Britse politici op dodenlijst van IRA? Kampala opnieuw onder vuur Begin in Cairo voor ondertekening Treinroofin Italiëbuit enkele miljoenen Italië opnieuw zonder regering Kabinetsformatie in België rond Khomeini: Iran nu Islamitische republiek (Van onze correspondent Piet Turo- mers) ROME Binnen drie minuten heeft zich zaterdagmorgen omstreeks zes uur de grootste treinroof in de Italiaanse geschiedenis voltrokken, die tot Ln de perfectie werd uitgevoerd. Zonder een druppel bloed te vergieten maakten vier of vijf treinrovers voor miljoenen guldens aan geld en kostbaarheden buit uit het postrijtuig van de expres- trein Milaan-Rome, die ze tot staan hadden gebracht door vanaf enkele honderden meters afstand langs elec- tronische weg een signaal op rood te zetten. De juiste omvang van de buit is nog niet bekend. De expres trein was vrijdagavond om 23.15 uur uit Milaan vertrokken. Hij be stond uit 22 wagens. Een daarvan was een postwagon, bemand door twee spoorwegbeambten. In de buurt van Orvieto, halverwege Florence en Rome, bracht de bestuurder de trein tot stil stand omdat na het passeren van een tunnel een signaal op rood stond. Tege lijkertijd gloeide op het dashboard een rood waarschuwingslampje aan en wer den de motoren automatisch uitgescha keld. Na enkele minuten sprongen de beide lichten op groen en hernam de trein zijn reis. Zes kilometer verder kreeg de machinist een mededeling van de conducteurs, dat de laatste vijf wa gons ontbraken. De trein stopte op nieuw en twee politiemannen die de reis meemaakten liepen langs de spoor baan terug. Deze loopt ter plaatse pa rallel met de Autostrada del Sole. Twee spoorwegbeambten uit het laatste trein- deel vertelden, dat vier of vijf gemas kerde mannen hen met een revolver in de hand hadden gedwongen op de grond te gaan liggen, waarna enkele jutten zakken over hen heen werden geworpen. De rovers vertelden hen dat ze van de Rode Brigade waren maar dat wordt door de politie ernstig in twijfel getrokken. Na enkele minuten werden de deuren dichtgeschoven en van buitenaf vergrendeld. De treinro vers moeten de geroofde postzakken op een met de hand voortbewogen treinwa- gentje hebben geworpen van de soort die ook door spoorwegpersoneel wordt gebruikt en dat op het parallelspoor moet hebben gestaan. BUITENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 2 APRIL 1979 PAGINA 9 CAIRO (AFP/UPI) Premier Begin van Israël gaat vandaag naar Egypte voor een officieel staatsbezoek in het kader van de verdere norma lisatie van de betrekkingen tussen beide landen na de ondertekening van het vredesverdrag. Be gin noemde zijn reis en verblijf in Cairo een groots moment. Hij wordt vergezeld door diverse genodigden, waaronder de vroegere Israëlische minister van Buitenlandse Zaken Abba Eban die misschien de eerste ambassadeur in Cairo wordt. Het is echter niet waarschijn lijk dat Begin en zijn gevolg dezelfde ontvangst ten deel zal vallen als zaterdag presi dent Sadat toen hij uit West- Duitsland terugkeerde dat Egypte financiële steun heeft toegezegd. Sadat werd als een held binnen gehaald door dui zenden landgenoten. Ondanks de massale steun die Sadat bij zijn terugkeer werd be tuigd, zal hij het Israëlisch- Egyptisch vredesverdrag na dat het zal zijn goedgekeurd door het parlement ook nog aan het hele volk voorleggen. Het blad Al Achram schreef vanmorgen dat de president een referendum wil en dat zijn besluit „overeenkomstig de beginselen van de demo cratie is waar het vraagstuk ken betreft van vitaal be lang". Inmiddels gaven zondag vier vroegere vice-presidenten van ^Egypte een verklaring uit waarin zij het vredesverdrag een schending van de Egypti sche souvereiniteit noemen en een dienst aan Amerikaanse belangen. In de Iraakse hoofdstad Bag dad konden zaterdag militan- (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Scotland Yard ontkent iets af te weten van een dodenlijst met de namen van talrijke prominente Britse politici, opgemaakt door de Iers-Repu blikeinse guerrillastrijders die vrijdag het conservatieve Lagerhuislid Airey Neave vermoord hebben. Volgens som mige Britse zondagskranten zou Roy Mason, de socialistische minister van Ulster, nu bovenaan die dodenlijst staan. De politie van Ulster zou dit ont dekt en doorgegeven hebben aan de Yard, die echter deze berichten logen straft De moord op Airey Neave, één van de trouwste medewerkers van partijleidster Margaret Thatcher en tevens conserva tief zegsman inzake Ulster, zodat hij voorbestemd was om minister van Noord-Ierland te worden na een socialis tische verkiezingsnederlaag, heeft de Britse overheid ernstig bezorgd gemaakt. Zij vreest nu voor het leven van alle prominente politicL Vooral tijdens de verkiezingscampagne, die pas begonnen is, zal het erg moeilijk zijn iedereen doeltreffend te beschermen tegen onverwachte aanslagen. Labourpre- mier Callaghan en oppositieleidster That cher worden zelfs in normale omstandig heden doorlopend beschermd door waak zame politiemannen. Dit geldt uiteraard ook voor minister Roy Mason van Ulster. Nu ziet het er evenwel naar uit, dat het leven en welzijn van nog veel meer be kende politici zou kunnen afhangen van waakzaamheid van de politie. De politie beschikt echter niet over vol doende manschappen om ieder mogelijk doelwit van de Iers Republikeinse guer rilla constant te beveiligen. Het feit, dat de IRA er vrijdag in geslaagd is de auto van afgevaardigde Neave te voorzien van een bom, waarmee die wagen een tijd lang in de ondergrondse garage van het Parlement heeft gestaan, heeft de ontoe reikendheid van de politiemaatregelen opnieuw onderstreept. Hoewel daarover nog geen zekerheid be staat, wordt nu algemeen aangenomen, dat de moordaanslag op Airey Neave het werk was van het marxistische Ierse na tionale bevrijdingsleger, één van de „Voorlopige IRA" afgescheiden groep, die sinds vijf jaar bestaat en volgens sommige bronnen Arabische connecties heeft Terroristen uit het Midden Oosten zouden deze IRA-manschappen geleerd hebben, hoe ze bommen met dubbele ontstekingsmechanismen moeten maken. De ontplofte auto van Airey Neave was voorzien van een dergelijk geraffineerd moordtuig, dat naar verluidt erg popu lair is bij Arabische terroristen en Rode Brigades. Het was nog nooit eerder ge bruikt in Engeland, maar had al wel zijn intrede gedaan in Ulster. Experts van de Londense politie veron derstellen, dat de bom onder de auto aangebracht was, terwijl de wagen voor zijn huis in Westminster stond. Het had een gewoon ontstekingsmechanisme, dat naar verloop van tijd een bolletje kwik liet ontsnappen. Dit laatste kwam dan te recht in het tweede ontstekingsmechanis me, verbonden aan een pakje plastic ex plosieven. Zodra het bolletje kwik tussen twee koperen poolklemmetjes rolde, ten gevolge van een plotselinge schok, kon de electrische stroom doorlopen en ont plofte de bom. De daders van de aanslag zijn nog steeds spoorloos. De Britse politie heeft zelfs een beroep gedaan op toeristen, die vrijdagmiddag gefotografeerd of gefilmd hebben in de omgeving van het Lager huis of de woning van afgevaardige Nea ve, om hun films in te leveren bij Scot land Yard. Volgens de speurders kunnen dergelijke opnamen nuttige aanwijzingen bevatten. Voormalige Oranje in vlammen opgegaan In de haven van Char lotte Amalie (Maagde neilanden) is zaterdag het Italiaanse cruise schip, de voormalige Oranje van de KNSM, in vlammen opgegaan. Alle passagiers en be manningsleden konden tijdig het schip verlaten. Enige brandweerlieden liepen rookvergiftiging op. Na de verkoop in 1964 werd het schip omgedoopt in Angelina Lauro. De 24000 ton metende zeereus kon 1605 passagiers vervoe ren. ROME Zoals te verwach ten was heeft het tien dagen oude kabinet-Andreotti zater dag niet het vertrouwen ge kregen van het Italiaanse parlement. Met honderdvijf tig tegen 149 stemmen werd het op de christen-democra ten, de republikeinen en de sociaal-democraten steunden- Felle verwijten kregen de twee christen-democratische afgevaardigden Todini en Del- la Porta van hun partijgeno ten naar het hoofd geslingerd, omdat ze zonder opgaaf van redenen tijdens de stemming afwezig waren geweest. President Pertini heeft giste ren overleg gepleegd met de christen-democratische se naatsvoorzitter Fanfani en de communistische voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, Ingrao. Algemeen wordt ver wacht dat thans tot nieuwe verkiezingen zal worden be sloten, ofschoon er ook voor standers zijn van het verlenen van een nieuwe formatieop dracht aan een andere forma teur dan prof. Andreotti. Op het tweejaarlijkse partij congres van de communisten in Rome heeft partijleider Be- rlinguer zaterdag onder grote bijval verklaard, alleen een nieuwe regering te zullen steunen waarin enkele minis tersposten aan communisten worden toebedeeld. Als er nieuwe verkiezingen komen zal dit een der programma punten van de communisten worden. Gratieverzoeken voor Bhoetto ISLAMABAD (AP) Politie- ke en persoonlijke vrienden van de terdoodveroordeelde voormalige Pakistaanse pre mier Bhoetto hebben zater dagavond tegen zijn wil te elfder ure 11 gratieverzoeken gericht aan president Zia Ul- Hatj om Bhoetto van de galg te redden. Enkele uren voordat te mid dernacht de termijn daarvoor sluit, werden verzoekschriften voor verzachting van de straf naar de president gezonden door Bhoetto's partij, groepen burgers en particulieren, zijn advocaat en voormalig minis ter van financiën. Britse vlag op Malta neergehaald VALLETTA Malta, eens de eerste Britse maritieme basis in de Middellandse Zee, heeft zaterdagnacht op een feestelijke wijze de militaire banden, die 180 jaar lang met Groot-Brittanië hebben be staan, verbroken. De „Union Jack" werd voor goed neergehaald en de vlag van Malta ging ten top, ten teken dat de laatste Britse basis op het eiland was geslo ten. Martens premier (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL - De kabinetsfor matie in België is rond. Gis teravond tegen 10 uur heeft het Brusselse Front der Fran- cofonen FDF, als laatste van de vijf coalitiepartners het ja-woord gegeven aan forma teur Paul Vanden Boeynants. Tevoren hadden de Waalse en Vlaamse christen-demokraten en socialisten reeds hun goedkeuring gehecht aan het program van de formateur. Dat gebeurde op de partij congressen van de betreffen de partijen. Ook de Waalse en Vlaamse socialisten zeiden ja op hun congres in Brussel en in Luik. De nieuwe pre mier van België wordt de voorzitter van de Christelijke Volkspartij in Vlaanderen (CVP), Wilfried Martens. Oud-premier Leo Tindemans wordt partij-voorzitter van de Christelijke Volkspartij en hij is tevens kandidaat voor het Europese parlement Formateur Vanden Boeynants zal vandaag zijn opdracht te ruggeven aan koning Boude wijn. Vanden Boeynants zelf wordt in het nieuwe kabinet minister van Defensie. Van daag zullen verder de onder handelingen beginnen over de verdeling van de portefeuilles. Woensdag of donderdag komt het nieuwe kabinet in het parlement Ofschoon er nu een nieuwe regering in België is gevormd, betekent dat nog niet dat alle moeilijkheden zijn opgelost. Met name in de Christelijke Volkspartij, de grootste regeringspartij, heerst er grote ontevreden heid over het regeerakkoord. De meeste moeite had het Brusselse Front der Francofo- nen (FDF). Na 8 uur vergade ren zei het FDF weliswaar ja, maar vroeg aan de formateur een verdere precisering van diens voorstellen. Zoals reeds eerder gemeld is er bij de ka binetsformatie in België in feite nog niets definitief gere geld. De nieuwe regering komt met een plan voor de staatshervorming, dat echter nog helemaal moet worden uitgewerkt Ook het sociaal- economisch hoofdstuk is bij lange na niet geregeld. Leider Rode Brigades veroordeeld MILAAN (AFP-Reuter) Re- nato Curcio, de leider van de Rode Brigades, is gisteren tot nog eens zes jaar gevangenis straf veroordeeld wegens zijn ontsnapping uit de gevange nis in 1975. Curcio was al eerder tot in totaal 35 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Curcio was slechts een van de velen over wie de recht bank zondag een vonnis heeft uitgesproken. Tien leden van de terroristische bewegingen kregen straffen van vier tot zes jaar. Twintig andere be klaagden werden vrijgespro ken. Grote schade bij dochter onderneming van Phlips ZÜRICH (DPA) tl een fa- briek voor elektrische appara ten te Zurich, Fasel AG, een dochteronderneming van Phi lips. is zaterdag brand uitge broken na een explosie. De schade beloopt miljoenen. Bij de brand is niemand om het leven gekomen of gewond. „Toen de radicalen echter op hielden met dreigen en begon nen te smeken, werd de im passe doorbroken, aldus de man uit Koeweit. In Cairo was men niet onder de in druk van de boycotmaatrege len. Economen in Cairo me nen dat Egypte een verminde ring van de hulp van de olie producerende landen kan overleven en dat handelsem bargo's weinig effect zullen hebben omdat nog geen tien procent van de Egyptische handel met Arabische landen wordt gedreven. TEERAN Iran is vanaf zondag voor sji'- iten-leider ayatollah Khomeini en zijn voorlo pige regering na 2500 jaar monarchie een Islamitische republiek. Nog voor de publika- tie van de officiële einduitslag van het twee daagse referendum wenste hij het volk zon dag via een verklaring voor de radio geluk met zijn overwinning op „ruim 2500 jaar des potisme". Khomeini liep met zijn verklaring vooruit op de officiële uitroeping van de republiek, die zondag te middernacht zou plaatsvinden. Zijn verklaring volgde na afloop van het referen dum, dat blijkens voorlopige gegevens uitwees dat 97 procent van de stemgerechtigde Ira- niërs zich uitspraken voor zijn islamitische re publiek. Het zou overigens nog wel een week duren voor de officiële einduitslag bekend zou worden, want het tellen van de stemmen be gon zondag. Door het referendum heeft het nieuwe bewind in Iran na het verdrijven van de sjah en zijn regime een wettige basis ge kregen, zo wordt gezegd. Khomeini waar schuwde de Iraniërs zondag, dat de resten van wat hij noemde dit „stinkende regime" nog steeds actief waren in hun midden met steun van „internationale dieven en Oliepara sieten". Kritiek dat het referendum niet ge heim was geweest werd door regeringswoord voerder Amir Entezam onfair genoemd. Entezam zei, dat direct na het bekend worden van de einduitslag het ministerie van binnen landse zaken verkiezingen zal gaan voorberei den voor een grondwetgevende vergadering. Dan zou ook het ontwerp van een nieuwe grondwet worden gepubliceerd. Het referendum, dat twee dagen heeft ge duurd, is bijna overal rustig verlopen. In de stad Gonbad Kavoes, waar de helft van de bevolking uit Turkmenen bestaat, kon niet overal gestemd worden, omat opstandige turk menen, die autonomie eisen, een deel van de stad beheersen. Zij verhinderden dat de stem ming door kon gaan. Volgens Entezam be heersen de Iraanse strijdkrachten in Gonbad Kavoes de situatie. In de voormalige Koerdische hoofdstad Maha- bad zou de opkomst bij het referendum „ni hil" geweest zijn. Daar was een oproep ge daan om de volksstemming te boycotten om dat niemand weet wat een „Islamitische repu bliek" inhoudt Gijzeling van 30 mensen NEW YORK - Drie gewa pende mannen hebben zater dagavond vier uur lang in een supermarkt in New York ongeveer dertig mensen gegij zeld. De mannen werden, op het moment dat zij in de super markt een overval pleegden, opgemerkt door een agent buiten dienst die toevallig voorbij kwam. De agent sloeg onmiddellijk alarm. De man nen sloten de supermarkt af, namen de aanwezigen in gij zeling en doofden de lichten. Zij waren gewapend met een geweer en twee pistolen. De overvallers gaven zich na ongeveer vier uur over aan de politie. Zij werden daartoe overgehaald door een speciaal geformeerd onderhandeling steam van de politie. Doodvonnissen in Mozambique MAPUTO (AFP) In Mo- zambique zijn tien mensen, onder wie twee zwarte Rhode- siërs en een Portugees, ter dood veroordeeld wegens „hoogverraad, spionage en huurlingschap". Dit is zater dag in een communiqué van het ministerie van defensie te Maputo bekendgemaakt Het zijn de eerste doodvonnis sen sinds de afkondiging van een nieuw wetboek van straf recht, waarin de doodstraf is ingesteld op sabotage, verraad en het optreden als huurling. te en gematigde Arabische politici hun impasse doorbre ken en een volledige economi sche boycot tegen Egypte af kondigen en verbreking van alle diplomatieke betrekkin gen. Uiteindelijk heeft het conservatieve blok onder lei ding van Saoedi-Arabië toege geven aan bijna alle eisen van de militanten. De delega tie van Koeweit die het resul taat bekend maakte zei dat het redden van gezichten een belangrijke rol heeft gespeeld bij de besprekingen in Bag dad. De radicalen zoals de PLO hadden gedreigd met wraak op de gematigden. EGYPTE NIET ONDER INDRUK ARABISCHE BOYCOT Een groep in Oeganda woonachtige Italianen trekken hier over een brug tussen Oeganda en Kenia. Hun was aangeraden om ten spoedigste het land, dat in staat van oorlog is met Tanzanië, te verlaten. NAIROBI (AP) De Oegandese hoofdstad Kampala is vanochtend opnieuw beschoten door de artillerie van het Oegandese invasie leger, zo meidden diplomaten telefonisch in contacten met Nairobi. Minstens vijf grana ten sloegen in op het industriecomplex even ten oosten van Kampala. Daarbij werd een olie-opslagtank in brand gestoken. De diplo maten in Kampala meldden dat er boven het industrieterrein vette rookkolommen opste gen. Eerder dit weekeinde had de indruk bestaan dat de Tanzanianen en Oegandese ballingen waren afgeslagen door troepen van Amin en Libiërs, die een kordon hadden gevormd rond Kampala. De Tanzaniaanse beschieting kwam nadat de Tanzania an se luchtmacht gisteren een aanval had uitgevoerd op de banen van het viiege- veld Entebbe. Deze aanval, uitgevoerd met M3G-21 jachtbommenwerpers, hadden ten doel de banen onbruikbaar te maken voor het overbrengen van Libische soldaten. Libië is het enige land dat de Oegandese dictator steun blijft geven bij zijn verweer tegen de Tanzanianen die worden gesteund door Oe gandese ballingen en overlopers. Het is niet bekend hoeveel schade de Tanzani aanse Migs op Entebbe aangericht Radio-Oe- ganda, trouw aan Amin, trachtte gisteren de schade aan de landingsbanen te bagatellise ren. Zaterdag hadden diplomaten in Kampala een tegenaanval gemeld van de Libische troepen. Gezien de beschietingen lijkt die tegenaanval echter hoogstens enkele dagen uitstel te heb ben opgeleverd voor Amin en zijn getrouwen. President Sadat van Egypte is als een held in zijn land ontvangen na het tekenen van het akkoord met Israël. Een Egyptenaar toonde zoveel enthousiasme dat hij Naar Sadats auto rende; hij werd door een van Sadats lijfwachten tegengehouden.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 9