin gen over Mentens oorlogsverleden kun nen afleggen. Op de bijeenkomst spraken verder Jaap Lok van het BBK-bestuur, die zei dat de zaak-Men- ten indertijd weer aan het rollen is ge komen door een actie van de BBK om te verhinderen dat een veiling van Mentens kunstschatten door zou gaan, de journa list Hans Knoop, die zich intensief met de zaak Menten heeft beziggehouden en een vertegenwoordiger van Oud-verzetstrij ders en oorlogsslach toffers. n een onzer verslaggevers) HAAG Op tal van tatsen in de wereld is afge- i zaterdag gedëmonsteerd ten kernenergie. In het «uwse plaatsje Borssele, W Nederlands enige com- trcieel geëxploiteerde kern- tra le staat, kwamen een ine tweeduizend demon- nten. uit alle delen van t land bijeen voor een pro- ars naar de centrale. De knonstratie, die zonder pro- men verliep, trok veel \tt belangstelling dan aan- ikelijk was verwacht In- was de directe sluiting i centrales in Borssele en jdewaard. risburg dreigt overal, zo rd gezegd, risico-ananlyses zinloos gebleken. Een ep demonstranten uit Nij- 6gen deponeerde bij de cen- le emmers met veebeende- onder het motto „zo zien mensen er uit na radio-ac- straling". Aan het eind le middag werden op het ein van de centrale span- ?ken opgehangen. Sydney in Australië waren erdag vijftienduizend men- op de been om te demon- ren tegen het delven van ium. Voorzover bekend :hikt Australië over twin- procent van de wereld- Drraad uranium. „Geen iwe Harrisburg's, laat het anium in de grond", was ar de leus. In Groton in de Amerikaanse staat Connecticut trad de politie hardhandig op In Stockholm liepen bijna tienduizend mensen mee in een anti-kernenergie demon stratie. Bij het parlementsge bouw werd onmiddelijke stop zetting geëist van alle kernre actoren in Zweden. Ook werd opgeroepen tot het houden van een referendum over dit onderwerp. In Gothenburg de monsteerden tweeduizend mensen, in Hamburg vijfdui zend en in Frankfurt driedui zend. Ruim drieduizend demon stranten waren zaterdag bijeen in het Amerikaanse Groton (Connecticut), waar in het bijzijn van Jimmy Car ter's vrouw Rosalynn de eer ste Amerikaanse Trident-on- derzeeboot van stapel liep. Tegelijk werd voor een twee de boot van dit type de kiel "gelegd. De Trident behoort tot de grootste duikboten ter wereld, kost ruim een miljoen en Veel meer demonstranten dan was verwacht, waren zaterdag in Borssele op de been om te proteste ren tegen het open blijven van de kerncentrales in Borssele en Dodewaard. Met in totaal zeventien bussen kwamen ze uit alle delen van het land op het dorpsplein aan. Vandaar ging het te voet verder naar de centrale AMSTERDAM „De Neutronenbom is een onmenselijk wa pen. Nederland moet alles op alles zetten om de invoering van dat wapen tegen te gaan. Zo nodig moet ook het lid maatschap van de Navo op het spel worden gezet. Dit zei PvdA-fractieleider in de Tweede Kamer Joop Den Uyl afgelo pen zaterdag op een studiedag tegen kernwapens van de Vrije Universiteit in Amsterdam. De bijeenkomst werd bijge woond door ongeveer duizend leden van PvdA, CDA, D'66, PPR, PSP. FNV, het Interkerkelijk Vredes Beraad, Pax Christie en de comités Stop de Neutronenbom en Stop de* Kemwapenwedloop. Volgens Den Uyl moet Nederland het lidmaatschap van de Navo ten volle benutten om de kernwapenrace te bëindigen. Ook de invoering van varianten op de Neutronenbom vond hij ontoelaatbaar. CDA-fractieleider Ruud Lubbers keerde zich eveneens tegen invoering van de Neutronenbom. Hij zei achteraf ook de in voering van de genucleariseerde Lanceraket te betreuren. Lub bers voelde er samen met Den Uyl niet voor om, zoals het IKV dat wil, alle kernwapens eenzijdig uit Nederland te we ren. Om dat te bereiken is het beter om invloed binnen de Navo aan te wenden, om zo bijvoorbeeld ook te voorkomen dat de wapens in West-Duitsland vyorden opgeslagen, zo zei hij. Tijdens de bijeenkomst, die ook door de Japanse vredesdele- gatie die op het ogenblik in Nederland verblijft, werd bezocht, werd door voorzitter prof. Boeker gepleit voor het instellen van kernwapen vrije zones in Europa en voor het afgeven van een verklaring dat men kernwapens nooit als eerste zal ge bruiken. demonstranten wordt met 24 raketten uitge rust, die 408 doelen met een atoomboom kunnen bestoken. Daarbij gaat het om bommen die vijf maal zo sterk zijn, als de bom die destijds Hirosjima verwoestte. Tweehonderdertig demon stranten werden opgepakt en enige tijd vastgehouden, om dat zij onder meer riepen dat de onderzeeër net zo'n gevaar vormt als de centrale in Har- risburg. (XPERIMENT VAN DRIE JAAR fan' een onzer ver slaggevers) |N HAAG Met van volgend r kunnen PTT'ers, t zestig jaar zijn, dienst vervroegd platen. Zij kunnen I hun 65ste jaar pter ook op vrij- (llige basis nog twee jaar blijven werken en daarna met pensioen gaan. De regering wil met dit systeem drie jaar experimenteren. Wan neer het slaagt wil de regering het sy steem ook bij de an dere overheidsdien sten invoeren. Volgens dè christelij ke bond van over heidspersoneel NCBO komen van de in to taal 80.000 persop- neelsleden bij de PTT voor het experi ment 10.000 PPT'ers in aanmerking van wie 3000 voor ver vroegd uittreden. Niet iedereen zal er echter gebruik van maken. Van de hele regeling vervroegd uittreden en later met pensioenzullen er vermoedelijk in to taal 5.000 gebruik maken: ongeveer 1500 voor vervroegd uittreden en ongeveer 3500 voor latere pen sionering. Het experi ment gaat 30 miljoen gulden per jaar kos ten, maar omgekeerd komt het voor een deel ook ten goede aan de werkgelegen heid. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een groep leden van de Tweede Kamer - grotendeels specialisten op de terreinen buitenlands beleid en sportzaken - bereidt een actie voor die als doel heeft de aandacht te vestigen op de aantasting van de mensenrechten in de Sovjet-Unie. Dat gebeurt met het oog op de Olympische Spelen die in 1980 in Moskou gehouden worden. Tot deze groep parlementariërs horen de CDA'ers Hans de Boer, Hennekam en Schol ten, de PvdA'ers Van Thijn, Van der Stoel, Worell, en Ter Beek, de WD'ers Erica Ver kerk—Terpstra en Keja en de D'66'ers Brink horst en Mertens, allen op persoonlijke titel. Op het ogenblik is de groep bezig met de sa menstelling van een comité van aanbeveling, waarin tal van bekende Nederlanders zitting zullen nemen. Het is volgens de initiatiefne mers bepaald niet de ^edoeling te komen tot een- boycot van de Sovjet-Unie of de Olym pische Spelen, wel om een goede gedachten- wisseling op gang te brengen over de wijze waarop de Sovjet-Unie met de mensenrechten omspringt Een zeer belangrijk richtsnoer is de in 1975 ook door de Sovjet-Unie onderte kende Acte van Helsinki, waarin zeer duide lijk over de mensenrechten wordt gesproken. Zoals bekend kwam ook voor de wereldkam pioenschappen voetbal in Argentinië (in 1978) een actie voor mensenrechten op gang, maar dat gebéurde pas op het laatste moment. Naar verluidt zijn de cabaretiers Bram Vermeulen en Freek de Jonge nu voor de nieuwe actie benaderd. In de loop van de volgende maand worden meer details over de actie bekend. i V n t parlementaire redactie) 1UTERDAM Dankbaar, zelfbe- st en trots hebben ongeveer 2.400 ïn van de Anti-Revolutionaire Par- zaterdag in De Doelen in Rotter- n het eeuwfeest van hun partij ge- :rd. Hoewel dit waarschijnlijk de ttste grote manifestatie van de IP was vóór deze groepering vol- id jaar in het CDA opgaat was er en sprake van een weemoedige pining. Ook de vele gasten - lei- rs van andere partijen, vertègen- Kirdigers van maatsachappelijke or- nisaties - waren vol lof voor de rol de ARP de jaren door gespeeld ft en over de waardige viering n dit honderdjarig jubileum. Voorzitter van het CDA professor' P. Steenkamp deed in een korte de een poging om de koers van het )A aan te geven: grote nadruk op insenrechten, ontwikkelingshulp, de lzijnstaak van de overheid, de be- rmwaardigheid van het menselijk en, architectonische kritiek op de 'Omensverdeling, bescherming van christelijk onderwijs, verdere d$- ttratisering. „Zonder antirevolutio- ken kan het CDA niet leven", riep op* b*U -rd. "lel Op het eeuwfeest van de ARP waren zaterdag veel belangrijke Nederlanders aanwe zig. Vooraan zittend partijvoorzitter Hans de Boer, daarnaast oppositieleider Den Uyl en oud AREerste Kamerlid en oudwethouder van Delft P. Chr. Elfferich. Rechts tweede rij oudCDA—fractievoorzitter mr. W. Aantjes en CDA—fractievoorzitter drs. R. Lubbers Premier Van Agt verklaarde de toe komst van het CDA met vertrouwen tegemoet te zien, „met de woorden van Kuyper als opdracht en uitdaging: Christen-democraat te zijn u een ereti tel". Met een lichte uithaal naar de in terne ruzietjes in het CDA voegde hij eraan toe: „Als we zó onze taak zien worden we klein vanwege de zwaarte van die taak, klein ook tegenover el kaar. Als we nog zoveel te doen heb ben dan is er eigenlijk geen tijd om eigen principiële koninkrijkjes op te richten en elkaar voortdurend de maat te nemen". Volgens Van Agt, die een stormachtig applaus kreeg, heeft de ARP het CDA als politiek instrument nodig om vorm te geven aan de christelijke staatkun de in antwoord op de problemen van vandaag. Alleen zo kan, bijvoorbeeld, het eigen geluid ook in Europa door klinken. Hij prees de ARP-ers die in de loop der jaren een belangrijke rol in het Nederlandse staatkundig leven hebben gespeeld: Kuyper, Heemskerk, Talma, Colijn, Schouten, Zijlstra, Bruins Slot en Aantjes („zoekers naar een hedendaagse vertaling van christe lijke politiek"). Het slotwoord werd uitgesproken door professor Goudzwaard, oud—Tweede; Kamerlid voor de ARP en mede—op steller van het CDAprogram „Niet bij brood alleen". Deze zei onder meer: „Honderd jaar zijn. voorbij ge gaan, het tiende deel van wat in de ogen van de Heer voor één dag telt We vragen Hem ons te bewaren bij de opdracht waartoe Hij ons in de poli tiek blijft roepen - onverschillig of dat is in het organisatorisch verband van een ARP en een CDA, of niet". Voorzitter ARP ridder Ned. Leeuw (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM - De voorzitter van de Anti- Revolutionaire Partij Hans de Boer, tevens CDA—Tweede Kamerlid, is benoemd tot ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. Minister president Van Agt deelde dit zaterdagmiddag mee op het eeuwfeest van de ARP in De Doelen in Rotterdam. Nadat de pre mier de versierselen had opgespeld zei De Boer deze onderscheiding te beschouwen als een eer bewijs voor alle antirevo lutionairen die deze hon derd jaar op de een of andere wijze voor hun ideaal geploeterd hebben. De nota van de staatssecretaris van Volksgezondheid,, mevrouw Veder-Smit, over de mogelijkheden voor kos tenbeheersing in de gezondheidszorg heeft één duidelijk kenmerk: de nota is rijk aan het aangeven van moge lijkheden om op de kosten in de gezondheidszorg te be zuinigen. Maar de nota is tegelijkertijd vooralsnog arm in het doen van keuzes uit de aangeboden mogelijkhe den. EEN opvallend punt uit de nota is, dat er opnieuw een vorm van eigen bijdrage voor verzekerden wordt be pleit, zij het dit keer in verkapte vorm. Dat is het voor stel om een bijdrage te vragen van bijvoorbeeld en kele guldens, zoals de staatssecretaris nader toelichtte op de door de huisarts uitgeschreven recepten. Geen eigen bijdrage voor huisarts-bezoek, zei de staatssecre taris nadrukkelijk in een toelichting, maar alleen een eigen bijdrage ais een recept wordt uitgeschreven. Wat het verschil is heeft de bewindsvrouwe echter niet dui delijk kunnen maken. Het is en het blijft een vorm van eigen bijdrage van de verzekerde, en dus een vorm van eigen risico, ook al is het een gekunstelde vorm. Beter is het, om de besparingen in eerste instantie te zoeken in de andere mogelijkheden die de nota aan biedt Met die mogelijkheden valt zo laat het zich aan zien, veel te bereiken. Twee belangrijke elementen daarvan zijn het aanpakken van de soms exhorbitant hoge inkomens van specialisten, en het beperken van het voorschrijven van te veel, en van nodeloos dure ge neesmiddelen. Maar voor beide punten geldt, dat er van overheids wege straffe maatregelen moeten komen, wil men op korte termijn resultaten boeken. Dat resultaat op korte termijn zeer gewenst is, staat buiten kijf, gezien de in de voortgangsnota Bestek '81 beschreven steeds nijpen der wordende economische situatie. Het is daarom van groot belang, dat bezuinigingen bijvoorbeeld op de voor te schrijven geneesmiddelen, niet uitsluitend aan de verantwoordelijkheid van de al dan niet welwillende artsen en apothekers wordt overgelaten. Momenteel ligt hier voor de overheid wel degelijk ook een verantwoor delijkheid. VOLGENS GRONINGSE OFFICIER VAN JUSTITIE (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN Volgens de Groningse officier van Justi tie mr Buttinger voorziet de leerplichtwet in een moge lijkheid om kinderen van school thuis te houden wan neer de ouders overwegende bezwaren hebben tegen de richting van het onderwijs dat op de in hun omgeving gevestigde scholen wordt ge geven. Op grond hiervan vorderde hij vrijspraak tegen twee va ders van leerplichtige kinde ren, die weigeren hun zoont jes in te schrijven bij een er kende lagere school. De twee ouders, die deeluitmaken van een alternatieve leefgemeen schap in Pieterburen, geven hun kinderen zelf les. De kantonrechter mr J- de Wildt merkte op, dat een con sequentie van de uitleg die de officier aan de wet geeft is, dat „duistere figuren" die be zwaren hebben tegen het on derwijssysteem hiermee een vrijbrief hebben om hun kin deren thuis te houden. Een van de ouders zei hierop, dat het een heel zware taak is zelf je kinderen te onder wijzen. „Wij kunnen dat, om dat we leven in een verband waar dat mogelijk is en om dat wij een heel sterke le vensovertuiging hebben". De alternatieve levensgemeen schap (Impuls) kwam kortge leden in het nieuws omdat zij weigert de vakdiploma's te halen die nodig zijn voor het uitoefenen van het bakkersbe drijf. De groep heeft een ei gen bakkerij. De kantonrechter zal over twee weken schriftelijk vonnis wijzen. RIETKERK (VVD): Eén lijn in samenwerking andere partijen HILVERSUM Alle VVD-kamerleden en het bestuur van de partij zullen in de toekomst één lijn vormen wat betreft de uitspraken over samenwerking met andere partijen. Dit ver klaarde de WD-fractieleider van de Tweede Kamer mr. Riet kerk gistermiddag in het radioprogramma AVRO-magazine. Rietkerk zei dat er niet gesproken zal worden over een even tuele samenwerking met de PvdA en D'66, zolang het huidige kabinet aan de macht is. „Iedereen in de fractie en binnen het partijbestuur is het over die lijn eens. We zullen alleen nog maar spreken over de samenwerking die we hebben met de christen-democraten", aldus mr. Rietkerk. KNEL ontdekt toezegging koningin EPE De Stichting Rechtsherstel KNIL heeft in de strijd om de teruggave van de nooit uitbetaalde KNIL-soldijen een nieuwe rechtsgrond ontdekt. Getuigen hebben gemeld dat ko ningin Wilhelmina omstreeks 12 december 1941 in een radio toespraak haar rijksgenoten over zee heeft toegezegd dat de kosten van de oorlogvoering tegen Japan voor rekening zou den komen van de gemeenschap. De tekst van de toespraak is tot op heden echter onvindbaar. Daarom heeft de stichting haar advocaat opgedragen de Haag se rechtbank nu te verzoeken de getuigen onder ede te horen. Verder heeft men minister Wiegel gevraagd de koninklijke be lofte in te lossen en de onteigende soldijen nu eindelijk terug te geven. Politiecommissaris veroorzaakt drama in Belgische bar ANTWERPEN In de nacht van vrijdag op zaterdag heeft de politiecommissaris Hu- brechts in zijn woonplaats Es sen, ten noorden van Antwer pen aan de grens met Neder land, in een bar de barhoud- ster doodgeschoten en een man levensgevaarlijk ver wond. De commissaris vlucht te na zijn daad naar huis waar hij de hand aan zichzelf sloeg. Over zijn motief is niets meegedeeld. De 57-jarige politiecommissa ris had een woordenwisseling gekregen met de 42-jarige barhoudster Johanna Spies- sens. De commissaris, die in burger was, haalde daarbij zijn dienstpistool tevoorschijn en schoot de vrouw dood. Hij vuurde ook op een 22-jarige klant die levensgevaarlijk ge wond raakte. Nu en dan regen en middag- temperaturen omstreeks 13 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor woensdag'. Aantal uren zon: o tot 6 Min. temp.: omstreeks 5 gra den Max. temp.: omstreeks 13 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 pro-, cent Kans op een geheel droog et maal: 30 procent

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5