voor I 't Is gelukt... Tweede nafta-tanker op Oosterschelde gebroken Xanrïra Haarlemmers verdacht van overval juwelier Bij D'66 zijn griezelige dingen aan de gang Felle kritiek in België op film Fons Rademakers NOTEER m.i.v als nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de 4-kleuren balpen naar: adres woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 2 APRIL 1979 PAGINA 8 HAARLEM (ANP) De Haarlemse politie heeft zaterdagoch tend bij een actie vier Haarlemmers aangehouden die ervan worden verdacht een overval te hebben gepleegd op een ju welier. Afgelopen dinsdagochtend drongen twee mannen de winkel binnen en sloegen de bedrijfsleider, de 35-jarige J. C. de Lugt, met een hard voorwerp op het hoofd, waardoor deze bewuste loos raakte. Dq mannen gingen er vandoor met sieraden ter waarde van 250.000 gulden. Bij de politie-actie werden twee broers van 21 en 22 jaar gearresteerd en een man van 43 jaar. Bij een van de broers werden sieraden aangetroffen. Er moet nog nader worden onderzocht of deze van de overval afkom stig zijn. Op hetzelfde tijdstip werd elders in Haarlem een 17- jarige jongen aangehouden, die er eveneens van wordt ver dacht een aandeel in de overval te hebben gehad. BIJ REDDINGSACTIE KAMPERLAND (ANP) Op de Oosterschelde is zaterdagavond het 2000 ton metende tankschip Merca tor uit Rotterdam vastgelopen op bijna precies dezelfde plaats waar vrijdagavond de Rotterdamse nafta- tanker Inez aan de grond liep en brak. De Mercator had nafta uit de gestrande Inez overgenomen, waardoor het gebroken schip vlotgetrokken kon worden. Met de Mercator gebeurde precies hetzelfde als met de Inez: het schip brak en verloor nafta, een zeer brandbare vloeistof. De sleepboot Themie-4 uit Vlissingen wilde de Mercator te hulp snellen, maar kreeg een tros in de schroef en moest voor assistentie een zusterschip afwachten. De Ritchie-4 uit Ter- neuzen, een tanker die nog in de buurt was om net als de Mercator nafta over te nemen van de Inez, begon echter snel de lading over te nemen van de Mercator. Men kon echter met voorkomen dat de Mercator brak. Het scheepvaartverkeer op de Oosterschelde moest opnieuw worden stilgelegd. Ook werd het werkeiland Neeltje Jans, in de monding van de Oosterschelde, ontruimd. Vijf gezinnen, waarvan de mannen werken in de elctriciteits- centrale van Rijkswaterstaat op het eiland, werden tijdelijk elders ondergebracht Alle machines op het eiland werden stopgezet in verband met ontploffingsgevaar ten gevolge van een gasconcentratie die veroorzaakt werd door de uitstromende nafta. Op de Zeeuwse eilanden rond de Oosterschelde had men veel stankoverlast. Gisterochtend vroeg slaagden sleepboten erin de Mercator vlot te trekken. Het werd voor anker gelegd bij het Noordereiland in de Oos terschelde. Het moet eerst worden ontgast, al vorens het verder kan worden versleept. Ook de sleepboot die een tros in de schroef kreeg, en die men gemakshalve maar naast de vast gelopen Mercator op de zandplaat had gelegd, kon worden vlotgetrokken toen het hoogwater Shakespaer kenner Broekema overleden DIEVER Op 67-jarige leef tijd is vrijdagavond in Assen de Shakespeare-kenner/hui- sarts Ludolf Dirk Broekema uit Diever overleden. Dokter Broekema werd bekend door de Shakespeare-spelen die hij sinds 1946 in de zomermaan den in het Openluchttheater van Diever organiseerde. Na het bezoeken van een toneel uitvoering in Assen werd hij onwel en overleed op weg naar het ziekenhuis. In 1976 kreeg Broekema de Zilveren Anjer uitgereikt door Prins Bernhard vanwege zijn „buitengewoon belangrijke prestatie om praktisch de ge hele dorpsbevolking tot een cultureel zelfwerkzaamheid te brengen van uitzonderlijk hoog gehalte". Broekema ont ving in 1978 de Culturele Prijs van de provincie Dren the. Hij was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. MEUER (PVDA): (Van een onzer verslaggevers) EMMEN D'66 is voor oud-staatssecre taris Wim Meijer niet meer de meest lo gische coalitiepartner voor de Partij van de Arbeid. Hij zei dat zaterdag op een gewestelijk PvdA-congres in Drente in een discussie met de Groningse wet houder Max van den Berg. Beiden zijn kandidaat voor het voorzitterschap van de PvdA. Volgens Meijer zijn er momenteel „grie zelige dingen" aan de gang bij D'66. Hieruit concludeerde hij dat er met Ter louw en de zijnen nog eens heel stevig gepraat moet worden, voordat de PvdA met deze partij een coalitie zou kunnen vormen. Meijer doelde met name op de mogelijkheid die D'66 openhoudt om ook met andere partijen dan de PvdA rege ringsverantwoordelijkheid te dragen. Meijer kwam tot deze uitspraak na de uitlatingen van Jan Terlouw in „Haag- sche Kringen" vrijdagavond. Het gewest Drente van de PvdA ging ak koord met de suggestie van het hoofdbe stuur, om onder voorwaarden met het CDA tot afspraken te komen over rege ringssamenwerking. (Van onze correspondent Jan Schils) BRUSSEL In België is de laatste dagen felle kritiek losgekomen op de vertoning van de jongste film van Fons Rademakers „Mijn vriend of het verborgen leven van Ju les Depraeter". Zoals bekend, handelt deze film over het geruchtmakende proces-Jes- pers in Gent. Rechter Guy Jespers werd, wegens poging tot moord, gewapende over val en bankroof, vorig jaar februari tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld sa men met zijn helper Luc de Cramer, garage- en bordeel houder. De Cramer kreeg vijftien jaar dwangarbeid. Rademakers heeft het in zijn film opgenomen voor rechter Jespers, die zonder bewijs en dus onschuldig in de gevange nis zou zitten. André van den Heuvel speelt de rol van Jes pers als mijnheer Jensen en Peter Faber vertolkt de rol van De Cramer als Jules De praeter. In de Belgische pers. met name in „De Standaard". „De Morgen" en het toonaan gevende Franstalige blad „La Libre Belgique" is men het met deze visie totaal niet eens. Ook de BRT-radio heeft vrijdagmorgen scherpe kritiek geleverd op de partijdigheid van de film. „La Libre Belgique", die het felste van leer trekt, zegt dat er in de film een beoordeling sfout is gemaakt. Het is geen drama, geen komedie, het is niets, aldus „La Libre Belgi que". De keuze is fout en de smaak. Volgens deze krant is het geheel chaotisch en twij felachtig. Het blad noemt de prestatie van de acteurs niet opmerkelijk en veroordeelt de scène waarin twee paarden de coïtus bedrijven zoals in „Dokter Vlimmen". Het blad zegt dat dit misschien wel no dig is als een toegift aan het Nederlandse publiek dat nu eenmaal waar voor zijn geld eist. In „De Morgen" wordt opge merkt dat Rademakers in zijn film tal van bezwarende fei ten tegen Jespers totaal ne geert. Voor de Franstalige te levisie RTBF werd gistera vond gesuggereerd, dat Rade makers zich mogelijk heeft la ten omkopen door Jespers of diens hoge beschermers, door een uitgesproken pro-Jespers' film te fabriceren. In het tele visieprogramma „Le Carrou sel aux Images" vroeg inter viewer Selim Sassin aan Fons Rademakers rechtuit of Jes pers mogelijk mee had be taald aan het maken van deze film. Hij weer erop dat Jes pers een welgesteld man is i die eens 5 miljoen frank I schonk aan een sportvereni ging. Rademakers antwoordde de vragensteller dat hij diens vraag vergaf, omdat hij nu eenmaal als journalist een dergelijke vraag mag stellen, maar dat die veronderstelling banaal was. Toch blijft de kritiek op Ra- demakers en zijn film voort duren. Al eerder zijn er na melijk berichten in België ge weest, dat de omgeving van Jespers een grote som zou hebben betaald aan de film maker. Maar ook het feit, dat op de dag van de wereldpre mière in Brussel een bus met Nederlandse journalisten naar het huis reed van rechter Guy Jespers bij Gent waar zijn vroegere maltresse, Ghi- slaine Clincke, met wie hij in tussen in de gevangenis ge- j trouwd is, een persconferentie hield om te zeggen hoe dicht film en waarheid bij elkaar liggen, heeft reactie losgewekt in België. Wij wilden in onze kollektie aparte bloesjes brengen van hele "open" geweven stofjes en 'n paar nonchalante insteekzakken Maar ehblijven die dingen dan wel voordelig genoeg? Zoals onze klanten dat al jaren gewend zijn? Ja hoor, die rokken kunnen voor hetzelfde geld nog best gevoerd worden. Nou, toen was iedereen natuurlijk hartstikke enthousiast. zachte stofjes. Zó luchtig geweven dat ze 't "open"-weefsels noemen. Die stofjes moesten 'n linnen effekt hebben en soepel vallen. De mouwtjes zouden dat leuke accent moeten krijgen,en de taille zou moeten bloesen als 'n bloesoa Met de rokken wilden we ook iets bijzonders: graag dezelfde (zangeres): "Het leukste van kleren kopen vind ik altijd als je iets vindt dat helemaal te gek leuk is en dat je precies heel goed kunt gebruiken én als 't dan nog onwaarschijnlijk voordelig isdan heb ik de grootste binnenpret." Bloes in "open" soft weefsel in frisse felle kleuren, polyester/ katoen. 36-44 Het plastronnetje, ook wel "Hot-Top" geheten, kost g. Rok in "open" soft weefsel,, dun strikceintuurtjeen geheel gevoerd, polyester/katoen, 36-44. CsdLiitjbcAifootdeÜyeA.! Festival lichte muziek in PePijn Den Haag In Theater Pe Pijn aan de Nieuwe School straat wordt van 6 t/m 26 april (behalve op de zon- en maandagen) het Buma-fonds festival lichte muziek gehou den, waarin de volgende groe pen optreden: Cabaret NAR met Peter Schreiber en Margriet Marke rink (6 t/m 12); Tetske van Ossewaarde, Mar tin, Ton en Bommerson (13 t/m 19),Tetske heeft het gezel schap van de drie genoemde heren gekozen, nadat zij we gens vergaande onenigheid haar persoonlijke relatie ver brak met Sytha Bolt met wie zij tot voor kort de cabaret groep „Vaders trots" vormde. Cabaret Gist met Bea Brandts Buys en Wim Hogen- kamp (2.0 t/m 26 april). De drie programma's zulen ook in Amsterdam en Utrecht worden uitgevoerd. Deze matstalen 4-kleurenbalpen is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 8