Lente-show VdA en CDA willen pas op le plaats met kernenergie r jj, Meubelfabriek w Oisterwijk 17 18 19 20 21 I Aiuins rijk wordt opgeslokt i Carter wil extra )elasting op grote "ioliewinsten 'Belgische staathuishouding uiterst zorgwekkend' Martens: voorstander Rooms- rode samenwerking in België Sadat: rechten van Palestij nen niet vergeten "Bhoetto had clementie verdiend" 9 10 111213141 Glftu lUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 6 APRIL 1979 PAGINA 15 j iEN HAAG PvdA en CDA hebben teren in de Tweede Kamer een iemniend beroep gedaan op de rege- ig om voorlopig pas op de plaats te iken wat betreft kernenergie. Beide icties menen dat Nederland in in- jrnationaal verband aandacht moet •agen voor de grote risico's, die er, ils. onder meer in het Amerikaanse ■isburg is gebleken, verbonden deze technologie. De socialist rtman drong zelfs aan op een we- Idwijde evaluatie, waarbij ook de ivjet-Unie betrokken zou moeten irden. De christen-democraat Van fouwelingen denkt allereerst aan be- op EEG-niveau. PvdA wond zich op over denver- klaring van minister Albeda (Sociale Zaken), dat er een groot verschil is tussen de kerncentrale in Borssele en die in Harrisburg. „Dat kan wel zo zijn, maar ze zijn wel van hetzelfde type en hebben dus ook veel overeen komsten", aldus Voontman. De PSP-er Van der Spek meende zelfs dat er alle reden is om de centrale in Borssele onmiddellijk stil te leggen in afwach ting van een nader onderzoek. De WD-woordvoerder Portheine deelde het standpunt van de regering, dat er geen reden is voor maatregelen ten aanzien van Borssele. „De gebeurtenis sen in Harrisburg zijn zo ernstig dat voor- noch tegenstander^ daaruit con- is", aldus de WD-er. Minister Albeda zal de Tweede Kamer over twee weken een notitie toesturen, waarin een zo volledig mogelijk beeld van de gebeurtenissen in Harrisburg worden geschetst. Nu Veeds verklaarde de bewindsman 'dat de situatie in de Amerikaanse reactor aanzienlijk is verbeterd. De gezondheidseffecten van het ongeval zullen, zo ze er al zijn, zeer gering blijken, aldus Albeda. Uit de verkregen informatie, onder meer van de Amerikaanse autoriteiten, is verder vast komen te staan dat ver keerde bedieningshandelingen waar schijnlijk een belangrijke rol hebben gespeeld. Voor de regering is dat aan leiding, zo zei de minister, om „her nieuwd grote aandacht te besteden aan dé procedures en controles daar op te Borssele". In Amerika heeft het electriciteitsbes- tuur van de staat New York de bouw van een kerncentrale in Cementon ge schrapt en aangekondigd toestemming te vragen voor de bouw van een ko lencentrale. De Los Angeles Times schreef gisteren dat mogelijk ver moeidheid van het personeel tot de bijna-ramp in Harrisburg heeft geleid. Het personeel had zes weken achter een, zonder een vrije dag, tien uur per dag moeten werken. In Frankrijk hebben de gebeurtenis sen in Harrisburg nog niet geleid tot herbezinning. De regering in Parijs heeft toestemming gegeven voor de bouw van negen nieuwe kerncentrales. NAIROBI (Rtr., DPA) ,angzaam maar zeker wordt iet rijk van dictator Amin loor Tanzaniaanse troepen en Jegandese opstandelingen op slokt. Een belangrijke mijl- is gisteren de ver- ivering, overigens zonder lag.of stoot, van het belang- ijke vliegveld Entebbe. Het ïiet er momenteel naar uit lat de Tanzanianen zich ge- eed maken om de hoofdstad Kampala binnen te rukken, n diplomatieke kringen in Nairobi verluidde dat zij de stad van drie kanten hebben ingesloten. IVat Amin betreft roept de )egandese radio nog steeds >m dat hij het goed maakt en lat zijn troepen achter hem ïtaan om tot de laatste man te strijden en „de vijand te [verdrijven". Honderden Libi- Ische militairen, die naar Oe- ienKarida waren gestuurd om het 'bewind van Amin op de been 1 "!te houden, zouden bezig zijn e"jzich terug te trekken naar de c. in het noorden gelegen luch- n), tmaehtbasis Nakasongolo om vandaar te worden gerepa trieerd naar Libië, vermoede lijk in gezelschap van Amin en diens hofhouding. Vanuit Kampala zelf wordt een betrekkelijke rust gemeld. .Nu en dan klinkt vanuit de verte het gedreun van zware wapens Wat de inwoners van de hoofdstad zorgen begint te baren, is de voedselsituatie. Br is namelijk geen aanvoer meer en de meeste winkels zijn gesloten. Volgens sommige Oegandezen hadden zij Amin woensdag nog in het noorden van Kam pala gezien. Hij was goedge humeurd en zag er gezond uit. De aanwezigheid van Amin in de hoofdstad is niet zo onwaarschijnlijk, aangezien de noordelijke toegangsweg niet door de Tanzaniaanse troepen is afgesloten. De re den hiervoor, zou zijn dat zij de Amin-gezinde troepen de kans willen bieden de stad te verlaten om daardoor voor de burgerbevolking rampzalige straatgevechten te vermijden. Washington President .arter van de VS heeft giste- en in zijn langverwachte toespraak over het nieuwe nergiebeleiri dat zijn rege- Ving wil gaan voeren twee lelangrijke voorstellen ge- laan. De Amerikaanse presi- lent wil dat het Congres fiem de bevoegdheid geeft om ol de overwinst van de olie- 7- maatschappijen als gevolg fn van de drastische stijging ran de olieprijzen extra te lasten. Aan de prijsbeheer- |ng van in de VS geprodu- terde olie zal bovendien ge ldelijk een eind moeten ko- len. Carter noemde de ener- lecrisis werkelijheid. „Ieder in ons zal minder olie moe- gebruiken er er meer Dor moeten betalen". geproduceerde olie, maar Car ter zei dat hij ervan overtuigd is dat de inflatie nog in toom kan worden gehouden. Eerder op de dag werd bekendge maakt dat de inflatie in het eerste kwartaal van dit jaar groter is geweest dan in welk kwartaal in de afgelopen vier jaar dan ook, op jaarbasis stegen de groothandelsprijzen met 14.1 procent. De belasting op de overwinst van de oliemaatschappijen le vert de Amerikaanse schatkist meer dan tien miljard dollar (ruim twintig miljard gulden) extra op in de jaren 1980- 1982, zo zei Carter. Het leeu- wedeel hiervan zal worden gebruikt om het gebruik van andere energiebronnen te sti muleren. Het restant zal wor den bestemd, voor eeri verbe tering van het openbaar ver voer en voor hulp aan arme gezinnen. De tapijthandelaren in de Afghaanse hoofdstad Kaboel plegen hun nieuwe koopwaar midden op de straat te leggen, zodat men erover moet fietsen of lo pen. Dat geeft de ta peten een ouder en dus duurder aanzien. BRUSSEL De nieuwe Bel- gisdhe premier Wilfried Mar tens heeft gistermiddag in zijn regeringsverklaring voor het Belgische parlement, zoals verwacht, een uiterst zorgwekkend beeld geschetst van de toestand in zijn land. De ernst van de sociaal-eco nomische toestand blijkt uit de omvang van de werkeloos heid, het gebrek aan investe ringen een teruglopende in dustrialisering en uit de „zeer zorgwekkende toestand van de staatsfinanciën". Om de uit de hand gelopen gelopen Belgische situatie te verbeteren, kondigde Martens een ruim overleg aan waarbij de sociale partners zullen worden betrokken en dat moet leiden tot een „thans onontbeerlijk globaal beleid". De Belgische regering heeft, zoals wij reeds eerder meld den, ook een aantal radicale maatregelen voorgesteld om, de economie van het land aan te zuiveren. Deze omvat ten onder meer verkorting van de werkweek tot 36 uur tegen eind 1981, het verplicht in dienst nemen van bijko mend personeel ter bestrij ding van de werkloosheid en verbetering van de financiële positie van de bedrijven doordat de staat een deel van de lasten voor haar reke ning neemt. Een nieuwe federale struc tuur voor het land zal in nauw overleg met het parle ment moeten worden uit gewerkt, zo verklaarde Mar tens nog. BRUSSEL De nieuwe Belgische premier Wilfried Martens (42) behoort tot de gematigd vooruitstrevenden in de Belgische politiek. Martens, de jongste naoor logse premier die het land heeft gekend, is afkomstig uit Oost-Vlaanderen. Hij stamde uit een arm gezin. Zijn vader had een kleine boerderij en dreef daar naast een kolenhandeltje. De jonge Martens bleek een uitblinker op school en ging in 1955 in Leuven rechten studeren waar hij in 1959 met de hoogste lof tot doc tor in de rechten promo veert. Intussen is Martens uiterst actief in de studen tenbeweging en staat hij met de Vlaamse nationalis ten op de barricade. Eenmaal afgestudeerd sluit Martens zich aan bij de meer gematigden in de Vlaamse politiek en sluit zich aan bij de Vlaamse CVP. Martens wordt een gewaardeerd adviseur bin nen de christen-democratie en zelfs premiers als Har mei en Vanden Boeynants maken in de jaren 1967-1968 gebruik van zijn diensten. Martens blijkt in zijn poli tieke gedragslijn een voor stander van samenwerking tussen katholieken en socia- listen. In 1972 wordt Mar tens algemeen voorzitter van de van de Christelijke Volkspartij. Vanaf die tijd dateert ook zijn samenwer king met Leo Tindemans. Samen spant dit duo zich in om de CVP een nieuw gezicht te geven. In de onderhandelingen over het Eemnnt.nart knmen beiden echter tegenover el kaar te staan. Volgens vélen maakt hij de fout in een onderonsje van de voorzit ters van de Belgische par tijen een staatshervorming uit te werken waarop het parlement te weinig invloed heeft en die volgens vele Vlamingen nadelig voor hen uitvalt. Martens wordt in Oostmalle door de parle- mentsfractie tot de orde ge roepen en even later brengt Leo Tindemans zijn kabinet ten val. In zijn regeringsverklaring heeft Martens gezegd dat het parlement betrokken zal worden bij de staatshervor ming. Martens zal echter in Leo Tindemans nu die de leider is geworden van de parlementaire fractie van de CVP een directe rivaal blijven hebben die beslis send blijft voor zijn eigen tot nu toe briljant verlopen politieke carrière. In Oost-Jeruzalem is een bomaanslag gepleegd als gevolg waarvan 13 mensen gewond zijn geraakt. De politie onder zoekt de plaats waar de bom geplaatst was. UITVAL NAAR KONING HOESSEIN CA'iRO (AFP-Reuter) President Sadat van Egypte heeft in het parlement in Cairo met nadruk verklaard dat „het vredesverdrag tussen Israël en Egypte dë hoek steen is voor een alomvattende oplossing van het con flict tussen Israël en de Arabische staten en dat aan de brief waarin gesproken wordt van de band tussen dit verdrag en de totale oplossing dezelfde betekenis en waarde moet worden toegekend als aan een verdrag". Met betrekking tot Jeruzalem zei de Egyptische president dat zijn standpunt niet gewijzigd was na de rede die hij op 19 november 1977 in het Israëlische parlement gehou den heeft. Tweemaal in zijn rede herhaalde Sadat dat „Egypte weigert de Israëlische soevereiniteit over het Arabische deel van de stad te erkennen". Hij onder streepte dat voor Egypte Jeruzalem deel uitmaakt van de bezette westelijke Jordaanoever en dat „de 700 miljoen Mohammedanen nooit zullen aanvaarden dat het Arabi sche Jeruzalem onder Israëlisch gezag blij ft". Hij toonde zich verbitterd over de reactie van de overige Arabische staten. Zij hebben zich door „hun emoties" la ten meeslepen, nog voordat ze kennis hadden genomen van de teksten van Camp David en zijn in Bagdad bij eengekomen om „een verdrag van beledigingen en smaad" (tegen Egypte) te sluiten, aldus de Egyptische president. In zijn toespraak verwierp Sadat de anti-Egyptische be sluiten van de conferentie in Bagdad die hij als een „smerige schaamteloosheid" kenschetste. Cairo zeil echter geen tegenmaatregelen nemen. De Arabische politieke blokkade stelt Egypte voor geen enkel probleem. Wat de economische boycot betreft zei Sadat dat Egyptes lot niet te koop is. .Egypte torent he melhoog en kan niet door die dwergen worden geraakt, aldus Sadat. „Als de bewakers van. de Arabische natie de Syrische Baath-partij, de Iraakse Baath-partij, de gek van Libië en de huurlingen van Zuid-Jemen zijn, als dat de aanvoer ders van het (Arabische) standpunt zijn, dan een duizend voudig vaarwel". Sadat noemde de PLO een marionet van Syrië en kwali ficeerde de recente hereniging van PLO-leider Arafat en koning Hoessein van Jordanië als „een verbond van de ongelukkige en de hupeloze". Hoessein verzet zich tegen het vredesverdrag omdat de westelijke Jordaanoever, die voor 1967 deel uitmaakte van Jordanië, niet aan de Jordaanse monarch zal worden teruggegeven maar* onidat de bewoners van het gebied over hun toekomst mogen beslissen, zo zei Sadat. VAN DER KLAAUW: DEN HAAG De Neder landse regering is geschokt door het bericht over de exe cutie van de Pakistaanse oud premier Bhoetto. "Hij had clementie verdiend", zei mi nister van Buitenlandse Za ken, Van der Klaauw gisteren in de Tweede Kamer. Van der Klaauw noemde Bhoetto - ondanks fouten die deze ge maakt heeft - een groot staatsman. "Ik heb hem mee gemaakt, toen hij een aantal jaren geleden in een vergade ring van de Veiligheidsraad als een leeuw voor de belan gen van zijn land vocht". In Rawalpindi is het gister middag tot een gewelddadig treffen gekomen tussen de politie en pró-Bhoetto demon stranten. Vijf- tot zesduizend mensen waren in een park in het centrum van de stad bij eengekomen om te bidden voor het zieleheil van ex-pre mier Bhoetto, die woensdag is opgehangen. De politie heeft met knuppels en traangas in gegrepen om de menigte te verspreiden. De betogers gooi den metstenen. In Karatsji hebben aanhan gers van Bhoetto donderdag geprobeerd een politiebureau in brand te steken. De betogers hebben later brand gesticht in het kantoor van het dagblad „Ang" in Ra walpindi. In Lahore is een bijeenkomst van duizenden mensen om te bidden voor Bhoetto ook uit gelopen op geweld. Een bus en drie andere voertuigen zijn in brand gestoken. Suarez formeert nieuwe Spaanse regering MADRID (AFP-Reuter) Premier Adolfo Suarez van Spanje heeft vrijdagochtend vroeg de namen van de 24 le den van zijn nieuwe kabinet bekendgemaakt. Het is de eerste constitutionele rege ring sedert de burgeroorlog van 1936 tot 1939. Met de benoeming van het kabinet, waarin 14 leden van het vorige zijn opgenomen, is een einde gekomen aan vijf weken van onzekerheid na de overwinning van de al aan de macht zijnde Unie van het Democratisch Centrum (UCD) bij de verkiezingen van 1 Opvallende wijzigingen zijn: de benoeming van een minis ter van burgerdefensie en vier jonge staatssecretarissen tót minister. Vier ministers uit het oude kabinet komen niet terug. De voornaamsten hiervan zijn minister van binnenlandse za ken Rodolfo Martin Villa en Francisco Fernandez Ordonez, minister van financiën en lei der van de sociaal-democrati sche groepering. Ben Bella krijgt huisarrest PARIJS (AP) De voormali ge president van Algerije Ah med Ben Bella zal spoedig onder huisarrest worden ge plaatst, zo heeft zijn advocaat donderdag in Parijs bekend gemaakt. Nadat Algerije onafhankelijk werd van Frankrijk in 1962 werd Ben Bella in 1963 tot president gekozen. Hij werd in 1965 afgezet door de toen malige kolonel Houari Bou- medienne,die later president voor het leven werd. Na zijn dood in december werd Bou- medienne opgevolgd door ko lonel Bendjedid Chadli. Antilliaanse rege ring afgetreden WILLEMSTAD (ANP) De Antilliaanse regering van pre mier. Rozendal heeft gistera vond haar ontslag aangebo den aan gouveneur 'Leito. Oyi voordracht van de premier heeft gouverneur Leito voorts de Staten ontbonden. Op 6 juli zullen nieuwe verkiezin gen worden gehouden. Directe aanleiding voor de crisis op de Antillen is de eis van de coalitiepartner NVP-U van premier Rozendals DP dat de regering de onderhan delingen moest voortzetten met de bond van stakend overheidspersoneel. Akkoord tussen Vaticaan en Hongarije VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus II heeft gis teren vier bisschoppen voor de Katholieke Kerk in Hon garije benoemd. Volgens waarnemers in het Vaticaan betekent dit een normalisatie van de kerkelijke situatie en de betrekkingen tussen kerk ,en staat in dat De nieuwe bisschoppen zijn Laszlo Paskai (voor het bis dom Veszprem), Istvan Bagi (voor het bisdom Esztergom), Gyula Szakos (voor Szekesfe- hervar) en Izidor Istvan Ma- rosi (voor VAC). april I april I april 1 april april I april 12 jaar garantie geloogd massief Europees eiken voorzien van eigen brandmerk ongekende service Berkel (ZH), Noordeindseweg 116, tel. 01891-4670.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15