Straks op eigen benen Kaboï» ëhéJ WNHUSUIT ...MAAR WAT IS ECHT EN WAT ONECHT? Pot voor meneer! Waar je ook terecht komt, de Rabobank is altijd in de buurt. Antieke sieraden niet al te duur Een witte Paas BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 3 APRIL 1979 PAGINAI4S Vaste grond onder je voeten. Basis voor een verdere toekomst. De eerste grote sprong is achter de rug en nu verderWant of je nu als schoolverlater doorstudeert of gaat werken, meer dan vroeger krijg je met geld te maken. Dan is het makkelijk om een eigen (gratis) privérekening te hebben. Via zo'n rekening kun je geld ontvangen, (automatisch) betalen en sparen. Je kunt bij de Rabobank overigens voor veel meer zaken terecht. Lees er alles over in de folder die voor je klaar ligt. Met meer dan 3000 kantoren, BB fljjfüy H geld en goede raad TINY- FRANCIS Verzamelen is nog altijd in. Mensen kunnen ontzaglijk veel plezier hebben in het opbouwen van een volstrekt authentiek bezit: een verza meling van porselein, potte- rie, postzegels, lucifersdoos jes, zelfs van oude obligaties en aandelen, zoals onlangs uit een advertentie bleek. Het is maar waarnaar be langstelling en liefde uit gaan. De wijze waarop een verzameling tot stand komt is een interessant gegeven. Sommigen reizen de wereld af om oosterse kunst in ver geten dorpen in hutten en op marktjes te vinden, ande ren frequenteren Kings Road in Londen voor antieke thea terkleren. Weer anderen ko pen Queen Anne op een vei ling of stropen boerderijen af op zoek naar 19e eeuws gerei of onderdelen van kle derdrachten. Op het ogenblik is er een toenemende belangstelling voor antieke sieraden. De ju weliers Boodes en Boode, Premsela en Hamburger te Amsterdam en de firma Si mons (Amsterdam en Den Haag) hebben er aardigheid in om ze te verkopen. Met recht aardigheid, want een rijkmakertje is het niet. Vreemd genoeg zijn antieke sieraden over het algemeen niet duur. Een prachtige bro che of een ring van goud met email kost zo'n 650,- 750,-. In een tijd als de onze, waarin op de Hiswa kopers staan te dringen voor jachten van tienduizenden guldens en waarin men grif een pinda-, snij-, brood-, vlees-, alles-doe-keukenmachi- ne koopt voor honderden guldens (onlangs op een beurs aangeboden gezien een aansteker van 490,-) is zo'n bedrag voor een gedrevene geen al te groot financieel of fer. Wij hebben een praatje ge maakt met de heer H.van Wezel (compagnon van de 70- jarige heer Simons), wiens De rouwring (links) is meestal uitge voerd in zwart email met goud. Rechts een antieke ring in hartvorm, een model dat er ook bij de moderne juwelen weer helemaal in komt. Gouden armband uit het Victoriaanse tijdperk. Zeer zeldzaam is het daarop gemonteerde me daillon. Een van een medaillon gemaakte bro che van zwart email met goud. Is mis schien als „rouwbroche" gedragen. Aan de achterkant is ruimte voor een haarlok of een portretje van een dier bare overledene. familie bestaat uit artsen en juweliers. Hij koos het laat ste vak. Op zijn bureau, in de met liefde empire gemeu belde, rustige achterkamer van zijn oude pand aan het Haagse Plein, liggen een paar antieke sieraden, „rouw ringen" uit de tijd van konin gin Victoria. „Je treft ze nergens meer aan. Meestal zijn ze van zwart email als teken van' rouw. In een lijst van parelt jes staat dan een monogram in goud". Een antieke arm band draagt de inscriptie ROMA. „Die komt uit een Engels geslacht", aldus Hugo van Wezel. „Men liet na een bezoek aan Rome dikwijls in Engeland zo'n ring vervaardi gen als herinnering. Aan de achterkant is een meer kleu rig Italiaans mozaïek inge legd. Zulke sieraden kom je nog tegen op reizen door En geland, Frankrijk, Italië en ook in Amerika, maar die laatste zijn dan weer vroeger op het continent gekocht". Adem van oudheid hebben ook de zogenaamde medail- lonringen en -armbanden. In de achterkant achter een gla zen raampje is dan het haar van een overledene te vin den, precies zoals dit voor komt in goud met email bro ches en medaillons. Ze ber gen dromen en verdriet, trouw aan een dierbare en hebben het patina van een paar eeuwen. „Zo'n sieraad moet je nooit oppoetsen, het verliest daardoor zijn authen tieke glans en glorie". Antieke sieraden verkopen doet de juwelier niet alleen uit gewin. Met eigen liefheb berij dient hij de liefhebberij van anderen. Hoe nu weet de cliënt dat hij met een werkelijk antiek sie raad te maken heeft? „Er heerst veel onkunde over an tieke sieraden. De ultra mo derne juwelier heeft er geen verstand van en kan dan ook volkomen te goeder trouw de klant op een dwaalspoor brengen. Iemand kocht eens een prachtig Victoriaans ne gen karaats collier, zeer zeld zaam en niet meer te krijgen. Om er wat meer van te we ten te komen liet deze klant het in de provincie door een juwelier taxeren. Hij bracht een rapport uit op een acht ste van de werkelijke waar de. Ik heb hem toen een boekje gestuurd met goede voorlichting". Naar aanleiding van een groot aantal klachten over taxatierapporten in het alge meen heeft de Federatie Goud en Zilver een leerstoel gecreëerd in Schoonhoven om instructie te verspreiden over antieke sieraden. De zware cursus geeft recht op de titel „beëdigd taxateur". Deze staat borg voor volledi ge deskundigheid. De consu ment moet selectief vermo gen hebben, maar hij is er toch mee gebaat zich bij een expert te oriënteren. Verwoede verzamelaars vin den het verrukkelijk op eigen houtje te snuffelen in oude winkeltjes of een plaatsje op een veiling te bemachtigen. Kan men dan niet makkelijk een kat in de zak kopen? „Elk goed veilingbedrijf heeft een expert voor alle catego rieën", zegt Hugo van Wezel, die er helemaal in kan ko men, dat een veiling bijzon dere aantrekkingskracht heeft voor bezeten liefheb bers. „Maar het publiek moet wel uitkijken. Feitelijk is het merendeel van de veilingen, die hier en daar worden ge houden, in handen van uiter mate ondeskundigen. Dezen willen hun klanten beslist niet oplichten maar ze be schikken niet over de nodige kennis. Er zijn niet eens aparte experts aanwezig voor alle te veilen goederen en de geldende veilingscondities vrijwaren veilinghouders ten aanzien van beschrijving in de catalogus en originaliteit der objecten, zodat men er geen verhaal op heeft Het is heus nodig zich tevoren te informeren, zowel wat juwe lier-kunsthandelaar als vei linghouder betreft Het kopen op veilingen hoeft echter per definitie geen extra koopjes op te leveren. Soms merkt men dat artikelen daar 30 tot 40 procent meer opbrengen dan in de winkel. Het omge keerde kan natuurlijk ook gebeuren en dat is dan de beloning voor iemand, die er interesse en liefde voor heeft". Kunstvoorwerpen hebben een eigen omgeving nodig. Je zou zover kunnen gaan dat een juweel ook moet passen bij een bepaald type vrouw. „Het kan zijn dat een sieraad er thuis heel anders uitziet dan hier", zegt juwelier van Wezel. „Daarom zeggen wij altijd: neem het mee naar huis. Draag het een poosje en als het niet bevalt breng het dan maar terug. Je hebt liefde voor dit vak en je hebt te maken met mensen die ge voelig zijn voor dezelfde din gen waar jij van houdt. Dat voorwerpen er in een andere omgeving anders kunnen uit zien is een feit, waarmee je rekening moet houden. Neem een zilveren kandelaar. Die staat anders op een antiek kastje dan op een blank ei ken tafel. Dit soort voorwer pen en ook sieraden, moeten zich aanpassen aan persoon lijkheid en omgeving". Om het sieraad dichter bij de mens te brengen houden de heren Simons en Van We zel jaarlijks een grote ten toonstelling. „We hebben ook wel eens sa men met de schilder Carel Willink geëxposeerd omdat die ook antieke sieraden schildert. Toen was hij nog met Mathilde getrouwd. Dat vond ik een kleurrijk mens. Het is fijn als je vrouwen in je zaak krijgt die bepaalde dingen kunnen dragen. Vrou wen met bijvoorbeeld handen voor grote ringen. Dat komt niet zo heel veel voor. Ma thilde kon je vrijwel alles omhangen of aantrekken". Goud en zilver, kostbare ste nen, liefdevol verwerkt email, het blijven symbolen voor wat soms onuitspreekbaar is. Ze zijn net iets meer dan „mooi". Mensen hebben er bij de vervaardiging een stuk inspiratie in verwerkt; bij an tieke sieraden komt er een dimensie bij. Ze dragen het geheim van hun verleden en geven tastbaar een tijdsbeeld weer. Voor als de man de scepter zwaait in de keuken. Het schort is van honderd procent katoen en voorzien van speciale haakjes voor de theedoek. (Metz Co) Het is gedaan met het vroegere image der vrouw: een per- soon alleen geschikt om te koken en kinderen op te voeden. De man met de pollepel in de keuken en de vrouw in de ga rage, bezig nieuwe bougies in te zetten, is een beeld, dat steeds meer opgang doet Voor het komende paasfeest dan ook eens een menu speciaal voor de huisman, die het wel prettig vindt zo af en toe de pollepel te hanteren. We hebben er rekening mee gehouden, dat de meeste heren nog geen eeuwenlange historie als huiskok achter de rug hebben. Met excuses dus voor de mannen, die altijd zelf de maaltijden be reiden, geven wij enkele paaskostjes voor de man, die zijn vrouw met Pasen wil verwennen door haar de pan uit de hand te nemen. Eerste Paasdag (4 personen) GEPOCHEERDE EIEREN IN „COCOTTE" (IJZEREN PAN NETJE) Ingrediënten: kappertjes, 200 gram gelei (kopen bij slager of kruidenier), 4 gepocheerde eieren (water heet maken, ei erin laten vallen zodat het stolt) Een witte asymmetrische T-shirt-japon met een kleurtoets op de als twee ge vouwen bloembladen gesneden oversla- grok. Een wit petje, witte handschoe- Links een witte geklede zijden jersey nen, witte netkousen en witte schoent- splitjurk. Rechts een dito bloembladja- jes completeren het geheel. (Edgar pon met gedrapeerd bovenlijfje, speci- V0S) aal voor de feestdagen. (Edgar Vos) Bekleedt de cocottes met de gelei, die is gearomatiseerd met dragon. Op de gelei het gepocheerde ei vlijen en het in de cocotte op ijs stijf laten worden. Het geheel op een schaal neerleggen en elk ei versieren met een kappertje. Alsof we in de afgelopen winter nog niet genoeg wit om de neus hebben gezien, bevelen de ontwerpers en de modehuizen een witte Pasen aan. Wit (witter dan wit) is de mode. Enkele foto's getuigen ervan. Ingrediënten: 150 gram kalfsniertjes, 30 gram boter, 2 eetle pels madeirasaus, geknipte peterselie. Niertjes in blokjes snijden en 5 minuten laten koken. In zeer hete boter bakken en binden met madeirasaus. Verdeel er luchtig wat peterselie over; serveren met puree (pakje), die wordt opgeklopt met half om half melk-room. IJS (in de koelkast ingevroren) Tweede Paasdag (4 personen) BLIK OXTAILSOEP VAN EEN GOEDE KWALITEIT Voor een romantisch paasreisje. Links een witte rimpelrok met daarop een - strüctuur gebreid vest, een wit blazerjasje met epau letten. Rechts een witte jurk en een beige jas met duidelijke schouderaccen ten. (V D) KABELJAUWFILETS MET BOURSIN Ingrediënten: 4 flinke kabeljauwfilets (ook Iglopak mogelijk), 1 of 2 Boursin kaasjes, 4 aardappelen, in aluminiumfolie in de oven gepoft. Kook de vis snel gaar in heet water met wat zout, roer op een zacht vuurtje de Boursin met wat melk tot een papje en bindt het mengsel eventueel met wat bloem als het te dun is. Giet de saus over de gekookte vis en dien snoeiheet op met de aardappelen, nog gerold in de folie. Tevoren is een gemengde sla gemaakt met tomaten, kom kommer, bieslook, peterselie, olijven. Garneren met hard ge kookte eieren. VERSE AARDBEIEN MET ROOM

Leidse Courant | 1979 | | pagina 14