Reünie van collega 's in oude blauwe walm winkels in Lisse Feestweek in nieuwe LOK-school NIEUWBOUW GEMIVA BEGINT IN JUNI Vijf Hovenhuis wil betere toegang voor invaliden Universiteitsraad voorlopig tegen hervormingen Polak Mr. Sormani overleden Ex-Globe- en Steilewandrijder Tex Tedson vijfentwintig jaar in echtelijke veiligheid ''Y/Wm ZOETERWOUDE Deze week is een aanvang gemaakt met het bouwrijp maken van de Zwetpolder voor de bouw van een nieuw complex voor de stichting Gemiva. In dit gebied, begrensd door de Zuidbuurtseweg, de Zwetkade en de Dr. Kortmannstraat, zal in de komende drie jaar een instituut voor geestelijk gehandicapten verrijzen. De bedoeling is, dat de bouw van het instituut in twee fasen wordt uitgevoerd. De centrale voorzieningen en de bouw voor 200 bedden zullen eerst uitgevoerd worden, later wordt het beddentotaal tot ruim 300 opgevoerd. Op een enkele uitzonde ring na zal het gehele gebouwencomplex uit bebouwing in één bouwlaag bestaan, in elk geval voor wat betreft de diverse paviljoens voor de patiënten. Tussen het instituut en de Zwet kade zullen ook nog ongeveer 60 woningen gebouwd worden, gedeeltelijk bestemd voor werknemers van het instituut. De verwachting is dat begin juli de eerste paal de grond in gaat. LEIDEN - Het Vijf Hoven- huis is ernstig bezorgd over de slechte toegankelijkheid die het gebouw heeft voor in valide bezoekers. Het club huis aan de Hoflaan in Lei den is al sinds oktober 1977 bezig om de gemeente aan te sporen enige voorzieningen te treffen. Tien dagen geleden is de eerste stap daartoe door de gemeente gedaan met het verlagen van de trottoirband zodat invaliden wagens ge makkelijk toegang hebben tot het clubhuis. Maar op de aanvraag voor parkeerhavens voor invaliden is tot nu toe nog niets vernomen. Het Vijf Hovenhuis is er niet verbaasd over dat zij niets van b en w van Leiden ho ren. Het is de gewoonte van" Het college om brieven van het clubhuis onbeantwoord te laten zo meldt het clubhuis. Eind vorig jaar werden door Hilda Passchier, raadslid voor de PSP, over dit nalatig ge drag van het college al vra gen in de raad gesteld. Als antwoord bood het college van b en w haar excuses aan mevrouw Passchier aan. Het Vijf Hovenhuis vraagt zich af of het niet beter was geweest als het college die excuses aan het clubhuis zelf had; aangeboden. De welzijnswerkers van het Vijf Hovenhuis hebben nu bij de raad het verzoek ingediend om een commissie van onder zoek in te stellen. Deze com missie moet onderzoeken waarom het college brieven van burgers en instellingen niet beantwoordt „Wij verzoe ken U ook dringend om te onderzoeken of het college van b en w u als raad wel ernstig neemt gezien de wijze waarop dit college meent vra gen, gesteld door uw leden, te kunnen afhandelen". Hiermee doelt het Vijf Hovenhuis op de antwoorden die b en w ge geven hebben op de vragen van mevrouw Passchier. De medewerkers vinden dat me vrouw Passchier met een kluitje in het riet werd ge stuurd. ENQUETE Tl/r^r WIJST UIT: IVltJci LISSE Ruim 80 procent van de Lissese winkeliers vindt dat het winkelbestand van Lisse voor uitbreiding in aanmer- king komt. Een krappe meerderheid ziet brood in de realisa- tie van een 2e „Blokhuis" naast het gelijknamige winkelcen trum aan de Koninginneweg. Dit is gebleken uit een enquête van de raadsfractie SGP/GPV naar aanleiding van de gemeentelijke discussie over de uitbrei ding van het Lissese winkelbestand. De meeste ondervraagde middenstanders vinden dat Lisse een belangrijke plaats in neemt in het huishoudboekje van de regionale consument en 80% van de middenstanders wil deze gunstige positie verster ken. Naast de realisatie van het tweede Blokhuis willen de winkeliers graag dat de Kanaalstraat-promenade wordt uitge breid en vragen zij om verdere verkeersmaatregelen in het Lissese centrum. De cabaretgroep hekelde in felle bewoordingen de huisvestingsnood onder de LOK-scholieren Mattheus Passion in Noordwijk NOORD WIJK Voor de tiende keer wordt in de Grote Kerk van Noordwijk-Binnen op donderdag 12 april de uitvoering gegeven van de "Mattheus Passion" van J.S. Bach. Algehele leiding heeft de Noordwijkse dirigent Johan Admiraal. Medewerking verlenen de solisten Christine Harvey (sopraan) Jard van Nes (alt), Chris van Woerkom (evangelist), Henri Blackmon en Henk van den Brink (bas) en Simon van der Geest (tenor). Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door de organist Tijn van Eijck, het Nederlands Symfonie-orkest, het Haags Knapenkoor en het Katwijkse gemengde koor "Hallelu jah". Toegangskaarten voor het concert zijn verkrijgbaar bij G. Ver loop, Troelstrastraat 3, Katwijk, tel. 01718-16390 en mevrouw Kaptein. Bronckhorststraat 31, Noordwijk, tel. 01719-10821. De entreeprijs bedraagt 10 gulden.. CJP-houders en 65-plussers betalen 5 gulden. Het concert beginfóm 19.30 uur. LEIDEN Het opvullen van de sporten van een hevig lichtende ladder met naambordjes waardoor de mededeling „De nieuwe school is geopend, de lus trumweek is begonnen" ontstond, bete kende gistermiddag de officiële opening van het nieuwe gebouw van de Leidse Opleiding Kultureel werk aan de Storm Buysingstraat in het Morskwartier, be ter bekend als de LOK-school. Directeur J. Annegarn sprak zijn tevre denheid uit over de nieuwe behuizing die het einde van een huisvesting in drie on geschikte gebouwen betekent. „Onze on derwijskundige mogelijkheden zijn ver groot. We hebben een ruime aula waar de verschillende studierichtingen elkaar kunnen ontmoeten, we hebben een keu ken en een fatsoenlijke gymnastiekzaal, we hebben een mooie patio en zelfs een bibliotheek. Maar eigenlijk zouden we twee gymnastiekzalen moeten hebben en hebben de groepen door de inkrimping van de ruimte een eigen lokaal moeten prijsgeven" aldus de heer Annegarn. „We vieren tegelijk met de opening van dit nieuwe gebouw ons eerste lustrum. Ik geloof dat we in die vijf jaar dat we bestaan met deze opleiding van mensen ten dienste van mensen een geheel eigen identiteit hebben ontwikkeld. Er is op deze school een prettige omgang ge groeid tussen leraren en leerlingen en het doet me bijvoorbeeld bijzonder veel genoegen dat ik als ik 's morgens van üet station naar de school fiets onderweg bemoedigend wordt toegewuifd door leerlingen in taxi's", aldus de heer Anne garn. Kritiek Een indrukwekkend dia-klankbeeld gaf voor de opening een beeld van de ge schiedenis van de nieuwe school. Na de opening bracht het leerlingen-cabaret de positie van de LOK-leerhng onder de aandacht, met veel kritiek op huisvesting en financiële positie. De LOK-school, officieel de dagopleiding voor sociaal-agogische beroepen kent vier studierichtingen: Cultureel Werk, In richtingswerk, Sociale Dienstverléning en Arbeidsmarktpolitiek/Personeelsbeleid. De laatste twee studierichtingen starten overigens pas in augustus. De leeftijd van de 325 leerlingen ligt tussen de 15 en 21 jaar. De opleiding duurt drie jaar. In het gehele land bestaan er slechts drie van deze opleidingen (dagopleidin gen), vandaar dat veel leerlingen van buiten Leiden komen. Feestweek LOK-school zich „laat kennen". Vandaag bereidde men zich vodr de zogenaamde „spelenkermissen" die morgen worden gehouden. De opzet hiervan is snel en speels improviseren, waarin veel uit de opleiding musische vakken is verwerkt Deze manifestatie vindt plaats op de school en bovendien in de Van den Berg Stichting in Noordwijk, Huize Angela in Den Haag, huize Lidwina in Leiden en Rijnstroom in Alphen. (stage-adressen). De spelenkermis op de LOK loopt via het buurtcentrum Morschwijk. Donder dag 5 april wordt er een Open Dag ge houden. Op die dag kunnen bezoekers kennismaken met het nieuwe gebouw en de sfeer van de opleiding. Buurtbewo ners zijn welkom van twee tot vier uur, nieuwe en tweedejaars leerlingen van vier tot zes uur en ouders en andere ge ïnteresseerden van zeven tot negen uur. Een goed doel wordt gediend met de ac-, tiviteiten voor de Indianen in Suriname, aangegeven door de NOVIB. De visserij coöperatie „Woto" in een aantal india nendorpen aan de Marowijne rivier zal financieel worden gesteund. Geld wordt ingezameld via de rommelmarkt op vrij dag 6 april (aanbod van spullen is wel kom), Surinaamse maaltijden op school, een actie waarbij de leerlingen kleine werkzaamheden aan huis zullen verrich ten (Heitje voor een Karweitje) en een babysit-actie in mei. Inlichtingen tel. 763221. Bijdragen voor de NOVIB-actie zijn welkom op gironummer 3222379 ten name van de LOK-school onder vermel ding NOVIB-ï>roject. LEIDEN In de vergadering van gisteravond heeft de uni versiteitsraad een voorlopige mening kenbaar gemaakt over het rapport van de Com missie voor de Bestuursher- vorming, dat een evaluatie be vat van de democratisering op de universiteit gedurende de afgelopen jaren en over de I bestaande bestuursstructuur. Deze commissie is meer be- I kend onder de naam Commis- sie-Polak. De belangrijkste conclusie van het rapport is I dat er veel meer gestreefd I moet worden naar een profes- j sionele organisatie. K De raad is voorlopig van me ning dat de situatie, die in het rapport geschetst wordt, niet van toepassing is op de Leidse universiteit. Bovendien is men van mening dat de voorstellen van de commissie over de bestuursstructuur het democratisch karakter van de universiteitsraad en van het College van Bestuur in de kern aantasten. Deze conclusies zijn nog voor lopig omdat men eerst de re acties van de andere geledin gen in de universiteit, dit zijn de (sub)faculteitejj en vak groepen, wil horen. LEIDEN/HOOGMADE Op 87-jarige leeftijd is in Leiden overleden mr. Arnoldus Jose- phus Sormani. Van 30 janua ri 1931 tot 5 oktober 1933 was hij Tweede Regent van de Stichting de Erven Corne lls Sprongh te Leiden. In die hoedanigheid behartigde mr. Sormani ook de belangen van de Heerlijkheid Hoogmade. Gedurende de oorlogsjaren fungeerde de overledene die zijn laatste levensjaren doorbracht in een flat aan het Van Vollenhovenplein te Leiden als Eerste Regent, toen mr. R. Wittert van Hoog land als oorlogsvlieger in het buitenland werkzaam was. Tal van Hoogmadese boeren kregen toen in verband met het betalen van hun pachtgel den te maken met mr. Sor mani. Arnoldus Josephus Sormani werd op 27 januari 1892 te Maastricht geboren in het ge- zirjj van een arts van Italiaan se afkomst, prof. dr. Petrus Victor Sormani en Maria Ge- ertruida Regina Martini. Na zijn rechtenstudies was mr. Sormani aanvankelijk inspec teur der directe belastingen, daarna commies ter Provinci ale Griffie, vervolgens advo caat en procureur te Leiden. Zijn uitvaart zal donderdag plaatshebben vanuit de St. Lodewijkskerk te Leiden, waarna de bijzetting zal plaatshebben in het familie graf op de R.K. begraafplaats JEijlpoort". STAD/REGIO LEIDSECOURANTDINSDAG 3 APRIL 1979 PAGINA 5 LEIDEN —Ze waren er zaterdag bijna allemaal, de jongens van de „Steiiewand" en de „Globe". In zo'n twintig jaar hadden ze elkaar niet gezien. De coureurs van het kleinste circuit ter wereld hadden één dag gekregen om die duizenden gemaakte reizen om de aardbol in de hoogste versnelling de revue te laten passeren. Eén dag om bij te praten is natuurlijk veel te kort, maar als er wat te vieren valt (en dat was zaterdag het geval) in Huize Tedson aan de Leidse Boshuizerlaan, dan willen de uurtjes van vlak na middernacht nog wel een handje helpen. Tex Tedson (eigenlijk F. J. W. Blom) en Jopie Blom zijn 25 jaar getrouwd. Een huwelijk dat in alle opzichten voorbeeldig genoemd mag worden, al zou men van die eerste .steile" jaren en de dubbele naamvoering Tedson-Blom het tegendeel kunnen vermoeden. Om dan nog maar te zwijgen over wat de heer Tedson er zelf van vertelt. „Spanning en sensatie; de ene dag sliepen we in Middelburg en de andere dag in Hoorn. Een leven van vallen en opstaan. Een wereld van vijf meter doorsnee, een uit roestvrij staal gevlochte globe, waar je op een oude DKW of Indian Scout doorheen i T.-l' ...r, in ai .Globe" racede, met je pedalen in de lucht en je hoofd naar beneden". Tex Tedson („Ik zag er destijds uit als een halve cowboy, vandaar deze naam"): „Vlak na de oorlog ben ik op de kermis terecht gekomen. Ik zat in het Amerikaanse leger bij de luchtmacht. (Tedson werkte bij de Nederlandse en Belgische ondergrondse en later voor de Amerikanen). Daar kwam ik in contact met Harry Biegnolé, een exploitant van de „Steiiewand", een kermisattractie waarbij men in een circuit met oude motoren rondjes reed en allerlei stunts uithaalde. Je ging steeds harder rijden en op een gegeven moment kleefde je horizontaal aan de wand. Er waren toendertijd vijf Steilewanden in ons land. Harry vroeg aan mij of ik zin had om bij hem te komen werken. „Dat is net iets voor jou, want jij bent toch al zo'n avonturier". Ik heb hem toen gezegd dat ik er geen zin in had, maar de echte reden was, dat ik nog nooit op een motor had gereden. Een paar maanden later had ik het geluk om bij de Amerikanen een motor op de kop te tikken en mij deze rijkunst meester te maken. Het toeval wilde dat ik in 1946, ik was nog steeds in dienst van de geallieerden, in mijn uniform over de kermis in Schiedam liep te banjeren en daar diezelfde Harry Biegnolé tegenkwam. Opnieuw vroeg hij me of ik geen zin had voor hem te komen werken, vooral omdat net één van zijn mensen (Jan van Veen) was uitgevallen, nadat hij met zijn motor over de kop was geslagen. Ik zei hem erover te zullen denken, maar ik wist het niet zeker. Zo aanlokkelijk was zijn voorstel nu ook weer niet Wat hij niet wist, was, dat ik er eigenlijk best wel oren naar had, maar eerst stiekem wilde oefenen. Toen hij zijn gewonde rijder 's middags in het ziekenhuis bezocht ben ik, met medeweten van zijn vrouw, op de motor geklommen en na een paar uur oefenen wist ik dat ik het aankon, 's Avonds sloten Harry en ik een contract af en de volgende dag raasde ik over de Steiiewand". Zeven jaar achtereen heeft Tex Tedson dit werk gedaan. In '47 wisselde hij Tex en Jopie temidden v ke oude liefde, de Globe. van baan, met dit verschil dat hij nog steeds motorrijder was alleen nu in de „Globe", een stalen wereldbol, waarin je niet alleen horizontaal over de wand scheurde, maar ook nog op het hoogste punt over de kop reed. Soms reed men met twee motorrijders en het gebeurde ook wel dat er een klein ren-autootje door de Globe draaide. Rijders waren dungezaaid. Ongevaarlijk was het stunten namelijk niet. In het Globewerk scholen overigens meer gevaren dan in het Steiiewand werk. Volgens Tedson moest je het wel vóór je veertigste gemaakt hebben in deze business, want hoe ouder je werd des te groter werden de risico's. Het gevaar lag niet zo zeer in de snelheden, waarmee men reed, maar in de kans dat twee rijders tegen elkaar opbotsten, waardoor een vroegtijdig einde aan de carrière van de stuntmannen kon komen. Dat noodlot sloeg in 1957 toe (driejaar de voormalige razende na de overname van de Globe door Tex Tedson van de familie Van der Pouw Kraan). Tex Tedson: „Het kon niet uitblijven. Kijk, al het werk waarbij je kunt vallen is gevaarlijk. Je moet bijvoorbeeld in dit vak geen last hebben van duizelingen. Maar een ongeluk kan natuurlijk de beste overkomen. In '57 gebeurde het mij en mijn beste rijder. We hadden een technische fout gemaakt en konden elkaar niet ontwijken. Hij had niets en ik had een schedelbasisfractuur. Dat betekende het einde van mijn kermisloopbaan. Ik heb de „Globe" verkocht aan een kermisexploitant in Duitsland en ben hierna de horeca ingedoken. In Leiden. Hier heb ik bij elkaar vijf cafe's gehad, waaronder de Globebar in de Wolsteeg. Tien jaar heb ik daarbij de restauratie van de Vijf Mei hal gerund en 's zomers voer ik nog steeds het beheer van de restauratie van zwembad De Vliet. Praktisch niemand met links het symbool die in onze business heeft gezeten keert terug naar de kermis. De Steiiewand en de Globe zijn uitstervende attracties geworden. In Nederland is er geloof ik nog maar één moto rw and over, maar al zou je me doodslaan ik weet geen eens van wie die is". „Wat mijn vroegere collega's nu uitspoken ben ik pas zaterdagavond, na twintig jaar van de kermis te zijn, te weten gekomen. De meeste jongens zijn nog steeds motorfietsliefhebbers maar niemand van hen rijdt er meer. Ik ben blij dat er in Nederland steeds meer motorliefhebbers bijkomen. Vroeger was dat wel anders. Samen met Jopie ga ik elk jaar naar de races in Florida-Daytona. Schitterend is dat, die 200 mijlraces. Dat is nog eens rijden. Hoewel, wij konden er destijds ook wat van. Blootshoofds zonder kolenbak op je kop. Voor ons was het sport; geld kwam in het begin van mijn loopbaan op de laatste plaats. Stuntmannen zoals in een gezamenlij- Daytona waren we niet, er kwam geen flauwekul of humbug aan te pas. Maar gein hebben we wel gehad". Zaterdag, een feest met alle oude vrienden en collega's. Met o.a. Willem Dirks, Emmo Krekel, J an van Veen, Berserik, Anton Goeman, Duins, Opdam, Van der Wilk en Joop Vossen. Een feest van de dubbele namen, die van de artiest en die van de Burgerlijke Stand. Door al dat bijpraten zaterdagavond en de rook van sigaretten, leken de oude kermismotoren tot leven te komen, de blauwe walm van uitlaatgassen was weer te snijden. Een totale verrassing voor Jopie en Tex dat ze allemaal gekomen waren. (,J)aar hebben mijn kinderen natuurlijk voor gezorgd"). De kinderen van Jopie en F. J. W. Blom, alias Tex Tedson. Een man die de „Reis om de Wereld" in een minuutje kon maken. Peter Viering

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5