ickCrealy: „Er worden smerige streken uitgehaald in de tenniswereld" Dames- turnen nog in de problemen meisjes zijspoor uitgehaald als er Nederlandse turnsters in het geding zijn bij grote internationale eve nementen. De Tsjech Vlacil, opvolger van Asarjan, zal daarmee worden geconfronteerd als hij van af 11 april zijn werkzaamheden als bonds coach begint. Niet zo'n fijne binnenkomer, maar hem wacht in de toekomst in ieder geval een aantrekkelijker werkterrein dan Asarjan ooit heeft gehad. Dat is tenminste nog een positieve constatering in een perio de waarin zwaar belaste turnsters meer prestaties zullen moeten leveren dan eigen lijk van ze verwacht mag worden. DICK HOFLAND LEIDSE COURANT/ ZATERDAG 7 APRIL 1979 PAGINA 13 PTTERDAM Hoewel het laatste grote Kees van Dick Crealy dateert van 1970, jen hij de open Zweedse tennistitel op naam bracht, heeft dit zijn goede hu ur door de jaren heen nooit aangetast. Inmiddels 34-jarlge Australiër is nog het toonbeeld van levensvreugde, [araan de geboorte van zijn dochter Alli- i twee maanden geleden een extra di- nsie heeft toegevoegd. „Ik geniet van I leven", verklaart Crealy. „Je wordt ten- Itte geen 1000 jaar, dus moet je gebruik [ken van de mogelijkheden die je hebt". Crealy, die begin deze week in de eer- ronde van het prof-tennistoernooi in ftterdam al werd uitgeschakeld, is een van talloze spelers, de het internationale ten- 6 zo hard nodig heeft, maar weinig in de [bliciteit komt. De aandacht van media en kpbliek is tenslotte gericht op sterren als Connors, Borg, Vilas en Mc Enroe. Dat zon der figuren van het kaliber Crealy tennis nooit zo'n vlucht had kunnen nemen als de laatste jaren is gebeurd, is evenwel nimmer beseft door de heren die de gang van za ken in de tenniswereld onder controle heb ben. Een van die toonaangevende heren is Dick Dell en voor hem heeft Dick Crealy. die per jaar doorgaans het recordaantal toe rnooien speelt, gemiddeld 32, geen goed woord over. Ooit behoorde de goedlachse, besnorde Australiër tot een groep spelers, die oppositie voerde tegen de invloed van Dell op het internationale gebeurèn. Maar de vergeefse strijd tegen de gevestigde Nacht van Dell, die vanaf de oprichting van de spelersvakbond (ATP) ook in deze orga nisatie de touwtjes strak in handen nam, deed Crealy besluiten het bijltje erbij neer te gooien. üme Fillol: lieve jongen maar volledig onder controle van Dick Dell. „Het is vechten tegen 'de bierkaai", oordeelt hij. „Ik heb in het verleden geprobeerd om een eind te maken aan het aantal zaken dat in mijn en veler ogen niet klopte, maar onze pogingen liepen op niets uit. Sterker nog, zodra je je actief opstelde tegen be paalde misstanden, werd je op een enorme manier tegengewerkt. En dat terwijl je al leen maar tracht om de gang van zaken volgens de regels te laten verlopen. Dat is toch wel het minste dat je kunt verlangen". '..Het internationale tennis is teveel in han den gekomen van promotors, die er dan een flinke duit aan verdienen. Niet de spe lers. om wie het in feite allemaal gaat. ma ken de dienst uit maar een aantal heren achter de schermen. Zoals Dick Dell. Deze man controleert de hele ATP en nog heel wat zaken. Het hele huidige bestuur van de ATP is een verzameling marionetten, waarbij Dell aan de touwtjes trekt". „Jaime Fillol. de huidige voorzitter van de spelersvakbond bijvoorbeeld is een hele lie ve jongen, maar hij staat volledig onder controle van Dell", vervolgt Dick Crealy. „In het verleden heeft een aantal spelers mij eens kandidaat willen stellen voor een be stuursfunctie in de ATP. Maar ik had geen schijn van kans. Ik had me voor die tijd veel te actief opgesteld en zo'n strijdbare fi guur wilden ze niet in het bestuur hebben. Ik heb sindsdien vele keren mijn mond open gedaan over bepaalde wantoestanden, maar je wordt alleen maar de gebeten hond. Er worden smerige streken met je uit gehaald om je monddood te maken. Wat ze met mij presteerden was ondermaats. Terwijl ze mijn adres in Amerika hebben - ik maak tenslotte elk jaar in januari mijn contributie keurig over-maakten ze mijn brieven open en als het zo uitkwam, werden ze naar Aus tralië gestuurd. Op zo'n manier proberen ze je uitte schakelen". „Dat maakte me op het laatst zo moe, dat ik me een paar jaar geleden wat heb gedis tantieerd van het vakbondswerk. Ik onder vond er teveel nadeel van. Zo kreeg ik eens een boete opgelegd op volslagen Jjelachelij- ke gronden. Ik speelde in Parijs en na een game, bij het wisselen, gooide ik mijn rac ket bij mijn overige sppllen naast mijn stoel. Dat werd aangegrepen om mij onbehoorlijk gedrag te verwijten, waarop ik een geldstraf kreeg opgelegd. Van dat soort praktijken bedienen heren als Dell zich om opposan ten uit te schakelen. Ik ben nog wel lid van de tennisvakbond, maar vergaderingen be zoek ik al lang niet meer. Dat heeft geen zin. De club van Dell maakt toch de dienst uit". Aanslagen Dick Crealy die nooit behoorde tot de gro te geldverdieners In zijn metier, maar wel sportief hoogreikte met o.a. het spelen antva ngse se p| wedst lom -i :-f-ó 1 ;n MEN HAAG Er zijn enige jarert r oor nodig geweest, maar inmid- Jgfcls heeft de turnbond ingezien er sir at de korte-termijnplanning de Hag^odsteek voor het damesturnen m dreigde, te worden. Met het mini- as Hale aantal beschikbare turnsters terden grote evenementen als iet ij jympische Spelen net gehaald, (aar daarna was het puin ruimen eel ndat er geen aanvoer van nieu we talenten was. Daarin moet ver- >ng7i ,derin9 komen door een nieuwe )zet van B- en C-trainingen. Een dér ramidale opbouw met een brede ffs \»asis dient te zorgen voor een fenstante toevoer van topturnsters pefaar Papendal. Keurig initiatief, dat ^chter in het beginstadium zit en aarvan de resultaten pas over i^pkele jaren zichtbaar zullen zijn. aoriopig zit het damesturnen nog de problemen als gevolg van beleidstechnisch minder floris- jk ante jaren. [issd >et -ijk wi onnie Zwarthoed (toptalent) en Annelies zijn |dam stopten. Marleen Houter miniseerde trainingsinspanningen in verband met age, sar eindexamen HAVO. Monique Bolle- 'eterjoom hoort niet meer tot de categorie kleu- aar ters waarbij bondscoaches steeds meer hun echtheil Zoeken. Zomaar even vier turnsters op t nufen zij spoor. Een weinig aantrekkelijk gege- »n mei de Spelen van volgend jaar (Mos- :ing ju) In het vooruitzicht, blij ^tuurlijk is niet al het talent ineens uit Pa al verdwenen. Ingrid Bolleboom en Bibi bleven, evenals de subtoppers Marja nnenlyting. Marijke Aarnoutse, Debbie Amson Inge Wulz. Met de nog zeer jeugdige nicirjam Dirkse en José Vlekken, voor wie nationale sportcentrum voorlopig slechts- Marleen Houter zal haar activiteiten miniseren. een wachtkamer is, kan er gesproken wor den van èen ploeg. Maar daarmee is dan ook alles gezegd. Kwalificatie voor de Spe len vereist een ploeg van zes hoog gekwali ficeerde turnsters. Dat alleen is al een pro bleem. maar daarnaast mag er tot die tijd niets fout gaan. Eén ernstige blessure, nog iemand die liever studeert dan turnt en dan valt er niets meer te lijmen. De Westduitse turnbond heeft kortgeleden een principebesluit genomen om alle top turnsters naar huis te sturen en volledig op nieuw te beginnen met jeugd. Europese- en wereldkampioenschappen werden geschrapt. Zover wil het KNGV niet "gaan, al zou het niet eens zo onverstandig zijn Moskou voor gezien te houden en het oog te richten op de Spelen van 1984. Zo'n besluit zou bo vendien uitstekend passen in de nieuwe vi sie, die werken op lange termijn voor staat. „Ik betwijfel", zegt Ton Swart, voorzitter van de sectie keurturnen dames, "of de West duitsers zover zullen gaan. Maar inderdaad was hun ploeg bij de afgelopen wereldkam pioenschappen in Straatsburg vrij oud. Wij hebben geen behoefte aan zo'n rigoreuze aanpak, maar ik moet wel zeggen, dat de Olympische Spelen van 1984 bij ons het be langrijkst zijn. Met het oog daarop organise ren we ook steeds meer landenwedstrijden voor de subtop. Daarin kunnen die meisjes wedstrijdervaring opdoen. Dat neemt echter niet weg, dat we voor een moeilijke periode staan. Neem alleen al het vertrek van Con nie Zwarthoed. dat los je niet zomaar op. Meisjes als Mirjam Dirkse en José Vlekken zijn natuurlijk aanwinsten, maar daar heb je niet in een keer profijt van." Verdoezeld Bij de Europese kampioenschappen begin mei in Kopenhagen kan de zorgelijke situa tie nog enigszins verdoezeld worden. Het gaat daar namelijk niet om een teampresta tie. Dat betekent dat slechts drie turnsters (en een reserve) worden afgevaardigd. Die zijn nog wel te vinden, ook al is er voor de zeer jeugdige Bibi Vos geen dispensa tie verleend. De meisjes die wel gaan (waarschijnlijk In- Connie Zwarthoed, een gevoelig verlies grid Bolleboom, Marja Huyting en Marijke Aarnoutse met Debbie Amson als reserve)' hoeven zich geen zorgen te maken dat ze de kwalificatie voor Moskou volledig kunnen vergokken. Plaatsing voor de Spelen is pas werkelijk in het geding bij de wereldkampi oenschappen eind dit jaar in Dallas. Niette min is het evenement in Kopenhagen be langrijk. Na een aantal landenwedstrijden waarin iedereen lief is voor elkaar in de be cijfering van de prestaties, wordt bij de EK de waardering en voorkeur van internationa le juryleden duidelijk. De puntentotalen van de turnsters individu eel zijn dus méér dan een vingerwijzing voor de internationale verhoudingen, die tot de Spelen nauwelijks meer zullen verande ren. Nederland zal bij de beste twaalf lan den ter wereld moeten behoren (China niet meegerekend omdat dat land geen lid is van het IOC) om Moskou te halen. En het is zeer de vraag of dat het geval is. Van daar ook dat Ton Swart aangeeft dat enkele noodgrepen niet achterwege zullen blijven. „Monique Bolleboom en Marleen Houter zijn van die routineturnsters die je erg goed kunt gebruiken als het om een prestatie van een ploeg gaat. Daarom zal het me niet ver bazen als die er bij de wereldkampioen schappen wel bij zitten. Er is weinig keus. Pas de komende jaren zullen er meer ande re turnsters beschikbaar zijn. Het zou onzin zijn om met ons hoofd in de wolken te gaan lopen. We moeten nuchter blijven. We staan er op dit moment niet geweldig voor. In West-Europa blazen we behoorlijk ons partijtje mee, maar meer zal het niet wor den. Temeer daar het niet verantwoord is verder te gaan dan het inmiddels toch wel geaccepteerde systeem van Papendal. Dat betekent dat je blijft hangen op de positie die je nu inneemt. Spanje, Frankrijk, West- Duitsland en in mindere mate Italië en Zwit serland zijn dan onze grootste concurren ten. vooral als het gaat om de bezetting van die twaalfde plaats op de wereldrang lijst." Halszaak Olympische Spelen blijven een halszaak^ Ook in de beleidsnota damesturnen '79-'84 waarin de principes van vernieuwing wor den aangegeven. Daarom zullen er de eer ste tijd de nodige trucs moeten worden Tennis moet weer aangelegenheid van spelers worden van Davis Cup wedstrijden voor Austrslië, kon zich dit soort financiële en morele aanslagen niet permitteren. Vorig jaar verdiende hij het voor tennis- maatstaven luttele bedrag van een kleine 90.000 gulden, het jaar daarvoor incasseerde hij zelfs nog minder: 70 mille. Weliswaar bedragen die fors uitstijgen boven een bur- germanssalaris, maar tevens schril afsteken tegen de vele tonnen die toppers jaarlijks in hun zak steken. En die te grote verschillen waren dingen die Dick Crealy irriteerden en waarvoor hij zich in het verleden sterk maakte om ze te wijzigen. „Ik stak mijn nek verscheidene keren uit, maar moest dan ondervinden, dat ik geen steun kreeg. Dell heeft in de spelersvakbond 30 procent van de spelers contractueel ach ter zich staan. En om een tegenstander uit te schakelen worden onbehoorlijke praktij ken uitgehaald. Ik ben een kleine vis en mij konden ze pakken, de grote jongens bleven natuurlijk buiten schot. Het wordt tijd dat de promotors in het internationale tennis verdwijnen en dat het weer een aangelegen heid wordt van de spelers. Want dat is het allang niet meer". Dick Crealy heeft zich bij de feiten neerge legd. Hij reist waar mogelijk met vrouw en kind in zijn kampeerauto de wereld rond. Dat hij tegenwoordig in kwalificatietoernoo ien plaatsing voor het hoofdevenement moet afdwingen omdat hij van een positie bij de beste 40 spelers ter wereld een jaar of vijf geleder; inmiddels is afgezakt tot de wat grauwe 160ste plaats op de wereldranglijst deert hem niet. „Zolang ik er nog plezier in heb ga ik er mee door. Ik heb mijn geld in het verleden verstandig belegd en zo lang ik elk jaar quitte kan spelen, blijf ik tennis sen. Later wil ik als coach iets gaan doen. In Australië, want daar voelen we ons het beste thuis". Zo'n tien jaar geleden bewoog Dick Dell zich als aanvoerder van het Amerikaanse Davis Cupteam in ^.de tenniswereld. Dell (vierde van links) trekt nog steeds aan de touwtjes.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13