Nederlandse werkers in missie blijven in Oeganda Hulpmiddelen gehandicapten vaak weinig betrouwbaar „Hulp aan Indonesië vergroten" Kabinet Martens morgen voor parlement HTS-ers vinden steeds vlugger een baan Hopjesvla halve liter tijdelijk Voor gemeenten meerjarenbegroting BETERE CONTROLE NOODZAKELIJK Beeldschermen niet slecht voor ogen Peijnenburg herdacht BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 APRIL 1979 PAGINA 7 DELFT Hulpmiddelen voor gehan dicapten zijn in veel gevallen weinig betrouwbaar en zijn vaak niet opti maal te gebruiken. Vooral de rolstoe len zijn soms van een verontrustend slechte kwaliteit. Door gebrek aan concurrentie, nauwgezetheid en inzet wordt de kwaliteit van deze hulpmid delen op een negatieve wijze beïn vloed. Dat zijn enkele verrassende conclusies uit een publikatie van dr. L. Jonkers over de bruikbaarheid van hulpmiddelen voor gehandicapten. Een eerste exemplaar van de brochure werd gistermiddag in Delft aangebo den aan staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid en Milieuhygiëne. De brochure kwam tot stand onder auspiciën van het Centrum voor Medi sche Techniek van de TH in Delft, waaraan dr. Jonkers is verbonden. Omdat één op de twaalf Nederlanders in zekere mate gehandicapt is, worden honderdduizenden met deze weten schap geconfronteerd. Uit de gegevens blijkt dat ruim 40 procent van de hulpmiddelen door de gehandicapten nauwelijks wordt gebruikt, door met name de slechte bruikbaarheid ervan. Jonkers constateert dan ook een grote onvrede bij de gehandicapten zelf. Vooral wat de rolstoelen betreft is de situatie bedroevend. Ze zijn ofwel te weinig wendbaar of bieden te weinig steun, in een ander geval bieden de rolstoelen de gehandicapten te weinig mogelijkheden om zichzelf te kunnen redden. Daarnaast zijn de onderhouds kosten vaak veel te hoog. Dr. Jonkers maakt in zijn brochure melding van een extreem geval, waarin de bezitter van een elektrische rolstoel in drie jaar maar liefst 6.000 gulden kwijt was aan reparatiekosten. De verzamelde gegevens zijn een re gelrecht verwijt aan de fabrikanten, adviseurs en verkopers van deze hulp middelen, die Jonkers door hun ge brek aan inzet de oorzaak noemt van veel ontevredenheid en ergernis. Vol gens hem zal er een intensieve discus sie gestart moeten worden over de vraag of de hulpmiddelen wel voldoen aan de eisen en wensen van de gehan dicapten. Daarvoor zijn medisch-we- tenschappelijk verantwoorde consu mentenonderzoeken onontbeerlijk. Hij komt verder tot de conclusie dat vaak meer aandacht wordt besteed aan het ontwikkelen van nieuwe appa raten, dan dat geprobeerd wordt de bestaande hulpmiddelen verder te per fectioneren op basis van de opgedane ervaring. Ook is er bij de ontwikke laars te weinig kennis aanwezig over het specifiek lichamelijk functioneren van de gehandicapte. Dr. Jonkers vindt dat er speciaal geschoolde tech nici moeten komen, die de medici en arbeidsdeskundigen kunnen bijstaan in het adviseren en verstrekken van hulpmiddelen voor gehandicapten. Daarvoor zullen nieuwe opleidingen in het leven moeten worden geroepen. Daarnaast moeten ook de gehandicap ten zelf meer betrokken worden bij het ontwikkelen en verbeteren van deze hulpmiddelen. Tot nog toe ontbreekt enige vorm van professionele kwaliteitsbewaking voor deze produkten, terwijl dat bij de meeste andere apparaten wel het ge val is. Wil de huidige situatie zich ten goede keren, dan moet er een instituut komen zoals bijvoorbeeld de KEMA, dat zich gaat toeleggen op de bewa king van de kwaliteit. EINDHOVEN Het werken met beeldschermen is niet slecht voor de ogen. Wel kan routinematig lezen met de hui dige beeldschermen soms zeer vermoeiend zijn. Tot deze con clusie komt het Intstituut voor Perceptie-onderzoek (IPO) van de TH in Eindhoven, na een studie over klachten met betrek king tot het gebruik van beeldschermen. Vermoeidheid wordt vooral veroorzaakt doordat de tekstkwali teit op beeldschermen minder is dan bij normaal type- en drukwerk. Een goed gebruik van het beeldscherm is volgens het EPO gebonden aan smalle marges. Het overschrijden van deze marge komt veelvuldig voor en leidt tot moeilijker lezen en verhoogde ooginspanning. Van primair belang voor een goede leesbaarheid vindt het IPO een goede beeldscherpte en een goed contrast. De kleur van de letters is daarbij minder van belang. Een goede lees baarheid wordt eveneens bevorderd door een grote regelaf stand en een goede lay-out. De werksituatie van beeldschermgebruikers moet zo optimaal mogelijk zijn, met name als er langdurig met het beeldscherm gewerkt wordt, aldus het IPO. Vaar- veiling Prinses Beatrix heeft gisteren de opening verricht van de ..Broeker veiling" in Broek op Langedijk (NH). De Broeker veiling, die met sloop werd be dreigd, is de oudste vaar-vei- ling in Europa. Hij is geheel ge renoveerd en nu ingericht als vei lingmuseum. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De HTS-inge- nieurs die vorig jaar zijn af gestudeerd, hebben in het al gemeen vrij gemakkelijk een werkkring gevonden. In no vember van het vorig jaar was van deze groep slechts 5,5 procent werkloos tegen 11 procent in november 1977 van de toen afgestudeerden. Het percentage doorstudeer- ders daalde van 20 procent in 1977 tot 13 procent het af gelopen jaar. Het particuliere bedrijfsleven, de grootste markt voor de HTS-ers (89 procent) heeft kennelijk de stroom afstudeerders gemak kelijker kunnen opvangen van een jaar geleden. Vorig jaar zijn ongeveer 2800 HTS-diloma's uitgereikt en ongeveer 500 diploma's aan de hogere agrarische scholen. De laatste categorie had het iets minder eenvoudig dan de HTS-ingenieurs. Deze cijfers vormen de uit komst van een enquete die de Nederlandse Ingenieursvereni ging Niria in 1978 voor het vijfde achtereenvolgende jaar heeft gehouden. Uit het on derzoek blijkt dat de afgestu deerden in Limburg en in mindere mate Utrecht, Zee land, Groningen en Gelder land meer moeite heben om aan het werk te komen dan hun collega's in. de rest van het land. Ongeveer zes pro cent van de HBO-ingenieurs blijkt een tijdelijke werkkring te aanvaarden. Niria meent dat deze ontwikkeling scherp moet worden gevolgd, omdat zo'n tijdelijk dienstverband al leen aanvaardbaar is voor een overbruggingsperiode, bij voorbeeld voor of na militaire dienst, maar niet als een ver kapte en verlengde proeftijd Van de HTS-ers vond 58 pro cent de eerste baan door te reageren op een initiatief van de werkgever (veelal een ad vertentie), 39 procent nam zelf het initiatief en bij 3,6 procent kwam het Gewestelijk Arbeidsbureau eraan te pas. WNF-activiteiten „Red de zee" worden uitgebreid AMSTERDAM (ANP) Het Wereldnatuurfonds Nederland (WNF) hoopt de komende maanden met een aantal nieuwe activiteiten het be drag van een miljoen gulden vol te maken voor de lande lijke actie „Help mee, red de zee". Het geld is bestemd voor de financiering van projecten voor walvissen, zeekoeien, zee- en trekvogels, koraalrif fen en zeeschildpadden. De campagne wordt al sinds mei vorig jaar gehouden als on derdeel van de internationale actie „The seas must live". Tot dusver is er bij het WNF 6^2.000 gulden binnengeko men. De nieuwe activiteiten omvatten een geldinzameling van de rangers, de WNF-jeug- dorganisatie. Iedereen die minstens een rijksdaalder schenkt, krijgt het nieuwe spel „De zee staat op het spel". Voorts wordt er een verzilverd zeehondje op de markt gebracht, er komt een zeven weken durende puzze lactie, een boekje over strand en wadden en een 45-toeren- plaatje getiteld „Ocean fare well" dat wordt gezongen door Piers Hayman. MINISTER DE KONING: (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Minister De Koning (Ont wikkelingssamenwerking) heeft gisteren .aan het begin van de jaarlijkse bijeenkomst van de IGGI, de intergouvernementele groep inza ke Indonesië, een krachtig pleidooi gehouden voor het geven van meer hulp aan Indonesië. De IGGI, waarin veertien landen en enkele in ternationale instellingen samenwerken, stelt jaarlijks op een conferentie in Amsterdam het hulpverdrag vast. Bij die gelegenheid wordt bekeken hoe Indonesië zich financieel, econo misch en sociaal ontwikkelt. Nederland be kleedt al van het begin af het voorzitterschap van de IGGI. Voor 1979 bedraagt de Neder landse hulp aan Indonesië 150 miljoen gulden (vorig jaar 135 miljoen gulden). Minister De Koning verklaarde dat Indonesië vergroting van de hulp waard is. „Het derde vijfjarenplan van de Indonesische regering verdient alle steun, ondermeer omdat het een goede voorziening in de basisbehoeften beoogt, gelijke toegang tot gezondheidszorg en onderwijs wil, gelijke kansen op werkgelegen heid en gelijke verdeling van de ontwikkeling over het hele land, met een bijzonder accent op de achtergebleven gebieden. „De uitvoering van dit plan zal zeer zwaar zijn. Indonesië is immers nog steeds een zeer arm land met tal van grote problemen", aldus De Koning. Ruim een derde van de bevolking had vorig jaar nog een inkomen van ongeveer tweehon derd gulden per jaar Meer dan 100 miljoen Indonesiërs krijgen geen veilig drinkwater en bijna 30 miljoen mensen van ouder dan 15 jaar zijn analfabeet. Het Comité Indonesië in Amsterdam heeft gis teren een dringend beroep óp de "Nederlandse regering gedaan om de hulp aan de Indonesi sche regering stop te zetten. DEN HAAG Aan het begin van de gisteren gehouden ver gaderingen van de Eerste en Tweede Kamer werd de zondag morgen overleden minister Peijnenburg (Wetenschapsbeleid) herdacht. In beide kamers sprak minister-president Van Agt in gezel schap van vice-minister-president Wiegel enige herdenking swoorden: „Peijnenburg had grote gaven van hoofd en hart, die heeft hij de jaren door voor anderen aangewend. Het dui delijkst in de herinnering blijft de hartelijkheid van zijn per soon en zijn belangstelling voor de mensen om hem heen." Voorzitter van de Tweede Kamer, Vondeling noemde Peijnen burg een uitstekend parlementariër, die wist van geven en ne men. Thurlings, voorzitter van de Eerste Kamer zei dat, wie minister Peijnenburg gekend heeft, hem prees om zijn be kwaamheid en toewijding. Alleen voor Melkunie- of Menken Landbouw produkten. RADICALE AANPAK ECONOMISCHE PROBLEMEN BRUSSEL Koning Boude- wijn heeft gisteren Wilfried Mariens, voorzitter van de Vlaamse Christelijke Volks partij, benoemd tot premier van de nieuwe regering. De 42-jarige Martens de jong ste regeringsleider sinds de grondwet van 1831 gaat een coalitie leiden waarin met uitzondering van de Volksunie alle partijen zit ting hebben die ook in de re- gering-Tindemans zaten. Het kabinet verschijnt morgen voor de Kamer. In de rege ringsploeg van Mariens zitten christen-democraten, socialis ten en het Brusselse FDF, het Front Democratique des Francophones. Oud-premier Tindemans wordt waarschijn lijk de nieuwe partijleider van de CVP nu Mariens deze functie heeft moeten afstaan. Martens heeft drie vice-pre miers, de ex-formateur en franstalige christen-democraat Paul Vanden Boeynants die e- venals in het oude kabinet minister van defensie blijft, Willy Claes, Vlaamse socialist met als post het ministerie van economische zaken, en Guy Spitaels, Waalse socialist die minister van financiën wordt. Henri Simonet blijft minister van buitenlandse za ken. Tijdens de meer dan honderd dagen dat de kabinetsforma tie heeft geduurd heeft men geen oplossing kunnen vinden voor de manier waarop Bel gië moet uitgroeien tot een fe derale staat. Er bestaan wel aanzetten toe. maar die zullen door het parlement moeten worden uitgewerkt. Voor wat de" ernstige economische pro blemen betreft heeft kabinets formateur Vanden Boeynants heeft een plan voorgelegd dat voorziet in de invoering van een 36-urige werkweek in 1981 en een loonstop. Verder zouden alle bedrijven die meer dan honderd werkne mers in dienst hebben hun personeelsbestand tegen eind 1979 moeten uitbreiden met een procent. Voor de jaren '80 en '81 komt daar elk jaar een procent bij. Als gevolg van dit plan zouden er reeds eind 1980 ruim 40.000 werklo zen in dienst kunnen worden genomen. Vanden Boeynants stelt voorts een lastenverla ging voor de bedrijven voor van 15 procent. De staat zou die belastingverlaging voor haar rekening moeten nemen. De lonen zouden in het plan van Vanden Boeynants niet sneller mogen stijgen dan het inflatieritme. (Van onze parlementaire redactie) ENSCHEDE „Het model van de huidige gemeentebegroting is verouderderd en ongeschikt om er een modern gemeentebe leid mee te voeren". Deze stelling verkondigde vandaag de heer J. de Koning, directeur van de Dienst Financiën van de gemeente Deventer, op de studiedagen over de gemeentebe groting, georganiseerd door de afdeling bestuurkunde van de Technische Hogeschool Twente en de Overijsselse Bestuure- school. De heer Koning pleitte in dit verband voor een meer jarenbegroting. De gemeentebegroting in de vorm waarin zij thans door alle gemeenten volgens voorschriften van hogerhand wordt gegoten sluit op geen enkele wijze aan bij de belangrijkste aandach tsvelden van gemeentelijk beleid, aldus de Koning. Omdat het de gemeenteraad is die het gemeentelijk beleid be palen moeten de financien in al hun facetten ook aan de ge meenteraad duidelijk kunnen zijn. Met het huidige begroting smodel kan dat nauwelijks en daarom wordt het tijd dat de gemeenten hun financiële beleid op een andere wijze (mogen) gaan opzetten waarbij dan vooral naar een meerjarenbegroting gestreefd moet worden. Dr. P. B. Boorsma, lector openbare financiële middelen aan de tb—Twente ried zijn gehoor aan bewust in de gemeentelijke fi nanciële plannen „kreukelzónes" in te bouwen, zodat de onver mijdelijke bezuinigingsklappen van Bestek '81 beter opgevan gen kunnen worden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op dit moment bevinden zich nog 113 Nederlanders in Oeganda, namelijk 12 in de hoofdstad Kampala en 101 elders in het land. Voor het grootste deel zijn het mensen in dienst van de missie. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken gisteren in Den Haag meegedeeld. Nederlandse consul-generaal (honorair) is niet meer in het land. Een lid van de Nederlandse di plomatieke missie in Nairobi (Kenya) heeft onlangs in Oeganda contact opge nomen met de daar verblijvende Neder landers en hen geadviseerd wat ze het beste zouden kunnen doen. Naar aanlei ding van dit bezoek hebben twaalf Ne derlanders Oeganda verlaten, zij verblij ven nu in Nairobi. Na de Tanzaniaanse luchtaanvallen op de Oegandese hoofdstad Kampala, Jinja en de luchthaven Entebbe is de burger bevolking gisteren Kampala ontvlucht Achtergebleven diplomaten hebben dit gemeld. Het zakenleven in de in vredestijd ruim 300.000 inwoners tellende hoofdstad ligt volledig stil. De bevolking was vorige week voor de oprukkende Tanzaniërs en Oegandese ballingen gevlucht maar was voor een deel teruggekeerd nadat de si tuatie zich ten gunste van de troepen van Amin leek te hebben gewijzigd. Ongedeerd door een verrassingsaanval van de Tanzaniaanse luchtmacht op zijn schuilplaats Jinja heeft de Oegandese president Idi Amin het oostelijke deel van zijn belaagde land bezocht met een stoet Mercedessen, zo is gisteren van Oe gandese ballingen vernomen, die contac ten hebben in Oeganda. Amin vertrok na de Tanzaniaanse luchtaanval van maan dag uit Jinja naar Boesia in het zuidoos ten van Oeganda. Daar sprak hij een o- penbare vergadering toe alvorens naar de noordelijke grenssteden Tororo en Mbale te rijden. Gestolen autobus in Amsterdam temggevonden AMSTERDAM (ANP) De autobus die in het weekeinde in het Overijsselse Losser werd gestolen is gisteren te ruggevonden in Amsterdam oost waar hij stond gepar keerd aan de Hugo de Vrie- slaan. Er zat niemand in. De politie heeft geen idee wie er met de bus vandoor is ge gaan. De eigenaar, de Twent se Autobusdienst (TAD), heeft het voertuig laten ophalen. De bus is 50.000 gulden waard. Volgens de TAD kon hij ech ter in Nederland niet van de hand worden gedaan, omdat er maar één exemplaar (een Leyland-bus) is geïimporteerd. De politie in het hele land was verzocht naar de bus uit te kijken. Kritiek Chirac op Giscard PARIJS (AFP De crisis die al lang in de Franse parlemen taire meerderheid smeult, is dezer dagen weer eens opgelaaid door uitspraken van Jacques Chirac, voorzitter van de gaul listische partij. Chirac zei voor de televisie, dat „geen enkele kandidaat van de meerderheid, de tegenwoordige 1 andspresi dent (Valery Giscard D'estaing) incluis, in 1981 tot president zal worden gekozen als het beleid niet verandert. Chirac, die tevens burgemeester van Parijs is, verwijt presi dent Giscard, die behoort tot de met de gaullisten verbonden onafhankelijk republikeinse partij, dat zijn binnenlandse poli tiek de werkloosheid in de hand werkte en dat zijn Europees beleid nadelig is voor Frankrijk Thorpe kan aan verkiezingen meedoen LONDEN (Rtr/DPA) De voormalige Brits-Liberale partijlei der Jeremy Thorpe, die verdacht wordt van medeplichtigheid bij een moord op een mannelijk fotomodel, kan deelnemen aan de parlementsverkiezingen van 3 mei aanstaande. Dit is het gevolg van een uitspraak van het hoge gerechtshof in Londen op een verzoek van Thorpe het proces uit te stellen. De rechtbank willigde het verzoek van de 49-jarige Thorpe in, het proces niet op 30 april te openen maar op 8 mei. De afdeling van de kiesring Nord-Devon heeft vorig weekeinde besloten Thorpe weer naar voren te schuiven als kandidaat voor de liberale partij. Hij vertegenwoordigt Nord-Devon al 20 jaar in het Lagerhuis. Vorster: geen gratie voor Mahlangu PRETORIA De president van Zuid-Afrika, John Vor ster, heeft een pleidooi om het leven te sparen van de Zuidafrikaanse vrijheidsstrij der Solomon Mahlangu ver worpen. Dit is gisteren door het gevangeniswezen in Pre toria bekendgemaakt. Solomon Mahlangu, 23 jaar oud, zal vrijdag worden opge hangen omdat hij ter dood is veroordeeld wegens mede plichtigheid aan in 1977 in Jo hannesburg gepleegde moor den. Van verscheidene kanten is op de Zuidafrikaanse regering druk uitgeoefend de doodstraf van Mahlangu niet uit te voe ren, onder andere door het anti-apartheidscomité van de Verenigde Naties.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7