I Van der Kuijlen velt vonnis over Ajax moeiteloos in halve finales mfPORT BEKER VOETBAL RODE KAART VOOR VREUSEN Loting LEI DSE COURANT/ DONDERDAG 5 APRIL 1979 PAGINA 15 Martin Snoeck uit sectiebestuur SCHOONHOVEN Drs. Snoeck, de vertegenwoordiger van de spelers in het bestuur betaald voetbal, legt per 26 mei a.s zijn functie van lid van het sectiebestuur neer. „Drukke werkzaamheden zijn de oorzaak van mijn besluit", aldus Martin Snoeck die en kele jaren geleden om dezelf de reden zijn functie van voorzitter van de Vereniging Van Contractspelers opgaf. „Het ontbrak me aan tijd om de werkzaamheden te doen. Bovendien hebben mijn op groeiende kinderen veel tijd nodig". Drs. Martin Snoeck, die de fi- nancieel-economische zaken behartigt in het sectiebestuur. zal de lopende zaken afhande len. De WCS heeft tot de komende algemene vergade ring van de sectie betaald voetbal op 26 mei a.s. de tijd om een nieuwe kandidaat te stellen. makkelijk de overhand heb ben gekregen. En dat had het niet briljante, niet speelse, maar gisteren wel degelijk sy mpathieke FC Den Haag niet verdiend. DICK HOFLAND Scoreverloop: 80. Husers 1-0, 85. Van Vliet 1-1. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 6000. Vlteue: Beukhof; Das. Bosveld. Zaayer, Mellaard; Veenstra, Hu- sers, Boeve; Gerdsen, Buriac (Bleijenberg), Meyers. FC DEN HAAG: Gal*; Tempe laar, Mansveld. Wickel. Korevaar. Albertsen, Van Vliet, Jonker, Kila; Verheyen Goeman». EINDHOVEN Het verlies voor de ge reputeerde cupfighter NAC strekte zich verder uit dan de nederlaag van 21 tegen PSV in de tweede wedstrijd van de kwarfinale eerste duel in Breda 1—1 voor de KNVB-beker. NAC ver loor voor een aantal wedstrijden Mar tin Vreijsen, die twaalf minuten na de rust de rode kaart kreeg van scheids rechter Weerink, omdat hij met een trap reageerde op een overtreding van Bené van de Kerkhof, die hem van ach teren finaal omver had gelopen. De, e- venals geheel NAC, geïrriteerde Vreij sen reageerde onbesuisd en trapte na. Maar Weerink vergat in de consternatie om René van de Kerkhof ten minste de gele kaart te tonen. Een consternatie die twee minuten tevoren was ontstaan doordat PSV een strafschop had gekre gen waarin ook al René van de Kerk hof de hoofdrol speelde. Hij wilde zich door een trio Bredase spelers friemelen. Dekker stak zijn been uit en Dierickx duwde Van der Kerkhof in de rug, waartegen hij uiteraard niet bestand was. Weerink wees naar de stip en Willy van der Kuijlen schoot, via de paal, de strafschop in. Eindelijk had PSV zijn voorsprong, maar de wijze waarop dat was gebeurd, was weinig verheffend. Het met minder talent maar wat is talent als het niet tot uiting wordt gebracht bedachte NAC had zich tot die tiende minuut na de rust knap staande gehouden. Dat gebeurde niet met gelijkwaardig spel. maar wel met een uitgekiende tactiek. NAC. in be kerwedstrijden altijd fel spelend, besefte dat aanvallen riskant, zelfs roekeloos zou zijn. Zichzelf beheersend liet het PSV, dat onvoldoende tempo maakte, komen om te trachten met uitvallen toe te slaan. De Eindhovense aanvallen af slaan lukte vrij gemakkelijk, van uitval len profiteren niet, omdat bij elke aan val van PSV een gordel van verdedigers te kort voor wat een regelrechte sensa tie zou zijn geweest, want als NAC het op 2—2 had gebracht zouden de Breda- naars door het dubbel tellen van in uit wedstrijden gemaakte doelpunten halve finalist zijn geweest. De cupfighter was dat geluk niet beschoren en moest zelfs een groter verlies dan alleen een neder laag worden geleden. Grimmig zei er één van NAC: „We krijgen PSV nog thuis voor de competitie". HERMAN VAN BERGEN PSVNAC 21 (10). 9. Van der Kuijlen (strafschop) 10. 85. Van der Kuijlen 2—0. 87. Wildschut (eigen doel) 2—1. Scheidsrechter Weerink. Toeschouwers 15.000. Rode kaart voor Vreijsen (NAC). PSV: Van Beveren; Krijgh, Ste vens, Brandts. Wildschut; Willy van de Kerk hof (Van Kraay). Van der Kuijlen. Smits; René van de Kerkhof (Jansen). Poortvliet, Van Mierlo. NAC: Van Eenennaam; Krijnen, Budisic (Storm). Beusenberg. Dekker; Quaars, Mohorovic (Neeskens), Dierckx; Vreijsen, Sprangers en Goodlass. van doelman Bram Geilman. Ten koste van twee hoek schoppen kon de Limburgse defensie evenwel redding brengen. Zelfs de gerouti neerde Joop van Daele had het na tien minuten spelen even moeilijk met de Amster damse druk, toen hij rustig wilde uitverdedigen, maar de bij hem in de buurt gebleven Ling volledig over het hoofd zag. Van Daele speelde Ling de bal recht in de voeten, maar Ling slaagde er op zijn beurt niet in de fout af te straffen. Plaagstoten Fort una zelf kwam niet ver der dan enkele plaagstoten, zoal3 halverwege de eerste helft, toen Jaap van den Berg de vrijheid werd inge stuurd, maar het noodzake lijke sprintduel met Piet Schrijvers verloor en een schot voorlangs van linker spits Rays. Overigens was diezelfde Roys vlak na de hervatting (bij Fort una was Erich Merken ondertussen Jean Colombain komen ver vangen) wel degelijk dicht bij een treffer. De font in de Ajaxdefensie bracht hem vrij voor Schrijvers, die de bal evenwel juist buiten de palen wist te tikken. Inmiddels v werd het duel steeds slechter. Fortuna kon niets uitrichten en Ajax wei gerde voluit te gaan. De thuisclub w*s dan waar schijnlijk ook nooit aan een treffer toegekomen, als scheidsrechter Piet Bosman niet de helpende hand had geboden. Bosman zag in een actie van Jo Buks ten op zichte van de op snelheid lig gende Frank Arnesen een strafschop, yvaardoor Ray Clarke in de 62ste minuut kon scoren, 1-M). Trainer Brom paste meteen twee wissels toe. Zwamborn en Schoenaker mochten 'het veld verlaten om hun plaat sen af te staan aan Wijnberg en Kaiser. Veel plezier be leefden beide jongelingen niet aan hun bijna een half uur durend optreden. Ajax speelde het duel plichtmatig uit, al scoorde Ray Clarke acht minuten voor tijd nog maals uit een door Fortuna- doelman Bram Geilman ver keerd beoordeelde voorzet van Ling, 2—0. RON WESTERHOF Ajax—Fortuna SC 2—0 (0—0). Score: 58. Clarke (strafschop) 1— 0, 80. Clarke 2—0. Scheidsrechter: Bosman. Toeschouwers: 3400. Ajax: Schrijvers; Erkens, Zwam born (Wijnberg), Meutstege. Ever- se, Schoenaker (Kaiser), Tahama- ta, Lerby; Ling, Clarke en Arne sen. Fortuna SC: Geilman; Pfennings, Van Daele. Bux, Colombain (Mer ken); Hutting, Titaley, Van de Berg; Zuidersma. Engbersen en Ruys. rickx de na bijna anderhalf seizoen af wezigheid wegens een blessure voor het eerst een hele wedstrijd spelende Ton Smits finaal tegen de grond trapte. Inmiddels waren al ettelijke aanslagen op de benen van René van de Kerkhof gepleegd, maar pas na een half uur haalde Rijvers hem eruit. „Inderdaad ook voor zelfbescherming", zei trainer Rijvers, die Janssen inzette. NAC, al ge ruime tijd met tien man, zette zelfs nog een slotoffensief in. Dat werkte echter averechts uit. De razendsnelle Van Mier lo zwenkte op links naast Krijnen. die nog levensgevaarlijk probeerde uit te halen, maar. gelukkig, miste. De haar- zuivere voorzet van Van Mierlo kwam precies op de voet van Willie van der Kuijlen terecht en Van Eenennaam was kansloos: 2—0. NAC verdient een com pliment omdat het zich, ook na PSV's tweede treffer, niet gewonnen gaf. De beloning was een doelpünt van Goodlass via de voet van Wildschut. De tijd was DEN HAAG De loting voor de halve finales van het toernooi om de KNVB-beker heeft het volgende resultaat opgele verd: FC Twente-PSV, Volendam-Ajax. De eerstgenoemde clubs spelen de eerste van de twee wedstrijden thuis. De wedstrijden voor de halve finales zijn in prin cipe vastgesteld op woens dag 18 en woensdag 25 april. De clubs die de eerste wedstrijd op eigen terrein spelen mogen de wed strijd ook verplaatsen naar donderdag 19 april. De clubs die de tweede wedstrijd op eigen terrein spelen kunnen de ontmoe ting een dag vervroegen of een dag uitstellen. Verdediger Colombain van Fortuna SC krijgt in dit duel met een koppende Sören Lerby een elleboog in het gezicht en zal enige tijd groggy op het veld blijven liggen. AMSTERDAM Ajax heeft zich gisteravond zonder moeite geplaatst voor de halve finales van de KNVB- beker, door evenals in het eerste doel nu ook met 2—0 te zegevieren over de eerste divisieclnb Fortuna SC. In feite was Ajax vorige week na bet doel in Sittard al ze ker van een plaats in de vol gende ronde, maar de KNVB heeft nu eenmaal beslist, dat voor plaatsing twee duels noodzakelijk rijn. Toch leek Ajax de zaak niet als een verplicht nummer te be schouwen, althans in de be ginfase niet De ploeg startte met een verwoed offensief. Duidelijk met de opzet om evenals in de uitwedstrijd zo snel mogelijk afstand te ne men van Fortuna. De in Sittard verkregen voor sprong van 2—0 mocht dan wel als een aardig uitgangs punt gelden, een even snelle treffer in stadion De Meer zou de definitieve knock out van de Limburgers slechts bespoedigen. Ajax deed daar in ieder geval alles aan. Al in de eerste minuten van het duel verschenen Simon Taha- mata (hij is in afwachting van een schorsing, maar Ajax verzuimde hem tegen Fortuna aan de kant te hou den), en Frank Arnesen ge vaarlijk dicht in de buurt gr /Pfg Willie van der Kuijlen maakt uit een strafschop via de paal de eerste treffer voor PSV. werd opgetrokken voor het doel van Van Eenennaam. Willie van de Kerkhof was de eerste' helft dichtbij een treffer, maar Van Eenennaam kon nog net zijn hand tegen de bal duwen en broer René trof even later de paal. Zowaar had NAC ook een scoringskans gecreëerd, maar Dierickx schoot hoog over. Zo doende was Van Beveren in - de eerste helft niet één keer belaagd. PSV begon de tweede helft met Van Kraay, genezen van zijn blessure, en door Rijvers in dit duel getest voor de wedstrijd van zater dag tegen Feyenoord, in plaats van Wil lie van de Kerkhof, die weer last van een oude blessure had gekregen. Het duel, dat tot dan toe weinig van een echte bekerwedstrijd had gehad, werd voor dé sober bezette tribunes eensklaps interessant toen René van de Kerkhof tien minuten na de rust onder uit werd gehaald. Wat PSV, ondanks het grote veldoverwicht, niet tot stand had kunnen brengen gebeurde met een strafschop, die Van der Kuijlen zo zwak nam dat hij de paal nodig had om van Eenennaam te passeren: 1—0. De vlam sloeg meteen in de pan. NAC, ontgoocheld en daardoor ook geïrriteerd, pakte de zaken onmiddellijk fors aan. Dat sloeg weer terug op PSV en vooral op Remé van de Kerkhof, die zonder meer de in balbezit zijnde Vreijsen om ver kegelde. Vreijsen, in zijn veeljarige profloopbaan maar zelden bestraft, bracht de algehele irritatie tot uitdruk king door Van de Kerkhof een voor ie dereen zichtbare schop te geven. Hennie Weerink greep zonder bedenken naar de, rode kaart Dat wierp nog meer olie op het Bredase vuur en even dreigde het duel te ontaarden. Weerink besefte waarschijnlijk toen ook dat hij een fout had gemaakt door René van de Kerkhof voor zijn onbe suisde charge niet te bestraffen. Hij was meer op de hand van NAC dan op die van PSV en stond zelfs toe dat Die- ange* fala weer de oude tegen Vitesse - r - - - - «C-V 3K 5» Tempelaar speelt terug en schakelt Bursac uit. Wickel kijkt geconcentreerd toe. zoals die tegen het eind noodzakelijk waren toen Mansveld in de spits moest jagen naar de gelijkmaker. Want ook die situatie kende FC Den Haag weer eens. Groeiend in de wedstrijd, na zestig minuten Vitesse com pleet wegtikkend en in tien minuten vier kansen schep pend (Van Vliet, Jonker, Al bertsen en Verheyen) was één misverstand genoeg om Hu- sers te laten scoren. Die deed dat strak en laag, maar bo vendien in de tachtigste mi nuut (1-0). „De dacht dat ik door de grond ging", zei Tem pelaar later. Misschien een cliché van de nog altijd in vorm stijgende rechtsachter, maar wel kenmerkend voor zijn betrokkenheid bij FC Den Haag. Die achterstand had veel za ken bij FC Den Haag kunnen verknoeien. Want wie zou bij een nederlaag nog aan Kila hebben gedacht, de man ei genlijk om' wie alles bij FC Den Haag draaide? „Hij is weer het motortje op het mid denveld", lachte De Visser. Kila was overal en demon streerde dat hij helemaal te rug is door zijn vermogen om rustig te bouwen en niet zoals bijvoorbeld de even energieke Albertsen meteen het doel te zoeken. Kila was breker en bouwer Iegelijk, een unieke eigenschap voor een unieke middenvelder. Met Albertsen voor zich en daarnaast Jon ker en Van Vliet achter el kaar speelde FC Den Haag met iets van een vierkant op het middenveld. Dat noopte Vitesse de vleugels te zoeken, maar daar stonden Korevaar en Tempelaar en langs die twee kwam vrijwel niemand. Daar tussendoor wisselde elke speler moeiteloos van positie, verscheen iedereen waar hij nodig was en was niemand te beroerd eikaars fouten goed te maken. Het elftal schoof harmonieus in elkaar. Een reeks feiten waardoor het te recht was dat Van Vliet (hij weer) vijf minuten voor tijd met een kopbal via de grond, de paal en doelman Beukhof in het halfduister nog voor 1- 1 zorgde uit een trekbal van Albertsen. FC Den Haag kreeg daarmee zelfs nog te weinig, maar zonder die ene actie kort voor tijd zou een andere mening maar al te ge len zonder echte spits een aardige variant op het doelbe wust bedrijven van anti-voet bal. FC Den Haag veraf schuwt die instelling, maar wordt soms gedwongen tot een dergelijke speelwijze. In Arnhem ontbraken zowel de geroutineerde Van Leeuwen als de beginnende Treling, zo dat er voor De Visser weinig anders opzat dan Verheyen naar het centrum van de aan val te sturen. „Hij is gekocht als rechtsbuiten", vertelde De Visser, „dus hij hoort daar niet Maar in dit soort geval len moet het wel" Verheyen bewees de woorden van zijn oefenmeester. Hij werkte on ophoudelijk, deed storend voortreffelijk werk, maar stond steeds met zijn rug naar het doel en liet de bal dan in de voeten spelen. Dat is de stijl van Van Leeuwen, een spits. Verheyens kracht ligt in het diepgaan op de vleugel, niet in balvaardige acties. Opvallend en kenmerkend te gelijk was echter de overgave waarmee Verheyen zijn onei genlijke werk deed. Hij vond voor zichzelf een nieuw soort spits uit die niet gehinderd door welke voorganger ook zijn eigen weg gaat. Hij dwong daarmee respect af, ook bij de verdediging van Vitesse, die veelvuldig balver lies leed door de enthousiaste pogingen van Verheyen. In de tweede helft mocht hij meer naar rechts uitwijken, kreeg goede ondersteuning van Tempelaar, vond Van Vliet of Jonker voor het doel en rond de op zijn vertrouwde plaats een wedstrijd af zoals hij zel den heeft gespeeld. Niet su bliem, maar veel beter dan onder de ongewone omstan digheden verwacht mocht worden. En met hem is dan direct heel FC Den Haag ge typeerd. Sober De Hagenaars leken Vitesse negetief te bestrijden. Maar de Arnhemmers maakten het speelveld zo klein, gaven hun tegenstanders so weinig ruimte in de beginfase, dat FC Den Haag niet uit vrije wil naar achteren werd ge drongen. Een beeld dat ech ter niet verward moet wor den met dat van een heer send Vitesse. Mansveld speel de zo sober mogelijk en was daardoor de baas in het ge bied voor de af en toe weife lende Gal jé, die niet gestimu leerd lijkt door de onzeker heid over een nieuw contract. Vóór Mansveld toonde Wickel opnieuw aan dat hij groot kan worden in de rol van voorstopper. Achter elkaar maakte hij van Bursac en Bleijenberg onzichtbare spit sen. Sterk in de lucht, be- heersd over de grond en ze ker in één tegen en sitnafiaé, ARNHEM Een zekere mate Iran aanpassingsvermogen inisstaat geen enkele voetbal- ler. Dat betekent niet dat hij Idch moet richten naar de Speelwijze van de tegenstan der, maar wel dat hij rich tonnen vormen naar de lie de ploeg aan hem i veranderende omstan- Zeker als een elftal keer moet worden omdat de beh&n- voller raakt dan de is zo'n eigenschap De laatste weken FC Den Haag zo'n op de veel- van de, meeste spe- voor er dit jaar een getrapt, was Zon- verdwenen. Mansveld en Verheyen nieuw, moest Hoekema's enkele weken in het blesseerde Van Leeuwen bilspier, was Kila nog de oude en werd Treling Een leuke puzzel voor De Visser, voor wie maar de vraag was gedachten niet te veel kktische en psygische hoog standjes van zijn spelers Vergde. De uitwedstrijd tegen moet hem heb- dat eventuele be over de kn eed van FC Den Haag lebben kunnen be- iaat de tijdelijke sogst voor degradatie. veel ploegen is het spe

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15