PvdA overweegt Vrouwenhuis bij huisvesting te helpen „Gemeente te haastig met bestemmingsplan PvdA werpt LCC-voorzitter de handschoen toe Vrees voor represailles na klachten over Endegeest ongegrond STAD LEIDSE COURANT DONDERDAG 5 APRIL 1979 "PAGINA 3 - NA TENDENTIEUZEUITLA TINGEN LEIDEN Het PvdA-raadslid mevrouw M. Koning, is hevig geschrokken van de uitspraken van de voorzitter van het Leids City Centrum (LCC), J. van Egmond, zoals die gisteren in deze krant waren te lezen. De Leidse ondernemer had dinsdagavond tijdens een jaarvergadering van het LCC ver bolgen uitgehaald naar de Partij van de Arbeid. De PvdA zou volgens Van Egmond niet bereid zijn om ook maar iets te doen voor het bedrijfsleven in de Sleutelstad. Mevrouw Koning vindt deze uitspraak echter zo tendentieus, dat zij tótdat Van Egmond zijn excuus heeft aangeboden aan de PvdA. geen woord meer tegen hem wil zeggen. Het raadslid wordt hierin gesteund door de fractie van de PvdA, die overweegt een brief naar het LCC te sturen, waarin men om genoegdoening vraagt Mevrouw Koning wierp de handschoen naar het LCC gistera vond in de arena, tijdens een vergadering van haar fractie. Het raadslid hierover: „Die beschuldigingen van Van Egmond zijn me zondermeer in het verkeerde keelgat geschoten. Die man is gespeend van elke vorm van goed fatsoen. Hij maakt elke discussie dood. Als je denkt dat er eindelijk de laatste tijd weer wat onderling vertrouwen tussen de PvdA en het LCC is gekweekt, dan beginnen ze weer met een hetze. Van Egmond zal zijn excuses voor zijn praatjes moeten aanbieden. Tot die tijd houd ik mijn kaken op elkaar". Ook het feit dat de LCC-voorzitter de functie van de huidige adjunct-chef van het gemeentelijke bureau voorlichting, het ex- PvdA-raadslid Leo Meyer, in een kwaad daglicht stelde, zit de Partij van de Arbeid erg hoog. Het betreft hier een ambtenaar die door het slijk wordt gehaald en daar moet in ieder geval iets tegen worden ondernomen", aldus de heer Ranner van de PvdA. TWIJFELS AAN HAALBAARHEID FEMINISTISCH PLAN LEIDEN De PvdA-Fractic in Leiden overweegt de gemeenteraad binnenkort het voorstel te doen om het voormalig Bureau Huisvesting aan de Hooigracht 79 te verhuren aan de stichting „Vrouwenhuis". Het voorstel zal eerst nog worden uitgewerkt door de kerngroep Wel zijn voordat het aan de raadsleden wordt voorgelegd. De PvdA vreest dat de plannen van het Vrouwen huis, zoals ze er nu uitzien, kwaad bloed zouden kunnen zetten bij de wat behoudende politieke stromin gen in de gemeente. Wil het Vrou wenhuis kans van slagen hebben dan zouden de doelstellingen van de stichting duidelijker naar voren moeten worden gebracht dan nu het geval is geweest, zo meent de PvdA. De voorwaarden die het Vrouwenhuis zijn leden stelt te zij ner tijd toegang tot het pand te krijgen vindt de fractie nogal vaag. „De vrouwen moeten emanci patorisch en' feministisch kunnen werken", zo luidt een van deze voorwaarden. De heer Bordewijk zei het, gistera vond tijdens de fractievergadering van zijn partij, „linke soep" te vin den om al te streng vast te houden aan de door het Vrouwenhuis ge stelde toelatingseisen. „Het is nog maar de vraag of de vrouwen van de WD en het CDA met u mee kunnen gaan. Als u deze vrouwen van een bezoek aan het nieuwe on derkomen zou uitsluiten, dan geef ik u weinig kans dat het plan er doorkomt". De veronderstellingen dat bepaalde politieke gezindten niet geappre cieerd worden door de leden van het Vrouwenhuis, berusten overi gens niet op feiten maar op ver moedens. Het vermoeden onder meer dat bepaalde partijen zich niet thuis zullen voelen tussen de als „rood" bekendstaande vrouwen. Voor wethouder D. Tesselaar (Sa menlevingsopbouw) was de toelaat baarheid echter wel een van de normen waaraan het Vrouwenhuis in de toekomst zal moeten voldoen. Dat er binnen deze groep vrouwen niet aan het schikken van bloemen en naaien van herenondergoed zhl worden gedaan, was de wethouder volkomen duidelijk, maar wie er door het Vrouwenhuis (volgens de democratische principes) wél bin nengelaten zullen worden is hem vooralsnog onbekend. Het Vrouwenhuis stelde bij monda* van een afgevaardigde, dat men zichzelf wel uitselecteert bij het be treden van hun pand. Dat is op de Nieuwe Rijn (om veiligheidsredenen werd dit pand afgekeurd) gebleken en dat zal nu ook wel weer het ge val zijn, was de mening van een der woordvoerdsters. Ander punt van kritiek was, dat de door het Vrouwenhuis bedongen grootte van het toekomstige pand niet nader werd geargumenteerd. De vrouwen willen een pand heb ben met een zaal waar 200 mensen in kunnen en tevens nog vijf ande re ruimten plus een douchegelegen heid. De heer A. Renner vond deze ruimteclaim een slag in de lucht. Hij betwijfelde of het Vrouwenhuis voldoende activiteiten zal ontplooien om geregeld een dergelijk groot aantal dames thuis te ontvangen. De woordvoerdster van het Vrou wenhuis bevocht deze kritiek op grond van ervaringen in het verle den en op grond van bepaalde toe komstverwachtingen. „De zaal zal wekelijks gebruikt worden door de vrouwen. Dat is vroeger al geble ken op de Nieuwe Rijn en daar zal geen verandering in komen, omdat we onze activiteiten zullen uitbrei den". Bleef nog over de kwestie van de huur en het onderhoud van het pand aan de Hooigracht. Volgens Tesselaar moet er jaarlijks ten min ste een bedrag van 60.000,- op ta fel worden gebracht om de kosten van het gebouw er uit te krijgen. Een subsidieaanvraag zal bij het voorstel aan de gemeenteraad der halve in overweging worden gege- BUURTCOMITE NOORD VEST BOOS OP WETHOUDER WAAL: Kermis voor „Mors"-jeiigd Het was gistermiddag gezellig druk in het 'nieuwe gebouw van de school voor sociaal agogische be roepen ..De LOK" aan de Storm Buysingstraat in Leiden. Ter gelegenheid van het eerste lustrum en van de opening van het nieuwe schoolgebouw afgelopen maandag hadden de leerlingen een spelen-kermis ingericht. Ruim driehonderd kinde ren uit de buurt beproefden hun geluk met de spelen die m verschillende kraampjes waren on dergebracht. Zo werd er enthousiast zakgelopen, koek gehapt, geverfd en ballen gegooid. En dit alles onder toeziend oog van een deel van de LOK-scholieren. Een ander deel ging de Leidse binnenstad in om op het Pieterskerkplein, de Hooglandse Kerkgracht. de Karnemelksebrug. de Haarlemmerstraat, hoek Lange Mare, het Stad huisplein. en nabij molen de Valk. straattoneel op te voeren STAATSSECRETARIS MEVR. VEDER-SMIT OP KAMERVRAGEN: LEIDEN/DEN HAAG - Familieleden van pa tiënten in psychiatrische ziekenhuizen moeten zich door niets laten weerhouden, een klacht in te dienen bij de inspectie voor de geeste lijke volksgezondheid, als blijkt dat patiënten slecht worden behandeld. Eventuele vrees, dat klachten over de behandeling zullen lei den tot represailles tegen de patiënten, is on gerechtvaardigd. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Veder- Smit (Volksgezondheid) gisteren meegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van Ria Beckers, PPR-fractieleider in de Tweede Ka mer, naar aanleiding van klachten over de verzorging in het herenpaviljoen D van de Leidse inrichting Endegeest. Mevrouw Veder wijst erop, dat er sins 1 okto ber 1977, de datum van indiensttreding van de huidige inspecteur voor de geestelijke volksge zondheid, geen voorvallen in Endegeest meer hebben plaatsgevonden, die tot klachten aan leiding gaven. Dit komt mede door de uitbrei ding van de personeelsbezetting in Endegeest. Voorts geeft zij toe, dat de behandeling van bepaalde klachten in het verleden vrij lang heeft geduurd. Ook geeft de staatssecretaris toe, dat zij het mogelijk acht, dat familieleden van patiënten uit vrees voor represailles geen klacht durven dienen. „Toch is het de inspectie nooit gebleken, dat een dergelijke vrees gerecht vaardigd is; Juist daarom dient men, indien er een duidelijke reden tot het indienen van een klacht is, dit niet op grond van vrees voor re presailles te laten", aldus mevrouw Veder. Zij voegt daaraan toe, dat de inspectie „in het al gemeen redelijk op de hoogte is van wat er in de verschillende instituten voorvalt". Volgens haar streeft de inspecteur ernaar om, mede door een goede toegankelijkheid voor klagers, dit inzicht te vergroten. Verder deelt de staatssecretaris mee, dat pa tiënten of hun familieleden zich met klachten in de eerste plaats moeten wenden tot de ver zorgers en verplegers. Als dat niet tot resul taat leidt, kan men zich wenden tot directie, bestuur of inspectie. Tenslotte stelt mevrouw Veder dat naar haar mening alle zorgverlenende instituten een goe de regeling moeten treffen voor klachtenbe handeling. Zij wijst in dit verband op de be zigheden van de Werkgroep Patiëntenvertrou wensman, die door de Nederlandse Zieken huisraad is ingesteld. Met betrekking tot Endegeest merkt zij op, dat de bestuurscommissie die op grond van artikel 61 van de gemeentewet is geïnstalleerd, een centrale rol zal kunnen spelen bij de be handeling van klachten. LEIDEN Buurtcomité Noordvest (het ge bied rond de Langegracht en Beestenmarkt) is teleurgesteld over het feit, dat wethouder Waal (ruimtelijke ordening en openbare wer ken) en de fractie van de PvdA de termijn van anderhalve maand ter voorbereiding van een bestemminsplan niet willen verlengen. De bewoners van Noordvest vinden dat dit plan vóór 7 mei niet voldoende kan worden besproken met de belanghebbende achterban in deze wijk. „Waarom al die haast. Dat is toch niet te rijmen met de principes voor goede inspraak", zo klonk het verbitterd com mentaar gisteravond van een delegatie van bewoners tijdens de fractie-vergadering van de PvdA Noordvest heeft ruim een week geleden al aan de gemeente zijn verontwaardiging geuit ten aanzien van de werkwijze en de tijdsplan ning met betrekking tot het opstellen van een bestemmingsplan. Dit heeft ertoe geleid dat de bewoners niet meer met de gemeente samen willen werken in een werkgroep ter voorberei ding van het stadsvernieuwingsplan. Gistera vond kon het buurtcomité de reactie van b en w over dit uittreden vernemen. De verant woordelijke wethouder Waal zei het te betreu ren dat Noordvest met onzuivere motieven uit het overleg was gestapt. Strijdpunt was onder meer, het achterhouden van belangrijke stuk ken aan Noordvest en de tijdsplanning van het vergadeiTooster. Het buurtcomité was het niet met wethouder Waal eens, dat de bewoners door de gemeente in alle plannen voor de wijk gekend zijn. Met name het aspect van sociale woningbouw zou door het stadhuis niet voldoende ter sprake zijn gebracht. Vooral de te krappe termijn van anderhalve maand om het bestemmings plan af te kunnen ronden zat de bewoners nogal hoog. Temeer omdat men er de reden niet van inzag om met zo'n grote haast als nu het geval is te werken. Het argument van de heer Waal en de overige leden van zijn fractie om te voorkomen dat er tussen een geldend voorbereidingsbesluit (dat afloopt op 7 mei) en het nieuwe bestemminsplan een gat zou val len, vond de buurt niet reëel. Waal redeneert namelijk dat door het snel laten volgen van een bestemmingsplan op een voorbereidings besluit (beide met juridische kracht) bepaalde ongunstig ontwikkelingen in dit gebied voor komen kunnen worden. De wethouder denkt hierbij onder meer aan een Digrosvestiging aan de Langegracht; een kwestie waarover momenteel' onduidelijkheid bestaat, omdat de Kroon hier een uitspraak over moet doen (zie de kranten van maart). Noordvest bestrijdt het argument van de wet houder. Het voorbereidingsbesluit betreft wel de Langegracht (waar te zijner tijd een nieuw politiebureau zal verrijzen op het terrein van Krantz), maar niet geheel Noordvest." Een be stemmingsplan voor de Langegracht ziet de buurt dan ook wel zitten. Echtér een totaal een gedetailleerd plan voor de hele wijk, zoals de gemeente dat wil, vindt men teveel van het Rommelmarkt Noorderwiek voor geadopteerd kind LEIDEN De leerlingen van het LHNO, onderdeel van de BK Scholengemeen schap „De Noorderwiek" voor lager en middelbaar be roepsonderwijs aan de Ter Haar kade 2a in Leiden hiel den. gistermorgen een rom melmarkt De opbrengst van deze markt is bestemd voor Marie Francois uit Haïti, die een jaar geleden doo? de Noorderwiek geadopteerd is, en ook voor de andere kinde ren in het weeshuis waar Marie Francois woont De leerlingen van de Noor derwiek voeren regelmatig in zamelingsacties voor het Haï- taanse weesmeisje en haar huisgenootjes. Op het ogen blik wordt er een verjaar dagscadeau klaargemaakt voor Marie Francois, die op 11 mei jarig is. De rommel markt waar de meest uiteen lopende dingen werden ver kocht waaronder ook zeer wonderlijke voorwerpen was erg succesvoL Behalve de rommelmarkt waren er giste ren nog meer activiteiten op de Noorderwiek. Om 12.00 uur werd door enkele afge- Een afvaardiging van de opleiding Kinderverzorging- /Jeugdverzorging overhandigt een boekje over kinde ren aan mevrouw Noordman. vaardigden van de opleiding Kinderverzorging en Jeugd- verzorging een speciale schoolkrant aangeboden aan de directie. Deze Paasuitgave staat in het teken van het in ternationaal jaar van het kind. Door de leerlingen die na hun studie gaan werken in peuterspeelzalen, gezinnen, ziekenhuizen, inrichtingen voor zwakzinnigen enz. is de laatste tijd hard gewerkt om het uitgebreide boekje gereed te krijgen. Het boekje gaat over kinderen, Nederlandse en buitenlandse, spelende en ongeboren kinderen, bekende en onbekende kinderen. De opleiding Kinderverzorging- /Jeugdverzorging wil een ge deelte van de boekjes die ge maakt worden, verkopen voor UNICEF. Met dè uitgave van de speciale schoolkrant zijn de activiteiten op de Noorder wiek nog niet afgelopen. In het begin van het schooljaar komt er waarschijnlijk een fancy fair of kermis, een project of een spel over en voor het kind. Oratie en afscheidscollege Prof'dr. A. Diddens aanvaardt morgen het ambt van bij zonder hoogleraar in de natuurkunde aan de Leidse Uni versiteit met het uitspreken van een oratie. Prof. dr. J. van der Handel houdt vrijdag 27 april zijn afscheidscolle ge als buitengewoon hoogleraar in de thermodynamica en de leer van het magnetisme. De oratie heeft plaats in het Groot Auditorium in het academiegebouw aan het Ra penburg. Het afscheidscollege wordt gehouden in de gro te collegezaal van het Golaeuslaboratorium aan de Wasse- naarseweg. Beide bijeenkomsten beginnen om vier uur Bezoek aan Celebess Vier biologen van de Leidse Universiteit zijn gistermid dag naar Sulawese in Celebes vertrokken. Zij zullen een botanische exploratie in centraal Celebes uitvoeren. De expeditie, die in samenwerking met de Indonesische Academie van Wetenschappen is georganiseerd, neemt circa vier maanden in beslag. Het doel van de expeditie is het bijeenbrengen van omvangrijke collecties bota nisch materiaal uit het laagland en de bergen, zowel ten behoeve van de Leidse researchproject Flora Malesiana als ten behoeve van het natuurbeschermingsbeleid in In donesië. De biologen zijn dr. M. van Balgooy, dr. E. Hennipman, G. de Joncheere en dr. E. de Vogel, die al len werkzaam zijn op het Rijksherbarium. Roosje Toneelgroep Centrum brengt op vrijdag 6 april het to neelstuk „Roosje" in het LAK-theater aan het Levendaal 150. „Roosje" is de monoloog van een vrouw die terug kijkt op haar leven. In verschillende dranklokalen maakt ze een jeugdvriendin deelgenoot van haar ervaringen, die zich het best laten samenvatten als één lange dienstbaar heid aan een reeks van mannen. De monoloog is geschre ven door Harald Mueller en wordt gespeeld door Inge borg Elsevier. Aanvang 20.30 uur. Jeugd Kamerorkest Het Jeugd Kamerorkest Leiden geeft morgen onder lei ding van Henk Briër zijn jaarlijks concert in de Zuider- kerk aan de Lammenschansweg. Solistische medewerking verlenen Esther Hillinga, sopraan, Jan Willem Terwen, fluit en Michiel Weidner, cello. Op het programma staan werken van Haydn, Handel, Vivaldi, Grètry, Grossman en Ibert. Kaarten zijn voor zeven gulden (CJP-houders en 65-plussers vier gulden) te krijgen bij de firma Servaas aan de Koornburgsteeg 5, de firma Bender aan de Hoge Woerd 90 en 's avonds aan de zaal. Het concert begint om kwart over acht. Promoties Aan de Leidse Universiteit werden gisteren drie promo ties gehouden. De heer F. Peeters promoveerde tot doc tor in de wiskunde en natuurwetenschappen. Dezelfde titel behaalde de heer A. van Agthoven. De heer F. Hen driks promoveerde tot doctor in de geneeskunde. Woens dag 25 april zullen de heren J. Tamminga en P. Klap wijk promoveren tot doctor in de wiskunde en natuur wetenschappen. Litteris Sacrum De vereniging Litteris Sacrum organiseert op vrijdag 6 april een voorstelling van de toneelgroep Carrousel uit Den Haag in combinatie met de eenacter „De grootvizier van het eigen gezelschap. Het stuk dat door de Leidse vereniging ten tonele wordt gebracht is geschreven door René de Obaldia. De spelers zijn Marian Delfgauw-Tab- ben, Kees Schutte en Hein Snijders. De regie is in han den van Kees Schutte. De voorstelling vangt aan om kwart over acht Een reprise vondt op 14 april plaats in het LAK-theater. „De Bange Duivel De werkplaats „De Bange Duivel" houdt zaterdag 7 april van 15.00 tot 20.00 uur Open huis. Werken van de leden van de werkplaats worden dan tentoongesteld: Gobelins en aquarelstudies van landschappen, abstract kleden in textiel en plastic en tien „Catalaanse doeken" van Lydia Luyten. Een map met tien etsen op affiche formaat „Ongerichte weerspannigheid" van Pol Jong en Droge-naalden:" Das Ende" van Burckhardt Söll. De ten toonstelling duurt tot en met 7 mei en kan na afspraak bezichtigd worden. Werkplaats „De Bange Duivel", Rijn dijkstraat 4 in Leiden. Muziek en Show De organisatoren van Muziek en Show '79 zijn er in ge slaagd om een furore makende Deense Showband van hoog niveau in hun programma van zaterdag 7 april te plaatsen. Een en ander is mogelijk gemaakt door de di rectie van Luba's uitzendbureaus te Leiden. De naam van de band „Haderslev Pigegarde" staat voor 46 swin gende dames, die een geweldige show, niet alleen in figu ren, maar bovendien ook in muzikaal opzicht maken. Het showorkest werd in 1960 opgericht en werkt met trom petten, fluiten, lyra's en een tamboergroep. Leiding over het geheel heeft de 18-jarige Karen Helsinghoff. Hader slev Pigegarde heeft internationale bekendheid gekregen via de televisie en vele optredens in het buitenland. De Deense dames zullen gedurende het weekend van 6 en 7 april in het programma van Muziek en Show '79 optre den in de Leidse Groenoordhallen. De toegangsprijs voor deze muziek/show-avond, waaraan o.a. alle Leidse mu ziekverenigingen deelnemen, bedraagt slechts 5. Mexico Het echtpaar Kirschboum uit Heemstede geeft zaterdag 7 april lezing met lichtbeelden over het Mexico van nu en de archeologische oudheden. De lezing wordt gehouden in de Loge der Vrijmetselaren aan de Steenschuur 4—6 in Leiden. Aanvang: half acht. Menes Toneelgroep Menes brengt vanavond in het LAK-theater een introductievoorstelling van de nienwe jeugdvoorstel ling van de groep voor kinderen van 12 tot 16 jaar. Deze introductie-voorstelling is in de eerste plaats be doeld voor leerkrachten en andere betrokkenen, maar verder is iedereen welkom, met name de 12 tot 16-jari- gen. Aanvang 21.00 uur en aangezien het een zogenaam de koopavondvoorsteiling is krijgen de bezoekers voor het begin gratis koffie.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3