Bouwt gemeente Hazerswoude een werkplaats op resten overleden dorpsbewoners? Sleutelstad-Orgelstad ten doop gehouden BEJAARDEN: ,GEEN RESPECT VOOR DE DODEN' Warmondse commissie aarzelt met krediet voor brug Koudenhoom Bebouwing rond oude raadhuis in overleg met omwonenden REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 APRIL 1979 PAGINA 4.fl HAZERSWOUDE - Bouwt de gemeen- te Hazerswoude de nieuwe werkplaats van de dienst gemeentewerken op de lichamen van tussen 1909 en 1936 over leden dorpsgenoten, die, hoewel al vele jaren ter aarde besteld, onder meer door de hoge stand van het grondwa ter nog nagenoeg geheel in tact zijn? Deze vraag staat centraal in een ge ruchtmakend drama rond de bebou wing van de voormalige algemene be graafplaats in de Katjespolder in Ha zerswoude, waarbij een hooggeplaatste gemeenteambtenaar, die juridisch ge zien gelijk heeft, zich verstrikt in hal ve waarheden. Hierbij een groep in geestelijke nood verkerende bejaarden, van wie veel familieleden en vrienden op de begraafplaats ter aarde zijn be steld, trotserend. „De gedachte dat hun lichamen nu doorboord zijn door twaalf meter lange heipalen is bijna ondraaglijk", aldus één van die bejaar den. In 1909 kreeg Hazerswoude-Dorp de be schikking over een nieuwe begraaf plaats in de Katjespolder aan de Geme- neweg. Toen deze in 1936 geen plaats meer bood, werd uitgeweken naar een nieuwe begraafplaats aan de andere kant van het dorp. Toen in die tijd, op verzoek van een aantal nabestaanden, de stoffelijke resten van een aantal overledenen naar de nieuwe rustplaats moest worden overgebracht, stuiften de gemeentewerkers op lugubere vondsten: veel van de al tientallen jaren begraven lichamen bleken nog met vergaan. Waarheid Een van de mensen die de waarheid van dit verhaal niet in twijfel trekt, is de 70-jarige B.A. Bol uit Hazerswoude- Dorp. „Ik heb van een vriend over de lugubere toestanden bij de opgravingen gehoord. Helaas is er niemand meer die het kan bevestigen. Maar de zaak ligt bij veel mensen veel te gevoelig, om er verzinsels over rond te strooien". Ge meente-secretaris J.M. Verlare van Ha zerswoude heeft het echter over „onzin, indianenverhalen en opgeblazen verzin sels". „We kunnen ons als 'gemeentebe stuur best voorstellen dat de zaak bij een enkeling nog wat gevoelig ligt. Maar men moet de zaak natuurlijk niet gaan overdrijven. Half vergane licha men.... IK heb er nog nooit enig bewijs voor gehad". Wet Volgens artikel 25 van de wet op de Lijkbezorging moeten „besloten be graafplaatsen gedurende tien jaar na de laatste lijk-aanbieding onaangeroerd blijven liggen. Daarna mag bezaaiing en/of planting -plaatshebben tot een diepte van maximaal een halve meter. Na dertig jaar heeft de betreffende grond een vrije bestemming". De ge meente Hazerswoude heeft, op het oog, alle formaliteiten in acht genomen. Zo liep de termijn van 30 jaar al in 1966 af. Daarna duurde het nog tien jaar,- voor de plannen voor de bebouwing van de vroegere begraafplaats werden gepresenteerd. In een van laatste raadsvergaderingen van 1977 vroegen B en W toestemming voor de bouw van de werkplaats voor de dienst gemeentewerken. Gemeente secretaris Verlare verklaarde toen, dat niets de bouw meer in de weg behoefte te staan en dat de bewuste begraaf plaats was geruimd. De stoffelijke res ten waren verwijderd. De raad ging met het voorstel akkoord en bij G.S. werd een bouwvergunning gevraagd. Protesten het verkeerde keelgat geschoten. Op het gemeentehuis ontving men vele protes ten tegen de bebouwing van de voor malige begraafplaats. Volgens de heer Verlare is daar adequaat op gerea geerd, door iedereen een briefje terug te schrijven. „Daarin hebben we uiteen gezet, dat we de grond niet eeuwig als heilig konden blijven bestempelen". Het echtpaar Van Leeuwen (een gefingeerde naam omdat men een nieuwe confron tatie met de tegenstanders niet meer aandurft: „We kunnen er toch niets mee winnen".) stelt echter, dat er nooit een briefje van de gemeente is ontvan gen. De vraag waarom nu uitgerekend op de voormalige begraafplaats moest- worden gebouwd, zou de gemeente-se cretaris hebben afgedaan met een „Al les kan". Daarnaast bestaan twijfels over het antwoord op de vraag of de vroegere begraafplaats het geschiktste stuk grond voor de werkplaats is. Vol gens sommigen is de juist die hoek van de polder, de Hoek met de meest slappe grond. Niet dat het voor de bouw zelf veel uitmaakt, maar de slappe grond is verre van ideaal als het bestand moet zijn tegen wat zwaarder verkeer. Verzoek Op 25 december 1977 viel het verzoek van de gemeente Hazerswoude, om toe stemming voor de bouw van de werk plaats, bij het provinciale bestuur in de bus. Over het feit dat een en ander moest geschieden op een voormalige be graafplaats, werd echter met geen woord gerept. Voorlichter Van Koks- wijk van de provincie kwam na vele uren graven in het archief tot eenzelfde' conclusie. „Vreemd", oordeelde hij. „Het is niet erg waarschijnlijk dat de zaak in dat geval zou zijn tegengehou den, maar de vergunning was niet zo makkelijk afgegeven, er zou een onder zoek zijn ingesteld". Een halve waar heid van gemeentezijde derhalve. Onjuist Een volledig onjuiste voorstelling van zaken betrof het al dan niet ontruimen van de begraafplaats. De Hazerswoudse gemeente-secretaris verklaarde, toen het voorstel in de raad aan de orde kwam, dat de begraafplaats was geruimd. Die werkzaamheid is na dertig jaar welis waar niet meer verplicht, maar aange nomen mag worden dat wanneer de raad geweten had dat er niet was ge ruimd, men meer problemen zou heb ben gemaakt, dan in 1977 is gebeurd. Tot op de dag van vandaag is de vroe gere begraafplaats echter niet geruimd. „Ik kan me echt niet meer herinneren dat ik dat gezegd zou hebben. We heb ben er toen op het gemeentehuis over gesproken, en kwamen tot de conclusie dat de enorme kosten van het ruimen niet opwogen tegen het leed dat we een groeb mensen daarmee zouden bespa ren", verklaarde gemeente-secretaris J.M. Verlare onlangs op onze vragen. „Bovendien staan we juridisch in het gelijk". Maar even later wilde hij toch wel kwijt, dat niet alle resten voor het begin van de bouw zouden zijn verwij derd: „Als je gaat graven, vindt je al tijd wel een botje. Dat is nu eenmaal niet te voorkomen. Maar bij het heien hebben we daar niets van gemerkt". Een uitspraak die wordt bevestigd door de directeur van de bouwonderneming, die de werkplaats voor de gemeente neerzet. „We 'hebben, omdat de zaak zo gevoelig ligt, extra goed opgelet. Maar aan de andere kant kun je natuurlijk niet verwachten, dat we precies weten waar de twaalf meter lange heipalen die we gebruikt hebben, doorheen gaan. Daar merk je natuurlijk niet van", zo verklaarde hij. Het nieuwe gebouw van de dienst gemeentewerken nog volop in aanbouw Het terrein is duidelijk omgeven door de typerende kerkhof-omzoming. Corrigeren Ondanks de fouten en onwaarheden zien noch het ministerie van Binnen landse Zaken noch G.S. mogelijkheden om corrigerend op te treden. Voorlich ter Van Koks wijk van de provincie- :„Kijk, het feit dat Hazerswoude geen melding heeft gemaakt van het feit dat de bouwaanvraag een voormalige be graafplaats betrof, is een vreemde zaak. Maar er is aan de andere kant geen en kele regel die de gemeente zulks ver plicht. Je kunt dus hooguit zeggen, dat het niet getuigt van goede smaak, om een emotionele affaire als deze met het achterhouden van relevante informatie rond te maken. Alleen de raad km aan de bel trekken, als zij van mening is, dat er geen goedkeuring was verstrekt indien bekend was, dat de begraaf plaats niet was geruimd. Dan 'kan het gementebestuur óp het matje worden geroepen. Aan de andere kant heeft dat niet zo gek veel zin, omdat het gebouw al bijna is afgerond". Bij Binnenlandse Zaken ziet men ook geen kans meer, om de zaak terug te 'draaien. „Je kan hooguit zeggen, dat de gemeentebes tuurders hebben gefaald in de ogen van V Schande Die mening wordt zeker gedeeld door de bejaarde familieleden van de overle denen, die op de voormalige begraaf plaats Katjespolder ter aarde zijn be steld. „We hebben al genoeg verdriet van al wat er gebeurd is. Maar het is toch een schande, geen enkel respect voor de doden. Op het gemeentehuis weten ze niet half hoeveel leed ze ons hebben aangedaan", aldus de heer Van Leeuwen. „De meesten van ons zijn zelf ook al.oud. Het was toch niet teveel ge vraagd om even te wachten met de bouw. Het zal heus geen tientallen ja ren duren voor wij ook dood zijn. Dan hadden ze zonder problemen kunnen doen wat ze wilden. Ik kan alleen maar hopen dat als wij eenmaal zijn overle den, er met ons niet zo gesold zal wor den, zoals met onze ouders. Respect, dat is alles wat we vragen. Het is triest dat zelfs dat teveel gevraagd is geble ken". ED JANSEN LEIDEN Tijdens een gezellige bijeen komst in het „Hooglantse Buys" is gister middag het boek „Slentelstad-Orgelstad" ten doop gehouden. Uit handen van de uit gever, dr. W. Wy brands Marc us sen ontving de cantororganist van de Hooglandse Kerk, Joop Brons, het eerste exemplaar van het boek waarin de heer T. Brouwer vijf een wen orgelgeschiedenis van Leiden be schrijft Van de hand van T. Brouwer verscheen vo rig jaar het boek „Grenspalen in Neder land". Volgende maand komt het derde boek van de auteur, die zelf organist is, uit onder de titel „De oude kerk van Voorburg en haar orgel". Op stapel staat een boek over de bekende organistenfamilie Duisburg. Met „Sleutelstad-Orgelstad" wordt een hiaat in de Nederlandse orgelgeschiedschrijving opgevuld. Tot nog toe is weinig of niets ge publiceerd over de Leidse orgels, waarvan er toch vele met de beroemdste Nederlandse kunnen wedijveren. Het boek verschijnt in een oplage van 2500 examplaren. De prijs is 49,50. Achtereenvolgens beschrijft het boek, dat rijk is geïllustreerd, de geschiedenis van de orgels van de Pieterskerk, de Marekerk, de Hooglandse kerk, de Oosterkerk, de Luther se kerk, de Doopsgezinde kerk, de Onze Lieve Vrouwekerk, de Waalse kerk, de Re monstrantse kerk, de Lodewijkskerk, de Pe- truskerk en de Hantebrugkerk. Tevens wordt aandacht besteed aan de orgels in de voormalige katholieke schuilkerken en aan het orgel in de universiteit Uitvoerig gaat Brouwer in op de bouw en de restauraties van de verschillende orgels, hun bespelers, hun bouwstijlen en hun ca paciteit De meeste aandacht krijgen het grote en het kleine orgel in de Pieterskerk. Voor het barokinstrument noemt Brouwer in zijn inleiding 1972 een catastrofaal jaar. Toen werd immers de Pieterskerk die wel eens „een monument van monumenten" wordt genoemd door de kerkvoogdij van de hervormde kerk afgestoten. De stichting „Vrienden van de Pieterskerk" nam in 1977 de restauratie van het gebouw ter hand. Pas in 1985 denkt men aan de restauratie van het orgel, dat door zijn karakteristiek geluid tot de mooiste van Nederland behoort, te kunnen beginnen. Het orgel van de Hooglandse kerk is het oudste in Leiden. Met de restauratie van dit renaissance-instrument is in 1978 begonnen. Organist Joop Brons moest zich gistermid dag tijdens de feestelijke ten doophouding van het boek, dan ook behelpen met een noodorgel. Het orgel in de Harteburgkerk vertegenwoordigt de stijl van de romantiek. De schoonheid van het instrument in de Marekerk is voor een deel ontleend aan het vroegere kleine orgel in de Pieterskerk. Het huidige bovenwerk werd in 1733 naar de Marekerk overgeplaatst De Lutherse kerk, de Doopsgezinde kerk en de Waalse kerk beschikken over een tweeklaviersorgel. De katholieke schuilkerkorgels zijn alle verdwe nen. Een lege kas van een van deze instru menten staat thans in de Lodewijkskerk. TOEZEGGING LEIDERDORPSE WETHOUDER Gouden trouw ds. W. H. Walvaart en echtgenote uit Leiderdorp hebben gisteren het feit gevierd dat zij 50 jaar geleden in het hu welijk zijn getreden. Op 21 april is het een halve eeuw ge leden dat ds. "Walvaart als hervormd predikant in het ambt werd bevestigd. Een dubbel gouden feest dus, dat gisteren herdacht werd tijdens een receptie in „Het Trefpunt" in Lei derdorp. Ds. Walvaart vertrok in 1931 vanuit zijn eerste standplaats Zevenhoven naar Doesburg. Daarna tot 1952 in de plaats Doorn. Tot zijn emeritaat in 1968 bleef hij verbon den aan de hervormde gemeente in Sassenheim. Sinds 1968 woont de dominee in Leiderdorp. Autobrand aangestoken LEIDERDORP Een gepar keerde auto op de Leider- dorpse B. G. Cortslaan is gis teravond door onbekenden in brand gestoken. De twee jaar oude auto die grotendeels uit brandde, xwas het eigendom van een bewoner van de B. G. Cortslaan. De rijkspolitie van Leiderdorp heeft de zaak in onderzoek. WARMOND De commissie financiën en economische aangelegenheden had het gis teren moeilijk met het advi seren van enkele zaken waar over eigenlijk nog weinig be kend is. Er werd gevraagd een advies uit te brengen over een voorbereidingskre diet van 123.428 gulden voor de brug naar Koudenhoorn, terwijl morgen en in de aprilvergadering van de raad er .nog gesproken zal worden over de plaats van de brug en de soort. In principe heeft de raad be sloten een voetgangersbrug te bouwen van de Gemeent^ha- ven naar Koudenhoom. Voor dit plan werd alvast een voor bereidingskrediet gevraagd LEIDERDORP De invulling .van het ge bied rond het onde raadhuis zal in overleg met de omwonenden plaatsvinden. Dit heeft wethouder Meerburg gisteravond in de com missie Beroep-' en Bezwaarschriften aan de bewoners van de Berkenkade en omgeving toegezegd. Hij zie dit naar aanleiding van het ingediende bezwaarschrift van 25 bewoners van de Kastanjelaan, Berkenkade en de Dr. van Rhljnstraat, tegen het ontwerp bestem mingsplan „Centrum". De bezwaren van de bewoners richten zich vooral tegen de bestemming van het gebied rond het raadhuis waarbij een grote bebou wingsdichtheid tot de mogelijkheden behoordt. Volgens het bestemmingsplan is een bouw hoogte toegestaan tot 20 meter. De bewoners vrezen dat uitvoering Van de mogelijkheden die dit bestemmingsplan biedt, het woongerief in de omgeving ernstig zal aantasten. Wethouder Meerburg zei tijdens de commissie vergadering dat het college slechts deze be stemming aan het plan wilde geven om een zo groot mogelijke flexibiliteit te houden in het opstellen van de plannen. Hij benadrukte daarbij dat uiteraard niet alles wat volgens het bestemmingsplan mogelijk is, ook zal wor den uitgevoerd. Hij kon zich echter wel voor stellen dat bij het opstellen van het plan voor dit gebied op een bepaald punt een dakhoogte van 20 meter noodzakelijk is. Mocht dan vol gens een bestemmingsplan slechts een hoogte van bijvoorbeeld 16 meter zijn toegestaan, zou het opgestelde plan geen doorgang kunnen vinden. De gekozen bestemming voor het ge bied garandeerde slehts de grootste bewegins- vrijheid in het opstellen van plannen. Hierbij zegde hij toe dat alles in overleg met de om wonenden zal geschieden. Waarbij zij alsnog de mogelijkheid tot het indienen van bezwa ren zullen hebben. Diefstal bij NS LEIDEN - Voor enkele dui zenden guldens is gisternacht gestolen uit het kantoor van de NS aan het Stationsplein in Leiden. De deur van het kantoor was met een koevoet opengebro ken. Drie geldkistjes werden meegenomen. De exacte waar de van de inhoud is nog niet bekend. Kledingactie in Zevenhoven ZEVENHOVEN - De stich- ting Mensen in Nood houdt woensdag 11 en 18 april weer een kledinginzamelingsactie in Zevenhoven. Zij die kleding willen afstaan kunnen tussen 7 en 8 uur 's avonds terecht in de voetbalkantine aan de Stationsweg en in hef ontmoe- tingsèentrum van de r.k.-kerk. om geen tijd verloren te laten gaan als de raad eind van de maand beslist niet op het ge nomen besluit terug te ko men. Als de raad besluit op de wens van de agrariërs in te gaan een brede brug te bouwen nabij Park Groot Leerust zal het voorstel wor den teruggenomen. De com missieleden zouden eerst graag wat meer gegevens hebben over bijv.: lengte, breedte, hoogte en verloop van de brug en de gewenste draagkracht Op aandrang van de voorzitter van de com missie wethouder Van Scha- gen, besloot men toch maar een voorbereidingskrediet voor te stellen om alvast de procedure na de uitspraak van de raad bij GS in wer- lcing te kunnen stellen. De commissie sprak zich eensgezind uit voor de bouw van een fiets- en voetgangers tunnel onder de spoorlijn tus sen Endepoel I en Lommer- lust Men rekent daarbij op het verkrijgen van een subsi die van 80 procent. De ge raamde kosten voor de tunnel en de bijbehorende werk zaamheden bedragen nu 1.325.000 gulden. De financie ringsmiddelen voor het door de gemeente te betalen deel plm. 265.000,- zouden in een later stadium moeten worden aangewezen, waarbij een af weging van de prioriteiten moet plaatsvinden. De heren Vreeken, Corijn en v.d. Rest stelde de timnel als hoogste prioriteit direkt naar de Dorpsstraat. Voorschoten 01 wil met g« betalen voor om onderwijs aan zieke kinderen VOORSCHOTEN De com missie welzijn en onderwijs is niet bereid om automa tisch te betalen voor het on derwijs aan zieke kinderen die verblijven in een zieken huis. Deze zaak kwam aan de orde naar aanleiding van een rekening, gestaard door de Haagse Stichting voor onder wijs aan zieke kinderen, groot 2.588,- voor twee pa tiëntjes uit Voorschoten, die onderwijs gekregen hadden in het ziekenhuis Sint Antho- ninshove te Leidschendam. De kinderen hebben in totaal 43 uur les ontvangen tegen 60,- per uur. Wethouder Marselis deelde mee dat de .gemeente met deze rekening is overvallen. De Haagse Stichting krijgt geen rijkssub sidie, dit in tegenstelling van een dergelijke school in Lei den. Verschillende commissie leden meenden dat via de ei gen school een oplossing ge vonden zou moeten worden. De suggestie van Visser (PvdA) om eventueel de ou ders mee te laten betalen, werd verworpen, omdat on derwijs voor eep leerplichtig kind gratis moet zijn. Het ge meentebestuur van Voorscho ten. zal gaan praten met de Haagse Stichting. De ingezon den rekening mag ditmaal wel betaald worden voor de commissieleden. Borstbeeld Tjeerd Bottema Lisse bouwt aan plan Meerenburgh De Lissese wethouder A. de Kort heeft gisteren de eerste paal geslagen voor de uitvoe ring van het bouwplan Mee renburgh. Hij begon daarmee de eerste faze van de bebou wing, de uitvoering van een bouwplan voor 93 huurwo ningen en 59 premiekoopwo- ningen In totaal zullen in Meeien- 'burgh 540 woningen worden gebouwd, waarvan de helft in de premiekoop-sector. De koopprijzen zullen varieren van 138.900 tot 149.600 gulden. Binnenkort zullen de inwo ners van Lisse door een huis aan huis verspreide brochure uitvoerig worden geïnfor meerd over de verschillende woningen. Doel van het bouwplan is onder meer om een stevige impuls te geven aan de doorstroming in Lisse, zodat relatief goedkope .huur woningen beschikbaar komen. KATWIJK AAN ZEE - Op de hoek Zuidstraat-Voor straat komt een borstbeeld te staan ter nagedachtenis van de vorig jaar op 91-jarige leeftijd overleden kunstenaar Tjeerd Bottema. De boste en sokkel, die ongeveer 180 cm hoog zijn, worden geschonken door een verzekeringsmaat schappij, waar Bottema voor gewerkt heeft. Deze mededeling deed wet houder Bergman (CDA) gis teravond aan de commissie voor de beeldende kunsten in Katwijk. Over de plaats waar de buste gezet gaat worden, werd nog even gesproken, maar de meerderheid van de commissie kon met de voor gestelde locatie instemmen. Wethouder Bergman heeft verder toegezegd, binnenkort een nota te laten verschijnen over het aankopen van kunst van than^ aktieve Katwijkse kunstenaars. Hij stelde dat' hier een onafhankelijke com missie voor zal moeten ko men, die een budget ter be steding heeft om door hen ge- sc^iikt geacht werk aan te ko pen, zonder dat dit steeds via de commissie voor beeldende kunsten of de gemeenteraad moet gaan. Aan het eind van de vergade ring wilde de heer Van Bra- kei nogmaals benadrukken, dat er in de kluizen, of elders in het gemeentehuis veel kunst opgeslagen staat, zon der dat de Katwijker de mo gelijkheid heeft hiernaar te kijken. Hij verzocht de wet houder of het college hier een r kan vinden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 4