JTwee Wimmen zitten "niet bij de gjmeubelpakketten neer Onzekere toekomst voor bewoners Lange Vrouwensteeg NIET GEK F2304.- Schaatsende vrouwen beëindigen trimmend seizoen bij Ton Menken verzet tegen litdiepen Oosterduinse meer PLUS. Verdeeldheid over Kaasmarkt-school GEMEENTE LEIDEN ZAG VIJF HUIZEN OVER HET HOOFD Kraakmanifestatie in V rij eti j dscentrum Kom bij Heineken. ^TAD/REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 APRIL 1979 PAGINA 5 BRAND VOERDE TOT NIEUWE IMPULSEN her-1 nige - Voor] r is Er is nauwelijks moord en •eholte brand geschreeuwd, toen bij wordt Regeer Meubel aan de Leid- °rojse Hoge Rijndijk op de late htelijKav0nd van 22 januari de vlam m de pan sloeg. Waar- r vooischijnhjk kortsluiting, ver- avond'noed( men n0£ steeds. De rzorgd voorkant brandde in elk ge- Haar,va' behoorlijk uit en wat 'daarachter lag kreeg be- J hoorlijke rookschade: a 11e- maal m'-elkaar-zet-meubels im die door de walm waren aangetast en een geforceer- chool- de uitverkoop noodzakelijk vincie maakten. De vlammen wa- bouw ren nog niet goed en wel Was- gedoofd of beide directeu ren van Regeer bliezen strijdlustig de krijgstrom pet: de volgende dag, toen de brandstank nog dik te gul.j snijden was. werd de eerste n bij. fase van de toekomstplan- nage.'nen 31 in werking gezet. lie de Daniël Regeer, met het meubelmaken in het bloed en Wim Zaalberg, met een stel lampenzaken achter de Ihand, zijn uitgekookte kna pen en maakten onmiddel lijk van de nood een deugd. Binnen het jaar staat aan 'Het de Hoge Rijndijk een meu- van bei-verkooppunt; brand- ïieel nieuw, om maar eens een anglicisme te gebruiken. spec-iMet een voorPui dje mets inius meer zaberinneren aan de dai wat bekommerde huisves- i'uwd. bng tot nog toe. De twee aan] Wimmen hebben het gevoel, "Ou- dat de toekomst hun toe gaan 'acht- om.i Door de brand, uit de hooi brand. Een uitdrukking die Regeer en Zaalberg he- hee] lemaal niet meer van hun werd!stu^ brengt, want die uit gang drukking hebben ze al hon- 1 derden keren horen gebrui- ken. Ze zijn echt niet kapot van die schade. Het mes gaat er drastisch in. De te- j keningen liggen op tafel en 99 binnen de berookte ruimte zijn de herbouwers al druk in de weer om er een voor- ïsbui beeldig paleisje voor de iddd| zelfbouwer van te maken. haaI Wim en Wim waren allang Voot dienden en bijna drie jaar lijns- Sleden verbonden zij hun g ge- gezamenlijke belangen die eliers' :lccn. 1 i i inmiddels in den lande al weer nieuwe uitschieters hebben gehad. Lampen en meubels blijven hun voor land vormen. Drie jaar ge leden trok Wim Regeer in het voormalige pand van overhemdenatelier El Mior aan de Hoge Rijndijk, ge steund door de inbreng van Wim Zaalberg. Regeer: „het was een pand dat uitste kend geschikt was voor ons doel: de verkoop van een meubel-meeneempakket en het zelfbouw-meubel. Door eigen mensen, familie en kennissen, werd er maan denlang aan gesleuteld". Het Regeer-bedrijf (afgezien van de Zaalberg-business) groeide en bloeide, breidde sich uit. De Lange Mare kwam erbij en nadien een fikse nederzetting in Breda. Enthousiasme en armslag voor twee Leidse onderne mende zakenlui. Toen kwam de brand. Het is maar een voorbeeld van hoe van nood een deugd kan worden gemaakt Ook de nieuwbouw wordt door Regeer en Zaalberg in eigen hand gehouden. Daartoe' werd opgericht een Reza- Bouw, Regeer en Zaalberg in een eigen bouwmaat- schappijtje. „Ook andere verbouwingen trekken we aan", vertelt Wim Regeer: „nieuwbouw ook. Bovendien plaatst Reza Bouw ook gra tis keukens bij de consu ment thuis. Wie doet dat ons na? Alles in één hand en onder één dak. De klant valt niet meer tussen de wal en het schip". Het ging leuk, erg goed zelfs. Tot de 22ste januari van dit jaar. Water- en rookschade. Je ruikt het er nog steeds. Schade van ton nen, zeker aan de voorkant. De volgende dag stond er al een keet buiten op het terrein. Gemeentelijke me dewerking. Zaalberg: „alles draaide alweer binnen een dag en we waren ook tele fonisch weer volledig be reikbaar. Een vrachtwagen hadden we als kantoor in gericht. In die eerste dagen hebben we meteen knoop doorgehakt: radicaal aanpakken meteen maar. Midden tussen de uitver koop, die nog steeds loopt. We gaan bouwen in fasen;' terwijl de verkoop onder wijl gewoon door gaat. Bij de oplevering van de nieuw bouw, zal de ruimte zowat 800 vierkante meter groter zijn, 1800 m2 in totaal heb ben we dan". Extra komt dan nog 2000 m2 aan magazijnruimte, even 50 meter verderop achter de Hoge Rijndijk. Een centraal magazijn, van waaruit de bevoorrading van alle Regeer-winkels plaats kan vinden. Inmid dels houden Regeer en Zaalberg, noem het maar Regeer Meubel, „de meubels goed in de gaten. Over eni ge tijd gaan we naar Ame rika om te kijken wat daar op ons gebied gaande is", vertelt Wim Regeer. Over een half jaar heeft Regeer Meubel een gevel van 21 meter breedte, tegenover de 9 meter van nu. Wim Re geer: „het wordt een zaak met veel meer body, meer volwassenheid". Zaalberg: „Tensminste, dat hopen we". Regeer: „De werksfeer is uitstekend bij ons. Die jongens verdienen een com plimentje". „Inderdaad", valt Wim Zaalberg zijn col lega bij, „dat is één van de belangrijkste peilers. We werken aan hetzelfde pro- dukt We zijn niet directie en werknemers. Het is ge woon je en jij onder elkaar. Nou ja, we hebben straks een „goed verbouwde" fa briekshal, een echte, best geoutilleerde detailzaak, waar we op een plezierige nette manier de mensen van dienst proberen te zijn: op weg naar het „totale meubelpakket", met bank stellen, zitmeubels en ee- thoeken". Zo gaat dat, tegenwoordig, met energieke jonge mensen die proeven dat er best nog meer werk aan de winkel is en niet bij de (meubel)pak- ketten willen neerzitten. reekt De twee Wimmen van Regeer. Een glunderende Ton Menken reikt de diploma's uit Bijna ben ik ervan over tuigd, dat het aantal bij-el- kaar-koffie-drinkende vrou wen aan het slinken is. De praatjes van tien tot twaalf, worden steeds meer ver drongen door de wil, „er iets meer van te maken". Ik herinner me bijvoorbeeld de' „Hupclub", een i stevige handvol dames die betame- Ujkerwijs open en bloot het Oegstgeestse zwembad in de ochtenduren bezet houden om fit te blijven. En de grootste lol natuurlijk. De gezondheidsdrang grijpt hoe langer hoe meer om zich heen en zeker niet uitslui tend bij de mannen. Zo is er voor het derde seizoen een grote groep vrouwen zo tegen de vijftig aan zelfs die op de Leidse ijsbaan van Ton Menken hun beste beentje voorzetten. Dat gaat dan zo van september tot begin april, met vallen en opstaan. Een trimploeg op de schaats. Ton Menken was daarvan de grote pro motor en hij stelde zijn ijs baan twee ochtenden per week beschikbaar. Deze week werd het derde succesvolle trim-schaatssei- zoen bij Menken afgesloten met een carnavaleske och tend. Alle deelneemsters kwamen min of meer ver momd en soms allerzonder lingst uitgedost, tot en met baarden en hangwangen, hun laatste trimochtend uit luiden met olijke en uitge slapen Ton Menken in hun midden om de beloning na hard werken een diplo ma—in ontvangst te ne men. De dames kwamen voor het merendeel van bui ten Leiden. Het is altijd weer een pikante bijzonder heid, te vernemen dat de Leidse dames in doorzet tingsvermogen achterblijven bij htm zusters uit het om meland. Het kan Ton Men ken nooit vroeg genoeg zijn en ook nu weer reikte hij gezellig z'n lovende en belo nende diploma's uit Daar over vertelde mevrouw Bok- ma (o nee, déi niet uit Leiden, die het trimmen op de schaats behoorlijk onder de knie heeft. In september begint er weer zo'n uitnodi gende cursus en er komt heel wat voor kijken, voora leer men als dame zo'n ver erend en degelijk certificaat in ontvangst kan nemen, want Ton Menken is wel goed maar niet gek. Neem nu eens de eisen voor diploma A. Mevrouw Bokma heeft me duidelijk gemaakt, dat je hiervoor „netjes voorwaarts moet kunnen gaan, dan stoppen en vervolgens achterwarts rijden. Daarna op één been, als een ooievaar. B. is ook leuk", verzekerde mevrouw B. me; iets ingewikkelder, met meer ooievaars ook. Dan heb je diploma C en er waren zelfs vrouwen, acht stuks zeg maar, die voor D opgingen. Het ver eist veel oefening, maar het schaatsen blijft erg gezellig. We gaan beslist door, over een maand of wat. Ik heb ook nieuwe vrouwen en thousiast kunnen maken. Het is niet alleen dat we ons eigen voordeel er mee kunnen doen, ook voor Ton Menken is het leuk als er zoveel mensen op zijn initi atieven afkomen", aldus mevrouw Bokma. LEIDEN De vijf gezinnen die de proveniershuisjes aan de Lange Vrouwensteeg be wonen, gaan een onzekere toekomst tegemoet. Medio dit jaar wil de gemeente Leiden het Caecilia-complei, waar aan de huisjes grenzen, aan het rijk verkopen. In de ver koop zijn ook de huisjes in begrepen. Volgens de con cept-overeenkomst met het rijk moet het gehele complex met opstallen vrij van pacht en huur worden opgeleverd. Al twee jaar geleden is de ge meente Leiden naarstig op zoek gegaan naar vervangen de woonruimte voor de kun stenaars die tot voor kort het Caecilia-complex bewoonden. Zij zijn thans gehuisvest in het voormalige pand van Er gon-Electric aan de Hooi gracht. De bewoners van de proveniershuisjes zijn evenwel vergeten. Gisteravond werd wethouder C. Waal tijdens een vergade ring van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening door een van de bewoners, de heer Krul, met de neus op de feiten gedrukt. De hevig ver ontruste bewoner toonde de wethouder in de gemeentelij ke tekening aan dat ook de panden aan de Lange Vrou wensteeg in de verkoop zijn inbegrepen. Hij legde de wet houder de vraag voor wat er met hem en zijn buren moet gebeuren. Enigszins uit het veld geslagen deelde de wet houder mee dat een en ander hem nog niet duidelijk is. Na afloop van de vergadering voegde de wethouder zijn partijgenote, M. Koning (PvdA), die de bewoners op de nalatigheid van het college had geattendeerd, het verwijt toe dat zij hem niet eerder had gewaarschuwd, dat de panden nog werden bewoond De vergeten bewoners van de Lange Vrouwensteeg zijn niet ongenegen om te verhuizen. „Maar tot nu toe heb ik nog niemand gezien. Hoe kan ik nou binnen drie maanden een ander huis krijgen", vroeg de heer Krul zich af. Nadat hij van zijn verbazing was beko men, deed de wethouder de suggestie dat het hier om ille gale bewoning zou gaan. Het tegenbewijs werd hem meteen door de heer Krul gegeven, die hem een wat beduimelde woonvergunning toonde. Ook de overige bewoners beschik ken naar hun zeggen over een dergelijke vergunning, waarmee de gemeente in een moeilijk pakket is gebracht. De heer Schaap, ambtenaar bij de afdeling Grondzaken stelde de bewoners enigszins gerust toen hij meedeelde dat op kore termijn via bureau huisvesting voor vervangende woonruimte zal worden ge zorgd. In ieder geval zullen de bewoners niet van de ene op andere dag op straat ko men te staan. „In eerste in stantie gaat het om het com plex zelf, dat medio dit jaar definitief door de kunstenaars zal zijn verlaten. Dan kan spoedig daarna door het rijk met de restauratie van dit ge deelte ten behoeve van het i Boerhaave-museum worden -begonnen. Tegen de tijd dat gestart wordt met de restau ratie van de proveniershuis jes, is er allang andere woon ruimte gevonden", aldus de heer Schaap. Wethouder Waal wilde evenwel de gehele zaak nog eens grondig onderzoeken alvorens het pre-advies in de gemeenteraad te behandelen. LEIDEN De Leidse Kraakbond houdt dinsdag 10 april in het Vrijetijdscentrum aan de Leidse Breestraat 66 een kraak manifestatie. Hoofdthema van de hoorzitting is het huisves tingsbeleid van de gemeente Leiden, waarover de Kraakbond een zwartboek heeft samengesteld. De woningnood en het daaruit voortvloeiende kraken van hui zen wordt met behulp van film en enkele sprekers uiteengezet. De kraakbond zegt in de uitnodiging voor de bijeenkomst, dat leegstand van particuliere woningen veelvuldig in de publiciteit staat, maar dat de leegstand van gemeentelijke woningen slechts spaarzaam in de openbaarheid komt. De houding van het gemeentelijk bureau huisvesting en de woningstichtingen zal kritisch onder de loep worden genomen. Het koor „De eenheid" verleent muzikale medewerking. De manifestatie be gint om acht uur. ^OORDWIJKERHOUT KRIJGT STUKJE STRAND )ORDWIJKERHOUT Op een infor- atie-avond, georganiseerd door de eekcommissie Bollenstreek, over de oblematiek rondom het Oosterduinse ier waren met name de agrariërs de Iste opposanten van inleider ir. Brug man van het Rijksinstituut voor de inkwatervoorziening. Bruggeman was een van de drie skundigen, die een rapport móest op- llen over de kwalitatieve en kwantita- ve gevolgen van de verdere uitdieping vergroting van het Oosterduinse ïer. Dit rapport komt tot de conclusie, er hoogstwaarschijnlijk geen schad^ ontstaan door verzilting of onttrek- van water uit het bollengebïed. De m ..hoogstwaarschijnlijk" viel al be- orlijk verkeerd bij de in groten getale nwezige agrariërs. Zij vonden dat er o 100% zekerheid aanwezig moest zijn, ordat men zou overgaan tot de verde- uitdiepmg van het Oosterduinse meer, arvoor de kalkzandfabriek Van Her arden een vergunning heeft aange- lagd. Een woordvoerder van de agra- fs, de heer De Boer van het consu- >tschap voor de tuinbouw in Lisse. had rder al proberen aan te tonen, dat de tariërs te weinig informatie en in- faak hadden gekregen rondom het on- rwerp Oosterduinse meer. Er werd m aangedrongen op een diepgaand derzoek van de gehele materie voordat m verder zou beslissen, ter op de avond had ingemeua Van Bergen van de Provinciale planologische dienst Zuid-Holland iets meer verteld over de inrichting van het Oosterduinse meer. Gepland is een strandstrook van ongeveer 3 hectare die een capaciteit heeft van ongeveer 1500 mensen. De strandstrook zal verdeeld worden in ver schillende gedeelten door het aanbrengen van ruggen loodrecht op het meer. In het hart van het strand is een restaura tie-voorziening met toiletten gepland. De grootste parkeervoorziening is ook ge pland ter hoogte van het hart van het strand met als aanvoerweg Duinschoten. Een kleinere parkeervoorziening is ge pland aan de zuidwesthoek, waar natuur wetenschappelijke waarden in het geding zijn. Totaal komt er een capaciteit voor ongeveer 200 auto's. Verder wil men ko men tot de aanleg van een vissteiger, terwijl men het plankzeilen op een be paald gedeelte wil legaliseren. Motorbo ten zullen worden geweerd. Met name het parkeren werd door de zaal als een probleem gezien. Men vond de toevoerwegen, de Langevelderweg en Duinschoten. van onvoldoende kwaliteit om het aanbod adekwaat op te vangen. Volgens de heer Van Bergen waren deze problemen in studie genomen en zou men waarschijnlijk moeten overgaan tot verbreding van de genoemde wegen. De heer Van Duin (raadslid voor het CDA in Noordwijkerhout) vroeg zich af of het project nu bestemd was voor de openba re recreatie of voor de 'bewoners van het bungalowpark „Solassi". Dit bungalow park zal in de toekomst waarschijnlijk zo'n 500 huisjes omvatten, die voor onge veer 1000 gebruikers van het Oosterduin se meer garant zullen staan. De heer Van Bergen stelde dat men keek naar de openbare recreatie, maar kreeg daarbij wel te-horen dat dan de parkeerproble men op een goede manier opgelost moes ten worden. De heer Van Bergen verklaarde dat dit seizoen nog begonnen kon worden met de inrichting van het Oosterduinse meer. Wethouder Heemskerk van Noordwijker hout moest om deze uitspraak een beetje lachen. Hij verwachtte dat men niet eer der kon beginnen dan in 1980, maar dat het waarschijnlijk pas 1981 zal worden. „De gang van een bestemmingsplan vergt nu eenmaal veel tijd", zo stelde hij. Verder stelde hij dat het bestemmings plan Oosterduinen stagneerde op de fi nanciële paragraaf. „Als de provincie nu eindelijk eens met de financiën over de brug komt. dan kan het bestemmings plan verder in procedure worden geno men", aldus wethouder Heemskerk. Ver der verklaarde hij dat de gemeente tegen een verdere uitbreiding van het meer was. Wel was dit standpunt ingenomen voor het bekend worden van het rapport van de drie deskundigen. Het college zal nu een nieuw standpunt gaan bepalen. Een bescheiden vergroting van het meer (hij dacht aan een totale grootte van on geveer 50 hectare) zal het college niet te genwerken. 9» ADVERTENTIE AM M1!H 3-ploegendienst (week-ends vrij) in de bottelarij: vanaf 23 jaar f2304,- bruto per maand 896 fS! 1IIl/!TM1I!F|ll|a vakantietoeslag en een winstdeling, «i JU Al ll&II* Vraag nti inlichtingen, tel. 071-814265 Burgemeester Smeetsweg 1, Zoeterwoude. LEIDEN Niet alle fracties in de ge meenteraad zijn content met het plan van het college om op de Kaasmarkt een binnenstadsschool voor het open baar en protestants-christelijk onderwijs te bouwen. Met name het PPR-raadslid L. Beijen verzette zich gisteravond tij dens een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening tegen dit plan. Hij kreeg steun van de CDA'ers H. Driessen en J. van Zijp en de CPN'er D. Hoeven, die hun stem eveneens voorbehielden. "Ik wil dat er in de omgeving van het Rapenburg een school blijft, hetzij open baar, hetzij protestants-christelijk", aldus de heer Beijen. "Anders is het zuidweste lijk deel van de binnenstad geheel ver stoken van scholen in de buurt". Dit werd tegengesproken door de VVD'er M. Zonnevyle die Beijen erop wees dat er ook in de 3-Octoberstraat en de Pioen- straat scholen zijn. "Dat zijn misschien niet zulke deftige, maar naar ik me heb laten vertellen, goede scholen, die boven dien kampen met leerlingéntekorten". Al eerder had het wijkcomité Vreewijk zich tegen de bouw van de Kaasmarktschool afgezet. Wethouder C. Waal wees erop dat het voorstel om te komen tot een concentra tie van scholen op de Kaasmarkt geheel volgens het structuurplan voor de bin nenstad is. Bovendien denkt hij, in deze tijd van bezuinigingen, gemakkelijker- geld te krijgen voor de bouw van een school nabij een stadsvernieuwingsge bied, dan elders in de binnenstad. De heer Beijen verweet de wethouder dat hij zich er wel gemakkelijk van af maakte. Hij drong er op aan nog eens te onderzoeken of er mogelijkheden zijn om in de omgeving van het Rapenburg scho len te handhaven, dan wel te bouwen. Zijn voorkeur ging uit naar het behoud van de Haanstra-kleuterschool met daar naast een nog te bouwen bassisschool.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5