Er komt beweging in onze economie Alarm toestand in Harrisburg KAMPALA HAAST GEVALLEN Geen cent extra voor Nederlandse boeren Iran massaal naar stembus Bestrijding jeugdwerkloosheid krijgt extra aandacht CENTRAAL PLANBUREAU: Noord- en Zuid- Jemen verenigen zich Wetsontwerp voor gelijke behandeling mannen en vrouwen; Jordaniërs J- bidden om dood Sadat BINNENLAND/BUITENLAND LE1DSE COURANT ZATERDAG 31 MAART 1979 PAGINA 7 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN IIAAG - Onze economie is nog zeer kwetsbaar. Er zijn echter ook wel wat lichtpuntjes zoals een beperking van de loonkostenontwikkeling, de rela tief lage inflatiegraad en de zich niet uitbreidende werkloosheid. En het lijkt erop, dat er wat meer positieve bewe ging in de economie zit dan tot voor kort zichtbaar was. De directeur van het Centraal Planbureau, prof. dr. C. van den Beid, heeft met deze samenvat ting van zijn „Centraal Economisch Plan 1979" enig optimisme ten toon ge spreid. Hij noemt evenwel arbeidstijdverkorting zonder dat daar een evenredige loonsver laging tegenover staat „ronduit desas treus" voor de economie, vervroegde uit treding schept mipder problemen. In zijn CEP doet het planbureau berede neerde prognoses voor de economie op korte termijn. Het blijkt, dat het tekort op de betalingsbalans van vorig jaar zich dit jaar zal voortzetten, enerzijds omdat onze concurrentiepositie is verzwakt (hoge lonen, soms 35 procent hoger dan in het buitenland), anderzijds door een sterke invoer (auto's met name) en ferme bestedingen in het buitenland tijdens de vakantie. Niettemin neemt het planbure au aan, dat de export zal aantrekken en dat de betalingsbalans er dit jaar iets gunstiger zal uitzien, wellicht ook als er door beperking van het consumptief kre diet minder géimporteerd zal gaan wor den. Toch blijft er een tekort op de ba lans van 1,5 miljard (In 1978: 2,5 mil jard). Aangenomen wordt, dat de loonkosten met 6,5 7 procent zullen stijgen, zo'n driekwart procent meer dan men een paar maanden geleden nog verwachtte. De modale werknemer zal er 1 procent in koopkracht op vooruitgaan, de mini mumloner 1,5 procent. De prijsstijging zal wat sterker zijn dan vorig jaar (was 4 procent, wordt 4,5 procent), maar het planbureau blijft verheugd over de ten dens tot vermindering van de inflatie. De energiebalans vormt een aparte zaak. In de eerste plaats zal onze aardagasex- port afnemen, bovendien wordt de geïm porteerde olie duurder. Zowel het één als het ander werkt in op de betalings balans. Het effect van de recente prijs verhoging voor olie is nog niet te over zien, doorgaans treedt dat effect aan de kant van de produktiekosten van de in dustrie pas een maand of negen later op. Prof. van den Beid vreest van een sterke olieprijsstijging wel een afremming van de wereldhandel. Een onzeker element in het effect van de olieprijsstijging is voorts de vraag, of dat effect ook zal doorwerken in de prijscompensatie. Van den Beid zou er de voorkeur aan geven» zo liet hij blijken, dat de prijscompensa tie „geschoond" wordt van het olie-effect. Van den Beid legt in het CEP sterk de nadruk op beheersing van de loonkosten. NIEUW LEK KERNCENTRALE HARRISBLTRG (UPI) Een hoge, ongecontroleerde hoeveel heid radioactieve straling is gisteren vrijgekomen uit de kernreactor bij de Amerikaanse stad Harrisburg. De staat van alarm is uitgeroepen en eenheden van de BB zijn door de overheid in paraatheid gebracht voor de mogelijke evacua tie van de bevolking. De eersten die zouden worden geëvacueerd zijn alle kinderen en zwangere vrouwen die binnen een straal van acht kilometer van de centrale wonen. Veel mensen verlaten echter op eigen initiatief het gebied. Woensdag vond al een ongeval plaats in de kernreactor, waarbij wolken radio-actieve stoom ontsnap ten. Het lek dat gisteren is ontstaan wordt veel ernstiger ge noemd. Binnen de straal van acht kilometer wonen ongeveer 13.000 mensen. Een woordvoerder van de centrale heeft gezegd dat er in de reactor een gasbel is ontstaan, waardoor een klein risico be staat dat de reactorkern smelt. Bij een volledig opsmelten be gint in de centrale een oncontroleerbare reactie. De metalen delen smelten en de kern zakt in de grond, waarbij grote hoe veelheden radioactiviteit voorkomen. Het rampzalig opsmelten is volgens hem onwaarschijnlijk, maar het risico t Nadat bij het verwijderen van water uit het koelsysteem uit de kernreactor opnieuw een grote hoeveelheid straling bleek te zijn vrijgekomen, werd kinderen en zwangere vrouwen aangeraden het gebied rond Harrisburg te verlaten. NAIROBI (Rtr/AFP) Kampala, de hoofd stad van Oeganda, is bijna in handen van Tanzaniaanse troepen. Uit het gebied van Kampala worden hevige gevechten gemeld. Libische militairen, die president Idi Amin. te hulp zijn gekomen, zouden een offensief zijn begonnen om het bewind van de naar het noorden gevluchte leider alsnog te red den. Tegenstanders van Amin geloven echter niet dat deze poging kans van slagen heeft. Granaten vielen in het centrum van de stad. Hierbij zouden enige doden gevallen zijn. De uittocht van de bevolking duurt voort. De nor male bedrijvigheid in de stad ligt zo goed als stil. De militairen van Amin die zich nog in de stad bevinden, zouden totaal ontredderd zijn. Een Lybische bommenwerper van het Russi sche type TOE-22 heeft bommen laten vallen op Mwanza, een Tanzaniaanse plaats aan het Victoriameer. Deze aanval is door Amerika De Verenigde Naties zijn begonnen met eva cuatie van hun medewerkers in Kampala. De betrokken functionarissen en hun familieleden trekken weg naar Kenia. TEHERAN (AP) De Iraniërs zijn gisteren massaal ter stembus getrokken om zich uit te spreken voor of tegen de instelling van een Islamitische republiek, zoals voorgesteld door de Ayatollah Chomeini. De stembiljetten bestaan uit twee gedeelten: rood voor nee en groen voor ja. De functionarissen bij de stembussen nemen het niet zo nauw. Een verslaggever zag hoe een functionaris de rode gedeelten eraf scheurde en alleen het groene aan de kiezers gaf. In enkele gebieden met grote ethnische minderhe den is de volksstemming door gewapende overvallen verstoord. In Koerdistan en Toerkemenië, aan de grens met Rusland, werden aanvallen ondernomen op de stembureaus en werden stembussen verbrand. Verwacht wordt dat de resulaten van de verkiezingen over vijf dagen bekend zijn. Ziekenhuizen mogen leerlingen na opleiding ontslaan UTRECHT (ANP) Zieken huizen die vorig jaar onthef fing hebben aangevraagd van de cao-bepaling, dat ze leer ling-verpleegkundigen moeten aanstellen voor onbepaalde tijd, mogen dat dit jaar op nieuw doen. Zo luidt volgens de Neder lands Christelijke Bond van Overheidspersoneel en Perso neel in de Gezondheidszorg een bindend advies van een arbitragecommissie die is in gesteld nadat de Nationale Ziekenhuisraad en de werkne mersorganisaties het over deze kwestie niet eens bleken te kunnen worden. Dit bete kent dat ziekenhhuizen ook dit jaar leerlinge A kunnen aannemen zonder hun de ga rantie te bieden dat ze niet zullen worden ontslagen zodra ze hun diploma hebben ge haald. Overblijfselen Atlantis gevonden LISSABON (AP) Russische oceaanonderzoekers die kort geleden bekendmaakten dat zij resten van een stad heb ben gevonden op de bodem van de Atlantische Oceaan geloven dat zij op overblijf selen van het verloren conti nent Atlantis zijn gestoten, zo heeft een Portugese rege ringsfunctionaris bekendga- maakt. Een Russisch oceanografisch onderzoeksteam heeft foto's gemaakt van de ruines van een stad op de bodem van de oceaan op ongeveer 400 km. uit de Portugese kust. Aard bevingen en vulkanischge uit barstingen zouden de onder gang van de stad kunnen ver klaren. De vondst zou kunnen helpen de „verrassende over eenkomst tussen de culturen langs de kusten van Afrika,l Amerika en Europa" te ver klaren. De foto's zullen wor den gepubliceerd, nadat zij in Rusland zijn bestudeerd. Noodkreet Sahel SAHEL (AFP) De acht zo genoemde Sahel-landen heb ben opnieuw een noodkreet tot de internationale gemeen schap gericht. Zij vragen voor direct 350.000 ton graan en nog eens 250.000 ton voor herstel van de buf fervoorraad voor de 30 mil joen inwoners van het gebied. Studentenstop voor acht richtingen UTRECHT (ANP) De uni versiteiten en hogescholen vragen voor het komend stu diejaar studentenstops aan voor acht richtingen. Deze studierichtingen zijn ge neeskunde (1940 plaatsen voor eerstejaars beschikbaar, 4452 belangstellenden verwacht), tandheelkunde (465/639), dier geneeskunde (175/819), biolo gie (965/1301), farmacie (310/401), lichamelijke opvoe ding (120/143), rechten (4030/4707) en geschiedenis (968/999). Vorig jaar werd een numerus fixus aangevraagd voor elf sudierichtingen. Kinder spelen In het tegelmu seum "te Otterloo wordt vanaf mor gen de tentoon stelling „Kinder spelen op tegels" gehouden. Er is een overzicht te zien van Neder landse tegels van 1600 tot 1940. Op deze manier kan men zien welke spelen in welke eeuw het meest in trek waren. Be halve de tegels worden ook pren ten en origineel speelgoed ten toongesteld. De tentoonstelling duurt tot en met (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Om meer perspec tieven te bieden aan langdurig werkloze jongeren zal de over heid meer dan voorheen aanvul lende arbeidsplaatsen scheppen. In het kader van nieuwe werk- gelegenheidsmaatregelen is voor de jongeren in het noorden ex tra geld beschikbaar gesteld voor 750 arbeidsplaatsen. Lim burg krijgt extra middelen voor 500 arbeidsplaatsen. Een en ander blijkt uit een notitie over de jeugdwerkloosheid die de bewindslie den Albeda (Sociale Zaken), De Jong (Onderwijs) en Kraaijeveld-Wouters (CRM) aan de Tweede Kamer hebben ge stuurd. Het bestrijden van de jeugdwerkloosheid krijgt in het algemeen werkgelegenheids beleid van het kabinet bijzondere aan dacht, niet in de laatste plaats vanwege het nog steeds stijgend aantal werkloze jongeren. Eind 1978 waren er 35.960 man nen en 38.810 vrouwen onder de 23 jaar als werkloos geregistreerd. In percenta ges steeg het aandeel van deze jeugdigen in de totale werkloosheid van 20,6 pro cent in 1970 naar 33,7 procent in 1978. Vooral in de provincies Groningen,Dren the,Noord-Brabant en Limburg is de po sitie van de jeugdige beroepsbevolking uiterst problematisch, zo blijkt uit de no titie van het kabinet. In de nota wordt nog een reeks van ver dere maatregelen aangekondigd. KOEWEIT (Reuter) De presidenten van Noord- en Zuid-Je- men hebben besloten hun twee strategische landen aan de Rode Zee te verenigen. Dit besluit is gevallen na drie dagen van besprekingen in Koeweit. De besprekingen vonden plaats op initiatief van de Arabische Liga nadat vorige maand gevechten waren uitgebroken tusen het conservatieve Noord-Jemen en het door Rusland gesteunde Zuid-Jemen. Op grond van het akkoord zal het verenigde land de Volksrepubliek Jemen heten, waarvan Sanaa uit Noord-Je- men de hoofdstad zal worden. Er komt één grondwet die aan een referendum zal worden onderworpen en er komen directe vrije verkiezingen. Een souvereiniteitsraad en en een interim regering zullen het gebied tot de verkiezingen besturen. De de tails van het tijdschema en de stappen die moeten leiden naar eenheid van het gebied (dat in 1839 werd verdeeld) zullen later bekend worden gemaakt. VAN DER STEE VERUEST VAN BRITSE COLLEGA (Van onze correspondent) BRUSSEL De fikse rel tussen minister Van der Stee van landbouw enerzijds en zijn Britse collega Silkin (met diens „stupide arrogantie") anderzijds, leidde tot de uitspraak van acht ministers dat zij hoopten hun Britse collega nooit meer in Brussel aan de onderhandelingstafel te ontmoeten. Terwijl Van der Stee en enkelen van zijn collega's probeerden door* een prijsverhoging de stijgende kosten voor de boeren te kun^ nen opvangen, was het Silkin er alles aan gelegen de kosten; voor de Britse schatkist niet hoger te maken. Hij besteedde, geen aandacht aan het feit dat het EG-beleid ook voor dej Britten heeft geleid tot stabiele prijzen, maar gaf alle aan«^ dacht aan de grote overschotten in de EG-landbouw. Het resultaat van deze landbouwministerraad is daarmee vooij Van der Stee nog magerder dan aanvankelijk werd verwacht.* De Nederlandse minister was naar Brussel gegaan in de we-» tenschap dat de Nederlandse boeren helemaal niet zo tevreden waren, en hij wilde dus best met de vuist op tafel slaan. Tocl| werd niet Silkin, maar Van der Stee de verliezer, omdat he( lopende prijzenjaar wordt verlengd tot 3 juli. Voor de Nederlandse boeren dus ditmaal geen cent extra, ter! wijl daarentegen de Engelse, Italiaanse en Franse boeren wel gaan strijken met een prijsverhoging van vijf procent. -4 DEN HAAG (ANP) Minis ter De Ruiter van justitie heeft gisteren bij de Tweede Kamer een wetsontwerp inge diend voor een tijdelijke voorziening voor gelijke be handeling van mannen en vrouwen bij ontslag. Het wetsontwerp beoogt met name problemen te voorko men bij ontslag van vrouwe lijke gehuwde werknemers. Het voorstel verbiedt de werkgever bij beëindiging van de dienstbetrekking direct of indirect onderscheid te maken tussen mannen en vrouwen. Als indirect onderscheid noemt het voorstel verwijzen naar de echtelijke staat of gt zinsomstandigheden zoals he| zijn van kostwinner Spiraalveren baby-trapezes moeten worden afgeschermd (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG - De spiraalve ren van zogenoemde baby-tra pezes, die aan de rand van kinderbedjes, -wagens en bo xen worden gehangen, moe ten voortaan deugdelijk wor den afgeschermd. Dit heeft minister-president Van Agt vrijdagavond meegedeeld na afloop van het wekelijkse ka binetsberaad. In de praktijk is gebleken, dat kinderen, die een kettink je of koordje om de hals dra gen, gemakkelijk verstrikt ra ken in de spanveren van de trapeze, waardoor zij het risi co lopen te stikken na een val. Vliegen naar Australië goedkoper CANBERRA (AFP) Austra lië en Nederland hebben af gesproken de luchtvaarttarie ven te verlagen. Het goedkoopste retourtarief tussen Sydney en Amsterdam wordt gehalveerd tot 566 Aus tralische dollars (ca. 1270 gul den), zo is in Canberra mee gedeeld. De nieuwe tarieven gaan in op 1 mei. De KLM mag vliegen op Perth, Sydney en Melbourne. 5 mei volgend jaar nationale feestdag DEN HAAG - In tegenstel ling tot wat eerst de bedoé- ling was, zal volgend jaar op 5 mei de bevrijding van ons land in 1945 toch worden gè- vierd. Alle rijksambtenaren krijgen op die dag vrij en de rege ring rekent erop, dat de lage re overheden, het bijzondere onderwijs en het bedrijfsleven dit voorbeeld zullen volgen. Het initiatief voor de vierinjj wordt overgelaten aan de la gere overheden en particulie re instanties. Minister-president Van A(* vertelde dit gisteravond op zijn wekelijkse persconfererv tie. Hij legde uit, dat het ka binet dit besluit had gencj men, omdat er dé laatste weer veel belangstelling if voor de Tweede Wereldoorlog en de daarop volgende bevrij ding. „Het is weer een leveiv de zaak", aldus de premier. AMMAN (AP) Mohamme daanse priesters hebben -gi» teren in hun wekelijkse getx* den president Anwar Sadaft van Egypte als een „atheïst* sche verrader" gebrandmerkt en hem een gewelddadig eii^ de toegewenst. De gebeden werden via de r% dio uitgezonden. „Snijd dg verrader, die een overeeiv komst met Israël heeft geslc£ ten, de hals af", zo werd iQ een van de gebeden gezegd. HANOI (AFP) Sinds gistë- ren circuleren in de Vietna mese hoofdstad Hanoi hard nekkige geruchten dat eeft groot Chinees militair offen sief tegen Vietnam ophanden is. Men wijst er in Hanoi op dal waar de Chinezen eerst elf steunpunten in Vietnam had den, zij er inmiddels achttien hebben.

Leidse Courant | 1979 | | pagina 7