Ongerustheid onder bloemenkwekers over vrije markt" Israël „Groen op niveau" voor mensen zonder tuin FRfHT BL EMEIM B#LLEI\I Uitkomsten kasrozenteelt verschillen per bedrijf sterk LENTE LAAT OP ZICH WACHTEN GLADIOLENSEIZOEN OP SLOT AND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 9 APRIL 1979 PAGINA 13 rs rs Pvd er v Tl, 0 ïft spra begn ïvrou Rann ?r di dat len i geii aat ormi wor rontp )litie Dat tatuu ctrin en LC( iw K ceelg at h nak zoie re u aard di cl n L erk« e he Ai e ru wa« DEN HAAG De laatste dagen is in de kringen van bloemenkwekers en -hande laren grote ongerustheid ontstaan met betrekking tot de export van bloemen als gevolg van nieuwe voor schriften die in Israël zijn gegeven voor export van bloemen naar landen binnen de EEG. Uit telexwisselingen is name lijk gebleken dat de Israëli sche Flower Board, de orga nisatie die zich bezig houdt met de afzet van bloemen in Israël heeft toegestaan dat zowel exporteurs als kwe kers vrij zijn om van afzet markt te veranderen, wan neer zij daar voordeel in zien. Dit heeft bepaalde wijzigin gen in de gang van zaken veroorzaakt. Zo is het groot ste deel van de aanvoer van rozen in ons land uit Israël verlegd naar West-Duitsland waardoorde concurrenties trijd met de Nederlandse in voer daar sterk is toegeno men. Als gevolg van warm weer in Israël is de laatste weken de .oogst van bloemen enorm toegenomen en de ex port naar andere landen ook binnen de EEG, vergroot Vooral trosanjers en rozen komen in grote hoeveelhe den op de markt Verstoringen In kringen van de Neder landse kwekers en expor teurs wordt gesteld dat op zo kort mogelijke termijn een exportbeleid voor de derde landen binnen de EEG van kracht moet wor den gemaakt, gezien de ge varen welke het voortbe staan van de bloemencultuur en handel in Nederland door genoemde situatie bedreigen. Toen enkele weken geleden ernstige verstoringen plaats vonden op de Nederlandse bloemenmarkt, heeft ge noemde Flower Board in Is raël ook op aandrang van Nederlandse organisaties, de uitvoer drastisch beperkt en zijn enorme hoeveelheden bloemen als gevolg daarvan vernietigd. Van sommige bloemsoorten is toen van vijftig tot hon derd procent de oogst ver nietigd als gevolg waarvan de Israëlische kwekers een schade van rond de zes mil joen gulden zouden hebben geleden. De Flower Board onderhandelt met het Israë lische ministerie om 24 mil joen gulden aan kredieten voor de kwekers te verle nen. Overigens kan worden vast gesteld dat de snijbloemen- produktie in Israël sinds het seizoen 1976 is gestegen van 200 miljoen stuks tot 800 miljoen in het huidige sei zoen. De uitweg die thans door Is raël is gekozen om groter vrijheid te verlenen aan de export naar andere landen bedreigt in grote mate ook de Nederlandse bloemenkwe kers. Zo heeft men in de af gelopen week aan de Coop. Centrale Westlandse Snij bloemenveiling te Honselers- dijk een sterke toename van bloemen uit Israël geconsta teerd, als gevolg waarvan de prijzen sterk daalden. Ook de andere bloemenveilingen .hebben daaronder te lijden. Stopzetting Niet dat men een algehele stopzetting van de bloeme- nimport zou wensen, eind vorig jaar zijn juist speciale maatregelen door de Neder landse veilingen getroffen, maar wel wenst men hand having van de EEG-voor- schriften ter voorkoming van een voortgaande mark- tbederf. Het handhaven van gemid delde prijzen wordt eens wenselijk geacht het geen een reglementaire han del bevordert Hiertoe zou ook overleg met de expor teurs moeten plaatsvinden Een controlesysteem zoals enkele jaren geleden binnen de EEG inzake de bloeme nexporten ingevoerd, wordt onvoldoende geacht. Naar het oordeel van de heer M. J. Varekamp, secretaris van de CCWS moet met kracht worden gestreefd naar het operationeel maken-van een effectief derdelanden-beleid in de bloemenexport Puntdak, gedeeltelijk omgebouwd tot plantekas. Balkonbeplantingen. Expositie in Amsterdams Glazen Huis en Den Haag Voor alle men sen die het zonder tuin moeten stellen is er een aantal mogelijkheden om zich te omringen met groen op niveau. Zelfs op het kleinste plekje kan nog wel een klimroos groeien en naarmate er meer ruimte is worden ook de mogelijkhe^ den groter. Een foto-exposi tie die van 5 mei tot en met 4 juni in het Glazen Huis wordt gehouden geeft een beeld van groen en bloemen, hoog boven het stadsgewoel. Geen droom maar werkelijkheid voor de mensen die zó aan de slag zijn gegaan. De tekst bij de foto's geeft een idee van de achtergronden en de exposi tie wil een groot enthousi asme wakker maken bij ie dereen die op niveau woont. De situatie rond het Glazen Huis leent zich uitstekend voor het aanleggen van „voorbeeld" situaties: bal kons, platte daken en echte daktuinen. Zó zien ze er.dik wijls uit en dat kun je er mee doen. Zelfs een punt dak, gedeeltelijk tot planten kas omgebouwd, behoort tot de mogelijkheden. Voor wie een echt tuintje wil zijn er grote bakken, zelfs met wa tervoorraad, zodat een va kantieperiode en een warm week-end geen enkel pro bleem geeft bij afwezigheid! En dan zijn er speciale ma terialen om planten te laten groeien zonder aarde, waar door het gewicht heel wat wordt beperkt En dat is wel nodig, want onder normale omstandigheden is een be lasting van 250 kg/m2 een maximaal toelaatbaar ge wicht en een laagje natte aarde van 30 cm weegt al ca. 700 kg/m2. Alternatieve mogelijkheden zijn dus zeer welkom. Voor grote en klei ne opervlakten zijn er nu materialen in Nederland te koop: het wordt tijd dat het publiek daarmee kennis maakt, dachten wij. Daarom dus „Groen op ni veau" en het'is een gelukki ge omstandigheden dat de gemeentelijke diensten hun medewerking willen verlenen deze voorlichting in zo'n fraaie omgeving te kunnen verwezenlijkt De foto-expositie met - bij schriften, de dia-presentatie met technische achtergron dinformatie en de ruim 20 voorbeelden van beplanting- sideeën door vakmensen op dit gebied zou niet compleet zijn zonder mondelinge voor lichting. Die is er dan ook elke dag, vanaf 11.00 uur. Behalve de informatie van de diverse exposanten is er een catalogus, die alle be schikbare gegevens over bal- konbeplantingen en dak tuinsystemen zal bevatten, alsmede een lijst van wind vaste planten, daktuinen in Nederland en een situatie schets van de inzendingen. Voor een paar guldens is dat een schat aan gegevens, uitgevoerd in boekvorm. DEN HAAG De uitkom sten bij de teelt van kasro- zen vertonen van bedrijf tot bedrijf opvallende grote verschillen. Dit blijkt uit het rentabiliteitsonderzoek van het LEI. De voornaam ste oorzaak hiervan is gele gen in de verschillen in ge- ldopbrengst per m2 gewas. Deze verschillen in geldop- brengst ontstaan zonder ver schillen in kosten of ver schillen in bedrijfsgrootte. Dit is dan ook aanleiding geweest voor het uitvoeren van een onderzoek, dat ge heel gericht was op het vast stellen van de oorzaken van deze opbrengstverschillen bij de kasrozenteelt (cultivar So- nia). Het rapport behandelt de van belang zijnde bedrijf- s ui trusting en de teeltbehan deling in het winterhalfjaar, waarin ongeveer 60% van de totale jaaropbrengst wordt behaald. Uit het onderzoek blijkt dat de dagelijkse handelingen van de teler, maar ook zijn beslissingen op middellange en lange termijn, relatief grote invloed hebben op de geldopbrengst. Vooral ver schillen in kastemperaturen en. in co2 toediening leiden opbrengstverschillen (35% van de opbrengstverschillen is hieraan toe te schrijven). Verschillen in struikopbouw in het voorafgaande (le) jaar van de teelt deze op bouw is mede bepalend voor het aantal gesneden bloemen veroorzaakten in de on derzoeksperiode plm. 20% van de opbrengstverschillen. De lichtondervervanging van de kassen bleek van invloed op de temperatuur die de ondernemers optimaal acht ten en tevens op de hergroei van het gewas en op de kwaliteit van de geoogste bloemen. Verschillen in lich- tondervanging waren verant woordelijk voor ca. 12% van de opbrengstverschillen. Tot slot bleek ook de grond soort waarop het gewas wordt geteeld van belang voor de kwaliteit van de ge oogste bloemen. Verschillen in grondsoort bleken verant woordelijk te zijn voor ge middeld 8% van de op brengstverschillen. De lente is volgens de kalender alweer twee weken oud, er is op het weer gelet tot op heden nog weinig van te merken. Veel donker en koud weer en zelfs een keer flinke nachtvorst hebben de lente ingeluid. Dit weertype heeft vooral in vloed op de ontwikkeling van de volle- grondsgewassen. Er ontstaat hierdoor een duidelijke vertraging in de groei. De glasgroenten kunnen hiervan profiteren, door minder sterk groeiend aanbod zul len de prijsdalingen beperkt blijven. Sla De aanvoer van sla groeit met de week, de gemiddelde prijs liep echter met en kele centen per krop op. De export naar West-Duitsland blijft achter bij die van vorig jaar. Dit is niet zo'n vreemd ver schijnsel als men kijkt naar de groothan- delsprijzen die er voor een krop sla be taald worden, deze zijn namelijk nogal gepeperd. Voor de Hollandse sla werd er gemiddeld 95 cent per krop betaald. Deze hoge groothandelsprijzen werken ook exportbelemmerend. De export naar Engeland verloopt dit seizoen wat vlotter als vorig jaar. Eind vorige week werd er op de veilingen gemiddeld 42 cent per krop betaald. Gezien de hele marktsitua tie mag dit een meevaller genoemd wor den. Vorig jaar moest men genoegen ne men met een gemiddelde prijs van 25 cent per krop. Naar verwacht zal de aanvoer van sla de komende week toene men. Ook van Franse zijde wordt er na 10 april op een groter aanbod gerekend, de hele slamarkt zal daardoor wat rui mer voorzien zijn. De gemiddelde prijs van de afgelopen week lijkt hierdoor pp de tocht te komen staan. Tomatenprijs viel mee Tegen de verwachtingen in viel de toma tenprijs de afgelopen week niet tegen. Het toch behoorlijke aanbod vond zijn weg op de markt goed ondanks het aan houdende tomatengeweld van Marokko. De kwaliteit van de Marokkaanse toma ten is goed, de groothandelsprijs in Duitsland ligt op ongeveer 3 gulden per kilo. De Hollandse export naar West- Duitsland is nog steeds groter als vorig jaar, dit is zonder meer een positieve ontwikkeling. Daarnaast nemen Zweden en Denemarken meer Hollandse tomaten af. Op Veiling Westland Noord werd er op donderdag 5 april voor de A-I-toma- ten gemiddeld 4.06 per kilo betaald. Het zogenaamde „pluimen", bestuiven van de pruimen. Het prijsverval bleef dus in de afgelopen veilingweek beperkt. Hier mag misschien uit afgeleid worden dat er sprake is van een stabilisatie in de prijsvorming. Het prijsverval zal de komende week waar schijnlijk beperkt zijn. Overige gewassen De aanvoer van aubergines bleef bij de aanvang van het seizoen achter bij die van vorig jaar. Dit resulteerde in hogere prijzen in de afgelopen weken. Vorige week daalde de gemiddelde prijs naar 4.85 per kilo. De aanvoer kan bij wat beter weer snel groter worden en de prijsdruk zal als gevolg daarvan toene men. De vraag naar bloemkool is goed, het aanbod is beperkt, er worden ais ge volg hiervan goede' prijzen betaald. De prijs van de Franse importkool trok zelfs met drie dubbeltjes per stuk aan en kwam op 3 gulden te liggen. Er werd eind vorige week gemiddeld 4.75 per stuk betaald. Ondanks een groter wor dend aanbod wordt er voor de komende week op vaste prijzen gerekend, gezien ook de naderende feestdagen. De prijs voor Chinese kool wist zich niet te hand-, haven, deze daalde naar gemiddeld 2.45 per kilo. Een verder prijsdaling lijkt voor de hand te liggen. Het toene mende aanbod van andijvie begint nu in de prijzen door te werken. De gemiddel de prijs zakte terug naar 2.75 per kilo. De komende week zal deze prijs verder dalen. Voor radijs bleef het prijsverval binnen de perken. Een bosje bracht ge middeld 98 cent op. In de komende week wordt er gerekend op een stevige groei in het aanbod, misschien dat de Pasen een gunstige rol op de prijsontwikkeling kan hebben waardoor het prijsverval be perkt blijft. De op de Veiling Delft-Westerlee aange voerde Rettich bracht gemiddeld 1.14 per stuk op. Dit is een goede prijs, ge zien ook het grotere aanbod in vergelij king met vorig jaar. De gemiddelde prijs lag toen op 89 cent per stuk. IN EERSTE KWARTAAL BIJNA MILJOEN LAGER OMZET Hoewel de bloemenprijzen aan de veiling niet direkt slecht genoemd kunnen wor den, zijn deze in het algemeen toch als matig ervaren. Dat is mede een gevolg van het koude en vooral donkere weer, zodat de aanvoeren beperkt waren en ook de handel niet erg levendig. Zoals straks nader zal blijken levert het eerste kwartaal van dit jaar een slecht, negatief saldo op vergeleken bij hetzelf de kwartaal van vorig jaar. Dat betreft niet alleen het omzetcijfer van de veiling zelf, maar daar komt nog een fors nadelig saldo bij aan stook- en andere kosten. Het zat afgelopen week niet alleen aan de kwade kant met de prijzen, maar ook de aanvoeren waren beperkt. De laatste dagen van afgelopen week herstelden de prijzen zich. Het hangt vooral af van de weersomstandigheden of deze ontwikke ling zich zal voortzetten. Het totale omzetcijfer van de CCWS be droeg afgelopen week ƒ10.311.986,88 bij een aanvoer van 30.884.355 bos of stuks. Vorig jaar was de omzet 10.320.796,42 en aanvoer van 34.879.673. Het waren vooral de snijbloemen die met ruim vijf miljoen bos of stuks beneden dezelfde week van het vorig jaar bleven en ook een klein miljoen gulden minder oplever den. Wat gemiddelde prijzen met tussen haak jes die van vorig jaar zijn: Amerikaanse anjers 25 (26), trosanjers 22 (29) anthuri- ums 2,08 (2,00), snijgroen 20 (23), jaar- rond troschrysanten 54 (55), idem geplo zen 59 (59), freesia 18 (16), gerbera 26 (26), gladiolen 41 (25), irissen 18 (15), le liekelken 78 (31), lelietakken 41 (38), idem klein 33 (24), belinda 34 (23), tulpen 15 (15). En wat laatstgenoemde voorjaars bloem bij uitnemendheid betreft de aan voer was iets ruimer dan vorig jaar om deze tijd. Wat de import betreft, de plotseling war me dagen welke zich in Israël lieten gel den, waren ook van invloed op de aan voer, vooral van de statice waarvan er bijna 136.000 ter veiling kwamen. De prijzen liepen van 29 tot 61 cent De im port van rozen was matig met noterin gen van 35 tot 40 cent Slechte kwaliteiten van de ingevoerde bloemen worden niet geveild, hetgeen de overige prijzen ten goede kan komen. Van de potplanten lag het aanbod iets hoger dan vorig jaar met prijzen die weinig verschilden. De verkoop via het bemiddelingsbureau neemt nog steeds toe, aan de veilingklok veranderde wei nig. De ontwikkeling aan de CCWS in de maand maart geven een omzet van ƒ41.422.533,91 van snijbloemen tegen 46.871.430,59 in dezelfde maand van het vorig jaar, een vermindering dus met 5.448.430,68 of bijna twaalf procent Aan potplanten werd omgezet 6.363.594,50 en vorig jaar 4.946.853,26, een vermeerdering met 1.416.741,24 of bijna 29 procent. De totale omzet aan de CCWS< in het eerste kwartaal van dit jaar beloopt ƒ119.813.824,14 tegen ƒ128.092.041,20 vo rig jaar, een nadelig verschil van ƒ8.278.217,06 of ruim zes procent De grootste veer werd gelaten door jaar- rondchrysanten, gerbera en taklelies al waren die lang niet de enigen. De harde winter heeft dus wel zijn tol geëist van de bloemenkwekers en het is nog maar de vraag of en in hoeverre dat alles ach ter de rug is. Het gladiolenseizoen 1979 gaat op slot Er zullen op de bloembollenveilingen in Lisse in de komende dagen nog wel wat bakken plantgoed aangeboden worden, maar het gaat om restantenopruimingen. Als de weersomstandigheden de afgelo pen week wat gunstiger waren geweest, waren er ongetwijfeld al vele bunders geplant ook, maar met de huidige (bo- dem)temperaturen hebben de kwekers geen haast Het planten is tegenwoordig met de moderne machines toch een flui tje van een cent. Voor een paar bunder per dag draait men zijn hand niet meer om. Valreep Wie op de valreep staande het gladiolen- seizoen nog eens overziet kan tot geen andere conclusie komen dan dat de gro tere maten boven 10 cm voor rede lijke en vaak goede prijzen van de hand zijn gegaan. Al waren er ook dit jaar natuurlijk weer de gebruikelijke uitzon deringen op de regel. Naar de mening van de voorzitter van de Ned. Gladiolus Vereniging, de heer Ton Preijde, zal de export van gladiolen- knollen dit jaar wel eens heel dicht te gen de zestig miljoen gulden kunnen lig gen. Daarom is het zo jammer dat de kleinere maten en met name van ft-10 cm zo sterk op de markt drukken. Dat is dit jaar bepaald niet voor het eerst het geval. Als men het plantgoed de maten 3-4 cm en 4-6 cm nu eens wat ruimer ging planten, dan gaat men uiteraard ook meer dikke knollen oog sten. Naar de grotere maten is veel vraag en die kan men leveren als men bereid is wat minder stuks op de roe te zetten. Dan zal ook de handel met een evenwichtiger aanbod worden geconfron teerd en kan men staat maken op veel stabielere prijzen. Uit de startblokken Intussen is de gladiolenhandel voor leve ring oogst 1979 dat zijn de knollen die in oktober gerooid worden al weer uit de startblokken gegaan. En voor de knollen goed en wel in de grond zitten, worden de leverbaren van de zogenaamd gemakkelijk groeiende soorten al weer verkocht voor prijzen die bij een wat te genvallende oogst de kwekers alleen maar verlies kunnen opleveren. In de afgelopen weken hebben de plant goedtelers voor Sinterklaas gespeeld: de kleine knolletjes konden de producenten voor weinig geld kopen, maar als St Ni- colaas ten tonele verschijnt, bevindt Zwarte Piet zich ook in zijn gezelschap. En die Zwarte Piet betekent in dit geval: gevaar voor overproduktie. De heer Preijde heeft zijn leden daar in niet mis te verstane woorden op gewezen. En ter wijl iedereen dacht dat zijn stem die van een roepende in de woestijn zou zijn, blijkt nu dat men een groot deel van de plantgoedtelers wel aan de tafel heeft kunnen krijgen en dat er van die zijde bepaalde toezeggingen zijn gedaan om het areaal plantgoed in te krimpen. Zo op vrijwillige basis en dat is in het bol- lenvak nog maar heel weinig vertoond! Al bestaat natuurlijk altijd de kans dat anderen nu extra veel zullen gaan opzet ten om straks, als het aanbod inderdaad beperkter is, er een goede slag mee te kunnen slaan. De koffiedikkijkers zullen zich de komende weken stellig veelvuldig van zich laten horen. Die geluiden zullen eerst verstommen als de statistiek in druk is verschenen. Maar daar gaan nog wel een paar maanden overheen voor het zo ver is. En als men de beplante oppervlakten weet, dan kunnen de heren profeten zich weer gaan bezig houden met het voor spellen van de oogst. En die wordt voor het oktober is, nog wel drie keer slecht en vijfmaal goed Afwachtende houding Met betrekking tot de handel in tulpen, narcissen en irissen, kan niet veel nieuws worden verteld. Hier en daar is schade als gevolg van lang op het land staand dooiwater na de uitbundige hoe veelheden sneeuw waarop we de afgelo pen maanden werden getracteerd. Hoe groot die schade is, kan vandaag moei lijk worden gepeild. Van de tulpen gaan de grote massasoorten m ieder geval te gen matige prijzen van de hand en dat is mede een gevolg van de slechte resul taten die de broeiers tot nu toe geboekt hebben. Van die kant is er bepaald geen animo om tegen forse prijzen te kopen. Voor crocussen worden wel bevredigende prijzen gemaakt. Voor de bekende grote gele crocus betaalt men 5,— of daar omtrent per kilo. De prijzen van de irissen staan onder druk en daar zijn de forse uitbreidingen van de laatste jaren niet vreemd aan. Er kan ook van het goede te veel komen. De leliehandel zit voor wat betreft En chantment en Lilium speciosum nr. 10 in het slop. Wie van Enchantment de maat 12-14 cm wil hebben, kan er voor 13, per 100 net zo veel kopen als Hij wil. Voor de maat 14-16 cm wordt rond 18,— per 100 besteed. Voor nieuwe le lies bestaat daarentegen veel belangstel ling, hoewel de tijd voorbij is dat alles wat nieuw heette voor grif geld werd ge kocht Ook op dit gebied is het bepaald niet allemaal goud wat er blinkt. Dat hebben de telers van o.m. Pirate pijnlijk duidelijk moeten ervaren. En ook de fraaie gele Connecticut King vertoonde in de praktijk een paar minder feestelij ke eigenschappen. Voor de veredelaars van lelies ligt dan ook nog een groot ter rein braak!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13