Regering wil RIOD onder curatele" stellen Drie boeken, geschreven als dagboek voor meisjes van veertien Consultatie- bureau-artsen verbreken band met kruisvereniging fteidteQowumt Kernenergie in opspraak Wie dat kan moet harder werken Sociale partners hervatten overleg metaal-cao —BUITENLAND LEIDSE COURANT, DINSDAG 3 APRIL 1979 PAGINA 13 ARCHIEVEN WORDEN OVERGEHEVELD NAAR RIJKSARCHIEF (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering overweegt binnenkort zodani ge maatregelen te treffen, dat het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie (RIOD) niet langer zelfstandig persoonsge gevens uit zijn archieven kan verstrekken aan derden. Daar bij gaat de voorkeur uit naar het op papier overbren gen van de RIOD-archieven naar het Rijksarchief, waarna ,ze vervolgens onmiddellijk weer worden uitgeleend aan het instituut. Het resultaat van een dergelijke regeling zou zijn dat gegevens uit de archieven voortaan alleen met toestemming van de Rijksar chivaris naar buiten kunnen worden gebracht. Deze functi onaris, die zich daarbij te houden heeft aan een strikt reglement, zou daardoor als waakhond gaan functioneren, met als voornaamste taak te voorkomen dat de regering nog eens, zoals in de affaires Aantjes en Luns, voor voldon gen feiten geplaatst wordt. Naar verluidt had het kabinet al kort na de zaak-Aantjes het RIOD onder „curatele" willen stellen, maar zag het daarvan af vanwege fel verzet van di recteur Lou de Jong. Deze vindt het onaanvaardbaar, dat een ander zeg genschap over „zijn" archieven zou hebben. Nu ligt de situatie echter an ders dan in november vorig jaar. Prof. dr. De Jong gaat namelijk per 1 mei met pensioen en vormt daardoor, zo meent de regering, niet langer een onneembare barrière. De nu nog in functie zijnde RIOD-di- recteur denkt daar zelf anders over. Hij geeft te kennen tot zijn laatste ademtocht te zullen strijden tegen een „vervreemding" van de RIOD-archie ven. Hoewel hij als directeur afscheid zal nemen, blijft De Jong overigens wel nauw verbonden met het instituut. Ten eerste wordt hij officieel advi- sieur van het RIOD en ten tweede zal hij er dagelijks blijven komen totdat hij zijn geschiedschrijving over het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog voltooid heeft Naar schatting is dat pas in 1985. Ook drs. Joop Voogd, Tweede Kamer lid voor de PvdA en lid van de Com missie van Toezicht van het RIOD, is weinig gelukkig met het voornemen van de regering. Het stellen van regels voor het RIOD vindt hij weliswaar een verstandige zaak, maar alleen om dat zó duidelijk zou kunnen worden vastgelegd dat de minister van Onder wijs en Wetenschappen, waar het in stituut formeel onder ressorteert, ver antwoordelijk is voor het handelen van de RIOD-medewerkers. „Het laat ste" wat Voogd wil, is dat er censuur zou worden toegepast op mededelin gen van het instituut. Anderzijds weet de regering zich ge steund door alle grote fracties in de Tweede Kamer, die tijdens het debat over de zaak-Luns bijna om het hardst riepen dat er nu eindelijk dui delijke procedures moesten komen voor het RIOD waar het vragen be treft van met name de pers over indi viduele personen. Premier Van Agt antwoordde toen dat „alle inspannin gen" daarop gericht waren. Hij wees er wel op dat zich daarbij een aantal „epineuze (netelige) problemen" voor deed. Maar ook volgens de minister-presi dent diende het zo te zijn dat RIOD- gegevens over individuele personen slechts door de verantwoordelijke mi nister aan derden zouden mogen wor den verstrekt Daarmee wilde hij prof. De Jong geen verwijt maken, omdat deze, zowel in de zaak-Aantjes als in de zaak-Luns, gehandeld had „binnen het kader van de reglementering, die nu voor het RIOD bestaat". Tenslotte liet Van Agt nog doorschemeren dat een herziening van de reglementen „ook van belang is voor degene die voor en na 1 mei, de datum waarop de heer De Jong het instituut zal ver laten, de directie van het instituut voert". Bij het Rijksarchief, dat onder het mi nisterie van CRM valt, is men ver heugd over het plan van het kabinet. Een woordvoerder wees erop dat het RIOD-archief „in feite een onwettige zaak is". Krachtens de archiefwet zou het zo behoren te zijn dat alle rij lesge gevens na verloop van tijd worden on dergebracht bij het Rijksarchief. Daar om heeft rijksarchivaris mr. A. E. M. Ribberink er steeds zijn best voor ge daan de RIOD-documenten onder zijn hoede te krijgen. Onder het vorige kabinet leek dat te lukken, toen staatssecretaris Klein aankondigde dat het RIOD op termijn zou worden opgeheven en dat zijn ar chieven zouden worden ondergebracht bij het Rijksarchief en de Koninklijke Bibliotheek. Voordat Klein dit plan kon realiseren, viel echter het kabinet- Den Uyl. Minister Pais, de huidige verantwoordelijke bewindsman, had tot voor kort heel andere ideeën. E- venals de andere ministers in het ka binet-Van Agt meende hij dat het in stituut zelfstandig zou moeten voortbe staan. Volgens ingewijden wordt er echter door anderen in het kabinet grote druk op hem uitgeoefend. Anna-Greta Winberg: De Zweedse schrijfster Anna-Greta Winberg schreef drie heel opmerkelijke boeken: „Als je vader ineens zijn kof fers pakt", het vervolg daarop „Als er zo maar iets gebeurt" en als derde deel in dit rijtje, zojuist verschenen „Als ie mand zomaar komt". De drie delen hebben met elkaar de hoofdpersoon Madde gemeen, een opgroeiend meisje, dat in de drie boeken dertien, veertien en vijftien jaar is. Anna-Greta Winberg schreef, alsof zij aan het dagboek van Madde bezig was. Door elkaar heen zijn verwerkt humor, spanning en een zaamheid, vriendschap, problemen en huilbuien. Veel opgroeiende meisjes zullen zich in Madde en haar boezem vriendin Cessi herkennen; belangrijk is bovendien dat de lezers tot de ontdek king komen dat zij met hun problemen bepaald niet alleen staan. Ook geeft de schrijfster een goed beeld van de op pervlakkigheid, waarmee de (Zweedse) jeugd te maken heeft. Madde ontkomt daar niet aan, al probeert zij zich daar tegen te verzetten, hoewel onzeker van zichzelf en geestelijk nog niet erg zelf standig. De gebeurtenissen rond Madde begin nen in het eerste deel (Als je vader ineens zijn koffers pakt) met de aan kondiging dat zich rond het meisje een catastrofe heeft voorgedaan: 'haar ou ders gaan scheiden. Bijzonder origineel is dit onderwerp niet meer, maar Anna-. Greta Winberg pluist de gevolgen voor alle betrokken wel voortreffelijk uit. De meest opvallende verdienste van deze Zweedse schrijfster is wellicht, dat de opgroeiende jeugd niet alleen leest over de gevolgen van een echtscheiding, maar ook uitvoerig redelijke argumen ten daarvoor krijgt aangereikt. Ook zul len er zeker lezers zijn, die zich de waarde van een goede verstandhouding tussen hun ouders realiseren en meer dan blij kunnen zijn dat zij hun „pap- pabeer", zoals Madde haar vader noem de, niet kwijt raken. De schrijfster slaagt er bijna in, levens echte verhoudingen in beeld te brengen. Het lukt haar ten dele. Hoofdpersoon Madde is zelden of nooit bezig met haar huiswerk, het verenigingsleven ontbreekt, niemand wordt ziek en van een huisdier ontbreekt ieder spoor, al zal later een jonge minnaar met een teckel verschijnen. Gedachtenwereld Anna-Greta Winberg is er wel in ge slaagd, maar dan ook op voortreffelijke wijze, de gedachtenwereld van haar hoofdpersoon op papier te zetten. Dat geldt ook voor haar omgang met het jongere broertje Steffe, haar moeder en haar grote vriendin Cessi. Het broertje kan zij bij tijd en wijle slaan, als hij weer staat te vervelen wanneer zij een opwindend telefoongesprek voert, maar op ontroerende wijze brengt het meisje voor „die hannes" toch steeds genegen heid op. Heel knap brengt de schrijf ster spanningen over, het afstoten en het aantrekken van de mensen met wie zij opgroeit, de wisselvalligheden die bij haar leeftijd passen. Sympathiek is de manier waarop de schrijfster Madde de buitenwereld laat observeren en de personen daarin. Na tuurlijk passen daarin de aardige en de vervelende docenten, moeder die uitein delijk tóch een vriend krijgt. En vader is ook al niet iemand, die alleen achter blijft Aanvankelijk zijn de volwassenen voor Madde vreemde, niet te doorgronden wezens die maar raak doen en geen re kening houden met de kinderen. Pas la-' ter komen de gesprekken los, waaruit blijkt dat het met dat raak doen wel meevalt en ook volwassenen hun pro blemen hebben. Schrijfster Anna-Greta verzwijgt piets. Hoewel Madde de scheiding van haar ouders ervaart als een catastrofe, neemt haar eerste verliefdheid een belangrij kere plaats in. De schrijfster laat knap uitkomen, hoe Madde haar eerste vriend alleen maar heeft, om „erbij" te horen. Pas later, maar dan is zij alweer vijftien, gaat haar eigen stem spreken. Modieus zijn de drie delen alleen in die zin, dat de boeken het meisje van ron de de veertien sterk zullen aanspreken door de eigentijdse benadering. Maar Anna-Greta Winberg deed meer. Haar gevoel voor ironie en speelse humor is groot en daar sluit haar neiging om voortdurend te relativeren goed bij aan. Bij welke ellende de schrijfster haar le zer betrekt, niemand heeft helemaal ge lijk of ongelijk; wel wordt steeds aan gegeven waarom iemand doet zoals hij doet. De schrijfster gaat uit van een gelijke strijd tussen jeugd en volwassene, ieder op eigen niveau. Hoewel Anna-Greta Winberg haar lezer strikt in vertrouwen neemt en ook met zo veel woorden zegt dat haar lezers de boeken niet moeten laten slingeren, omdat volwassenen ze maar beter niet kunnen lezen, in feite is natuurlijk het omgekeerde het geval. Jong-volwassenen kunnen in de drie de len over elkaar lezen en over volwasse nen. De ouders echter „met van die moeilijke kinderen" zullen de delen eveneens met groot genoegen lezen. Al lopen zij het gevaar de indruk te krij gen dat zij in een verboden dagboek van hun kind in handen hebben. Maar dat is nu juist het knappe van Anna-Greta, die alle gevaren van de wereld in haar boeken legt, waarmee haar Madde wel te maken krijgt, zon der ergens in te tuinen. Madde komt nogal verstandig over, „zoals ouders hun kinderen zouden willen hebben", maar misschien ook, zoals meisjes van anm-$m\vinbeig Drie boeken over Madde, te lezen als een dagboek. rond de veertien zouden willen zijn en zich misschien zo ook wel voelen. Knap is bovendien, dat de schrijfster zich niet alleen het lot van Madde aantrekt, maar ook dat van haar vriend(en), zoals Marten die het uiteindelijk van Johan wint, omdat Johan het tenslotte moet doen met gewone vriendschap. Jammer is alleen, dat de schrijfster haar lezers leert, dat de vaste vriend als bezit kan worden aangemerkt, al doet zij een po ging om dat bezitterige in persoonlijke vrijheid te laten gebeuren. Ze is daar niet helemaal in geslaagd. Anna-Greta Winberg: Als je vader ineens zijn koffers pakt; Als er zomaar iets gebeurd; Als iemand zomaar komt. Uitg. Leopold, prijs per deel ƒ18,50. Actie onder jeugd tegen ongelukken in huis en straat AMSTERDAM Onder het motto met een half hoofd dubbel risico" wordt binnenkort onder de leerlingen van de hoogste klassen van alle basisscholen een voorlichtingsactie begonnen ter voor koming van ongeval len thuis en op straat. De actie is een samenwer kingsverband van het Vei ligheidsinstituut het Oran je Kruis, en de Neder landse Vereniging ter Be scherming van Voetgan gers en is opgezet in het kader van het jaar van het kind. De Stichting School en Bedrijf in Den Haag zal zich met het verspreiden van het les materiaal over de scholen gaan bezighouden. Jaarlijks doen zich in en om het huis drie miljoen ongelukken voor, waar een dokter of ziekenhuis aan te pas moety komen. UTRECHT (ANP) Ongeveer 40 van de 64 consultatiebu reau-artsen in de provincie Utrecht hebben gisteren hun ban den met de kruisvereniging verbroken en vervolgens hun diensten weer via een uitzendbureau aangeboden. De (meest vrouwelijke) artsen hebben daarmee het dreigement uitgevoerd dat zij hun free-lancecontract per 1 april zouden verbreken als hun rechtspositie voor die tijd niet drastisch zou zijn verbeterd. Ze eisen ondermeer een vaste arbeidsovereen komst. Op landelijk niveau is de Nationale Kruisvereniging aan het onderhandelen met de Landelijke Vereniging van Artsen over de positie van de consultatiebureau-artsen. De plaatselijke kruisverenigingen zouden echter vooralsnog geen geld hebben om aan de wensen van deze artsen te voldoen. Maar hen op nieuw in dienst nemen via een consultatiebureau zou ongeveer vier keer zo veel kosten. Bij de plaatselijke kruisverenigingen, die autonoom zijn, wordt overwogen de huisartsen nu voor het kruiswerk in te schake len, of als noodsprong het uitzendbureau toch in de arm te nemen, maar dan het aantal zittingen te verminderen. Bejaarde overleden op politiebureau ROTTERDAM (ANP) Een 73-jarige man is gisteravond op het hoofdbureau van politie in Rotterdam overleden aan een hartaanval. Bij een controle op zwartrijden in de tram hadden agenten de man gevraagd even mee te gaan naar het bureau. Daar kreeg hij een hartaanval waaraan hij onmiddellijk is overleden. De grootste ramp die zich ooit met een kerncentrale heeft voorgedaan heeft ook bij die mensen ernstige ver ontrusting teweeg gebracht, die zich tot nu toe niet of nauwelijks in de risico's van kernenergie verdiepten. De kerncentrale in het Amerikaanse Harrisburg is, om met de wetenschappelijke deskundigen te spreken, zodanig op hol geslagen, dat de kans op een ramp voor de be volking in de wijde omgeving van deze centrale nog steeds aanwezig is. Er is radioactieve straling vrijgeko men met alle mogelijk zeer ernstige gevolgen van dien voor de bewoners, niet alleen van Harrisburg, maar van een veel groter gebied. Het is onbegrijpelijk, dat de Amerikaanse overheid pas op de hoogte werd gesteld, toen het defect in de centrale daar zelf al geruime tijd bekend was. Dat wijst er voor de zoveelste keer op, dat de verantwoor delijkheid voor het omgaan met een materie, waarvan de wetenschap de risico's nog lang niet kan overzien, alleen maar door een zo uitgebreid mogelijk gevormde instantie mag worden gedragen. Telkens weer blijkt im mers de mens nog bij lange na niet in staat te zijn de natuurkrachten volledig te beheersen. DAARDOOR juist staat een materie als kernenergie voortdurend in het middelpunt van politieke en maat schappelijke discussies. In het verleden zijn met radio actieve straling al zoveel ernstige ongelukken gebeurd, dat beslissingen over zaken als veiligheid en maatrege len bij rampen niet aan enkelen, en zeker niet aan par ticuliere belanghebbenden, mogen worden overgelaten. Dat deze en verscheidene andere zaken nog steeds niet overal goed zijn geregeld is mede de reden, dat steeds meer mensen over de gehele wereld zich afvragen, of wij wel op de goede weg zijn met de kernpolitiek zoals die thans wordt gevoerd. De ramp in Harrisburg heeft aangetoond, dat wat de wetenschap voor practisch onmogelijk hield toch kan gebeuren. Die ervaring onderstreept de juistheid van de voorzichtige houding, die velen in Nederland tegenover de kernenergie aannemen en die heeft geleid tot een beleid, waarop andere Europese landen ten onrechte kritiek hebben uitgeoefend. Een herbezinning lijkt on vermijdelijk. En ondertussen is er nog meer reden ui terst zuinig te zijn met de andere energiebronnen, waarover de mens beschikt. PREMIER WIEGEL MEENT: OOSTBURG „Minder uitgeven, minder lenen, meer werk en, voor wie dat kan, ook wat harder werken, dat is nodig. Niet leven bij de dag maar denken aan de toekomst Een ge zamenlijke krachtsinspanning om er bovenop te komen, daar vragen ons land en onze kinderen om", aldus stelde vice-mi- nister-president Wiegel gisteravond op een VVD-bijeenkomst in de Zeeuwse plaats Oostburg vast Naar de mening van Wiegel geven de pas verschenen rappor ten van het Centraal Planbureau en de voortgangsnota Bestek '81 duidelijk aan dat de glans van onze welvaart niet alleen verbleekt, de welvaart wordt zo langzamerhand meer schijn dan werkelijkheid. „We lenen onze welvaart, we zetten de tering niet meer naar de nering. Er wordt meer verteerd dan verdiend. De overheid heeft daar onder het kabinet-Den Uyl het slechte voorbeeld van gegeven. Wat er wordt verdiend heeft geleid tot loonkos ten die ver boven die in het ons omringende buitenland liggen, maar liefst 35 procent, heeft het Planbureau berekend", aldus Wiegel. De Federatie Nederlandse Vakbeweging heeft gisteravond bij monde van voorzitter Wim Kok de regering echter verweten niets werkelijks aan de werkgelegenheid te doen. „Zij spreekt er wel over dat de werkloosheid zich stabiliseert maar zwijgt hardnekkig over het terugbrengen van deze werkloosheid naar 150.000 personen", aldus de FNV—voorzitter. UTRECHT-AMSTER DAM De metaal- werkgevers hebben de vakbonden uitgenodigd voor een nieuw CAO- gesprek in de week voor Pasen. Ze hebben aangekondigd bereid te zijn vérgaand mee te gaan met de verlangens van vakbondszijde ten aanzien van vervroegde uittreding. Voorzitter Leo Ester van de In dustriebond CNV toon de zich gisteren ver heugd over deze stap van de werkgevers. „Maar, de werkgevers moeten wel beseffen dat we niet komen om vliegen te vangen. Als ze niet willen praten over de trits vervroeg de uittreding, langere basisvakantie en werk weekverkorting (tot 39 uur in 1981) zijn we gauw uitgepraat", aldus de voorzitter van de Industriebond—CNV. FNV-voorzitter Wim Kok zag nog geen aanleiding tot rozig optimisme. „Er zal gesproken moeten worden vanuit de be reidheid om de werkweek te bekorten". Hij onderstreepte daf, de industriebonden FNV dit jaar al korter willen wer ken, eventueel zodanig dat men uitkomt op gemiddeld 39 uur per week. De arbeidstijd verkorting zou dus eventueel ook gerealiseerd kunnen wor den door al dan niet collectie ve vakantieverlenging. Beide vakcentrales zijn niet onder de indruk van de som bere voorspellingen van het Centraal Planbureau over de gevolgen van de werktijdver korting voor de werkgelegen heid, omdat volgens de cen trales het Planbureau is uitge gaan van de somberste voor spellingen.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 13