'Bij IJrenco gebeurt niets dat ongerustheid reehtvaardi BEGIN KOEL IN CAIRO ONTVANGEN Ook in Bondsrepubliek eis tot stilleggen van alle kerncentrales Politie Washington staakt wegens vrijspraak negerjongen Eerdere incidenten in kernindustrie 979 - BUITENLAND LËIDSE COU RAMT DINSDAG 3 APRIL 1979 PAGINA 9 Over de hele wereld houdt de drei- giag van een ramp met de kerncen trale in het Amerikaanse Harrisburg de gemoederen bezig. Want niet al leen in Amerika, maar overal ter we reld, en dan met name in de westerse landen, staan kerncentrales van bet type, dat in grote trekken met die in Harrisburg overeen komt En verder zijn er nog andere, met grote heiwer ken omgeven gebouwencomplexen, waar geüniformeerde bewakers de gang van zaken nauwlettend in bet oog houden en waarvan de burgerij doorgaans slechts weet „dat ze daar met atoompjes bezig zijn". Zo'n com plex is bijvoorbeeld de Urenco-vesti- ging in Almelo. Wat gebeurt daar precies? Hoe ongerust moet de bevol king van Oost-Nederland zich maken over de activiteiten daar? En is het allemaal nou zo nodig? Ernst M.F. Steinebach, technisch staf-lid, belast met de veiligheid, geeft antwoord op deze vragen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN In de Bondsrepubliek beraadt men zich intensief over de konsekwenties die de atoomramp in Harrisburg voor de kernenergiepol itiek van West-Duitsland moet hebben. Vandaag vergaderen de mi nisters van binnen- en buitenlandse za ken, van economie en van onderzoek en technologie over het gebeurde in de VS mede aan de hand van de bevindingen die twee Duitse experts in Amerika heb ben opgedaan. Deze waren vrijdag al naar Washington gestuurd. In de Bondsrepubliek zijn op dit moment 16 kerncentrales in bedrijf (voorzover ze niet tijdelijk zijn stil gelegd). Elf zijn er nog in aanbouw. Eén daarvan, Muelheim- Kaerlich bij Koblenz is van het zelfde type en van dezelfde fabriek als die van Harrisburg. Kerncentrales leveren op dit moment ongeveer twaalf procent van de Duitse stroomverzorging. Een woordvoer der verklaarde gisteren dat de regering in Bonn weliswaar de grote zorg onder de bevolking serieus neemt, maar waar schuwde er tegelijkertijd voor om over haaste consequenties uit het gebeuren in Harrisburg te trekken. De voorzitter van de werkgroep „reactor- veiligheid", de SPD-er Harold Schaefer, daarentegen eiste gisteren een plan tot stillegging van alle Duitse kerncentrales. Bovendien riep hij op een strategie te ontwerpen waarbij de Bondsrepubliek de toekomstige energieproblemen zo moge lijk zonder toepassing van kernenergie oplost. „De bewering dat kerncentrales bijna absoluut veilig zijn, is op een dra matische manier onjuist gebleken", aldus Schaefer. De jong-democraten van de li berale FDP, de Judos, hebben gisteren e- venals hun collega's van de SPD de dag ervoor, de stillegging van alle kerncentra les in de Bondsrepubliek geëist. Jodiumtabletten voor omwonenden kerncentrales STUTTGART (DPA) - De regering van de Duitse deel staat Baden-Württemberg heeft besloten de bevolking rond de vier kernreactoren in deze staat de komende weken jodiumtabletten uit te reiken. Deze moeten ervoor dienen bij een kernramp de opname van radioactief jodium in de schildklier te blokkeren. Volgens de regering van Ba den-Württemberg heeft deze maatregel niets te maken met het ongeluk in de kerncentra le van Harisburg in de Vere nigde Staten en is er geen en kele reden tot bezorgdheid. De maatregel is een conclusie die de regering heeft getrok ken uit een vorig jaar gehou den oefening bij een gesimu leerde ramp met een kernre actor. Labourlid met be slissende stem overleden LONDEN (TJPI-AFD) Sir Alfred Broughton, de 76-jari- ge labour-afgevaardigde wiens afwezigheid wegens ziekte in het Lagerhuis vori ge week tot gevolg had dat het Britse kabinet is geval len, is gisteren overleden. Sir Broughton leed aan bron chitis en kreeg kort geleden een hartaanval. Hij wilde per ambulance van zijn huis in Yorkshire naar het parlement m Londen worden overge- bracht om te kunnen deelne men aan de stemming over de motie van wantrouwen, maar de partijleiding had dit met instemming van premier Callaghan afgeraden omdat de 400 km. lange tocht te ge vaarlijk voor hem zou zijn. Callaghan verloor de motie met 311 tegen 310 stemmen. China verbreekt vriendschapsver drag met Sovjet-Unie BELGRADO (AFP) China heeft volgens het Joegoslavi sche persbureau Tanjug het vriendschapsverdrag met de Sowjet-Unie verbroken. Dit besluit zou zondag zijn geno men door het permanente co mité van het Chinese Volk scongres. Het verdrag werd op 14 fe bruari 1950 in Moskou onder tekend en zou in 1980 aflo pen. Hoewel de overeenkomst al een dode letter was sinds de breuk tussen Rusland en China in 1960, had de Sovjet- Unie te kennen gegeven, dat zij niet van plan was het ver drag op te zeggen en dat zij het initiatief hiertoe aan Chi na overliet. Italiaans parlement ontbonden ROME (AP) President San- dro Pertini van Italië heeft gisteren het parlement ont bonden. Dit betekent de eer ste stap op weg naar twee jaar vervroegde verkiezingen. Een vervroegde stembusron de, door geen enkele Italiaan se partij gewenst, werd onver mijdelijk toen het „nood-kabi net" Andreotti, zoals ver wacht, twee dagen geleden door het parlement werd weg gestemd. Vrij algemeen wordt aangenomen dat de Italianen op 10 juni naar de stembus gaan, omdat zij op diezelfde dag „in een moeite door" ook kunnen stemmen voor het Eu ropese parlement (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON In het vlak bij Washington DC gelegen Prince George's County zijn de meeste van de bijna 1000 politieagenten giste ren niet op hun werk verschenen. Zij protes teren daarmee tegen de uitspraak van een jury in de zaak tegen Terrence Johnson, een 16-jarige negerjongen, die vorig jaar zomer twee politie-agenten heeft dood geschoten. De twee agenten wilden de jongen arresteren wegens diefstal. Tijdens een worsteling zag de jongeman kans het pistool van een van de agenten te pakken. De jury bevond Johnson onschuldig aan moord, omdat hij tijdens de daad ontoereke ningsvatbaar zou zijn geweest Wel werd hij Schuldig bevonden aan doodslag en overtre ding van de wapenwet Dat kan hem een ge vangenisstraf opleveren van niet meer dan een jaar. De zaak speelde temidden van oplaaiende dis cussies in dit woongebied aan de rand van Washington over de brute houding van politie agenten, speciaal ten opzichte van de sterk groeiende zwarte gemeenschap in dit gebied. Johnson zelf heeft steeds volgehouden door de beide agenten te zijn geslagen. Hij zei ervan overtuigd te zijn geweest, dat ze hem wilden doden en zou uit noodweer hebben gehandeld. Politie en justitie-autoriteiten hebben verbit terd gereageerd op de jury-uitspraak. „Het leek er tijdens de rechtszaak vaak op, dat niet Johnson maar de politie terecht stond", aldus een politiewoordvoerder. - Schoolbussen worden rond Harrisburg in gereedheid gehouden om een eventuele evacuatie snel te kunnen uitvoeren. (Van een onzer verslaggevers) ALMELO „Als ik nu eens schat wat de waarde is van wat u hier in deze hal aan verrijkt uranium ziet liggen, dan kom ik op zo'n 250 miljoen gulden. Het uranium ligt in containers van staal met een wanddikte van 13 mm. Dat is voldoende bescher ming tegen de straling. Uiteinde lijk blijft het natuurlijk uranium met een straling, zoals die in de vrije natuur ook voorkomt. Al leen door de bewerking in onze centrifuges is het gehalte van de lichtere uraniumisotoop U-235 op gevoerd van 0,7 procent naar 3 procent. Maar wat wij er mee doen heeft niets met scheikunde te maken. Er wordt niets gesple ten, er worden geen nieuwe stof fen samengesteld, er komt geen versterkt radio-actief afval vrij". Wie de fysicus Ernst M.F. Steinebach zo hoort praten, komt tot de conclusie dat er bij de uraniumverrijkingsfabriek Urenco in Almelo absoluut niets gebeurt wat ook maar enigszins de verontrusting van de burgerij zou kunnen wekken. Steinebach is lid van de technische staf van Urenco en als zodanig belast met alles wat de vei ligheid en de naleving van de wettelijke voorschriften betreft. Steinebach bevestigt die conclusie. Dit nucleaire project in oostelijk Nederland herbergt volgens hem geen enkel gevaar voor de mens. In de eerste plaats niet omdat niet met sterk ra dio-actieve stoffen wordt gewerkt, en in de tweede plaats omdat verregaande vei ligheidsmaatregelen zijn doorgevoerd, die de gevolgen van zowel technische storin gen als theoretisch altijd mogelijke sabota gedaden minimaal houden. Maar met de vaststelling, dat wat bij Urenco gebeurt geen directe vervelende gevolgen heeft voor mens en omgeving, klopt Steinebach zich beslist niet op de borst „We moeten goed beseffen", zegt hij, „dat wij als verrijkingsfabriek niets meer zijn dan een schakel in een hele ke ten van processen, waar wel degelijk sterk radio-actief afvalmateriaal in vrij komt Wie voor kernenergie kiest, is daarvoor mee verantwoordelijk. We zijn ons deze verantwoordelijkheid echt wel bewust". Het punt waar het orp draait, is volgens Steinebach de vraag of het betrekken van energie uit het splijten van bepaalde stof fen wel nodig is. Voor hem is het ant woord op die vraag: „Ja", maar hij voegt daar meteen het woord „helaas" aan toe. „Ik hoop dat het een volgende generatie nog eens zal lukken het energieprobleem werkelijk op te lossen, want wat wij nu doen met de toepassing van splijtstof is in feite ook maar een tijdelijke oplossing. Ook de hoeveelheid brandstof voor kern centrales is niet oneindig groot Zonder de zogenaamde snelle kweekreactors is er voor 60, misschien 80 jaar voldoende ura- Ook twee Nederlandse deskundigen zijn giste ren naar Washington gegaan om zich op de hoogte te stellen van de technische proble men met de kerncentrale in Harrisburg. Het zijn ir. J. Versteeg, hoofd van de sector reac tor veiligheid van het ministerie van Sociale Zaken, (I) en dr. B. Bosnjakovic, inspecteur van de volksgezondheid op het gebied van straling. Ook de bedrijfsleider van de centrale in Borssele, ir. C. Kalverboeris, is naar de Verenigde Staten vertrokken. Hij wil erachter komen of zich een dergelijk probleem ook in Nederland kan voordoen. De centrale van Borssele is van hetzelfde type, zij het anders uitgevoerd, als die van Harrisburg. nium op aarde aanwezig. Met snelle kwee kreactors, zoals er een bij Kalkar in aan bouw is, kan die termijn met honderd vermenigvuldigd worden. Die reactoren le veren behalve energie namelijk ook een nieuwe „brandstof'. Er zijn ook mensen die „nee" antwoorden op de vraag of kernenergie nu wel nodig is. Voor een deel vinden ze dat de mens zijn levensstijl maar moet aanpassen aan de huidige of een kleinere energiestroom, die liefst ook nog opgewekt moet worden met alternatieve middelen als zonnecollec toren en door windkracht aangedreven ge neratoren. Een ander deel van de tegen standers- van kernenergie stelt, dat er nog voldoende fossiele brandstof (kolen, olie en gas) op aarde zijn om het uit te zingen tot het moment waarop die volgende gene ratie betere oplossingen vindt voor het energieprobleem. In beide redeneringen ziet Steinebach be zwaren. „Wanneer de mens afstand zou doen van de nu opgewekte energie en al leen voor de leefruimte nog een vuurtje zou stoken, zou de wereldbevolking terug moeten lopen tot twintig procent van nu. Dat is gewoon een ondenkbare situatie. Toepassing van zonne- en wind-energie op grote schaal ziet hij ook niet zitten. NEW YORK In de afgelopen vier jaar zijn in de nucleaire industrie in de Verenigde Staten negen incidenten voorgevallen, een in Japan en een on bekend aantal in de Sovjet-Unie. Voor de westelijke wereld is een lekkage zoals in de centrale in Harrisburg nog niet eerder voorgekomen. Wel is zowel in Japan (in september vo rig jaar) als in de Verenigde Staten af en toe radio-activiteit ontsnapt, hetgeen leidde tot het sluiten van fabrieken of het verscherpen van de veiligheidsmaa tregelen. Daarbij werden in een aantal gevallen ook werknemers blootgesteld aan ernstige radioactieve besmetting. In een geval, in Georgia, werd het terrein van een zwaar radioactieve, buiten wer king gestelde kernreactor gebruikt als picknick- en kampeerplaats. Mogelijk hebben in de Sovjet-Unie zich in het verleden al enkele grote kern rampen voorgedaan. Op het eind van de vijftiger jaren vond in de Oeral een explosie plaats in een bergplaats van radioactief afval, die aan honderden mensen het leven kostte. Het bericht werd pas bekend door uitlatingen van enkele dissidenten. Bijna drieduizend vierkante kilometer gebied werd besmet door radioactieve neerslag. Enkele jaren later vond in dat gebied opnieuw een explosie plaats. Een derde ongeluk zou hebben plaats gehad in 1973 op een schiereiland in de Kaspische Zee. gebeurt, want daarover bestaan bij menig een nog veel vraagtekens, niet in het minst overigens door, dat geeft Steinebach volmondig toe, een in het verleden mini male openheid over de nucleaire activitei ten in ons land. Uranium zoals het in de mijnbouw wordt gewonnen, bevat maar 0,7 procent splijtbare atomen, de zoge naamde U-235-isotopen. Een kerncentrale behoeft als brandstof uranium, met zo'n drie procent aan splijtbare atomen. In Al melo nu wordt in het bedrijf van Urenco de grondstof Uraniumhexafluoride (UF6) gecentrifugeerd. De zware onsplijtbare atomen worden door de middelpuntvlie dende kracht tegen de centrifugewand ge slingerd en de lichtere splijtbare atomen blijven dichter bij de as van de trommel. Door zowel bij de wand als bij de as het UF6-gas weg te zuigen, verkrijgt men res pectievelijk verarmd en verrijkt uranium. Hoe die centrifuge er uit zien en hoe ze precies in elkaar zitten is „het geheim van de smid". H. Grotenhuis, bedrijfsleider van de groot ste productie-afdeling van Urenco, zegt daarover: „Urenco werkt op commerciële basis. In die centrifuges zit pakweg 35 jaar ervaring en know-how uit de in Urenco deelnemende landen Nederland, Duitsland en Engeland. Met die ervaring en kennis lopen wij niet te koop. Vandaar de veiligheidsmaatregelen in en rond ons complex. Niet vanwege de radio-activiteit hoor. Je kunt bij ons rustig acht uur op een container met verrijkt uranium gaan zitten, als je dat nou zo leuk vindt. Dan sta je niet aan meer straling bloot dan wanneer je op twee meter afstand naar de kleurentelevisie zit te kijken". Den Uyl: wereldwijde bezinning op kernenergie nodig (Van onze parlementaire redactie) BORNE „De ramp in Harrisburg beves tigt dat uiterste terughoudendheid met kernenergie geboden is. Terecht werd in 1977 in het regeerakkoord van PvdA, CDA en D'66 vastgelegd dat in de komen de regeerperiode geen bouw van kerncen trales in ons land zou plaatshebben. Juist nu de olieprijzen worden verhoogd is dit het goede moment voor bezinning op de energiesituatie. Ik ben van plan in het ka der van de Federatie van Socialistische Partijen in de Europese Gemeenschap daartoe initiatieven te nemen". Dit zei PvdA-fractieleider Den Uyl maan dagavond op een vergadering van zijn partij in Borne. Naar zijn mening ver plichten de gebeurtenissen in Harrisburg niet alleen tot het bijstellen van de veilig heidsvoorschriften, ze dienen het signaal te zijn tot een wereldwijde bestudering, met inbegrip van de Sovjet-Unie, van de ervaringen met de opwekking van elektri citeit met behulp van kernenergie tot dus ver. „Ik pleit ervoor dat Nederland met verwante landen daartoe het initiatief zal nemen", aldus Den Uyl. Catastrofaal Ook aan het op grote schaal verbranden van fossiele brandstoffen kleven bezwa ren, voert Steinebach aan. Het gehalte aan kooldioxyde (verbrandingsgas) in de at- mosfoor zou zó hoog worden, dat een aan zienlijk deel van de lichtstraling van de zon zou worden omgezet in warmtestra ling met als gevolg catastrofale klimaats veranderingen. „Daarbij speelt dan nog het feit dat bij verbranding van fossiele brandstoffen ook radio-actieve stoffen vrij komen. Een gewone kolencentrale veroor zaakt meer radio-activiteit in de atmosfeer dan een goed functionerende kerncentra le". Centrifuges Terug naar wat er nu eigenlijk bij Urenco De supermarkt van Middletown, dicht bij de centrale van Harrisburg, was -gisteren verlaten. De bewoners van het plaatsje hadden voor een groot deel elders een veilig heenkomen ge zocht CAIRO „Het weer is snikheet", maar Egypte heeft premier Begin geen warme ontvangst bereid". Met deze voorzichtig ingeklede uitspraak vatte een woordvoerder van het Egyptische ministerie van voorlichting gisteren op de eerste dag van het staatsbezoek van de Israëli sche premier de spanning in Cairo samen. Precies een week na de ondertekening van het vredesverdrag werd Begin in Cairo duidelijk op een afstand gehouden en tamelijk koel ontvangen. Begin is er echter de man niet naar om zich in zo'n penibele situatie te laten kennen en toonde zich gisteravond dan ook alleszins tevreden. „Ik heb geen klachten over het welkom van het Egyptische volk. Ik heb dezelfde juichkreten ge hoord en dezelfde vriendschap werd getoond" verklaar de Israëlische premier tegenover een verslaggever van de Egyptische televisie. Op het met Israëlische en Egyptische vlaggen versierde vliegveld van Cair, waar Begin met een toestel van de Israëlische luchtmacht landde, werd hij door vice-presi dent Husni Moubarak begroet ln de verzengende woestijnzon liet Begin zich later door bereidwillige Egyptenaren op de reusachtige rotsblokken hijsen om een kijkje te nemen in de pyramide van Gi- zeh. Later op de dag bezocht Begin de belangrijkste sy nagoge van Cairo. Een zeer geroerde Begin zei tot de Egyptische joden dat hij vrede had gebracht. Vandaag heeft premier Begin besprekingen met president Sadat over de uitvoering van het vredesverdrag. Hij keert vanavond naar Israël terug. De Israëlische radio heeft aangekondigd dat president Sadat weldra een bezoek aan Israël zal brengen. premier Begin voor de Diramirie van zêf*

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9