Tom Okker -nog slechts zakenman Rijsbergen tekent voor drie jaar bij Cosmos 1 Sporters voelen zich na keuring ongezonder Twintig landen naar NK judo n9fe UITSLAGEN HILVERSUM u£ü. SPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 4 APRIL 1979 PAGINA 15 nquete wijst uit UTRECHT Van de sportbeoefenaren die een medische sportkeuring onder gaan voelt voor de keuring 98 procent rich gezond en na de keuring nog maar 66 procent. Dit blijkt uit een enquête onder 400 sporters van wie toch nie mand direct werd afgekeurd. De onder zoekers schrijven dit toe aan onzeker heid veroorzaakt door de vragenlijst en de keuring zelf. Ook is denkbaar dat de arts tijdens het onderzoek te weinig mededeelzaam is. Er is de laatste jaren nogal wat kritiek op de medische sportkeuring zoals die wordt uitgevoerd op de ruim 200 bure aus van de federatie van bureaus voor medische sportkeuring. Zowel de sport bonden zelf als de sporters plaatsen vraagtekens. Daarom heeft de federatie, die volgend jaar vijftig jaar bestaat, een onderzoek in gang gezet naar zin en waarde van de medische sportkeuring. Het wordt uitgevoerd door drie artsen van de werkgroep „fysiologie van het menselijk bewegen". De eerste fase, waarin gerichte vragen zijn gesteld aan sportbeoefenaren, sport bonden, keurende artsen en bureaus voor sportkeuring, is nu achter de rug. De beroepssport, de topsport en de ge handicaptensport zijn buiten beschou wing gebleven. Driekwart van de ruim 400 ondervraagde sporters vindt het heel belangrijk dat door de keuring wordt vastgesteld dat hij of zij lichamelijk gezond is. Nog iets hoger is het percentage dat de beoorde ling van de kans om door sportbeoefe ning ernstige of blijvende schade aan de gezondheid op te lopen heel belangrijk noemt. Ook als de keuring niet verplicht was en dat is voor de meeste sporten tegenwoordig wel het geval zou drie kwart van de sporters toch een medisch advies inwinnen. In 1976 werden op de bureaus ruim 300.000 sporters gekeurd. gen. Driekwart van de gekeurden vond ook, dat er onvoldoende voorlichting en advies wordt gegeven over gezondheids- kundige aspekten van sportbeoefening. Onder de 140 ondervraagde keurende artsen bleken twee stromingen te be staan. De ene zou zich meer willen rich ten op advisering en voorlichting, de an dere wil de taak van de keurende arts beperken tot een grove screening op ge zondheid. Sinds vijf jaar zijn ook de schoolartsen betrokken bij de zogenaamde sportadvi- sering van jeugdigen. Maar nog niet alle schoolartsen rekenen dit tot hun taak. Meer dan de helft van de sportorganisa ties accepteert op het ogenblik een posi tief sportadvies van de schoolarts als een bewijs van goedkeuring. Zowel artsen als sportorganisaties vinden de huidige sportkeuring voor mensen van boven de 35 jaar niet uitgebreid ge noeg. Zij bepleiten met name een inspan- ningstest. 90 ROTTERDAM Het verhaal wilde dat Gene Mayer vorig jaar niet één maal in de eerste ron de van een toernooi werd uitgeschakeld. Hoewel 50 dat niet helemaal overeenstemt met de waarheid, de 22-jarige Amerikaan moest namelijk in Parijs wegens kramp opgeven in zijn duel met de West duitser Ulli Pinner, geeft deze „anekdote" wel een indicatie van het redelijk solide en constante prestatieniveau van de jongere broer van Sandy Mayer. Hoe het Tom Okker in 1978 verging mag inmiddels genoegzaam bekend worden veronder steld. Voor de vergeetachtigen: tot aan het ge denkwaardige Wimbledon, waar Okker de wereld verbaasde door de halve finales te halen, prijkte de naam van de Nederlander meer niet dan wel in de tweede omloop van een wedstrijdschema. Hoewel Okker nadien nog wel de finale van Hil versum bereikte en de titel in Tel Aviv verover de, vermochten deze resultaten niet tot de ver beelding te spreken. Kortom, Okker's stunt van Wimbledon met de navenante stijging op de we reldranglijst kreeg gaandeweg het etiket van een uitschieter opgeplakt. Dit jaar vergaat het Tom Ok- ker ongeveer op dezelfde ma nier. Tot dusver kon hij wel het respectabele bedrag van "I een kleine 80 mille op zijn bankrekening laten bijschrij ven, sportief verging het hem aanzienlijk minder voorspoe dig. Waaraan het feit dat hij zich in vergelijking tot zijn collega's wat sporadisch op toernooien laat zien wel niet geheel vreemd zal zijn. Deze geringe vorm van wedstrij dritme is Tom Okker, net als vorig jaar, in Rotterdam op gebroken. Toen werd hij op een weinig glorieuze wijze uit het toernooi gestoten door de net van een armblessure her stelde Indiër, Fijay Amritray. Gisteravond riep herinnerin gen op aan dat dieptepunt, dat de aankondiging leek te zijn van een naderend af scheid van de ooit'gelauwerde Nederlandse tennisser. Want de manier waarop Okker gis teren voor een kleine 3000 K kijkers in een sfeerloze partij naar de slachtbank werd ge- ytt leid door Gene Mayer houdt weinig goeds in voor de nabi je sportieve toekomst van de Hazerswoudenaar. Ambitieloos Het heeft er alle schijn van dat Tom Okker de ambitie voor het spel waarin hij groot is geworden vrijwel ge heel heeft verloren. Vooral nu hij zich financieel heeft gesettled. Vorig jaar mocht hij zich de veertiende tennis- professional noemen die meer miljoen dollar aan prijzengeld bijeen had ge harkt. Die zekerheid ont neemt Okker de noodzaak om veel te spelen. Vorige week bijvoorbeeld achtte hij het niet eens noodzakelijk om in Stuttgart, waar hij met Fi- bak de dubbeltitel in de wacht sleepte, in het enkel spel uit te komen. Het optre den met zijn Poolse partner in de Zuidduitse stad diende alleen maar voor zijn eer ste plaats op de wereldrang lijst als „doubleur" te ver sterken. Die positie levert aan het eind van het jaar een stevige duit op en kan wel eens meer zijn dan Ok ker bijvoorbeeld in al zijn enkelspeloptredens bij elkaar 'scharrelt. Die zakelijke instelling van '|Tom Okker, die het toernooi Rotterdam in 1974 nog op Vzijn naam bracht, waarna de i neergang in de carrière van |de inmiddels al 35-jarige ten- ^aisser zichtbaar werd, drukt 'zijn sportieve aspiraties naar I het tweede plan. Opnieuw nauwelijks voorbereid trad hij i gisteravond aan tegen Gene Tom Okker in gesprek met de scheidsrechter. Ook dit zou niet ver helpen dat hij kans loos verslagen werd door Gene Mayer (Foto rechts). Björn Borg kwam gis teravond wel in actie. In wat een training spartijtje leek versloeg hij Mark Cox (Foto onder). Mayer, die eigenlijk voorna melijk bekendheid geniet als dubbelspeler. Welke reputatie gestalte kreeg in een vijftal toernooizeges met steeds wis selende partners, van wie Hank Pfister hem bijstond bij het veroveren van de meest aansprekende titel, die van Parijs vorig jaar. Maar ook „in zijn eentje" is de New Yorker nog wel tot het een en ander in staat. Dat bewees hij al in Guadalajara, waar hij eindelijk uit de schaduw van zijn broer Sandy stapte door deze in de halve eind strijd te verslaan en vervol gens de titel te grijpen. Toch leek Tom Okker de in druk die vorige week bestond na het bekend worden van de loting („niet slecht") te beves tigen in de eerste game van het duel met Gene Mayer. De Amerikaan, uitgerust met een racket met een buitensporig groot blad dat hij bovendien dubbelhandig hanteerde, raak te vrijwel geen bal en Okker leek op een moeiteloze zege te kunnen afstevenen. Hoezeer die eerste impressie mislei dend was bleek vervolgens. Mayer, die op dit moment een 49ste plaats op de ATP-rang- lijst bezet en dit jaar al bijna een halve ton verdiende, zette zijn slagwapen bij zijn opslag zo trefzeker in dat Okker meermalen slechts hoofd schuddend het projectiel kon nakijken. Dat moest al een indicatie zijn voor de gedegen strijdwijze van de Amerikaan, hetgeen bleek in de derde game van de eerste set. Ok ker moest zijn service inleve ren, waarmee hij het verlies van de eerste reeks inleidde: 6—3 voor Mayer. Hop ;er Okker, toch 15 plaatsen ho ger gerangschikt op de we- reldlijst dan Mayer, leek de zaken recht te trekken in de tweede set, nadat hij door de opslag van zijn tegenstander was heengebroken. Maar een voorsprong van 3—2 en zelfs 5—3 bleek niet voldoende voor de Nederlander om in ieder geval een lange partij te bewerkstelligen. Nadat Mayer, die naarmate de partij vorderde aan het net steeds minder fouten ging maken, tot 54 was terugge komen, scoorde Okker zegge en schrijve nog twee punten. In het inmiddels nauwelijks geboeide Sportpaleis was de definitieve beslissing dan ook niet eens meer een anti-cli- Okker raakte op eigen opslag bij de stand 5—6 met 040 achter, kwam terug tot 15 40, daarmee een match point verijdelend. Dat het doek uit eindelijk viel over onze land genoot, nadat een lijnrechter aanvankelijk een bal voor hem „in" had gegeven, waar door hij alsnog op 30—40 zou zijn gekomen, en de scheids rechter er een „uitbal" van maakte, was niet eens meer belangrijk. Okker protesteer de niet eens. In iets meer dan een uur had de geschiedenis van vorig jaar zich herhaald. Het immense wedstrijdschema van gisteren, niet minder dan elf partijen, werd gisteren met medewerking van alle be trokkenen nog onverwacht snel afgewerkt. Slechts één ontmoeting, die van Sanders tegen de Zuid-Afrikaan Schneider, werd afgevoerd naar vandaag. In de overige duels ontstond slechts een verrassing. Na het ongeïnspi reerde spel van drievoudig Wimbledonkampioen Björn Borg tegen Mark Cox, waar bij de Zweed zijn opponent een vertragend spelletje voor schotelde waartegen Cox te weinig controle demonstreer de en bijgevolg kansloos werd uitgeschakeld, werd de als vijfde geplaatste Ilie Nastase geelimineerd. De ongeïnspi reerde Roemeen werd versla gen door de onbekende West duitser Rolf Gehring, die na een gemist matchpoint in de tweede set in de derde reeks op 5—4 toesloeg. Bij Borg voegden zich gisteren: Klerk, Fleming, Fibak, Masters, Fijay Amritray, Gerulaitis. Mayer, McEnroe en Gehring. FRANK WERKMAN De uitslagen van gisteren: Fibak— Pinner 61, 62; FlemingArana Amritraj 6—3, 7—6; Masters—Tea cher 6—2, 6—4; Fijaj Amritraj— Pattison 75, 62; Gerulaitis Feigl 61, 6—4; Borg—Cox 64, 6—2; Mayer—Okker 6—3, 7—5; McEnroe—Giinthardt 62, 6—1; Clerc—Reiniger 7—6, 6—3; Gés hring—Nastase 7—6,5—7,64. J HILVERSUM De uitslagen van «e gisteren in Hilversum gehou den draverijen zijn: j OERMANA-PRLIS 2000 m: 1. Ros Performer (H. J. Pools) 1.26.1, 2. Paros, 3. Rysdyk Bush. Winn. 4.50, pl. 2,50. 2,50, 2,20, Tel 32,30, trio 452.- 'HEUS-PRUS 2440 m: 1. Si lt Speed (M. Bouwhuis) 1.25.3, 2. dfire, 3. Parlando. Winn. 2,10, i>l- 1,10, 1,70, 1,50, koppel t 7.50. O LAFS KI ITENSKA-PRUS 2000 m: 1. Peter Meriam (L. Schoonho ven) 1.22.8, 2. Paula Antje, 3. Naa- man D. Winn. 8,30, pl. 2.90. 2,60, 8,80, koppel 23.—, trio 2157,80. OTHELLO HINDA-PRIJS 2440 m: 1. Passiflora (R. J. T. Maring) 1.24.9, 2. Pinoccio, 3. Rainmaker. Winn. 6.—, pL 2,40, 1,80, koppel 6,30. Niet gestart: Rotel- ORMA PRIDE-PRIJS 2000 m: 1 Perry Hanover (S. A. Hartman) 1.24.3, 2. Menno Surprise, 3. Pe- trella V. Winn. 2,70. pl. 1,70. 2,60, 3.—. koppel 16,70, trio 180.20. Niet gestart: Overtax. GROTE PRIJS DER ZESJARI GEN 2020 m; 1. Ozo HoUandia 2.2, 2. Orlaya Dear, 3. Ovatio. OKOS-PRUS 1600 nr 1. Nancy Hollandia (B. van Klaveren) 1.20.9, 2. Mister B., 3. Madjau du Bois. Winn. 20.-. pL 5 00, 1.30, 1.60, koppel 69,80, trio 687,80. OPULENT PRIDE-PRIJS 2920 m: 1. Parel Holland (C. J. de Leeuw) 1.26.1, 2. Robert Belwin, 3. Pronk- jewail. Winn. 4,—, pl 1,90, 1,30, 5.—, koppel 4.50. Niet gestart: Perro Beroona. OLAF PRIDE-PRIJS 2000 m: 1. Manolito Gregor (R. J. T. Maring) 1.21.7, 2. Noordse Stem, 3. Mac Roodnat. Winn. 3.40, pl. 2,30, 6,20, 7,40, koppel 139,20, trio 5003,20 OLGA DRAISINE-PRUS 2020 m: 1. Sindy Frejo (M. Bouwhuis) 1.27.4, 2. Petite Monique, 3. Ringo. Winn. 2,70, pl. 1,90. 3^30, 2,80, koppel 13.70. Niet ge start: Peer Gynt Totalisatoromzet: 439.709. Ron Kruidhof naar Parker LEIDEN Ron Kruidhof is de nieuwe guard-forward van (nog altijd) landskampioen Parker, De Leidse basketbal- vereniging lijfde Kruidhof voor één jaar in. Kruidhof die eerder twee sei zoenen voor Kinzo uitkwam en daarna een jaar bij BOB speelde, komt op dit moment uit voor Radio Musette Rot terdam-Zuid. Hij kan gezien worden als „opvolger" voor de onlangs naar Canada ver trokken Oostveen. Kruidhof is speelgerechtigd voor de Euro pa Cup. Met het aantrekken van Kruidhof heeft Parker zijn team voor komend seizoen bijna rond. Arthur Collins, Mitchell Plaat, Jimmy Woud stra, Sis Bruinsma, Harrie Kip, Roy Leysner en Joost Cornelissens waren al eerder gestrikt voor (nog) een jaar Parker. Twee vraagtekens resteren nu nog in het ook komend sei zoen weer door coach Hennie Blom geleide team: center John Washington en forward Hans van Rooden. Zoals de zaken er nu voor staan lijkt Washington eerste keus voor komend jaar. Everett Fopma en Mike Schültz zijn de ande re kandidaten voor die cen ter-positie. Toch heeft met name Fopma nog een redelij ke kans op een seizoen Par ker. Indien Hans van Rooden inderdaad mocht besluiten tot een overgang naar het Gro ningse Donar, zou zijn ver vanger best wel eens Fopma kunnen heten. De bekerwedstrijd tussen Sa nitair Sjardin en Godyla VT wordt niet, zoals eerder ver meld, vandaag gespeeld. Deze ontmoeting vindt plaats woensdag 11 april en wordt gespeeld in de Groenoordhal. De aanvang is acht uur. Peter Adelaar moet het opnieuw opnemen tegen de Hongaar Imre Varga. KERKRADE Ruim 400 judoka's uit twintig landen hebben ingeschreven voor het toernooi om de 9e internationale open Nederlandse judokampioenschappen, die het komende week einde in de Rodahal in Kerkrade worden gehouden. Daarbij zijn sterke judolanden als Polen, Rusland, Oost-Duits- land, Hongarije, Engeland, Italië en uiteraard Nederland. Op papier lijkt de Oostduitse afvaardiging het sterkst. Daarin zijn ondermeer opgenomen de meervoudige Europese kam pioen Dietmar Lorenz en Torsten Reissman. Voor Nederland neemt de Europese kampioen Peter Adelaar in de klasse boven 95 kg deel. Hij krijgt opnieuw de Hongaar Imre Varga te bekampen. De Nederlandse deelnemers zijn voorts Henk Numan, Hennie Pleizier, Rob en Hans Hoogendijk, Henk van der Putten, John van Eerdenburg, Harry van der Brandt, Gerrit van den Els- hout, Ton Witjes, Hein Essink, Theo Voen, Theo Knegjens, Rik Bakker, Jan Bosman en Peter Weber. Vrijdag wordt in de Rodahal gestreden om de Europese kamp ioenschappen dames. Dertien landen hebben zich aangemeld. Voor Nederland komen uit: tot 48 kg: José Homminga; tot 52 kg: Henny Matteman; tot 56 kg: Trudy Staps; tot 61 kg: José Mathon; tot 66 kg: Karin de Vries; tot 72 kg: José Ham; boven 72 kg: Marjolein van Unen; alle categorieën: Anita van der Bann. Wim Rijsbergen in Cosmos-shirt én stadion. NEW YORK Wim Rijsbergen heeft in New York een contract ondertekend dat hem voor een periode van drie jaar aan Cosmos ver bindt. Het in financiële moeilijkheden verkerende Bastia, dat de Nederlandse verdediger onder contract had, krijgt een vergoeding van onge veer 250.000 dollar, meer dan 500.000 gulden. Voorts heeft de Franse club het recht twee wedstrijden tegen Cosmos te spelen. Eén op Corsica en één in New York. De 33-jarige Willy Lippens, bijgenaamd „de eend" gaat eveneens naar Amerika, om daar zijn voetballoopbaan af te sluiten. Met hem verliest de Bundesliga een van zijn laatste kleurrijke figuren. Lippens, die zijn bijnaam van „de eend" verwiert door zijn merkwaardi ge gang waarmee hij zich over het veld be woog, gaat spelen voor de Dallas Tornados. Lippens, die in West-Duitsland heeft gespeeld voor Essen en Dortmund gedurende veertien jaar, zou bij de club uit Texas een bedrag van 40.000 Mark (ruim 42.000 gulden) per maand gaan verdienen. Ruim een maand eerder dan contractueel was vastgelegd vertrekt Gerd Müller, de voormali ge spits van Bayern, naar de Amerika. Op verzoek van zijn nieuwe club. Fort Lauderda le, meldt Müller zich al op 24 april in Florida, om op 28 april mee te kunnen spelen tegen Tampa Bay Rowdies. Volgens Müller heeft 4 zijn eerdere vertrek ook financiële consequen ties. „Ik krijg inderdaad een beter contract aangeboden. Waarom niet, ik zal zeker vijf zes wedstrijden meer spelen". Gerd Müller had aanvankelijk een contract afgesloten dat hem verzekerde van 350.000 dollar, ruim ze venhonderdduizend gulden. Negentien spelers in basketbalselectie AMSTERDAM Basketbalcoach Tom Quinn, die binnenkort uit Zweden naar Nederland komt, heeft 19 spelers geselecteerd voor het nationale team. De heren basketbalploeg zal eind april, on middellijk na de play offs, deelnemen aan een toernooi in Bremerhaven als voorbereiding voor het toernooi om het Europese kampioen schap midden juni in Italië. De voorlopige selectie bestaat uit: Jan Dekker, Dan Cramer, Cees Akerboom, Al Faber (allen EBBC), Emill Hagens (Flamin go's), Mitchill Plaats, Jimmy Woudstra, Harry Kip, Hans van Rooden, Sid Bruinsma (allen Parker Leiden), Bert Krach twijk, Franklin Liesdek, Edwin van der Hart (Delta Lloyd Amsterdam), Cees Limmen (NND), Willem Be nschot (BOB), René Ridderhof, Hans Heyde* man (beiden Frisol Dordrecht), Robbert Zeil stra en Toon van Helfteren (beiden Punch).

Leidse Courant | 1979 | | pagina 15