'In praktijk gaat ongeluk nooit volgens het boekje9 RISICO GORLEBEN ONOVERZIENBAAR Opnieuw ontmoeting Begin en Sadat SUAREZ' PARTU STAAT OP WINST buitenland DR. SMIT (THT) ACHT RISICO KERNENERGIE TE GROOT Harrisburg ,,een mausoleum voor vele eeuwen" Griekenland treedt toe tot EEG Doel bomexplosie op luchthaven Frankfurt nog onduidelijk LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 APRIL 1979 PAGINA 9 New York is nooit te evacueren Wie tien tot twintig minuten in het reactorgebouw van de „Pechcen- trale" in het Amerikaanse Harris- burg zal verblijven, zal onherroe pelijk sterven aan een overdosis aan radioactiviteit. Als de geweldi ge hoeveelheid radioactief gas in dat centrale gebouw door een lek ventiel, door een ontploffing of door een scheur in de wand plot seling naar buiten komt, dan ver spreidt die zich bij een heel nor male windsnelheid van 5 meter per seconde of wel 18 kilometer per uur over het land. „Evacueren van de duizenden mensen in de omgeving is dan nauwelijks meer uitvoerbaar", zegt fysicus dr. Wim. A. Smit, wetenschappelijk mede werker aan de Technische Hoge school Twente. „Zelfs een stad als New York, op 300 kilometer af stand, zou een grote dosis straling te verwerken krijgen. Zo'n stad evacueer je natuurlijk nooit". Smit zit daarmee midden in de proble matiek, die aan de toepassing van kernenergie verbonden is. In dit artikel gaat hij daar uitgebreider op in. tevoren goed te bedenken wat later de voor- en nadelen zouden worden. „Alle belangrijke problemen die aan het opwekken van kernenergie vastzit ten, komen nu in de praktijk op de mensheid af, op een moment dat een „terug" veel moeilijker is dan des tijds". Smit gaat daar wat dieper op in. „Kerncentrales, vooral de snelle kwee kreactors, produceren behalve energie ook plutonium, een stof die na be werking in een opwerkingsfabriek op nieuw als brandstof voor een kernre actor kan worden gebruikt Maar plu tonium is ook geschikt om er atoom bommen van te maken. Een land dat over snelle kweekreactors en opwerk ingsfabrieken beschikt kan zulke bommen vervaardigen. In de Verenig de Staten dringt dat nu op grote schaal door, en dat land brengt er nu in het kader van het non-proliferatie verdrag (een verdrag dat de versprei ding van kernwapens moet tegengaan) op aan, helemaal geen afgewerkte brandstofkernen méér op te werken. Maar de Westeuropese landen staan daar met hun mening lijnrecht tegen over. Daar wil men nu juist wel op werkingsfabrieken gaan neerzetten. In Gorleben in Duitsland bijvoorbeeld, waar het afgelopen weekeinde nog ge demonstreerd is. De houding die Ne derland zal aannemen is hier, vind ik, van groot belang". Transport Een ander probleem dat met de bouw van meer kerncentrales steeds drin gender wordt, is het transport van ra dioactieve stoffen naar en van de ver- rijkingsfabrieken, de centrales, de op werkingsfabrieken en de dumpplaat sen voor afvalstoffen. „Tijdens die transporten kunnen, ondanks alle voorzorgen, ongelukken gebeuren, waarbij radioactiviteit in de atmosfeer komt. Zulke ongelukken zijn er ook wel gebeurd. En terroristen krijgen meer mogelijkheden voor overvallen op transporten. Ook zij kunnen van plutonium kernbommen maken. De technische kennis daarvoor is uit o- penbare literatuur te vergaren". Een derde probleem dat bij de invoe ring van de kerncentrales kennelijk onvoldoende is onderkend, is bekend: de opslag van radioactieve afvalstof fen. Smit: „Het gaat om stoffen die honderdduizend jaar en langer gevaar lijk blijven en die dan in bijvoorbeeld zoutkoepels moeten worden opgesla gen. De hele menselijke beschaving bestaat misschien honderdduizend jaar. Wat richten we voor de toekomst aan met zo'n opslag van radioactief materiaal? Mogen we dat de na ons komende generaties aandoen?" Gezien alle bezwaren en gevaren ver valt voor dr. Smit de kernenergie als dè belangrijke energiebron voor de toekomst. Maar ook als middel tot overbrugging van een periode, die no dig is om andere, minder gevaarlijke energiebronnen produktierijp te ma ken, ziet hij daar niet te veel heil in. „Dan moet je je toch echt gaan afvra gen of je die periode niet op een an dere manier kunt overbruggen. Want de problemen die je je ook door zo'n overbrugging op de hals haalt, hebben hun nawerking over honderdduizenden jaren. Voor mij zijn die aanleiding om in eerste instantie sterk aan te leunen tegen de onttrekking van energie aan fossiele brandstoffen. Maar dan moet er wel tegelijk een beleid komen ten aanzien van de vréóg naar energie". (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE „De optimisten menen, dat de werkelijkheid precies volgens de blauwdrukken verloopt. Maar in de praktijk blijkt het altijd anders uit te pakken. Steeds weer blijkt, dat bij alle genomen voorzorgen en bij alle vooraf gemaakte berekeningen wel iets over het hoofd is gezien, of dat onverwacht een stuk techniek faalt. In Harrisburg, maar ook bij eerdere ongelukken in kerncentrales, is dat het geval geweest. Het toont aan, dat je volstrekt geen absolute waarde mag toekennen aan de bere keningen in bijvoorbeeld het rapport- Rasmussen, waarin wordt gesteld dat er eens per 12.000 jaar een ramp met een kerncentrale kan gebeuren. Het kan vandaag gebeuren en morgen nog eens. Het is net als met het gooien van een dobbelsteen: je kunt drie keer achter elkaar zes gooien, terwijl de kans op het gooien van een zes statistisch maar 1:6 is". radioactiviteit buiten het reactorgebouw. dat, hoe Jdein ook, altijd de kans be staat dat met een bepaalde ontwikke ling vooraf geen rekening is gehouden en dat door een ongeluk onverant woord grote hoeveelheden radioactivi teit in de atmosfeer terecht komen". Zeker, ook in een centrale, die werkt met een conventionele brandstof, ge beuren blijkens de praktijk wel eens ernstige ongelukken, zo stelt Smit „Maar hoe betreurenswaardig die on gelukken ook zijn, hoe zeer ze ook voorkomen hadden moeten worden, ze hebben altijd een veel lokaler karak ter dan een vergelijkbaar ongeluk met een kerncentrale. Bij het vrijkomen van grote hoeveelheden radioactiviteit zijn er onvoorzienbare gevolgen voor een enorm gebied, niet alleen op de korte termijn met eventueel veel do den, maar juist ook op de lange ter mijn. Een uitgestrekt gebied blijft voor vele jaren volkomen onbruik baar. Na jaren kunnen zich nog dode lijke ziekten bij mens en dier voor doen. Daarover zijn wèl praktijkerva ringen bekend". Wim Smit weet waarover hij praat als het gaat om Nederlandse verhoudin gen. In februari 1977 publiceerde hij, samen met zijn collega G. van Dijk, een rapport met de naam „Kleine kansen grote gevolgen", en met de ondertitel: „Gevolgen van een groot ongeluk met een kerncentrale". Uitge gaan is van een niet bestaande maar wel serieus overwogen kern centrale in de Maasvlakte, waarin een ongeval gebeurt van een omvang, zoals die nu in Harrisburg levensgroot dreigt. Koel, zakelijk en wetenschappe lijk onderbouwd en waarschijnlijk daarom zo beangstigend realistisch wordt in het rapport berekend en uit eengezet wat zowel op de korte als op de lange termijn de gevolgen zijn voor de mensen, de dieren, de vegetatie, de grond, het water en de lucht. Smit vat de conclusie in één zinnetje samen: „Zo'n ongeluk zal voor een lange tijd een totale ontwrichting van de Neder landse samenleving tot gevolg heb ben". Ondoordacht Het belangrijkste verwijt dat Smit maakt aan het adres van de politici en wetenschapsmensen in de ontwik kelde landen is, dat ze na de oorlog zijn overgegaan tot de bouw en in ge bruikneming van kerncentrales zonder General Electric ontkent band met lekkende centrale (Van onze correspondent) WASHINGTON Het Amerikaanse concern General Electric ontkent na drukkelijk iets te maken te hebben met de bouw van de lekkende kerncentrale in de Amerikaanse stad Harrisburg. Ook het Energie Centrum Nederland ECN bevestigt dat de falende reactor niet is gebouwd door General Electric, zoals ons gisteren werd verklaard door de heer J. Boerrigter, een beeldende kun stenaar in het Groningse Mussel, die en kele jaren geleden bij General Electric in dienst is geweest als hoofd van de ontwikkelingsafdeling. General Electric heeft aan de firma Bab- cock en Wilcox, de bouwers van de kerncentrale, wel de generator geleverd die voor de centrale in Harrisburg is ge bruikt, maar deze heeft niets te maken met het defecte koelingssysteem. General Electric levert turbinegeneratoren over de gehele wereld, en grote problemen hebben zich, aldus het concern, daarbij nooit voorgedaan. Wel heeft General Electric twee of drie andere centrales in de Amerikaanse staat Pennsylvania (waar ook Harrisburg ligt) gebouwd. Vijf centrales in het noordoosten van de Verenigde Staten, waaronder een in Pennsylvania, zijn on langs op last van de overheid stil gelegd. Volgens ook andere Amerikaanse bron nen is er van een band tussen Harris burg en General Electric niets bekend, maar is de nucleaire business zo inge wikkeld dat in feite nauwelijks vast te stellen is wie precies wat levert. WASHINGTON (AFP) De kerncentrale van Three Miles Island bij Harrisburg in de Amerikaanse staat POnnesyl- vania dreigt een miljarden dollar kostend mausoleum voor eeuwen te worden, volle dig onbruikbaar en ontoegan- kelijk. Dit is de mening van Amerikaanse experts van de Nucleaire Reglementering scommissie (NRC), die vragen hebben beantwoord van com missies van het Amerikaanse Congres. Senator Gary Hart, voorzitter van de subcommissie voor kernenergie, vatte hun verkla ringen als volgt samen: „De centrale kan zo zwaar radioac tief besmet zijn, dat zij mis schien nooit meer in gebruik wordt genomen. De ontsmet ting zou-veel meer kosten dan de bowukosten hebben bedra gen". Het enige wat de deskundigen schijnen te weten is dat de ra dioactieve straling in het in- wendige van de enorme beton- kolos is opgelopen tot dertig duizend röntgen per uur, een besmetting zonder weerga in de geschiedenis van de kerne nergie, aldus de Voorzitter van de commissie voor milieu en energie van het Huis van Af gevaardigden, Morris K. Udall. Niemand heeft de centrale nog op een dusdanige afstand kun nen naderen dat nauwkeurige gegevens konden worden ver zameld. Er waren wel vrijwilli gers, maar de eigenaar van de centrale, Metropolitan Edison, heeft deze „zelfmoord" verbo den. Men denkt erover op af stand bediende robots het ge bouw in te laten gaan, maar ook dat zal de eerste maanden nog niet mogelijk zijn, zo heb ben technici verklaard. Ze zijn er bijna zeker van dat een groot aantal van de 36.000 uraniums taven in het hart van de reactor zeer hoog radioac tief zijn geworden, maar men weet niet in welke mate. Dit wil zeggen dat zeer waar schijnlijk de betonnen be schermingsmuren veel straling hebben geabsorbeerd, en de deskundigen vragen zich nu af hoe en tegen welke prijs een dergelijke „dodelijke spons" ontsmet zou moeten worden. Men weet nog niet van welke samenstelling de radioactioeve elementen zijn die zich hebben verspreid. Betreft het xenon- 133 of iodine-131, dan zullen zij de helft van hun radioacti viteit in vijf tot acht dagen verliezen. Maar gaat het, zoals de deskunidgen voor moeglijk houden, om elementen als oe- sium-137 of strontium-90, dan zullen er 29.000 jaar verstre ken zijn voordat de radioactie ve besmetting van het gebouw met vijftig procent zal zijn ge daald. In dat geval is het een mausoleum, dat duizenden ja ren door geen mens benaderd kan worden, niet agressief, maar op voorwaarde dat zich geen nieuwe splijting voordoet, of geen aardbeving. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In Hannover is gisteren de unie ke zesdaagse hoorzitting afgesloten waar bij 62 internationale atoomdeskundigen en andere geleerden (onder wie enkelen uit Nederland) hebben gediscussieerd over het geplande industriecomplex in Gorleben voor de verwerking en opslag van radioactief afval van Duitse kerncen trales. De regering van de deelstaat Ne- dersaksen die deze bijeenkomst had geor ganiseerd, moet binnenkort een principië le beslissing nemen over de bouw van dit fel omstreden nucleaire project waartegen afgelopen zaterdag tienduizenden mensen hebben geprotesteerd. Bij de persconferentie die na afloop van de hearing werd gegeven bleek dat het standpunt van de 37 voorstanders van het project en van de 25 critici (die overigens niet in het algemeen tegen kernenergie zijn) onveranderd zijn gebleven. De voor standers menen dat het project, gezien de opgedane ervaringen, heel goed te realise ren is en dat er geen schade voor de be volking dreigt De tegenstanders zijn nog altijd van mening dat Gorleben onover zienbare risico's met zich meebrengt ge zien de omvang van het project, terwijl men alleen nog maar over laboratoriumer varingen beschikt. Volgens dr. Wim A. Smit, wetenschap pelijk medewerker aan de onderafde ling wetenschap en samenleving van de Technische Hogeschool Twente in Enschede, kan het met de beide in Nederland operationele kerncentrales net zo goed mis gaan als met de cen trale in het Amerikaanse Harrisburg. De centrale in het Zeeuwse Borssele werkt in grote trekken volgens hetzelf de principe als de Amerikaanse ramp- centrale. Die in het plaatsje Dodew- aard bij Nijmegen zit qua koeling an ders in elkaar. „Maar ook daar geldt Een helikopter vliegt over de lekkende reactor in Harrisburg. EIND MEI GRENZEN OPEN CAIRO (AP) De Egyptische presi dent Anwar Sadat en de Israëlische premier Menachem Begin zijn giste ren overeengekomen volgende maand weer samen te komen, teneinde hun vredesstreven gestand te doen on danks het felle verzet daartegen in de Arabische wereld. Begin kondigde na een gesprek met Sadat aan dat de ontmoeting een dag nadat Israël zich uit El Arisj, de hoofdstad van de Sinai, heeft terugge trokken zal plaatsvinden. De over dracht van El Arisj, het begin van de volledige Israëlische terugtocht uit de Sinai in een tijdsbestek van drie jaar, moet op 26 mei geschieden, zei Begin. Begin en Sadat zullen het resultaat van hun gesprek later op de dag tele fonisch overbrengen aan de Ameri kaanse president Jimmy Carter, de voornaamste architect van het vorige week gesloten vredesverdrag tussen Is raël en Egypte. Terwijl Begin de volgende stappen in het vredesproces aan verslaggevers uitlegde, stond Sadat instemmend knikkend aan zijn zijde. De twee staatslieden vormden een toonbeeld van harmonie, dat sterk verschilde van de aanvankelijk koele ontvangst die Begin als eerste Israëlische pre mier op bezoek in een Arabische hoofdstad kreeg. Begin zei dat hij een dag na de overdracht van El Arisj aan Egypte naar deze stad aan de Middellandse Zee zou gaan voor een ontmoeting met Sadat. Begin zei dat hij op 27 mei in El Arisj de grenzen tussen Israël en Egypte voor geopend zal verklaren. „President Sadat en ik hebben elkaar beloofd onze directe contacten voort te zetten, opdat ook in dè toekomst vooruitgang wordt ge boekt", zei Begin. „Wij besloten dat na zo'n lange staat van oorlog, landen vrede kunnen stichten en meer dan dat, vriendschap en goed nabuurschap kunnen sluiten". De reeks besluiten die Begin en Sadat bekend maakten betekenen een slag in het gezicht van het grootste deel van van de Arabi sche wereld, dat de economische hulp aan Sadat wil staken en de diploma tieke betrekkingen met Egypte verbre ken als strafmaatregel voor de toena dering tot Israël. Over vijf weken zul len Israëlische en Egyptische ministers onderhandelingen beginnen over het verlenen van zelfbestuur aan de 1,1 miljoen Palestijnen op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever en in de strook van Gaza, aldus Begin. De besprekingen zullen afwisselend in El Arisj en Beersjeba worden gevoerd. Gemeenteraadsverkiezingen Spanje MADRID (REUTER) De UCD, de Unie van het Democratisch Centrum van premier Sua- rez, stevent op de overwinning af in de eer ste gemeenteraadsverkiezingen in Spanje sinds de burgeroorlog van 1936 tot 1939. De linkse oppositie evenwel schijnt de overwin- ning te gaan behalen in de grote steden. Toen de resultaten bekend waren van onge veer 50 procent van de 8.000 gemeenten, bleek, dat de UCD een duidelijke voorsprong had op de socialistische arbeiderspartij, PSOE. Maar de socialisten en de als derde ge klasseerde communisten winnen het in Ma- ffrid, Barcelona en Valencia. De laatste gemeenteraadsverkiezingen in Spanje werden in 1931 gehouden, toen een krachtige pro-republikeinse meerderheid het vertrek afdwong van Koning Alfonso en de uitroeping van de tweede Spaanse republiek. Voor enige opschudding bij de gemeenteraads verkiezingen te Lerida heeft dinsdag een kre kel gezorgd. Een grapjas wierp het insekt te gelijk met zijn stembiljet in de bus. Daar be gon het beestje na korte tijd luid te sjirpen. Toen de zenuwen van de dienstdoende ambte naren het bijna begaven, kregen dezen van hogerhand toestemming om de stembus open te maken en het insect in het gras te zetten, waar het verder giiig met sjirpen.. LUXEMBURG (AP) Het ver drag waarmee Griekenland lid wordt van de Eu ropese Economi sche Gemeenschap zal eind mei in Athene worden ondertekend, zo is gisteravond laat in Luxemburg be sloten. De beslissing kwam na een laat ste vergadering- tussen EEG-functi- onarissen en Giöekse ministers over de overblij vende belemmerin gen voor een Grieks lidmaat schap. Griekenland zal in 1981 toetreden en in 1986 het volledi ge lidmaatschap verkrijgen. De laatste proble men die dinsdag werden opgelost betroffen de door Griekenland te be talen contributie en de sociale ze kerheden voor Griekse arbeiders die in de EEG wo- „Ik ben erg trots over de beslis sing", zei de Griekse minister van Buitenlandse Zaken Georges Rallis op een pers conferentie na de vergadering die ze ven uur had ge duurd. „Het is een goede overeen komst voor het Griekse volk", voegde hij eraan toe. Minister van Bui tenlandse Zaken Van der Klaauw zei, dat een heel belangrijke dag is bereikt voor zowel Griekenland als de EEG en eigenlijk voor het gehele Middellandse zee gebied. Ravage op de luchthaven van Frankfurt na de explosie. GEWONDEN IN LEVENSGEVAAR (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN De Westduitse fede rale recherche tast nog volle dig in het duister over de achtergronden van de bomex plosie gistermorgen op het vliegveld Rhein-Main bij Frankfurt, waarbij tien Luf- thansa-beambten werden ge wond. Vier van hen zijn ern stig tot zeer ernstig gewond; twee verkeerden gisteravond nog in levensgevaar. Onder hen bevindt zich een 24-jari- ge jongen wiens rechterarm werd afgerukt. De overige zes konden Da behandeling het ziekenhuis verlaten. De. bom ontplofte ongeveer half acht in de overslagplaats van luchtpost en richtte een grote ravage aan. Daaruit kon men concluderen dat het om een hoog explosieve lading ging. Hij bevond zich onder de luchtpost met bestemming Israël en Londen. Alle andere vragen of het om een op zettelijke aanslag ging of dat de bom te vroeg ontplofte, wie de afzender en wat de bestemming was bleven gisteren nog onbeantwoord. Daarnaar wordt een minitieus onderzoek ingesteld. De luchtpostzakken en pak ketten waren nog niet in de onder drukkamer geweest waar zendingen met bepaalde bestemmingen op bommen worden gecontroleerd. De ver zending van andere luchtpost op het vliegveld van Frank furt is stilgelegd om te onder zoeken of er soms nog andere bomaanslagen zijn beraamalr

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9