arker weerstaat Donar. nervositeit en foutenlast éreeefse hoogstandjes van PSV Excessen 4 INIEME (81 -80) ZEGE LEIDENAARS IN EERSTE PLAY-OFFDUEL LeldenBasketbal Is als topsport hard bezig uit zijn kinderschoenen te groeien. Parker—Donar bewees dat weer. $000 toeschouwers waren er aanwezig, op zich leuk, maar dan komen de excessen onvermijdelijk, zeker als het zoals gisteravond erg spannendwordt Er zijn tussen die massa gewoon mensen die voorde sensatie komen en op zo'n moment dan achter de spelersbank van de tegenstander kunnen komen. Donar had het er maar knap moeilijk mee en Cees Ummen verloor lijn geduld dan ook even in de tweede helft Twee servelende vechtpartijen volgden en toonden aan dat een hek of iets dergelijks geen overbodige luxe Is. Zeker als, Indien de finales gehaald worden, er 10.000 mensen mogen komen. Binnen de ploeg van Parker was er duidelijk Iets overwonnen. Hans van Rooden, een van de weinige mensen die op niveau speelde, ziet de zaak nu wel zitten: „We hadden allemaal gehoopt beter te kunnen spelen, maar dat ging niet door. Sid stond af en toe te slapen, veel mensen leden te veel balverlies, ik verprutste zelf wat kansen, dat is jammer. Ik ben dan ook blij dat we het hebben gehaald, wantje speeltje tweede wedstrijd heel wat rustiger. Nu moet Donar komen, wij hebben altijd die derde thuiswedstrijd achter de hand. We winnen daar wel, wacht maar". Al met al is de play-off-kop er af. Leiden leidt met 1—Oen zal zich in Groningen best wat beter mogen presenteren. Men wil tenslotte kampioen worden. Vreugde in beeld. Sid Bruinsma, Paulides, Cornelissens, Wallaart en Bloem vormen een tevreden geheel. nm HOVEN Wat Kees Rijvers probeerde, niets kon de ne- ag van PSV ongedaan ma- PSV's trainer had zich in de gerealiseerd dat Feyenoords ste (kleine) man, Wim Jansen, 9e lucht niet hoog kan reiken, rom wierp Rijvers lange spe- in de frontlinie om te trachten achterstand van 2—1, opgelo- in de eerste helft, weg te <en. Hij haalde de jeugdige >r uit de kluiten gewassen Rob sbergen van de reservebank, leerde de eveneens lange Er- Brandts in de spits en offerde r een verdediger (Krijgh) op r een aanvaller, Oeijkers die lange tijd zijn rentree maakte, ar in deze enerverende, sensa- harde en ongemeen lande confrontatie tussen twee >s die zich in de top van de glijst bevinden, bleef het condi- aeel niet kapot te krijgen, werk je Feyenoord overeind. En sprong het hoogst toen zater- lavond in een bomvol Eindho- ls stadion de laatste seconden 'en weggetikt? Eddy Treytel, de 'Iman van wie de geruchten ia dat hij hoe dan ook Feye- 9rd Wil verlaten maar het zou beleidsfout van de eerste e zijn als de club met hem tot overeenstemming zou kun- komen. En voorts schreeuwde .OCie! .Otjgii .01 Richard Budding zijn vreugde uit want hij had het geweldige spek takel, gelardeerd met alles wat een topper maar behoeft, een on verwachte wending gegeven toen hij PSV aan een voorsprong hielp. In voorgaande seizoenen zou Feyenoord dan al een geslagen ploeg zijn geweest maar de inbreng van meestertrainer Vaclav Jezek is dit seizoen zo merkbaar dat heel Rotterdam zelfs al aan een kampioenschap durft te denken, ook al zwakt Jezek die op timistische gedachten steeds af. Maar ook hij kan niet ontkennen dat zijn ploeg rond uit de sensatie van deze competitie is. Van de youngsters, vermengd met routine, werd niet al te veel verwacht. En zie, Feyenoord klimt steeds hoger. In het „werkschema" dat de ploeg zichzelf heeft opgelegd, paste een zege op PSV. Maar hoe dat te realiseren met een gehal veerd centraal verdedigingsduo, waarin An- dré Stafleu wegens een enkelblessure ont brak. Michel van de Korput sukkelde met griep. Niettemin meldde hij zich vrijdag na de training bij Jezek, die hem apart onder handen nam en nadien besloot v.d. Korput op te stellen als voorstopper met achter hem Wim Jansen en René Notten Jezek: „Ik heb Notten opgeofferd aan Willy van der Kuijlen die ik een geweldige voetballer vind" als laatste mannen. Daardoor werd het middenveld weliswaar vérzwakt omdat v.d. Korput zich niet tot al te offensieve da den mocht laten verleiden hij moest de opkomende PSV'ers zo veel mogelijk afstop pen maar Jezek kon in elk geval be schikken over een behoorlijke oefensie. Daarover hoefde Rijvers, dacht men. zich geen zorgen te maken. Hij beschikte over verdedigers die of international zijn of in Oranje waren opgetreden. Op papier een ongelijke strijd tussen een PSV met. op Van Mierlo en Ton Smits na. in internationaal voetbal gelouterde spelers en de „opbouw- ploeg' van Feyenoord met slechts enkele 'doorgewinterde routiniers. Minder hecht Wonderlijkerwijs trad de gerenommeerde defensie van PSV minder hecht op dan de fantasieverdediging van Feyenoord. Coach Jan Zwartkruis zal tot zijn ongenoegen hebben gezien dat de Oranjeklanten van PSV in een matige vorm verkeren. Willy van de Kerkhof leed veel balverlies en was weinig precies met zijn passes, broer René liet zich nauwelijks zien, Brandts noch de andere internationals demonstreerden in ternationale vorm. En weer bleek hoezeer PSV afhankelijk is van Willy van der Kuijlen, evenmin in topvorm, als middenvelder. Noodgedwongen stond hij weer in de spits. „Inderdaad, een noodoplossing, ik mis Lub- se en Deijkers, twee die normaal in de aan val staan", aldus Rijvers. Ditmaal, in tegenstelling tot twee dagen te voren tegen NAC, koos PSV wel voor tempo maar het vloeiende, dat de ploeg enige sei zoenen tot een onbetwiste topper maakte, is verdwenen. De PSV'ers vinden elkaar niet meer blindelings. En daar Feyenoord zich meteen moeiteloos aanpaste aan het vlotte tempo was een boeiend duel gegarandeerd. Een gevecht, geladen met zenuwen waaruit ook enige onverkwikkelijke situaties ontston- schopgebied terug. Daar stond René van de Kerkhof, wiens buitenspel was opgehe ven, en hij had geen moeite Treytel kans- looste laten: 1—0. Feyenoord wees niet beschuldigend naar Budding maar. gooide er. nog een schepje op wat tot een vervelend incident leidde. De kleine maar stevige Wim van Til pakte René van de Kerkhof te fors aan, tweelingbroer Willy moet de pijn ook hebben gevoeld en nam wraak op Van Til. Terwijl al andere vergrijpen zich hadden voorgedaan, strafte Jonker ditmaal resoluut met de gele kaart voor Willy van de Kerkhof. Hij kon in één beweging doorgaan naar Jan Peters, die op zettelijk hard tegen Willy van de Kerkhof opbotste. Twee gele kaarten in luttele se conden. Vooral een zeer zwak moment van Jan Pe ters, die zich in de laatste wedstrijden heeft ontwikkeld tot de beste spits die Feyenoord, na Ove Kindvall. heeft gehad. Eindelijk weer een beweeglijke, goed schietende en kop pende aanvalsleider die bovendien een enor me actieradius bezit. Een keiharde werker, wat de vraag doet opwerpen of hij zichzelf niet „sloopt". Naar 1-2 Het ontketende Feyenoord bleef zulk een druk uit oefenen dat Van Kraay de bal on gelukkig van zijn lichaam liet stuiten, pre cies op de voet van Peters die genadeloos en uiterst fraai uithaalde: 1—1. Zeven mi- den. Scheidsrechter Jonker kon dat duel nuten later, toen PSV massaal ook de niet aan. Hij strafte inconsequent en niet meteen, zodat de spelers dachten zich alles te permitteren, tot hij wel móest ingrijpen. Blunder Dat gebeurde na de ongelooflijke blunder van Richard Budding. Hij had zojuist de bal fraai in bezit gekregen maar zonder te kijken speelde hij ver buiten het straf defensie naar voren was gegaan, stond het 1—2. Jan Poortvliet bevond zich een sklaps na een door Feyenoord afgeslagen aanval tegenover Petursson Jezek: „Ik ben niet tevreden over hem, hij deed te weinig" en Gerard van der Lem. De IJ slander kopte de bal over Poortvliet heen. v.d. Lem kon op het randje van buitenspel doorgaan en passeerde Van Beveren. Een onwaarschijnlijk geachte wending in dit duel, dat dan wel geen voetbal van de bo- "venste plank toonde maar het publiek in ademloze spanning hield dan wel tot uitzin nig gebrul aanzette. Jonker kon helemaal geen goed meer doen bij de Brabanders, ook als hij terecht floot hoewel hij de in druk wekte dat hij zeker niet als thuisfluiter te boek wilde staan. Kees Rijvers had in de rust zijn plan getrok ken. Lange spelers voorin en alle ballen, of ze nu uit de defensie kwamen of van de flanken, hoog voor het doel van Treytel. Van der Kuijlen kon daardoor weer naar het middenveld. Het steeds nerveuzer spelende PSV ontketende een serie aanvalsgolven die de Rotterdamse aanhang, in groot aantal aanwezig, hartkloppingen bezorgde. De eni ge bij PSV die zijn beheersing volledig be waarde. was Ton Smits, een formidabele voetballer die zich weliswaar als linkerspits niet helemaal happy voelde hij is van ori gine middenvelder maar knap speelde. Het was voor Feyenoord louter een kwestie van tegenhouden, onvoorwaardelijk wegwer ken. De dolste situaties ontstonden. Feye noord trachtte de lange PSV'ers zo veel mogelijk op afstand te houden en de Eind- hovenaars vlogen in hun haast meermalen in de buitenspelval. Toch dwohg Lansber gen (gewisseld voor Van Mierlo) met een kopbal Treytel tot een save, wat Jan Peters aan de andere kant deed met Van Beveren na een fraaie kopbal. Maar Peters miste ook royaal toen hij zelfs nog de kans kreeg om aan te leggen. Feyenoords uitvallen, zo blijkt hieruit, bleven gevaarlijk. Nog een kunstgreep voerde Rijvers uit: verdediger Krijgh moest plaats maken voor aanvaller Deijkers. En toen greep ook Je zek in. „Ik had Budding willen wisselen maar zag dat Wijnstekers het erg moeilijk had. daarom wisselde ik hem voor Jacqu es Troost, die sterk is in de lucht". •Lengte tegenover lengte derhalve. Troost werd bij Brandts gezet, die menig kopduel verloor. Toch kreeg Brandts nog de beste kans maar de attente Treytel, die weer een groots seizoen doormaakt, was op tijd uit zijn doel. En voor de rest zwoegde PSV (Vergeefs op alle hoogstandjes die de „reu zen" werden aangeboden. Treytel, geroutineerde prof, haalde zich de woede van het thuispubliek op de hals door treuzelen 'met uittrappen en hij had niets kunnen zeggen als hij voor spelbederf een gele kaart zou hebben gekregen. Jonker deed het niet, of durfde het niet. Hij was tegen de taak deze emotierijke topper te lei den. niet opgewassen. Maar waar haalt de scheidsrechterscommissie de man vandaan die dit wel had gekund? Jezek. zowaar enigszins confuus van het re sultaat: „Ik was met een gelijkspel al tevre den geweest. Die gele kaarten? Ik vind dat er onder de profs meer»collegialiteit moet zijn. Ze moeten beseffen dat het hun brood is". Rijvers: „Na dat ongelukje van Van Kraay wilden ze het goed maken en gaven ze de wedstrijd weg. Het wordt voor ons hoog tijd dat we met onze normale ploeg kunnen spelen. We zijn nu een sukkelploeg met blessures". HERMAN VAN BERGEM Scoreverloop: 21. René van de Kerkhof 1—0, 28. Peters 1—1, 35. Van der Lem 12. scheidsrechter: Jonker. Toeschouwers: 26.000. PSV: Van Beveren; Krijgh (Deijkers), Van Kraay. Brandts. Poortvliet; Willy van de Kerkhof. Stevens. Smits; René van de Kerkhof. Van der Kuijlen. Van Mierlo (Lansbergen). Feyenoord: Treytel; Wijnstekers (Troost); Van de Korput. Jansen. Notten. Brard; Budding, Van Til; Van der Lem (Melis). Peters. Petursson. =°f ■SBg&SBEBBS&BBSSBKÊBBBEBÊEMSÊBtSEBBBSMZBEISEBB veel misschieten, en onnodig balverlies (dat is balverlies na tuurlijk altijd, maar 24% balver lies in de eerste helft is te veel van het goede). Dat Donar niet over Parker heenliep is een ander verhaal. Ook de Groningers bleken, ze ker in de eerste helft de weg naar de ring maar moeilijk te vinden. Ook bij Groningen wa ren er de onbegrepen passes, en wat misschien wel funest voor Donar was. de emotionele reacties. Het scheelde maar wei nig of coach Stewart was (even als vorig jaar zijn voorgangers Parks) het veld uitgestuurd. Der halve viel de concentratie weg en Parker profiteerde dankbaar in die schaarse momenten van onachtzaamheid van de Gronin gers. De openingsminuten waren ken merkend voor het duel. Nadat Bruinsma via 40 had aange toond dat Leiden er wel zin in had. begon de wedstrijd. Parker startte vanuit' een man-to-man- verdediging, Donar hanteerde een 2—3 zone. Het liep allemaal niet zo lekker. De zenuwen en dus het misschieten vierden aan beide kanten hoogtij en na tien minuten acteren was er slechts een 1817 stand bereikt. Bij die stand liet coach Blom de aangekondige press spelen, en zowaar er l^wam afstand. Via de op dat moment goed schietende Van Rooden en wat rebounds van John Washington kwam Lei den op 30—21. Uiteraard was dit niet in het spoorboekje van Donar-coach Stewart opgeno men. De Amerikaan reageerde heftig op de arbiters en mocht blij zijn, dat hij op de bank mocht blijven zitten. Donar bleef overeind. Zette opnieuw een press op en dit keer met suc ces, met rust was de schade beperkt tot 38—35. Ook de tweede helft was boeiend. Parker zocht via een gesloten verdediging naar tem po en vond dat even. Woudstra kwam los van de spanning en tilde de Leidse ploeg naar 47— 37 in de tweede minuut. Wie echter dacht, dat Parker nu van jets bevrijd was, kwam be drogen uit De achterlijn werd zeer matig bewaakt en Franken en Limmen profiteerden dank baar. Daartussen vielen er nog al wat fouten aan Leidse zijde, binnen zes minuten nam Bruinsma met vijf fouten af scheid van de wedstrijd, Woud stra, Van Rooden en Washing ton hadden er toen vier. Parker had het dan ook moei lijk, vpornamelijk tegen zichzelf en de taaie 23 zone van Do nar. Van 61—54 werd het 65 66 en de -Groenoordhal besefte dat Leiden nu echt in last was gekomen. Er werd even vrolijk meegebruld en mogelijk leverde dat wat inspiratie. Er kwam weer lucht en opnieuw was het Jimmy Woudstra die ruimte schiep: 75—71. Het had nog rui mer kunnen worden, maar Hans van Rooden (die overigens een goede tweede helft speelde) ver knalde een 13 situatie en moest Franken laten gaan. Het was onvermijdelijk, de clo se-finish kwam er aan. Andermaal was de Zwarte Piet voor Donar. Bij een Donar-aan- val ontving John Franken zijn vierde fout. Franken was hét duidelijk niet eens met die be slissing en zei een heleboel le lijks tegen arbiter Blom, die hem vervolgens een technische en dus vijfde fout uitdeelde. Na dat Cees Limmen en wat Leids publiek iets opvoerden dat niets met basketbal te maken had verzilverde Plaat slechts één vrije worp: 7978. Donar scoor de waarna weer Plaat 81—0 liet aantekenen. Daarna gebeurde er erg veel, maar de scores staak ten: Johnson miste, waarna Van Rooden de rebound veroverde. Met 41 seconden te gaan zette Het moment waarop Parker voor de eerste maal afstand leek te nemen van Natio nale Nederlanden Donar. Arthur Collins dunkt. Leiden een 30-seconden-aanval op, maar er werd niet gescho ten, balbezit voor Groningen. Dit keer een aanval, die bij Zwiers belandde, die ook keurig miste. Weer de rebound voor Leiden, dat via een uitbal de zaak dan toch koel beheerste. Het werd dus 81—80, maar er zal wel een derde duel voor nodig zijn om aan te wijzen wie tegen het weer sterk draaiende EBBC mag aantreden in de finales. Als Pai»- ker wat zenuwen wegslikt heeft het een kans tegen Donar. In Groningen zal het echter bijzon der zwaar worden. Scores: Woudstra en Collins 18, Plaat 15, Bruinsma 14, Van Rooden en Washington 8. MAANDAG 9 APRIL 1979 onze basketbalme dewerker) )EN De play-offs jnen uitgevonden te om via een serie ui- I vreemde en emotio- duels uit te maken er kampioen van Ne- **^and wordt. Gistera- d stonden Nationale erlanden Donar en eer voor hun eerste ioffwedstrijd. Met al- Q( wat er bij zo'n play- ïuel komt kijken: veel Q( i op de tribunes (er en 6.000 toeschou wers), leuke en minder leuke momenten, sensa tie en spanning. Dat Par ker de eerste confronta tie met de Groningers won, mag wel terecht worden genoemd. Simpel gesteld omdat de Leidse ploeg het langst een voorsprong handhaafde, anderzijds omdat het toch een redelijke pres tatie is om vol te hou den als je als team moet vechten tegen een grote foutenlast én een enorm stuk nervositeit binnen de ploeg. Parker hield het allemaal net vol en was met 8180 terecht winnaar. Wat eigenlijk erg verrassend was. Donar bleek een zeer ster ke verdediging te hebben, en dat leverde behoorlijke proble men op voor de Leidse ploeg. Parker had zb graag willen ren nen en hollen, het mocht niet zo zijn. De zeer sterke Groning se zones en presses haalden het tempo erg vaak uit de Leid se ploeg, die daardoor tot de setplay werd veroordeeld. Dat verliep allesbehalve vloeiend. Er heersten nogal wat zenuwen in het team en dat wreekte zich in

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15