t Villeneuve winnaar grote prijs van VS Ruska maar drie minuten op de mat Nereus wint maar nummer twee presteert Van Duimen goed op dreef Overwinningen volleybalteams Teleurstellende start Wiersma Roethof weer titel mil—1 AN LAMMERS NA BOTSING UIT DE STRIJD (ees Verkerk de sterkste Atop Nootdorp Jan Sikking issistent ondscoach r wereldbeker oor Simon log meer /emrecords Wassenaar snelste in Zilveren- Molenloop Vijftig mille voor Betty Stöve Selectie van waterpolojeugd ra If J LEIDSE COURAN'i MAANDAG 9 APRIL 1979 PAGINA 17 - 16 n Spel ONG BEACH De grote prijs van de erenigde Staten in de formule 1 is glste- in gewonnen door de Canadees Gilles VII- t neuve in zijn Ferrari 312T4. De Zuidafrl- aan Jody Scheckter eindigde op de twee- e plaats, eveneens in een Ferrari. Op de erde plaats eindigde de Australiër Alan ones In een Williams. Wereldkampioen larlo Andretti, uit de Verenigde Staten, Indigde met Lotus als vierde. De Neder- ander Jan Lammers raakte In de 47ste onde met zijn Shadow bij een botsing be srokken. Hij werd als zestiende geklas- eerd. De Oostenrijker Nicki Lauda (Brab- am-Alfa) werd 22e en de Brit James Hunt ras als 24e de hekkensluiter. Na de vier ms dit jaar verreden wedstrijden staat leneuve bovenaan het klassement met punten, gevolgd door de Fransman La tte met 16, Schekter met 13, de Argentijn arlos Reutemann met 12 en Depailler met punten. Gilles Villeneuve. die bij de training alleen Carlos Reutemann (Lotus) voor moest laten gaan, gaf de concurrentie geen kans. De 27-jarige Canadese Ferrari-coureur leidde van start tot finish. Hij mocht overigens van geluk spreken dat de wedstrijdleiding hem geen tijdstraf gaf voor zijn te snelle start, doch volstand met een boete van 10.000 Zwitserse franken (ruim 12.000 gulden). Daarbij kwam dat de Fransman Jacques La- fitte bij de start al moeilijkheden kreeg met de versnelling van zijn Ligier. De winnaar van de grote prijzen van Argentinië en Bra zilië was daardoor direct al kansloos. Lafitte poogde nog de strijd voort te zetten met een reserve-wagen. Na acht ronden begreep hij dat hij met de minder snelle bolide kansloos was. Hij staakte toen de strijd. Een valse start maakte dat de race twintig minuten te laat begon. Villeneuve, ook win naar van de Grand Prix van Zuid-Afrika vori ge maand, raakte in verwarring doordat het startlicht niet juist functioneerde. Ook de naast hem op de eerste rij staande Lotus coureur Carlos Reutemann kreeg een boete van 10.000 Zwitserse franken. Hij had pro blemen met het elektrische systeem van de wagen en startte van de pits in plaats va nachter de startlijn. Villeneuve leidde van start tot finish en werd vrijwel niet bedreigd. Jody Scheckter zorgde er voor dat het een dubbele triomf voor Ferrari werd door de tweede positie over te nemen en die niet meer af te staan. Hij had een achterstand aan de finish van bijna een halve minuut op de top-coureur van het Italiaanse merk. Villeneuve reed de 80 ronden (260 km) in een uur 50 minuten en 40 seconden, dat is een gemiddelde van 142,18 km. per uur. Zijn snelste ronde van 1 minuut 21,2 sec. (gem. 144,53 km per uur). Gilles Villeneuve steekt zijn duimen omhoog naar het publiek na zijn overwinning in de Grote Prijs van de Verenigde Staten. lOOTDORP Kees Verkerk jrgde voor een fraaie afslui- ng van het drafseizoen 1978- j)7& op de baan in Nootdorp. Serard van Eykelenborg stuur- jje zijn draver naar een over winning over de 2420 meter in sn kilometertijd van 1.22.1. In laatste ronde kwam „Kees- iie" uit de achterhoede met ten prachtige sprint op de tindstreep af en bleef Manderi- i H met gering verschil voor. meest winnende draver van jrland bracht zaterdag toch weer 4500 gulden in de 5a van Stal Westland. reprijzen van de heer Vergeer Yaren er in de twee afdelingen amateurrijders. De eerste fdeling kwam op naam van 'trian met Lou van Brederode jit Noord Holland. De andere ifdeling werd gewonnen door ?iet Roodenrijs met Lord Easter jit Den Haag. EN HAAG Jan Sikking, trai- ir van het pas uit de eredivl- e gedegradeerde Punch, is angesteld als assistent-bonds- ach van Tom Quinn, die in in werkzaam is. i Sikking speelde 92 keer in fiet nationale basketbalteam. Hij jtond voor het laatst in Oranje iJjdens de trip van Nederland lar Zweden en Finland eind •rig jaar. Hij was ook coach in de nationale studentenploeg iijdens de laatste Universiade. {GOTHENBURG-De Oostenrijker 'iugo Simon heeft de voor het rst op het spel staande we reldbeker paardspringen gewon- In Gothenburg kwam Si- met Gladstone foutloos [ond in de barrage in 24,5 se- iden. De Amerikaanse Kathy lahan ging rond in 25,4, laar maakte met Jones Boy n springfout titel van Simon kreeg zijn islag na een uitermate §pan- ind concours. Vrijdag werd de merikaanse tweede achtër Si- ion, die gisteren de Amerikaan- B moest laten voorgaan. In de «tra barrage was Sirpon de be tere ruiter. Gedeeld derde wer pen de Amerikaan Dello Joio en Eddy Macken met resp. ^Ilegro en Traolls of Dundalk. ink Nooren werd winnaar van i Grote Prijs van Utrecht met pats Whisters. Meier en Wieken yerden tweede en derde. Piet makers won een nationaal incours met Summertime voor foumans met Hudson S. Ine iukelaar won voor Raaymakers n concours met Kahliff. i isti^SDAM Nadat vrijdag al -twee wereldrecords waren ge sneuveld in de zweminterland ist-DuitslandRusland in [otsdam, werden daaraan nog wereldrecord en een Euro- ïs record toegevoegd. Rus Sergej Kopliakov bracht st wereldrecord 200 m. vrije j[a9 op 1.14.83 min. Het oude "cord stond sedert 19 juli 1976 et 1.50.29 op naam van de "erikaan Bruce Fumiss. die irmee in Montreal de gouden taille veroverde, de 4x100 m. wisselslag he- ic" verbeterde Rusland, dat de I jontmoeting met 180—164 pun- >nkn Won het Europees record (Bto een van 3-46-20 min- '"net oude record stond op naam van West-Duitsland met 3.47.29. KERKRADE Iets minder dan vijf uur voor Ruska (38) be noemd werd tot zevende dan, stapte hij op de mat voor zijn eerste partij tegen Eric Koen- ders in de open Nederlandse judo-kampioenschappen In Ker- krade. Ruim drie minuten later kwam het volle gewicht van zijn 112 kilo, plus de ook niet te verwaarlozen massa van Koenders op zijn linkerelleboog terecht. Een blessure maakte een einde aan de aspiraties van Ruska In een come back na zeven jaar. De eerste echte partij van de tweevoudige Olympische kam pioen van München na de Spe len van 1972 werd ook meteen de laatste. Een val zoals judo ka's er in hun loopbaan mis schien duizenden maken, kon niet goed worden opgevangen. Eric Koenders was al een (zeke re) verliezer voor de blessure van Ruska ontstond. Op de cre ditzijde van Ruska stond een yugo en een koga. Hij had de tijd alleen maar moeten volma ken. Hij heeft die niet kunnen voltooien, mede omdat de scheidsrechter vond dat Ruska te passief op de mat stond. Hij kreeg een waarschuwing. „Ten onrechte", vond Ruska, „judo is veranderd in de jaren. Vroeger werd het begrip judo uitgelegd zoals het behoort: gebruik ma ken van de kracht van je tegen stander, nu dient er gewerkt te worden, getrokken, gevochten. Ik heb natuurlijk taktische erva ring. Daarom juist stond ik te wachten op een actie van mijn tegenstander, dan had ik kun nen exploderen. De scheidsrech ter heeft dat vermoedelijk niet begrepen". Ruska veraat evenwel dat voor zichtigheid^ bij judo hoort. Hij vergat ook dat beide ellebogen al eens geopereerd zijn (slijm- beurzen) en dat hij de afgelo pen week bij de haltertraining toch een behoorlijke irritatie aan zijn linker elleboog had opgelo pen. De rentree van Wim Ruska duurde maar kort. In de partij tegen Eric Koenders viel hij dermate ongelukkig op zijn linker elleboog, dat hij verloor en zich tevens moest laten behandelen. De open Nederlandse judokam- Uit het grote veld van deelne- pioenschappen hebben een mers heeft één Nederlander, klein Nederlands tintje gehad. Henk Numan, .een finaleplaats veroverd. Bij de halfzwaarge- wichten vond hij pas in de laat ste ronde, in Georgiër Temor Hoeboeloeri zijn meester. Met een schitterende schouderworp werd de judoka uit de Sovjet- Unie open Nederlands kam pioen. Nog 'twee Nederlanders kwamen tot brons. Rik Bakker (22) en Gerrie Theunissen (19) onder streepten dat er weer wat talent uit de vrij brede middengroep van het Nederlandse judo boven komt. Peter Adelaar, weer terug in de competitie na de opgelo pen voetblessure tijdens het oe- fentoernee door Japan, verloor wat ongelukkig van Imre Varga, die bij de Europese kampioen schappen tegenover hem in de eindstrijd de verliezer was. De Hongaar kreeg van de scheids rechter het voordeel van de twijfel en ging daarna met min der moeite verder naar de eer ste plaats bij de zwaarste man- AMSTERDAM Favoriet Nereus won. Maar eigenlijk moest de presta tie van de Nereus/Orca-acht in het 47e lange afstandskampioenschap van De Amstel hoger worden gewaar deerd. De top-acht van de Amsterdamse stu denten startte als eerste in de traditio nele achtervolgingswedstrijd over acht kilometer van Ouderkerk tot vlak bij het Amstelhotel. Dat dankten de Am sterdammers aan de omstandigheid dat zij vorig jaar eveneens zegevier den. Nereus had, mede door de ideale weersomstandigheden waaronder werd geroeid, het grote voordeel dat het schip in rustig water voer. Orca/Ne- reus daarentegen, dat als zevende deelnemer begon aan een inhaalwed strijd, had uitermate veel last van het vuile water waarvoor de boten zorg den die eerder waren vertrokken. Des ondanks bedroeg het verschil tussen de winnaar en de nummer twee aan de finish niet meer dan amper een se conde. De overmacht van het tweetal was duidelijk. De Skadi/Nautilus-combiria- tie, die derde werd, had een achter stand van meer dan veertig seconden. Het Groningse Aegir, toch ook als kanshebber getipt, werd op meer dan een minuut vierde. De beproefde combinatie Ric/Euros/'t Spaarne/Skadi/De Laak won bij de lichte achten zoals de ploeg wilde. Orca, tweede plaats, werd op meer dan een minuut geroeid. Bij de dames leed de acht van Ne reus, voorgeslagen door Joke Dierdorp en Liesbeth Vosmaer, opnieuw een ne derlaag. De formatie die vorige week bij de meerkamp op De Amstel met een tweede plaats genoegen moest ne men, zag zich ook nu de overwinning ontgaan. De acht van Nereus-Ric bleek superieur en was een kleine hal ve minuut sneller. AMMERZODEN-Boet van Duimen heeft met een Suzuki voor eigen publiek in Ammerzoden de race In de halve literklasse gewonnen. Van Duimen liet Piet van de Wal achter zich. Jack Middelburg kwam in de 350 cc-klasse niet verder dan een derde plaats achter de 'Zuidafrikaan John Ekerold en Johan Struyk. Ekerold was ook in de 250 cc de snelste. Klaas Hernambt en Rinus van Kasteren werden tweede en derde. Tijdens de training kwam de Zwitser Hans Muller ten val. Hij liep een hersenschudding en een ge scheurd sleutelbeen op. Van der Laan en Van der Vliet zijn winnaar geworden van een in ternationale zijspanmotorcross in Wychen. In beide manches zege vierde het duo, dat daarmee een onoverbrugbare voorsprong nam op de overige combinaties, van wie de duo's Bens en De Wild en Van Gastel en Hurkmans tweede en derde werden. Gerard .Rond werd winnaar van twee manches in de nationale cross 500 cc in Treebeek. Herlings en/Karsmakers werden in de to taalstand tweede en derde. Boet van Duimen neemt meteen na de start de lei- ding. Achter hem Alex George (no. 69). HALSTAHAMMER Hel Nederlandse herenvolleybalteam is giste ren in Zweden het toernooi om de Lentebeker begonnen met een overwinning-op Noorwegen. De uitslag was 3—0 (15—5 15—7 15— 11). Nederland kwam met de basisopstelling Goedkoop, De Groot, Krie- ger, Lantsheer, Wesselink en Kampman in het veld, maar na de eerste set 'bleek het Noorse spel zo zwak, dat Goedkoop (Van der Veen), Wesselink (Sturkenboom) en- Lantsheer (Knip) konden wor den vervangen. In de derde set, die zeer rommelig was, kon Noor wegen de strijd tot 11—11 goed bijbenen, vooral door de laksheid van de Nederlandse spelers. Het Nederlands damesteam heeft de eerste wedstrijd in het toer nooi om de Lentebeker in winst omgezet. Spanje werd in eenent wintig minuten met 3—0 (15—3,15—6 en 15—5) verslagen. Na de eerste set, die Nederland moeiteloós had gewonnen, kregen de Oranje-dames in de tweede en derde set toch problemen met hun Spaanse tegenstanders. De Spaanse ploeg, die vorig jaar als twaalfde eindigde en dat in een veld van zestien teams, sloeg toen verrassend terug. Niet zozeer de kracht van de tegenstander was daar de oorzaak van, als wel de verslapping van concentratie aan Nederlandse kant. De beide bondscoaches Jaap Akkerhuis en Johan van der Haar brachten in - de eerste set een basisformatie in het veld met de spelverdeelsters Fransje Murphy en Els Mulder. (Van onze verslaggever) ZEVENAAR Harm Wiersma, die een maandje geleden zijn wereldtitel kwijtraakte aan Ana- tollj Gantwarg, had zichzelf een betere start toegedacht in het Nederlands kampioenschap dammen. Remise als oogst van vijf uur dammen tegen de 19- jarige Jos Stokkel is nu een maal een teleurstellend resul taat voor hem. Een tegenvaller dus, niet alleen omdat Wiersma gedurende de hele partij de winst bijna in handen had, maar vopral omdat de Fries niet winnend startte in het toernooi te Zevenaar, een krachtmeting waarir heeft recht te zetten. Want met de povere verrichtin gen van Wiersma te Arco nog vers in het geheugen verwacht ten heel wat dammers dat de grootmeester in het Gelderse plaatsje fHnk zou uithalen. Wiersma is niet de enigé speler die vol strijdlust aan het sterkst bezette nationale kampioen schap van de laatste jaren be gonnen is. Zo willen de Alme- loër Gerrit Boom en Johan Bas- tiaannet uit Amsterdam bewijzen geen éèndagsvlinders te zijn. Dat de prestaties,die zij vorig jaar leverden (als debutanten doorstoten naat het toernooi om het wereldkampioenschap) niet op toeval, maar op kwaliteit be rusten. Gerrit Boom haalde in de ope ningsronde twee punten. De Al- meloër verrastte Geert van Aal ten zodanig, dat hij geen ande re uitweg zag dan een schijf te offeren. Van Aalten verloor prompt de partij. •Johan Bastiaannet zal vandaag moeten proberen de eerste pun ten te vergaren. De Amsterdam mer overzag een simpele combiJ natie, die Evert Bronstring in de stand gevlochten had en moest vlot capituleren. Titelverdediger Frank Drost moest optornen te gen Jan de Ruiter, die, evenals Bronstring, een rentree maakte in de eindstrijd van dit nationale kampioenschap. De bondstrainer uit Deventer deelde na een niet bijster spectaculair duel de pun ten met Drost. Rob Clerc nestel de zich bij de koplopers Boom en Bronstring door resoluut Joost Hooijberg terug te wijzen. Een door Hooijberg ingezette flankaanval verzandde in het ragfijne omsingelingsspel van zijn opponent. De Limburger John van der Borst bereikte in de confrontatie met Johan de Boer een oppermachtige positie, maar zag geen kans zijn tegen stander op de knieën te dwin gen. LEIDEN Bram Wassenaar (De Bataven) heeft zaterdag in Leiden de Zilveren-Molenloop traditiegetrouw gewonnen. Was senaar liep de twintig kilometer door het groene hart van Zuid- Holland in 1 uur, 1 minuut en 13 seconden. De oud-record- houder van Nederland op de 1500 meter was op het laatste stuk te snel voor Theo Verbeek (Trias), die vier seconden later als tweede finishte. Wassenaar, Verbeek, Cor Vriend en Piet Vonck hebben vrijwel voortdurend op kop van het 350 man sterke veld gelopen. Nadat eerst Piet Vonck was afgevallen, kon na 16 kilometer ook Cor Vriend het tempo niet meer vol gen. Na een blessure, die ruim een half jaar genezing vergde, heeft Roelof Veld (Daventria) gisteren in de Spanderswoudloop in Hil versum zijn rentree gemaakt. De Nederlandse marathonkampioen won de loop over twintig kilo meter in 1 uur, 3 minuten en 34 seconden. Veld had ruim een halve minuut voorsprong op Wies van Houte (RKHAV). TOKIO-Betty Stöve is afgelopen weekeinde niet minder dan 50 mille rijker geworden. De Ne derlandse, die in het enkelspel de laatste tijd vrijwel niets meer presteert, compenseerde in Tokio dit sportieve gebrek door de met veel geld gedo teerde officieuze wereldtitel da mesbubbel te veroveren met Francoise Dürr. In de eindstrijd in Tokio versloe gen Stöve en Dürr Sue Barker uit Engeland en Ann Kiyomu- ra(VS) met 7-5,7-6. In beide sets stonden de latere winnaressen nog met 5-3 achter. Victor Pecci uit Paraguay is •vinnaar geworden van het toer nooi in Nice. Pecci versloeg in de finale John Alexander(Aus) met 6-3,6-2,7-5. Pecci had eer der van Caujolle(Fra) gewonnen, Alexander was te sterk voor Ba- razzutti(lta). DEN HAAG Ivo Trumbic, de coach van het Nederlandse wa- terpoloteam, heeft dertien spe-* Iers geselecteerd voor .het ze- slandentoernooi (spelers tot en met achttien jaar), dat van vrij dag 13 april tot maandag 16 april in Genua wordt gehouden. Behalve Nederland komen ook Italië, Spanje, West-Duitsland, Frankrijk en Joego Slavië In actie. De Nederlandse ploeg bestaat uit: Wouter van de Horst (HZC De Robben), Harm Jager (De Vuursche). Rob Lagrand (Ne reus), Ronald Nonnekes (ZV Rotterdam). John van de Bosch (ZIAN Vitesse). Erik van Noort (VZC Ritmeester), Ton Schoe- man (VZC Ritmeester), Han Butz (Polar Bears). Arco Verboom (AZC Unique). Jan Lassooij (DJK), Ronald de Vogel (AZC Unique), Gerhard Jansen (Polar Bears) en Ronald Hermsen (HZC De Robben). Twijfelachtig Bij het Internationaal Olympisch Comité gaat bestuurslid Cees Kerdel de kwestie van de ..Spaanse amateur^", die deelnemen aan het toernooi voor plaatsing op de Olympische Spelen, aanhangig maken. Hoewel het Spaans Olympische Comité verklaringen van geen bezwaar heeft afgegeven vooreen aantal voetballers, is het duidelijk dat zij geenamateur zijn in de zin die het IOC voorstaat. Of het protest van Kerdel enig succes zal hebben, moet zeer twijfelachtig worden geacht. Met de Olympische Winterspelen voor de deurweeteen ieder, en ook het IOC, dat daar op grote schaal commercie wordt bedreven. Er zijn wel eens enkele skiërs uitgeschakeld maar het kwaad woekert voort. De meesten zijn geen amateur in de ware zin van het woord. Ijshockeyers, die hun beroep niet verdoezelen, spelen lustig mee. ook inde Nederlandse ploeg. Atleten die startgelder vragen die er niet om liegen en zij zijn niet de enige laten volgend jaar bij de Zomerspelen zonder enig bezwaar de eed ook namens hen afleggen. Van zovelen is de amateurstatus opzijn minst twijfelachtig dat Spanje best een verweer zal hebben waartegen ook het IOC niet is opgewassen. Het zal voor Kerdel dan ook wel een zinloze missie worden, hoewel het nooit kwaad kan nog eens op dergelijke zaken te wijzen. Sancties Competitieleider Jan Huybregts is in de hoogste boom geklommen omdat afgelopen woensdag de wedstrijd VWAZ moest worden afgelast. De eigenaresse van stadion De Koel, de gemeente Venlo. achtte het veld niet bespeelbaar en vreesde grote schade indien de wedstrijd zou doorgaan. De toch al met een vrijwel „onhanteerbare" competitie opgeknapte Huybregts heeft sancties in het vooruitzicht gesteld. VW moet dan maar naar een beter veld uitwijken. Daarmee wordt de club gedupeerd en dat is niet terecht. Tenzij kan worden bewezen dat het laaggeklasseerde WV onder één hoedje heeft gespeeld met de gemeente in de hoop dat het duel wordt uitgesteld tot de koek. in de competitie is verdeeld en een ongeïnspireerd AZ moet worden bestreden. Dat is ten eerste niet te bewijzen en ten tweede duidt dat op kwade trouw. Bovendien, zo lang de KNVB zijn eigen zaken nog niet voor elkaar heeft o.a. stadions zonder licht zodat op de vreemdste uren moet worden „ingehaald", geen uniforme aanvangstijden moet men zich maar niet zo druk maken over een club die het ook niet kan helpen dat de gemeente dwars ligt. AMSTERDAM De Amsterdamse karateka Ottl Roethof heeft gis teren in sporthal Elsenhagen In Amsterdam voor de vijfde keer de Nederlandse titel In de halfzwaargewichtklasse veroverd. In de finale versloeg hij Raymond Snel uit Leeuwarden. Ludwig Kotzebue eiste de titel in het zwaargewicht op en John Reeberg werd kampioen alle categorieën.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 17