Het Westen hield Amin in het zadel Prof. Kuitert: politisering van kerk leidt tot nieuwe onverdraagzaamheid Nederland: duurdere EG moet meer bevoegdheden hebben ARABISCHE STEUN KOMT NU TE LAAT LUCHTAANVALLEN OPSTADJINJA ST7 Recordprijs voor "life Claude Monet Opnieuw gevechten Turk- menen- Iranïérs Commissie pleit Botha vrij, maar Vorster niet kerk wereld Acht Zuidafrikaanse theologen naar Nederland voor gesprek over apartheid LEIDSECOURAii DINSDAG 3 APRIL 1979 PAGINA 7 DEN HAAG Nu blijkt dat de troepen van Amin mas saal aan het muiten zijn ge slagen en alleen legereenhe den van de Libische leider Kadaffi nog kunnen verhin deren dat de hoofdstad Kam pala in handen valt van de Tanzanianen en Oegandese ballingen, is ook duidelijk ge worden dat de talloze pre sentjes waarmee dictator Amin zijn troepen in be dwang hield niet langer blij ken te werken. Daarmee is tevens aangege ven hoe de Oegandese dicta tor en massamoordenaar Amin de afgelopen acht jaar in het zadel heeft kunnen blijven. Hoe anders zou de gang van zaken geweest zijn als direct, toen de barbaarse trekken van Amins schrikbe- l wind in het westen bekend raakten, een volledige econo mische boycot zou zijn afge kondigd tegen het bewind in Oeganda? Want het bewind in Oeganda is al acht jaar lang in stand gehouden doordat westerse landen voornamelijk in ruil voor smakelijke koffie bereid waren handel te drijven met Amin, en ook Nederland I droeg daar een klein steentje I toe bij. Oeganda's meest natuurlijke handelspartner was Engeland. De Engelsen gingen door met handel drijven met de Oegan- dezen, ook nadat na de bees tachtige moord op Dora Bloch in juli 1976 alle betrek- kingen met Amin waren ver- j broken. Tweemaal per week j laadde een tot vrachtvliegtuig omgebouwde Boeing 707 op I het vliegveld Stansted bij Londen de ruimen tot bar stens toe vol met transistorra dio's, whisky, dure voeding- I smiddelen, electronische appa ratuur en alles wat de solda ten maar begeerden of nodig hadden voor hun onderdruk- kmgsrol, in ruil voor koffie Amerikaanse hulp Ondanks protesten van parti culiere organisaties en politie ke partijen gingen de vluch ten vanuit Engeland door. Ze werden pas in het begin van dit jaar gestaakt toen de Tan- zaniaanse invasie in Oeganda al begonnen was. Ook de Amerikanen, die reeds in 1973 officieel al hun betrekkingen verbraken, lieten de handelscontacten ooglui kend toe. In zekere zin wer den ze zelfs belangrijker toen de Engelsen onder druk van de bevolking hun handelscon tacten tot een minimum be perkten. In 1977 betaalden Amerikaanse koffiemaat- schappijen naar schatting zelfs 112 miljoen dollar voor die koffie! Ook nadat het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden bijna een jaar ge leden had aangedrongen op een volledige handelsboycot tegen Amin, kwam er geen eind aan de leveringen. De meeste leveranties ge schiedden per vliegtuig; in 1976 was Oeganda zelfs hele maal aangewezen op luchtver keer toen het niet alleen over hoop lag met Tanzania, he land waar de meeste Oegan dese ballingen, waaronder de voorganger van Amin, dr Milton Obote, een onderko men vonden, maar ook mei Kenia dat, verontwaardigd door Amin's gebiedsaanspra- ken op dat land, de olietoe voer stopzette en de grenzen sloot. In die zo kritieke mo menten voor het moorde naarsbewind in Oeganda, wa ren het eens te meer buiten landers die voor de verbindin gen in de lucht bleven zorgen Uganda Airlines NAIROBI (AP) Tanzaniaanse vliegtuigen hebben gisteren luchtaanvallen uitgevoerd boven de Oegandese hoofdstad Kampala en op de legerbarakken in de stad Jinja, ongeveer zeventig kilometer ten oosten van de hoofdstad. Vlak na de aanval verscheen president Amin in de stad Jinja, waar hij de in paniek geraakte bevolking aanraadde vyeer naar hun werk te gaan. Hij zoü de vijand wel een lesje leren, verklaarde Amin. In Kampala explodeerde ook een opslagtank met dieselolie, door sabotage van invasietroepen. Tanzaniaanse toestellen de den ook aanvallen op de internationale luchthaven van Enteb be. waarbij de belangrijkste landingsbaan, waarmee Libische versterkingen voor Amin arriveren, zwaar werd beschadigd. In Moskou hebben Oegandese studenten een demonstratie gehouden tegen het bewind van Amin. Zij voerden plakkaten mee met het gezicht van de dictator en protesteerden voor de ambasade van Libië tegen de steun die dit land aan Amin verleent. ge maanden geleden dat een Israëlische dumporganisatie om redenen van spionage aan Uganda Airlines drie overjari ge Amerikaanse vliegtuigen had geleverd en zé ook nog onderhield. De bemanning be stond, zolang Oeganda geen eigen piloten tot zijn beschik king had. uit Amerikanen. Maar aan de opleiding van ei gen Oegandese piloten zou eveneens gewerkt zijn door Amerikanen, die nog geen twee jaar geleden in Texas een tiental Oegandese politie functionarissen opleidden tot piloot in helicopters, die ook al van Amerikaanse makelij waren. In het vervoer van wapens en drank naar Oeganda vervulde onze nationale luchthaven Schiphol ook een rol. Vorig jaar mei kwam onomstotelijk vast te staan dat vanaf Schip hol wekelijks drie vluchten met goederen uit Engeland naar Oeganda werden ver voerd. Reden: toen de Engel sen niet langer openlijk goe deren naar Oeganda wilden versturen, gingen ze dat doen via een omweg: Schiphol. De Nederlandse regering vond nog begin vorige maand bij monde van minister Van der Klaauw de levering van twee Fokker Friendships aan Oeganda ten behoeve van de burgerluchtvaart „een goede zaak". Oeganda kan zijn geld beter spenderen aan burger vliegtuigen dan aan de aan koop van wapens, aldus mi nister Van der Klaauw. Alsof er in Oeganda nog onder scheid te maken zou zijn tus sen burger- en militaire lucht vaart. Alles blijkt, zoals The Financial Times in een econo misch overzicht over Oeganda bevestigde, in dienst te staan van Amin's onderdrukking smachinerie. Onwaarschijnlijk rijk Door de koffieleveringen was Oeganda op papier ondanks de schijn van het tegendeel zelfs een nog onwaarschijnlijk rijk land ook, althans voor de legerelite die Amin rond zich onderhield. Amin, die in alle vitale landszaken persoonlijk de hand lijkt te hebben, be perkte zoveel mogelijk de im port die niet van waarde was voor het onderhoud van zijn eigen kringen. Mensen die geen bindingen hadden met het leger, raakten dan ook ge heel verstoken van allerlei consumentenartikelen die vóór de komst van Amin heel gangbaar waren. Dat de bevolking van Oegan da niet omkomt van honger, is alleen maar te danken aan het feit dat Oeganda zelf zo'n uiterst vruchtbaar land is. Er groeit in dit oerwoudland ge noeg. Bovendien is de bevol king, toen het geld steeds van minder waarde bleek te wor den, op grote schaal gaan smokkelen met de buurlan den. Gewassen die de rege ring opkocht om er buiten landse deviezen mee te ver werven, worden in toenemen de mate via smokkel verhan deld. De smokkel zou zijn uit gegroeid tot een miljarden- zaak. Tot op zekere hoogte heeft de bevolking daarbij zijn handen vrij. Het bewind van Amin en zijn slinkende groep van bevoorrechte aan hangers is immers slechts ge ïnteresseerd in overleven en dan liefst zo protserig en wel dadig mogelijk. De bevolking heeft, blijkens The Financial Times, vooral te lijden van de terreuracties door Amins leger, dat zichzelf toeeigent wat het nodig denkt te hebben en daarbij iedereen achtervolgt en vermoordt van wie vermoed wordt dat hij of zij een bedreiging is voor de regering van Amin. Nu de koffiehoogconjunctuur voorbij is en de inkomsten daaruit dus dalen, raakt Oeganda zijn laatste troef kwijt. Er zijn weliswaar door die koffieuit- voer miljarden verdiend, maar aangezien daar alleen maar de zakken van Amins gunstelingen mee zijn gespekt en er geen stabiele economie mee is opgebouwd, komt het bankroet alsmaar dichter bij. De steun, voornamelijk in de vorm van militair materieel, die de moslim Amin vooral de laatste tijd heeft weten te ontfutselen aan overijverige en merendeels fanatieke Ara bieren, door hen op het eerste oog ter wille te zijn, zal daar weinig meer aan kunnen ver anderen. PAUL VAN VELTHOVEN LUXEMBURG (ANP) Als in het begin van de jaren tachtig meer geld nodig zal zijn voor de financiering van de Europese Gemeenschappen dan op grond van de huidige „eigen middelen" beschikbaar kunnen komen, dan moeten de EG-lidstaten maar meer van hun btw-opbrengst gaan afstaan. Maar de gemeen schap moet dan ook meer su- pra-nationaal worden. Dat is het standpunt dat Ne derland heeft ingenomen in de Europese ministerraad in Luxemburg. In die raad heb ben de ministers van buiten landse zaken van en financiën gistermiddag de mogelijkhe den bekeken die er zijn om de gemeenschappen straks meer geld ter beschikking te stellen. Het geld dat de EG nodig heeft voor haar activiteiten komt momenteel uit douane rechten, heffingen en maxi maal 1 pet van de btw-op- brengst van de lidstaten. De Europese Commissie heeft de negen lidstaten enige tijd ge leden al laten weten dat deze Europese „bron van inkom sten", waarschijnlijk aan het eind van 1980 al, niet meer toereikend zal zijn. Binnen niet al te lange tijd moet men een oplossing voor dit finan cieringsprobleem vinden. De tijd dringt, want een herzie ning van het zogenoemde „ei- gen-middelenbesluit" van de EG moet goedgekeurd worden door de parlementen van de huidige negen lidstaten. In de Europese Raad van gis teren werd een veelheid van mogelijkheden om de Europe se inkomsten te verhogen be keken. Een van de ideeën om nieuwe financiële bronnen aan te boren was het verho gen van de accijnzen op siga retten en op benzine en zelfs werd overwogen een algeme ne energiebelasting in het le ven te roepen. De spoorbrug over de Seine bij Argenteuil van de Franse schil der Claude Monet, geschilderd in 1837, heeft bij Sotheby in Londen een bedrag van 240.000 pond (bijna 1 miljoen gulden) opgebracht, een recordprijs voor deze schilder. Het schilderij be hoorde tot de verzameling van moderne en impressionistische schilderijen van de Californische verzamelaar Sydney Barlow, die gisteren bijna tien miljoen gul den opbracht. GONBAD-E KAVOES (Reu ter) In Gonbad-e Kavoes, in het noorden van Iran, zijn gisteravond weer felle ge vechten uitgebroken tussen Turkmenen en leden van de islamitische militie. Nauwe lijks had de regering meege deeld dat een wapenstilstand een eind had gemaakt aan een week van bloedige ge vechten of de strijd ont brandde opnieuw. Iraanse regeringstroepen met tanks en gepantserde perso- neelsvoertuigen buiten de stad staan gereed om de partijen te scheiden. Gisteren was overeengekomen dat geregelde strijdkrachten zouden zorgen voor rust in het gebied tot nadere afspra ken zouden zijn gemaakt. Bei de partijen zouden zich uit hun stellingen terugtrekken en de barricades zouden wor den opgeruimd. De Turkmenen hadden een akkoord van vier punten on dertekend nadat militaire ver sterkingen hadden aange voerd. Zij hadden zich terug getrokken uit de stad Gon bad-e Kavoes en hebben ge vangenen vrijgelaten. De ge wonde Turkmenen zijn opge nomen in ziekenhuizen. Van een politieke overeenkomst is nog geen sprake. De regering blijft bij het standpunt dat het niet langer regionale re voltes kan dulden. Boot met vluchtelingen omgeslagen: 100 doden KOEALA LOEMPOER (REUTER) Zeker 100 Vietnamese vluchtelingen zijn verdronken, toen het schip aan boord waarvan zij zich bevonden, zaterdag voor de oostkust van Ma leisië kapseisde. Het vluchtelingenbureau van de V.N., dat dit giste ren bekendmaakte, liet we ten dat het ongeluk ge beurde, toen een patrouil levaartuig van de Maleisi sche politie het schip van de haven van Mersing op circa 240 kilometer van Singapore naar open zee sleepte. JOHANNESBURG (UPI) Een offi ciële commissie in Zuid-Afrika heeft gisteren verklaard, dat geen van de leden van de regering Botha op de hoogte was van misbruik van gehei me staatsfondsen om het internatio nale beeld van Zuid-Afrika op te vij zelen. De commissie was evenwel niet zo vriendelijk om ook de vroegere premier, thans president van Zuid-Af rika, John Vorster vrij te pleiten. In het rapport, dat gistermiddag aan het parlement werd overhandigd, wordt gezegd, dat Vorster kort voor zijn aftreden als premier aan Botha en anderen heeft bevestigd dat hij af wist van de geheime projecten. De toenmalige minister van voorlich ting, Connie Mulder en zijn secretaris generaal, de uitgeweken Eschel Rhoo- die, hebben de beschuldiging geuit, dat andere bewindslieden van de ge heime operaties op de hoogte waren geweest Zij noemen in dit verband Vorster en de minister van financiën Horwood. concurrent voor het premierschap, ge dwongen om als minister af te treden en zijn parlementszetel op te geven. Rhoodie vluchtte naar het buitenland. Hij heeft meermalen gedreigd de ban dopnamen te zullen vrijgeven met bij zonderheden over de geheime opera- Acht vooraanstaande theolo gen van de blanke Neder duits Gereformeerde Kerk (NGK) in Zuid-Afrika zullen deze week in Zwitserland en Nederland spreken met onder anderen gereformeer den over de opvattingen van de NGK over rassen verhoudingen in bijbels licht. De delegatie staat on der leiding van de modera tor van de algemene synode van de NGK, dr. Evert Kleynhans uit Bloemfontein, en de secretaris van de NGK, dr. Frans O'Brien Ge- ldenhuys uit Pretoria. De discussies met de Neder landse gereformeerden zul len van 10 tot 12 april te Lunteren plaatsvinden. Dit bezoek is naar aanlei ding van de kritiek vanuit Zwitserse en gereformeerde kring op het document „Ras, Volk en Natie", waarin het standpunt van de NGK is weergegeven. De algemene synode van de NGK heeft dit document bekrachtigd. De kerk steunt op grond hiervan het regeringsbeleid van „aparte ontwikkeling" hoewel zij op veel onderde len kritiek heeft Door deze stellingname is de Nederduits Gereformeerde Kerk bijna volledig geïso leerd van de andere Zuidaf- rikaanse kerken (zowel zwarte als Engelstalige), die de apartheid volledig ver werpen. De gesprekken met de Zwit serse theologen begonnen vorig jaar. Na een bezoek aan Zuid-Afrika formuleer den de Zwitsers in een uit voerig theologisch document hun kritiek op het standpunt van de Nederduits Gerefor meerde Kerk. Door de uitermate milde toon is het effect hiervan nuttig geweest, zo wordt in Johannesburg vernomen. Deze dialoog wordt deze week in Neuchatel voortge zet. De gesprekken met de gereformeerde kerken in Ne derland zijn tot nu toe min der plezierig verlopen. Mochten de Zuidafrikaanse theologen door deze gesprek ken tot nieuwe theologische inzichten komen, dan kan dit verreikende gevolgen voor de Zuidafrikaanse poli tiek hebben, aldus waarne mers in Johannesburg. Dr. Geldenhuys zei voor zijn vertrek naar Europa dat het verslag van deze besprekin gen aangeboden zal worden aan het breed moderamen van de NGK, dat eventuele wijzigingen in het beleid kan voorstellen aan de volgende algemene synode van de NGK in 1982. Totale politisering van de kerk leidt tot nieuwe onver draagzaamheid. Als bepaal de groepen in de kerk hun uitgangspunten zonder dis cussie zeggen af te leiden uit de bijbel, is men hard op weg naar een autoritaire kerk „vol ayatollah's", waar geen plaats meer zal zijn voor de armen en margina len in onze samenleving. Dit hield prof. dr. H. M. Kuitert, hoogleraar theologie aan de Vrije Universiteit Amsterdam in Rotterdam de deelnemers voor van een ontmoetingsdag van de stichting „Open kerk Bewe ging" in Zuid-Holland. De gereformeerde hoogleraar sprak over het thema: „In hoeverre moet het geloof in de politiek doordringen en hoever de politiek in het ge loof?" De politiek schijnt de kerk in een impasse te voeren, die zou kunnen leiden tot haar einde, in die zin dat de linksen de kerk verlaten en de rechtsen de politiek bui ten de kerk houden, aldus Kuitert. Deze impasse is ont staan doordat de richtlijnen voor het handelen niet lan ger ontleend werden aan het leerstuk van de schepping, maar aan het leerstuk van het komende Rijk Gods. Uit dat laatste zijn slechts negatieve directieven te ont lenen: wel dót de huidige maatschappij anders moet, maar niet hóé. De christe nen baseren hun handelen op algemeen menselijke principes: menselijkheid en redelijkheid. Wat echter gebeurt in bij voorbeeld de materialistische exegese, is dat de vooraf in genomen standpunten wor den voorgesteld als „de" bij belse principes. Deze princi pes worden niet ter discus sie gesteld, waardoor er een (nieuwe) autoritaire kerk ontstaat Haal „God wil het" er af en de discussie over onze maatschappij kan weer beginnen, aldus prof. Kui tert. Hij gaf drie omschrijvingen van het begrip politiek. Karl Barth sprak over het geloof als van huis uit „politiek". Daarmee bedoelde hij dat Gods heil niet beperkt blijft tot de enkeling, maar zich uitstrekt tot de gehele sa menleving. De tweede opvat ting is machtsvorming door politieke partijen. De nieuw ste opvatting houdt in dat het gehele leven politiek is. Hoe sterker het geloof, hoe omvattender de ideologie, al dus Kuitert. Hij noemde de totale politi sering een „catastrofale ont wikkeling, die leidt tot onge hoorde knevalarij". „Verme nigvuldig deze onverdraag zaamheid met de algemeen- geldigheid van niet ter dis cussie staande standpunten", aldus Kuitert, „en zelfs de kerk, „het meest taaie onge rief', overleeft dit niet". Hij pleitte daarentegen voor de kerk als platform, waarin links, en rechts elkaar de ruimte geven. „Als de Zuid afrikaanse kerken dit had den gedaan, dan waren ze al lang van hun racistische ideeën bevrijd geweest", meende Kuitert. De politieke mentaliteit („wij doen het beter dan jullie") verruilt de' genade door de heiliging, en je hoeft geen protestant te zijn om in te zien dat dat in strijd met het evangelie is, aldus Kuitert. Dat de christelijke kerk nog steeds een schuilplaats is voor de marginalen en de zwakken, is het meest waar devolle aspect van de kerk. Identificeert de kerk zich echter met één politieke lijn, dan wordt de kerk een machtslichaam. KORTE METTEN Paus Johannes Paulus II zal, „als er oiets tussen komt", waarschijnlijk in september Oostenrijk bezoeken. Hij zei dit tijdens een audiëntie tot de aartsbisschop van Wenen, kardinaal Franz König. Als mogelijke datum noemde de paus zaterdag 8 september, het feest „Maria Geboorte". Er is sprake van geweest, dat de paos Wenen zou bezoeken op weg naar Polen tijdens zijn reis naar dat land in juni. Een vijfkoppige delegatie van de Japanse raad tegen atoom- en waterstofbommen brengt momenteel een bezoek van tien dagen aan Nederland. De delegatie heeft al een gesprek ge had met vertegenwoordigers van het Interkerkelijk Vredes beraad, de vredesbeweging Pax Christi en het samenwer kingsverband „Stop de neutronenbom/Stop de kernwapen- wedloop". Tegelijkertijd zijn er delegaties van de Japanse raad naar West-Duitsland en Groot-Brittannië. De raad wordt gesteund door twee Japanse vakcentrales en een lan delijk samenwerkingsverband van vrouwenorganisaties. Vo rig jaar bood de raad de Verenigde Naties rond twintig mil joen handtekeningen aan om te protesteren tegen de kern bewapening. De gesuspendeerde Franse aartsbisschop Marcel Lefebvre heeft in La-Roche-Sur-Yon in de Vendée opnieuw honderd kinderen gevormd. Bij gelegenheid daarvan zei hij, dat een breuk in de kerk niet van de traditionalisten zou komen. Dezen komen juist voor de eenheid op. Ondanks het pause lijk verbod wil hij, naar hij zei, in de loop van dit jaar opnieuw eenendertig priesters wijden. De nieuwe „bijbel voor de basisschool" in West-Duitsland is in Dusseldorp gepresenteerd. De eerste editie heeft een op lage van tachtigduizend exemplaren. Het boek, dat 256 pagi na's telt en ongeveer negen gulden kost, is verlucht met bij na honderd prenten en tekeningen van de hand van Jenny Dalenoord uit Den Haag. Het werk is tot stand gekomen door samenwerking van een team van exegeten voor het Oude- en Nieuwe Testament, ervaren pedagogen en het cen traal bureau voor de vorming van de Duitse bisschoppen conferentie. Dit jaar nog zal ook een bijbeluitgave voor tien- tot veertienjarige scholieren gereedkomen. Dc bekende Westduitse predikant, Heinrich Albertz (64), Is zondag op eigen verzoek met vervroegd emeritaat gegaan als dienstdoend predikant van Berlijn-Schlachtensee. HIJ trad in 1967 af als burgemeester van West-Berlijn om het predikantschap weer op te nemen. Hij zal in zijn gemeente verder werkzaam blijven. Hij wil echter meer vrijheid om „voor bepaalde zaken op te komen", zonder hiermee de g^ meenschap van de kerk te belasten. In dit verband herin nerde hij aan zijn optreden in de Berlijnse Deutschlandhal- le afgelopen herfst, waarbij hij kritiek leverde op de „be roepsverboden".

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7