Kardinaal Alfrinkschool wil een schone speelplaats WA \G 0Ê. Wachtlijst- ouders eisen betere opvang kinderen Ambtenaren houden zich voor het LAPje Opnieuw PvdA-vragen over Bureau Huisvesting ■So 3 Ratten en huisvuil te over, maar ■a - JM Workshop Hot House Raad Voorschoten jmet hoge subsidie ™$aan volkstuinders Goud voor scheidende gemeentesecretaris Amsterdams Philharmonisch: interessant begin en eind Krisistheater maakt krisis niet duidelijk STAD/REGIO LEIDSE COURANT ZATERDAG 31, MAART 1979 PAGINA 3 (S) De i. 21.00 ntnTa 3 la ca I Woord il. 22 35 >e 1 A ot 8.02 9.30 ;ii: "ion v& 12.03 ws. 13 V -Gil waai N( lieu- rs. NC lag! 011 11 op 20 5t. 10, idere •in k i Malul 1 stuk Infi 0.00 ië). 21. en. 21j (met en Be I dure k, KI; LEIDEN „Al drieënhalf jaar wordt ons door de gemeente verteld, dat er wat aan het schoolplein gedaan zal worden. Dat er een bek om het plein komt, dat de gaten worden gedicht en dat de vuilcontainer wordt wegge haaldAl die beloftes hebben echter tot niets geleid. We zijn nog geen stap verder geko men. Het is hier vaak, als de wind over de met vuil beladen container waait, een enor- troep. De rattenbestrijding heeft gezegd, 'dat er zolang die bak er staat niets kan wor- ondernomen tegen de ratten, die hier een Ni eldorado hebben". Dit zegt de heer H. Klein, hoofd van de Kardinaal Alfrinkschool, gele gen aan het Broekplein 1 in de Leidse Meren- wijk. In de drieënhalf jaar dat de lagere school be staat hebben de verschillende diensten van de gemeente Leiden het categorisch laten afweten ar het de afzetting, de bestrating en de mi lieu-aspecten van het schoolplein betreft. Wel is er veel beloofd door de instanties, zelfs zo oveel, dat schoolhoofd Klein te verstaan kreeg |maar niet meer op te bellen, omdat men juist op het punt stond om de zaakjes aan het ojBroekplein eens goed aan te pakken. Dat was 1 in 1976 zo, in 1977 en ook in 1978 en nog steeds staat de dienst Gemeentewerken in de jtarthouding om het schoolplein te komen ver- aaien. I Brieven Schoolhoofd Klein hierover: „We hebben on der meer brieven geschreven aan de heer Ober van de schoolinspectie, aan Openbare Werken, burgemeester en wethouders, de rijk- linspecteur voor het onderwijs in Leiden en ve hebben contact gehad met onze schoolarts, hi Maar het heeft allemaal weinig geholpen. Ie- 0 dereen is van mening dat er wat met het plein moet gebeuren, maar niemand doet er «jfets aan. De speelkuil midden op het plein staat bij- •rbeeld het grootste gedeelte van het jaar vol water, de kinderen kunnen daar dus niets iginnen. Ze zoeken hun vertier rond de con tainer waar het een enorme troep is van indslingerend huisvuil of stukken verwaaid "3 papier. Verschillende mensen hebben bij de "container ratten gezien. De rattenbestrijding vindt het echter zinloos om hier elkè week te komen kijken, want dan kunnen ze wel bezig ind pi 1 Tltïff De vervuilde speelplaats van de kardinaal Alfrink school: na 3 jaar nog niets veranderd blijven. De tegels van het plein zijn verzakt al jaren gevraagd om een afzetting van het Pikeren. Het wordt nu toch wel eens tijd dat waardoor er gaten zijn ontstaan. En om het plein, omdat het verkeer als het de kans de gemeente hier langskomt om de boel in rijtje dan maar vol te maken: we hebben nu krijgt er overheen rijdt om er de auto's te orde te brengen LEIDEN De ouders die op de wachtlijsten van kinderdag verblijven in Leiden staan, hebben in een brandbrief hun ongenoegen te kennen gegeven over de schrijnende situatie van de Leidse kinderopvang. Zij dringen er bij het college op aan nu eindelijk eens een begin te maken met de oplossing van de opvangproblemen. In hun brief aan het college stellen de ouders de nijpende situatie van met name de kinderdagverblijven „Het Konijn" en het „Peuterpalet" aan de orde. „De huidige capaciteit van beide kinderdagverblijven blijkt volstrekt onvoldoende om in de bestaande behoefte te voorzien. Beide worden overstelpt met aanvragen voor plaatsing van een kind", aldus de ouders. Voorts brengen de ouders het zogenaamde „tweedekinderpro- bleem" onder de aandacht van het college. Omdat, volgens de ouders, de gemeente niet bereid blijkt de tekorten van de dagverblijven aan te zuiveren, moeten deze worden gedekt door de ouderbijdrage. „Omdat de ouderbijdrage naar draag kracht wordt geheven, ligt het voor de hand dat de kinderdag verblijven zich gaan richten op kinderen van ouders uit de hogere inkomensklasse", aldus de ouders. „Voorts mag volgens de huidige subsidieregeling voor een tweede kind uit een gezin niet meer dan tien gulden per hele dag per maand aan de ouders in rekening worden gebfacht, hetgeen tot gevolg heeft dat deze tweede kinderen eenvoudig niet worden geplaatst". Met name kinderdagverblijf Peuterpalet voert thans, volgens de ouders een dergelijk beleid. Het beleid van de gemeente Leiden betreffende kinderopvang komt aan de orde in een vergadering op 24 april. Deze wordt uitgeschreven door een samenwerkingverband van het Vrou wenhuis, de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden, het Gas touderproject en verschillende actiegroepen. Op deze vergade ring worden ook leden van de gemeenteraad uitgenodigd om vragen ten aanzien van het beleid te beantwoorden. LEIDEN Herman de Wit leidt vanavond de workshop van Hot House in het Vrijetijdscentrum. Iedereen die een instru ment bespeelt en daar wat op kan improviseren, kan aan de workshop deelnemen. De jazzmusicus De Wit opende in september met zijn groep het Hot Houseseizoen. Behalve optredens met zijn eigen groep verzorgt De Wit workshops waar strijdmuziek wordt gemaakt, straatconcerten, muziektheater en lezingen. Deelnemers aan de workshop in Hot House kunnen zich opgeven aan de zaal vanaf negen uur. Mozait Het zot VOORSCHOTEN Een voorstel tot hejt verplaatsen van het volkstuinencomplex en het verlenen van een bijdrage voor de bouw van een clubhuis haalde tijdens de gisteravond gehou- 24.00jj den raadsvergadering in Voorschoten niet ongeschonden de eindstreep. Na twee schorsingen van het beraad werd wel de verplaatsing goedgekeurd, maar niet de 200.000,- subsidie van de gemeente voor de bouw van het clubhuis. De ver plaatsingskosten vergen een bedrag van ruim een miljoen gulden. Die verplaatsing is nodig omdat de volkstuinvereni- Ned» fing na 16 jaar een definitieve plek krijgt, waar uitbreiding 11JI te zijner tijd mogelijk is en bovendien omdat het oude volk stuinencomplex benut moet worden voor de sport. Over dat laatste punt was de raad het niet geheel eens met en w. Als handreiking tot de gemeenteraad zullen b. en w. nu over de toekomstige bestemming van het oude terrein nog nader overleg plegen. Zowel WD als CDA meenden dat een subsidiebedrag van 200.000,- voor de bouw van een clubhuis onevenredig hoog is ten opzichte van de subsidie aan sport clubhuizen verstrekt. Alleen PvdA en D'66 konden zich met het bedrag verenigen. De meerderheid (WD en CDA) besloot daarna om wel een subsidie toe te zeggen, maar de hoogte van het bedrag nader te bepalen. Een langdurig twistpunt tussen CDA en b. en w. was de hoogte van de huurprijs. Zowel Offringa (CDA) als Meershoek ;(CDA) betoogden dat het volkstuingebeuren vergeleken moet worden met agrarische vrijetijdsbesteding en dat een huurprijs cnn van 35 cent per m2 per jaar in geen enkele verhouding staat m tot de verhuur van terreinen aan sportverenigingen. Met de Aktü toezegging van b. en w. dat zo spoedig mogelijk de huurprijs waten eventueel opgetrokken zal worden indien blijkt dat het ver- La Ba schil te groot is ten aanzien van andere vrijetijdsbestedingen rnotoi 'n de open *ucht> trok het CDA de bezwaren in. Wethouder 1t 12 Marselis betoogde dat de verplaatsing van het volkstuinencom- 131 ,plex voor iedere houder van een volkstuin grote financiële lad o offers vraagt. De Stichting Jongerenhuis vesting Voorschoten heeft aan bur gemeester en wethouders verzocht om de voormalige boerderij [Sn<i "Corneliahoeve" te mogen aankopen voor de symbolische prijs van 1,- en daarna deze boerderij geschikt te maken voor ^'jongerenhuisvesting. In antwoord op vragen van WD, PvdA en D'66 deelde wethouder Marselis mee dat b. en w. nog geen 10 0< enkele beslissing genomen hebben. Eerst zal de stichting nader '°*""*Uitgewerkte tekeningen moeten overleggen. De gemeente zal de stichting juridische bijstand verlenen ten aanzien van de con- 30 Nv cept-statuten. De hele zaak „Corneliahoeve" zal eerst nog be- 0 sproken worden in de diverse commissies van advies en bij- vrou stand. Aikens (D'66) stelde voor de grond in erfpacht te geven nw en aUeen de °Pstalte verkopen. Jo|r De aanleg van een stopstrook langs de Admiraal de Ruytersin- gel verkreeg niet de goedkeuring van PvdA, D'66 en de WD- er mevr. Van der Kloes. Deze raadsleden menen dat niet •36 H tegemoet gekomen moet worden aan de burgerlijke ongehoor- I NO zaamheid van vooral moeders, die hun kinderen naar school 15 brengen en thans op de groenstrook parkeren. Door het ma- ;S) In ken van een stopstrook wordt het keren op de rijbaan eenvou- N* diger gemaakt. 00 Mi 00 Nw .00 Ni zondi 1 AG klok (8.1 LEIDEN De traditionele grappenmakerij ter gelegen heid van het bereiken van de eerste aprildag, gaat ook aan de Leidse ambtenaren niet voorbij. Voor de ambte naren is er dit jaar wel een vervelende bijkomstigheid: de eerste april valt op een zondag, en dat is derhalve een dag waarop ambtenaren niet ambtelijk actief plegen te zijn. Toch proberen de Leidse ambtenaren 1 april niet ongestoord voorbij te laten gaan. Dat blijkt ten minste uit een anonieme brief aan de Leidse Courant waarin een duister oprich tingscomité op kennelijk ge meentelijk papier een 1- aprilgrap uitdraagt: de op richting van de Leidse Amb tenaren Partij, kortweg „LAP" hetgeen veel weg heeft van „iemand voor het Lapje houden". In de agenda voor de op richtingsvergadering een zes tal kernpunten, die het be leid van de LAP in de toe komst zullen moeten bepa len. Punt 1 meldt: recht op arbeid voor alle Leidse bur gers. Punt 2: streven naar verbetering van de democra tische besluitvorming binnen de gemeente. Als toelichting wordt gemeld, dat het poli tieke college de raadsleden een veelheid aan denkbeel den die leven binnen het ambtenarenkorps onthoudt. Punt 3: streven naar ambte- narenzelfbestu ur. Punt 4: verbetering van de verhou ding ambtenaren-burgerij. Punt 5: verbetering van de imago van Leiden. Punt 6: streven naar een meerjaren- bel ei d. Uit een toelichting blijkt, dat de LAP geen politieke doel einden nastreeft en men zich wil laten leiden door gezond verstand. Rest slechts één vraag: heeft het oprichting scomité de grap in de vrije tijd uitgedacht en op papier gesteld of had men zo wei nig te doen, dat daar ten burele tijd genoeg voor was? TER AAR Een kleine 54 jaar trouwe gemeentelijke dienst werden gisteravond ten Ter Aarse gemeentehuize beloond met een ere-medaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De scheidende gemeentesecreta ris N. A. J. Robertz kreeg de medaille opgespeld door bur gemeester Verhoef. Ter ere van het afscheid van de heer Robertz, vanwege het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, hadden de gemeentebestuurders van Ter Aar een speciale raadsverga dering belegd. Aansluitend was een receptie, waar talloze Ter Aarders de man, die ruim een halve eeuw lang de gemeentelijke last mede op zijn schouders had getorst, de hand kwamen schudden. Ondanks het beëindigen van zijn ambtelijke taken zal de heer Robertz niet geheel uit het Ter Aarse publieke leven verdwijnen. Als secretaris van de stichting Aarhoeve blijft hij actief. Maandag al begint zijn opvol ger, de heer Ph. Vonk, op het gemeentehuis. LEIDEN De antwoorden van b. en w. van Leiden over het Bureau Huisvesting en de toegankelijkheid ervan zowel voor de burgers als voor de andere gemeente lijke instellingen hebben het PvdA-raads- lid, mevrouw Hes niet kunnen overtui gen. Zij stelt het college daarom nadere vragen over de manier waarop het colle ge aan de informatie is gekomen. „Heeft het college nadere inlichtingen ingewon nen bij de Sociale Dienst over hun erva ringen met het nieuwe afsprakensysteem van Bureau Huisvesting en met het al of niet bestaande overleg tussen de bureaus onderling", met dit soort vragen trekt het socialistische raadslid de waarde van de door b. en w. gegeven antwoorden grotendeels in twijfel. Om te voorkomen dat het college de be- antwoordeing van haar opnieuw gestelde vragen even oppervlakkig ter hand zal nemen als haar eerder gestelde vragen, is het raadslid Hes dit keer precies in haar vraagstelling. Een vraag om inlich tingen betreffende het overleg tussen de Sociale Dienst en Bureau Huisvesting specificeert zij als volgt: „Dat wil zeg gen; hoe vaak vindt dit overleg plaats? Tussen welke afdelingen vindt het over leg plaats en is het mogelijk voor ambte naren van de Sociale Dienst om ten al- Voorts maakt het raadslid zich bezorgd over de representativiteit en betrouw baarheid van de door de gemeente aan gekondigde enquête onder de bezoekers van Bureau Huisvesting over het nieuwe afsprakensysteem. Mevrouw Hes wil we ten wie de enquête houdt en waarom al leen bezoekers van het bureau worden ondervraagd. „Zou niet iedereen die tele fonisch contact met het bureau heeft ge zocht bij het onderzoek betrokken moe ten worden", aldus zet het raadslid b. en w. de pin op de neus. ZOETERWOUDE De ouderavond die 't Spinneweb vanavond in Ons Huis organi seert zal tevens een avond worden waarop van hoofdleidster Sjaan Beerenfenger af scheid genomen wordt. Sjaan Beerenfenger heeft dit werk vele jaren gedaan en ieder een die nog eens afscheid wil nemen is dan ook van harte welkom. Aan het begin van de avond (aanvang 19.00 uur) zullen alle groepen van 't Spinneweb een toneel- van stukje of andere creatieve aktiviteit ten o i beste geven. Natuurlijk worden ook alle t DpinneweD ouders van de leden van 't Spinneweb ver wacht Afscheid Sjaan Beerenfenger rara ^°°r dc tweede en laatste maal dit seizot. *03 was het Amsterdams Philharmonisch Orkest Rarf met Anton Kersjes te gast in Leiden. Helaas oppqtal dat volgend jaar nog minder het geval rijn; het AFO draagt mede bij tot een wense lijke afwisseling bij de grote concerten en ,.uc eenmaal optreden is daarvoor wel weinig. )rt>i|.. De medewerking van Edward Witsenburg was >15 tweeërlei: we hoorden hem in het Concert rorkei voor haip en orkest, op. 4, nr. 6 van Handel Vas' en in Debussy's Twee dansen voor harp en Kigffitrijkorkest. Deze werken verschillen uiteraard erk, maar interessant is hoe ze verschillen in arppartij en zelfs in harpsoort Witsenburg égeleidde dit uitgebreid in het programma blad. De bij Handel gebruikte harp is aanzien lijk helderder van toon dan de harp die bij Debussy's dansen werd gebruikt, maar en dat is uiteraard een onbedoeld verschil ook wat minder zuiver. Handel's concert is wel een aardig, maar geenszins opzienbarend werk. Deze versie was niettemin het beluisteren waard, omdat Wit senburg zelf zeer oorspronkelijk klinkende versieringen aanbrengt Debussy laat een heel andere harp horen: ingetogener van klank en solistische inbreng. In de danse sacré klinkt ze bijna als een toetsinstrument met veel losse akkoorden en weinig nagalm. In de danse profane, waarin de sacré op knappe wijze overgaat, wordt zij wat losbandiger, maar nooit opdringerig. Er blijft een goed even wicht met de strijkers aanwezig. Dit was ze ker ook de verdienste van het AFO. Ingeklemd tussen deze harpstukken was het in opdracht gecomponeerde Pavane van Jurri- aan Andriessen, dat een wonderlijke exotische sfeer oproept. „De ratelslang" en de mislei dende loomheid dragen daar in sterke mate toe bij. Het publiek maakte de indruk niet zo goed raad te weten met dit korte stuk. Wij wisten niet zo goed raad met Schubert's zesde Symfonie van na de pauze. Zij heeft een helder en klankvol adagio, waarin hout blazers en strijkers elkaar op aangename wij ze complementeren; het andante is drakerig en neigt soms naar de Straussen; het scherzo heeft wel wat van een LSndler, maar vaak toch ook weer niet en het allegro moderato heeft sterk wisselende gezichten: het midden lijkt ongeïnspireerd maar de finale brengt een verrassende opleving, met een prachtige ver werking van het adagio-thema en een zeer aannemelijke climax. Het orkest maakte de indruk zich gelijkelijk te laten inspireren: de middenstukken waren op het schoolse af, be gin en eind werden formidabel gespeeld. ARIEDERU LEIDEN Het Krisistheater uit Amsterdam zal het zeker wel allemaal goed en origineel bedoelen, maar „Rose T in Lokaliteit Varié" bleek gisteravond in de Schouwburg slechts een magere poging tot revue, pret, diepdoorleefde menselijke gevoelens en diepgravende maatschappij-analyse. Het Krisistheater lijkt een groep die eigenlijk cabaret maakt, maar door de verpakking dat feit probeert te verbergen. Toch is „Rose T" niet meer dan een aanéénschakeling van liedjes met af en toe een sketch, waarvan de onderlinge samenhang nauwelijks te ontdekken valt: het bekende cabaret-euvel. Wan neer staat er nu eens een groep op die origineel in de vormge ving ook nog eens een heldere visie op het hedendaagse ge-' beuren weet te ontwikkelen. Het is niet voldoende te zingen over junks, punks, werkelozen, gastarbeiders, polio op de Ve- luwe etc. etc. wanneer men al die zaken niet in een kader weet te plaatsen. Zonder dat kader blijft de behandeling van al die zogenaamde actualiteiten modieuze schenenschopperij. „Rose T" speelt zich af in een verlopen club. Krisistheater probeert een show te maken die de toeschouwer om de oren zou moeten wervelen. Daarvoor is persoonlijkheid nodig: de acteurs en actrices moeten aanwezig zijn. Dat ontbrak gistera vond, met name in het begin van het programma. Steeds weer dreigde de muziek de mensen vóór op het podium te verdrin gen en te bedelven. Op die manier komt de rode draad van het entertainment niet uit de verf: The show must nergens echt go on. Het Krisistheater wil hekelen, trappen, raken. Maar de groep zou eerst maar eens duidelijk moeten maken waarin hun dan spasjes, -stapjes en -bewegingen nu eigenlijk verschillen van die van de Toppop en Top-vijftig-groepen. De ironische kni poog naar hun eigen „Rose T in Lokaliteit Varié" is nergens te zien. Ik denk dat zo'n knipoog de eerste stap is naar goed Cabaret PAUL VAN DER PLANK

Leidse Courant | 1979 | | pagina 3