Wie doet er tegenwoordig nog wat Extra? Zuidafrikaanse regering gaf geld om Wereldraad in discrediet te brengen Rome veroordeelt Franse theoloog Jacques Pohier KORTE METTEN kerk De vrolijke muts voor uw paasei. Gratis grappige bouwplaat. PAGINA 6 LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 APRIL 1971 De Zuidafrikaanse regering heeft verscheide ne honderdduizenden ponden uitgegeven om de Wereldraad van Kerken in discrediet te brengen dan wel te vernietigen. Het geld zou zijn gegaan naar een organisatie, genaamd het Chrstelijk Verbond van Zuid-Afrika, die gedurende de afgelopen jaren een heftige campagne tegen de wereldraad heeft ge voerd. Het Britse blad „The Guardian" meldt dit in zijn editie van gisteren. De methodistische geestelijke Fred Shaw, die hoofd is van het verbond dat gevestigd is in Pretoria, ontken de tegenover het blad de beschuldigingen, al zou hij wel blij zijn met regeringsgeld, mits daaraan geen voorwaarden verbonden zouden zijn. „The Guardian" stelt echter over betrouwba re informatie te beschikken, dat „The Christi an League of South Africa" geld kreeg van het inmiddels opgeheven omstreden ministerie van voorlichting en wel sinds 1975. De nu voortvluchtige ex-onder-minister van dit de partement, dr. Eschel Rhoodie ontwierp, sa men met een prominente figuur van het ver bond, in 1977 een gedetailleerd plan ter be- strijdihg van de wereldraad. Dit had tot ge volg, dat het ministerie van voorlichting een geheime jaarlijkse subsidie reserveerde van tweehonderdduizend pond ten behoeve van het verbond en dit bovendien hielp bij het kopen van een duur huis in Pretoria om te dienen als hoofdkwartier. De bedoeling van het ministerie was om met behulp van het verbond een wereldomspannende kerkelijke organisatie op te zetten tegenover de wereld raad en bovendien een propaganda-oorlog daartegen t£ voeren. Het verbond zou onder meer met Zuidafri kaans regeringsgeld kantoren moeten openen in Amerika en Londen en een ambitieuze propagandistische campagne moeten lanceren, bedoeld om de „banden met het marxisme" van de wereldraad aan de kaak te stellen. Volgens „The Guardian" waren er in kerkelij ke kringen, zowel in als buiten Zuid-Afrika, al sinds lang vermoedens gerezen, dat het verbond in het geheim geld ontving van het Zuidafrikaanse ministerie van voorlichting. Dit was vorig jaar aanleiding voor de metho distische kerk in Zuid-Afrika om officieel een onderzoek bij het verbond in te stellen en tij dens zijn jaarlijkse bijeenkomst in oktober er bij de methodisten op aan te dringen zich van het verbond los te maken. Mgr. Jansen 50 jaar priester Rustend-bisschop mgr. M. A. Jansen, de eerste bis schop van Rotterdam, zal op vrijdag 25 mei de dag herdenken, dat hij vijftig jaar geleden tot priester werd gewijd. Hij wil dit feest met zo veel mogelijk diocesanen vieren in een eucharistie viering op zondag 27 mei in de kathedraal aan de Mathenesserlaan te Rot terdam. Aanvang half twaalf. Op zaterdag 9 juni hoopt hij dit met alle priesters van het bisdom te doen tijdens een eucha ristieviering in de Een- drachtskerk te Rotterdam. Aanvang half elf. De congregatie voor de ge loofsleer in Rome heeft een scherpe veroordeling uitge sproken over het boek „Quand je dis dieu" (Als ik God zeg) van de Franse do minicaanse theoloog pater Jacques Pohier. Met too- stemming van paus Johan nes Paulus II heeft de con gregatie deze week een do cument gepubliceerd, waar in wordt gezegd, dat Po- hiers boek vol dwalingen zit. De congregatie voor de ge loofsleer, belast met de be waking van de zuiverheid van het geloof, zegt van het boek, dat het ontkent, dat Christus aan zijn lijden het karakter wilde geven van of fer en verlossing. Bovendien loochent Pohier de lichame lijke verrijzenis van Chris tus. Ook bestaat Pohier geen leven na de dood, geen opstaan uit de doden en geen eeuwig leven bij God als roeping van de mens. Pohier meent vanuit het geloof daarover geen po sitieve uitspraak te kunnen doen. Jacques Pohier, die als theo loog internationaal bekend is en ook wel eens de Hans Küng van Frankrijk wordt genoemd, heeft eerder moei lijkheden met de Franse bis schoppen gehad in verband met zijn opvattingen over de abortus. De congregatie voor de ge loofsleer heeft verklaard, dat de Franse theoloog Pohier tot dusver verzoeken om correctie van zijn bewerin gen niet voldoende heeft be antwoord. Het is volgens de congregatie niet mogelijk Pohiers beweringen te be schouwen als stellingen voor vrije theologische discussie. Paus schrijft kerk van Oekraïne bij eeuwfeest Paus Johannes Paulus II heeft de in het Vaticaan wo nende aartsbisschop van Lvov (Oekraïne), Josef Slipy, een brief geschreven waarin hij de pogingen van de Oe kraïense kahtolieke kerk om de geloofsvrijheid in de Oekraïne te beschermen prijst. De paus schreef deze brief, omdat nu de voorbereidingen voor het eeuwfeest van de kerstening van de Oekraïne zijn begonnen. Dat eeuwfeest is in 1988. In zijn brief maakt de paus gewag van de ontwikkeling van de kerk in de Oekraïne. Hij gaat vooral in op de volgens hem pijnlijke scheiding der kerken van Rome en Constantinopel in de elfde eeuw. Ook besteedt hij veel aandacht aan de situatie van de Oekraïense kerk in de laatste decennia. De paus rept van de moeilijkheden die het hoofd van de kerk Slipy en talrijke bisschoppen, priesters en gelovigen hebben moeten doormaken. De 87-jarige Slipy zat zeven tien jaar in Sovjet-Russische interneringskampen. Hij werd op verzoek van Johannes XXIII door Chroetstsjov vrijgelaten en woont sindsdien in het Vaticaan. In zijn brief maant de paus de Russisch-orthodoxe kerk het bestaansrecht van de Oekraïense katholieke kerk te erkennen. Daarbij staat hij geheel achter het streven van de Oekraïense kerk om tot een oecumenische samenwer king met andere kerken te komen. De belangstelling voor de algemene audiënties van de paus neemt de laatste tijd zodanig toe, dat zij voortaan op het St.-Pie- tersplein zullen worden ge houden. In de afgelopen weken waren de audiënties op drie verschillende plaatsen in het Vaticaan, namelijk in de Damasus- hof van het pauselijk pa leis, in de Sint-Pieter en in de audiëntiezaal. Op elke plaats waren onge veer 35.000 pelgrims en toeristen bijeen. Paus -Johannes Paulus n gaat in mei enige tijd in de zogenaamde Johannestoren in de tuin van het Vati caan wonen. Deze verhui zing is noodzakelijk, omdat het pauselijk appartement op de derde verdieping van het Vaticaanse paleis nodig opgeknapt moet worden. De antieke Johannestoren op de Vaticaanse heuvel werd gerestaureerd, toen Johannes XXIII paus was. In de ernaast gelegen wo ning worden af en toe gas ten van de paus onderge bracht De afzonderlijke kerken noch de wereldraad zijn er mee gediend wanneer men de wereldraad de rug toe keert. Beide partijen kun nen er alleen maar voor- deel van hebben wanneer ook de kritische leden-ker ken zich meer laten gelden binnen de wereldraad. Al dus dr. Lukas Vischer, de scheidende directeur van de afdeling „Geloof en Ge tuigenis" van de wereld raad. Hij noemde de dis cussies over zijn ontslag een „interne Duitse kwes tie". Hij deelde niet de zorgen over zijn vertrek uit de staf van de wereld raad. De theologie van een bepaald programma is niet afhankelijk van de direc teur van die eenheid, zo zei hij. Het klooster van de augus tijnen in Erfurt zal geheel in de oorspronkelijke staat worden herbouwd. Dit ter voorbereiding ^op de viering van de vijfhonderdste ge boortedag van Maarten Lu ther op 10 november 1983. Het complex, dat dateert uit het einde van de der tiende tot het midden van de veertiende eeuw, is in de tweede wereldoorlog bij bombardementen bijna vol ledig verwoest. Na de res tauratie moet het er weer uitzien als in 1505, toen de student Maarten Luther in het klooster kwam om monnik te worden. De apostolische vicariaten Midden- en Noord-Noorwe- gen zijn door paus Johan nes Paulus II verheven tot vrije prela turen met zetel in Trondheim, c. q. Trom- sö. Als gevolg hiervan be horen dc twee Noorse ge bieden niet meer tot het missiegebied van de kerk. De beide prelaten aan het hoofd ervan hebben nu na genoeg de status van resi derend bisschop. Dat beide gebieden geen diocees gé worden zijn kan zijn oor- Algemeen Nederlands Verbond kent Visser Neerlandiaprijzen toe DEN HAAG Het Algemeen Nederlands Verbond heeft voor 90.500 gulden (of 1.312.000 Belgische franken) aan Visser-Neerlandiaprijzen toegekend. Vier prijzen zijn er voor persoonlijke verdien sten, twee zijn welzijnsprij- zen en met nog eens vier ge ldbedragen worden culturele activiteiten gewaardeerd. De prijzen worden op 21 april in het stadhuis te Maastricht uitgereikt. De persoonlijke prijzen gaan Alfred Mozer te Hoog Keppel voor zijn onvermoeid werken een beter begrip tot stand te brengen tussen de volkeren en voor zijn stuwende kracht voor de verwezenlijking van een Verenigd Europa. T. A. van Kooten te Amster dam voor het met succes af maken van een studie onder de meest moeilijke omstandig heden die denkbaar zijn. J. M. Onkers-van de Kragt te Amsterdam voor haar streven gehandicapten een gezinsver vangende verzorging te geven en het leven voor hen in een inrichting te voorkomen. C. Taccoen te Bailleul en J. Fermaut te Bierne par Bergu- es voor hun ijveren voor het in stand houden van het Ne derlands in Frans-Vlaanderen en voor hun intellectuele' moed om van him culturele identiteit te getuigen. De welzijnsprijzen gaan naar: Stichting „Monnikenheide1' te Zöersel, België, voor een nieuw initiatief bij de verzor ging van het geestelijk gehan dicapte kind het organise ren van een „kort-verblijf". - Stichting Welfarewerk „De Klimroqs" te Maarheeze-Budel voor het idealistisch en prak tisch streven om gehandicap ten die thuis vertoeven, te helpen. De culturele prijzen zijn voor: Culturele Raad Limburg te Maastricht die een voorbeeld is voor gelijksoortige instan ties in Nederland voor het ge ven van bekendheid aan het verspreiden van de Neder landse cultuur, het ijveren voor de culturele integratie van Noord en Zuid en het be vorderen van grensoverschrij dende activiteiten. Stichting. Zuid-Nederlandse Ontmoetingen te Eindhoven voor het bevorderen van de kennis van de hedendaagse Nederlandse beeldende kunst in Vlaanderen en van de Vlaamse kunst in Nederland. De „Gazette van Detroit" in het Amerikaanse Detroit van wege de binding die het weekblad legt tussen de Vla mingen in de Verenigde Sta ten van Amèrika en hun cu! tuur van herkomst, en ai blijk van waardering voor ht idealisme van allen die de uij gave verzorgen. De vereniging zonder wij stoogmerk „Wandelhemen" Mechelen, België, voor h zonder winstbelag bevorder! van de uitwisseling van jong ren uit Vlaanderen en Nede land. UW bezoek is 't nieuw geopende Esso Service Station Karsten, Patrijsstraat l, Ommen, best iets extra's waard. Daarom zijn ze er gul met waardebonnen. Die u recht geven op aardige attenties. Hebt u vragen? Bel 070-73 93 93. ittliifiiilti&il Ziet u het 'al voor u: Paasochtend, de ontbijt tafel lacht u tegemoet Want alle eitjes dragen vrolijke, kleurige mutsjes. Neem dan snel bij Esso de gratis bouwplaat voor uw kind mee. Meer dan 500 Esso-stations hebben deze leuke bouwplaten. U herkent ze aan de aan duiding op de pomp. Zolang de voorraad strekt Pak mee, leuk idee. 'n Fleurig extraatje voor thuis is gauw meegenomen. Als je d'r maar even bij stilstaatBijvoorbeeld bij Esso Sèlf Service Station Relou, Europaweg, Helmond. Daar zetten ze de lentebloemetjes buiten. Alle artikelen -voor 't serieuze poetswerk. Bij Esso SelfService Station Voorham, Cruquiusweg te Heemstede hebben ze ook predes dat extraatje, wat u nog zocht. En tijdelijk extra aantrekkelijk geprijsd. Bij Esso SelfService Station Lust, Vinceni v«u» Goghweg 46, Zaandam, testen ze en passant even uw accu. 'n Kleine extra moeite om te voorkomen dat u straks langs de weg staat! Zo maar vier van de vele Esso-stations waar we graag wat extra voor u doen. Want u komt overal bij Esso wat extra tegen. Dat merkt u ook aan alle Esso- produkten. Aan de zuinige energie van Esso-benzine. Aan de solide smering met Uniflo-motorolie (reinigt èn beschermt!). En nog veel meer. Trouwens ook in de Esso Shops merk je dat Esso u graag terugziet. En heus niet alleen voor benzine, motorolie, banden of accu's. Als u extra's op prijs stelt, dan weet u de weg!

Leidse Courant | 1979 | | pagina 6