HH 5% extra verstandig met energie móet toch haalbaar zijn. urn mrnmmm De energiesituatie in de wereld is de laatste maanden aanmerkelijk ver slechterd. Dat heeft te maken met de sterk verminderde olieaanvoeruit Iran, dat heeft ook te maken met de afgelopen strenge winter. Daarom móet de regering een beroep op u doen om vanaf heden nog bewuster, nóg zuiniger, nog zin voller met energie om te gaan. Met alle vormen van energie. En in alle gebruikssituaties.Wij dienen, met ons allen, op korte termijn, besparingen te realiseren in de orde van grootte van zo'n 5%. De regering is ervan overtuigd, dat dit mogelijk moet zijn door besparin gen op vrijwillige basis. Dus zonder dwingende overheidsmaatregelen, als bijv. autoloze zondagen of benzinedistributie. Mits iedereen zich daar persoonlijk voor inspant. De voorraden moeten weer op peil worden gebracht, vóór de komende winter. Door de gebeurtenissen in Iran is er de laatste maanden aanzienlijk minder olie aangevoerd. Bovendien is de afgelopen winter ongewoon streng geweest. Door dit alles zijn de olie voorraden sterk geslonken. Die voorraden kunnen niet weer aangevuld worden door extra aankopen. Er is gewoon minder olie te koop dan voorheen. Die voorraden kunnen dus maar op één manier weer op peil worden gebracht: door extra zuinigheid. Te weinig olie. Iran is een van de belangrijkste olie leveranciers in de wereld. Als gevolg van bin nenlandse gebeurtenissen heeft kan echter maandenlang geen olie geproduceerd. Ook nu nog blijft de Iraanse produktie een onzekere factor.Tegelijkertijd werd er evenwel méér olie verbruikt, over de gehele wereld. In Nederland zijn bijvoorbeeld de afgelopen winter elektriciteitscentrales, die normaal op aardgas draaien, genoodzaakt geweest over te schakelen op olie als brandstof. Omdat op koude dagen het aardgas voornamelijk voor verwarming moet worden gebruikt En ook dat heeft een extra aanslag op onze voor raden betekend. We hebben de strengste winter sinds 16 jaar achter de rug. In de maanden januari en februari is er ruim 2 miljard kubieke meter gas méér verbruikt dan in voorgaande jarea Dat betekent dus, dat er in één klap 2 miljard kubieke meter extra van onze gasvoorraden is afgegaan. Met die voorraden willen we evenwel zo lang mogelijk doen. En vandaar dat het, óók met gas, noodzaak is, zo veel mogelijk te besparen. 5% extra besparen. De westerse landen hebben afgesproken gezamenlijk 5% extra energie te gaan besparen. Daarmee kunnen we al een aardig eindje uit de problemen geraken. Niet uit de wereld-energieproblemen, wèl uit het huidige voorradenprobleem. Die besparingen moeten we met ons allen waarmaken. Ieder zijn eigen 5%. Wie niet meedoet, maakt dat een ander nog méér moet besparen. En dat zou oneerlijk zijn. Laten we wel wezen: het gaat om 5%. Dat moet voor iedereen haal baar zijn. Soms zijn gas, olie en elektriciteit onderling verwisselbaar. Er zijn bedrijven die gemakke lijk kunnen overschakelen, bijv.van olie op gas. Het is in de huidige situatie echter nood zakelijk om op alle energie te bezuinigen. Besparingen op de ene energievorm die weer ten koste gaan van andere energie vormen, helpen dus niet, We moeten gewoon zuinig zijn met alle energie in elke vorm. Dat geeft meer speelruimte voor onze indu strie. En voor onze economie. Want energie is uiteindelijk de kurk waarop onze maatschappij drijft Voorkom benzinebonnen en erger. 5% is niet niks. Maar wèl haalbaar. Gemakkelijk haalbaar zelfs als we alleen maar zorgen dat we geen energie nodeloos ver bruiken. Als we niet meer te hard rijden met de auto, bijvoorbeeld. En als we aan de hand van de tips hieronder, wat aandachtiger om gaan met gas en elektriciteit thuis. En..we moeten het allemaal doen, niemand uitgezonderd. En blijven doen. Want alleen zó houden we het zelf in de hand of we de komende winter uit de problemen zijn of niet De overheid geeft het voorbeeld. De regering' zal een dringend beroep doen op alle overheidsinstellingen om zelf het goede voorbeeld te geven. Overheids gebouwen zullen minder verlicht zijn, de verwarming zal lager worden-gezet Maar, meer dan ooit zal ook elk bedrijf en iedere particulier moeten meedoen, willen we die 5% kunnen realiseren. We moeten met onmiddellijke ingang 5% extra energie besparen. Zowel op olie en benzine, als op gas en elek- trici teit. En dat geldt voor iedereen. a houdt u aan de maximumsnelheid. stook wat graadjes lager. pak'ns de fiets, bus of trein. laat de zon uw kamer binnen. trek niet zo snel op. rij eens met een ander mee. ramen open? kachel uit. zorg voor juiste bandenspanning. gebruik minder warm water. uur voor 't slapen verwarming lager. ontdooi de koelkast regelmatig. Publikatie van het ministene van Economische Zaken.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 10