Taffeh- tempel na tien jaar in Leiden weer opgebouwd Beatrix en Claus laten kunstzon schijnen over Taffeh-tempel Vernieuwing zalen Rijksmuseum Oudheden Leiden maakt ernst met sluiting slechte pensions P Leidse ambtenaren vrij op 1 mei Tempelverdronk" door dam STAD LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 APRIL 1979 PAGINA 3 Ch«ot? '•film Curtut 1. roadwtv Ain«rf. 34) var Dobro KJuefv r*« and 19.45 LEIDEN De ambtenaren op het Leidse stadhuis krij gen 1 mei vrij. Dit heeft het college van B en W gister morgen met 4 stemmen voor en 3 stemmen tegen besloten. De tegenstemmers waren bur gemeester A. Vis en de WD wethouders mevr. Fase-Dub belboer en de heer P. HL Schoute. De vier voorstan ders in het Leidse college zijn socialisten. De discussie rond deze extra vrije dag voor de ambtenaren ter gelegenheid van de dag van de arbeid, is al een tijdje op gang in de gelederen van de PvdA. Het is voor het eerst in de geschiedenis van Leiden, dat op deze wijze de dag van de arbeid wordt ge vierd. Vooralsnog is besloten alleen dit jaar de ambtenaren een vrije dag op 1 mei te ge ven. In de subcommissie voor personeelszaken zal worden besproken of dit eenmalig be sluit moet worden omgezet in een vaste vrije dag. Noordeinde ageert tegen komst café LEIDEN Een aantal bewo ners van het Noordeinde, Rembrandtstraat en omge ving hebben in een brief aan het college van b. en w. een scherp bezwaar laten horen tegen de vestiging van een café annex dancing in een pand aan de Rembrandtstraat 10. De buurtbewoners menen, dat de vestiging in strijd is met het bestemmingsplan en vrezen in de toekomst ernsti ge overlast van cafébezoe kers. De buurtbewoners schrijven dat de café-eigenaar al met verbouwingen is begonnen, ondanks het feit dat hem nog geen bouwvergunning is ver leend. Als het college het be- r drijf een vestigingsvergunning - verleent, dan vreest de buurt „ondragelijke overlast van muziek en van de met motor voertuigen komende en gaan de bezoekers, vooral in de nachtelijke uren". In het ver leden zou de buurt al soortge lijke overlast hebben ervaren van cafébedrijven aan het Noordeinde. „Het was een grote verademing toen deze café's verdwenen en werden gesloopt", aldus de bewoners. De brief aan het college is door ongeveer dertig buurtbe woners ondertekend. De buurtvereniging voor Pieters- en Academiewijk heeft laten weten, de bezwaren te delen. Ds Achterberg veertig jaar predikant LEIDEN Ds H. J. van Achterberg viert 23 april het feit dat hij veertig jaar gele- joyf. den in het Gelderse Echteld 14.45 als predikant van de Neder- ichoot Iandse Hervormde Kerk werd bevestigd. p. Via het Overijsselse Holten jnivt' kwam de thans 64-jarige do- minee Van Achterberg in 1948 naar Leiden. Op 7 maart 2 van dat jaar deed hij zijn in trede in de Leidse Pieters- kerk. Zijn aandacht was voor- al gericht op de zorg in een lu toen nog nieuwe wijk, het Morskwartier. Deze nieuwe stadswijk, die kort voor de tmmam.- Tweede Wereldoorlog was ge bouwd en onvoltooid was ge- j bleven beschikte nog niet over een kerkgebouw. Tot 1955 werd een gymnastieklo- kaal van de Hervormde School aan de Hoge Morsweg gebruikt voor kerkdiensten en 2^^-'vergaderingen. Pas in 1950 ek var- werd het Morskwartier een wijkgemeente met een eigen kerkeraad en in 1955 werd 18f> -een Htonw6 mijlpaal bereikt Idspit- met de bouw van de Marana- 02 (S), - thakerk. aihalfr. Ds Van Achterberg is voorzit- ter geweest van de Centrale I Kerkeraad en de Classicale Vergaderingen van Leiden. I Ook was hij actief betrokken mmami. bij de begeleiding van gezins verzorgsters en in het bestuur ddagji van de Groeneveldstichting. Mgul- J. Pommer overleden riout, LEIDEN Op 74-jarige leef- Belde--: tijd is maandag overleden Ja- cobus Johannes Pommer, arade oud-voorzitter en ere-lid van 03 de gymnastiekverenl- Tros. ging Excelsior. Een langdurig ziekbed in het Elisabeth Zie kenhuis en in het verzorging stehuis Zuydtwijck ging hier aan vooraf. De gymnastiekvereniging Ex- celsior heeft gedurende zijn hele leven centraal gestaan. 10.30 - In 1920 trad hij als 15-jarige 0 (Si toe tot Excelsior als adspi- Antoft rant-lid. In november '24 trad "kes! ^j tot ket bestuur toe als 'raten tweede secretaris. In 1947 Men- werd hij de tweede voorzitter n hei van Excelsior in 45 jaar, toen iroep; de toenmalige voorzitter Galj- aard overleed. Onder zijn be- 3 leid is de vereniging tot bloei gekomen. In 1965 legde hij zijn functie neer en werd be noemd tot ere-lid. 145 L m (Ie L 19.1! Man* ÏG LEIDEN Prinses Beatrix en Prins Claus wijdden vanmorgen de tempel van Taffeh in het Leidse Rijksmu seum van Oudheden aan het Rapen burg in. Dat gebeurde door middel van het trekken aan een goudkleuri ge bol die met een draad aan het plafond van de Taffeh-zaal was be vestigd. Door middel van deze gi gantische lichtschakelaar schakelde het prinselijke paar de kunstzon in boven de tempel, waardoor deze wordt verlicht. De plechtigheid vond vanmorgen plaats in tegenwoordigheid van een delegatie van Egyptische gezagsdra gers, minister Gardeniers en staatsse cretaris Wallis de Vries van CRM alsmede topfunctionarissen van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Eén en ander werd georganiseerd in het kader van het Cultureel Verdrag tussen Egypte en Nederland. Staatssecretaris mr. G.C. Wallis de Vries schetste in zijn rede de om standigheden die tot de wederop bouw van de Taffeh-tempel in Ne derland hebben geleid. „De medewer king die wij kunnen en willen geven aan projecten die iets met water hebben uit te staan is voor ons een vanzelfsprekendheid. Wat volstrekt niet als vanzelfsprekend wordt erva ren is de royaliteit waarmee Egypte onze bijdragen aan de Nubische campagne heeft beloond: een comple te tempel. Het Egyptische geschenk was niet alleen eervol en een reden tot dankbaarheid, het bracht ook een grote verantwoordelijkheid met zich mee. In de prachtige ruimte die ir. Haak heeft ontworpen en die dankzij de gewaardeerde medewerking van de Rijksgebouwendienst tot stand is gekomen, heeft de tempel de aan dacht en bescherming gekregen die hij verdient. De tempel van Taffeh en het Rijksmuseum van Oudheden zullen van nu af aan een nieuwe ge meenschappelijke toekomst tegemoet gaan. Het verhaal van Taffeh gaat voort. Als hart van een museum waar de presentatie van oude be schavingen rond de Middellandse Zee een centrale plaats inneemt kan men zich moeilijk een passender mo nument indenken", aldus de staatsse cretaris. GESCHENK VAN NASSER AAN NEDERLAND De herbouwde Taffeh-tempel in het Leidse museum. LEIDEN De inwij ding van de Egypti sche Tempel van Taf feh in het rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg 28 in Lei den is te vergelijken met het uitpakken van een cadeau dat men tien jaar geleden ge kregen heeft. In 1969 schonk Egypte de tem pel namelijk aan Ne derland als dank voor de Nederlandse bijdra ge aan de door UNES CO georganiseerde campagne tot redding van de Nubische mo numenten in de jaren zestig. In 1971 kwam het geschenk van het Egyptische aan het Ne derlandse volk in 657 delen in Nederland aan. Pas in 1978 werd met de wederopbouw van de tempel begon nen. De tempel van Taffeh werd voor het eerst gebouwd rond het jaar 0, tijdens het bewind van de Romeinse keizer Au gustus. Na zijn overwinning op Cleopatra en Antonius heerste deze ook over Egyp te. Ter verdediging van de zuidgrens van zijn rijk, in Egyptisch Nubië, liet hij een reeks versterkte tempelsteden bouwen. Daarin woonden Nubiërs, Egyptenaren, Grie ken en Romeinen. De tempels waren gewijd aan Egyptische en Nubische goden, vooral de godin Isis. De bouwstijl is traditioneel Egyptisch. De tempel van Taffeh werd gebouwd in Taf feh, de vroegere Romeinse nederzetting- Taphis, die 50 kilometer ten zuiden van As- soean in het Egyptische ge deelte van de landstreek Nu bië ligt. Het materiaal is Nu bische zandsteen. Het ge bouw is ruim 8 meter lang, ruim zeven meter breed en 4 1/2 meter hoog. In de vierde eeuw na Chris tus werd de tempel ten be hoeve van de Isis-verering veranderd. Er kwam een tweede ingang bij en de dak lijst en bovendorpels van de ingangen werden met reliëfs versierd. Op deze reliëfs ziet men gevleugelde zonneschij ven met heilige koningsslan gen en gekroonde cobra's. In de achterwand van de tempel werd een Griekse inscriptie aangebracht ter herinnering aan de verbouwing. In de 8e eeuw werd Taffeh de noordelijke grensstad van het christelijk/Nubische ko ninkrijk Makouria. Op 14 de cember van het jaar 710 werd in opdracht van koning Merkourios de tempel tot kerk gewijd. Koptische krui zen en de naam Jakob, de uitholling voor een wijwater kom en ophanggaten voor kerklampen aan de dakbal ken stammen uit die tijd. Van de 13e tot het eind van de 19e eeuw werd de tempel gebruikt als woonhuis. Na de expeditie van Napoleon kwa men Egypte en Nubië voor het eerst sinds eeuwen weer in de belangstelling van Eu ropa te staan. In talrijke reisverslagen van westerse LEIDEN Tegelijk met de inwijding van de Taffeh-tem pel werden vandaag drie za len in het rijksmuseum van Oudheden heropend. De af deling klassieke sculpturen werd vernieuwd, er werd een zaal met de zogenaamde Nehalennnia-altaren inge richt en tevens een zaal met roemde collectie antieke beelden en reliëfs uit Grie kenland en Italië, die fasci nerend zijn door hun schoon heid, maar ook van groot wetenschappelijk belang zijn. De verzameling was een aan tal jaren door verbouwingen niet te zien, maar is nu nieuw opgesteld in een ge- Beeld van de opbouw van de tempel op de voorma lige binnenplaats van „Oudheden". Onder water Door de bouw van de eerste Assoeandam verdween de tempel van Taffeh lange tijd uit het gezicht. In de periode 19101960 zou de tempel ne gen maanden per jaar door het water van het stuwmeer bedekt worden. In 1960 dreigde de tempel voorgoed door de bouw van de Twee de Assoeandam onder water te verdwijnen. De internatio nale reddingsacties georgani seerd door UNESCO verhin derden de ondergang van de Nubische monumenten. De tempel van Taffeh werd als eerste monument ontmanteld door de Egyptische Oudheid kundige Dienst. Nederland onderscheidde zich in de acties door finan ciële steun voor het behoud van de tempels van Aboe Simbel en de tempel van Kummeh (Soedan), weten schappelijke adviezen en fi nanciering van een reddings plan voor de tempels van Philae en opgravingen door het rijksmuseum van Oudhe den. Mede-initiatiefnemer en leider van deze bijdragen was prof. dr. A. Klasens, di recteur van het museum in de periode 1959—1978. Ook Amerika, Spanje en Italië werden door Egypte als dank voor hun inspanningen met een tempel beloond. In deze landen heeft de opbouw van de Egyptische tempels reeds plaatsgevonden. Taffeh-zaal land worden gebouwd. Als voorwaarde werd indertijd, gesteld dat de tempel in een overdekte ruimte zou worden geplaatst en bovendien zou de tempel vrij toegankelijk moeten zijn voor het Neder landse volk. De oplossing voor deze problemen werd de Taffeh-zaal van het rijks museum, waaraan de vroege re grote binnenplaats aan de kant van het Rapenburg werd opgeofferd. Het archi tectenbureau Haak uit Delft ontwierp het plan voor deze zaal, qua inhoud de grootste museumruimte van ons land. Bij het ontwerp ging men er van uit, dat de zaal moet kunnen worden gebruikt voor culturele en educatieve manifestaties (exposities, the ater, muziek en lezingen). De tempel van Taffeh kreeg in de jaren 1977/1978 een om geving die bij hem paste. Een typisch Hollandse bin nenplaats veranderde in een zaal van 20 bij 30 meter met een zwart plafond. Alleen langs de randen van het dak bleef nog een daglichtstrook van anderhalve meter. De Hollandse gevels verdwenen achter wanden van Franse natuursteen. De vloer werd bedekt met Duitse natuur steen. Een in het zwarte pla fond aangebrachte kunstzon beweegt zich electronisch langs de tempel, waardoor een natuurlijk schaduweffect ontstaat. Tal van uitgekiende technische snufjes zorgen er voor dat de tempel van Taf feh in een omgeving is ko men te staan, die volledig is gericht op zijn conservering. De tempel zelf werd opge bouwd en gerestaureerd door de technische dienst van het museum, met daarbij de hulp Egyptische kunstvoorwerpen moderniseerde presentatie, uit de Grieks-Romeinse tijd. tT^t om zeldzame ar- Het museum bezit een be- chaische plastiek uit Cyprus, vele Griekse graf reliëfs uit klassieke en Hellenistische tijd, Romeinse beelden en portretkoppen. Een hoogte punt is het meer dan levens grote beeld van keizer Traja nus. De verzameling geeft een overzicht van vele eeu wen antieke beschaving. De voorwerpen stammen ten dele uit een omvangrijk le gaat, verworven door de Leidse Universiteit in 1743. In het begin van de 19e eeuw kon de verzameling door de belangstelling van Koning Willem I nog aan merkelijk worden uitgebreid met aankopen in Grieken land. Bij de verzameling is de gids „Beeld en Reliëf van de hand van conservator dr. F. L. Bastet verschenen. Hierin worden alle tentoons- gestelde beelden en reliëfs besproken en afgebeeld. van de Egyptische architect Hassan el-Ashiry. De 2000 jaar oude tempel van Taffeh heeft een veel be wogen geschiedenis achter de rug. Gebruikt voor talrijke doeleinden, geteisterd door de elementen, zelfs zwaar be schadigd door een schip in de periode dat hij onzich tbaar verborgen onder de waterspiegel lag; uiteindelijk weggevoerd naar een vreemd land, dat gedurende de eerste 1100 jaren van zijn bestaan nog niet eens bestond. Aan dat roerige bestaan is nu een einde gekomen. Het lot van de tempel ligt nu in handen van het Nederlandse volk, dat zich kosteloos binnen zijn muren kan bewegen. De en tree van het rijksmuseum ligt namelijk achter de Taffeh- zaal, die permanent vrij toe gankelijk is. Ter gelegenheid van de wederopbouw van de tempel is een boek ver schenen over de ge schiedenis van de tem pel van de hand van dr. H. D. Schneider, di recteur van het rijks museum. Het museum heeft verder een foto tentoonstelling georga niseerd van werk van amateur-fotografen, die de bouw van de tempel met de camera hebben gevolgd. Vanaf 5 april zullen er ook films over de Taffeh-tempel in het museum te zien zijn. In de periode van 5 tot en met 8 april is het museum kosteloos toegankelijk. In de jaren 1970 en 1971 zijn door het rijksmuseum circa 200 stenen monumenten uit de Oosterschelde ter hoogte van Colijnsplaat opgehaald. Het zijn altaren en beelden, door kooplieden en zeevaren den gewijd aan de inheemse godin Nehalennia, die daar in de Romeinse tijd (200 na Chr.) werd vereerd. Op de oever van de Schelde lag een plaats, Ganuenta gehe ten, waar kooplieden uit Trier en Keulen, maar ook uit Zwitserland en Frankrijk aanlegden om in de tempel Nehalennia's bescherming afd te smeken op de gevaar lijke overtocht naar Enge land. Na hun veilige terug keer lieten zij uit dankbaar heid in het heiligdom een moment oprichten. In de Iaat-Romeinse tijd is Ganu enta door de zee verzwolgen. De resten liggen nu midden in de Oosterschelde, op een diepte van 25 meter. De ber ging van de stenen, waarvan v®Ie door goede kunstenaars zijn behouwen betekent de grootste vondst van derge lijk materiaal uit de Ro meinse tijd in ons land. Een 30-tal van de Nehalenniamo- numenten is nu in een apar te zaal heropgesteld, met uit gebreide toelichting. Veertig mille De actie voor de restauratie van de Latijnse School beeft al veertig mille opgebracht De cheque met dit be drag werd vorige week aangeboden aan de voorzitter van de Stichting Diogenes. De heer Kram zegde toe bet bedrag speciaal voor de restauratie van de ingangspoort te willen gebruiken. De actie was geïnspireerd door de vereniging van Vrienden van Diogenes Leiden, die vori ge week de algemene ledenvergadering hield. De vereni ging besloot door te gaan met de actie en verder te spa ren om de stichting zoveel mogelijk te kunnen bijstaan. De voorzitter van de stichting maakte bekend, dat er een toezegging tot subsidiëring binnen is voor bet voor huis van Hogewoerd 32. Met de restauratie van dit voor pand zal binnenkort worden begonnen. Doe Maar" De groep „Doe Maartreedt vrijdagavond 6 april op ln bet Leids Vrijetijdscentrum. De pop formatie zegt een groot aantal muziekstijlen te beheersen, uiteenlopend van de smartlap tot country en van rock tot reggae. Het concert begint om half tien. Toegangsprijs: vijf gulden. Promotie De heer F. F. A. Hendriks uit Leiden is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde aan de Leidse universiteit De heer Hendriks is verbonden aan het laboratorium voor fysiologie van de Rijksuniversiteit Leiden. Lokhorstkcrkconcert Het laatste concert uit de serie ,JLokhorstkerkconcerten" wordt zaterdagavond 7 april gegeven door bet Blokflui tensemble van de Leidse s tree km uzi ekschool. Onder lei ding van Piet Kunst worden werken ten gehore ge bracht van Holborne, Eisma, Bartok en Ravel. Het con cert begin om ball negen in de kerk aan de Leidse Pie terskerkstraat 1. Mens uit marmer In bet Filmhuis van bet Leids Vrijetijdscentrum de Breestraat 66 wordt morgen de film Mens uit Marmer van de Poolse regisseur Andrezj Wajda vertoond. Aan vang: 21.00 uur, toegang voor niet-leden vijf gulden. Sater Toneelgroep Sater brengt morgen het stuk „Isotopen op zaterdag" in de Leidse Schouwburg. Het toneelstuk be handelt de belangen die rond de kernenergie spelen en de gevaren die daaraan kleven. Dat gebeurt in de vorm van het relaas van zes ingenieurs die in een kerncentrale werken en ternauwernood een mogelijke ramp hebben voorkomen. Het zestal is erin geslaagd om dat voor de buitenwereld verborgen te houden. Die situatie verandert als één van de ingenieurs verdwijnt. De vrees dat het in cident alsnog in de pubhciteit zal komen, bereikt dan snel een ondragelijk hoogtepunt. De voorstelling begint om kwart over acht. Simon Carmiggelt De Amsterdamse auteur Simon Carmiggelt is morgen tussen acht en negen uur 's avonds lijfelijk aanwezig in boekhandel De Kier aan de Nieuwe Rijn 45. Hij signeert daar eigen werk, een nogal opmerkelijke zaak omdat de illustere schrijver zich doorgaans niet voor dit soort ac tiviteiten leent Het bezoek van Carmiggelt geschiedt uiteraard in het kader van de nationale boekenweek. „BUITENLANDSE WERKNEMERS NIET GEDWONGEN NAAR BEUKENSCHANS" LEIDEN De sluiting van slecht onderhouden persions (ver- blijfsgebouwen) in Leiden heeft niets te maken met de leeg stand van woningen aan de Beukenschans, het woonoord voor buitenlandse werknemers in Leiden. Dit werd gistera vond meegedeeld tijdens de raadscommissievergadering van volkshuisvesting en milieu naar aanleiding van vragen van enkele gemeenteraadsleden. Het feit dat de gemeente dezer dagen tot het sluiten van een aantal ondeugdelijke pensions is overgegaan en de buitenlandse bewoners het advies heeft meegegeven om in het Leiderdorpse woonoord te gaan wo nen, heeft onder meer de achterdocht opgewekt van raadslid HL Passchier (PSP), die het advies op zijn minst wat dwang matig vindt. De heer Van Ingen, deskundige op het gebied van het migran tenbeleid in Leiden plus regio, lichtte naar aanleiding van de door mevrouw Passchier gemaakte veronderstellingen, het vol gende toe: „Het sluiten van pensions heeft niets te maken met de Beukenschans. De slechte staat van een groot aantal pensi ons in de stad was al veel eerder bekend. Pas met de komst van de Beukenschans hebben we echter een alternatief gekre gen om de buitenlandse werknemers van passende woonruimte te voorzien. Een heleboel verblijfsgebouwen konden, omdat we geen huisvesting voor de bewoners hadden, gewoon door blij ven draaien. Dat was heel vaak tegen de wil van de brand weer in, die de pensions uit veiligheidsoverwegingen eerder had willen sluiten". De reden dat de in pensions verblijvende buitenlandse werkne mers weinig voelen voor de verhuizing naar de Beukenschans is nogal gecompliceerd. Veel van de werknemers willen Leiden niet verlaten omdat zij de ligging van de dikwijls in het centrum gevestigde pensions verkiezen boven wonen in het afgezonderde woonoord. De afstand tot de Leidse winkels en bedrijven waar men werkt, speelt hierbij ook een rol. Volgens de heer Van Ingen worden de problemen rond de huisvesting ssituatie van de buitenlandse werknemers (meest Turken en Marokkanen) wel wat opgeblazen. „Uiteindelijk verkeren wer kende jongeren en studenten in vergelijkbare omstandigheden waar het de keuze van woonruimte betreft", aldus Van Ingen. Toch zou de gemeente niet over een nacht ijs mogen gaan in dit geval, zo meenden enkele raadsleden. Van de zijde van D '66, PvdA en PSP werd voorgesteld om in ieder geval de termijn van twee maanden, die de werknemers hebben om de pensions te verlaten, als de gemeente hun dat heeft bericht, te verlengen tot vier maanden. Zodat de bewoners voldoende speelruimte hebben om orde op zaken te stellen en eventueel een oplossing voor hun geschapen huisvestingsprobleem elders te gaan zoeken. Het CDA was hier tegen gekant, omdat juist binnen die twee extra maanden de gemeente dan ook de verantwoording op zich moét nemen als er onverhoopt brand in een dergelijk pand zou uitbreken. Dit argument bleek door slaggevend te zijn, zodat de partijen er mee akkoord gingen. Wel bleven de voorstanders van verlenging voet bij stuk hou den ten opzichte van een serie andere punten, zoals het beter gaan begeleiden van buitenlandse werknemers dan tot nu toe he,t geval is geweest in kwesties waar het het wonen betreft

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3