UANHUSUT Kleine kinderen hebben meer nodig dan schone luiers en eten arter zoekt steun bij Dubliek voor inergieplannen IN LëUSDEN START DE BASIS OPLEIDING VOOR T POLITIEVAK 4 KEER PER JAAR. NO REAGEREN, DAN KAN JE ER NOG BU. m KIES NÜ VOOR 'T VAK VAN POLITIEMAN BU DE CEMEENTEPOUTIE. ^Innenland LEIDSE COURANT MAANDAG 9 APRIL 1979 PAGINA 11 Het Duitse opvoedkundige blad „Eltern" (vergelijkbaar met „Ouders van Nu" in ons land) vroeg ter gelegenheid van het Jaar van het Kind de beroemde Zweedse kin derboekenschrijfster Astrid Lindgren een artikel voor het blad te schrijven. Deze Astrid nu begon haar ver haal met een aanhaling van Goethe's woorden: „Iemand leert alleen iets van mensen, van wie hij houdt". „Een kipd dat liefdevol door zijn ouders wordt behandeld", al dus de Zweedse schrijfster, „leeft daardoor in een liefde volle relatie met zijn omge ving. Dit vormt een positie ve basis voor zijn gehele verdere leven. Ditzelfde kind zou later een leidende posi tie kunnen innemen. Het kan van de mensen worden, die de bestemming van de wereld beïnvloeden. Zo ja dan is het in ieders belang dat hij zich laat leiden door liefde en niet door mach tswellust. De grote staatslie den en politici die op dit moment d£ pionnen op het schaakbord verzetten, zijn ook allemaal eens kind ge weest Hun karakter werd al vóór het vijfde jaar groten deels gevormd. Precies als dat van ieder ander mens". Het Ministerie voor Jeugdza ken en Gezondheid in Bonn, zich dij jaar in het bij zonder over de noden en be hoeften van het kind buigt, heeft in de Bondsrepubliek advertentie gelanceerd met indringende vragen aan oudersals: „tjoe vaak kunt u 's nachts geen oog dichtdoen door het gebler van uw kinderen?" „Hoe vaak voelt u zich een nerveus wrak omdat alles om kinderen schijnt te draaien De publicaties schijnen te pn bedoeld om de ouders fen hart ondèr de riem te teken. Ze moeten maar pro- leren zich door de opvoeding „heen te slaan" met een ze- koelbloedigheid. Zij moeten niet proberen de moeilijkheden te ontvluchten door 's nachts hun oren vol te proppen met watten of hun spruiten tabletjes te voe ren om ze maar rustig te houden. Een ouder moet zich verzoenen met een heleboel ongemak. Als ouders steeds de kinderen de kamer uitstu ren omdat ze zo veel drukte makën, zullen ze merken dat hun spruiten gaan bedplas sen. nagelbijten, stotteren, tè kalm zijn of zich juist heel agressief gaan opstellen. Kleine kinderen hebben meer nodig dan schone luiers en eten. Wetenschappelijk is be wezen dat de eerste drie le vensjaren bepalen of een kind vrolijk wordt, introvert, wilszwak of individualistisch. Wat het kind nodig heeft is in de eerste plaats zekerheid. Het moet geknuffeld worden in moeders armen; vader moet er mee ravotten; het moet contact kunnen leggen met andere kinderen. Zweed se opvoedkundige autoriteiten zijn het erover eens: „Er zijn twee hoogst belangrijke pun ten in de opvoeding: ten eer ste de aanpak tot het vijfde jaar en ten tweede de dwin gende pedagogische eis: te derheid en liefdevolle begelei ding". Wanneer ouders dit niet be grijpen, vormen ze een ge vaar voor hun nakomelingen. Ze hebben niet geleerd „ou der te zijn" en interesseren zich er blijkbaar ook niet voor. Kurt Nitsch, president van de Duitse federatie ter bescherming van kinderen heeft geen mals oordeel: „Tweederde van de ouders in de Bondsrepubliek kent dom weg zijn ouderlijke verant woordelijkheden niet". Deze tekortkomingen spelen een fatale rol. In de Angel saksische landen worden kin deren aan de lopende band mishandeld. In de Bondsre publiek zijn Statistische gege vens bekend van 1800 mis handelingen per jaar. Een nog geflatteerd cijfer. Veel wandaden komen namelijk niet aan het licht! (Ook Ne derland slaat in dit opzicht geen best figuur. De rechter lijke macht registreert een toenemend aantal kindermis handelingen). Het weekblad Der Stern rapporteerde on langs dat in een kinderzie kenhuis in Lahn-Giessen elk jaar 600 kleintjes sterven aan mishandeling door de ouders (meestal slaan). Dit aantal ligt aanzienlijk hoger dan de sterfgevallen door klassieke ziekten, zoals complicaties bij mazelen, diphterie of rood vonk. In Hamburg heeft men in juni 1977 een bureau opge richt, dat snel, praktisch en onbureaucratisch hulp biedt. Het systeem werd door de sociale werkster Sigrid Horn als volgt beschreven: „We helpen de ouders. We probe ren de wortel van het kwaad op te sporen. Mishandelende ouders kunnen vaak hun moeilijkheden niet zelf oplos sen. We zijn er soms stom verbaasd over hoe blij de mensen zijn, als we een open oor voor hun ellende hebben. Vaak helpt alleen al het pra ten erover. Soms is slechte behuizing oorzaak, soms werkloosheid. We zoeken dan een beter huis of een baan. Lang niet altijd makkelijk, maar over het algemeen lukt het ons wel". Het Jaar voor het Kind heeft velen geïnspireerd over kin deren te denken, de ouders in- te pompen vriendelijk en begrijpend te zijn, maar min der vraagt men zich af wat kindéren zelf nu eigenlijk graag willen. Journaliste Carola Benning- hoven heeft door verschillen de interviews een beeld ge kregen van hun wensen. Als grootste wens kwam naar vo ren „dat ouders niet zoveel móeten klagen". Een elfjarig meisje verzucht: „Grote men sen moesten zich eens herin neren dat ze vroeger zelf ook geen engelen waren". Twaalf jarige Frank wil graag dat kinderen in winkels op de zelfde manier worden behan deld als grote mensen. „Ze laten altijd ouderen voor gaan, terwijl wij opzij wor- TINY- FRANCIS In de eerste vijf levensjaren heeft ieder kind tederheid en liefdevolle begelei ding nodig. den geschoven". Veel kinderen hopen dat hun ouders meer tijd voor hen zullen krijgen. Ze willen ook graag speelplaatsen in de buurt, waar ze lekker kun nen rommelen, zonder dat ouders roet in het eten gooien. Bijna alle kinderen uit de grote stad klagen er over dat de speelplaatsen rond flats en buurthuizen on gezellig zijn. Het spel wordt bedorven door regels en ver ordeningen die gemaakt zijn omdat omringende buren kla gen over lawaai. „We zouden' in een buurt willen wonen waar de mensen vriendelijker tegen kinderen zijn". In de meeste gevallen zijn de speel plaatsen ontworpen door vol wassenen en voldoen aan hun eisen. Dit is ook de re den waarom kinderen er vaak niet gelukkig mee zijn. In Mönchengladbach (vlak over de Nederlandse grens) is een telefonische „kinder- zorgendienst" in het leven ge roepen. Het idee is van een 36-jarige huisvrouw, moeder van twee kinderen (7 en 9 jaar oud), die weet hoe jon-» geren soms overhoop kunnen liggen met zichzelf of met hun ouders. „Als ze in de puree zitten, zijn. ze soms bang dat hun ouders hen niet begrijpen. Dan zit er na tuurlijk thuis iets scheef, maar niettemin: het komt veelvuldig voor! Hoe krijg je thuis over het voetlicht dat je een belabberd rapport hebt? Hoe moet je je moeder aan het verstand brengen dat je graag eens een paar ka meraden uit de klas mee naar huis wilt nemen? Moe der houdt niet van rommel!". Margot Haken, de initiatief neemster. zit elke maandag middag bij haar telefoontoes tel. Kinderen kunnen bij haar hun hart uitstorten. Ze hoeven hun naam niet te zeg- -gen, en mogen anoniem blij ven, maar als ze willen, staat Margot ook klaar om te be middelen tussen hen en hun ouders. Margot heeft bemerkt dat ze in een behoefte voor ziet. „Er wordt veel raad ge- .vraag^}, maar ook veel om troost. Eén maandagmiddag telefoondienst alleen is echter niet genoeg. Tenslotte kijken kinderen die op de een of andere manier voor het blok zitten, niet op de klok of naar de kalender...". Een ander idee kwam uit It- zehoe (Noord-Duitsland) waar de Protestantse Kerk cam- pagfies organiseerde om kin deren van buitenlanders met hun huiswerk te helpen. Ook het kroost van werkende ou ders was welkom in een ge bouw dat in 1976 werd opge trokken en nu bekend staat onder de naam „Kinder-thuis van Itzehoe". Er hoort een creche bij voor de allerklein sten. Het Kinder-thuis heeft 15 kamers. In elk vertrek heeft een volwassene de su pervisie. De kinderen kunnen komen en gaan wanneer ze zelf willen, meedoen aan spelletjes of hun eigen hob bies beoefenen. Hele kleintjes in de chreche worden bemoe derd door vrouwen, die het zich een plicht achten aan de liefdesbehoefte van de aller jongsten te voldoen. Ergens in het gebouw hangt een bord: „Doe maar lekker wat je wilt hinder alleen ande ren niet bij hun werk of spel". Magdalena Schroder, die het huis leidt, gelooft sterk irf «en goed contact tussen ouders en hun kroost Vaders en moeders kunnen als ze van hun werk vrij zijn binnenvallen wanneer ze willen. In Quickborn is een „play-o- theque" gevestigd, een inval van een moeder, die vond dat haar kinderen met Kerst mis te veel cadeaus kregen van vrienden en magen, bu ren en kennissen. Ze werden zó overladen met speelgoed dat ze op het laatst met niets meer speelden. Toen kwam zij op het idee een speelgoed uitleen-„play-o-theque" te op enen, waar minder bedeelden speelgoed konden „huren". Al bij de opening zwermden de kinderen binnen, alleen al verrukt dat ze de speeltjes van anderen konden „lenen". Er was ook ruimte gemaakt om ter plaatse te spelen, spe ciaal voor de kinderen die in eigen huis geen ruimte had den voor rijden op driewie- lertjes, stepjes etc. Thans wordt het project door de overheid gesubsidieerd en maakt school voor andere centra in geïsoleerde dorpen. Geen van deze drie ideeën vereist een grootse Opzet Maar ze demonstreren hoe men met weinig middelen leuke dingen kan doen om het voorstellingsvermogen van kinderen te prikkelen en hun te leren hoe ze met hun vrije tijd kunnen omspringen. Karl Carstens, lid van het parlement in Bonn zei in zijn rueuwjaarsspeech 1979: „We moeten onze houding tegen over het kind drastisch ver anderen. We moeten erken nen wat ze in werkelijkheid zijn: een zegen"! ADVERTENTIE (Van onze correspondent Dick Toet) BHINGTON - Het beeld is vrijwel entiek aan april 1977, toen president eter zijn eerste energie-programma (vouwde. Enthousiaste bijval uit het itenland en scherpe kritiek in eigen is domineren de reacties op Carters eede energieplan, dat hij deze week een nationale tv-rede aankondigde, vee jaar geleden zette het Congres en eer in het bijzonder de Senaat, Carter voet dwars. Het duurde anderhalf voordat Carter een klein deel van plannen aanvaard kreeg. De eerste litieke reacties zijn opnieuw weinig be ledigend, maar er is een groot ver- hil: de publieke opinie lijkt ditmaal de «it van de president te kiezen. Uit een quéte, direct na Carters tv-rede, blijkt 73 procent van de ondervraagden het it Carters visie eens is. irter heeft de zaken deze keer anders, oral harder aangepakt. Hij gaat de Üscontrole op de in de Verenigde Sta- L geproduceerde olie geleidelijk ophef- zonder het Congres daarvoor toe- anming te vragen. Hoewel Carter die voegdheid heeft, maakte hij daar twee geleden' geen gebruik van en ver- opheffen van de controle zal de van de binnenlandse olie in onge- 2 jaar op wereldpeil brengen, ofwel van 9 dollar per barrel naar oer dan 15 dollar. De hogere prijzen (len de oliemaatschappijen stimuleren 4 hogere produktie en de consument de neiging vertonen voorzichtiger met ergie om te springen. Het mes snijdt is van twee kanten. Er is nog een be lgrijk effect: de oliemaatschappijen Uen hun winsten fors omhoog zien rieten, mogelijk zelfs tot 12 miljard Wen extra per jaar. Om dat te voorko op heeft Carter de opheffing van de ijscontrole gepaard doen gaan met een Wstingheffing, die de extra winst van 'oliemaatschappijen voor ongeveer de lift afroomt De belasting zal groten- "^s worden besteed aan het stimuleren n alternatieve energieprojecten. 1 oliemaatschappijen verzetten zich hef- tegen de belasting, hoewel hun win- 'n nog altijd een forse extra stijging zullen ondergaan. Zij menen echter, dat zij de complete extra winst nodig zullen hebben om nieuwe olie te produceren en mogelijke alternatieven te ontwikkelen. Zij vinden de conservatieven in het Con gres nu al innig aan hun zijde. Inflatie Maar ook van links is de kritiek uiterst kribbig. Het gaat er de liberalen voorna melijk om dat het plan de toch al forse inflatie (in de eerste drie maanden van dit jaar ruim 14 procent op jaarbasis) nog verder aan zal wakkeren. Bovendien zal de maatregel het hardst aankomen in de noord-oostelijke staten, die het meest energiegevoelig zijn en waar de progres sieve stroming per traditie het sterkst is. Senator John Durkin (een democraat uit New Hampshire) verklaarde al, voordat Carter op de buis verscheen, dat de af schaffing van de prijscontrole onherroe pelijk Carters „politieke ondergang" in het noordoosten zou betekenen. Durkins „politieke chantage" kan Carter nog op- breken, want in New Hampshire wordt begin volgend jaar de race om het Witte Huis geopend en een nederlaag daar kan Carter al op voorhand bijna kansloos maken. Ook senator Edward Kennedy, die nog altijd wordt beschouwd als Car ters grootste rivaal voor „1980" heeft zich vanwege de inflatoire werking ui terst kritisch over het energieolan uitge laten. De gevolgen voor de economie zullen volgens woordvoerders van het Witte Huis nogal meevallen. De bijdrage aan de inflatie zal hooguit enkele tienden van een procent bedragen en de benzineprijs zal er niet meer dan enkele centen per liter omhoog gaan. Door de tegenstan ders in het Congres worden die cijfers echter in twijfel getrokken. Volgens de op energiegebied invloedrijke senator Henry Jackson (een democraat ui» de staat Washington) zal de benzineprijs ze ker 8 tot 10 cent per liter omhoog gaan. Hij heeft al aangekondigd te zullen pro beren ook de opheffing van de controle fegen te houden, maar afgezien van het feit dat de reacties van Jackson per tra ditie wat aan de overtrokken kant zijn, wordt hem zeer weinig kans op succes gegeven. Het dilemma voor de tegenstanders zal groot zijn. De prijscontrole zal in ieder geval verdwijnen, omdat Carter daar het Congres nu bij nodig heeft. Dit betekent, dat vooral de oliemaatschappijen oneven redig zullen profiteren van de hogere olieprijzen als het Congres de „winstbe lasting''- niet aanvaardt. Door de verde ling van de opbrengst van de belasting heeft Carter het nog moeilijk gemaakt. Het pakket bevat „voor elck wat wils". Als de extra-winst niet volledig naar de oliemaatschappijen gaat, zal het onder meer terecht komen in de zakken van de laagstbetaalden (om de hogere energiere kening te kunnen voldoen krijgen zij fi nanciële steun tot 200 gulden per jaar). Ook bewoners van de noordoostelijke staten (een deel van de strategische olie reserve, extra geld voor waterprojecten, subsidies voor houtgestookte kachels), de boeren (subsidies voor zonne-energie-pro- jecten) en tal van groeperingen, die ak- tief zijn op het terrein van alternatieve energiebrorinén, zullen van Carters maat regelen profiteren. Wat de publieke opinie betreft zijn de zaken dan ook omgedraaid. Twee jaar geleden deed Carter vooral een tever geefs beroep op de Congresleden hun kiezers ervan te overtuigen, dat ingrij pende energiemaatregelen nodig zijn. Nu tracht Carter de bevolking op te roepen hun afgevaardigden en senatoren van hetzelfde te overtuigen. Het politieke gevecht zal ongetwijfeld he vig zijn. Het gaat dan ook om zo'n 1 miljoen barrel olie per dag. Aangenomen wordt namelijk, dat de hogere olieprijs de binnenlandse produktie uiteindelijk zal doen stijgen met circa 750.000 barrel en dat de besparing circa 250.000 barrel zal bedragen. Er zijn maar enkele landen in de wereld waar de totale consumptie de 1 miljoen barrel per dag overschrijdt Het feit, dat het voor de Amerikanen om iets meer dan 5 procent van de totale consumptie gaat, wijst erop dat het gaat om een kleine, maar uiterst noodzakelij ke stap naar een beter energie-even wicht in de wereld. Je kiest voor'n veelzijdig vak, dus krijg je om te beginnen 'n veelzijdige opleiding. En die heb je hard nodig ook. Want als gemeentepolitieman beleef je in een dag meer dan iemand anders in 'n jaar. De problemen waar je voor komt te staan, zijn altijd weer anders. Geen situatie is er ooit gelijk. Aan jou om dat allemaal snel té doorzien en handelend op te treden. Daar heb je kennis van zaken voor nodig, maar ook begrip, je moet snel kunnen reageren en ga zo maar door. Je kiest voor 'n veelzijdig vak. Dus krijg je om te beginnen 'u veelzijdige opleiding. Want die heb je nodig. Opleiding. Je krijgt vakken als straf recht, strafvordering, verkeers- wetgeving en bijzondere ^wetten. Maar ook leer je hoe de maatschappij in f elkaar zit. Straks in de praktijk moet je opgewassen zijn tegen alle mogelijke situaties. Hoe meer je dan weet en hoe beter je inzicht in maatschappelijke ontwikke lingen, hoe-makkelijker je dat dan allemaal af zal gaan. Al met al aardig wat theorie. Maar denk niet dat je uitsluitend met je neus in de boeken zit. Want je moet natuurlijk ook in een prima lichamelijke conditie zijn. Er staat dus ook veel sport Vereisten. 1. Leeftijd: van 17 tot en met 28. 2. Opleiding: Diploma MAVO of verge lijkbaar niveau (LTS/C bijv.) Hiervan kan worden afge weken als je ouder bent dan 21. Dan telt ruime algemene ontwikkeling en goede be heersing van de Nederlandse taal. 3. Lengte: minimaal 1.70 meter. JEKRUCTTOTJE 29STEDETUDOM VOOR JEZELF TC BESLISSEN OF JE BU DE POLITIE WHI Stuur nu de bon op. De opleidingen in Leusden starten maar 4 keer per jaar. De belangstelling ervoor is groot. Dus als je snel wilt weten of je in aanmerking komt moet je ook «nel reageren. De Regionale Opleidingsschool voor de Gemeentepolitie in atktiek- Leusden leidt politiemannen op voor 39 gemeenten in de provin cies Utrecht, Zuid-Holland en Zeeland (m.uv. Den Haag eh Rotterdam). Als je nader wilt kennismaken, vraag dan het Politie-Perspektief aan. Dat is 'n brochure waarin je alles te weten komt over 't werk, de opleiding en de salariëring. zwemmen en zelfverdediging. Salaris. Je leen en toch krijg je meteen al 'n goed salaris. En dat loopt na je opleiding behoorlijk op. Een hoofdagent - bijvoor beeld - verdient maximaal zo'n 42.000 gulden. StuurmlJdebrochurePolltle-Perspektlef. In als brief gcfrankeerdeenvclopopsturen aan de heer J. J. van der Zwan, I Bureau Personeelsvoorziening Gemecntepolnie, Ibstbus 20011, 2500 JLA 's-Gravenhage. 90V-Vt\t

Leidse Courant | 1979 | | pagina 11