in de stemming voor opnamen van Kort Amerikaans Dinky: een ech e meeloper Breestraat raakt Dokter H. Kruyt neemt afscheid Automobielmuseum Leidschendam vandaag weer open KORTWEG Bodemonderzoek NAM in Oegstgeest Het stukje Breestraat dat voor de film een aanzienlijke verandering zal onder gaan. LEIDEN Over een week, om precies te zijn in het weekeinde van 7 op 8 april, worden in de Leidse Brees traat opnamen gemaakt voor de Nederlandse speelfilm „Kort Amerikaans". De Breestraat, waarschijnlijk de meest betreden straat in de bestseller van schrijver Jan Wolkers, zal tijdens de fil mopnamen de nodige veran deringen ondergaan. Precies zoals het in de laatste oor logsjaren van '44'45 was, dat is de niet onaanzienlijke opgave die regisseur Guido Pieters zichzelf en zijn film ploeg hierbij heeft opgelegd. Dagelijks is men in de weer met de voorbereidingen van het gebeuren in de drukke Breestraat. Gesprekken met de middenstand, het uitdenken van een vernuftig systeem om op de asfaltering een indruk van kinder hoofdjes achter te laten (men heeft hier een speciale stempel voor laten maken), het aanbrengen van tram-, rails en hoogspanningskabels, de aangepaste kostumering en haar dracht van de tientallen Leidse figu ranten, dat zijn allemaal zaken die lang van te voren geregeld moeten worden. De brandweer, de politie, de bewoners en de middenstand, ie dereen is in de plannen van Cine- centrum gekend. Maar hoewel men van de middenstand niets anders dan enthousiasme voor deze gratis reclame zou verwachten, zijn er toch een paar winkeliers die blij zouden zijn als het spektakel achter de rug ligt. De heer Verbove van de autoshop op de hoek van de Mooi Japiksteeg en de Breestraat ziet de verfilming van „Kort Amerikaans" met een azijnzure trek om zijn lippen tege moet. „Als het personeel niet ziek zou zijn, dan zou ik misschien wel meegewerkt hebben, maar ik sta er de komende weken alleen voor en ik heb geen zin om zaterdag 's avonds mijn étalage voor dat gedoe te gaan ontruimen". Verbove's zaak zou in een tea-room veranderen, iets waarvoor de étalage leeggehaald zou moeten worden en met nog wat wij zigingen aan de pui. Zijn toestemming hiervoor heeft hij echter ingetrokken en hij laat een andere oplossing graag aan de vin dingrijkheid van Cinecentrum over. Bij de fotohandel van de familie Wamsteker is men enthousiaster. De heer Van den Berg vindt het prima dat zijn zaak op andermans cellulo id in de belangstelling komt. „De neonreclame wordt op een ingenieu ze manier weggemoffeld en voouwste snufjes op het gebied van de dameslingerie in de étalage ten toongesteld lagen. Ook deze kleding stukken zullen ergens opgeduikeld moeten worden om het beeld van die tijd weer te kunnen geven. De pruikenwinkel van Van Tongeren blijft op wat haartjes na dezelfde, want hier was vroeger de kapsalon van W. de Graaff. Mevrouw Van Tongeren is enthousiast over de op namen, die op zondag 8 april wor den gemaakt. Leuk voor Leiden, is haar commentaar. „Als de première in oktober in Tria non wordt gehouden, ga ik er beslist haar toe". Bij reisbureau Lissone Lindeman is de chef eveneens te spreken over de film. „Mijn zaak wordt een ouderwetse speelgoedwin kel, net als die van Groesz, de win kel voor zelfbouwmodellen van even verderop. Ik vind het prachtig wat hier gaat gebeuren. Toevallig wou ik mijn buitenverlichting er af halen en dat wordt nu voor niks door die jon gens van Cinecentrum gedaan". De Tamplin „cijclecar" uit 1921 Een antiek rijtuig uit Portugal LEIDSCHENDAM De deuren van het Nati onaal Automobielmuseum in Leidschendam gaan vandaag weer tot eind oktober open. Er zal veel nieuws te zien zijn want het mu seum heeft de band weten te leggen op tal van nieuwe interessante voertuigen. Zo zal er na een grondige restauratie een Tamplin uit 1921 te zien zijn. Dit lichte autoo- een Amerikaanse Studebaker staan. Deze auto tje op fietswielen uit Engeland was één van zal bij menigeen het jeugdsentiment in beroe- de goedkoopste motorvoertuigen op vier wie- ring brengen. Een ander brokje jeugdsenti- len. Verder heeft het museum een Panhard ment uit dezelfde tijd is een Vespa scooter, uit 1937 weten te bemachtigen. Het is een Een opzienbarende aanwinst is een zeer zeld- Franse auto vol met originele vormgevings- en zaam uit Portugal afkomstig rijtuig van meer constriictiedetails. Uit 1950 heeft het museum dan 200 jaar oud. Het uit de tijd van Mozart stammende voertuig is een twee persoons 4- wielig luxe rijtuig dat door paarden werd ge trokken. Tenslotte is ook de collectie authentieke pos ters, waarmee auto's en fietsen rond de eeuw wisseling op kleurrijke en vaak humoristische wijze werden aangeprezen, uitgebreid. VOORHOUT De leerlingen van de Katholieke Technische School in Voorhout hebben een aktiegroep gevormd tegen de moord op jonge zeehondjes in Canada. Zij voeren de aktie door stickers, t-shirts en dergelijke te verkopen. Verder lopen de leden van de aktiegroep met protestbrieven langs de huizen om sympathisanten een handtekening te ontfutselen. Op die manier proberen zij minstens 15.000 handtekeningen te verza melen die dan gestuurd worden naar het International Fund for Animal Welfare in Berkel en Rodenrijs. Via dit IFAW zullen de protesten doorklinken in Canada. WASSENAAR De Katholieke Be jaarden vereniging Wasse naar houdt morgen haar jaarvergadering. Om half tien wordt egonnen met de eucharistieviering in de St. Willibrordkerk. 'mstreeks elf uur worden de leden verwacht in het Jeroens- luis voor een kopje koffie. Daarna zal de jaarvergadering nvangen. Aftreden zullen mevrouw A. van den IJssel-van 'ursen en de heren Van Gent, Van Veen en Wijering. Alleen ivrouw Van den IJssel is niet herkiesbaar. Na de lunch It de Wassenaarse toneelvereniging „Mimiri" op. ZOETERWOUDE De KPJ-Zoeterwoude houdt morgen een volleybaltoernooi in de Landvliethal in Hazerswoude. De wed strijden beginnen om half twaalf. De jaarlijkse poldercross staat zondag 8 april op het programma. De afstanden zijn acht en vier kilometer. OEGSTGEEST De bekende cellist Harro Ruijsenaars en de pianist Antoine Oomen geven morgen een zondagmiddagcon cert in het Groene Kerkje in Oegstgeest. Het concert begint om twee VOORHOUT De leerlingen van de Katholieke Technische School in Voorhout hebben een aktiegroep gevormd tegen de moord op jonge zeehondjes in Canada. Zij voeren de aktie door stickers, t-shirts en dergelijke te verkopen. Verder lopen de leden van de aktiegroep met protestbrieven langs de huizen om sympathisanten een handtekening te ontfutselen. Op die manier proberen zij minstens 15.000 handtekeningen te verza melen die dan gestuurd worden naar het International Fund for Animal Welfare in Berkel en Rodenrijs. Via dit IFAW zullen de protesten doorklinken in Canada. WASSENAAR De Katholieke Bejaardenvereniging Wasse naar houdt morgen haar jaarvergadering. Om half tien wordt begonnen met de eucharistieviering in d uur. Op het programma staan werken van Beetho ven, Roger, Debussy en De Falla. Toegangskaarten zijn ver krijgbaar op het bureau van K&O, Oude Vest 45 in Leiden. Ook zijn toegangskaarten verkrijgbaar bij de firma Van der Luit aan de Lange Voort 20, Oegstgeest. Zondag zijn kaarten verkrijgbaar vanaf half twee in het Groene Kerkje. ZOETERWOUDE De Rijntambours geven vanavond een uit voering in de „Eendekooi" aan de Hoge Rijndijk in Zoeter- woude. Het koor Meerburg" onder leiding van P. Gordijn verleent medewerking. Na afloop kan er gedanst worden op muziek van de Big Band Hans Dubbelaar. De uitvoering be gint om kwart over acht NOORDWIJK Dokter H. Kruyt zet vandaag een punt achter z'n carrière als huis arts. Vanmiddag van twee uur tot half vijf is er een re ceptie in het „Hof van Hol land" en bestaat daar voor zijn vele patiënten, vrienden en bekenden gelegenheid af scheid te nemen en de dokter en zijn vrouw nog een reeks, goede jaren toe te wensen. „Ik ben nu ruim 66 en heb de pensioengerechtigde leef tijd dus al overschreden" merkt de populaire arts op in een gesprekje, dat we met hem hadden. „Maar je moet ook niet wachten tot je uitge speeld bent", een vergelijking, die je van een sportminnend man als dokter Kruyt kan verwachten. Hockey is daarbij favoriet. „Tot m'n 62ste speel de ik nog mee in de competi tie". Zelfs vorig jaar ging hij het veld nog in. Dokter Kruyt heeft er als huisarts bijna 37 jaar opzit ten. Op 1 september 1942 kwam hij naar Noordwijk als opvolger van dokter Niekerk. De scheidende arts is afkom stig uit Bussum. Zijn komst naar de badplaats heugt dokter Kruyt nog als de dag van gisteren, ,,'t Was op een zondag. De nacht bracht ik door in de trein, want die bleef in Leiden staan, 's Morgens ben ik toen met de eerste tram naar Noordwijk gereisd en om acht uur drukte ik op het be lletje van dit doktershuis. Ik herinner me nog, dat een van de dochters Niekerk mij in de wagen van haar vader heeft rondgereden om mij de weg in het dorp te wijzen". De jaren van bezetting en be vrijding zijn lang niet gemak kelijk geweest. Dokter Kruyt was nog maar nauwelijks aan z'n praktijk begonnen, of Noordwijk moest evacueren. Een groot deel van de patiën ten vertrok naar Eerbeek, Drente, en andere plaatsen in het land. Zij die achterbleven, werden door de dokter per fiets of lopend bezocht, zelfs tot in de achterhoeken van de Bronsgeest en de Klei toe. „Ik had mijn rijbewijs nog niet. Bij bar weer reed ik met mevrouw Verhart in een taxi de visites af'. Tegen een flin ke fietstocht zag dokter Kruyt nooit op. Nu en dan ging de rit zelfs naar Bussum en dan zaten er wat tabaksbladen uit Noordwijk in z'n zak voor „de oude heer". In 1948 werd dokter Kruyt opgeroepen om als militair arts dienst te doen bij de jon gens in het toenmalige Neder- lands-Indië. Zo maar ineens uit zijn praktijk vandaan, ,,'t Was een afschuwelijke tijd, ook voor z'n patiënten, die het twee jaar zonder eigen dokter moesten stellen. Dank baar denkt hij terug aan de prettige collegialiteit van de Noordwijkse artsen uit die tijd. „In 1943 ben ik getrouwd. Er waren wat spullen, die door de familie Niekerk waren achtergelaten en verder moes ten wij het doen met rotan meubilair, dat wij van vrien den konden overnemen. Er was in die tijd niets te koop", vult mevrouw Kruyt aan. Het gezin breidde uit met een zoon en twee dochters en veel lief en leed werd in het dok tershuis aan de Voorstraat ge deeld. Heel plezierig was altijd het contact met de patiënten. Grote waarde hecht dokter Kruyt aan het huisbezoek, blijkt tijdens het gesprak. „Dan zie je de mensen zoals ze zijn, hun levenswijze, hun zorgen en noden". Dit schept een band van vertrouwen, vindt de dokter en dat heb ben de patiënten hem al die jaren ruimschoots gegeven, ook de jongeren onder hen. Talloos zijn de verzoeken van oudere en jonge Noordwijkers om hen straks nog eens te komen opzoeken. „Ik geloof niet dat ik dit moet doen. Het lijkt mij niet juist tegenover degene die mij als hun huis arts opvolgt". Na zijn afscheid gaan dokter en mevrouw Kruyt wonen in een kleine villa aan het West einde, tegenover „De Vonk". Zij verheugen zich daarop, te meer omdat de bouwplannen voor het postkantoor letterlijk en figuurlijk schaduwen wer pen over het statige dokters huis aan de Voorstraat. „Ik ben erg geschrokken toen ik die plannen zag". Een verdie ping komt er op het bestaan de pand van „buurman Post", op enkele meters van de dok terswoning. „Dan is het met m'n privacy gebeurd en ik zou in mijn spreekkamer altijd met kuns tlicht moeten werken". Dr. Kruyt vindt dat hij het een jonge huisarts als opvolger niet mag aandoen om jaren tegen een dergelijk bouwplan te gaan procederen, en mis schien nog zonder succes. Het pand is inmiddels verkocht Bij de nieuwe woning ligt on geveer duizend meter grond en daar zijn de dokter en z'n vrouw reuze blij mee. Want naast zijn sporten als hockey, golf en bridgen, is dokter Kruyt een liefhebber van tui nieren en van het houden van siervogels als goudfazanten en krielhoenders. Geen gebrek aan hobbies dus en waar zal hij zich meer kunnen uitleven dan in zo'n huis met zo'n tuin. ,,'t Is net nog Noordwij- kerhout, maar met een paar stappen ben ik in Boeren- burg". Oegstgeest Enkele duizenden meters kabel, geheimzinnige paaltjes omwoekerd met draad, tientallen nummerbordjes... Het doet allemaal een beetje vreemd aan in Oegstgeest-Noord waar de Nederlandse Aardolie Mij. bezig is met bodemonder zoek. Hiertoe worden kunstmatig trillingen opgewekt hetgeen 's nachts gebeurt omdat het dan 't rustigst is. Of Oegstgeest op oliebronnen of een gasbel leeft, is nog maar de vraag. In ieder geval is de NAM er nieuwsgierig naar. Zo'n dikke zeventien jaar geleden heeft men op een terrein aan de Haarlemmerstraatweg nog eens een proefboring verricht waar bij men tot op zeer grote diepte ging. Het werk op de boorto ren ging dag en nacht door echter zonder resultaat. Of het bodemonderzoek dat thans gaande is aanleiding zal geven tot nieuwe boringen is niet bekend. Dit laatste zal echter wel nodig zijn als men vermoedens, ontstaan uit de onderzoekin gen, zal willen bevestigen. fewoners {„St. Agnes verhuizen woensdag 'OORHOUT De bewoners au het bejaardenhuis „Huize St. Agnes" betrekken woens- >orzi«é dag en donderdag hun gloed- mid nieuwe, ruime en gerieflijke rvaa; kamers in de nieuwbouw van zalen „Agnes". Volgens directrice >ekes zuster Jacobia zitten de be- gieua woners al te popelen om te ardil verhuizen. s tui „We hebben drie echte ver- voa huizers en nog een man of irtie* zeven die ons op die twee da- uitbe gen komen assisteren", aldus trek de directrice. „Ook de familie indei van de bewoners is zoveel min* mogelijk ingeschakeld om te ors. helpen met pakken en over- aanti brengen van kleine spullen", a ui Gisteren draaide de keuken iljoet in het nieuwe bej aardenver- ?r ooi zorgingshuis proef. De laatste gfesï hand aan de inrichting van r eö de recreatiezaal wordt maan- t: D De mooie bovenzaal op de ebbe tweede etage van de nieuw- an#f bouw is al ingericht als ka pelzaal. Maar volgens zuster Jacobia kan hij ook voor an dere activiteiten, zoals volks dansen worden gebruikt. De officiële opening van de nieuwbouw geschiedt waar schijnlijk in september. Dinky, nagenoeg zonder problemen LEIDEN Ook deze week lanceert het nieu we Leidse dierenasiel een nagenoeg probleem loze hond: de ongeveer één jaar oude reu Dinky, een bijzonder geslaagd uitgevallen produkt van diverse onbestendige rassen van middelbare grootte. Dinky werd begin deze maand gevonden in Roelofarendsveen, of liever gezegd, Dinky vond iemand in deze gemeente. Hij liep na melijk met een voorbij ganger mee die hem wel aanstond. Deze man kreeg na enige tijd in de gaten dat hij geschaduwd werd en maakte een einde aan de spionage-activiteiten van Dinky door hem naar het asiel te bren gen. Asielbeheerder Wil Tiele ge loofde dat verhaal van die achtereenvolging niet zo en vermoedde zelfs dat hij de ei genaar van Dinky voor zich had die een nieuw soort ver haal had verzonnen om van zijn huisdier af te komen. Dat wantrouwen verdween toen Wil Tiele merkte dat Dinky hem, nadat de aanbrenger verdwenen was, door het ge hele asiel op de hielen bleef zitten met een nauwkeurig heid die Joop Zoetemelk hem zelfs niet zo verbeteren. Daar mee is dan gelijk het enige negatieve karaktertrekje aan gegeven. Als Dinky zijn eige naar uit het oog verliest is hij geneigd om met iemand an ders mee te lopen. Het is der halve zaak om hem goed in het oog te houden, vooral in het begin. Vermoedelijk zal hij zich op den duur wel zo danig gaan hechten dat hij niet zomaar met iedereen meeloopt die hij in zijn vizier krijgt. Verder niets dan goeds over Dinky de Schaduw. Hij is lief voor kinderen, andere hon den, katten en overbuurman. Zwart, wit en bruin zijn door de natuur bijzonder aardig Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in het asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan... tenzij het dier een goed tehuis vindt. De in de rubriek beschreven honden zijn alle door hondenbezitters naar het asiel gebracht. Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijk, maar soms ook volslagen onzinnig. De in „hond zoekt buis" beschre ven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt. Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze af te halen. Adres: Nieuw Leids Dierenasiel, Besjeslaan 6b. Leiden. Tel.: 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdag van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondag en maandag gesloten. over zijn goed geproportio neerde hondenlijf verdeeld. Om zijn hals heeft hij zelfs een witte ring, een soort na tuurlijke halsband waardoor je het idee krijgt dat hij voortdurend aangelijnd is; erg handig op plaatsen waar dat verplicht is. Ondanks zijn meeloperij is Dinky behoor lijk waaks. Ook het verblijf in een auto roept bij hem geen braakneigingen op. De minieme hoeveelheid staart belet Dinky niet om zijn en thousiasme te uiten: hij schudt met zijn volledige ach terlijf. Vermoedelijk heeft Dinky een boer als vroegere eigenaar gehad dus is hij wel ruimte gewend. Liever geen flat dus. Gehoorzaamheid is Dinky niet vreemd. Al met al een hond voor iedereen die er enige aandacht aan wil beste den. Terry Ontroering alom in het asiel vorige week. Voor Terry kwam namelijk niemand min der dan zij bazin uit Noord wijk, die hem al een half jaar kwijt was. Via abonnees kwam deze dame te weten dat haar vermiste diertje zijn intrek in het Leidse Dierena siel had genomen. Wil Tiele werd overstelpt met fotogra fisch bewijsmateriaal: Terry in alle standen, met bazin, vrienden en familie op de kiek gezet. Ook Terry het bleek zijn echte naam te zijn) liet merken dat hij zijn bazin nog uitstekend kende. Dolge lukkig verdween deze dus weer in de richting van de zee. Nadat vorige week de hard nekkige geruchten als zouden er mensen in de nieuwe hok ken van het asiel zitten om zeep zijn geholpen, durven de potentiële dierenbezitters ge lukkig weer langs te komen: er werden drie honden en vier katten afgehaald, hetgeen natuurlijk niet wil zeggen dat het daar nu uitgestorven is. Dierenliefhebers die zich zor gen maken over hoe het huis dier te vervoeren kunnen er rekening mee houden dat er altijd voor vervoer gezorgd kan worden. STAD/REGIO LEIDSE COURANT. ZATERDAG 31 MAART 1979 PAGINA 5 WINKELIERS BEGROETEN FILMPLOEG MET GEMENGDE GEVOELENS

Leidse Courant | 1979 | | pagina 5